نمایش منوی کناری

12 سوال شایع در مورد زگیل تناسلی مردان – قسمت اول

ویروس زگیل تناسلی مردان و زنان ، واکسن چهار ظرفیتی آن و سرطان گردن رحم از سال 2006 خیلی بیشتر در اخبار مورد توجه قرار گرفت یعنی زمانی که واکسن گارداسیل برای پیشگیری از بروز سرطان گردن رحم ناشی از HPV به بازار عرضه شد.

ولیکن زگیل تناسلی فقط زنان را مبتلا نمی سازد بلکه مردان را نیز گرفتار می کند بطوری که بیش از نیمی از مردان با فعالیت جنسی در برهه ای از طول زندگی خود به این ویروس آلوده می شوند.

اکثر مردان با سیستم ایمنی سالم عفونت ناشی از ویروس HPV را از بدن خود پاکسازی می کنند. خیلی از مردان حتی متوجه ابتلای به ویروس HPV نمی شوند. ولیکن در برخی از مردان آلودگی ویروس HPV باعث بروز بیماری های جدی تری می شود. اکثر مردانی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند غالبا از نوع 6 و 11 هست. انواع شایع دیگر شامل انواع پرخطر ویروس HPV نوع 16 و 18 می باشد که ممکن است باعث بروز سرطان دهان، آلت تناسلی و بخش انتهایی روده (راست روده) در مردان شود.

براساس مجله علمی کلینیکال اونکولوژی فوریه 2008 ، عفونت با ویروس HPV از سیگار و الکل به عنوان عامل بروز سرطان دهان در 10 سال آینده پیشی خواهد گرفت. سرطان مقعدی در 30 سال گذشته 3 برابر شده است و اکثر موارد جدید سرطان مقعدی به عفونت با ویروس HPV نسبت داده می شود. اگر چه چنین تظاهراتی در مورد ویروس HPV نسبتا نادر است، ولی پاسخگویی به سوالات شریک جنسی در مورد عفونت HPV  و اقدامات لازم از اهمیت زیادی برخوردار است. در زیر به سوالات شایع در برخورد با این بیماری پاسخ داده می شود.

1-بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی کدام است؟

روش های متعددی برای درمان زگیل تناسلی در مردان وجود دارد.

روش اول : استفاده از کرم ها و محلول ها موضعی مثل کرم ایمیکوئیمود یا آلدرا 5% و یا محلول پودوفیلین نیاز به صرف زمان زیاد از یک تا چهار ماه دارد و در خیلی از موارد پاسخ کاملی ایجاد نمی کند و زگیل عود کرده و همچنین باعث سوزش و واکنش التهابی پوستی در نواحی استفاده شده می شود. لذا فقط برای زگیل های کوچک و با تعداد اندک که در نواحی چین دار نباشند توصیه می شود.

روش دوم: کرایوتراپی یا سرما درمانی نیز با درد حین انجام کرایو همراه هست و نیاز به تکرار کرایو در دو یا چند جلسه هست و احتمال عود در این روش به ویژه در ضایعات با سایز نسبتا بزرگ زیاد هست.

روش سوم : کوتر نیز با درد زیاد و احتمال عود بالا و بروز جوشگاه و جای زخم همراه هست.

روش چهارم : لیزر یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی است. این روش با دقت بالا و نقطه ای باعث از بین بردن زگیل ها در یک جلسه شده و نیاز به تکرار لیزر در موارد انجام شده نمی باشد. میزان عود در محل هایی که لیزر شده اند کمتر از یک درصد می باشد که این میزان در روش کرایوتراپی طبق مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران و توسط اساتید محترم متخصص پوست انجام شده و در مجله Iranian Journal of Microbiology در دسامبر 2012 به چاپ رسیده است 18 درصد است.

در این مطالعه 95% کسانی که تحت درمان با لیزر قرار گرفتند در یک جلسه زگیل ها از بین رفت در حالی که 46.2% افرادی که تحت درمان کرایوتراپی قرار گرفته بودند در 3 جلسه با فواصل دو هفته ای زگیل ها از بین رفت. این مطالعه نشان داده است که اثربخشی لیزر در درمان زگیل تناسلی دو برابر بیشتر از کرایوتراپی از نظر پاکسازی زگیل، کاهش احتمال عود و میزان عوارض هست.


درمان زگیل تناسلی با لیزر

این تفکر غلط که لیزر باعث پخش شدن ویروس HPV می شود یک باور غلط می باشد و با بکارگیری دستگاه وکیوم که همزمان دود ناشی از لیزر را تصفیه و از محیط کار خارج می کند نگرانی در این مورد وجود ندارد و در مطالعه بالا و در تجربه چندساله اینجانب دکتر محمد جباری فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری  به هیچ وجه این موضوع دیده نشده است.

دستگاه کشنده و تصفیه کننده دود حاصل از لیزر

 لیزر بویژه برای زگیل های ابتدای مجرای ادراری یک روش طلایی بدون بروز تنگی و حداقل احتمال عود همراه است

زگیل داخل مجرای مرد

2-من فکر می کنم شریک جنسی ام به عفونت HPV مبتلا شده است. ما چه کاری باید انجام دهیم؟

اکثر افرادی که شرکای جنسی متعددی در گذشته داشته اند به عفونت HPV مبتلا می شوند. در اکثر موارد، عفونت HPV بخودی خود ظرف یک تا دو سال بدون بروز عارضه ی جدی از بین خواهد رفت. خیلی از افراد آلوده حتی خودشان نمی دانند که به ویروس HPV مبتلا شده اند. اگر شریک جنسی شما نشانه ای از بیماری های عفونی جنسی دارد مثل زگیل تناسلی مردان ، خارش ناحیه تناسلی، ترشحات مجرای ادراری، یا درد به هنگام ادرار کردن،حتما بایستی به پزشک مراجعه کنید والاسیکلوویر یک داروی خوراکی است که می تواند به کاهش بروز زگیل تناسلی کمک کند و همچنین شانس انتشار HPV را بکاهد.

زگیل تناسلی مردان

3-چه چیزی شانس ابتلای به HPV از طریق شریک جنسی را کاهش می دهد؟

تنها راه پیش گیری از ابتلای به ویروس HPV پرهیز از رابطه ی جنسی دهانی، مقعدی و واژینال است. استفاده از کاندوم خطر انتقال ویروس HPV را کاهش می دهد، اما کاندوم تمام منطقه ای را که ویروس HPV ممکن است آلوده سازد نمی پوشاند. ویروس HPV می تواند در مناطقی بجز تنه ی آلت تناسلی مردان نیز وجود داشته باشد مثل ران ها، روی کیسه ی بیضه و قاعده ی تنه آلت. در زنان نیز ویروس HPV می تواند همه سطوح داخلی واژن و ران را آلوده سازد و بدیهی است با کاندوم نمی توان از ابتلای به آن جلوگیری کرد.

اگر شریک جنسی شما به HPV مبتلاست، ولی زگیل قابل رویت ندارد شانس ابتلای شما به HPV کمتر است. ولی به یاد داشته باشید که حتی با نبود زگیل قابل رویت در شریک جنسی، احتمال انتقال ویروس و ابتلای شما به عفونت HPV وجود دارد.

 

زگیل آلت

 4-اگر من قبلا واکسن HPV زده باشم، این بدین معناست که من به عفونت با HPV مبتلا نمی شوم؟

پاسخ این سوال خیر است. واکسن چهار ظرفیتی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) برای پیشگیری بر علیه ویروس های 6، 11، 16، و 18 مورد تائید قرار گرفته است. اگرچه این چهار نوع ویروس HPV شایع ترین ویروس هایی هستند که باعث زگیل تناسلی و سرطان گردن رحم می شوند، ولیکن دیگر انواع کمتر شایع ویروس نیز می توانند باعث بروز بیماری شوند.

پس واکسن چهار ظرفیتی گارداسیل از ابتلای شایع ترین گونه هایی که باعث زگیل تناسلی مردان و زنان و سرطان می شود جلوگیری می کند ولی هنوز شما مستعد به ابتلا به دیگر انواع کمتر شایع ویروس هستید.

البته از سال 2014 واکسن 9 ظرفیتی گارداسیل در آمریکا تائید شده است که بر علیه 9 ویروس HPV نوع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، و 58 می باشد که بجز انواع 6 و 11 بقیه موارد از نوع پرخطر می باشد و با تزریق این واکسن احتمال ابتلای به سرطان گردن رحم ناشی از HPV در زنان تاحد زیاد پیشگیری می شود.

واکسن گارداسیل

5-چه مواردی خطر ابتلا به عفونت با HPV را افزایش می دهد؟

رابطه ی جنسی محافظت نشده، سکس زیاد و داشتن شرکای جنسی متعدد، کشیدن سیگار، و مردانی که ختنه نشده اند همه شانس ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهد. داشتن رابطه ی جنسی با شریک جنسی جدید شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت HPV قرار می دهد تا رابطه داشتن با شریک جنسی قبلی.

داشتن رابطه ی جنسی در سنین پائین تر و داشتن رابطه جنسی با کسی که شرکای جنسی متعددی دارد شانس ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهد.

6-اگر شریک جنسی من به زگیل تناسلی مبتلاست چه آزمایشی می تواند انجام دهد؟

زگیل های تناسلی همیشه به راحتی قابل رویت نیستند. استفاده از محلول اسید استیک 3 تا 5 درصد در منطقه ی تناسلی می تواند به مشخص شدن بهتر زگیل ها کمک کند. ولیکن این این تست ممکن است نتیجه مثبت کاذب داشته باشد. لذا در مواردی که شک به تشخیص وجود دارد نمونه گیری از نواحی مشکوک توصیه می شود.

 

زگیل تناسلی در مردان

دکتر محمد جباری جراح کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرBahar یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،دكتر من ١ سالع ازدواج كردم و از اونجايي كه پارسال شهريور ماه من زخم دهانه رحم داشتم دكترم كولپوسكوپي انجام دادن و يكي از نمونه ها lsilنشون داد و دكترم گفتم ويروس اچ پي وي دارم ولي زگيل نداشتم ، نه خارجي و نه داخلي، دكترم گفتن تا امسال نيازي به ازمايش ويروس براي مشخص شدن نوع اون نيست ، اذر ماه بود كه من ٢ تا زگيل روي الت تناسليم ديدم، از همون موقع شبي ١ عدد فوليك اسيد، روزي ١ عدد قرص ايميونس، روزي ١ عدد كپسول قرص شيتاكه كه مصرف ميكنم . واكسن هم ٣ دوره زدم
  الان ١ ماهه كه ٤تا زگيل ريز روي كشاله ران ديدم . مدتيه قهوه گانودرما ميخورم چرا با اينكه من از اذر ماه دارم قرص ميخورم و سعي كردم سيستم ايمني بدنمو تقويت كنم ، بازم دارم زگيل ميزنم ؟ براي ليزر زگيل بايد بيام يا با پماد از بين ببرمشون ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا از طریق رابطه جنسی پخش میشه بهتره در رابطه ی جنسی تماس پوستی نباشه.

   لیزر سریعتر از بین می برد پماد هم میتونید بزنید

 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا امکان دارد چند سالی فرد مبتلا به ویروس hpv باشد ولی این ویروس خاموش باشد و فرد اطلاعی نداشته باشد
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   بله

 • تصویر کاربرREZA شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود.
  اقای دکتر کرم آلدار یا ژل اسید سالیسیلیک از کجا میشه تهیه کنیم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   از داروخانه ها

  2. تصویر کاربرREZAشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   امکانش هست داروخانه معرفی کنید.متاسفانه من هرچی گشتم پیدا نکردم.
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   کرم آلدرا را احتمال زیاد داروخانه نزدیک مطبم دارد داروخانه دکتر محمودی

   خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربردانیال جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تا حالا رابطه ی جنسی نداشتم ولی یک بار از شرت کسی استفاده کردم رفتم استخر بعد از اون دیدم چند زگیل خیلی ریز ک با چشم بزور دیده میشد زیر آلتم قسمت ختنه گاه در اومد سریعا لیزر کردم ولی دوباره رشد کردن بازم لیزر کردم الان حدود 6 ماه میگذره دو عدد دیگه در اومده ایبار قسمت روی آلت در همون ناحیه ی ختنه گاه ولی خیلی ریزن شاید اندازه ی نقطه باشن میخوام بدونم اینها خطری دارن باید چ اقدامی انجام بدم چون یک عدد هم روی بینیم یک عدد هم روی لبم و یکی هم وسط زبونم در اومده دارم دیوونه میشم ترو خدا کمک کنید عکساشو واستون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به نظر من شما زگیل ندارید

 • تصویر کاربرزهره پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر دو تا دونه تو واژنم دارم ولی زگیل نیست می خواستم بدونم چند می گیرید لیزر کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر