تماس با ما
نـشـانـی مـا
دکتر محمد جباری
آدرس مطب:تهران ، خیابان قائم مقام فراهانی، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ، خیابان ششم ، پلاک 20 ، ساختمان رازی ،طبقه 4
021-88732902


هیدروسل Hydrocele

هیدروسل به تجمع مایع در کیسه ای که در اطراف بیضه وجود دارد گفته می شود و معمولا در یک طرف بوجود می آید اما گاهی دو طرفه می باشد. هیدروسل در نوزادان شایع است، اما در اکثر موارد در طی سال اول زندگی خودبخود برطرف می شود. همچنین هیدروسل می تواند در بچه بزرگ تر و همچنین در بالغین و افراد بزرگسال نیز دیده شود. هیدروسل معمولا دردناک نیست و خطری برای فرد ایجاد نمی کند مگر آنکه خیلی بزرگ شده و ایجاد سنگینی و احساس ناراحتی در فرد نماید.

علت هیدروسل نامعلوم است. در نوزادی ممکن است به دلیل باز ماندن سوراخی بین شکم و کیسه بیضه منجر به بروز هیدروسل شود که در این موارد حجم مایع هیدروسل که از شکم وارد کیسه می شود در طول روز متغییر است. در حالت معمول این سوراخ به هنگام تولد بسته می شود ولی در عده ای سوراخ باز مانده و منجر به بروز هیدروسل می شود. هیدروسل در بزرگسالی می تواند در اثر عفونت بیضه یا اپیدیدیم، التهاب، جراحی در ناحیه کیسه بیضه یا ناحیه کشاله ران، و سرطان بیضه ایجاد شود.

هیدروسل علامتی ایجاد نمی کند و بصورت بزرگی کیسه بیضه تظاهر می کند.  دیگر علائم احتمالی به صورت درد، احساس سنگینی، تورم، قرمزی پوست کیسه بیضه یا احساس فشار بر روی قاعده آلت تناسلی باشد.

تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک داده می شود. گاه پزشک با تاباندن نور و عبور نور از کیسه پر از آب اطراف بیضه تشخیص را مسجل می کند. از سونوگرافی نیز برای قطعی کردن تشخیص می توان کمک گرفت.

hYDROCELE01

هیدروسل معمولا خطرناک نیست و معمولا زمانی توصیه به درمان می شود که باعث درد یا سنگینی زیاد یا احساس خجالت در فرد به دلیل بزرگی بیش از حد شود. البته هیدروسل نوزادان اگر بعداز یکسالگی باقی بماند با توجه به وجود راه ارتباط بین کیسه بیضه و شکم، توصیه به درمان می شود.

درمان هیدروسل جراحی است. کشیدن آب هیدروسل با سوزن هم می تواند باعث عفونت شود و هم اینکه احتمال عود هیدروسل زیاد است لذا توصیه به انجام آن نمی شود.

دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
مشاهده مقالات
110 دیدگاه
 1. مجید می‌گه:

  باسلام اقای دکتر درجواب سونوگرافی ام mildامده است میشه نظرتونو بدونم

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   هیدروسل mildنیاز به درمان ندارد

 2. سامان می‌گه:

  سلام من وقتی راه میرم سمت چپ بیضه درد میکنه علتش میتونم بپرسم ؟ مرسی

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   علل متعددی دارد مثل فتق ، واریکوسل، گرفتگی عضله ، دیسک کمر

 3. yashar می‌گه:

  با سلام آقای دکتر از وقتی یادم میاد بیضه راستم از بیضه چپم بزرگتره (تقریبا دوبرابر ) تا حالا مشکل خاصی نداشته ام 33 ساله ومتاهل ودارای فرزند هم هستم آیا این مشکل هیدروسل هست ؟ آیا باید پیگیر حل این مسئله باشم ؟ وآیا میتونه خطر ناک باشه ؟ ممنون میشم جواب بدیدباتشکر.

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   با سونوگرافی از بیضه ها می توان علت را مشخص کرد

 4. ازاده می‌گه:

  سلام دکتر همسرمن دچار بیماری هیدروسل شده است و پزشک دستور به عمل جراحی داده چون ممکنه باعث بچه دار نشدن بشه ایا این نظر درست است در ضمن اپیدیمیت بوده است

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   هیدروسل نقشی در اختلال در باروری مرد ندارد ولی اپیدیدیمیت می تواند در باروری تاثیر بگذارد

 5. محمد می‌گه:

  با سلام به اقای دکتر من چند ساله است به بیماری هیدروسل مبتلا شدام ایا خطر هم دارد چون من دانشجو هست از را می شود معافیت سربازی خود را بگیرم ولی باید تا 1 سال دیگر صبر کنم ایا من باید عمل کن یا نه ایا عمل نکم خطر دارد یا نه با تشکر زیاد

  • دکتر محمد جباری می‌گه:

   سلام
   خطرناک نیست اما سونوگرافی حتما بکنید

   • محمد می‌گه:

    بسیار ممنوع از شما نظر اقا دکتر عباسی این که زیاد مشکلی نیست با شما هم نظر است ولی اقای دکتر نادی گفته خطر ناک است من از بوشهر هستم سن من 19 ساله هستم هر کدام از بیضه ها اندازه یک تخمرغ شد است ایا بازهم خطر دارد دکتر نادی می گوید ممکن به سیستم تناسبی اسیب بزن ایا خطر دارد یا نه با تشکر

    • دکتر محمد جباری می‌گه:

     سلام
     نظرم همانی است که گفتم