آیا امکان ابتلا به زگیل تناسلی بدون برقراری رابطه جنسی وجود دارد؟

ویروس HPV شایع­ترین ویروسی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و زگیل تناسلی شایع­ترین بیماری قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است. این ویروس از طریق تماس مالشی پوست ناحیه تناسلی حین رابطه، به یکدیگر منتقل می­شود و از آنجایی که کاندوم فقط آلت تناسلی را می­پوشاند و نواحی مانند ناحیه شرمگاهی (ناحیه رویش مو در بالای آلت تناسلی)، کیسه بیضه و کشاله ­های ران هنوز در تماس مستقیم حین رابطه جنسی هستند.

لذا اگرچه کاندوم می تواند آلت، کانال واژینال و دهانه رحم را محافظت کند و شانس انتقال HPV‌ را تا 70 درصد کاهش دهد، ولی هنوز هم احتمال انتقال این ویروس وجود دارد. از طرفی واکسن گارداسیل  تا 90 درصد شانس ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می دهد لذا شاید مطمئن­ترین روش پیشگیری، استفاده از کاندوم شورت ­باشد که چون در کشور ما یا وجود ندارد و یا چندان در دسترس نیست، استفاده همزمان از شورت پاچه دار چسبان و کاندوم، می­تواند روش پیشگیری مناسب و موثری باشد.

مشکل نعوظ در جوانی

رابطه جنسی از هر نوعی که باشد از قبیل واژینال، مقعدی، دهانی یا اورال و نیز چه همراه با دخول باشد یا بصورت مالشی و لای کشاله پا یا باسن، همگی می تواند موجب انتقال ویروس HPV شود. یکی دیگر از علل شیوع بالای این بیماری، آن است که اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بی علامت هستند و فقط ناقل ویروس HPV‌ می­باشند و هیچگاه زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه تناسلی ندارند. لذا نبود زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه تناسلی در فردی که قبلا رابطه جنسی تحت هر عنوانی داشته است، نشانه سلامت فرد از نظر عدم ابتلا به ویروس HPV نیست.

از طرفی هیچ آزمایش دقیقی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. اگرچه تست HPV PCR برای تشخیص این بیماری توصیه می­شود، ولی اشکال اصلی در شیوه نمونه گیری است. از آنجایی که آزمایش خونی برای تشخیص ابتلای به این ویروس وجود ندارد و در خانم­ ها بطور مرسوم فقط از دهانه رحم نمونه­ گیری می­ شود، عملا امکان نمونه گیری از تمام سطوح تناسلی وجود ندارد و نتیجه این تست هرچه باشد، فقط بیانگر وضعیت دهانه رحم می­باشد نه کل ناحیه تناسلی زنان. این موضوع در مورد مردان نیز صادق است، یعنی نمونه­ گیری از مایع منی، ابتدای مجرای ادراری، برس کشیدن روی پوست آلت و ناحیه تناسلی، روش مطمئنی برای تشخیص این بیماری نیست. لذا آزمایش بطور دقیق نمی­تواند فرد ناقل را از سالم تمایز دهد.

اگرچه هر چقدر دفعات رابطه با یک شخص مبتلا بیشتر باشد یا تعداد شرکای جنسی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به ویروس HPV افزایش می­یابد ولی حتی یک بار رابطه با فرد مبتلا نیز می­تواند باعث انتقال ویروس گردد. علت زگیل تناسلی بدون رابطه چیست؟ بعضا در کلینیک­ ها با افرادی مواجه می­شویم که به این بیماری مبتلا شده­اند ولی ابراز می­دارند که هیچ رابطه جنسی نداشته­اند، در رابطه با علت زگیل تناسلی بدون رابطه بایستی گفت که روش ­های نادر غیر جنسی برای ابتلای به این ویروس وجود دارد مثل استفاده از حوله حمام مشترک یا تیغ مشترکی که برای اصلاح ناحیه تناسلی استفاده می شود یا سونای بخار در مواردی که فرد مایو بر تن نداشته باشد که البته این مورد آخری در ایران مرسوم نیست ولی در برخی کشورها رخ می­دهد.

نکته حائز اهمیت در انتقال این ویروس، وقوع حرکات مالشی با سطح آلوده به ویروس می باشد، به نوعی که باعث ایجاد خراش­های میکروسکوپیک بر روی پوست و در نتیجه کاشته شدن ویروس در لایه ­های زیرین پوست بشود. لذا لمس معمولی و دست زدن به ناحیه تناسلی، دست دادن، استخر رفتن، بوسیدن، از ظروف مشترک استفاده کردن، شستن لباس ­های یک خانواده با هم، نشستن روی توالت فرنگی و دست زدن به شیرآلات روشویی و توالت، باعث انتقال این ویروس نمی­شود. گرچه نباید احتیاط را از دست داد و در هر شرایطی بایستی بهداشت را رعایت کرد تا احتمال انتقال به بیماری­های عفونی به حداقل برسد.

در آخر اگرچه در دنیای واقعی این امر شاید ممکن نباشد ولی بهترین شیوه پیشگیری از این بیماری، داشتن رابطه جنسی فقط در چارچوب خانواده از طرف هر دو نفر زن و مرد می­باشد. چرا که متاسفانه خیلی موارد شاهد بیماران مبتلا به زگیل تناسلی هستیم که تنها تجربه جنسی را فقط با همسر خود داشته ­اند ولی متاسفانه طرف مقابل قبل از ازدواج رابطه داشته و ناقل این ویروس بوده است و در نتیجه بیماری را به همسر خود بعد از ازدواج منتقل کرده است.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر