نمایش منوی کناری

علت تنگی پیشابراه در کودکان، زنان و مردان

تنگی پیشابراه تاثیر قابل ملاحظه ای در کیفیت زندگی دارد، و می تواند منجر به عفونت ادراری، سنگ مثانه، آسیب عضلات و اعصاب مثانه، ایجاد فیستول، انتشار عفونت به خون و دیگر اعضای بدن (sepsis)، و در نهایت نارسایی کلیه شود.

همه تنگی ها در اثر آسیب به لایه پوشاننده پیشابراه (مجرای ادراری) یا بافت اسفنجی زیرین آن و در نهایت تغییر ماهیت بافت آسیب دیده و تشکیل فیبروز در طی فرآیند ترمیم رخ می دهد. آسیب های کوچک بافت پوششی پیشابراه باعث خروج ادرار به بافت اسفنجی و بروز واکنش های فیبروتیک درون بافت اسفنجی می شود. در زمان آسیب این فیبروز می تواند بدون علامت باشد ولی با گذشت زمان و بتدریج قطر داخلی مجرای ادراری (پیشابراه) باریک شده و منجر به علائم ادراری انسدادی می شود.

آیا تنگی پیشابراه خطرناک است؟

تنگی پیشابراه حدود ۵۰۰۰ ویزیت بیمارستانی و یک و نیم میلیون ویزیت در مطب را در هر سال در آمریکا شامل می شود. اگرچه آماری در ایران در این مورد موجود نمی باشد ولی میزان بروز و شیوع آن در ایران نیز زیاد و قابل ملاحظه است. سیر طبیعی تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) در بیماران درمان نشده به گونه ایست که می تواند با عوارض زیادی همراه باشد. عوارض تنگی های مجرای ادراری (پیشابراه) در جدول زیر آمده است:

Urethral stricture02

میزان بروز تنگی پیشابراه بین ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است و این میزان بروز در افراد بالای ۵۵ سال بطور چشمگیری افزایش می یابد. هزینه ای که این بیماری به سیستم سلامت کشور وارد می کند قابل توجه است بطوریکه هزینه ی سالیانه تحمیل شده به دلیل گرفتگی مجرای ادراری (پیشابراه) در کشور آمریکا در سال ۲۰۰۰ حدود ۱۹۱ میلیون دلار تخمین زده شده است.

علائم تنگی پیشابراه

– کاهش فشار ادرار

– باریک شدن جریان ادرار

– قطع و وصل شدن ادرار

– سوزش ادرار

– تکرر ادرار

– قطع و وصل شدن جریان ادرار

– عدم تخلیه کامل ادرار

عوارض تنگی مجرای ادرار

از جمله عوارض تنگی مجرا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

🚫 عفونت های ادراری عود کننده

🚫 سنگ مثانه

🚫 سنگ مجرای ادراری

🚫 دیورتیکول مجرای ادرای (دیورتیکول حفره ای است کیسه مانند که قبل از تنگی و در اثر فشار بالای ادرار بوجود می آید.

🚫 بی اختیاری ادراری

🚫 ناباروری

🚫 مثانه تحریک پذیر یا بیش فعال

🚫 نارسایی کلیه

تنگی مجرای ادرار در نوزدان و کودکان

تنگی مجرای ادراری در کودکان غالبا مادرزادی بوده و یا بدنبال ترمیم و جراحی ناموفق بیماری هیپوسپادیاس بوجود می آید. کودکان نسبت به عوارض تنگی مجرا حساس تر بوده و بایستی که در اولین فرصت جراحی و تنگی برطرف گردد.

علت تنگی پیشابراه در مردان

شایع ترین علت بروز تنگی در مردان دست کاری هایی است که توسط پزشکان و پیراپزشکان بر روی مجرای ادراری انجام می شود. سوندگذاری نادرست و جراحی پروستات یا تومورهای مثانه از طریق پیشابراه شایع ترین از علل تنگی مجرای ادراری در مردان هستند.

۱- ضربه به مجرای ادراری

 با توجه به طولانی بودن پیشابراه در مردان احتمال صدمه به مجرا زیاد می باشد این آسیب می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • سقوط از ارتفاع
 • تصادف با وسایط نقلیه و شکستگی لگن
 • لگد خودن حین ورزش های رزمی و منازعات
 • دوچرخه سواری و اسب سواری
 • اصابت تیر یا ترکش در جنگ
 • ماندن زیر آوار
 • گازگرفتگی توسط حیوانات

۲- عفونت

عفونت های مجرای ادراری ناشی از سکس مانند سوزاک در صورتی که درمان به موقع و مناسب نشوند، می تواند باعث بروز تنگی شود. امرزوه با افزایش درمان زود هنگام این دسته از عفونت ها، خوشبختانه احتمال بروز تنگی پیشابراه بدلیل عفونت کاهش یافته است.

۳- لیکن اسکلروزیس

این بیماری که به آن BXO نیز گفته می شود التهاب مزمن و پیشرونده ای است که در صورت درگیری سوراخ و مجرای ادراری می تواند باعث بروز تنگی در پیشابراه شود.

۴- علل مادرزادی

این علت نسبتا ناشایع است.

۵- علل ناشناخته

در برخی از بیماران علت مشخصی را برای بروز تنگی مجرای ادراری نمی توان پیدا کرد.

علت تنگی پیشابراه در زنان

مجرای ادراری در زنان کوتاه و حدود چهار سانتیمتر طول دارد و توسط بافت های اطراف بویژه استخوان لگن احاطه شده است؛ لذا شیوع بروز تنگی مجرای ادراری در زنان به مراتب کمتر از مردان می باشد. از علل تنگی پیشابراه در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

⚠ عفونت های مزمن و طول کشنده

⚠ بیماری التهابی لیکن اسکلروزیس

⚠ زایمان های سخت و طولانی که با آسیب بافتی پیشابراه همراه باشد

⚠ مادرزادی

⚠ جراحی های لگنی

⚠ ناشناخته

حال که با علل به وجود آمدن تنگی پیشابراه آشنا شده اید، مقاله زیر را بخوانید:

درمان تنگی مجرای ادرار

تشخیص تنگ شدن مجرای پیشابراه

علائم تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) شامل زور زدن حین ادرار کردن، عدم تخلیه کامل ادرار، جریان ادرار ضعیف، و همچنین سابقه عفونت های ادراری مکرر و ادرار خونی می باشد.

عکس رنگی از مجرای ادراری (پیشابراه) و مثانه می تواند محل، طول و شدت تنگی را مشخص کند بطوری که در عکس رنگی تنگی بصورت باریک شدن قطر داخلی مجرای ادراری (پیشابراه) در محل تنگی و متسع بودن مجرای ادراری (پیشابراه) قبل از تنگی دیده می شود. برای تشخیص از سیستوسکوپی (روشی که در آن با دستگاهی که به آن سیستوسکوپ می گویند مجرای ادراری (پیشابراه) و مثانه با نگاه و دید مستقیم دیده می شود) نیز استفاده می شود.

🛑 مطالعه بیشتر: خون در ادرار نشانه چیست؟

تنگی مجرا

 

آیا تنگی مجرا باعث معافیت می شود؟

قوانین و شرایط معافیت پزشکی سربازی با گذشت زمان تغییر می کنند؛ لذا برای اطلاع از اینکه تنگی مجرای ادراری باعث معافیت پزشکی می شود یا نه، به سایت سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید. در گذشته به اینصورت بود که اگر تنگی مجرا قابل درمان باشد، بیمار مشمول معاف از رزم می شود و اگر قابل درمان نباشد، معافیت دائمی داده می شود.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید من حدود یک سال هست که درگیر شقاق شدم دوبار به صورت لیزر جراحی شدم ولی فایده نداشته چند ماه هست که سطح الت تناسلیم دردناک شده و معمولا یه خط بغل التم میوفته و درد میکنه معمولا زمانی که از صابون یا شستشو انجام میدم یا در حالت نعوظ اتفاق میوفته گوشه لبم هم زخم میشه همچنین زیر بغلم یه خط دردناک میفته با بغل بینی همچنین مقعدم هم شروع به خارش میکنه قبلا زیگیل تناسلی داشتم که درمان کردم و الان خوبم به نظر خودم انقدر حساسیت پوست و نازک شدن باید یه دلیل داشته باشه فعلا شقاق رو بیخیال شدم تا مشکل حل شه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه این درد ها در نقاط مختلف بدن مثل آلت تناسلی، زیر بغل، یا کنار بینی ایجاد می شود ریشه روانی و یا عصبی داشته و بهتر است در این خصوص با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  تنگی مجرای اداری کودک 6 ساله پس از عمل جراحی حل نشد، در حال حاضر چه اقدام درمانی باید انجام داد؟
  مدارک در پیوست ارسال گردید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام
   مدارک بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من مجردم و مدت کمی بود ک احساس درد در ناحیه زیر شکم سمت چپ و بیضه سمت چپ داشتم و ادرار هم به صورت دوشاخه بود ولی در حالت ایستاده این مشکل خیلی کم خودشو نشون میده و به دکتر عمومی مراجعه کردم.آزمایش عفونت ادرار و سونوگرافی از مثانه و کلیه دادم و مشکلی نبود ولی مشکل دو شاخه شدن ادرار هنوزم هم هست ولی ادرارم کم فشار نیست.به نظرتون تنگی مجرای ادرار دارم و نیاز به سیستوسکپی هست؟! دکتر بهم مگفت ممکن در آینده برای بچه دار شدن به مشکل بر بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   اگر فشار ادرار خوبه بعیده میدونم تنگی ادرار داشته باشید و ربطی هم به بچه دار شدن در آینده ندارد.

  2. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   دلیل دوشاخه شدن ادرار چیه؟ با اینکه عفونتی هم در آزمایش نشون داده نشده؟! وقتی ک مثانه کاملا پر است و تخلیه با فشار انجام میشه دوشاخه شدن ادرار بیشتر خودشو نشون میده.به نظرتون سیستوسکپی انجام بدم.استرس و فشار عصبی تأثیری رو این مورد داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   یکی از علل این حالت استرس و وسواس و باز نشدن کامل دریچه خروجی مثانه هست گرچه تنگی هم میتونه از عللش باش ولی در تنگی غالبا یه پیش زمینه ای و یک علتی وجود دارد که در شما نیست . برای اینکه خیال تان راحت شود ایرادی نداره سیستوسکوپی کنید.

  4. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   اگه پروستات دچار عفونت یا بزرگی شده باشه تو آزمایش ادرار نشون میده عفونتو؟! به نظرتون لازم از پروستات سنوگرافی کنم چون یک دکتر دیگه رفتم گفت احتمال داره پروستات عفونت کرده باشه و قرص تاوانکس و لِووفلوکساسین بهم داد. اگه دو شاخه شدن ادرار مشکلی جدی برام ایجاد نمیکنه من نمیخوام بهش اهمیتی بدم.من هیچ دردی یا ورمی در قسمت پروستات احساس نمیکنم.عکسی هم ک براتون از بیضه فرستادم چیز مشکوکی مثه باریکوسل و... نشون نمیده درسته؟!ممنون ک زود جواب میدین خدا خیرتون بده ببخشید ک سوالاتم زیاد بود.امیدوارم همیشه تو زندگیتون خیر و برکت باشه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   اگه پروستات دچار عفونت یا بزرگی شده باشه تو آزمایش ادرار نشون میده عفونتو؟!............................نه همیشه گاه اوقات
   به نظرتون لازم از پروستات سنوگرافی کنم چون یک دکتر دیگه رفتم گفت احتمال داره پروستات عفونت کرده باشه و قرص تاوانکس و لِووفلوکساسین بهم داد. ...................احتیاطا بهتره انجام دهید.
   اگه دو شاخه شدن ادرار مشکلی جدی برام ایجاد نمیکنه من نمیخوام بهش اهمیتی بدم...........................اگر فشار ادرار نرماله اهمیتی ندارد
   من هیچ دردی یا ورمی در قسمت پروستات احساس نمیکنم.عکسی هم ک براتون از بیضه فرستادم چیز مشکوکی مثه باریکوسل و... نشون نمیده درسته؟...............خیر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  من۳۳سال سن دارم مجردم تا الان ۴بار عمل تنگی مجرا عمل کردم اوایل قبل اینکه تنگی مجرا عمل کنم توی ادارم خون یا سوزش داشت میگفتن واسه بزرگی پروستات تا اینکه تهران اومدم رفتم عکس گرفتم گفتن تنگی مجراست حالا بعد از اون تشخیص من۴بار عمل تنگی مجرا کردم ولی بعدش سوند میزنم اینقدر استرس به ادم میده که نمیتونه کاراشو خوب انجام بده حالا یه مشورت با شما داشتم چطور میتونم از این داستان خلاص شم چون درموردش هم تحقیق کردم میگند بعدش باید سوند بزنید ولی از مطالب شما خوندم با جراحی کامل برطرف میشه حالا ممنون میشم راهنمایم کنید چیکار کنم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   یلام

   بله با جراحی باز بطور کامل برطرف میشه و دیگر نیای به سوند زدن نیست 

   اگر مایل به جراحی بودید نباید سوند بزنید تا تنگی کامل مشخص گردد و بعد عکس جدید بگیرید

 • تصویر کاربر مجی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام و خداقوت. بعد از عمل سیستوسکوپی و باز کردن مجرا، بجز سوند زدن هر از گاهی، آیا راه دیگری وجود دارد تا جلوی تنگی مجدد گرفته شود؟ یا سرعت عود کردن کم شود؟

  9 ماه پیش جراحی موفقی داشتم اما احساس می کنم مرتب مجرا تنگ و سرعت ادرار کم می شود و ناچارم تقریبا هر دو تا سه هفته یکبار سوند قرار دهم تا مجرا باز شود. تشکر از وقت شما.
  1. تصویر کاربر مجی یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)
   سن: ۳۶ سال. عکس قبل از عمل پیوست است.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   مدتی سوند نزنید و بعد که تنگی شدید شد عکس رنگی مجدد بگیرید و اگر همینطور مثل عکس قبلی بوده عمل باز کنید تا مادام العمر برطرف شود سوند زدن زیاد هم خودش باعث آسیب میشه بویژه برای شما که جوانید راه درمانی دیگری نیست استنت هم موقته 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم