تماس با ما
نـشـانـی مـا
دکتر محمد جباری
تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
شماره تماس:88713632-09109819050
88713632-09109819050

بیضه های خود را معاینه  کنید

Testicular Self Examination

بیضه ها اندام تناسلی مرد است که تولید اسپرم و هورمون تستوسترون را به عهده دارند. آنها در کیسه بیضه در زیر آلت تناسلی قرار دارند. قبل از معاینه باید با اجزای بیضه آشنا شد.

معاینه بیضه توسط خود چیست و چرا باید مردان آن را انجام دهد؟

معاینه بیضه توسط خود یک راه ساده و موثر برای تشخیص زود هنگام علائم و نشانه های سرطان بیضه توسط مردان است. در ایالات متحده، سرطان بیضه شایع ترین بدخیمی در میان مردان ۲۰ تا ۴۰ ساله است و دومین سرطان شایع بعد از سرطان خون در مردان در سن ۱۵ تا ۱۹ سالگی هست. اگر سرطان بیضه را زود درمان کنیم، ، یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است.

عوامل خطر برای سرطان بیضه کدام ها هستند؟

۱) شواهدی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان بیضه در مردانی که بیضه نزول نکرده دارند (نهان بیضگی) به طور معمول بالاتر است. این بدان معناست که در طول رشد در دوران جنینی و ابتدای کودکی بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه حرکت نکرده است. به همین دلیل، برای اصلاح این مشکل، جراحی در سن یک سالگی توصیه می شود. مردان مبتلا به بیضه نزول نکرده (نهان بیضگی) چهار تا شش برابر بیشتر احتمال دارد تا ابتلا به سرطان بیضه در آن ها تشخیص داده شود، اما خطر نسبی (RR) در افرادی که قبل از بلوغ بضه خود را عمل کرده و به داخل کیسه بیضه آورده اند (ارکیوپکسی) به ۲ تا ۳ می رسد. اگر چه نشان افزایش خطر ابتلا به سرطان در بیضه نزول نکرده دیده می شود، ولی در یک متاآنالیز دیده شده است که بیضه طرف مقابل که که نزول طبیعی داشته نیز کمی در خطر افزایش سرطان می باشد.

۲)پیشینه نژادی / قومی یک مرد می تواند یکی دیگر از عوامل خطر باشد. دلیل تفاوت در میزان بروز سرطان بیضه در نژادها و قومیت های مختلف ناشناخته است و همچنان نیاز به تحقیق دارد.

سایر عوامل خطرساز برای سرطان بیضه عبارتند از:

۳) سابقه خانوادگی

۴) سرطان بیضه دیگر

معاینه بیضه توسط خود چه زمانی و هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

معاینه بیضه توسط خود بایستی یک بار در ماه پس از یک حمام آب گرم و دوش گرفتن انجام شود.گرما باعث می شود که پوست کیسه بیضه (اسکروتوم) شل شده، و در این هنگام پیدا کردن هر چیز غیر معمول در بیضه ها آسان تر است. این روش به خودی خود ساده است و فقط چند دقیقه زمان می برد. برای جلوگیری از فراموش کردن زمان معاینه ماهیانه انتخاب یک تاریخ در ماه مثل تاریخ تولد خود و یا اول هر ماه می تواند به شما کمک کند. انجام معاینه بیضه توسط خود به صورت منظم به شما اجازه خواهد داد که با اندازه و حس بیضه های خود آشنا شده و به شما کمک می کند هر گونه تغییر را سریع تشخیص دهید

چگونه می توانیم معاینه بیضه توسط خود را انجام دهیم و به دنبال چه هستیم؟

معاینه بیضه توسط خود عملی ساده است و می تواند به سرعت تبدیل به بخشی از کارهای روزمره شما شود. شما همچنین می توانید از شریک جنسی تان بخواهید که او این کار را برای شما انجام دهد.

 • هر یک از بیضه ها به طور جداگانه معاینه کنید.
 • برای معاینه بهتر می توانید در جلوی آینه این کار را انجام دهید گرچه این کار الزامی نیست.
 • با استفاده از هر دو دست، شست خود را در جلوی بیضه و انگشتان اشاره و میانی دست خود را در زیر و پشت بیضه قرار هید. بعد به آرامی با لغزاندن انگشتان بر روی پوست کیسه بیضه و در سراسر بیضه آنرا لمس کنید. سعی کنید بیضه را مالش ندهید.
 • تمام سطح بیضه را لمس و بررسی کنید. سطح بیضه ها باید صاف، بدون توده و  احساس درد یا حساسیت باشد.
 • هر دو سمت بیضه ها نزدیک به اپیدیدیم را لمس کنید. اپیدیدیم یک لوله کاما شکل(ویرگول شکل) و طناب مانند است که محل ذخیره و حمل و نقل اسپرم می باشد و بصورت عمودی در سطح پشتی و تا حدودی بالای بیضه قرار دارد. برجستگی و “توده” اپیدیدیم را با توده غیر طبیعی بیضه اشتباه نگیرید. توده های سرطانی معمولا در جلوی بیضه یافت می شود. اگر شما مطمئن نیستید اگر توده ای که لمس می کنید اپیدیدیم هست یا توده بیضه، توصیه می شود توسط ارولوژیست معاینه شوید.

یکسان نبودن اندازه ی بیضه ها و پایین و بالا بودن بیضه ها (هم سطح نبودن بیضه ها) و کمی جلو عقب بودن بیضه ها نسبت به یکدیگر برای یک مرد امری طبیعی است. کیسه بیضه تنظیم حرارت بیضه ها را به عهده دارد به طوریکه در گرما با شل شدن کیسه بیضه باعث دور شدن بیضه از بدن می شود ، و در سرما با انقباض کیسه بیضه باعث کشیده شدن بیضه ها و نزدیک شدن آن ها به بدنمی شود. این تنظیم دما برای تولید اسپرم لازم و ضروری است.

در هنگام انجام معاینه بیضه توسط خود  به دنبال چه چیزی هستید:

 • توده یا ندول کوچک، سخت و بدون درد در بیضه
 • بزرگ شدن بیضه ها و / یا احساس سنگینی اضافی در بیضه
 • تغییر در احساس بیضه  یا در قوام آن
 • درد مبهم در پایین شکم یا کشاله ران

پیدا کردن توده در هنگام انجام معاینه بیضه توسط خود به چه معنی است؟

توده ها همیشه سرطانی نیستند. با این حال، اگر شما متوجه توده، بزرگ شدن، حساسیت هنگام لمس و یا دیگر تغییرات غیر قابل توضیح در بیضه خود شدید، حتما به ارولوژیست مراجعه کنید. این تغییر ممکن است نشانه ای از عفونت در بیضه (اپیدیدیمیت یا ارکیت) یا تورشن بیضه (وضعیتی که در آن طناب بیضه در داخل کیسه بیضه چرخیده و منجر به قطع جریان خون و در صورت عدم درمان ظرف مدت حداکثر ۶ ساعت باعث از بین رفتن بافت بیضه می شود.

اگر برای شما تشخیص ابتلا به سرطان بیضه داده شود، خبر خوب آن است که اگر سرطان های بیضه را زود و در مراحل اولیه تشخیص و درمان کنیم بیش از ۹۵٪ قابل درمان بوده و بیمار اصطلاحا شفا می یابد. با این حال، اگر تشخیص و درمان سرطان بیضه به تاخیر بیفتد ممکن است به سرعت گسترش یابد.

سرطان بیضه تقریبا همیشه فقط در یکی از بیضه ها رخ می دهد. تنهادر ۲٪ از مردان مبتلا به سرطان بیضه، تومور در بیضه دیگر نیز رخ می دهد. درمان سرطان بیضه به طور معمول مستلزم عمل جراحی و برداشتن بیضه مبتلا می باشد. در حالی که این فکر باعث می شود بسیاری از مردان نگران شوند، ولی مطمئن باشید که یک بیضه سالم برای عملکرد جنسی و باروری کافی است.

آیا نیاز به معاینه بیضه توسط پزشک هست؟

توصیه می شود که مردان سالم زیر ۴۰ سال هر ۱ تا ۲ سال توسط پزشک معاینه شوند.برای تعیین وقت می توانید از صفحه تعیین وقت حضوری وقت خود را انتخاب نمائید.
دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
مشاهده مقالات
۹۶۵ دیدگاه

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

Powered By Hamyar © 2015

لیست سوال های پاسخ داده شده


لیست کامل پرسش ها ( 8601 مورد )

 • 1. کوچکی آلت
  (مهم)
  • باسلام.دکتر جون من 25سال دارم واز مشکل کوچکی آلت رنج میبرم چرا کسی به داد ما نمیرسه.چرا علم پزشکی در این مورد راه حلی ندارد.هر جا مراجعه کردم نا امیدم کردن.با تشکر.حمید از مشهد
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 2. طول آلت تناسلی
  (مهم)
  • با سلام و تشکر فراوان به خاطر فرصتی که برای پاسخگویی به سوالات میگذارید
   مرد 30 ساله هستم و الان حدود دو سالی هست که ازدواج کرده ام.به خاطر کوتاه بودن طول آلت (کمتر از 4 اینچ) در نزدیکی با همسرم دچار مشکل هستم.مدت زیادی هست که دنبال راهی برای درمان آن می گردم ولی به سایت ها و وبلاگها و تبلیغات اینترنتی نمیتوانم اطمینان کنم.آقای دکتر مرا راهنمایی کنید.آیا دارویی ،روش مطمئنی برای افزایش سایز آلت پیشنهاد میکنید؟این موضوع برای من بسیار اهمیت دارد.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 3. تشکر
  (مهم)
  • اینجانب دکتر احمدی توسط جناب آقای دکتر محمد جباری مورد عمل جراحی واریکوسل میکروسکوپیک (microscopic varicocelectomy) قرار گرفتم. از نظر اینجانب -که خود جراح می باشم- مهارت تکنیک جراحی ایشان ستودنی است؛ به عنوان یک مثال ساده اینجانب پس از عمل نیاز به حتی یک دوز داروی ضد درد نداشتم که بخش اعظم این موضوع به تکنیک جراحی عالی مرتبط است. اخلاق کاری پزشکی ایشان بسیار والا و قابل ستایش است. برای ایشان در پناه حق آرزوی موفقیت دارم.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 4. اندازه آلت
  (مهم)
  • باسلام چناب دکتر من 40 سالمه و اندازه آلتم 10 سانت است بخدا اینکه آلتم کوچک است اعصابم داغونه و خیلی ناراحتم از بعضی داروها و لارجرباکس استفاده کرده ام جواب نداده و به هیچی دیگه اطمینان ندارم فقط شما میتوانید کمکم کنید شما رو به خدا ازین ناراحتی نجاتم بدین و راه درست افزایش سایز رو بهم نشون بدین خواهش میکنم
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 5. افزایش طول آلت جنسی
  (مهم)
  • جناب آقای دکتر جباری
   با سلام
   بنده 33 سال سن دارم و از دو موضوع واقعا رنج میبرم مورد اول کوچک بودن آلت تناسلی و مورد دوم ارزاء زودهنگام است. تا حدودی در مورد این دو موضوع مطالعه کرده ام اما نسبت به صحت مطالب درج شده در سایتها اعم از داروهای افزایش سایز و تاخیر در انزال اطمینان ندارم لذا خواهشمندم راهنمایی بفرمایید آیا بلحاظ پزشکی دارویی برای رفع این دو نقسصه وجود دارد یا خیر و همچنین آیا نیازی به مراجعه حضوری هست یا خیر ...

   با تشکر فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 6. درد بیضه
  (مهم)
  • سلاام اقای دکتر . چندین سال پیش بیضه سمت چپم ضربه خورد . و با یخ گذاشتن ودارو از بیمارستان مرخص شدم . و پس از مدتی تنگی مجرا و دو بار سیستوسکوپی و مجرا رو باز کردن و دیگه خوب نشدم . در حا ل حاضر تنگی مجرا و درد در بیضه و بیضه چپم یک چهارم سمت راست شده . و همیشه عفونت مثانه دارم . و باید سوند بزنم . چکار باید بکنم . با سپاس
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 7. تاثیر واریکوسل در ناباروری
  (مهم)
  • با سلام.
   راجع به بیماری واریکوسل دو سوال داشتم. اول اینکه تا چه حد این بیماری در ناباروری مردان صحت دارد و برای اینکه فرد دچار نازایی نشود دوره بهبود یا درمان حداکثر چه مدت میتواند باشد . دوم اینکه عوامل تشدید موقت این بیماری چیست؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 8. زگیل تناسلی
  (مهم)
  • من حدود 15 روز متوجه شدم زگیل تناسلی دارم خیلی نگران شدم به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده ام دوتا سوال دارم
   1- ایا درمان قطعی وجود ارد
   2- مدت درمان چقدر است
   3-ایادرمان لیزرا راتوصیه می فرمایید یانجماد خیلی
   خیلی متکرم از لطف تان اقای دکتر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 9. طول الت تناسلي
  (مهم)
  • براي نزديكي باهمسر طول الت تناسلي بايدچه اندازه باشد؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 10. قطر عروق
  (مهم)
  • سلام خسته نباشید.
   من رفتم سونوگرافی و جوابی که برام دادن:
   عروق وریدی در سمت چپ بشدت متسع بوده - در حالت استاده و با مانور والسالوا قطر عروق به 3/7-5 میلیمتر میرسد.

   میخواستم بدونم الان با این قطر درجه واریکوسل چنده؟ اصلاً میشه در این مورد نظر داد؟

   ممنون
  مشاهده پاسخ دکتر

« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 861 بعدی » همه
Powered By Hamyar © 2015
 1. علي می‌گه:

  سلام آقای دکتر یکی از بیضه های من به صورته بیضوی نیست یعنی انگار بزرگ شده است و حالت تخت دارد خیلی نگران این موضوعم اگه میشود زود جواب بدیهید

 2. thermo می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید
  من پسری هستم مجرد ۲۴ ساله ، در حدود دو ماهی میشه که احساس می کنم بیضه هام کوچیک تر شده و مربی ورزشیم میگه از تمرینات ورزشیه ولی من در موردش خیلی احساس نگرانی بهم دست داده لطفا در این مورد بهم راهنمایی کنید.

 3. امیر می‌گه:

  سلام من یک توده کوچک درداخل کیسه بیضه وچسبیده به بیضه چپ رالمس میکنم که البته درسمت راست نیز هست ولی درسمت چپ بافشاردادن آن توده یا رگ که اسمش رانمی دانم احساس درد دارم که تازگی متوجهش شدم .سونوگرافی که گرفتم هیچ مشکلی نبود ونوشته بود بیضه ها درابعادکروی ونرمال هستند .واریکوسل وهیدروسل پیدانشد وهیچ گونه توده ای هم نبود میخواستم ببینم آیا این توده همان اپیدیدم هست وکمی دردایجادمیکند یا مشکل دیگه ای دارم ودرکل طبیعی هست یاخیر ؟ارزیابی شما را دراین باره میخواستم بدانم وآیا من حساسیت و وسواس زیادی نسبت به این مسئله دارم.راهنماییم کنید.ممنون

 4. hamed می‌گه:

  با سلام پسری ۲۲ ساله هستم چهار ماه پیش عمل واریکسل انجام دادم شب همان روز تورم و باد کردگی در قسمت بیضه چپ به وجود آمد و مثل یک توپ شده بود پزشک جراح گفت روش یخ بذار من این عمل رو تا یک هفته انجام دادم و تروم باد کردگی به نصف رسید با مراجعه دوباره به پزشک استفاده از حوله گرم توصیه کردولی الان که چهار ماه میگزره یک قسمتی از این تورم اندازه گردو مانده و مثل سنگ هست با مراجعه دوباره به پزشک جراح گفته بود خون هست که جمع شده برای خارج کردن آن از آمپول برای بیرون کشیدن استفاده کرد ولی هیچ ماده یا خونی نبود حوله گرم را دوباره توصیه کرده و گفت به مرور زمان از بین میروداگه میشه راهنمایی کنید

 5. احد می‌گه:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من۲۵سال دارم وطول التم ۱۳سانت وبعضی وقتا که داراز میکشم به۱۶ سانت می رسه وپرده بعضه هم دارم میتونم پرده رو از بین ببرم احد وهزینه عمل چقدر وزمان میبره با تشکر احد

 6. مرتضي می‌گه:

  با سلام ایا خود ارضایی زیاد مثلا دو سال هرهفته سه بار باعث به وجود امدن بیماری هایی نظیر سرطان،مخصوصا ایدز میشود؟؟ تو روخدا جوابم رو بدید خیلی نگرانم!

 7. مرتضي می‌گه:

  با سلام ایا خود ارضایی زیاد مثلا دو سال هرهفته سه بار باعث به وجود امدن بیماری هایی نظیر سرطان،مخصوصا ایدز میشود؟؟ تو روخدا جوابم رو بدید خیلی نگرانم

 8. مرتضي می‌گه:

  سلام من خیلی ناراحتم چون پوست سر الت من چروکه و پوست ختنهگاه من هم تیره شده البته دردی نداره و سوزش هم نداره و البته یک سال خود ارضایی کردم و هفته ای دوبار انجام دادم میخواستم بدونم مشکلم چیست؟ و چگونه درمان میشوم؟؟؟تو رو خدا ممکن کنید لطفا

 9. مرتضي می‌گه:

  با سلام من خیلی ناراحتم بخاطر این که سر الت تناسلی من چروک و قسمت ختنگاهم رنگش کمی تیره شده ایا مشکلی دارم؟؟درمان میشود؟؟؟لطفا تا حد إمکان و زود توضیح دهید.

 10. مرتضي می‌گه:

  بإسلام من ۱۵ سالم است و ماهی شش بار خودارضایی میکنم ویک سال است که این عمل آجام میشودو میخواستم بدانم ایا خودارضایی باعث عقیمی میشود ؟!چون من خیلی نگرانم که نکنه مشکلی برام پیش بیاد خواهشا جواب بدید

 11. علي اميري می‌گه:

  سلام،مدت خود ارضایی چقدر باشد بد است؟؟؟(به سال بهتر است)و دومین سوال این است که خودارضایی در نوجوانی عواقبی دارد؟؟؟نام ببرید لطفا

 12. علی علیزاده می‌گه:

  سلام اقای دکتر من ۱۴سال سن دارم اما با وب گردی که داخل اینترنت داشتم درمورد ارزه این که چرا بیضه راست من پایین تر از بضه چپ من هست با بیانه هایی که دیدم در مورد سرطان و…….دچار ترس و استرس شدم و خواب و خوراک دیگه ندارم از زمانی که در مورد این آرزه سرچ کردم مطالب زیادی برایم امد ولی میترسم نکنه مشکلی باشه می خواستم من رو از نگرانی در بیارید هرچه زودتر تا از این ترس وبیم بیرون بیام هرچه زودتر اگه جوابم رو بدید از شما ممنون میشم تامت رو از نگرانی در بیارید اگه می تونید یا امروز و هرچه سریعتر بهتر چون دارم از نگرانی میمیرم

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   نگرانی شما بی مورد است و اگر هر دو بیضه در کیسه بیضه باشند همه چیز طبیعی است و کم بالاتر یا پائین تر بودن یکی از آنها خطرناک نمی باشد

 13. علي أميري می‌گه:

  به طور کلی و مختصر زگلی تناسلی چیست؟؟؟وچگونه به وجود میاید؟؟؟

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   یک بیماری پوستی با منشا ویروس HPV است که در اثر روابط جنسی منتقل می شود بعبارتی شایع ترین بیماری ویروسی است که در اثر سکس منتقل می شود

error: Content is protected !!