نمایش منوی کناری

۱۲ سوال شایع در مورد زگیل تناسلی مردان – قسمت اول

ویروس زگیل تناسلی مردان و زنان ، واکسن چهار ظرفیتی آن و سرطان گردن رحم از سال ۲۰۰۶ خیلی بیشتر در اخبار مورد توجه قرار گرفت یعنی زمانی که واکسن گارداسیل برای پیشگیری از بروز سرطان گردن رحم ناشی از HPV به بازار عرضه شد.

ولیکن زگیل تناسلی فقط زنان را مبتلا نمی سازد بلکه مردان را نیز گرفتار می کند بطوری که بیش از نیمی از مردان با فعالیت جنسی در برهه ای از طول زندگی خود به این ویروس آلوده می شوند.

اکثر مردان با سیستم ایمنی سالم عفونت ناشی از ویروس HPV را از بدن خود پاکسازی می کنند. خیلی از مردان حتی متوجه ابتلای به ویروس HPV نمی شوند. ولیکن در برخی از مردان آلودگی ویروس HPV باعث بروز بیماری های جدی تری می شود. اکثر مردانی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند غالبا از نوع ۶ و ۱۱ هست. انواع شایع دیگر شامل انواع پرخطر ویروس HPV نوع ۱۶ و ۱۸ می باشد که ممکن است باعث بروز سرطان دهان، آلت تناسلی و بخش انتهایی روده (راست روده) در مردان شود.

براساس مجله علمی کلینیکال اونکولوژی فوریه ۲۰۰۸ ، عفونت با ویروس HPV از سیگار و الکل به عنوان عامل بروز سرطان دهان در ۱۰ سال آینده پیشی خواهد گرفت. سرطان مقعدی در ۳۰ سال گذشته ۳ برابر شده است و اکثر موارد جدید سرطان مقعدی به عفونت با ویروس HPV نسبت داده می شود. اگر چه چنین تظاهراتی در مورد ویروس HPV نسبتا نادر است، ولی پاسخگویی به سوالات شریک جنسی در مورد عفونت HPV  و اقدامات لازم از اهمیت زیادی برخوردار است. در زیر به سوالات شایع در برخورد با این بیماری پاسخ داده می شود.

۱-بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی کدام است؟

روش های متعددی برای درمان زگیل تناسلی در مردان وجود دارد.

روش اول : استفاده از کرم ها و محلول ها موضعی مثل کرم ایمیکوئیمود یا آلدرا ۵% و یا محلول پودوفیلین نیاز به صرف زمان زیاد از یک تا چهار ماه دارد و در خیلی از موارد پاسخ کاملی ایجاد نمی کند و زگیل عود کرده و همچنین باعث سوزش و واکنش التهابی پوستی در نواحی استفاده شده می شود. لذا فقط برای زگیل های کوچک و با تعداد اندک که در نواحی چین دار نباشند توصیه می شود.

بخوانید  وستیبولار پاپیلوماتوز یا زگیل تناسلی ؟

روش دوم: کرایوتراپی یا سرما درمانی نیز با درد حین انجام کرایو همراه هست و نیاز به تکرار کرایو در دو یا چند جلسه هست و احتمال عود در این روش به ویژه در ضایعات با سایز نسبتا بزرگ زیاد هست.

روش سوم : کوتر نیز با درد زیاد و احتمال عود بالا و بروز جوشگاه و جای زخم همراه هست.

روش چهارم : لیزر یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی است. این روش با دقت بالا و نقطه ای باعث از بین بردن زگیل ها در یک جلسه شده و نیاز به تکرار لیزر در موارد انجام شده نمی باشد. میزان عود در محل هایی که لیزر شده اند کمتر از یک درصد می باشد که این میزان در روش کرایوتراپی طبق مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران و توسط اساتید محترم متخصص پوست انجام شده و در مجله Iranian Journal of Microbiology در دسامبر ۲۰۱۲ به چاپ رسیده است ۱۸ درصد است.

در این مطالعه ۹۵% کسانی که تحت درمان با لیزر قرار گرفتند در یک جلسه زگیل ها از بین رفت در حالی که ۴۶٫۲% افرادی که تحت درمان کرایوتراپی قرار گرفته بودند در ۳ جلسه با فواصل دو هفته ای زگیل ها از بین رفت. این مطالعه نشان داده است که اثربخشی لیزر در درمان زگیل تناسلی دو برابر بیشتر از کرایوتراپی از نظر پاکسازی زگیل، کاهش احتمال عود و میزان عوارض هست.


درمان زگیل تناسلی با لیزر

این تفکر غلط که لیزر باعث پخش شدن ویروس HPV می شود یک باور غلط می باشد و با بکارگیری دستگاه وکیوم که همزمان دود ناشی از لیزر را تصفیه و از محیط کار خارج می کند نگرانی در این مورد وجود ندارد و در مطالعه بالا و در تجربه چندساله اینجانب دکتر محمد جباری فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری  به هیچ وجه این موضوع دیده نشده است.

دستگاه کشنده و تصفیه کننده دود حاصل از لیزر

 لیزر بویژه برای زگیل های ابتدای مجرای ادراری یک روش طلایی بدون بروز تنگی و حداقل احتمال عود همراه است

زگیل داخل مجرای مرد

۲-من فکر می کنم شریک جنسی ام به عفونت HPV مبتلا شده است. ما چه کاری باید انجام دهیم؟

اکثر افرادی که شرکای جنسی متعددی در گذشته داشته اند به عفونت HPV مبتلا می شوند. در اکثر موارد، عفونت HPV بخودی خود ظرف یک تا دو سال بدون بروز عارضه ی جدی از بین خواهد رفت. خیلی از افراد آلوده حتی خودشان نمی دانند که به ویروس HPV مبتلا شده اند. اگر شریک جنسی شما نشانه ای از بیماری های عفونی جنسی دارد مثل زگیل تناسلی مردان ، خارش ناحیه تناسلی، ترشحات مجرای ادراری، یا درد به هنگام ادرار کردن،حتما بایستی به پزشک مراجعه کنید والاسیکلوویر یک داروی خوراکی است که می تواند به کاهش بروز زگیل تناسلی کمک کند و همچنین شانس انتشار HPV را بکاهد.

بخوانید  مراقبت بعد از لیزر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مردان

۳-چه چیزی شانس ابتلای به HPV از طریق شریک جنسی را کاهش می دهد؟

تنها راه پیش گیری از ابتلای به ویروس HPV پرهیز از رابطه ی جنسی دهانی، مقعدی و واژینال است. استفاده از کاندوم خطر انتقال ویروس HPV را کاهش می دهد، اما کاندوم تمام منطقه ای را که ویروس HPV ممکن است آلوده سازد نمی پوشاند. ویروس HPV می تواند در مناطقی بجز تنه ی آلت تناسلی مردان نیز وجود داشته باشد مثل ران ها، روی کیسه ی بیضه و قاعده ی تنه آلت. در زنان نیز ویروس HPV می تواند همه سطوح داخلی واژن و ران را آلوده سازد و بدیهی است با کاندوم نمی توان از ابتلای به آن جلوگیری کرد.

اگر شریک جنسی شما به HPV مبتلاست، ولی زگیل قابل رویت ندارد شانس ابتلای شما به HPV کمتر است. ولی به یاد داشته باشید که حتی با نبود زگیل قابل رویت در شریک جنسی، احتمال انتقال ویروس و ابتلای شما به عفونت HPV وجود دارد.

 

زگیل آلت

 ۴-اگر من قبلا واکسن HPV زده باشم، این بدین معناست که من به عفونت با HPV مبتلا نمی شوم؟

پاسخ این سوال خیر است. واکسن چهار ظرفیتی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) برای پیشگیری بر علیه ویروس های ۶، ۱۱، ۱۶، و ۱۸ مورد تائید قرار گرفته است. اگرچه این چهار نوع ویروس HPV شایع ترین ویروس هایی هستند که باعث زگیل تناسلی و سرطان گردن رحم می شوند، ولیکن دیگر انواع کمتر شایع ویروس نیز می توانند باعث بروز بیماری شوند.

پس واکسن چهار ظرفیتی گارداسیل از ابتلای شایع ترین گونه هایی که باعث زگیل تناسلی مردان و زنان و سرطان می شود جلوگیری می کند ولی هنوز شما مستعد به ابتلا به دیگر انواع کمتر شایع ویروس هستید.

بخوانید  عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

البته از سال ۲۰۱۴ واکسن ۹ ظرفیتی گارداسیل در آمریکا تائید شده است که بر علیه ۹ ویروس HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲، و ۵۸ می باشد که بجز انواع ۶ و ۱۱ بقیه موارد از نوع پرخطر می باشد و با تزریق این واکسن احتمال ابتلای به سرطان گردن رحم ناشی از HPV در زنان تاحد زیاد پیشگیری می شود.

واکسن گارداسیل

۵-چه مواردی خطر ابتلا به عفونت با HPV را افزایش می دهد؟

رابطه ی جنسی محافظت نشده، سکس زیاد و داشتن شرکای جنسی متعدد، کشیدن سیگار، و مردانی که ختنه نشده اند همه شانس ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهد. داشتن رابطه ی جنسی با شریک جنسی جدید شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت HPV قرار می دهد تا رابطه داشتن با شریک جنسی قبلی.

داشتن رابطه ی جنسی در سنین پائین تر و داشتن رابطه جنسی با کسی که شرکای جنسی متعددی دارد شانس ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهد.

۶-اگر شریک جنسی من به زگیل تناسلی مبتلاست چه آزمایشی می تواند انجام دهد؟

زگیل های تناسلی همیشه به راحتی قابل رویت نیستند. استفاده از محلول اسید استیک ۳ تا ۵ درصد در منطقه ی تناسلی می تواند به مشخص شدن بهتر زگیل ها کمک کند. ولیکن این این تست ممکن است نتیجه مثبت کاذب داشته باشد. لذا در مواردی که شک به تشخیص وجود دارد نمونه گیری از نواحی مشکوک توصیه می شود.

 

زگیل تناسلی در مردان

دکتر محمد جباری جراح کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
۱۲ سوال شایع در مورد زگیل تناسلی مردان – قسمت اول
3.3 (66.67%) 15 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من دانشجو هستم و خارج از ایران مشغول تحصیل. دو سه روز پیش در دستشویی متوجه لکه خونی بسیار کمرنگ و کم شدم و وقتی شکاف مجاری ادرار رو باز کردم متوجه ضایده گوشتی در داخل شدم و ازون موقع وقتی در اینترنت جستجو کردم احساس میکنم مورد زگیل تناسلی شرایطی مشابه مورد من هست. خیلی ترسیدم و بدجور استرس گرفتم جوریکه شبها تا دیر وقت بیدارم و تمام روز فکرم مشغول هست و به بدترین چیزهای ممکنه فکر کردم. زندگیم مختل شده امیدم اول به خدا بعد به راهنماییهای شماست. من اینجا تو کشور غریب با زبان نا آشنا گیر کردم خواهش میکنم کمکم کنید و به ایمیل من جواب بدید در صورت امکان. بیصبرانه منتظر جوابتون هستم و امیدوارم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   این ضایعه زگیل تناسلی است و با لیزر براختی برطرف می شود و غالبا مشکل خاصی پیش نمیاد نگران نباشید. فعلا سکس بدون کاندوم نداشته باشید

  2. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   ممنون از جوابدهی و حس تعهد ستودنی شما در قبال مریض.
   آقای دکتر سوال دیگر من این هست که آیا احتمال سرطانی بودن یا شدن این مریضی در مورد من وجود داره؟
   از اونجاییکه من نمیدونم از کی شروع شده تا الان با این اندازه رسیده و اینکه من هنوز بیمه ندارم و تا ماه آینده وضعیت بیمه من مشخص میشه تاخیر در درمان خطرناکه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   آقای دکتر سوال دیگر من این هست که آیا احتمال سرطانی بودن یا شدن این مریضی در مورد من وجود داره؟ .................بسیار بسیار کم 
   از اونجاییکه من نمیدونم از کی شروع شده تا الان با این اندازه رسیده و اینکه من هنوز بیمه ندارم و تا ماه آینده وضعیت بیمه من مشخص میشه تاخیر در درمان خطرناکه؟.....................خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارزو پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقت شما بخیر ببخشید آقای دکتر من مریض خودتونم. من ويروس اچ پی وی نوع 16 دارم الان داروهایی که نوشتید مصرف می‌کنم گفتم آیا میتونم بچه دار بشم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   بله می توانید 

  2. تصویر کاربر ارزو دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   ممنون تشکر. آقای دکتر این ویروس آیا امکان از بین رفتنش هست ویروس اچ پی وی چکار کنیم که هرچه سریع تر از بین بره برنامه غذایی میشه بدید عکس شوهرم هم میشه براتون بفرستم خودم اومدم پیشتون ولی اون نه. سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   چای سبز و سیر تازه و لیموترش و اصولا میوه جات و سبزیجات تازه و پرهزی از دخانیات و استرس و قرص پاورفیت و ایمیونس

   بله می تونید عکس همسرتان را ارسال کنید

  4. تصویر کاربر ارزو سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش)
   سلام وقت بخیر. عکس همسرم هست آیا زیگیل هست یا نه
  5. تصویر کاربر ارزو سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش)
   زیگیل
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 4 روز پیش)
   سلام
   عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مرضیه چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. خسته نباشید. من 29سالمه و زگیل تناسلی دارم یک ماهه چیزی شبیه گوشت زیر زبانم هست کاملا شبیه زگیل هست 2تا دکتر رفتم اما میگن زگیل نیست در. صورتی که من احساس میکنم اصلا اینو نمیبینن چون خیلی گوشه است میشه کمکم کنید. این اگه زگیل نیست پس چیه،من الان باید. چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   زگیل نیست

 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دخترم و مجرد و بکارت دارم با نفر تقریبا سه بار رابطه سطحی بدون دخول داشتم و رابطه دهانی پارسال ی چیزی شبیه جوش ب شکمم زد چندسانت بالای ناف من همش فشارش میدادم و ی چیز سفید ازش خارج میشد ولی باز بود تقریبا یه ماه بعد کشاله ی رانم چندتا زد اونا هم ب همین شکل فشار میدادم چرک سفید یکم خارج میشد ولی از بین نمی رفت چندروز بعد دوباره چرک میومد توش اینها چندماه بود بعد یکیش بزرگ شد مث شبنم ک روی گلبرگ هست و پر چرک همراه خون شد تخلیه شد و خوب شد ولی بقیه رو پیش ی جراح عمومی که نمیدونست چی هست کوتر کردم گفت چیز عجیبی هست پر چرک و خون هست بعد از اون گارداسیل رو سه بارش رو زدم و انگار دیگه 4ماهه چیزی نزده البته الان ی سر سفید کنار واژن چندوقت هست که دکتر زنان گفت چیزی نیست و میلیا هست چربی. اون موقع که اونها بهم زد 11تا دکتر رفتم ولی هرکی ی چیز میگفت یکی میگفت زگیل چرک نداره یکی میگفت عفونی بشه چرک نداره خارش هم داشت یکی میگفت خارش نداره یکی با دست فشار داد گفت چرک داره و جوشه ولی آخه جوش مگه چندماه می‌مونه یکی گفت مولسکوم یکی گفت زگیل هرکی ی چیز گفت.بعد اون دیگه با ماشین ریش زن شیو کردم و الان 3جلسه لیزر مو زائد رفتم که قبلش باید ژیلت بزنم.. میخوام بدونم اونها چی بوده؟لیزر اشکال نداره واسه مو زائد؟ و اینکه من فکر کنم عفونت قارچی دارم چون ترشح زرد از واژن دارم و چندماهه همه جای دستگاه تناسلیم و مقعد خارش داره آیا میخوام زگیل بزنم؟ یا زگیل دارم با چشم دیده نمیشه؟ یا واسه قارچ یا شیو کردن هست؟ یا حساس شدم؟ 24سالم هست ی ساله هرروز گریه و استرس. و چی بخورم ک سیستم امینی بدنم تقدیت بشه. ببخشید خیلی سوال شد چون واقعا اصفهان ب نظر من دکتر خوب نداره ک از 11دکتر ی نفر تشخیص نداد یا نظرها یکی نبود مرررسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم. ولی قطعا زگیل نبوده چون زگیل همانطور که برخی همکاران گفتند ترشح و چرک ندارد و خارض هم الزاما بیانگر HPV نیست به نظرم شما دچار وسواس فکری شده اید و بهتره از این شرایط با مشاوره ی روانشناسی رها شوید

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۴ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.فرمودید خود ویروس قابل حذف است.امیدوارم از سوالم ناراحت نشوید.با توجه به این که بعضی همکارانتان تاکید دارند که ویروس قابل حذف نیست چنین تصور می شود که شما برای آرامش ذهن بیماران چنین پاسخی می دهید‌.بنده خودم دچار بیماری روانی هستم و استرس بسیار برای من مضر است.چرا بین پزشکان بر سر قابل حذف بودن یا نبودن این ویروس اختلاف است.شما به یقین رسیده اید که این ویروس قابل حذف است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۴ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر