نمایش منوی کناری

تنگی مجرای ادراری یا پیشابراه

تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) تاثیر قابل ملاحظه ای در کیفیت زندگی دارد، و می تواند منجر به عفونت ادراری، سنگ مثانه، آسیب عضلات و اعصاب مثانه، ایجاد فیستول، انتشار عفونت به خون و دیگر اعضای بدن (sepsis)، و در نهایت نارسایی کلیه شود.

همه تنگی ها در اثر آسیب به لایه پوشاننده مجرای ادراری (پیشابراه) یا بافت اسفنجی زیرین آن و در نهایت تغییر ماهیت بافت آسیب دیده و تشکیل فیبروز در طی فرآیند ترمیم رخ می دهد (شکل ۱). آسیب های کوچک بافت پوششی مجرای ادراری (پیشابراه) باعث خروج ادرار به بافت اسفنجی و بروز واکنش های فیبروتیک درون بافت اسفنجی می شود. در زمان آسیب این فیبروز می تواند بدون علامت باشد ولی با گذشت زمان و بتدریج قطر داخلی مجرای ادراری (پیشابراه) باریک شده و منجر به علائم ادراری انسدادی می شود.

تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) حدود ۵۰۰۰ ویزیت بیمارستانی و یک و نیم میلیون ویزیت در مطب را در هر سال در آمریکا شامل می شود. اگرچه آماری در ایران در این مورد موجود نمی باشد ولی میزان بروز و شیوع آن در ایران نیز زیاد و قابل ملاحظه است.  سیر طبیعی تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) در بیماران درمان نشده به گونه ایست که می تواند با عوارض زیادی همراه باشد. عوارض تنگی های مجرای ادراری (پیشابراه) در جدول زیر آمده است:

Urethral stricture02

میزان بروز تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) بین ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است و این میزان بروز در افراد بالای ۵۵ سال بطور چشمگیری افزایش می یابد. هزینه ای که این بیماری به سیستم سلامت کشور وارد می کند قابل توجه است بطوریکه هزینه ی سالیانه تحمیل شده به دلیل تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) در کشور آمریکا در سال ۲۰۰۰ حدود ۱۹۱ میلیون دلار تخمین زده شده است.

انواع تنگی مجرای ادراری

تنگی های مجرای ادراری (پیشابراه) به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. تنگی های بخش قدامی (انتهایی)
 2.  تنگی های بخش خلفی (ابتدایی) مجرای ادراری (پیشابراه).

تنگی های بخش قدامی مجرای ادراری (پیشابراه) عموما ناشی از عفوونت مثل عفونت های ناشی از گونوره (سوزاک)، التهاب مجرای ادراری (پیشابراه) مثل ابتلا به بیماری لیکن اسکلروزیس یا BXO، ضربه به آلت تناسلی، ضربه به زیر کیسه بیضه (ناحیه پرینه یا نشیمنگاه که حد فاصل مقعد و کیسه بیضه می باشد و به آن آسیب زین اسبی نیز می گویند)، و سابقه جراحی قبلی هیپوسپادیاس می باشد.

تنگی مجرا

درحالی که تنگی های بخش خلفی مجرای ادراری (پیشابراه) معمولا به دنبال سوند گذاری، تابیدن اشعه به ناحیه لگن، رادیکال پروستاتکتومی یا دیگر جراحی های پروستات، و آسیب های ناشی از ضربه به لگن بویژه شکستگی لگن بدنبال تصادف یا سقوط از ارتفاع ایجاد می باشد. گاهی اوقات علت تنگی مادرزادی بوده و یا اینکه علت مشخصی برای آن پیدا نمی شود.

بخوانید  درمان قطعی تنگی مجرای ادراری با پیوند مخاط دهان

تنگی پیشابراه

علت تنگی مجراری ادراری در مردان

شایع ترین علت بروز تنگی در مردان دست کاری هایی است که توسط پزشکان و پیراپزشکان بر روی مجرای ادراری انجام می شود. سوندگذاری نادرست و جراحی پروستات یا تومورهای مثانه از طریق پیشابراه شایع ترین از علل تنگی مجرای ادراری در مردان هستند.

۱- ضربه به مجرای ادراری

 با توجه به طولانی بودن پیشابراه در مردان احتمال صدمه به مجرا زیاد می باشد این آسیب می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • سقوط از ارتفاع
 • تصادف با وسایط نقلیه و شکستگی لگن
 • لگد خودن حین ورزش های رزمی و منازعات
 • دوچرخه سواری و اسب سواری
 • اصابت تیر یا ترکش در جنگ
 • ماندن زیر آوار
 • گازگرفتگی توسط حیوانات

۲- عفونت

عفونت های مجرای ادراری ناشی از سکس مانند سوزاک در صورتی که درمان به موقع و مناسب نشوند، می تواند باعث بروز تنگی شود. امرزوه با افزایش درمان زود هنگام این دسته از عفونت ها، خوشبختانه احتمال بروز تنگی پیشابراه بدلیل عفونت کاهش یافته است.

۳- لیکن اسکلروزیس

این بیماری که به آن BXO نیز گفته می شود التهاب مزمن و پیشرونده ای است که در صورت درگیری سوراخ و مجرای ادراری می تواند باعث بروز تنگی در پیشابراه شود.

۴- علل مادرزادی

این علت نسبتا ناشایع است.

۵- علل ناشناخته

در برخی از بیماران علت مشخصی را برای بروز تنگی مجرای ادراری نمی توان پیدا کرد.

علت تنگی مجرای ادراری در زنان

مجرای ادراری در زنان کوتاه و حدود چهار سانتیمتر طول دارد و توسط بافت های اطراف بویژه استخوان لگن احاطه شده است؛ لذا شیوع بروز تنگی مجرای ادراری در زنان به مراتب کمتر از مردان می باشد. از علل تنگی پیشابراه در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

⚠ عفونت های مزمن و طول کشنده

⚠ بیماری التهابی لیکن اسکلروزیس

⚠ زایمان های سخت و طولانی که با آسیب بافتی پیشابراه همراه باشد

⚠ مادرزادی

⚠ جراحی های لگنی

⚠ ناشناخته

تشخیص و ارزیابی تنگی مجرای ادراری (پیشابراه)

علائم تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) شامل زور زدن حین ادرار کردن، عدم تخلیه کامل ادرار، جریان ادرار ضعیف، و همچنین سابقه عفونت های ادراری مکرر و ادرار خونی می باشد.

بخوانید  انحنای مادرزادی آلت تناسلی

عکس رنگی از مجرای ادراری (پیشابراه) و مثانه می تواند محل، طول و شدت تنگی را مشخص کند بطوری که در عکس رنگی تنگی بصورت باریک شدن قطر داخلی مجرای ادراری (پیشابراه) در محل تنگی و متسع بودن مجرای ادراری (پیشابراه) قبل از تنگی دیده می شود. برای تشخیص از سیستوسکوپی (روشی که در آن با دستگاهی که به آن سیستوسکوپ می گویند مجرای ادراری (پیشابراه) و مثانه با نگاه و دید مستقیم دیده می شود) نیز استفاده می شود.

تنگی مجرا

درمان تنگی مجرای ادراری

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش متسع کردن (Urethral dilation)

روش های متعددی برای اتساع تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) وجود دارد مثل بالون زدن، استفاده از سوندهای فلزی مخصوص این کار، یا اتساع تنگی بوسیله سوند و توسط خود بیمار.

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش بریدن تنگی (Internal urethrotomy)

بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) بوسیله تیغ مخصوصی که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند انجام می شود و بعد از آن برای چند روز سوند تعبیه می شود. در مقایسه ای که بین دو روش متسع کردن و بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) از نظر میزان موفقیت و میزان عود مجدد تنگی انجام شده تفاوتی دیده نشده است.

در کل میزان موفقیت درمانی با این روش حدود ۲۰% تا ۳۰% تخمین زده می شود لذا بعضی ارولوژیست ها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ را به منظور کاهش میزان عود توضیه می کنند. اما در بعضی مطالعات دیگر دیده شده که نه تنها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ (یورتروتومی) باعث کاهش میزان عود نمی شود بلکه می تواند باعث بروز عوارض دراز مدت قابل توجه و درنهایت خودداری مریض از ادامه این کار شود. هرچه طول تنگی بیشتر باشد احتمال عود نیز بیشتر است.

عواملی که باعث افزایش میزان عود می شوند عبارتند از: سابقه یورتروتومی قبلی، تنگی های بیش از ۲ سانتیمتر، وجود تنگی های متعدد، وجود عفونت ادراری در هنگام یورتروتومی، وجود تنگی در ناحیه مجرای پنایل (بخشی از مجرای ادراری که در داخل آلت تناسلی قرار دارد) و تنگی مجرای ادراری در ناحیه اسفنکتری(مجرای ممبرانوس)، و تنگی هایی که همراه با فیبروز وسیع در بافت اسفنجی اطراف مجرای ادراری (پیشابراه) می باشد. موارد فوق به پزشک کمک می کند تا بیمارانی که مناسب این روش درمانی هستند را به درستی انتخاب کند.

بخوانید  تنگی مجرای ادراری چیست؟

تنگی مجرا قبل و بعد از عمل

مراقبت های بعد از عمل تنگی مجرای ادرار

– بیماران ضمن انجام پیاده روی روزانه، از انجام هر گونه کار سنگین که باعث ایجاد فشار به ناحیه عمل می شود، پرهیز کنند.

– مصرف فراوان مایعات به ویژه آب بسیار توصیه می شود تا جایی که رنگ ادرار بی رنگ و سفید شود؛ این کار از بروز عفونت پیشگیری می کند. توجه کنید که رنگ ادرار نباید زرد پررنگ باشد.

– بهداشت ناحیه عمل بسیار مهم است. سوندها باید تمیز باشند و هیچ گونه ترشحی به آنها نچسبیده باشد. لذا شست و شوی روزانه ی محل عمل بسیار مهم است.

– آنتی بیوتیک و داروهایی که پزشک تجویز کرده است، حتما می بایست به موقع مصرف شوند.

تنگی مجرای ادراری در کودکان

تنگی مجرای ادراری در کودکان غالبا مادرزادی بوده و یا بدنبال ترمیم و جراحی ناموفق بیماری هیپوسپادیاس بوجود می آید. کودکان نسبت به عوارض تنگی مجرا حساس تر بوده و بایستی که در اولین فرصت جراحی و تنگی برطرف گردد.

علائم تنگی مجرای ادراری

– کاهش فشار ادرار

– باریک شدن جریان ادرار

– قطع و وصل شدن ادرار

– سوزش ادرار

– تکرر ادرار

– قطع و وصل شدن جریان ادرار

– عدم تخلیه کامل ادرار

عوارض تنگی مجرای ادرار

از جمله عوارض تنگی مجرا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

🚫 عفونت های ادراری عود کننده

🚫 سنگ مثانه

🚫 سنگ مجرای ادراری

🚫 دیورتیکول مجرای ادرای (دیورتیکول حفره ای است کیسه مانند که قبل از تنگی و در اثر فشار بالای ادرار بوجود می آید.

🚫 بی اختیاری ادراری

🚫 ناباروری

🚫 مثانه تحریک پذیر یا بیش فعال

🚫 نارسایی کلیه

آیا تنگی مجرا باعث معافیت می شود؟

قوانین و شرایط معافیت پزشکی سربازی با گذشت زمان تغییر می کنند؛ لذا برای اطلاع از اینکه تنگی مجرای ادراری باعث معافیت پزشکی می شود یا نه، به سایت سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید. در گذشته به اینصورت بود که اگر تنگی مجرا قابل درمان باشد، بیمار مشمول معاف از رزم می شود و اگر قابل درمان نباشد، معافیت دائمی داده می شود.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
تنگی مجرای ادراری یا پیشابراه
4.3 (85.33%) 15 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۵۳( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  M.A .S:
  سلام روز بخیر من 45 سالمه تا قبل از گاهی اوقات نعوظ ناقص داشتم خیلی کم از چند سال قبل هم زود انزالی با اسپری و ژل تاخیری گاها استفاده می کنم ولی از دو هفته قبل شلی الت و عدم نعوظ کامل دارم
  حالت نعوظ دارم ولی سریع شل میشه
  لطفا راهنمایی کنید
  ضمنا وازکتومی کردم ایا تاثیر در این حالت دارد
  M.A .S:
  گاها تپش قلب دارم ولی مشکل حاد و یا خاص قلبی ندارم فشارم هم اکثرا 11رو 9 هست قند ندارم سیگار می کشم
  لاغر هستم قدم180ولی وزنم 61کیلو
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنم و از چه دارویی استفاده کنم
  قبلا از لطف حضرتعالی تشکر می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۴۹( 9 ماه پیش)
   سلام
   ورزش کنید شاد باشید بدون استرس
   نصف قرص ویزارسین ۵۰ میلی یکساعت قبل از رابطه شرایط تان را بهتر می کند
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۰۳( 9 ماه پیش)
   متشکرم ممنون از زحمات شما
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۵۳( 9 ماه پیش)
   موفق باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ۰۸:۴۰( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر جان من مطلبی که در مورد آلت تناسلی پرده دار نوشتید و مطالعه کردم
  و متوجه یه همچین چیزی در آلت خودم‌شدم
  ولی این پوسته تا دو سه سانت در انتهای حالت کشیده آلتم ادامه دارد
  میخواستم بدونم طبیعیه یا من دچار این بیماری هستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۵۱( 9 ماه پیش)
   سلام
   عکس واضح از کنار بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۷:۱۷( 9 ماه پیش)
   .
  3. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۷:۴۷( 9 ماه پیش)
   .
  4. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۸:۰۹( 9 ماه پیش)
   عکس اومد؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ۰۸:۴۰( 9 ماه پیش)
   سلام
   این میزان شدید نیست و مشکلی ایجاد نمی کند و نیازی به درمان ندارد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۲۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر بنده حدود یک سال هست که دچار مشکلات ادراری ازجمله عدم پرش ادرا،باریک اندن ادراروتاخیردرشروع ادرار هستم .عکس رنگی گرفتم همان طور که برای شنافرستادم مشخص شد دارای تنگی مجراهستم حالا میخواستم بدونم میزان تنگی بنده زیاد است؟بهترین راه درمان برای بنده چیست؟ومیزان عود تنگی بعد از باز کردن ان برای بنده زیاد میباشد یاخیر؟
  در ضمن جناب دکتر ،دکتر بنده به من گفتن تنگی مجرای بنده به شکلی است که بعد ازباز کردن مجرا احتمال عود تنگی بسیار پایین است،حالا من میخواستم بدونم واقعا میزان عود ان کم است یاخیر؟ممنون ازشمادکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۲۸( 9 ماه پیش)
   سلام
   به نظر من شما در این عکس تنگی مجرا ندارید
 • تصویر کاربر mahsa شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۹( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  خانم.سن ۲۷. آقای دکتر یک ماه قبل برای ازمایش از سوند بزرگ استفاده شد و درد و سوزش بسیار زیاد داشتم . پرستاربا فشار سوند را رد کردن بعد از برداشت سوند تا به حال اخر ادرار را نمیتوانم تخلیه کنم زور میزنم و در هنگام زور زدن در مجاری ادرار احساس درد تیزی دارم گاهی اوقات ادرار قطع و وصل میشود.ایا امکان اسیب به مجرا بوده است پرستار گفتن در هنگام سوند گذاری خون از مجرا خارج نشده و بعد از برداشت سوند خودم در تخلیه ادرار خون ندیدم.این مشگل عصبی است و یا این که به مجرا ادرار اسیب وارد شده است؟.البته قبل از سوند گذاری به عفوت مثانه مبتلا شدم و بعد از عفونت شدید که با خون ریزی زیاد بود در دفع ادرار مشگل پیدا کردم اما بعد از سوند گذاری مشگلات بیشتر شد. من خیلی نگران هستم و اینجا دسترسی به پزشک ندارم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۹( 11 ماه پیش)
   سلام
   بعید است سونگذاری باعث تنگی شده باشد و من توصیه می کن مدتی ترازوسین ۲ میلی شبی یک عدد برای ۳ ماه استفاده کنید
 • تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۸:۱۱( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید ...ببخشید سوالی داشتم به تازگی متوجه شدم رگ الت تناسلی از ابتدا شروع به اندازه کمی نخودی ورم کرده روی گردن ... رگ هست به اندازه نخودی گرد میشه بعد که جسارتا الت بزرگ میشه ازبین میره...میخواستم بپرسم چی هست ؟؟ یه دنیا تشکر

  توضیح بیشتر: رگ روی الت تناسلی رو در نظر بگیرید ابتدا با وسط رگ به اندازه نخود گرد شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۸( 11 ماه پیش)
   سلام
   این ورید سطحی آت است که وقتی آلت بزرگ می شود صاف می گردد و و قتی آلت کوچک است و طول آن کم می شود پیچ می خورد و در واقع نوعی تطابق با شرایط موجود است و بیماری محسوب نمی شود
  2. تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۲۵( 11 ماه پیش)
   سلام مجدد و تشکر...یعنی مشکلی بوجود نمیاره؟؟ میترسم
   البته بزرگ میشه الت کامل هم ازبین نمیره...و دوتا از اینا به فاصله یک سانتی متر هم هستن

   تشکر بابت محبت شما
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۶( 11 ماه پیش)
   طبیعی هستند و مشکلی نیست
  4. تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۹( 11 ماه پیش)
   زنده باشید اقای دکتر سلامت باشید تشکر

   ببخشید دلیل بوجود اومدنش چی بود اقای دکتر؟
   و ایا برای خودش رفع میشه یا موندگار هست
   ببخشید سوال زیاد شد ...مرسی از محبت شما
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۳۴( 11 ماه پیش)
   ببخشید دلیل بوجود اومدنش چی بود اقای دکتر؟........................فعالیت جنسی و نعوظ
   و ایا برای خودش رفع میشه یا موندگار هست...................ماندگارهست
  6. تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۵۱( 11 ماه پیش)
   تشکر بابت محبتی که دارید
   جسارتا فعالیت جنسی نداشتم تا حالا
   اقای دکتر امکان بیشتر شدنش هست؟ مرسی از وقتی که میدارید
   فرمودید ورید سطحی...اگه بیشتره شه کاری باید کرد ؟ برای جلوگیری چه کار میشه انجام داد..

   ببخشید اخرین سوال بود ...زنده باشید
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۸:۱۱( 11 ماه پیش)
   جسارتا فعالیت جنسی نداشتم تا حالا.........................فعالیت جنسی الزاما سکس با جنس مخاف نیست
   آقای دکتر امکان بیشتر شدنش هست؟ ............................نه چندان
   فرمودید ورید سطحی...اگه بیشتره شه کاری باید کرد ؟ برای جلوگیری چه کار میشه انجام داد............................نیازی به کاری نیست بی جهت روش حساس شدید این حالت شایع هست و هیچ اهمیتی ندارد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر