تماس با ما
نـشـانـی مـا
دکتر محمد جباری
تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
شماره تماس:88713632-09109819050
88713632-09109819050

ایدز و HIV

تعریف: ایدز یا بیماری نقص ایمنی اکتسابی شدیدترین ترین تظاهر عفونت ناشی از ابتلاء به ویروس HIV می باشد. ایدز عبارتست از بروز عفونت های فرصت طلب جدی، سرطان ها، یا دیگر حالات تهدیدکننده زندگی به دلیل ابتلاء به عفونت HIV می باشد.

۱٫۱% مردم بینسن ۱۵ تا ۴۹ سال در سرتاسر زندگی به غفونت HIV مبتلا هستند.

سه روش اصلی انتقال HIV عبارتند از: مقاربت محفاظت نشده (بدون کانوم)، تماس با خون آلوده، و انتقال از مادر به فرزند. تماس مستقیم با خون آلوده، مثل استفاده مشترک از سرنگ، مؤثرترین راه انتقال است. بطور کلی در سراسر دنیا، تماس جنسی بدون محفافظت (بدون کاندوم) بین مرد و زن روش غالب انتقال HIV می باشد (سازمان جهانی بهداشت ۲۰۰۴).

خطر عفونت HIV ناشی از رفتارهای جنسی در مقایسه با در معرض خون آلوده قرار گرفتن

روش/نوع انتقال

میانگین/محدوده (%)خطر عفونت

تزریق خون آلوده

۸۴۱۰۰

استفاده از سرنگ مشترک

۰.۸

فرد مفعول در نزدیکی مقعدی

۰.۳۰.۸

فرد فاعل در نزدیکی مقعدی

۰.۰۴۰.۱

کارکنان بهداشتی که سوزن آلوده در دستشان فرو می رود

۰.۲۸۰.۳۳

فرد فاعل در نزدیکی واژینال

۰.۰۳۰.۰۹

فرد مفعول در نزدیکی واژینال

۰.۰۰۵۰.۰۲

فرد فاعل در تماس جنسی دهانی

۰.۰۰۳۰.۰۰۸

فرد مفعول در تماس جنسی دهانی

۰.۰۰۶۰.۰۲

احتمال ابتلا به HIV در تماس جنسی، در افراد مفعول مقاربت مقعدی و همچنین در افرادی که زخم ناحیه تناسلی دارند یا سابقه زخم تناسلی دارند بیشتر می باشد.

وجود عفونت های مقاربتی عامل خطر بزرگی برای وجود عفونت HIV همزمان می باشد.

در مردان ختنه شده نسبت به آن هایی که ختنه نشده اند خطر ابتلا به HIV کمتر است.

سیر طبیعی عفونت HIV:

در صورت عدم درمان، سیر طبیعی عفونت HIV 8 تا ۱۲ سال طول می کشد و سه مرحله دارد:

 1. عفونت اولیه: این مرحله در ۴۰% تا ۹۰% بیماران رخ می دهد. علائم ۲ تا ۴ هفته بعد از ابتلا به عفونت بروز می کند این علائم غیر اختصاصی است و همانند یک بیماری حاد تب دار است و معمولا ظرف مدت ۱۴ روز بدون درمان و به خودی خود بهبود می یابد.
 2. عفونت مزمن بدون علامت: این مرحله که حدود ۱۰ سال به طول می انجامد دوره نهفته بیماری بوده که بیمار طی این مدت بدون علامت می باشد.
 3. ایدز آشکار: مرحله نهایی و پیشرفته بیماری می باشد که ممکن است با عفونت های فرصت طلب و بدخیمی ها و انواع سرطان همراه باشد. بدون درمان، معمولا طی ۲ تا۳ سال منجر به مرگ می شود.

سیر بالینی عفونت HIV متغییر است و می تواند یکی از حالات زیر باشد:

 1. پیشرفت معمولی: ۶۰تا ۷۰ درصد موارد را شامل شده و (بدون درمان) از زمان ابتلاء به عفونت HIV تا بروز ایدز آشکار ۱۰ تا ۱۱ سال طول می کشد.
 2. پیشرفت سریع: ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد را شامل شده و (بدون درمان)در کمتر از ۵ سال فرد به ایدز مبتلا می شود.
 3. پیشرفت آهسته: ۵ تا ۱۵ درصد موارد را شامل شده و (بدون درمان) از زمان ابتلاء به عفونت و بروز ایدز آشکار بیش از ۱۵ سال طول می کشد.
 4. عدم پیشرفت: یک درصد بیماران را تشکیل می دهد.

تشخیص: تقریبا در همه بیماران آنتی بادی ضد ویروس ، ۶ هفته بعد از ابتلا به عفونت قابل کشف هستند. تست تشخیص یک فرآیند دو مرحله ای است. نمونه های مثبت اولیه با استفاده از روش غربالگری به خاطر حذف خطای آزمایشگاهی تکرار شده، و پس از آن با استفاده از روش ELISA می شود که آیا آنتی بادی تشخیص داده شده بر علیه HIV می باشد یا خیر؟ در صورت مثبت شدن  ELISA، تست وسترن بلات انجام می شود که اگر این تست مثبت شد فرد مبتلا به عفونت HIV می باشد. تست وسترن بلات منفی نشان می دهد که یا تست ELISA مثبت کاذب یا یک عفونت حاد می باشد.برای تعیین وقت می توانید از صفحه تعیین وقت حضوری وقت خود را انتخاب نمائید.
دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
مشاهده مقالات
۲۱ دیدگاه

پرسش از دکتر ارولوژیست

لیست سوال های پاسخ داده شده


لیست کامل پرسش ها ( 8588 مورد )

 • 1. کوچکی آلت
  (مهم)
  • باسلام.دکتر جون من 25سال دارم واز مشکل کوچکی آلت رنج میبرم چرا کسی به داد ما نمیرسه.چرا علم پزشکی در این مورد راه حلی ندارد.هر جا مراجعه کردم نا امیدم کردن.با تشکر.حمید از مشهد
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 2. طول آلت تناسلی
  (مهم)
  • با سلام و تشکر فراوان به خاطر فرصتی که برای پاسخگویی به سوالات میگذارید
   مرد 30 ساله هستم و الان حدود دو سالی هست که ازدواج کرده ام.به خاطر کوتاه بودن طول آلت (کمتر از 4 اینچ) در نزدیکی با همسرم دچار مشکل هستم.مدت زیادی هست که دنبال راهی برای درمان آن می گردم ولی به سایت ها و وبلاگها و تبلیغات اینترنتی نمیتوانم اطمینان کنم.آقای دکتر مرا راهنمایی کنید.آیا دارویی ،روش مطمئنی برای افزایش سایز آلت پیشنهاد میکنید؟این موضوع برای من بسیار اهمیت دارد.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 3. تشکر
  (مهم)
  • اینجانب دکتر احمدی توسط جناب آقای دکتر محمد جباری مورد عمل جراحی واریکوسل میکروسکوپیک (microscopic varicocelectomy) قرار گرفتم. از نظر اینجانب -که خود جراح می باشم- مهارت تکنیک جراحی ایشان ستودنی است؛ به عنوان یک مثال ساده اینجانب پس از عمل نیاز به حتی یک دوز داروی ضد درد نداشتم که بخش اعظم این موضوع به تکنیک جراحی عالی مرتبط است. اخلاق کاری پزشکی ایشان بسیار والا و قابل ستایش است. برای ایشان در پناه حق آرزوی موفقیت دارم.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 4. اندازه آلت
  (مهم)
  • باسلام چناب دکتر من 40 سالمه و اندازه آلتم 10 سانت است بخدا اینکه آلتم کوچک است اعصابم داغونه و خیلی ناراحتم از بعضی داروها و لارجرباکس استفاده کرده ام جواب نداده و به هیچی دیگه اطمینان ندارم فقط شما میتوانید کمکم کنید شما رو به خدا ازین ناراحتی نجاتم بدین و راه درست افزایش سایز رو بهم نشون بدین خواهش میکنم
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 5. افزایش طول آلت جنسی
  (مهم)
  • جناب آقای دکتر جباری
   با سلام
   بنده 33 سال سن دارم و از دو موضوع واقعا رنج میبرم مورد اول کوچک بودن آلت تناسلی و مورد دوم ارزاء زودهنگام است. تا حدودی در مورد این دو موضوع مطالعه کرده ام اما نسبت به صحت مطالب درج شده در سایتها اعم از داروهای افزایش سایز و تاخیر در انزال اطمینان ندارم لذا خواهشمندم راهنمایی بفرمایید آیا بلحاظ پزشکی دارویی برای رفع این دو نقسصه وجود دارد یا خیر و همچنین آیا نیازی به مراجعه حضوری هست یا خیر ...

   با تشکر فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 6. درد بیضه
  (مهم)
  • سلاام اقای دکتر . چندین سال پیش بیضه سمت چپم ضربه خورد . و با یخ گذاشتن ودارو از بیمارستان مرخص شدم . و پس از مدتی تنگی مجرا و دو بار سیستوسکوپی و مجرا رو باز کردن و دیگه خوب نشدم . در حا ل حاضر تنگی مجرا و درد در بیضه و بیضه چپم یک چهارم سمت راست شده . و همیشه عفونت مثانه دارم . و باید سوند بزنم . چکار باید بکنم . با سپاس
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 7. تاثیر واریکوسل در ناباروری
  (مهم)
  • با سلام.
   راجع به بیماری واریکوسل دو سوال داشتم. اول اینکه تا چه حد این بیماری در ناباروری مردان صحت دارد و برای اینکه فرد دچار نازایی نشود دوره بهبود یا درمان حداکثر چه مدت میتواند باشد . دوم اینکه عوامل تشدید موقت این بیماری چیست؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 8. زگیل تناسلی
  (مهم)
  • من حدود 15 روز متوجه شدم زگیل تناسلی دارم خیلی نگران شدم به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده ام دوتا سوال دارم
   1- ایا درمان قطعی وجود ارد
   2- مدت درمان چقدر است
   3-ایادرمان لیزرا راتوصیه می فرمایید یانجماد خیلی
   خیلی متکرم از لطف تان اقای دکتر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 9. طول الت تناسلي
  (مهم)
  • براي نزديكي باهمسر طول الت تناسلي بايدچه اندازه باشد؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 10. قطر عروق
  (مهم)
  • سلام خسته نباشید.
   من رفتم سونوگرافی و جوابی که برام دادن:
   عروق وریدی در سمت چپ بشدت متسع بوده - در حالت استاده و با مانور والسالوا قطر عروق به 3/7-5 میلیمتر میرسد.

   میخواستم بدونم الان با این قطر درجه واریکوسل چنده؟ اصلاً میشه در این مورد نظر داد؟

   ممنون
  مشاهده پاسخ دکتر

« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 859 بعدی » همه
Powered By Hamyar © 2015
 1. شایان می‌گه:

  جناب اقای دکتر من ۵ ماه پیش یک رابطه محافظت نشده با همجنس داشتم که همجنسم قبلا با هیچ کس رابطه نداشته احتمال ابطلا به بیماری ایدز چند درصداست و سوال دیگری دارم که مدتی است ذهنم را مشغول کرده اگر فردی سالم باشد و ایدز نداشته باشد سپس فرد سالم دیگری با وی رابطه مقعدی داشته باشد احتمال بروز بیماری ایدز وجود دارد؟ چون تا جایی که من شنیدم ویروس اچ ای وی فقط انتقال می یابد تولید نمیشود ببخشید اگر طولانی شد

 2. هستی می‌گه:

  سلام اقای دکتر از شما ۱ سوال دارم ایا دستگاه الیزا ازمایش ایدز در ۴ ماه بعد از رابطه را درست نشان میدهد؟
  من ۴ ماه بعد از رابطه ام رفتم ازمایش hiv و cbc دادم که اولی منفی و دومی نرمال گزارش شد
  حالا از هر کی میبرسم میگه ۶ ماه بعد رابطه جواب درسته شما اینجا نوشتی ۶ هفته در جای دیکه نوشته ۸ هفته در جای دیگه نوشته حتی تا ۱ سال هم معلوم نمیشه این چه وضشه الان من و امثال من که این همه نگرانی داریم تکلیفمون چیه حالا اینا به کنار اخیرا شنیدم کیت های ازمایشگا چینی هستش اونو چی کار کنیم الان یکی به من بگه جواب ازمایش ایدز دقیقا چقدر بعد از رابطه مغلوم میشه به خدا دیگه خسته شدم از بس برسیدم

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   برا ی اینکه بتوانی پاسخ مطمئنی بگیرید بهرته با یک متخصص عفونی مشورت کنید

 3. mehdi می‌گه:

  سلام دکتر من همون که گفتین احتمال الودگی صفره شرمنده یه سوال فراموش کردم عرض کنم .بنده یک گلو درد ۳ ماه دارم که از بین نرفت ربطی به ایدز داره دکتر جان ایا؟؟ با تشکر ممنون…

 4. محمد می‌گه:

  ریالای دکتر من با یه خانم تمیز رابطه واژنی داشتم .. ولی این خانم علاوه بر من با افراد دیگر هم رابطه داشت که همه ۱۸ یا ۲۵ سال بودن .. هنگام اولین رابطه واژنی من با این خانم کاندوم پاره شد و بعد از ۱ دقیقه فهمیدم… به نظر شما آیا خطری منو تهدید میکند

 5. mehdi می‌گه:

  سلام اقای دکتر .من حدود ۱۰۵ روز پیش یه رابطه محافظت نشده داشم .بعد ۲هفته دچار سرما خوردگی شدم که هنوز از بین نرفته بنده در روز۱۶ p24 و روزهای ۶ و ۱۸ و ۳۰ و ۳۷و۵۰و ۶۵و ۷۸ و ۸۵و۹۶ ازمایش الیزا دادم و روز ۴۷ هم pcr که همه منفی بود و از طرف مقابل هم در روز ۳ و ۵۷ روز بعد رابطه ازمایش گرفتم که منفی بود ..بنظر شما احتمال الوده شدن بنده چقدر است؟؟؟؟ با تشکر…

 6. آرش می‌گه:

  سلام آقای دکتر.من حدود ۲ سال پیش یک رابطه مقعدی با غیر همجنس داشتم.بعد از ۶-۷ ماه خون اهدا کردم که چند روز پیش باز برای اهدای خون مراجعه کردم که به بنده گفته شد ۲آزمایش الیزای شما مثبت بوده و آزمایش وسترن بلات منفی.حالا آیا من مثبت هستم یا منفی؟تروخدا رک و راست بگید.مرسی.

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   اگر وسترن بلات منفی شده پاسخ کلی منفی است یعنی مبتلا نیستید

 7. علیرضا می‌گه:

  سلام
  من در ۲ هفته گذشته دوبار رابطه با زن خیابانی داشتم البته محافظت شده.
  هم واژینال هم مقعدی و هم دهانی ( در همه حالات با کاندوم)
  در بار اول ۳ روز پس از نزدیکی سرماخوردگی جزیی پیدا کردم و خوب شدم
  در بار دوم فقط چند ساعت پس از نزدیکی سرماخوردگی شدیدی پیدا کردم با عفونت گلو که با پنی سیلین دو روز بعد خوب شد. ضمنا در بار دوم آلتم کمی حساس شد و کمی سوزش گرفت( چیزی شبیه ساییدگی) که اونهم بعد از ۲ روز خوب شد.
  این احتمال وجود داره که ن مبتلا شده باشم؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   اگر همیشه از ابتدای مقاربت کاندوم داشته اید و سوراخ هم نشده باشد بعید به نظر می رسد اما گاهی پارگی کاندوم جزیی است و فرد توجه نمی شود لذا احتیاط بر آنست که آزمایش را ۶ هفته بعد از آخرین نزدیکی انجام دهید

 8. hashemi می‌گه:

  سلام اقای دکتر
  من در کودکی با یک پسر دیگر لواط کردم ایا ممکن است ایدز داشته باشم؟

 9. رضا می‌گه:

  باسکس دهانی یا واژنی یا مقعدی بدون کاندم آیا ایدز از زن به مرد منتقل می شود؟

 10. رضا می‌گه:

  سلام اقای دکتر من یک رابطه مشکوک داشتم در خارج از کشور که هین رابطه کاندوم در واژن پاره شد و ۴ یا ۵ دقیقه بدون کاندوم بودم و متوجه نشده بودم الان هفته هفتم هستم و تمام علائم را دارم ازمایش های که دادم روز ۱۲ ازمایش p24 منفی روز ۲۳ p24 منفی هفته ۵ p24 و ab و pcr منفی بود هفته ۷ ab منفی بود ۲ تا سوال داشتم خدمتتون ۱- من مبتلا به ویتیلیگو هستم و نقص ایمنی می باشد و با توجه به اینکه الان از کیت های نسل ۴ استفاده می شود امکان داره هفته ۷ که دادم منفی کاذب بوده باشه و باید تا ماه ۶ صبر کنم ۲- ازمایش pcr که دادم نموداری که برای من کشیده شده بود نگاتیو پایین تر از خط قرمز بود ( ۳ تا خط داره نقطه چین – زرد – قرمز)امکان داره برای من توضیح بدید چرا اینطوری شده.ممنون

 11. بابایی می‌گه:

  سلام
  اگر الایزا و وسترن بلات با هم انجام شود چه اتفاقی می افتد؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   با سلام
   اتفاقی نمی افتد ولی معمولا وسترن بلات برای تائید موارد مثبت انجام می شود.
   دکتر جباری

error: Content is protected !!