1- اندازه آلت تناسلی

برای دریافت اطلاعات مربوط به اندازه آلت تناسلی و آشنایی با نحوه ی اندازه گیری سایز آلت و روش جراحی افزایش سایز آلت و همچنین عوارض و میزان اثربخشی آن به لینک زیر مراجعه کنید

افزایش سایز آلت مردان – واقعیت یا خیال


2- درمان و کنترل زگیل تناسلی

توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی ویروس در 90 درصد موارد ظرف دو سال از بدن پاک می شود پس مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید:

– برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره 4 استفاده کنید.

– پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی

– پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی

– عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی

– کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات

– قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن

– استفاده از کاندوم و کاندوم شورت (شورت چسبان سوراخ شده به منظور عدم تماس پوستی ناحیه تناسلی) در روابط جنسی

– درمان همزمان هر دو شریک جنسی

– معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب و انجام پاپ اسمیر و درصور نیاز کولپوسکوپی طبق نظر و صلاحدید همکاران محترم متخصص زنان در بیماران خانم

– درمان زود هنگام ضایعات جدید با روش های مطمئن و سریع الاثر مثل لیزر.

– اگر می خواهید در منزل درمان کنید محلول پودوفیلین 25 درصد 2 شب در هفته بمدت یکساعت با گوش پاک کن روی زگیل ها زده و بعد از یکساعت شسته شود. قبل از استفاده از محلول، پوست سالم اطراف زگیل ها را با وازلین یا کرم زینک اکساید بپوشانید. استفاده از محلول برای محل های مرطوب و چین دار، داخل مجرای ادراری و دهانه واژن، حانم های باردار، زیاد بودن تعداد زگیل ها و همچنین زگیل های بزرگ مناسب نمی باشد.

– تقویت سیستم ایمنی از طریق

– تزریق واکسن گارداسیل برای زنان و مزدان بین 9 تا 45 سال. اگر چه واکسن نقشی در درمان ندارد ولی از ابتلای مجدد در آینده پیشگیری می کند.


3- درمان زودانزالی

زودانزالی درمان قطعی و دائمی ندارد و فقط با داروها می توان آن را کنترل کرد یعنی وقتی که دارو استفاده می کنید مدت زمان وقوع انزال را طولانی می کند اما نمی توان این بیماری را تا آخر عمر ریشه­کن کرد. مثل بیحس کننده های موضعی و قرص هایی مثل پاروکستین 20 میلی یا سرترالین 50 میلی (بصورت مصرف دائمی و روزانه یک عدد یا ترجیحا استفاده موردی بصورت 6 ساعت قبل از رابطه جنسی)، یا قرص داپوکستین 30 یا 60 میلی گرمی 1 تا 3 ساعت قبل از رابطه جنسی.

بدیهی است تا زمانی که دارو مصرف می کنید موثر است و با قطع دارو مشکل مجددا ظاهر می شود. اسپری لیدوکائین 10 درصد یا کرم زایلا-پی داروهای موضعی برای کنترل زودانزالی هستند 20 تا 25 دقیقه قبل از مقاربت و حتی قبل از سفت شدن آلت به کلاهک آلت و زیر آن و یا کلاهک به اضافه نیمه انتهایی آلت یا تمام آلت بزنید(بر حسب شدت زود انزالی و میزان سفتی آلت).

حتما بعد از احساس بی حسی و قبل از شروع رابطه جنسی، آلت خود را بشورید. اگر با زدن بیحس کننده ی موضعی، نعوظ و سفتی آلت خود را از دست می­دهید می توانید از نصف قرص سیلدنافیل 50 میلی یک ساعت قبل از رابطه نیز استفاده کنید. از قرص ترامادول هم یک ساعت قبل از رابطه می توان استفاده کرد ولی استفاده از این قرص خطر اعتیاد در آینده را دارد و بهتر است به عنوان آخرین روش و در صورت عدم پاسخ به دیگر روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.


4- درمان بی میلی و/یا کم توانی جنسی

بی میلی و/یا کم توانی جنسی علل متعددی دارد که بخشی جسمی و بخشی از آن مشکلات فکری و روانی است.

 از علل جسمانی می توان به اختلالات هورمون­های جنسی و تیروئیدی، اختلالات عروق و اعصاب مربوط به آلت تناسلی، بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن چربی خون، بالا بودن غلظت خون، تصادف و صدمه به نخاع و ناحیه لگن و شکستگی لگن، قطع مجرای ادراری، جراحی روده و جراحی­های لگنی مثل جراحی پروستات، بیماری های عصبی و اختلالات عصبی در ناحیه کمر و داروها بویژه برخی از داروهای فشار خون و داروهای اعصاب و روان، رژیم های ناسالم مخصوصا رژیم پرچربی، سیگار، مواد مخدر و روانگردان، عدم تحرک و ورزش منظم اشاره کرد

از علل روانی می توان به انواع بیماری های روانی، استرس و فشارهای روانی، و عدم رضایت­مندی از زندگی و شرایط موجود، بالا بودن ساعات کار و کم بودن زمان لازم برای استراحت و در کنار خانواده بودن  عدم ارتباط عاطفی مطلوب با همسر و … اشره کرد.

لذا در ابتدا نیاز به معاینه و انجام تست های لازم توسط ارولوژیست می باشد. در صورت طبیعیی بودن ارزیابی های لازم توسط متخصص ارولوژی توصیه می شود برای مشاوره به روانشناسی که در زمینه روابط جنسی فعالیت می کند مراجعه کنید.

یادتان باشد در خیلی از موارد کلید درمان در دستان خودتان هست و با تغییر سبک و شیوه ی زندگی می­توانید فعالیت جنسی مطلوب و رضایت بخشی را داشته باشید.

در آخر اگر بیماری قلبی یا فشار خون کنترل نشده ندارید گاهی هم می توانید از قرص های کمکی مثل سیلدنافیل ۵۰ میلی گرمی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید. از شایع ترین عوارض احتمالی این قرص سردرد، گرفتگی بینی و تاری دید می باشد و مصرف همزمان آن با برخی از داروهای قلبی ممنوع می باشد.


5- تورم آلت تناسلی

تورم آلت تناسلی معمولا بدلیل خودارضایی یا سکس شدید و طولانی بروز می کند. البته حساسیت به مواد شوینده، ژل، ترشحات واژن و … نیز از علل دیگر می توانند باشد. در موارد نادر عفونت هم می تواند از علل آن باشد.اگر شک به عفونت باشد توصیه به مصرف آنتی بیوتیک می شود.  اگر تب،درد و سوزش و خارش و قرمزی قابل توجه و پیشرونده­ای  ندارید نیاز به درمانی نیست و بتدریج طی روزهای آینده برطرف می شود. موقتا از فعالیت جنسی پرهیز کنید و اگر هم تب، خارش و قرمزی و سوزش دارید بهتر است مراجعه حضوری به پزشک داشته باشید.


6- درمان اگزما آلت تناسلی

اگزما و آلرژی پوستی یک بیماری مزمن و سرشتی هست و ممکن است بصورت دوره­ای عود کند لذا نیاز به مراقبت همیشگی دارد. بویژه برای آلت تناسلی که نعوظ، سایش حین رابطه جنسی و حساسیت به کاندوم یا ترشحات واژن می تواند موجب عود و یا عدم بهبود کامل آن شود. شب ها بمدت ۲ تا ۳ هفته پماد هیدروکورتیزون بزنید و مادام العمر از شامپو بچه یا صابون گلیسرین برای شستن اندام تناسلی در حمام استفاده کنید و همیشه بعد از استحمام با کرم های های مرطوب کننده یا لوسیون بدن بچه از خشکی ناحیه تناسلی جلوگیری کنید.


7- درمان دیرانزالی

دیر انزالی می تواند به دلیل بیماری های مزمن، جراحی ها و و عوارض ناخواسته داروها باشد. همچنین ممکن است به دلیل سوء استفاده ی از مواد، یا بیماری های روانی مثل افسردگی، اضطراب یا استرس باشد. درمان دیر انزالی به علت زمینه ای ایجاد کننده ی آن بستگی دارد، ممکن است نیاز به تجویز دارو یا تغییر دارویی باشد که در حال حاضر استفاده می کنید، گاه نیاز به مشاوره با روانپزشک دارید، یا اینکه بایستی سوء استفاده از الکل یا مواد غیر مخدر را ترک نمائید.

اگر دارویی مصرف می کنید که ممکن است باعث دیرانزالی شود، کاهش میزان مصرف یا تغییر دارو ممکن است مشکل را برطرف کند. گاهی اوقات تجویز دارو ممکن است به حل مشکل شما کمک کند. هیچ دارویی نیست که بطور اختصاصی برای درمان دیرانزالی تائید شده باشد.


8- آلت پنهان در کودکان

به اینحالت آلت پنهان یا تلسکوپی می گویند. در این بچه­ها آلت به ظاهر کوچک می­باشد درصورتیکه اندازه طبیعی دارد و بواسطه پوشیده شدن توسط چربی اطراف آلت کوچک به نظر می رسند. البته برداشتن بیش از حد پوست و چسبندگی پوست ختنه نیز از دیگر علل احتمالی است لذا بهتر است توسط ارولوژیست معاینه شود، ولی معمولا مشکلی وجود ندارد و با شروع دوره ی بلوغ آلت رشد می کند و بچه قد می کشد و کمی لاغرتر می­شود و لذا شرایط بهتر خواهد شد. اگر نهفتگی آلت تا بعد از بلوغ ادامه داشت میشه از سن 18 سالگی به بعد با برداشتن چربی ها و عقب کشیدن پوست، آلت را بیرون کشید.


9- توصیه هایی برای کمک به ترک خودارضایی

ابتدا بایستی بدانید ترک خودارضایی و استمنا کار سختی است و نیاز به اراده و عزم راسخ دارد. مواردی که به شما کمک می کند:

یادتان باشد نیروی غریزه جنسی خیلی خیلی قوی و سرکش هست و مهار آن نیز کار بسیار سخت ولی شدنی است و اگرچه ازدواج بهترین راه پاسخ به این غریزه هست ولی بدیهی است از زمان بلوغ تا زمان ازدواج سال های زیادی فاصله وجود دارد و در طی این سال ها جوانان فشار روانی زیادی را تحمل می کنند اما برای کسی که بخواهد این کار شدنی است.


10- درمان شب ادراری

برای کنترل شب ادراری ابتدا بایستی معاینه و آزمایش ادرار و خون، و همچنین سونوگرافی از کلیه ها و مثانه و معاینه تناسلی انجام شود. توصیه های زیر نیز می تواند به کنترل شب ادراری کمک کند.


11- چه کار کنیم که کمتر در خواب جنب شویم؟

برای اینکه کمتر در خواب جنب و محتلم شوید مواد تحریک آمیز با طبع گرم مثل خرما و پیاز و موز و انجیر و کنجد و ادویه جات و فلفل و …. کمتر استفاده کنید. روی شکم نخوابید. از پرداختن به موضوعات جنسی تحریک آمیز پرهیز کنید. قبل از خواب ادرار کنید. محل خواب تان خیلی گرم نباشد.


12- آزمایش HPV در مردان

آزمایشی تشخیص این ویروس HPV PCR نام دارد ولی از خون نمونه نمی گیرند بلکه از جایی که مشکوک هستند یا از محلی که حائز اهمیت هست نمونه می گیرند. در حال حاضر تنها جایی که بطور معمول توصیه به نمونه برداری می شود دهانه رحم در زنان هست. لذا اگر قرار باشد در مردان نمونه گیری شود بایستی به 2 پرسش پاسخ داد:

الف- از کجای دستگاه تناسلی مردان نمونه گیری کرد؟ از پوست ناحیه تناسلی؟، از ابتدای مجرای ادراری؟، ازاول ادرار؟، از منی؟ یا از همه جا؟. گرچه برخی از پزشکان این کار را توصیه می کنند ولی به نظر من ارزشی ندارد.

ب- اگر تست مثبت شد قدم بعدی چیست؟………………پاسخ این است که قدم بعدی در مردان وجود ندارد و فقط به یک نفر یه مارک بیماری زدیم بدون اینکه بتوانیم بعد از تشخیص درمان بیشتری را ارائه دهیم. در صورتی­که در زنان اگر تست دهانه رحم از نظر تیپ پر خطر ویروس مثبت باشد توصیه به کولپوسکوپی و بعد براساس نتیجه کولپوسکوپی و نمونه برداری ممکن است اقدامات درمان بیشتری توصیه شود.

من شخصا فقط از ضایعات مشکوک که نمی دانم زگیل هست یا خیر و برای اثبات ماهیت ضایعه در مواردی که شکل ضایعه به نوع پرخطر شبیه باشه نمونه می گیرم و برای آزمایشگاه ارسال می کنم.


13- درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز بی خطر بوده و بخشی از بافت طبیعی بدن هستند. ارتباطی به زگیل نداشته و در خانم های جوان بیشتر دیده می شود. نیازی به درمان ندارد ولی اگر کسی به منظور زیبایی بخواهد می­شود با لیزر CO2 آن ها را برطرف کرد.


14- درمان مولوسکوم

مولوسکوم که نام کاملش (مولوسکوم کنتاژیوزوم) می باشد یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد.این بیماری در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند. این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود ولی با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم ممکن است رخ دهد.

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش یا اصلاح با تیغ و لیف زدن و حوله کشیدن بر روی ضایعات منتقل و یا در خود فرد منتشر شود. این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد. بهترین درمان لیزر می باشد ولی از طریق فریز ضایعه (کرایو تراپی) و یا اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک و یا تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک نیز می توان درمان کرد.


15- درمان تکرر ادرار

تکرر ادرار (زیاد بودن دفعات دستشویی رفتن برای دفع ادرار/شاش)از نظر پزشکی تعریف دارد که به بیش از 8 بار ادرار کردن در شبانه روز گفته می شود.

تکرر ادرار 2 علت عمده دارد که شامل کم حجم بودن مثانه و دیگری تحریک پذیری مثانه یا بعبارتی انقباضات نابجای مثانه می باشد. مواردی که می تواند باعث تکرر ادرار شود شامل استرس، یبوست مزمن،عدم تخلیه کامل مثانه بدلیل بزرگی خوش خیم پروستات در مردان یا تنگی مجرای ادراری، دیابت، اختلالات عصبی مثانه بدنبال آسیب نخاعی و دیگر بیماری های عصبی، پرنوشی، افتادگی مثانه در زنان و ….

بلند شدن در شب برای ادرار کردن تا یک بار میتونه طبیعی باشد ولی بیشتر از آن طبیعی نیست.

برای پیگیری علت باید بررسی جامعی صورت پذیرد شامل: آزمایش ادرار، آزمایش خون، سونوگرافی کلیه و مثانه پر و خالی، تقویم ادراری یعنی اینکه چند بار در طی 24 ساعت می نوشید و ادرار می کند و هر بار به چه میزانی و در نهایت تست نوار مثانه و سیستوسکوپی که البته دو مورد آخر کمی پر دردسر هست.

الایحال به نظرم بهتره 4 مورد زیر را در مرحله اول انجام دهید:

1) شرح حال دقیق و کامل

2) معاینه نوک مجرا در مردان از بابت تنگی سوراخ ادراری

3) معاینه واژینال در زنان از بابت افتادگی مثانه

4) آزمایش ادرار (کشت ادرار و کامل ادرار)

5) آزمایش خون (بررسی قند خون، سدیم و پتاسیم و کلسیم، اوره و کراتی نین خون)

6) سونوگرافی کلیه و مثانه پر و خالی و (پروستات در مردان)

7) voiding diary یا تقویم ادراری به اینصورت که جدولی شامل 3 ستون ساعت، حجم ادرار و حجم مایعات مصرفی تنظیم کنید و یک لیوان شفاف یکبار مصرف را با کمک ماژیک و سرنگ 20 میلی مدرج می­کنید (بفاصله هر 20 میلی). و لیوانی که معمولا در آن مایعات می خورید را نیز بصورت حدودی اندازه گیری کنید. یعنی مثلا یک سوم لیوان، نصف لیوان، دو سوم لیوان و در نهایت لیوان پر که چه حجمی دارد. سپس یک شبانه روز کاملی که در منزل هستید مثلا از 8 صبح امروز تا 8 صبح فردا جدول را پر نمائید. در این جدول سعی داریم دفعات ادرار کردن، حداقل و حداکثر حجمی که ادرار می کنید و میزان مایعات مصرفی را ارزیابی کنیم.

اما اقدامات درمانی که می توانید انجام دهید می تواند دارویی یا غیر دارویی و بعضا جراحی باشد. موارد غیر دارویی شامل موارد زیر هست:

1) کاهش وزن

2) درمان یبوست

2) Time Voiding یعنی اینکه در مقابل حس ادرار کردن خود مقاومت کرده و سعی کنید هر 3 ساعت ادرار کنید و اگر نمی توانید هر 2 ساعت ولی بتدریج این زمان را به هر سه ساعت برسانید.

3) مشاورات روانشناسی برای کنترل استرس (اگر فکر می کنید فرد استرسی هستید)

4) تقویت عضلات کف لگن با ورزش های به نامkegel Exercise  که می توانید در گوگل جستجو کنید و بیوفیدبک عضلات کف لگن

5) Relaxation عضلات کف لگن از طریق ورزش هایی مثل یوگا، مدیتیشن،

و اما داروهایی که در این زمینه کمک می کند بیشتر داروهایی است که باعث شل شدن عضله مثانه می شوند و البته می توانند عوارضی مثل خشکی دهان و یبوست را بدنبال داشته باشند. از جمله ی این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) قرص اکسی بوتینین 5 میلی (با پیدایش داروهای جدیدتر امروزه کمتر استفاده می شود)

2) قرص تولترودین 1 یا 2 میلی که می توان از 1 میلی روزانه تا حداکثر 2 میلی هر 12 ساعت (بسته به شدت علائم و میزان پاسخگویی) تجویز کرد.

3) قرص Solifenacin با دوز 5 یا 10 میلی یکبار در روز (نام های تجاری این دارو یوریناسین، وزیکر یا ویسول هست)

4) تزریق بوتاکس بداخل عضله مثانه

درمان های جراحی بسته به علت می تواند متفاوت باشد مثل جراحی پروستات یا تنگی مجرا، جراحی افتادگی مثانه در خانم ها، افزایش حجم مثانه با پیونده روده به مثانه و …..