تماس با ما
نـشـانـی مـا
دکتر محمد جباری
آدرس مطب:تهران ، خیابان قائم مقام فراهانی، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ، خیابان ششم ، پلاک 20 ، ساختمان رازی ،طبقه 4
021-88732902


ایدز و HIV

تعریف: ایدز یا بیماری نقص ایمنی اکتسابی شدیدترین ترین تظاهر عفونت ناشی از ابتلاء به ویروس HIV می باشد. ایدز عبارتست از بروز عفونت های فرصت طلب جدی، سرطان ها، یا دیگر حالات تهدیدکننده زندگی به دلیل ابتلاء به عفونت HIV می باشد.

1.1% مردم بینسن 15 تا 49 سال در سرتاسر زندگی به غفونت HIV مبتلا هستند.

سه روش اصلی انتقال HIV عبارتند از: مقاربت محفاظت نشده (بدون کانوم)، تماس با خون آلوده، و انتقال از مادر به فرزند. تماس مستقیم با خون آلوده، مثل استفاده مشترک از سرنگ، مؤثرترین راه انتقال است. بطور کلی در سراسر دنیا، تماس جنسی بدون محفافظت (بدون کاندوم) بین مرد و زن روش غالب انتقال HIV می باشد (سازمان جهانی بهداشت 2004).

خطر عفونت HIV ناشی از رفتارهای جنسی در مقایسه با در معرض خون آلوده قرار گرفتن

روش/نوع انتقال

میانگین/محدوده (%)خطر عفونت

تزریق خون آلوده

84-100

استفاده از سرنگ مشترک

0.8

فرد مفعول در نزدیکی مقعدی

0.3-0.8

فرد فاعل در نزدیکی مقعدی

0.04-0.1

کارکنان بهداشتی که سوزن آلوده در دستشان فرو می رود

0.28-0.33

فرد فاعل در نزدیکی واژینال

0.03-0.09

فرد مفعول در نزدیکی واژینال

0.005-0.02

فرد فاعل در تماس جنسی دهانی

0.003-0.008

فرد مفعول در تماس جنسی دهانی

0.006-0.02

احتمال ابتلا به HIV در تماس جنسی، در افراد مفعول مقاربت مقعدی و همچنین در افرادی که زخم ناحیه تناسلی دارند یا سابقه زخم تناسلی دارند بیشتر می باشد.

وجود عفونت های مقاربتی عامل خطر بزرگی برای وجود عفونت HIV همزمان می باشد.

در مردان ختنه شده نسبت به آن هایی که ختنه نشده اند خطر ابتلا به HIV کمتر است.

سیر طبیعی عفونت HIV:

در صورت عدم درمان، سیر طبیعی عفونت HIV 8 تا 12 سال طول می کشد و سه مرحله دارد:

 1. عفونت اولیه: این مرحله در 40% تا 90% بیماران رخ می دهد. علائم 2 تا 4 هفته بعد از ابتلا به عفونت بروز می کند این علائم غیر اختصاصی است و همانند یک بیماری حاد تب دار است و معمولا ظرف مدت 14 روز بدون درمان و به خودی خود بهبود می یابد.
 2. عفونت مزمن بدون علامت: این مرحله که حدود 10 سال به طول می انجامد دوره نهفته بیماری بوده که بیمار طی این مدت بدون علامت می باشد.
 3. ایدز آشکار: مرحله نهایی و پیشرفته بیماری می باشد که ممکن است با عفونت های فرصت طلب و بدخیمی ها و انواع سرطان همراه باشد. بدون درمان، معمولا طی 2 تا3 سال منجر به مرگ می شود.

سیر بالینی عفونت HIV متغییر است و می تواند یکی از حالات زیر باشد:

 1. پیشرفت معمولی: 60تا 70 درصد موارد را شامل شده و (بدون درمان) از زمان ابتلاء به عفونت HIV تا بروز ایدز آشکار 10 تا 11 سال طول می کشد.
 2. پیشرفت سریع: 10 تا 20 درصد موارد را شامل شده و (بدون درمان)در کمتر از 5 سال فرد به ایدز مبتلا می شود.
 3. پیشرفت آهسته: 5 تا 15 درصد موارد را شامل شده و (بدون درمان) از زمان ابتلاء به عفونت و بروز ایدز آشکار بیش از 15 سال طول می کشد.
 4. عدم پیشرفت: یک درصد بیماران را تشکیل می دهد.

تشخیص: تقریبا در همه بیماران آنتی بادی ضد ویروس ، 6 هفته بعد از ابتلا به عفونت قابل کشف هستند. تست تشخیص یک فرآیند دو مرحله ای است. نمونه های مثبت اولیه با استفاده از روش غربالگری به خاطر حذف خطای آزمایشگاهی تکرار شده، و پس از آن با استفاده از روش ELISA می شود که آیا آنتی بادی تشخیص داده شده بر علیه HIV می باشد یا خیر؟ در صورت مثبت شدن  ELISA، تست وسترن بلات انجام می شود که اگر این تست مثبت شد فرد مبتلا به عفونت HIV می باشد. تست وسترن بلات منفی نشان می دهد که یا تست ELISA مثبت کاذب یا یک عفونت حاد می باشد.

دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
مشاهده مقالات
18 دیدگاه
 1. mehdi می‌گه:

  سلام دکتر من همون که گفتین احتمال الودگی صفره شرمنده یه سوال فراموش کردم عرض کنم .بنده یک گلو درد 3 ماه دارم که از بین نرفت ربطی به ایدز داره دکتر جان ایا؟؟ با تشکر ممنون…

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   گلو درد علامت اختصاصی ایدز نیست

 2. محمد می‌گه:

  ريالای دکتر من با یه خانم تمیز رابطه واژنی داشتم .. ولی این خانم علاوه بر من با افراد دیگر هم رابطه داشت که همه 18 یا 25 سال بودن .. هنگام اولین رابطه واژنی من با این خانم کاندوم پاره شد و بعد از 1 دقیقه فهمیدم… به نظر شما آیا خطری منو تهدید میکند

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   بله

 3. mehdi می‌گه:

  سلام اقای دکتر .من حدود 105 روز پیش یه رابطه محافظت نشده داشم .بعد 2هفته دچار سرما خوردگی شدم که هنوز از بین نرفته بنده در روز16 p24 و روزهای 6 و 18 و 30 و 37و50و 65و 78 و 85و96 ازمایش الیزا دادم و روز 47 هم pcr که همه منفی بود و از طرف مقابل هم در روز 3 و 57 روز بعد رابطه ازمایش گرفتم که منفی بود ..بنظر شما احتمال الوده شدن بنده چقدر است؟؟؟؟ با تشکر…

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   تقریبا صفر

 4. آرش می‌گه:

  سلام آقای دکتر.من حدود 2 سال پیش یک رابطه مقعدی با غیر همجنس داشتم.بعد از 6-7 ماه خون اهدا کردم که چند روز پیش باز برای اهدای خون مراجعه کردم که به بنده گفته شد 2آزمایش الیزای شما مثبت بوده و آزمایش وسترن بلات منفی.حالا آیا من مثبت هستم یا منفی؟تروخدا رک و راست بگید.مرسی.

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   اگر وسترن بلات منفی شده پاسخ کلی منفی است یعنی مبتلا نیستید

 5. علیرضا می‌گه:

  سلام
  من در 2 هفته گذشته دوبار رابطه با زن خیابانی داشتم البته محافظت شده.
  هم واژینال هم مقعدی و هم دهانی ( در همه حالات با کاندوم)
  در بار اول 3 روز پس از نزدیکی سرماخوردگی جزیی پیدا کردم و خوب شدم
  در بار دوم فقط چند ساعت پس از نزدیکی سرماخوردگی شدیدی پیدا کردم با عفونت گلو که با پنی سیلین دو روز بعد خوب شد. ضمنا در بار دوم آلتم کمی حساس شد و کمی سوزش گرفت( چیزی شبیه ساییدگی) که اونهم بعد از 2 روز خوب شد.
  این احتمال وجود داره که ن مبتلا شده باشم؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   اگر همیشه از ابتدای مقاربت کاندوم داشته اید و سوراخ هم نشده باشد بعید به نظر می رسد اما گاهی پارگی کاندوم جزیی است و فرد توجه نمی شود لذا احتیاط بر آنست که آزمایش را 6 هفته بعد از آخرین نزدیکی انجام دهید

 6. hashemi می‌گه:

  سلام اقای دکتر
  من در کودکی با یک پسر دیگر لواط کردم ایا ممکن است ایدز داشته باشم؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   احتیاط شرط عقل هیت بهتره آزمایش خون برای ایدز انجام دهید

 7. رضا می‌گه:

  باسکس دهانی یا واژنی یا مقعدی بدون کاندم آیا ایدز از زن به مرد منتقل می شود؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   بله می شود

 8. رضا می‌گه:

  سلام اقای دکتر من یک رابطه مشکوک داشتم در خارج از کشور که هین رابطه کاندوم در واژن پاره شد و 4 یا 5 دقیقه بدون کاندوم بودم و متوجه نشده بودم الان هفته هفتم هستم و تمام علائم را دارم ازمایش های که دادم روز 12 ازمایش p24 منفی روز 23 p24 منفی هفته 5 p24 و ab و pcr منفی بود هفته 7 ab منفی بود 2 تا سوال داشتم خدمتتون 1- من مبتلا به ویتیلیگو هستم و نقص ایمنی می باشد و با توجه به اینکه الان از کیت های نسل 4 استفاده می شود امکان داره هفته 7 که دادم منفی کاذب بوده باشه و باید تا ماه 6 صبر کنم 2- ازمایش pcr که دادم نموداری که برای من کشیده شده بود نگاتیو پایین تر از خط قرمز بود ( 3 تا خط داره نقطه چین – زرد – قرمز)امکان داره برای من توضیح بدید چرا اینطوری شده.ممنون

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   بهتره با متخصص عفونی مشورت کنید

 9. بابایی می‌گه:

  سلام
  اگر الایزا و وسترن بلات با هم انجام شود چه اتفاقی می افتد؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   اتفاقی نمی افتد ولی معمولا وسترن بلات برای تائید موارد مثبت انجام می شود.
   دکتر جباری