آیا زگیل تناسلی مردان خطرناک است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

دکتر محمد جباری زگیل تناسلی را با لیزر درمان می کند چرا که سریعترین و بهترین روش درمان زگیل تناسلی مردان و زنان است و سالها در مطب ایشان مورد استقبال قرار گرفته است. علاوه بر این بر اساس تحیققات صورت گرفته در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تاثیر لیزر زگیل تناسلی با co2 چند برابر کرایوتراپی است.

آیا زن و شوهری که زگیل تناسلی دارند می توانند رابطه جنسی داشته باشند؟

در زمانی که افراد زگیل ها را بصورت واضح بر روی پوست ناحیه تناسلی دارند، بهتر است تا بعد از درمان و از بین بردن زگیل ها بطور موقت رابطه ی جنسی را محدود کنند.

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

با توجه به اینکه یکی از مهم ترین پایه های زندگی مشترک رابطه ی جنسی بین زن و شوهر است و منع کردن آن گاه ناممکن بوده و می تواند آثار مخربی بر روی زندگی مشترک داشته باشد و از طرفی ممکن است ویروس HPV  تا زمان نامحدود و نامشخصی در بدن فرد بماند، لذا بعد از درمان و ناپدید شدن زگیل ها  زن و شوهر می توانند به رابطه ی جنسی خود ادامه دهند. در این موارد کاندوم بطور نسبی می تواند از انتشار ویروس جلوگیری کند.

اگر یکی از زن و شوهر مبتلا به زگیل تناسلی باشند، چقدر احتمال دارد دیگری هم مبتلا شود؟

ابتدا بایستی بین انتقال ویروس HPV و ابتلای به بیماری، تفاوت قائل شد احتمال انتقال ویروس ۱۰۰ درصد است ولی احتمال ابتلای به بیماری به مراتب کمتر می باشد. بعبارتی خیلی از افرادی که ویروس وارد پوست شان می شود آن را توسط سیستم ایمنی دفع می کنند.

آیا زگیل تناسلی در بارداری به جنین منتقل می شود؟

زگیل تناسلی در زمان بارداری به جنین منتقل نمی شود و خطری جنین را در زمان بارداری تهدید نمی کند.

آیا زگیل تناسلی مانعی برای بچه دار شدن است؟

خیر زگیل تناسلی مانعی برای بچه دار شدن نیست ولی در صورت ابتلای گردن رحم و واژن به ویروس برخی توصیه می کنند زایمان به شکل سزارین باشد.

آیا مبتلایان به زگیل تناسلی می توانند ازدواج کنند؟

بله می توانند ازدواج کنند البته قبل از هر تماس جنسی توصیه می شود همسرشان دوره ی واکسیناسیون را کامل کند.

آیا لزومی به تعیین نوع ویروس توسط روش PCR وجود دارد؟

برای مردان نیاز به این کار نیست چون روند درمانی و سیر مراقبت را تغییر نمی دهد ولی در زنان بهتر است نوع ویروس مشخص شود.

هرپس تناسلی

آیا زگیل های تناسلی سرطانی می شوند؟

مهم هست که بدانید خطر بروز سرطان در افرادی که به عفونت با HPV مبتلا می شوند خیلی پائین هست و اکثر عفونت های HPV گذراست لذا شاید بکار بردن کلمه ی پرخطر و یا گفتن زگیل سرطانی، برای این دسته از ویروس ها می تواند گیج کننده باشد.

زگیل های تناسلی تا چه موقع عود می کنند؟

میزان عود ویروس زگیل تناسلی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله میزان ویروسی که وارد بدن شده است و فاصله ی بین بروز علائم تا شروع درمان، استفاده از تیغ برای اصلاح موهای ناحیه تناسلی ، و از همه مهم تر وضعیت سیستم ایمنی فرد که با استرس، سیگار و نحوه ی تغذیه در ارتباط است. لذا نمی توان مدت زمانی را که بیمار با این بیماری درگیر است را مشخص کرد.

کدام یک از زوجین مبتلابه زگیل تناسلی دیگری را آلوده نموده است؟

پاسخ به این سوال سخت و خیلی اوقات ناممکن است چون از طرفی ورود به حریم خصوصی افراد صحیح نبوده و خیلی از اوقات بیمار برای حفظ زندگی مشترک از گفتن حقیقت طفره می رود و از طرف دیگر احتمال هر چند خیلی ضعیف انتقال آن از طرق غیر جنسی نیز وجود دارد بدون اینکه فرد متوجه زمان وقوع این ابتلا شده باشد.

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

وقتی فرد آلوده به ویروس می شود تا ظهور علائم او، مدت زمانی سپری می شود. زمانی که طول می کشد تا ویروس در داخل سلول های پوستی تکثیر و بصورت زگیل خود را نشان دهد، حداقل 2 ماه می باشد اما این زمان می تواند خیلی متفاوت باشد و حتی چند سال بعد از ابتلای به ویروس زگیل ها ظاهر شوند.

علائم بیماری زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی معمولا بصورت خال های گوشتی گل کلمی در نواحی تناسلی بروز می کند و می تواند هم رنگ پوست یا تیره تر و یا روشن تر باشند. گاه زگیل ها مسطح بوده و تشخیص را با مشکل روبرو می کند. زگیل ها در نواحی مرطوب و چین دار مثل کشاله ران، ابتدای سوراخ ادراری، دهانه ی ورودی واژن و اطراف مقعد می توانند ایجاد درد، خارش و خونریزی و ترشحات بد بو کنند ولی این علائم شایع نیستند. شامل روی تنه ی آلت، کلاهک، داخل سوراخ  و مجرای ادراری، روی کیسه ی بیضه، کشاله ی ران، نواحی رویش مو در بالای آلت، لای باسن و اطراف مقعد، و در زنان هم علاوه بر نواحی مشترک ذکر شده بر روی لب های کوچک و بزرگ فرج، دهانه ی ورودی واژن و داخل واژن

بیماری زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری است که از طریق جنسی منتقل می شود و اگرچه در ایران آمار دقیقی وجود ندارد ولی یکی از شایع ترین شکایاتی است که پزشکان بویژه ارولوژیست  و متخصصین زنان در مطب با آن برخورد دارند. در آمریکا از هر دو نفرفردی که از نظر جنسی فعال است یکی به این ویروس مبتلاست.

بهترین درمان زگیل تناسلی زنان چیست؟

آیا برای انتقال این بیماری دخول کامل واژنی و یا مقعدی لازم است؟

علت زگیل تناسلی در مردان تماس مالشی بین نواحی مبتلا به ویروس با نواحی سالم است لذا حتی اگر دخول واژنی یا مقعدی هم صورت نگرفته باشد امکان انتقال ویروس و ابتلای به بیماری هست البته اگر دخول واژنی یا مقعدی رخ نداده باشد بدیهی است که داخل واژن و مقعد گرفتار نخواهد شد و فقط نواحی که در تماس بوده اند آلوده می شوند.

آیا تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی است؟

مهم ترین، شایع ترین و شناخته شده ترین راه ابتلای به زگیل تناسلی تماس جنسی است. اگر چه تیغ و حوله مشترک آلوده نیز می تواند این بیماری ار منتقل کند ولی در دنیای امروز این روش ها متداول نمی باشد. در مورد استخر و سونا نیز بایستی گفت که در ایران لااقل شیوه ی رایجی برای انتقال ویروس زگیل تناسلی نیست. توالت فرنگی و دیگر روش ها نیز ثابت نشده اند.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

در رابطه با مباحثی که در مورد خطرات زگیل تناسلی وجود دارد می توان گفت که زگیل تناسلی بر خلاف تصور عموم مردم بیماری خطرناکی نیست و اغلب اوقات به سرطان منجر نمی شود ولی ظاهر نامناسب زگیل ها از نظر زیبایی ، بروز استرس و نگرانی در فرد به جهت احتمال انتقال به دیگران و احتمال هرچند خلی کم بروز سرطان و بزرگ تر شدن زگیل ها و انتشار به محل های جدید ناحیه تناسلی دلایلی است که پیگیری و درمان آن را ضروری می کند.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

مهم ترین راه تشخیص زگیل تناسلی معاینه و دیدن ضایعات گوشتی و بعضا گل کلمی در ناحیه تناسلی می باشد و در صورتی که با معاینه تشخیص قطعی شود نیازی به آزمایش نیست ولی در مواردی که شک به تشخیص وجود دارد نمونه برداری جهت بررسی بافت شناسی و همچنین تست PCR کمک کننده هست. در خانم ها نیز در کنار تست پاپ اسمیر از، از تست PCR برای تشخیص ابتلای گردن رحم و ناحیه داخلی واژن استفاده می شود.

آیا ممکن است ضایعات ما زگیل نباشد و تشخیص های دیگری مطرح باشد؟

بله امکان اشتباه گرفتن زگیل با دیگر ضایعات ناحیه تناسلی وجود دارد از جمله وستیبولار پاپیلوماتوزیس، خال، غدد سباسه، کیست اپیدرموئید، مولوسکوم، تبخال تناسلی، کراتوز سبورئیک، لیکن پلان، پاپول های مرواریدی آلت، ضایعات فوردایس، جوشگاه (محل زخم های قبلی بویژه ختنه)، فیبروما، سیرینگوما، آنژیوکراتوم

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

درمان زگیل تناسلی انواع متعددی دارد که به دو گروه تقسیم می شود:

1- درمان هایی که توسط بیمار قابل استفاده هست مثل پووفیلین، کرم ایمیکوئیمود یا آلدرا، اسید تری کلرو استیک TCA در غلظت های 80 و 90 درصد، اسید سالیسیلیک، پماد سینکاتچینز

2- درمان هایی که توسط پزشک انجام می شود مثل درمان زگیل تناسلی با لیزر، کرایوتراپی یا فریز، جراحی، کوتر

انتخاب نوع درمان به عوامل متعددی بستگی دارد مثل محل زگیل تناسلی ، تعداد، اندازه، ترجیح بیمار و پزشک، تجربه ی پزشک و تجهیزات در دسترس. یکی از بهترین درمان زگیل تناسلی لیزر با بیشترین میزان موفقیت و کمترین احتمال عود در محل لیزر می باشد.

برای دیدن گالری متنوعی از عکس های زگیل تناسلی بر روی عکس زگیل تناسلی در مردان کلیک کنید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (301 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگین جمعه ۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  با سلام - طبق گزارش تست HPV گه پارسال دادم در ماه اردیبهشت HPV منفی بود ماه مرداد دوباره تست دادم نوع 6 رو داشتم - واکسن زدم و تمام مدت پاورفیت خوردم. الان دوباره تست دادم نوع 6 رو ندارم ولی 45،56،62 رو دارم. میخوام نظر شما رو بدونم ایا بدن من ممکنه به همین سرعت این سه تا نوع رو هم پاک کنه ؟! و آیا مراجعه حضوری به شما کمک بیشتری به من خواهد کرد ؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   بله امان حذف این ویروس ها هم هست. خیر نیازی به مراجعه حضوری نیست و به همین طرق که تابحال بوده سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید

 • تصویر کاربر ابوذر جمعه ۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من بعد از حدود ده سال که تکرر ادرار داشتم و این اواخر به ادرارم باریک میومد و درد در التم داشتم رفتم پیش پزشم متخصص و با عکس گرفتن معلوم شد تنگی مجرا دارم و ایشون قرص سلکوکسیب 200 رو برا من تجویز کردن و دارم مصرف میکنم دردم کمتر شده ولی همچنان ادرارم باریک میاد راه درمان ان چیه که از این خلاص بشم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   عکس را برای من در همین بخش ارسال کنید.

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. کیس OAB با آسیب نخاعی MMC سال 97 بدون تزریق بوتاکس و مصرف 10 میلی ویسول،100 میلی نیتروفورانتوئین و 10 میلی باکلوفن و 4/ میلی تامسولوسین به مدت چند ماه بین 3 تا 4 ساعت بی اختیاری ادرار نداشته و سونداژ انجام میداده. سال 98 بوتاکس انجام داده و 10 میلی ویسول و نیتروفورانتوئین مصرف میکرده ولی بیشتر از یک ساعت دوام نداشته ( یه مقدار ساعت سونداژ مرتب نبوده). سال99 به دکتر جدیدی مراجعه کرده که گفتن مثانه در آسیب نخاعی در ناحیه لومبوساکرال شل هست نه پرفشار پس تولترودین 4 میلی آهسته رهش مناسب هست. در صورتی که 2 بار یوروداینامیک انجام شده و هر دو OAB قید شده و اتفاقا فشارش هم زیاده.
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   1-با اینکه ویسول10 ممکنه اون نتیجه سال97 رو نده، در کنار نیتروفورانتوئین به مصرفش ادامه بده یا نه؟ یک ذره هم از شدت بی اختیاری کم کنه خودش عالیه.
   2- ویسول10 برای کیس OAB با سابقه آسیب نخاعی MMC و انجام CIC گزینه مناسبی میدانید یا فکر میکنید گزینه بهتری وجود داره؟
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   فقط یادم رفت بگم سال 97 سیتالوپرام 40 هم مصرف میکرده برای اضطراب و اینکه سن هم 24 سال هست
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   ویسول و تولتردودین تقریبا یه کار انجام می دهند و ملاک اصلی هم یورودینامیک هست لذا فرق نمی کنه ویسول استفاده نید یا تولترودین

  4. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   نیازی به مصرف تامسولوسین میبینین در کنار ویسول؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   بله

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  دکتر سلام. من تا حالا با کسی سکس از جلو نداشتمه. الان موقعیت پیش اومده و هیچ تجربه ای ندارم. مشکلی با بلند شدن الت و سفتی ندارم اما مطمعن هستم ک زود ارضا میشم و طبیعی هستش. و کلا من بدن داغی دارم کلا حس و حالم میدونم اوکی تو سکس. نمیدونم الان سیدنافیل ک گفتینو مصرف کنم یا پاردوکستین بود اسمش یادم رفت. من بدنم سالم هیچ دود هیچ مخدری نزدم و 25سالمه.تو خدمت مشکل واریکوسل داشتم ک دکتر گفت نمیخواد عمل کنی فعلا. و اینکه ی بار کاندوم از دوستم گرفتم ک اصلا هنگ کردم هم بلد نبودم بذارم هم اینکه ک خیلی ب زور میشد بره رو التم حس کردم کوچیکه. سایز بندی دارن کاندوم ها. ی کاندومی ک الت رو نخوابونه چون من تجربه نکردم نمیخوام یهو با این مشکل هم مواجه شم. من فقط مشکلم تاخیره و کاندوم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   کاندوم سایز بندی داره ولی اطلاع ندارم در ایران این سایز بندی هست یا خیر. بهتره در دفعات ابتدایی برای تاخیر اقدام خاصی نکنید.

 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد ...من تقريبأ يك سال و نيم پيش دچار زگيل تناسلي نوع ٦ شدم چند بار كرايو كردم الان شش ماه ميشه ديگه عود نكرده چجوري ميشه متوجه شد ويروس از بدنم خارج شده ؟ با آزمايش hpv معلوم ميشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   راه مطمئنی برای اینکه متوجه شوید از بدن دفع شده یا نه وجود ندارد هرچه از زمان درمان بگذرد و عود نکند بیشتر میشه احتمال داد که خوب شدید

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر