درمان قطعی تنگی مجرای ادراری

درمان قطعی تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به کمک مخاط دهان یکی از جدیدترین دستاوردهای علم پزشکی در سال های اخیر بوده است که توسط دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی و تیم پزشکی انجام شده است. مخاط دهان در ترمیم مجرای ادراری در ارولوژی مورد توجه زیادی قرار گرفته است چرا که مخاط دهان به راحتی در دسترس است، به راحتی می توان آن را از داخل دهان به دست آورد و محل برداشت آن در داخل دهان، کاملا مخفی و پوشیده می ماند. علاوه بر این مخاط دهان مو ندارد و غنی از الاستین بوده که آن را محکم و با دوام می سازد. استفاده از مخاط دهان در درمان تنگی مجرای ادرار به دلیل داشتن لایه ای نازک و پر رگ، تغذیه بافت پیوندی را تسهیل می کند.

برای درمان قطعی تنگی مجرای ادراری ،بیمار از سه روز قبل از عمل تنگی مجرا، دهان خود را با دهان شویه کلرهگزیدین بصورت منظم شستشو می دهد. نیم ساعت قبل از عمل برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود که تا زمان خارج نمودن سوند بایستی مصرف آن را ادامه دهد. مدت زمان بستری در بیمارستان برای درمان تنگی مجرای ادرار 5 روز بوده و بیمار 2 تا 3 هفته سوند دارد و قبل از خارج کردن سوند بایستی از مجرای ادراری عکس رنگی گرفته تا از جوش خوردن محل پیوند اطمینان حاصل شود. قبل از عمل تنگی مجرای ادرار انجام عکس رنگی از مجرای ادراری برای ارزیابی محل، تعداد و طول تنگی و همچنین عکس رنگی از مثانه و مجرای ادراری در هنگام ادرار کردن در بررسی اختیار ادراری درگردن مثانه و اتساع مجرای ادراری قبل از محل تنگی کمک کننده و الزامی است.

انواع تنگی مجرای ادراری به همراه عکس مجاری ادراری

تنگی های مجرای ادراری (پیشابراه) به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. تنگی های بخش قدامی (انتهایی)
 2.  تنگی های بخش خلفی (ابتدایی) مجرای ادراری (پیشابراه).

درمان تنگی مجرای ادراری با مخاط دهان

تنگی های بخش قدامی مجرای ادراری (پیشابراه) عموما ناشی از عفوونت مثل عفونت های ناشی از گونوره (سوزاک)، التهاب مجرای ادراری (پیشابراه) مثل ابتلا به بیماری لیکن اسکلروزیس یا BXO، ضربه به آلت تناسلی، ضربه به زیر کیسه بیضه (ناحیه پرینه یا نشیمنگاه که حد فاصل مقعد و کیسه بیضه می باشد و به آن آسیب زین اسبی نیز می گویند)، و سابقه جراحی قبلی هیپوسپادیاس می باشد.

تنگی مجرا

درحالی که تنگی های بخش خلفی مجرای ادراری (پیشابراه) معمولا به دنبال سوند گذاری، تابیدن اشعه به ناحیه لگن، رادیکال پروستاتکتومی یا دیگر جراحی های پروستات، و آسیب های ناشی از ضربه به لگن بویژه شکستگی لگن بدنبال تصادف یا سقوط از ارتفاع ایجاد می باشد. گاهی اوقات علت تنگی مادرزادی بوده و یا اینکه علت مشخصی برای آن پیدا نمی شود.

تنگی پیشابراه

درمان تنگی مجرای ادرار

درمان تنگی مجرای ادرار عموماً به دو روش انجام می شود:

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش متسع کردن (Urethral dilation)

روش های متعددی برای اتساع تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) وجود دارد مثل بالون زدن، استفاده از سوندهای فلزی مخصوص این کار، یا اتساع تنگی بوسیله سوند و توسط خود بیمار.

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش بریدن تنگی (Internal urethrotomy)

بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) بوسیله تیغ مخصوصی که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند انجام می شود و بعد از آن برای چند روز سوند تعبیه می شود. در مقایسه ای که بین دو روش متسع کردن و بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) از نظر میزان موفقیت و میزان عود مجدد تنگی انجام شده تفاوتی دیده نشده است. در کل میزان موفقیت درمان تنگی مجرای ادراری با این روش حدود 20% تا 30% تخمین زده می شود لذا بعضی ارولوژیست ها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ را به منظور کاهش میزان عود توضیه می کنند. اما در بعضی مطالعات دیگر دیده شده که نه تنها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ (یورتروتومی) باعث کاهش میزان عود نمی شود بلکه می تواند باعث بروز عوارض دراز مدت قابل توجه و درنهایت خودداری مریض از ادامه این کار شود. هرچه طول تنگی بیشتر باشد احتمال عود نیز بیشتر است.

عواملی که باعث افزایش میزان عود می شوند عبارتند از: سابقه یورتروتومی قبلی، تنگی های بیش از 2 سانتیمتر، وجود تنگی های متعدد، وجود عفونت ادراری در هنگام یورتروتومی، وجود تنگی در ناحیه مجرای پنایل (بخشی از مجرای ادراری که در داخل آلت تناسلی قرار دارد) و تنگی مجرای ادراری در ناحیه اسفنکتری(مجرای ممبرانوس)، و تنگی هایی که همراه با فیبروز وسیع در بافت اسفنجی اطراف مجرای ادراری (پیشابراه) می باشد. موارد فوق به پزشک کمک می کند تا بیمارانی که مناسب این روش درمانی هستند را به درستی انتخاب کند.

تنگی مجرا قبل و بعد از عمل

فیلم درمان تنگی مجرای ادراری

در مواردی که تنگی مجرای ادراری در ناحیه انتهایی مجرای ادرار می باشد، معمولا پوست آلت را پائین می کشند و بدین ترتیب مجرای ادراری آشکار می شود.

تنگی مجرای ادراری

در مواردی که محل تنگی در ناحیه ابتدایی مجرای ادراری می باشد محل برش عمل از ناحیه زیر بیضه می باشد. بعد از باز کردن مجرای ادراری در محلی که تنگ می باشد.

درمان تنگی مجرای ادراری

مخاط دهان را به مخاط مجرای ادراری در محل تنگی پیوند می زنند و با این کار قطر مجرای ادراری در محل تنگی را از حدود 6 فرنچ به بالای 20 فرنچ می رسانند.

تنگی مجرای ادراریتنگی مجرای ادراری

عوارض عمل تنگی مجراری ادراری چیست؟

بیماران بایستی بدانند اگرچه این روش جراحی برای عملکرد جنسی کاملا بی خطر می باشد ولی عوارضی همچون تجمع موضعی خون در ادرار ( هماتوم)، عفونت، تنگی سوراخ خروجی ادرار یا فیستول در این روش مانند هر روش جراحی دیگر ممکن است رخ دهد.

🛑 لخته خون در ادرار نشانه چیست؟

درمان گیاهی تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرا یک نقص مکانیکال هست لذا درمان دارویی ندارد چه شیمیایی و چه گیاهی!!! مثل اینکه بپرسید درمان گیاهی شکستگی استخوان درشت نی ساق پا چیست؟ قاعدتا درمان شکستگی استخوان جا انداختن و گچ گرفتن و بعضا جراحی است. در مورد تنگی مجرا هم درمان باز کردن تنگی به روش باز یا بسته است.

درمان تنگی مجرای ادرار با دارو

شاید مطالب زیر را هم دوست داشته باشید:

تنگی مجرای ادراری در زنان

مراقبت های بعد از عمل تنگی مجرای ادرار

 • بیماران ضمن انجام پیاده روی روزانه، از انجام هر گونه کار سنگین که باعث ایجاد فشار به ناحیه عمل می شود، پرهیز کنند.
 • مصرف فراوان مایعات به ویژه آب بسیار توصیه می شود تا جایی که رنگ ادرار بی رنگ و سفید شود؛ این کار از بروز عفونت پیشگیری می کند. توجه کنید که رنگ ادرار نباید زرد پررنگ باشد.
 • بهداشت ناحیه عمل بسیار مهم است. سوندها باید تمیز باشند و هیچ گونه ترشحی به آنها نچسبیده باشد. لذا شست و شوی روزانه ی محل عمل بسیار مهم است.
 • آنتی بیوتیک و داروهایی که پزشک تجویز کرده است، حتما می بایست به موقع مصرف شوند.
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (104 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  همسرم 5-6 تا جوش سیاه دور الت تناسلی جایی که به بدن وصل میشه زده روش نمیشه بره دکتر نشون بده
  خواستم از شما راهنمایی بگیرم
  1. تصویر کاربر ساره دوشنبه ۱۴ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   سلام وقت بخير
   ٥-٦ تا از اين جوشها نشانه چيست؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 4 ماه پیش)

   سلام زگیل تناسلی هستند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرسام شنبه ۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید جواب سوال قبلی را متوجه نشدم.عمل سوند؟منظورتون جراحی سرپایی؟ یا سوند بزنیم؟شهرستان آستارا هستیم. ۲تا دکتر بردیم یکی شون گفتن جراحی سرپایی تو مطب ،گفتن پرده نازک داره روی سوراخ خروجی .دکتر بعدی گفتن توی خونه خودمون ۲هفته سوند بزنیم(نیم سانت) بعد حرارت سنج ۲هفته خودش باز میشه جراحی لازم نداره.برای دستشویی گریه نمیکنه،بعضی وقت ها کمی به چپ انحراف داره بعضی اوقات درسته.سوند و حرارت سنج هم می‌زنیم راحت میره خودشم ساکت نگاه میکنه .گاهی مثل نوک سنجاقه ولی بعضی وقتا بازه.نگرانیم در آینده دچار مشکل بشه.میشه راهنمایی مون کنید.جراحی باید شه؟یا سوند بزنیم.کد رهگیری سوال قبل3iGRM251012
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   سلام

   پرسش و پاسخ قبلی را مجدد همین جا ارسال کنید تا حضور ذهن پیدا کنم.

 • تصویر کاربر فرزان چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب یک عکس رنگی از مجرا میفرستم فقط بفرمایین درمانش چی هست چون دوبار طی ۳ سال عمل بسته و لیزر کردم ولی خوب نشدم لطفا محل و میزان تنگی را بفرمایین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  من سی سالم هستش و پنج ساله ازدواج کردم؛ به خاطر مصرف مواد الان زیر نظر دکتر ترک اعتیاد متادون درمانی میشم؛ تقریبا از دو سال پیش گهگاهی موقع رابطه با همسرم مشکل نعوظ داشتم؛البته نه همیشه؛وقتی مبخواستیم سکس کنیم استرس میگرفتم نکنه اونجوری بشم نمیتونستم تمرکز کنم؛ وسط رابطه وقتی همسرم به ارگاسم میرسید خیالم راحت میشد و خیلی پرقدرت تر ادامه میدادم؛ چند ماهی گذشت تا اینکه میل جنسی من خیلی کم شد که یه قسمتشم برمیگرده به ترس از عدم نعوظ؛الان احساس میکنم این مشکلم بیشتر شده و اصلا تمایل جنسی ندارم هرچقدر تمرکز میکنم اصلا برانگیخته نمیشم؛ چند ماهیه به شدت اصافه وزن پیدا کردم آزمایش کبد دادم که گفتن گرید دو هستم؛سیگار میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام
   برای داشتن توان جنسی مناسب توصیه می کنم رو به زندگی سالم بیاورید. ورزش، وزن مناسب، رژیم غذایی سالم، ترک دخانیات و مخدر، شاد بودن، استراحت کافی، داشتن ارتباط مناسب با همسر و کنترل استرس همگی در بهبود توان و روابط جنسی شما کمک می کند. اگر تهران هستید می توانم سکس تراپ به شما معرفی کنم

 • تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4513 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر در مورد سوندی که دیروز (یکشنبه 20ام) برای من گذاشتید یه مشکلی که الان وجود داره، اینه که داخل سرویس بهداشتی فشار ادرار باعث میشه چندقطره ادرار از کنار سوند بیرون بزنه(ینی چندقطره ادرار از داخل مجرا بیرون میاد)
  سعی کردم سوند رو با چسب رو‌ به بالا (از روی شکم) فیکس کنم تا حباب سوند کمی محکم بشه اما نمیدونم جواب بده یا نه

  باید مراجعه کنم مطب جهت معاینه یا در حد چند قطره ایرادی نداره؟
  1. تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر با فیکس کردن سوند رو به بالا، مشکلی که داخل سرویس بهداشتی داشتم حل شد
   اما در طول روز گاهی اوقات به صورت قطره ای ادرار از کنار سوند خارج میشه
   برای این مورد نمیدونم باید کار خاصی انجام بدم یا خیر آیا ضرری داره یا مشکلی نیست
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام
   اینحالت قابل پیش بینی است و علت آن تحریک و انقباضات نابجای مثانه بدلیل بالون سوند است که در  مثانه وجود دارد و خیلی هم کاریش نمیشه کرد البته مصرف قرص یوریناسین 5 میلی روزی یک عدد مقداری این مشکل را شاید کمتر کند 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر