راه های تشخیص سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

اغلب موارد تشخیص سرطان پروستات به وسیله ی بالابودن PSA خون و یا غیرطبیعی بودن معاینه ی پروستات از طریق مقعد تشخیص داده می شود. سرطان پروستات به ندرت بخاطر رشد سرطان و ایجاد علائم انسدادی ادراری و یا علائم تحریکی ( مانند تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری)، خونی شدن منی (هماتواسپرمی) و یا انتشار سرطان به دیگر نقاط بدن تشخیص داده می شود. تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی به وسیله ی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات با کمک سونوگرافی است.

غربالگری سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در 50 سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در 40 سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد (DRE)

پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.

آزمایش سرطان پروستات یا PSA

تست psa

یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از 4 طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

# مقدار psa در سرطان پروستات

مقدار طبیعی PSA برای افراد بالای 60 تا 65 سال کم تر از 4 ng/ml می باشد ولی این مقدار محل اختلاف است و برای افراد جوان تر از 60 تا 65 سال برای کشف 95 درصد سرطان ها، این میزان کمتر از 2.5 می باشد و در نژادهای مختلف نیز مقدار PSA متفاوت است. بالا بودن PSA اختصاصی سرطان پروستات نیست و درمواردی مثل حجم بالای پروستات سن، نژاد، دست کاری پروستات مثل سوندگذاری و سیستوسکوپی، انزال، التهاب و عفونت پروستات( پروستاتیت)، بیوپسی ونمونه برداری، احتباس ادراری و بزرگی خوش خیم پروستات نیز PSA بالا می رود.

25% سرطان های پروستات PSA طبیعی دارند بنابراین ترکیب اندازه گیری PSA و معاینه ی مقعدی پروستات برای کشف سرطان بهتر از استفاده ی هر کدام به تنهایی است. درصورت طبیعی بودن PSA و غیر طبیعی بودن معاینه ی مقعدی پروستات، بیوپسی لازم است.

در مواردی که PSA بالا باشد یا معاینه ی پروستات غیرطبیعی باشد برای تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی و اثبات آن بایستی بیوپسی انجام شود.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

دلیل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن 2 (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن 10 (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (22 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  سلام من پارسال به تشخیص شما دکتر محترم عفونت پرستات داشتم که بعدش فرمودید التهاب پرستام دارید 6ماه ترازوسین خوردم خوب شدم الان سه ماهه که قرص نمیخورم ولی از دیروز یکم باسنم درد میکنه میشینم یکمم ادرارم ضعیفه ولی خیلی کم کلا ادمه فکری هستم وزیاد بش فک میکنم ایا بازم باید ترازوسین بخورم 2 من عفونت دارم یا التهاب واگه قرص نخورم مشکللاتم بیشتر میشه چون ترازوسین روی سکسم بدجور تاثیر گذاشته مرسی از شما دکتر مهربان ودر پایان این باسن درد موقته یا بازم 6ماه درگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   نیازی به ادامه دارو‌نیست

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با سلام
  من بیش از یکسال درناحیه زیر شکم‌‌درد دارم .9ماه آنتی بیوتیک بابت تشخیص پروستاتیت،ولی فایده نداشت هنوز درد دارم و نسبت به قبل در طی روز بیشتر دستشویی میرم‌چون بعد تخلیه دردکم‌میشه البته شبها مشکل خاصی نیست،یکی از اورولوژیست ها فرمودن برو گوارش بابت سندروم روده تحریک پذیر .خواستم نظر شما رو بدونم چون نگران هستم.نکته مهم:: من حدودا بیش از یکسال قبل نزدیکی از اسپری تاخیری استفاده میکردم و فشار زیادی بهم وارد میشد اون موقع بعد نزدیکی همین درد پدیدار میشد ولی بعد از چندساعت خوب میشدجنس این درد یکسال،دقیقا شبیه به اون درد موقته آیا ممکنه بخاطر استفاده مکرر از اسپری و دیر ارضا شدن باشه لطفا راهنمایی بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بعید میدونم به اسپری و دیارضا شدن ربطی داشته باشد. التهاب مثانه یا پروستات از علل احتمالی هستند ولی بهتره از نظر روده ی تحریک پذیر هم بررسی شوید

 • تصویر کاربر الناز سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روزتون بخیر پدرم حدودا از اسفند سال قبل یه جورایی تعادلش کم شد تا به مرور مهر امسال کلا نمیتونست راه بره یک ماه بیمارستان شریعتی بستری شدن انجا همه ازمایشاش نرمال بود فقط از پروستاتش مشگل گرفت بعد از انجام نمونه برداری دکتر گفته جواب خوش خیمه و براش عمل نوشتن میخواستم راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   با این اطلاعات خیلی ناقص متافانه نمیتونم راهنمایی خدمت تان داشته باشم و رابطه ای بین ناتوانی در راه رفتن و خوش خیم بودن پروستات نمیتونم برقرار کنم

 • تصویر کاربر یونس پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترقبلا هم سوالی راجب این که درفوتسال بعدازاینکه بیضه راستم ضربه خورد بعدازسونوگرافی متوجه شدم بیضه راستم خون ریزی کرده بعد هفته باهمون خونریزی رفتم فوتبال موقع ک دوتا بیضم بهم خوردن سفت شدن وبالای بیضه راستم نزدیک فختم ورم کرد زود خوابید همون لحظه بعد دوباره ک سونو دادم مشکلی نداشتم ولی بیضه هام شب شل میشن روزا سفت رفتم پیش اقای اژدر و اقای قاسم خانی بعد اقای قاسم خانی بهم گفته طناب بیضه راست حساس شده باید بزاریش داخل اب کرم تا حساسیتش ازبین بره همین کاروکردم بازم نتبجه نداد میرفتم فوتبال مشکلی نداشتم حالا چندهفته ای گ میرم فوتبال بیضه راستم ازکیسه میاد بیرون راحت دوباره برمیگرده الان ده ماه ازوضعیت میگذره هنوز مشکل شلی و سفتی بیضه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر raza70 شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم چند سال مشکل پروستات دارد بعد از عمل نمونه برداری پروستات گفتن سرطان پروستات دارد و باید عمل کنه اگه امکانش هست شما هم نظرتون لطف کنید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر