تماس با ما
نـشـانـی مـا
دکتر محمد جباری
خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
شماره تماس:88713632-09109819050
88713632-09109819050

wart03

زگیل تناسلی که به آن کوندیلوما آکومیناتا نیز می گویند توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود.این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتشر میشود. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد که ۳۰ نوع آن می تواند ناحیه تناسلی را آلوده کند.

عوامل خطری که باعث آلودگی و ابتلا به ویروس HPV می شوند عبارتند از:

 1. داشتن شریک های جنسی متعدد
 2. شروع فعالیت جنسی و مقاربت در سنین پائین
 3. داشتن شریک جنسی مبتلا به ویروس HPV

اکثر عفونت های ویروس HPV بدون علامت هستند. در یک مطالعه در خارج از کشور نشان داده شده که ۶۰% دانشجویان زن که هر ۶ ماه به مدت ۳ سال تحت تست پاپا نیکولا قرار گرفتند در مقطعی از زمان به ویروس HPV مبتلا بودند. میانگین مدت ابتلا به ویروس HPV 8 ماه بود، و فقط ۹% افراد بعد از ۲ سال مبتلا به عفونت ویروس HPV باقی ماندند.

زگیل های قابل رؤیت دستگاه تناسلی اکثرا توسط انواع ۶ و ۱۱ ویروس HPV ایجاد می شود. بیماران ممکن است با بیش از یک نوع ویروس HPV آلوده شوند. زگیل تناسلی ممکن است در هر جایی از دستگاه تناسلی ظاهر شوند. ویروس HPV را در گردن رحم، مهبل (واژن)، مجرای ادراری، مقعد، و بافت های مخاطی مثل ملتحمه چشم، دهان و بینی می توان یافت.

خطر تبدیل زگیل های تناسلی به سرطان های مهاجم ناحیه تناسلی توسط ویروس HPV نوع ۶ و ۱۱ پائین است. ولی بعضی از انواع ویروس HPV که ناحیه تناسلی را مبتلا می کنند مثل انواع ۱۶،۱۸،۳۱،۳۳،۳۵،۳۹،۴۵، می توانند با دیسپلازی و سرطان در گردن رحم در زنان و بدخیمی پوست تناسلی (squamous intraepithelial neoplasia) در مردان شوند. از آنجایی که ویروس HPV در زنان مبتلا به HIV سریعا پیشرف می کند، لذا سرطان گردن رحم یکی از بیماری های است که در ایدز دیده می شود.

سیگار ممکن است خطر پیشرفت به سمت سرطان را در هر دو جنس مرد و زن افزایش دهد.

علائم عفونت ویروس HPV در زنان غیر اختصاصی بوده و می تواند شامل درد ناحیه تناسلی، خارش یا ترشحات بد بوی واژینال باشد.

تشخیص زگیل تناسلی با مشاهده زگیل ها یا لمس ضایعات تناسلی بدون درد می باشد. برای تشخیص ضایعات پنهان می توان از پارچه آغشته به اسید استیک ۳% تا ۵% استفاده کرد که در صورت وجود ضایعات ظاهر آن به رنگ سفید در می آید اما چون این تست غیر اختصاصی است به عنوان یک روش غربالگری متداول استفاده نمی شود. میزان عفونت در مردانی که شریک جنسی (زن) آن ها مبتلا به ویروس HPV می باشد بین ۵۰% تا ۷۷% است ولی میزان ابتلا در زنانی که شریک جنسی (مرد) آن ها مبتلا به عفونت ویروس HPV می باشد این میزان بالا تر است.

بیوپسی و نمونه برداری از زگیل های تناسلی بصورت معمول توصیه نمی شود اما در مواردی که زگیل ها ظاهر غیر معمولی داشته، تغییر رنگ داده، سفت شده، به بافت زیر چسبندگی پیدا کرده، یا این که زخم شده باشد حتما بایستی نمونه برداری شود. در ضمن در زگیل هایی که بعد از درمان پایدار مانده یا بدتر می شوند و همچنین در بیماران با نقص ایمنی حتما بایستی نمونه برداری شوند.

درمان:

بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بایستی بدانند که در افرادی که فعالیت جنسی و مقاریت دارند ویروس HPV و عود آن شایع است و دوره نهفته آن می تواند طولانی و متغییر باشد و مدت عفونت و روش های پیشگیری کاملا مشخص نمی باشد.

انتخاب نوع درمان زگیل تناسلی به عوامل مختلف زیر وابسته است:

 1. سایز زگیل
 2. تعداد زگیل ها
 3. محل زگیل
 4. ترجیح بیمار و پزشک

درمان به دو شکل کلی انجام می شود:

 1. درمان هایی که توسط خود بیمار انجام می شود که شامل استفاده از محلول یا ژل podofilox 0.5%، کرم imiquimod 5%، یا پماد sinecatechins 15% می باشد. البته به دلیل عوارض هر کدام و طولانی بودن مدت درمان کمتر توصیه می شود.
 2. درمان هایی که توسط پزشک متخصص انجام می شود که شامل استفاده از نیتروژت مایع، الکترو کوتر، لیزر، رزین پودوفیلین ۱۰% تا ۲۵%، تری کلرو استیک اسید (TCA) یا بیکلرو استیک اسید (BCA) 80% تا ۹۰% یا برداشت به روش جراحی می باشد.

البته به نظر من بهترین، سریعترین و اثربخش ترین درمان لیزر می باشد.

زنان مبتلا به زگیل تناسلی یا سابقه ای از تماس جنسی با فرد مبتلا بایستی هر چه سریعتر توسط پزشک متخصص معاینه و ارزیابی شوند.

در صورتی که ضایعات بزرگ و وسیعی در اطراف سوراخ ادراری باشند این نگرانی را ایجاد می کند که احتمال درگیری مجرای ادراری و مثانه وجود داشته باشد لذا در این موارد توصیه می شود تا سیستو یورتروسکوپی ( مشاهده مجرای ادراری و مثانه با دستگاه) شوند تا در صورت ابتلا مجرای ادراری یا مثانه درممان شوند.

واکسن HPV:

گارداسیل (Gardasil) یک واکسن ۴ ظرفیتی بر علیه چهار نوع ویروس HPV 6، ۱۱، ۱۶، و ۱۸توسط FDA برای پیشگیری از مواردی که با ویروس HPV  همراه می شود مثل سرطان گردن مثانه، سرطان ناحیه مقعد و بروز زگیل های تناسلی در مردان و زنان تائید شده است.

سرواریکس Cervarix یک واکسن دو ظرفیتی بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV برای پیشگیری از سرطان گردن رحم در زنان توصیه شده است.

بیشترین تاثیر واکسن ها زمانی ظاهر می شود که قبل از تماس جنسی تزریق شود. مصونیت ایجاد شده برای واکسن ها برای بیش از ۵ سال باقی می ماند.

wart02

07برای تعیین وقت می توانید از صفحه تعیین وقت حضوری وقت خود را انتخاب نمائید.
دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
مشاهده مقالات
۱,۷۹۷ دیدگاه

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

Powered By Hamyar © 2015

لیست سوال های پاسخ داده شده


لیست پرسش های دسته زگیل تناسلی ( 615 مورد )

 • 1. زگیل تناسلی
  (مهم)
  • من حدود 15 روز متوجه شدم زگیل تناسلی دارم خیلی نگران شدم به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده ام دوتا سوال دارم
   1- ایا درمان قطعی وجود ارد
   2- مدت درمان چقدر است
   3-ایادرمان لیزرا راتوصیه می فرمایید یانجماد خیلی
   خیلی متکرم از لطف تان اقای دکتر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 2. زگيل تناسلي
  (مهم)
  • با سلام دكتر من 21 سالمه چند وقته روي ناحيه تناسليم قسمت پرينه به سمت مقعد چند تا دونه ي كوچولو مث جوش زير پوستي زده در ضمن مقاربت هم داشتم ، جديدا هم وقتي ميرم دست شويي خوني ميشن و مسوزن ؟ اگه زگيل تناسلي باشن امكان داره خودشون خوب بشن ؟ مرسي ازلطفتون دكتر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 3. راههای انتقال زگیل تناسلی
  (مهم)
  • سلام اقای دکترمیخواستم بدانم که زگیل تناسلی ازراه بزاق هم منتقل میشود؟یعنی ویروس دربزاق زن مبتلابه زگیل وجوددارد؟درضمن چندروزاست که درزیرآلتم برجستگیهای کوچک بدون علامت وجوش مانندی به رنگ قهوه ای تیره دیدم آیا میتواندزگیل باشد؟ممنون ازسایت خوبتون ووقت باارزشتون که اختصاص میدین
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 4. زگیل تناسلی
  (مهم)
  • با سلام
   پسری 28 ساله هستم دچار بیماری زیگل تناسلی شدم . به تعداد 2 عدد در قسمت بیضه می خواستم بدونم باید صبر کنم اگر بهبود نیافت خود به خود به پزشک مراجعه کنم یه خیر.
   ضمنا جهت درمان چه کارهایی می توان انجام داد.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 5. زگیل تناسلی
  (مهم)
  • سلام آقای دکتر روزتون بخیر
   شک دارم که زگیل داشته باشم اما شریک جنسی من این بیماری رو داره.آیا احتمالش هست من هم گرفته باشم؟و اینکه برای تشخیص حتما باید به پزشک زنان مراجعه کنم؟ممنون میشم اگه پاسخ کاملی بهم بدید چون خیلی بابت این موضوع نگرانم..............
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 6. زگیل
  (مهم)
  • با سلام و عرض خسته نباشید
   ایا نوع پاپیلوما 6 هم قابلیت زندگی در مخاط دهان و حلق را دارد و یا فقط نوع 18 و 16 میتواند در مخاط دهان موجود باشد و اگر نوع 6 در مخاط دهان و حلق باشد بدون وجود ضایعه میتواند خطر بدخیمی ایجاد کند؟
   با تشکر فراوان از شما
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 7. پاپیلوما وستیبولار
  (مهم)
  • با عرض سلام و خسته نباشید
   دختر 22 ساله و متاهل هستم.من به زگیل تناسلی از نوع papilloma vestibula مبتلا هستم.همانطور که استحضار دارید،این ویروس از نوع خوشخیم است.سوالم این است که آیا امکان درمان خودبه خودی وجود دارد؟؟
   ایا احتمال بروز سرطان دهانه رحم وجود دارد؟
   و اینکه داروی آن "پودوفیلین"است؟
   آیا اکنون میتوانم با همسرم رابطه جنسی داشته باشم؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 8. زیگیل(خیلی مهم)
  • باسلام
   1.آیا امکان ازبین رفتن کامل ویروس hpv هست؟
   2.برای اطمینان از مورد بالا چ ازمایشی باید انجام شود؟
   3.ایا واکسن ها خاصیت درمان هم دارند؟
   سپاس فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 9. زگیل
  • سلام :خانمم باردار است و در آخرین ویزیت، پزشک گفته که شما بعلت ابتلا به
   HPV و +BG=A وPG 32y
   باید سزارین شوید، آیا این مشکل قابل برطرف شدن نیست؟،حدود 2 هفته به تولد نوزاد مانده است.
   آیا ایشان می توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟ احتمال آلوده شدن جنین قبل و یا حین تولد وجود دارد؟
   برای بر طرف شدن مشکل به چه متخصصی مراجعه کنیم؟
   آیا قبل از تولد نوزاد می شود کار درمان را شروع کرد و زمان کافی داریم؟
   .متشکرم.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 10. زگیل تناسلی
  • سلام من دختر 25ساله هستم که رابطه جنسی مکرر نداشتم. در قسمت دستگاه تناسلی چند زگیل تناسلی دیدم به پزشک زنان مراجعه کردن که محلول برای از بین بردن زگیلها دادو اطمینان به بهبودی داد. الان هم دارم درمان را ادامه می دهم که تا حدی از بین رفته. می خواستم بدونم کی از واکسن باید استفاده کنم بعد درمان یا الانم میتونم؟ و الان که در پروسه درمان هستم می تونم با نامزدم رابطه جزئی در حد تامین هم، داشته باشم یا نه؟
  مشاهده پاسخ دکتر

« قبلی 1 62 بعدی » همه
Powered By Hamyar © 2015
 1. شما می‌گه:

  سلام در مورد زگیل دهان مقاله ای هست؟توضیحی میدین؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   مقالات در گوگل سرچ کنید زیاد است اگر چیز مشکوکی دارید بهتره با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت نمائید

 2. maryam می‌گه:

  سلام سیما جان مرسی از جواب شما.فکر کردم تهران دکتر رفتین.من یک ماهه تهران دارو هومیوپاتی مصرف میکنم ولی متاسفانه هیچ تغییری ایجاد نشده.

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   به نظر من هم هومیوپاتی تاثیری ندارد خیلی اوقات تشخیص اولیه اشتباه هست و به غلط تصور می شود که درمان صورت گرفته است

 3. مهدی می‌گه:

  باسلام
  پس از مراجعه به شما و استفاده از محلول پدوفیلین اکثر زگیلهام از بین رفت و فقط یکی از اونها به حالت قبل باقی مانده چاره چیست؟
  سوال دوم اینکه برای اینکه مطمئن بشم که دیگه زگیلی باقی نمونده میتون از اسید استیک استفاده کنم؟
  و با توجه به وضعیت کنونی من و اینکه با آزمایش متوجه شدیم که این بیماری به همسرم سرایت نکرده است برای جلوگیری از این سرایتا چه باید کرد؟
  با تشکر از لطف،صبر و حوصله شما

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   لیزر کنید
   نه ارزش زیادی ندارد
   مسرتان واکسن گارداسیل یزنند

 4. farzad می‌گه:

  سلام دکتر من بعلت اینکه خارج از ایرن هستم و دچار زگیل تناسلی هستم تری کلرو استیک ۸۰% تهیه کردم لطفا طریقه استفاده رو می فرمایید یکی اینکه چند دقیقه باید روی ضایعه بمونه – بعد از استعمال باید شسته بشه ؟ و اینکه بعد از استعمال باید روی اون از انتی بیوتیک مثل تتراساکلین استفاده کرد ؟؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   ۱۰ دقیقه بماند و بعد شسته شود و بهتره تتراسیکلین استفاده شود

 5. maryam می‌گه:

  لطفا دوستانی که هومیوپاتی کردن اسم دکترشونم بگن….ممنون

  • سیما می‌گه:

   دکتر بابک ناهیدی آذر – تبریز خیابان ۱۷ شهریور جدید – نرسیده به چهار راه باغشمال ساختمان پزشکان ابان جنب داروخانه بقراط
   ۰۴۱۱-۵۵۳۱۰۴۰
   ابتدا نوبت بگیرید دیر نوبت میدن
   مشاوره و درمان هومیوپاتی

 6. سیما می‌گه:

  نوعش تناسلی بود خوشخیم

 7. علي می‌گه:

  سلام پس جواب ما چی شد؟!

 8. ماجد می‌گه:

  سلام جناب آقای دکتر
  من چند وقت پیش بعد از زدن داروی نظافت به دلیل وجود چند مو از تیغ برای از بین بردن انها استفاده کردم که در همان لحظه چند جای پوستم در محل روی آلت خونریزی کرد. بعد از چند روز دقیقا در همان محل ‌‌‍‌‌‌هازگیل مشاهده کردم.این نشانه چیست. همسرم هم بعد از چند وقت مبتلا شده

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   زگیل در اثر تیغ زدن ایجاد نمی شود

 9. سپیده می‌گه:

  سلام. من ۲۱ سالمه چند ماهی هست که رابطه ندارم (۳ -۴ ماه). چندروزی که جوش های سفیدی زدم . ممکنه زیگیل باشن ؟؟؟؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   بله امکان دارد بهتره توسط پزشک معاینه شوید یا از طریق بخش پرسش و پاسخ از جوش ها مذکور عکس ارسال کنید

 10. محمد می‌گه:

  ببخشین پسرم ۱۳ ساله ام دچار این مشکل شده است که گوشتی نازک و سفید در محل ادرار آلتش وجود دارد علت چیه؟
  دلیل رو بهم ایمیل کنین ممنون میشم

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم می توانید از بخش پرسش و پاسخ عکس گرفته و ارسال کنید

 11. سیما می‌گه:

  دوستانی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند به پزشکان هومیوپاتی مراجعه نمایید من این مشکل را داشتم شکر خدا بعد از ۲ تا ۳ بار استفاده از دارو مشکلی ندارم و عود نکرده است داروهای هومیوپاتی به شرط رعایت رژیم غذایی خاص داروهای هومیوپاتی خوب جواب می ده.حتما مراجعه کنید ناامید بر نمی گردید.

  • nina می‌گه:

   sima jan vaghean migi in zeglhat ch enoie bood man dostam mobtla mikham bedonam vaghean hemiyopati javab mide

   • سیما می‌گه:

    salam nina khanoom are homuopati javab mide man 100% darman shodam 7-8 mahe oood nakrde hamash 3 bar daroo masrf kardam hatman morajee konid chon vaghean javab mide .hich dardi ham nadare

    • دریا می‌گه:

     سیما جان میشه یه دکتر خوب برای درمان زگیل تناسلی با هومیوپاتی معرفی کنید؟ خواهش میکنم خیلی مهمه

  • maryam می‌گه:

   سیما خانوم لطفا بگید که شما همزمان با هومیوپاتی از روش دیگه ای هم استفاده کردین؟یعنی زگیلها با هومیوپاتی رفع شد.یا هومیوپاتی جلو عود را گرفت؟

   • سیما می‌گه:

    جواب مریم خانوم :
    قبلش از پماد ایمی کیمود استفاده کردم حساسیت داشتم قطع کردم تا اینکه به پزشک هومیوپات مراجعه نمودم از هیچ روش دیگه ای استفاده نکردم.نمیدونم ویروس کامل از بین رفته یا نه فقط عود نکرده شما هم مراجعه نمایید ان شاء الله جواب میگیرید

 12. بیگی می‌گه:

  سلام
  این سرکه سیب زدن خوبه؟ ضرری داره مگه که تو پیشنهادات درمانیتون ندیدم؟ اگه ضرری داره ضررش رو بیان بفرمایید همچنین اگر منفعت داره اگر هم دانش پزشکی فعلا ساکته درباره این قضیه باز هم بیان بفرمایید.
  چون زیاد از سرکه سیب شنیدم و باید برام حل بشه دقیقا چه منافع یا ضرر های داره.
  ممنون

  • نام شما می‌گه:

   آقای دکتر پس سرکه سیب بزنیم؟!خوبه؟

   • دکتر محمد جباری می‌گه:

    سلام
    قبلا هم گفتم من شخصا تجربه ای در این مورد ندارم ولی بعضی دوستان استفاده کرده و راضی بوده اند قضاوت با خود دوستان و خوانندگان سایت. من نه رد می کنم نه تائید

 13. مریم می‌گه:

  سلام دوستان منم از این زگیل ها داشتم خیلی ناامید شده بودم وقتی به دکتر مراجعه کردم دکتر منو خیلی ناامید کرد گفت که باکسی رابطه داشتم که من هرگز رابطه نداشتم دکترا گفتن که باید یا لیزر بشه یا منجمد ولی بعد مدتها برمیگرده وخیلی چیزای دیگه من فکر کردم با راه درمان گیاهی معالجه کنم با عرق نعناع اول خودمو ضدعفونی کردم یه ماه دوماه از اون به روی زگیل ها مالیدم کمتر کرده بود ولی از بین نبرده بود بعد تواین سایت یکی از دوستان نوشته بود که از سرکه سیب استفاده کرده و از بین رفته منم از اون روش استفاده کردم هر روز سه چهار بار سرکه سیب و به روی زگیل ها میمالیدم بعد دوسه هفته از بین رفت ولی بگم درد هم داشت ولی من تحمل کردم الان دیگه همشون رفتن ولی تصمیم دارم هفته ی دو یا سه بار هم از اون بمالم تا دیگه برنگرده و کاملا ویروس ها از بین بره امیدوارم شماهم با این روش درمان بشین ولی دوستان بگم من هرگز نه لیزر کردم ونه منجمد فقط عرق نعناع و سرکه سیب

  • کامیاب می‌گه:

   سلام دوستان. منم مثل مریم از سرکه سیب جواب گرفتم. البته با قرار دادن پنبه آغشته به سرکه سیب روی زگیل با چسب. بعد از چند روز زیگیلها ابتدا سیاه و بعد از بین می‌رن. میدونین که سرکه سیب همون اسید استیک ۵% است، که خوب معلومه به صورت فیزیکی‌ زگیل‌ها رو از بین میبره. البته من برای زگیل‌های بزرگتر ۳ بار هم لیزر کردم. نکته‌ای که باید همه بهش توجه کنیم اینه که تنها راهی‌ که میتونه باعث عدم عود زگیل بشه، تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب (عسل، چای سبز، بادام، میوه جات و سبزیجات تازه به مقدار زیاد)، ورزش و عدم استفاده از سیگار و الکل است. همچنین این ویروس میتونه به راحتی‌ برگرده و بدن هیچ گاه بهش مصون نخواهد شد، پس عدم انجام آمیزش (حتی با کاندوم) حداقل برای مدت ۳ ماه بعد از آخرین زیگیلی که خوب شده ضروری به نظر میرسه. من فکر می‌کنم با تحمل کردن ۱ سال بدون آمیزش و رعایت نکات فوق می‌شه این ویروس رو کنترل کرد. البته مسلماً کار سختی است مخصوصاً برای متاهلین.

  • nina می‌گه:

   سلام مریم جان حتما زگیل شما از نوع تناسلی نبوده ومیتونم بپرسم کجا را درگیر کرده بود؟