نمایش منوی کناری

علت و تشخیص سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین سرطان شایع مردان درسرتاسر جهان است. تشخیص سرطان پروستات تا پنج سال پس از معرفی PSA) Prostate Specific Antigen) سیری صعودی داشت و پس از آن تا سال ۱۹۹۵ ، کاهش در بروز سرطان پروستات دیده شد.

میزان بروز سرطان پروستات، بین نژادهای مختلف متفاوت است که علت آن علاوه بر ساختار ژنتیکی به محیط اطراف، رژیم غذایی، سبک زندگی و آگاهی و نگرش افراد به وضع سلامتی خود بستگی دارد. از این موارد می توان به رژیم غذایی پرچربی، سطح بالاتر تستوسترون خون، وضعیت مالی ، تفاوت در غربالگری و استفاده از درمان های تهاجمی اشاره کرد.

بالاترین میزان سرطان در شمال آمریکا و کشورهای اسکاندیناوی و به خصوص در آمریکایی های آفریقایی تبار و پایین ترین میزان آن در آسیا است.

سرطان پروستات، به ندرت در افراد پایین تر از ۵۰ سال تشخیص داده می شود. سن متوسط بیماران در زمان تشخیص ۶۸ سال است. سرطان پروستات در مقایسه با بیشتر سرطان‌های دیگر، به‌کندی رشد می‌کند. تغییرات سلولی گاهی ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال پیش از اینکه تومور برای ایجاد علائم به اندازه کافی بزرگ شود، آغاز می‌شوند.

در نهایت، سلول‌های سرطانی ممکن است به تمام بدن گسترش یابند (متاستاز بدهند). هنگامی‌که علائم ظاهر می‌شوند، ممکن است سرطان پروستات بسیار پیشرفته شده باشد.

بیماریابی برای سرطان پروستات در جوامعی که این سرطان شایع است از سن ۵۰ سالگی توصیه می شود. برای افراد در معرض خطر مثل افرادی که سابقه سرطان خانوادگی پروستات دارند سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی برای شروع غربالگری توصیه می شود. انجمن ارولوژی آمریکا همچنان غربالگری سرطان پروستات را در مردان بدون علامت ۴۰ سال و بالاتر که انتظار طول عمر بیش از ۱۰ سال را دارند پیشنهاد می کند.

دلیل سرطان پروستات

دلایل سرطان پروستات

هیچ کس در مورد دلایل اصلی ابتلا به سرطان پروستات مطمئن نیست، عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر ابتلا به این سرطان تاثیر می گذارند، این عوامل شامل:

 • سن: یکی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد، سن می باشد. هرچه یک مرد مسن تر باشد، خطر بیشتری وی را تهدید می کند.
 • سابقه خانوادگی: مردانیکه در خانواده شان سابقه سرطان پروستات دارند در خطر بیشتری هستند، همچنین مردانیکه در خانواده شان بیشتر خانم ها سرطان سینه دارند، در خطر بیشتری می باشند.
 • چاقی و اضافه وزن: مردان چاق مبتلا به سرطان پروستات در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پیشرفته هستند.
 • بیماری های مقاربتی: تحقیقات نشان می دهد مردانیکه مبتلا به سوزاک بوده اند در خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان می باشند.
 • بعضی از داروها: تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه داروهای ضدالتهاب باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند.

پیشگیری از سرطان پروستات

پیشگیری دارویی

دارویی به نام فیناستراید (finasteride) که نامهای تجاری مختلفی از قبیل پروسکار (Proscar) عرضه میشود، به طور معمول برای درمان بزرگی پروستات یا BPH تجویز میشود. بنابر یک آزمایش پیشگیری از سرطان پروستات بر روی ۱۸ هزار مرد، این دارو احتمال بروز سرطان پروستات را تا ۲۵ درصد کاهش میدهد. با این حال در مردانی که از این دارو استفاده میکنند احتمال بروز عوارضی چون ناتوانی یا کاهش میل جنسی و رشد سینه وجود دارد که پس از قطع مصرف دارو برطرف میشوند. علاوه بر اینها، اگر مردی در مراحل اولیه مصرف دارو به سرطان پروستات مبتلا شود، بنا به دلایل نا معلومی این سرطان از نوع بسیار قدرتمند خواهد بود.

درمان گیاهی زودانزالی

 پیشگیری با فراورده های گیاهی

دانه سویا و انواع دیگر حبوبات دارای فیتو استروژن (Phytoestrogens) هستند، که نوعی ماده شیمیایی نباتی مشابه هورمون استروژن در بدن انسان است. این مواد شیمیایی میتوانند از بروز سرطان پروستات جلوگیری کنند. در حقیقت، یکی از دلایل ممکن برای کم بودن تعداد مردان مبتلا به سرطان پروستات در مردان خاور دور، استفاده فراوان از سویا است.

محققان هنوز از چگونگی ایجاد این تاثیر فیتو استروژن اطمینان حاصل نکرده اند. امکان دارد که فیتواستروژن مقدار آندروژن-هورمون مردانه ای که موجب رشد سرطان پروستات میشود- را کاهش میدهد یا اینکه فیتواستروژن تنها متعادل کننده تاثیرات آندروژن است.

گوجه فرنگی و محصولات دیگر آن مانند سس و رب گوجه فرنگی، به شکل دیگری در پیشگیری سرطان پروستات موثرند. گوجه فرنگی دارای ماده ای ویتامین مانند به نام لیکوپین (lycopene) است که به عنوان یک آنتی اکسیدان (antioxidant) عمل کرده و با جلوگیری از آسیب دیدگی DNA در هسته مرکزی سلولها، خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد. بهترین روش دریافت لیکوپین مصرف موادی چون گوجه فرنگی، گریپ فروت تو سرخ و هندوانه است و بهتر است تا حد امکان از انواع کمک غذایی آن استفاده نشود.

سلنیوم و ویتامین E

دانشمندان طی سالها تحقیق و مطالعه در زمینه تغذیه دریافته اند که مصرف روزانه سلنیوم معدنی یا ویتامین E و یا هر دو، میتواند از بروز سرطان پروستات جلوگیری کند. آزمایش طولانی مدت پیشگیری از سرطان پروستات باسلنیوم و ویتامین (E (SELECT که از سال ۲۰۰۱ آغاز و تا سال ۲۰۱۳ ادامه خواهد یافت، این توصیه را تایید میکند. توجه داشته باشید که استفاده از داروهای گیاهی یا مواد کمک غذایی بدون راهنمایی پزشک، به خصوص اگر شما از ترکیب داروهای بدون نسخه یا تجویز شده و داروهای گیاهی استفاده کنید میتواند خطر آفرین باشد. قبل از مصرف هرگونه دارو، داروی گیاهی یا مواد کمک غذایی با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان زودانزالی

تشخیص سرطان پروستات

 بر اساس پژوهشهای انجام شده توصیه میشود که برای تشخیص سرطان پروستات علاوه بر لمس پروستات از آزمایش تومور مارکر PSA(آنتی ژن اختصاصی پروستات) نیز استفاده گردد.

در صورت ترکیب معاینه پروستات از راه لمس و اندازه گیری مقدار PSA میتوان ، توان تشخیص سرطان پروستات (کارسینوم پروستات) را تا حدود زیادی بهبود بخشید. این مسئله از آنجا سرچشمه میگیرد که تشخیص سرطان پروستات در مراحل نخست احتمالآ توسط لمس پروستات امکانپذیر نیست. اما سلولهای سرطانی در شروع ظهور تغییرات بدخیم اغلب از توان تولید PSA برخوردار بوده که مقدار PSAاز طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری میباشد .

در بیمارانی که مبتلا به این سرطان هستند مقدار آنتی ژن PSA در خون افزایش می یابد و این امر تشخیص به موقع سرطان را ممکن میسازد . در ضمن آزمایش مذکور این امکان را برای پزشک فراهم میسازد تا در صورت لزوم روشهای تکمیلی دیگر مانند سونوگرافی را نیز مورد اجراء گذارد. چنانچه نتایج اندازه گیری PSA وجود سرطان را محتمل سازد، انجام سونوگرافی ترانس رکتال (از طریق بخش انتهائی روده بزرگ) و در صورت لزوم بافت برداری از پروستات ( قبل از آنکه غده پروستات قابل لمس باشد) قدم مهم دیگر در تشخیص زود و بموقع تومور خواهد بود. طبق آمارهای موجود در حدود ۴۰% از عموم مردان در سن ۵۰ سال میتوان کانونهای بسیار کوچک و ابتدائی سرطان پروستات را مشاهده کرد که این درصد با افزایش سن نسبت مستقیم دارد.

در حال حاضر با استفاده از روشهای درمانی جدید، در صورت تشخیص در مراحل ابتدائی، برای در صد بالائی از بیماران مبتلا به سرطان پروستات، امکان بهبودی کامل فراهم گشته است .

در ادامه می توانید درمان سرطان پروستات را مطالعه کنید.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
علت و تشخیص سرطان پروستات
4 (80%) 2 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی.خ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز ... من با کم کردن کوتریماکسازول به تعداد شبی 1 عدد مجددا دچار سوزش شده ام و تراز وسین به مانند پرازوسین و امنیک بشدت در من ایجاد سردرد و تنگی نفس میکند لطفا در مورد مصرف دارو منو راهنمایی کنید که چه دارویی استفاده کنم ... در حال حاضر تکرر ادرار ادامه دار و اذیت کننده شده که مجددا جدیدا همراه با سوزش ادرار شده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 هفته پیش)
   سلام
   کوتریموکسازول را‌روزی دو‌نا بکنید صبح و شب و تولترودین ۱ میلی رپزی یم عدد استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ميخواستم بپرسم با اين ازمايشات ايا با درمان دارويي قابل كنترل هست وايا باعث تحريك بيشتر نميشه و حتما بايد عمل انجام بشه
  پي اس ا در ماه مهر 46
  پي اس ا در ماه اذر ٣٩
  بود نظر شما چي هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Mahdi چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام چند بار مایع اسپرم خونی هست و به طور کامل مایع قرمز میاد خطراتش چیه و علتش رو بگید و درمانش ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر Mahdi چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر مرسی که انقد زود جواب دادین خدا خیرتون بده که به سورت رایگان با افرادی مثل من مشاوره میکنید براتون ارزوی تن درستی دارم و همیشه موفق باشین
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   🙏🌷
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م‌.م شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام به اقای دکتر جباری عزیز
  بنده ۴۶ ساله درزیر شکم حدود ۵سانت بالای اشتخوان شرمگاه به عرض۱۵سانت درد ملایم دارم به طوری که بادست فشارمی دهم درد می گیرد این درد بیستر از ۱۰ سال سابق دارد .جدیدآ بعضی وقتا شدید خودبه خود درد می گیرد تا اینکه با اجابت مزاج بهتر می شود بنده نه مشکل اداردارم نه مشکل یوبوست نه کلیه درد فقط یک سالی است به شدت کاهش میل جنسی دارم به طوری که حتی دوماه نزدیکی نداشته باشم باز هم از خود اشتیاقی ندارم حالا باتوجه به محل درد وعلایم درد به نظر شما مشکل روده است یا پروستات ویا مثانه ویا .‌‌‌...
  اقای دکتر بعضی وقتا بادرد شدید ساعت ۲ شب ازخواب بیدارم می کند در ضمن ۱۵ سال پیش من اپاندیسم در اورده ام .
  ممنون می شوم راهنماییم کنید چون یک سری مطالب تو سایتها خواندم دارم بد جور نگران می شوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   حالا باتوجه به محل درد وعلایم درد به نظر شما مشکل روده است یا پروستات ویا مثانه ویا؟ .‌‌‌... هر چیزی میتونه علتش باشه چون دردت ویژگی خاصی نداره توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 23 ساله و مجرد من حدود 6 ماه پیش با علایم دردهای لحظه ای در قسمت لگن و خارج شدن منی پس از مدفدع و سوزش در قسمت نوک الت تناسلی که این درد ها مداوم نیستن همچنین تکرر ادرار و سوزش ادراری ندارم به پزشک مراجعه کردم و ایشان پس از انجام ازمایش های ادرار و اسپرم گفتن مشکل خاصی ندارید.
  حالا پس از 6ماه چون هنوز علایم رو دارم به پزشک دیگری مراجعه کردم و ایشان داروی سفکسیم برای 10 روز و برای 60 روز قرص پروستاکر و برای 30 روز قرص سیپروترون استات هر روز 2 عدد و برای 100 روز قرص فلوکستین 20, هر روز یک عدد را تجویز کردند بعد با کمی پرسش فهمیدم این قرص ها عوارض بدی دارند به جز سفکسیم هیچ کدام از داروها رو مصرف نکردم می خواستم نظر شما رو در مورد بیماری و همچنین مصرف قرص ها بدونم؟
  من قبلا 2 بار سابقه عفونت داشتم که هر بار با مصرف انتی بیوتیک به مدت 1 ماه درمان شدم و همچنین دکتر با معاینه بیضه گفتن مشکل واریکسول یا فتق ندارید و ازمایشات 6 ماه پیش را ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام

   علائم تان بیشتر به نفع التهاب و / یا عفونت پروستات می باشد و درمانش آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب هست

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر