هورمون تراپیه ترنس

شما به عنوان یک زن ترنسجندر، یک مرد ترنس یا به طور کلی یک فرد غیر باینری، احتمالاً می خواهيد بدنی با ظاهر و احساسی متفاوت داشته باشید. مانند بسیاری دیگر از افراد جامعه ی ترنس، ممکن است بخواهید بدن شما -تا جای ممکن- ظاهری زنانه یا مردانه پیدا کند. یا شاید بخواهید شاخصه های جنسیتی بدن شما چندان واضح نباشد.

در نهایت، فارغ از اینکه جزئیات هدف شما چه نکاتی را در بر می گیرد، با کمک ما می توانید بهترین گزینه ی هورمون درمانی ترنسجندر خود را پیدا کنید. آیا برای هورمون تراپیه ترنس آماده هستید؟ آیا هنوز از این تصمیم یا واژن بعد از عمل تغییر جنسیت چه می شود؟جزئیات آن مطمئن نیستید؟ در هر صورت، ما در این متن به شما کمک خواهیم کرد.

شروع هورمون درمانی ترنسجندر مانند تجربه ی دوباره ی بلوغ است! شما تغییراتی را تجربه خواهید کرد که ابعاد زیر را شامل می شود:

 • جسمی
 • احساسی
 • جنسی
 • تولید مثلی
هورمون تراپیه ترنس چه کار می کند

تغییرات جسمی هورمون درمانی ترنسجندر

هورمون های جنسی باعث ایجاد انواع تغییرات جسمی در بدن شما می شوند. سرعت و میزان این تغییرات برای افراد مختلف، متفاوت است.

تغییرات هورمونی مرد به زن

از نگاه جسمی، اگر شما هورمون های زنانه دریافت کرده اید، باید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • رشد سینه ها
 • تعرق کمتر
 • کاهش حجم توده عضلانی
 • نازک شدگی مو های صورت و سینه
 • کاهش تعدد و شدت نعوظ
 • کوچک شدن بیضه ها
 • احتمال قطع شدن ساخت اسپرم
 • انتقال چربی به صورت و ضخیم شدن چربی باسن و ران پا

تغییرات هورمونی زن به مرد

اگر شما هورمون مردانه تستسترون دریافت کرده اید، از نظر جسمی باید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

شکل گیری این تغییرات چقدر طول می کشد؟

تأثیرات هورمون تراپیه ترنس در افراد مختلف، متفاوت است. سرعت ایجاد تغییرات به عوامل متعددی بستگی دارد. ممکن است برخی از تغییرات شاخصه های جسمی بلافاصله قابل مشاهده باشند؛ در حالی که سایر تغییرات 2 الی 5 سال به طول بی انجامند. شاید بهتر باشد بعد از شروع هورمون درمانی ترنسجندر خود، برای انجام جراحی نهایی کمی صبر کنید؛ زیرا تا زمانی که از میزان و نوع تغییرات هورمون درمانی خود مطمئن نشده اید، قطعاً نمی توانید بدانید که به انجام چه عمل هایی نیاز یا تمایل دارید.

تأثیرات هورمون تراپیه ترنس

تغییرات احساسی

تمام افرادی که تحت هورمون درمانی ترنسجندر قرار می گیرند، باید انتظار تغییرات احساسی را داشته باشند. احساسات، تمايلات و هویت جنسیتی شما، همگی ممکن است دچار تغییرات متعددی شوند. این تغییرات می تواند متناوب و بسیار کوتاه مدت باشد. بهتر است پیش از شروع هورمون درمانی تغییر جنسیت، یک سیستم پشتیبانی احساسی برای خود در نظر بگیرید. منظور از پشتیبانی عاطفی، کمک گرفتن از دوستان، خانواده یا روانشناس می باشد.

توانایی تولید مثل و روش های پیشگیری از بارداری

ممکن است تصور کنید که دیگر ساخت اسپرم و تخمک در بدنتان قطع شده است‌؛ اما توانایی تولید مثل شما می تواند همچنان پا بر جا مانده باشد. با توجه به جنسیت حال حاضرتان، ممکن است نیاز به استفاده از انواع روش های پیشگیری از بارداری داشته باشید. از سوی دیگر هورمون های ترنسجندر یا تغییر جنسیت، می توانند روی سیستم تولید مثل شما تأثیر گذاشته و فرزند آوری را برای شخص شما دشوار کنند. در صورت تمایل می توانید اسپرم یا تخمک خود را از قبل نگه داشته یا به عبارتی فریز کنید.

شروع هورمون درمانی تغییر جنسیت یا ترنسجندر 

این سؤال که از کی می توانم هورمون درمانی ترنسجندر را آغاز کنم، از سؤالات رایج است.  ما این عجله ی شما را کاملاً درک می کنیم. اما از طرف دیگر باید سلامت و ایمنی شما نیز در نظر گرفته شود.

برنامه ریزی پلن هورمون درمانی ترنسجندر شما

برای ترسیم برنامه ی هورمون درمانی تغییر جنسیت، ما باید به عوامل متعددی توجه داشته باشیم. این عوامل در بر دارنده ی موارد زیر است:

 • اهداف شما (میزان تغییرات مورد نظر شما)
 • سن و سابقه بیماری ها

ابتدا یک آزمایش خون انجام می شود. این تست اولیه، در زمان شروع هورمون درمانی شما به عنوان مرجعی برای مقایسه ی قبل و بعد از درمان محسوب می شود. علاوه بر این، بررسی خون شما به ما کمک می کند تا امکان عوارض جانبی هورمون درمانی ترنسجندر را پیش بینی کنیم. همچنین به منظور اطمینان از سلامت شما در طی مراحل هورمون درمانی، خون شما با آزمایش های منظم آتی تحت نظر گرفته می شود.  جواب آزمایش خون اولیه معمولاً بعد از دو روز آماده می شود. در صورت نبود مشکل، می توانید هورمون درمانی تغییر جنسیت را آغاز کنید.

قرص، ژل، برچسب یا آمپول 

برای طریقه ی مصرف هورمون، گزینه های مختلفی پیشروی شما می باشد. معمولاً، هورمون های جنسی مورد استفاده شامل موارد زیر می باشند:

 • تستسترون در قالب ژل، برچسب یا آمپول
 • استروژن و بعضاً پروژسترون در قالب قرص، برچسب یا آمپول
 • اسپیرونولاکتون که وظیفه ی مسدود کردن تستسترون را بر عهده دارد. در قالب قرص

بیمه ی شما ممکن است تنها برخی از انواع هورمون های ذکر شده را پوشش دهد.

آیا می توانیم دوز تجویز شده ی هورمون خود را در منزل مصرف کنیم؟

بله، حتی بعد از آموزش های کافی می توانید عملیات تزریق آمپول هورمون را خودتان در منزل انجام دهید.

خطرات و عوارض جانبی هورمون درمانی ترنسجندر

تمامی انواع هورمون درمانی می توانند باعث تغییرات خلق و خو شوند. همچنین باید با توجه به هورمون مصرفی خود، حواستان به سایر علائم باشد. پزشک درباره ی این عوارض جانبی احتمالی با شما صحبت خواهد کرد، اما در ادامه به موارد جدی تر آن اشاره خواهیم کرد:

عوارض جانبی تستسترون 

علاوه بر وخیم تر شدن آکنه در موارد مصرف تستسترون، باید به تعداد گلبول های قرمز خونی خود نیز توجه داشته باشید. هورمون تستوسترون می تواند باعث ساخت بیش از حد این سلول های خونی شود. بیماری های دیگری نیز می توانند دلیل زمینه ای رشد تولید گلبول قرمز باشد. بنابراین، ما با بررسی علت زمینه ای سعی می کنیم این عدم تعادل پیش آمده را جبران کنیم.

خطرات مصرف استروژن و اسپیرونولاکتون

در صورتی که تحت هورمون درمانی با استروژن قرار دارید، باید حواس شما به نشانه های مربوط به عوارض احتمالی زیر باشد:

 • لخته های خونی
 • سکته مغزی

خطر بروز چنین مواردی با مصرف دخانیات بالا تر می رود. پس بهتر است پیش از شروع هورمون درمانی تغییر جنسیت با استروژن برای ترک سیگار برنامه ریزی کنید.

هورمون درمانی ترنسجندر با اسپیرونولاکتون، شما را در معرض خطر موارد زیر قرار می دهد:

 • افزایش سطح پتاسیم
 • کم آبی بدن
 • افزایش نیاز به دفع ادرار
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (3 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر