هورمون تراپیه ترنس

در این مقاله مطالعه می کنید:

شما به عنوان یک زن ترنسجندر، یک مرد ترنس یا به طور کلی یک فرد غیر باینری، احتمالاً می خواهيد بدنی با ظاهر و احساسی متفاوت داشته باشید. مانند بسیاری دیگر از افراد جامعه ی ترنس، ممکن است بخواهید بدن شما -تا جای ممکن- ظاهری زنانه یا مردانه پیدا کند. یا شاید بخواهید شاخصه های جنسیتی بدن شما چندان واضح نباشد.

در نهایت، فارغ از اینکه جزئیات هدف شما چه نکاتی را در بر می گیرد، با کمک ما می توانید بهترین گزینه ی هورمون درمانی ترنسجندر خود را پیدا کنید. آیا برای هورمون تراپیه ترنس آماده هستید؟ آیا هنوز از این تصمیم یا واژن بعد از عمل تغییر جنسیت چه می شود؟جزئیات آن مطمئن نیستید؟ در هر صورت، ما در این متن به شما کمک خواهیم کرد.

هورمون تراپیه ترنس چه کار می کند؟

شروع هورمون درمانی ترنسجندر مانند تجربه ی دوباره ی بلوغ است! شما تغییراتی را تجربه خواهید کرد که ابعاد زیر را شامل می شود:

 • جسمی
 • احساسی
 • جنسی
 • تولید مثلی
هورمون تراپیه ترنس چه کار می کند

تغییرات جسمی هورمون درمانی ترنسجندر

هورمون های جنسی باعث ایجاد انواع تغییرات جسمی در بدن شما می شوند. سرعت و میزان این تغییرات برای افراد مختلف، متفاوت است.

تغییرات هورمونی مرد به زن

از نگاه جسمی، اگر شما هورمون های زنانه دریافت کرده اید، باید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • رشد سینه ها
 • تعرق کمتر
 • کاهش حجم توده عضلانی
 • نازک شدگی مو های صورت و سینه
 • کاهش تعدد و شدت نعوظ
 • کوچک شدن بیضه ها
 • احتمال قطع شدن ساخت اسپرم
 • انتقال چربی به صورت و ضخیم شدن چربی باسن و ران پا

تغییرات هورمونی زن به مرد

اگر شما هورمون مردانه تستسترون دریافت کرده اید، از نظر جسمی باید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

شکل گیری این تغییرات چقدر طول می کشد؟

تأثیرات هورمون تراپیه ترنس در افراد مختلف، متفاوت است. سرعت ایجاد تغییرات به عوامل متعددی بستگی دارد. ممکن است برخی از تغییرات شاخصه های جسمی بلافاصله قابل مشاهده باشند؛ در حالی که سایر تغییرات 2 الی 5 سال به طول بی انجامند. شاید بهتر باشد بعد از شروع هورمون درمانی ترنسجندر خود، برای انجام جراحی نهایی کمی صبر کنید؛ زیرا تا زمانی که از میزان و نوع تغییرات هورمون درمانی خود مطمئن نشده اید، قطعاً نمی توانید بدانید که به انجام چه عمل هایی نیاز یا تمایل دارید.

تأثیرات هورمون تراپیه ترنس

تغییرات احساسی

تمام افرادی که تحت هورمون درمانی ترنسجندر قرار می گیرند، باید انتظار تغییرات احساسی را داشته باشند. احساسات، تمايلات و هویت جنسیتی شما، همگی ممکن است دچار تغییرات متعددی شوند. این تغییرات می تواند متناوب و بسیار کوتاه مدت باشد. بهتر است پیش از شروع هورمون درمانی تغییر جنسیت، یک سیستم پشتیبانی احساسی برای خود در نظر بگیرید. منظور از پشتیبانی عاطفی، کمک گرفتن از دوستان، خانواده یا روانشناس می باشد.

توانایی تولید مثل و روش های پیشگیری از بارداری

ممکن است تصور کنید که دیگر ساخت اسپرم و تخمک در بدنتان قطع شده است‌؛ اما توانایی تولید مثل شما می تواند همچنان پا بر جا مانده باشد. با توجه به جنسیت حال حاضرتان، ممکن است نیاز به استفاده از انواع روش های پیشگیری از بارداری داشته باشید. از سوی دیگر هورمون های ترنسجندر یا تغییر جنسیت، می توانند روی سیستم تولید مثل شما تأثیر گذاشته و فرزند آوری را برای شخص شما دشوار کنند. در صورت تمایل می توانید اسپرم یا تخمک خود را از قبل نگه داشته یا به عبارتی فریز کنید.

شروع هورمون درمانی تغییر جنسیت یا ترنسجندر 

این سؤال که از کی می توانم هورمون درمانی ترنسجندر را آغاز کنم، از سؤالات رایج است.  ما این عجله ی شما را کاملاً درک می کنیم. اما از طرف دیگر باید سلامت و ایمنی شما نیز در نظر گرفته شود.

برنامه ریزی پلن هورمون درمانی ترنسجندر شما

برای ترسیم برنامه ی هورمون درمانی تغییر جنسیت، ما باید به عوامل متعددی توجه داشته باشیم. این عوامل در بر دارنده ی موارد زیر است:

 • اهداف شما (میزان تغییرات مورد نظر شما)
 • سن و سابقه بیماری ها

ابتدا یک آزمایش خون انجام می شود. این تست اولیه، در زمان شروع هورمون درمانی شما به عنوان مرجعی برای مقایسه ی قبل و بعد از درمان محسوب می شود. علاوه بر این، بررسی خون شما به ما کمک می کند تا امکان عوارض جانبی هورمون درمانی ترنسجندر را پیش بینی کنیم. همچنین به منظور اطمینان از سلامت شما در طی مراحل هورمون درمانی، خون شما با آزمایش های منظم آتی تحت نظر گرفته می شود.  جواب آزمایش خون اولیه معمولاً بعد از دو روز آماده می شود. در صورت نبود مشکل، می توانید هورمون درمانی تغییر جنسیت را آغاز کنید.

قرص، ژل، برچسب یا آمپول 

برای طریقه ی مصرف هورمون، گزینه های مختلفی پیشروی شما می باشد. معمولاً، هورمون های جنسی مورد استفاده شامل موارد زیر می باشند:

 • تستسترون در قالب ژل، برچسب یا آمپول
 • استروژن و بعضاً پروژسترون در قالب قرص، برچسب یا آمپول
 • اسپیرونولاکتون که وظیفه ی مسدود کردن تستسترون را بر عهده دارد. در قالب قرص

بیمه ی شما ممکن است تنها برخی از انواع هورمون های ذکر شده را پوشش دهد.

آیا می توانیم دوز تجویز شده ی هورمون خود را در منزل مصرف کنیم؟

بله، حتی بعد از آموزش های کافی می توانید عملیات تزریق آمپول هورمون را خودتان در منزل انجام دهید.

خطرات و عوارض جانبی هورمون درمانی ترنسجندر

تمامی انواع هورمون درمانی می توانند باعث تغییرات خلق و خو شوند. همچنین باید با توجه به هورمون مصرفی خود، حواستان به سایر علائم باشد. پزشک درباره ی این عوارض جانبی احتمالی با شما صحبت خواهد کرد، اما در ادامه به موارد جدی تر آن اشاره خواهیم کرد:

عوارض جانبی تستسترون 

علاوه بر وخیم تر شدن آکنه در موارد مصرف تستسترون، باید به تعداد گلبول های قرمز خونی خود نیز توجه داشته باشید. هورمون تستوسترون می تواند باعث ساخت بیش از حد این سلول های خونی شود. بیماری های دیگری نیز می توانند دلیل زمینه ای رشد تولید گلبول قرمز باشد. بنابراین، ما با بررسی علت زمینه ای سعی می کنیم این عدم تعادل پیش آمده را جبران کنیم.

خطرات مصرف استروژن و اسپیرونولاکتون

در صورتی که تحت هورمون درمانی با استروژن قرار دارید، باید حواس شما به نشانه های مربوط به عوارض احتمالی زیر باشد:

 • لخته های خونی
 • سکته مغزی

خطر بروز چنین مواردی با مصرف دخانیات بالا تر می رود. پس بهتر است پیش از شروع هورمون درمانی تغییر جنسیت با استروژن برای ترک سیگار برنامه ریزی کنید.

هورمون درمانی ترنسجندر با اسپیرونولاکتون، شما را در معرض خطر موارد زیر قرار می دهد:

 • افزایش سطح پتاسیم
 • کم آبی بدن
 • افزایش نیاز به دفع ادرار
 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (9 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۷ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر
  برامدگی هایه زیر پوستی شبیح به جوش هم زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ فروردین ۲( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   مشکوک به نظر می رسد اگر سکس خارج از خانواده داشته اید بهتر است معاینه شوید و اگر هنوز مشکوک بود نمونه برداری شود 

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام هفده سالمه طول التم چهار سانته تازه نشونه های بلوغم داره ظاهر میشه نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشیدبرای راست کردن آلت وبی میلی جنسی بایدچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بی میلی و کم توانی جنسی علل متعددی دارد که بخشی جسمی و بخشی از آن عوامل فکری و روانی است. از علل جسمی می توان به اختلالات هورمونی و اختلالات عروق و اعصاب مربوط به آلت تناسلی اشاره کرد. بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن چربی خون و اختلالات عصبی در ناحیه کمر و داروها بویژه برخی از داروهای فشار خون و داروهای اعصاب و روان، رژیم های ناسالم مخصوصا رژیم پرچربی، سیگار، مواد مخدر و روانگردان، عدم تحرک و ورزش منظم، استرس و فشارهای روانی و عدم رضایت مندی از زندگی و شرایط موجود، بالا بودن ساعات کار و کم بودن زمان لازم برای استراحت و در کنار خانواده بودن همه بخشی از علل کم میلی و کم توانی جنسی است. لذا در ابتدا نیاز به معاینه و انجام تست های لازم توسط ارولوژیست هست. در صورت طبیعیی بودن ارزیابی های لازم توسط متخصص ارولوژی توصیه می شود برای مشاوره به روانشناسی که در زمینه روابط جنسی فعالیت می کند مراجعه کنید. یادتان باشد در خیلی از موارد کلید درمان در دستان خودتان هست و با تغییر سبک و شیوه ی زندگی می توانید فعالیت جنسی مطلوب و رضایت بخشی را داشته باشید. در آخر اگر بیماری قلبی یا فشار خون کنترل نشده ندارید گاهی هم می توانید از قرص های کمکی مثل سیلدنافیل ۵۰ میلی گرمی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید. از شایع ترین عوارض احتمالی این قرص سردرد، گرفتگی بینی و تاری دید می باشد و مصرف همزمان آن با برخی از داروهای قلبی ممنوع می باشد.
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا مولوسکوم ژنیتال جزو زگیل تناسلی حساب میشه و خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   ببخشید من ازمایش hpv دادم مثبت بود نوع ۶۷ اگه زگیل نیست چرا جواب ازمایشم مثبت شده من نگرانم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
  4. تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   میتونم الان واکسن گارداسیل بزنم یا دیگه دیره و اثر نداره؟ بعد اقای دکتر الان ازمایشم مثبته یعنی زگیل تناسلی هم دارم؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
  6. تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   ممنون
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   🙏
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۶ مرداد ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 1018 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر جباری.اقای دکتر بنده 36 سالمه و موقع سکس بدون تحریک و لمس دستی نعوظ ندارم یعنی باید خودم با دستم الت خود را برای دو یا سه دقیقه بمالم تا به نعوظ برسم و بعضا هم به نعوظ کامل نمیرسم و به ندرت دچار زود انزالی میشم البته اکثر صبح ها بنده نعوظ طبیعی دارم و کلا ادم پراسترس و عصبی هستم در ضمن بنده موقع سکس از یک چهارم قرص ویگادول 100 که حاوی سیلدنافل و ترامادول هست استفاده میکنم و بازم بعد استفاده این قرص موقع سکس باید با دستم التم را به نعوظ برسانم که البته بعد نعوظ و با مصرف قرص یاد شده میتوانم تا دو ساعت سکس کنم به نظر شما بنده در نعوظ التم دچار مشکل خاصی هستم؟در ضمن اقای دکتر تری گلیسیرید خون بنده بالاست و 5 یا 6 سال پیش در اخرین ازمایش بالای 400 بود به نظرتان تری گلیسیرید بالا موجب اختلال در نعوظ میشود همچنین تالاسمی مینور؟شایان ذکر هست که بنده 5 روز هفته ورزش سنگین میکنم.ببخشین که سوالم زیاد شد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ مرداد ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام
   به نظر من مشکل جدی ندارید البته تریگلیسرید بالا در دراز مدت در میانسال بتدریج می تواند اثرگذار باشد که خوب شاید ورزش آنرا جبران کند
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر