نمایش منوی کناری

علت و تشخیص سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین سرطان شایع مردان درسرتاسر جهان است. تشخیص سرطان پروستات تا پنج سال پس از معرفی PSA) Prostate Specific Antigen) سیری صعودی داشت و پس از آن تا سال ۱۹۹۵ ، کاهش در بروز سرطان پروستات دیده شد.

میزان بروز سرطان پروستات، بین نژادهای مختلف متفاوت است که علت آن علاوه بر ساختار ژنتیکی به محیط اطراف، رژیم غذایی، سبک زندگی و آگاهی و نگرش افراد به وضع سلامتی خود بستگی دارد. از این موارد می توان به رژیم غذایی پرچربی، سطح بالاتر تستوسترون خون، وضعیت مالی ، تفاوت در غربالگری و استفاده از درمان های تهاجمی اشاره کرد.

بالاترین میزان سرطان در شمال آمریکا و کشورهای اسکاندیناوی و به خصوص در آمریکایی های آفریقایی تبار و پایین ترین میزان آن در آسیا است.

سرطان پروستات، به ندرت در افراد پایین تر از ۵۰ سال تشخیص داده می شود. سن متوسط بیماران در زمان تشخیص ۶۸ سال است. سرطان پروستات در مقایسه با بیشتر سرطان‌های دیگر، به‌کندی رشد می‌کند. تغییرات سلولی گاهی ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال پیش از اینکه تومور برای ایجاد علائم به اندازه کافی بزرگ شود، آغاز می‌شوند.

در نهایت، سلول‌های سرطانی ممکن است به تمام بدن گسترش یابند (متاستاز بدهند). هنگامی‌که علائم ظاهر می‌شوند، ممکن است سرطان پروستات بسیار پیشرفته شده باشد.

بیماریابی برای سرطان پروستات در جوامعی که این سرطان شایع است از سن ۵۰ سالگی توصیه می شود. برای افراد در معرض خطر مثل افرادی که سابقه سرطان خانوادگی پروستات دارند سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی برای شروع غربالگری توصیه می شود. انجمن ارولوژی آمریکا همچنان غربالگری سرطان پروستات را در مردان بدون علامت ۴۰ سال و بالاتر که انتظار طول عمر بیش از ۱۰ سال را دارند پیشنهاد می کند.

دلیل سرطان پروستات

دلایل سرطان پروستات

هیچ کس در مورد دلایل اصلی ابتلا به سرطان پروستات مطمئن نیست، عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر ابتلا به این سرطان تاثیر می گذارند، این عوامل شامل:

 • سن: یکی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد، سن می باشد. هرچه یک مرد مسن تر باشد، خطر بیشتری وی را تهدید می کند.
 • سابقه خانوادگی: مردانیکه در خانواده شان سابقه سرطان پروستات دارند در خطر بیشتری هستند، همچنین مردانیکه در خانواده شان بیشتر خانم ها سرطان سینه دارند، در خطر بیشتری می باشند.
 • چاقی و اضافه وزن: مردان چاق مبتلا به سرطان پروستات در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پیشرفته هستند.
 • بیماری های مقاربتی: تحقیقات نشان می دهد مردانیکه مبتلا به سوزاک بوده اند در خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان می باشند.
 • بعضی از داروها: تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه داروهای ضدالتهاب باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند.

پیشگیری از سرطان پروستات

پیشگیری دارویی

دارویی به نام فیناستراید (finasteride) که نامهای تجاری مختلفی از قبیل پروسکار (Proscar) عرضه میشود، به طور معمول برای درمان بزرگی پروستات یا BPH تجویز میشود. بنابر یک آزمایش پیشگیری از سرطان پروستات بر روی ۱۸ هزار مرد، این دارو احتمال بروز سرطان پروستات را تا ۲۵ درصد کاهش میدهد. با این حال در مردانی که از این دارو استفاده میکنند احتمال بروز عوارضی چون ناتوانی یا کاهش میل جنسی و رشد سینه وجود دارد که پس از قطع مصرف دارو برطرف میشوند. علاوه بر اینها، اگر مردی در مراحل اولیه مصرف دارو به سرطان پروستات مبتلا شود، بنا به دلایل نا معلومی این سرطان از نوع بسیار قدرتمند خواهد بود.

درمان گیاهی زودانزالی

 پیشگیری با فراورده های گیاهی

دانه سویا و انواع دیگر حبوبات دارای فیتو استروژن (Phytoestrogens) هستند، که نوعی ماده شیمیایی نباتی مشابه هورمون استروژن در بدن انسان است. این مواد شیمیایی میتوانند از بروز سرطان پروستات جلوگیری کنند. در حقیقت، یکی از دلایل ممکن برای کم بودن تعداد مردان مبتلا به سرطان پروستات در مردان خاور دور، استفاده فراوان از سویا است.

محققان هنوز از چگونگی ایجاد این تاثیر فیتو استروژن اطمینان حاصل نکرده اند. امکان دارد که فیتواستروژن مقدار آندروژن-هورمون مردانه ای که موجب رشد سرطان پروستات میشود- را کاهش میدهد یا اینکه فیتواستروژن تنها متعادل کننده تاثیرات آندروژن است.

گوجه فرنگی و محصولات دیگر آن مانند سس و رب گوجه فرنگی، به شکل دیگری در پیشگیری سرطان پروستات موثرند. گوجه فرنگی دارای ماده ای ویتامین مانند به نام لیکوپین (lycopene) است که به عنوان یک آنتی اکسیدان (antioxidant) عمل کرده و با جلوگیری از آسیب دیدگی DNA در هسته مرکزی سلولها، خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد. بهترین روش دریافت لیکوپین مصرف موادی چون گوجه فرنگی، گریپ فروت تو سرخ و هندوانه است و بهتر است تا حد امکان از انواع کمک غذایی آن استفاده نشود.

سلنیوم و ویتامین E

دانشمندان طی سالها تحقیق و مطالعه در زمینه تغذیه دریافته اند که مصرف روزانه سلنیوم معدنی یا ویتامین E و یا هر دو، میتواند از بروز سرطان پروستات جلوگیری کند. آزمایش طولانی مدت پیشگیری از سرطان پروستات باسلنیوم و ویتامین (E (SELECT که از سال ۲۰۰۱ آغاز و تا سال ۲۰۱۳ ادامه خواهد یافت، این توصیه را تایید میکند. توجه داشته باشید که استفاده از داروهای گیاهی یا مواد کمک غذایی بدون راهنمایی پزشک، به خصوص اگر شما از ترکیب داروهای بدون نسخه یا تجویز شده و داروهای گیاهی استفاده کنید میتواند خطر آفرین باشد. قبل از مصرف هرگونه دارو، داروی گیاهی یا مواد کمک غذایی با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان زودانزالی

تشخیص سرطان پروستات

 بر اساس پژوهشهای انجام شده توصیه میشود که برای تشخیص سرطان پروستات علاوه بر لمس پروستات از آزمایش تومور مارکر PSA(آنتی ژن اختصاصی پروستات) نیز استفاده گردد.

در صورت ترکیب معاینه پروستات از راه لمس و اندازه گیری مقدار PSA میتوان ، توان تشخیص سرطان پروستات (کارسینوم پروستات) را تا حدود زیادی بهبود بخشید. این مسئله از آنجا سرچشمه میگیرد که تشخیص سرطان پروستات در مراحل نخست احتمالآ توسط لمس پروستات امکانپذیر نیست. اما سلولهای سرطانی در شروع ظهور تغییرات بدخیم اغلب از توان تولید PSA برخوردار بوده که مقدار PSAاز طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری میباشد .

در بیمارانی که مبتلا به این سرطان هستند مقدار آنتی ژن PSA در خون افزایش می یابد و این امر تشخیص به موقع سرطان را ممکن میسازد . در ضمن آزمایش مذکور این امکان را برای پزشک فراهم میسازد تا در صورت لزوم روشهای تکمیلی دیگر مانند سونوگرافی را نیز مورد اجراء گذارد. چنانچه نتایج اندازه گیری PSA وجود سرطان را محتمل سازد، انجام سونوگرافی ترانس رکتال (از طریق بخش انتهائی روده بزرگ) و در صورت لزوم بافت برداری از پروستات ( قبل از آنکه غده پروستات قابل لمس باشد) قدم مهم دیگر در تشخیص زود و بموقع تومور خواهد بود. طبق آمارهای موجود در حدود ۴۰% از عموم مردان در سن ۵۰ سال میتوان کانونهای بسیار کوچک و ابتدائی سرطان پروستات را مشاهده کرد که این درصد با افزایش سن نسبت مستقیم دارد.

در حال حاضر با استفاده از روشهای درمانی جدید، در صورت تشخیص در مراحل ابتدائی، برای در صد بالائی از بیماران مبتلا به سرطان پروستات، امکان بهبودی کامل فراهم گشته است.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: درمان بزرگی پروستات بدون نیاز به جراحی  ✂✂✂✂


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام من پنجاه و یکساله هستم سال گذشته آزمایش پی اس آ یک و دو دهم بود مهر ماه امسال پی اس آ 5.65 و پی اس آ آزاد 0.54 و نسبت آنها 0.1 بود در سونوی شکمی حجم پروستات پنجاه و چهار سی سی و سی تی اس کن لگن با کنتراست نرمال و آزمایش کشت و کامل ادرار هم نرمال بود معاینه انگشتی از راه رکتوم هم نرمال بوده دو هفته افلوکساسین دویست روزی دو بار مصرف کردم و بعد از سه ماه مجدد دیروز آزمایش دادم که پی اس آ 5.72 و پی اس آ آزاد 0.69 و نسبت آنها 0.12 بود ضمنا سال گذشته به دلیل آدنو کارسینوم آمپول واتر مرحله تی یک و ان صفر جراحی ویپل شدم که متاسفانه لیک کرد 2 ماه تی پی ان شدم پس از ترخیص دوازده جلسه کموتراپی با جمزار و اکسالی پلاتین شدم آخرین جلسه تیر ماه گذشته بود
  1. تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   با سلام لطفا پاسخ سئوال مرا بدهید یا اگر اطلاعاتی می خواهید بفرمایید تا وارد کنم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه میزان PSA در دو نوبت اندازه گیری بالا بوده است توصیه می کنم Multiparameteric MRI of Prostate انجام دهید و براساس نتیجه آن تصمیم گیری برای قدم بعدی گرفته خواهد شد.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خواستم بدونم نحوه تشخیص دکتر در مورد التهاب پروستات چجوریه و چه آزمایشاتی میخواد
  و اینکه التهاب چه علائمی داره
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   تشخیص براساس شرح حال و آزمایش ادرار و سونوگرافی و معاینه هست.
   علائم متنوعی دارد. درد لگنی و یا تناسلی، سوزش ادرار، سخت آمدن ادرار. درد حین انزال و ..............

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  باسلام 25سالمه مجرد چهار پنج ساله مشکل سندرم پروستاتیت مزمن لگنی دارم دکترای زیادی رفتم جواب نگرفتم، آرزو میکنم کاش سرطان داشتم چون الان درمان خیلی از سرطان ها رو پیدا کردن و خوب میشن ولی این پروستاتیت بدبختم کرده روزی هزار بار آرزوی مرگ میکنم، تازگیا رفتم پیش پزشک اعصاب ایشون گفتن از اعصابت قرص فلوکستین ونورتریپتلین تجویز کردن با مصرف این ها علایم درد لگن وحس آزار دهنده به شدت کاهش پیدا می‌کنه، ولی یه روز کافی مصرف نکنم پدرمو در میاره درد چیکار کنم مصرف کنم چه مدت مصرف کنم ؟اعتیاد بهش پیدا نمیکنم؟
  واینکه این مشکل در باروری اثر نمیزاره ؟
  از ترس این مشکل قید ازدواج رو زدم میترسم؟ ممنون میشم پاسخ بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   سندروم پرسوتاتیت گاه ریشه عصبی داشته و درمانش هم دارویی است لذا همین داروها برایتان مفیده بوده و بایستی مدت طولانی شاید 6 تا 12 ماه استفاده کنید و باعث ناباروری هم نمی شود و بتدریج بایستی داروها رو قطع کنید

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  یکی از اشناهامون در ادرار کردن مشکل پیدا کرده یعنی به خوبی نمیتونه ادرار کنه و پیش پزشک رفته و دکترگفته باید جراحی بشه میخواستم ببینم مریضیش چیه واینکه ایا بعدا برای بچه دارشدنش مشکلی پیش میاد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام
   اطلاعات بیمار خیلی ناقصه در واقع هیچ اطلاعاتی ندادید نمیشه کمکی کرد

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  نتیجه آزمایش psa total=1.44
  Free psa=.73 میباشد خواستم ببینم طبیعه
  ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   بله طبیعی هست

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم