نمایش منوی کناری

آخرین دانسته ها درباره زگیل تناسلی HPV

زگیل­ تناسلی خارجی (EGW) که کوندیلوماتا آکومیناتا (CA) نیز نامیده می­شوند، شایع ترین بیماری ویروسی یافته شده در اجتماعات انسانی حال حاضر هستند که از طریق جنسی منتقل می­گردند.

تخمین زده می­شود که تنها در ایالات متحده­ی آمریکا سالانه حدود ۳ تا ۶ میلیون مورد رخ می­دهد، که تقریباً معادل ۱% جمعیت فعال جنسی است. اثبات شده است که ابتلا به زگیل های تناسلی خارجی نتیجه­ مستقیم عفونت پاپیلوماویروس انسانی (HPV) است. گر چه زگیل ­های تناسلی خارجی در هر دو جنس رخ می­دهد، اما این واقعیت که ۶۷% از جامعه­ مبتلایان را زنان تشکیل می­دهند این گمان را تقویت می­کند که احتمال بروز این بیماری در زنان اندکی بیش­تر است.

با این وجود، اطلاعاتی که اخیراً از بریتانیا به دست آمده و بر اساس آن، مردان بیشتر از زنان به زگیل­ های تناسلی خارجی مبتلا شده­ اند خلاف این مطلب را نشان می­دهد. عفونت HPV سرطان­ زا، علاوه بر زگیل­ های تناسلی، با پیشرفت انواعی از بیماری های بدخیم و پیش­بدخیمی نواحی مقعدی-تناسلی و دهانی-حلقی در ارتباط است. این موضوع به بیان علت بار عظیمی که توسط HPV بر اقتصاد تحمیل شده است کمک می­کند، بطوریکه در سال ۲۰۰۴ در ایالات متحده با در نظر گرفتن هزینه ­های مستقیم درمان زگیل تناسلی و هزینه­ های ناشی از سرطان تهاجمی دهانه­ی رحم (وابسته به HPV) معادل ۴ میلیارد دلار برآورد گردیده است.

درمان زگیل تناسلی

در حال حاضر بیش از ۱۶۰ گونه­ ی شناخته شده­ ی مجزا از HPV وجود دارد که ۴۰ گونه از آن­ها می­توانند در ناحیه­ی مقعدی-تناسلی عفونت ایجاد نمایند. گونه ­های کم­ خطر مانند گونه­ های ۶ و ۱۱ HPV شامل نژادهای ویروسی است که به ندرت موجب بروز سرطان­ های دهانه­ ی رحم می­شوند. به هر حال، عفونت با این ژنوتیپ­ها علت ۹۰% بیماری زگیل تناسلی است. در مقابل، گونه­ های ۱۶ و ۱۸ HPV به شدت با رشد غیرطبیعی سلول­ های دهانه­ ی رحم، فرج، مهبل و مقعد همراه است و شواهد عفونت با این ژنوتیپ­ها در ۷۰% کارسینوماهای سلول سنگ­فرشی دهانه­ی رحم (SCC) یافت می­شود.

بنابراین، آن­ها به عنوان گونه­ه ای پرخطر سرطان­زا شناخته می­شوند. گونه ­های با خطر متوسط، مانند گونه ­های ۲۹، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ و ۵۹ غالباً با رشد سلول های سنگ­فرشی جدید همراهند؛ به هر حال، گمان می­رود که در موارد نادر، دوره­ ی پیش­رفت بعضی از این گونه­ ها در جهت تبدیل به SCC دهانه­ ی رحمی، غیرفعال­تر باشد. مبتلایان به سرطان ممکن است به طور هم­زمان، دچار عفونت با گونه ­های دیگر ویروس HPV نیز گردند، و ماهیت دقیق عفونت می­تواند علامت پیش­ آگهی مهمی برای سرطان دهانه­ی رحم باشد. اگر چه، این موضوع نقش تعیین­ کننده ­ای در تشخیص و درمان زگیل تناسلی ندارد.

همه ­گیر شناسی(اپیدمیولوژی)

بروز و شیوع عفونت HPV در ۳۵ سال گذشته به شدت در حال افزایش بوده است. برآوردهای فعلی نشان می­دهد که احتمالاً حدود ۲۰ میلیون آمریکایی به ویروس آلوده هستند و تقریباً سالانه ۵/۵ میلیون مورد ابتلای جدید در ایلات متحده گزارش می­شود. با توجه به این که خطر ابتلا به HPV با افزایش سن به شدت کاهش می­ یابد، تقریباً نیمی از موارد ابتلای جدید در جوانان با سن ۱۵ تا ۲۴ سال دیده می­شود.

در حقیقت، تخمین زده می­شود که ۷۵% تا ۸۰% بزرگسالانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، پیش از سن ۵۰ سالگی به گونه­ ای از عفونت­های تناسلی HPV دچار می­گردند. روند رو به افزایش HPV که در جمعیت جوان گزارش شده است می­تواند هم به روند رو به کاهش سن نخستین تماس جنسی، و هم به افزایش تعداد شرکای جنسی مربوط باشد.

 HPVبه شدت مسری است و در درجه­ ی نخست از طریق رابطه­ ی جنسی منتقل می­شود که شامل تماس جنسی دهانی و مقعدی نیز می­ گردد.

جلوگیری از تبخال تناسلی

در موارد بسیار نادر، انتقال عمودی و خود تلقیحی نیز می­تواند دلیل انتشار بیماری باشد. گمان می­شود که پس از تماس جنسی با فرد مبتلا به HPV، خطر ابتلا به ویروس و مشکلات فزاینده­ ی متعاقب آن مانند زگیل­های تناسلی خارجی ، ۷۵% باشد. در فعالان جنسی، میزان بالای انتقال به تنهایی منجر به خطر همیشگی ابتلا به زگیل­های تناسلی خارجی می­شود.

هم­چنین، میزان ابتلا به زگیل­ تناسلی خارجی در افرادی که به طور مداوم دارای تماس­های جنسی محافظت نشده هستند، یا از داروهای خوراکی پیش­گیری از بارداری استفاده می­کنند، یا سابقه­ ی ابتلا به عفونت­هایی که از طریق جنسی منتقل می­گردند را دارند، یا دچار ضعف ایمنی هستند، می­ تواند بیش­تر هم باشد.

تظاهرات بالینی

پس از نخستین تماس با ویروس و آلودگی و پیش از ظهور علائم بالینی، HPV به دوره­ ی نهفتگی از ۳ هفته تا ۸ ماه نیاز دارد. به هر روی، این ویروس­ها به طور میانگین ۲ تا ۳ ماه پس از نخستین تماس علائم خود را نشان می­دهند. به علاوه، این ویروس می تواند در میان سلول­های اپیتلیال، مدت طولانی­ تری غیرفعال بماند که منجر به عفونت­های نهفته (تحت­ بالینی) می­گردد و ممکن است در تمام عمر فرد شناخته نشوند. گمان بر این است که میزان عفونت خاموش HPV در جوامع انسانی ۴۰% باشد، که این عدد با مثبت شدن نمونه ­های ویروس در آزمایش DNA افراد غیربیمارِ دارای پوست ناحیه­ ی تناسلی ظاهراً سالم، به دست آمده است.

تظاهرات بالینی زگیل­ های تناسلی خارجی می­تواند بر اساس اندازه، تعداد و محل زگیل­ ها، بسیار متفاوت باشد. معمولاً زگیل­های تناسلی خارجی در بافت­ های مرطوب ناحیه­ ی مقعدی-تناسلی یافت می­شود، گر چه گاهی وقت­ها پس از تماس جنسی دهانی با فرد آلوده، در دهان یا گلو نیز رشد می­کند. ظاهر زگیل ها می­تواند بسیار گوناگون باشد: از تخت تا گنبدی شکل، به شکل گل­کلم یا ساقه­ دار. محیط یا ناحیه­ ی دور زگیل­ ها نیز می­تواند دارای رنگ و ظاهر متنوعی باشد که به تناوب سفید، صورتی، بنفش، قرمز یا قهوه­ ای، و از تخت تا مشبک یا برآمده گزارش شده ­اند.

بیمارانی که دارای زگیل­ های اندک هستند، معمولاً فاقد علامتند. تظاهرات اولیه­ ی زگیل­ های تناسلی خارجی معمولاً با بروز جوش­های کوچک و غیرقابل تشخیص ۲-۱ میلی­متریِ هم­رنگ گوشت، بر روی پوست آغاز می­شود؛ ممکن است این تظاهرات طی تمام دوره­ی عفونت به همین شکل باقی بمانند یا این که رشد نموده و قطر آن ها به چندین سانتی­متر برسد.

زگیل­ تناسلی خارجی می­تواند بدون علامت باشد به ویژه هنگامی که به تعداد کم یافت می­شود، با این حال، ضایعات زگیلی زیاد می­ توانند به ندرت دردناک بوده و یا همراه با ناراحتی شدید، حساسیت، سوزش و خارش باشند. به علاوه، زگیل­ های بزرگ در هنگام تماس ممکن است منشاء خون­ریزی و التهاب باشند که می­تواند در رابطه­ ی جنسی عادی، دفع یا زایمان ایجاد درد نماید.

پژوهشگران بر این باورند که عفونت اولیه به طور طبیعی گذرا است و در ۴ ماه نخست عفونت، تقریباً ۳۰% زگیل­ها به طور خود به خود فروکش می­کنند. برآورد شده است که مشکل ۲۰% دیگر طی ۲ سال بعدی حل می­شود. با این وجود، میزان بهبودی درازمدت هم­چنان ناشناخته است. گمان می­شود که حتی با درمان­های مناسب، بیش­تر موراد زگیل­ تناسلی خارجی طی ۳ ماه پس از عفونت دوباره عود کنند.

عوامل افزاینده­ ی خطر دوام درازمدت زگیل شامل ضعف ایمنی میزبان، عفونت هم­زمان HIV، تعداد زیاد شرکای جنسی، عفونت با گونه­ های پرخطر HPV و سن بالای بیمار هستند.

ایدز

بر عکس، میزان موارد فروکش کردن خودبه خودی، وابسته به وجود لنفوسیت­های CD4+ در لایه­ های میانی و بیرونی پوست است؛ این لنفوسیت­ها نقش مهمی را که سیستم ایمنی در تعیین چگونگی روند عفونت ویروسی بازی می­کند، تقویت می­کنند. به علاوه، گمان بر این است که در زمینه ­ای از عوامل خطرزای بالینی دیگر مانند بارداری، عفونت ماندگار می­تواند خطر پیش­رفت بدخیمی را افزایش دهد.

بیش­تر موارد زگیل تناسلی خارجی را می­توان تنها بر اساس تاریخچه­ ی دقیق بالینی و معاینه­ ی فیزیکی تشخیص داد. در معاینه­ ی فیزیکی، ثبت یافته­ ها و وسعت درگیری ضایعات دارای اهمیت حیاتی است که در صورت نیاز، می­تواند با معاینه­ ی مهبل به وسیله­ ی اسپکولوم، آنوسکوپی با دقت بالا، سیگموئیدوسکوپی، کولپوسکوپی کامل شود. در صورتی که عفونت مختصر یا مبهم باشد، می­توان از محلول ۳% تا ۵% اسید استیک (آزمایش استووایت) برای رنگ ­آمیزی ضایعات به رنگ سفید و نمایان ساختن آن­ها ، استفاده کرد.

تقریباً هیچ­گاه برای تشخیص نیاز به بیوپسی نیست، با این وجود برای آسیب­های زگیلی پرخطر دارای احتمال افزایش خطر بدخیمی، توصیه می­شود. این موضوع شامل مواردی است که عبارتند از: در افراد دارای ضعف ایمنی، افرادی که به درمان پاسخ نمی­دهند، آنانی که دارای ویژگی­ های غیرمعمول مانند زخم هستند، زگیل­هایی که ظاهر آن­ها به سرعت تغییر می­کند یا ضایعه زگیلی به بافت زیرین چسبیده است، دیده­ می­شود.

بدخیمی HPV

به طور معمول بدخیمی با گونه­ های پرخطر HPV مرتبط است، به ویژه گونه ­های ۱۶ و ۱۸؛ اگر چه در درگیری با گونه­ های کم­ خطر نیز دیده شده است. گمان می­شود کارسینومای زگیلی که کاملاً با SCC متفاوت است، با هر دو ژنوتیپ پرخطر و کم­ خطر همراه باشد.

همان گونه که پیش از این گفته شد، عارضه دیگر عفونت­های HPV، افزایش خطر رشد بدخیمی است، به ویژه رشد غیرطبیعی سلول­های دهانه­ ی رحم و خطر درازمدت سرطان مهاجم. در حالی که در نهایت، اغلب عفونت­های HPV به طور خودبخود محو می شوند، یک­سوم زگیل های تناسلی خارجی حاوی HPV پرخطر هستند و در ۱۰% تا ۲۰% زنانی که در معرض آن قرار دارند، عفونت­های سرطان­زای پایدار رشد می کند که با خطر بزرگ­تر پیش­رفت نئوپلاسم داخل اپیتلیالی دهانه­ی رحم (CIN) درجه II/III همراه است

. گمان بر این است که این علائم، آسیب­های پیش ­سرطانی باشند که اگر درمان نشوند، ممکن است منجر به بروز سرطان تهاجمی دهانه­ی رحم گردند. سرطان آلت، که چندان شایع نیست، ارتباط متقابل محکمی را هم با عفونت پرخطر HPV و هم با سابقه­ ی زگیل های تناسلی خارجی ماندگار نشان می­دهد. در یک پژوهش شاهدی- موردی که بر روی ۱۰۰ مرد مبتلا به سرطان آلت انجام شده نشان می دهد که در دارندگان پیشینه­ ی زگیل های تناسلی خارجی خطر سرطان آلت ۹/۵ بار در مقایسه با سایرین بیش­تر است

(برای دیدن عکس های بیشتر به مقاله ای دیگر در همین سایت مراجعه کنید)

برگرفته از مقاله ی چاپ شده در سال ۲۰۱۳

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
آخرین دانسته ها درباره زگیل تناسلی HPV
5 (100%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  5ماه پیش چندتا زگیل در ناحیه تناسلی بوجود اومد دکتر برام سوزوند
  ولی دوباره بعد یه ماه دوتا دیگه بوجود اومد الان دوماه میگذره ولی فقط همون دوتاس و زیاد نشده دکتر میگه زگیل نیست اسکین تگه ولی من میترسم
  باید چیکار کنم
  توصیه شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

   عکس واضح بفرست

  2. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   تو تلگرام عکس بفرستم
  3. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   تو تلگرام عکس بفرستم؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   همین جا در سایت بخش پرسش و پاسخ می توانید عکس را بارگذاری و ارسال کنید

  5. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   چرا نمیشه؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   کیفیت عکس برای قضاوت و تشخیص مناسب نیست

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مهناز یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر در مقالات مختلف خواندم كه ليزر باعث ميشود سيستم ايمنى منطقه پايين بيايد و مجدد ضايعات به وجود بيايند و يه مورد ديگه اينكه بخار ليزر باعث ميشه مناطق سالم هم درگير ضايعات بشوند شما هم اين موارد رو تاييد ميكنيد؟ ضمنا من داروى چربى سوز ، كاهش دهنده اشتها و داروى دفع چربى هاى غذا رو مصرف ميكنم شما هم قرص هاى پاورفيت و ايميونس تجويز كرديد اين دارو ها باهم تداخل ندارند و باعث دفع اثر پاورفيت و ايميونس نميشوند؟ ⏪ كرايوتراپى يا ليزر كدام موارد بهتر در درمان ٢زگيل خيلى خفيف؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

   در مقالات مختلف خواندم كه ليزر باعث ميشود سيستم ايمنى منطقه پايين بيايد و مجدد ضايعات به وجود بيايند و يه مورد ديگه اينكه بخار ليزر باعث ميشه مناطق سالم هم درگير ضايعات بشوند شما هم اين موارد رو تاييد ميكنيد؟........................... این مطالب صحت ندارد و اگر اینطور بود لیزر را امری ممنوع در درمان زگیل تناسلی میکردند و بیماران بیشماری را که من درمان کردم باید با افزایش حجم زیاد زگیل ها بر می گشتند. لیزر مطمئن ترین و سریع ترین روش درمان زکیل تناسلی است و اصلا قابل قیاس با کرایوتراپی نیست. 

   ضمنا من داروى چربى سوز ، كاهش دهنده اشتها و داروى دفع چربى هاى غذا رو مصرف ميكنم شما هم قرص هاى پاورفيت و ايميونس تجويز كرديد اين دارو ها باهم تداخل ندارند و باعث دفع اثر پاورفيت و ايميونس نميشوند؟ ............بعید می دونم تداخلی داشته باشند

   كرايوتراپى يا ليزر كدام موارد بهتر در درمان ٢زگيل خيلى خفيف؟..........................قطعا لیزر

 • تصویر کاربر سعيد شنبه ۱۵ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دوست داشتنی
  چند وقت پيش من به شما پيام دادم درباره زگيل تناسلی اون موقع من سر کار بودم شغلم کشتی رانى هست يعنی سر کشتى کار ميکنم 4 ماه سر کارم 2 ماه رو خشکی هستم استراحتم هست
  آقای دکتر من چند روز پيش امدم مرخصی رفتم پيش دکتر پوست زگيل رو نشون دادم بهم يه سری دارو پماد داد الان يه چهار پنج روزی هست استفاده ميکنم تغيرات زياد حس نکردم به نظر شما چيکار کنم زود تر خوب بشم
  من هفته ديگه دارم نامزد ميکنم نامزدمم از اين موضوع چيزی نميدونه دوستم ندارم بفهمه يجورای خجالت ميکشم بهش بگم .
  من خودم بچه شهرستان هستم تهران کسی رو ندارم ميتونم بيام خدمت شما فقط نميدونم با يه جلسه کاری ميشه کرد ؟؟
  آقای دکتر خيلی از اين موضوع نگران و ناراحتم حتی آخرين رابطه جنسيم مربوط ميشه به 4 يا 5 ماه قبل نميدونم چيکار کنم. يه روز سر کشتی ديدم زيز آلتم يه خال هست منم کندمش بعد چند وقت زياد شد .
  آقای دکتر ميشه يه راه حل پيشنهاد کنيد که چيکار کنم
  ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۵ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

   توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و در بعضا ریشه کنی آن می شود:

   شعار ما: مراقب باشید ولی نگران نباشید

   • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود.
   • پرهیز از خانراندن ناحیه تناسلی
   • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی
   • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی
   • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات
   • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن
   • استفاده از کاندوم در روابط جنسی
   • درمان همزمان هر دو شریک جنسی
   • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب
   • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر
   • تقویت سیستم ایمنی از طریق
    • عدم استعمال دخانیات
    • استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند.
    • استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها
    • ورزش
    • کاهش استرس
   • تزریق واکسن گارداسیل برای افرا واجد الشرایط و نیز همسر آینده
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  من ۲۳ سالمه و حدود ۱۶ سالگی (دوم دبیرستان) فقط یک بار با پسری که میدونستم از نظر جنسی فعاله رابطه برقرار کردم (قبل از من رابطه داشتن ولی اطلاعی ندارم با چند نفر و در چه حد) ولی هیچ دخولی در واژن یا مقعد انجام نشد و رابطه در حد اورال و تماس بدنی بود.
  ولی ایشون چندبار سعی کردن آلتشون رو وارد مقعد من کنن و تماسی که ایجاد شد در همین حد بود.
  یک سال قبل از ایشون هم با پسری که به گفته خودشون قبل از من فقط با یک نفر رابطه داشتن، رابطه مشابهی داشتم ولی ایشون فقط یکبار با دستشون نواحی جنسی من رو لمس کردن و غیر از اون رابطه دیگه‌ای نبود.
  چند ماهی هست که مقعدم به شدت خارش داره که خیلی اذیتم میکنه ولی هیچ برجستگی روش احساس نمیکنم یا ترشح خاصی ندارم
  فقط خارشه
  موقع دفع هم خونریزی نداشتم تا حالا
  معمولا تا دو روز بعد از شیو از شدت خارش کم میشه (کامل از بین نمیره) ولی دو روز بعد دوباره به شدت قبل برمیگرده
  این خارش رو در قسمت انتهایی لابیای خارجی واژن هم حس میکنم منتهی شدتش خیلی کمتر از مقعده و بازهم برجستگی یا تغییر خاصی مشاهده نکردم
  با توضیحاتی که راجع‌به ویروس اچ پی وی خوندم متوجه شدم دوره کمونش ممکنه تا سالها طول بکشه، برای همین نگران شدم که با اون دوبار تماسی که سالها قبل داشتم آلوده شده باشم (بعد از اون دو نفر رابطه‌ای نداشتم) و الان علائم بیماری عود کرده باشه
  ممنون میشم در این مورد راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

   به نظر من خیالت راحت باشه خارشی که داری ربطی به ابتلای احتمالی به این بیماری ندارد و به نظر من مبتلا نشده اید

 • تصویر کاربر Ana دوشنبه ۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام؛ من مدت چند ماهه که دردی در گلو دارم و گاهی گوشم هم در سمت چپ تیر میکشه؛ به دکتر گوش و حلق مراجعه کردم ولی متوجه مشکلم نشد ؛ من پارسال چند ماه اورال سکس بدون محافظت داشتم آیا امکانش هست زگیلی در پایین حلقم ایجاد شده باشه که موجب این دردها میشه؟ آیا ممکنه سرطانی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

   زگیل باعث درد نمیشه با اینحال بهتره توسط متخصص دیگری معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر