تماس با ما
نـشـانـی مـا
دکتر محمد جباری
آدرس مطب:تهران ، خیابان قائم مقام فراهانی، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ، خیابان ششم ، پلاک 20 ، ساختمان رازی ،طبقه 4
021-88732902


penis-measurement-freak-out

اندازه آلت تناسلی مردان بر حسب سن

نداشتن آگاهي لازم از اندازه هاي استاندارد دستگاه تناسلي خارجي در مردان باعث ايجاد نگراني ها و بروز مشكلات مختلفي در كيفيت زندگي در اثر احساس عدم كفايت در زندگي زناشويي و يا برآورد نادرست از توانايي خود در توليد مثل مي گردد. حتي در جوامع غربي نيز ضرورت توجه به اين نگراني ها حس شده است به طوري كه در يك مقاله به نگراني شايع در مردان جوان از انداز ه هاي دستگاه تناسلي پرداخته شده و نويسندگان معتقدند كه بسيار زودتر از رسيدن به سن بلوغ، مردان اشاراتي در بارة كفايت اندازة آلت تناسلي خود مي شنوند كه مي تواند ايجاد نگراني كند. اين نگراني در اوايل جواني افزوده مي شود و ممكن است با درجات مختلفي در بزرگسالي نيز ادامه پيدا كند. در يك مطالعه عنوان مي شود كه تعداد مرداني كه با شكايت از كوچكي آلت برای درمان جراحي به كلينيك هاي آندرولوژي مراجعه مي كنند، در حال افزايش است.  اما جالب است كه در اين مطالعه با توجه به نوموگرام، هيچ كدام از بيماران واقعاً داراي آلت كوتاه نبوده اند. تعداد پزشكان عمومي و يا متخصصان آندرولوژي و ارولوژي كه از سوي والدين و يا جوانان، در مورد اندازه هاي دستگاه تناسلي خود، مورد مشاوره قرار مي گيرند، كم نيستند. اما آنها براي تصميم گيري مجبور به استفاده از كتا ب هاي مرجع خارجي هستند. اندازه هاي دستگاه تناسلي خارجي مردان در اقوام و نژادهاي مختلف متفاوت است. اميدواري ديگر آن است كه مطالب این سایت به بسياري از جوانان ما كمك كند تا تحت تأثير اطلاعات غير واقعي و مبالغه آميز كه اكثراً به وسيلة اینترنت یا ماهواره كسب مي شود، قرار نگيرند و به اين ترتيب از بسياري از آثار سوء اين تبليغات شامل درمان هاي طبي و جراحي ها براي بزرگ سازي دستگاه تناسلي، جلوگيري شود.

اندازه آلت تناسلی

اعمال جراحی تغییر اندازه آلت تناسلی مردانه:

شامل اعمال افزایش طول آلت تناسلی مردانه و همچنین اعمال افزایش قطر آلت تناسلی مردانه می باشد. باید توجه داشت که اکثر افراد مراجعه کننده خواهان انجام این اعمال، افراد نرمال بوده و نیازی به انجام این اعمال جراحی ندارند و پس از معاینه و اطمینان دادن به نرمال بودن دستگاه تناسلی خارجی مشکلشان برطرف می شود. اعمال جراحی تنها در افرادی که حقیقتاً اندازه آلت تناسلی کوچک دارند که عملاً باعث ناتوانی در انجام مقاربت شده است پس از انجام مشاوره روان پزشکی لازم، انجام خواهد شد. باید توجه داشت که داروها و وسایلی که احیاناً در فضای مجازی یا ماهواره ها تبلیغ می شوند هیچگونه تـأثیری در تغییر اندازه آلت تناسلی مردانه نداشته و گاهی باعث ایجاد مشکلات و عوارض شدیدی خواهد شد.

اعمال جراحی افزایش دهنده طول آلت تناسلی شامل اعمال آزاد کردن لیگمانهای آویزان کننده آلت همراه با استفاده از فلپ جهت پوشش پوستی، استفاده از سیاهرگ اندام تحتانی و پیوند آنها به آلت تناسلی مردانه جهت افزایش طول آن و سایر اعمال مشابه می باشد که پس از معاینه بیماران در صورت نیاز نوع عمل مشخص خواهد شد. گاهی پس از انجام این اعمال استفاده از وسایل مثل واکیوم جهت جلوگیری از بازگشت آلت به داخل لازم می شود.

اعمال جراحی افزایش دهنده قطر آلت شامل تزریق چربی به داخل آلت تناسلی، قراردادن پروتز یا گرافت های پوستی یا استفاده از پیوند سیاهرگ اندام تحتانی به آلت جهت افزایش قطر آلت تناسلی مردانه خواهد بود.

ظاهر کوچک آلت تناسلی در افراد چاق:

گاهی در کودکان و بالغین چاق به خصوص اگر ختنه با برداشت پوست زیاد صورت گرفته باشد، آلت تناسلی در چربی پایین شکم گیر کرده و مخفی می شود و ظاهر آلت بسیار کوچک به نظر میرسد، به شکلی که گاهی فقط سر آلت رؤیت میشود. در بسیاری از این موارد پس از ایجاد نعوظ آلت طول مناسب پیدا کرده و از چربی پایین شکم خارج می شود و فرد توانایی مقاربت مناسب را پیدا میکند. اما در مواردی که این بیماری موجب اختلال در مقاربت مناسب یا عوارض ادراری شده باشد، بایستی با انجام یک عمل جراحی نسبتاً ساده تصحیح شود. دراین عمل چربی های اضافه پایین شکم برداشته شده و فاشیاها به شکلی تثبیت می شوند که علاوه بر ایجاد ظاهر مناسب از جمع شدن مجدد چربی در مناطق مورد نظر پیشگیری شود.

دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
مشاهده مقالات
3,206 دیدگاه
 1. amin می‌گه:

  سلام من 28 سال دارم با عرض پوزش طول آلتم 12 سانته بخاطر همین از ازداج کردن بیخیال شدم بنظر شما دکتر چکار کنم

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   از نظر متون علمی 12 سانت نرمال هست و منعی برای ازدواج نیست ضمن اینکه راهی هم برای افزایش سایز نیست

 2. علی می‌گه:

  سلام خسته نباشید جناب دکتر جبباری خیلی ممنون از سایت عالی تون ، جوان 18 ساله هستم چند سوال داشتم
  1- من هر چهار پنج روزی که خود ارضایی نمیکنم وقتی خانم ها رو میبنم یه آب صاف میاد این آب چیست ؟
  2- طول آلتم 13 سانت است و قطر اش هم زیاد کلفته این آندازه افزایش پیدا میکنه یا خیر؟
  3- در موقع خود راضایی کمتر از دو دقیقه انزال میشم ، آیا انزال زود رأس دارم ؟
  4- من هفته یه بار خود ارضایی میکنم از مجبوری ، آیا بهم مشکل پیش میاد؟
  ( لطف کنید جوابم رو بدین ممنون میشم )

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   1- من هر چهار پنج روزی که خود ارضایی نمیکنم وقتی خانم ها رو میبنم یه آب صاف میاد این آب چیست ؟ …….ترشحات غدد مجرای ادراری است
   2- طول آلتم 13 سانت است و قطر اش هم زیاد کلفته این آندازه افزایش پیدا میکنه یا خیر؟……. خیر
   3- در موقع خود راضایی کمتر از دو دقیقه انزال میشم ، آیا انزال زود رأس دارم ؟ …………خیر
   4- من هفته یه بار خود ارضایی میکنم از مجبوری ، آیا بهم مشکل پیش میاد؟ امکان بروز مشکلات روحی و تغییر عادت ارضا شدن در آینده هست

 3. bigam می‌گه:

  سلام دکتر خسته نباشین یه سوال داشتم بنده 19 سال دارم و التم حدود 13cm است ایا با افزایش سن بازهم امکان رشد داره؟؟حدودا چند سانت؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   خیر در این سن رشد آلت متوقف شده است در ضمن 13 سانت طبیعی است

 4. م می‌گه:

  سلام خسته نباشيد من 24 سالمه و اندازه آلتم 28 سانته ميخواستم ببينم اندازش طبيعيه