راه های تشخیص سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

اغلب موارد تشخیص سرطان پروستات به وسیله ی بالابودن PSA خون و یا غیرطبیعی بودن معاینه ی پروستات از طریق مقعد تشخیص داده می شود. سرطان پروستات به ندرت بخاطر رشد سرطان و ایجاد علائم انسدادی ادراری و یا علائم تحریکی ( مانند تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری)، خونی شدن منی (هماتواسپرمی) و یا انتشار سرطان به دیگر نقاط بدن تشخیص داده می شود. تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی به وسیله ی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات با کمک سونوگرافی است.

غربالگری سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در 50 سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در 40 سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد (DRE)

پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.

آزمایش سرطان پروستات یا PSA

تست psa

یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از 4 طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

# مقدار psa در سرطان پروستات

مقدار طبیعی PSA برای افراد بالای 60 تا 65 سال کم تر از 4 ng/ml می باشد ولی این مقدار محل اختلاف است و برای افراد جوان تر از 60 تا 65 سال برای کشف 95 درصد سرطان ها، این میزان کمتر از 2.5 می باشد و در نژادهای مختلف نیز مقدار PSA متفاوت است. بالا بودن PSA اختصاصی سرطان پروستات نیست و درمواردی مثل حجم بالای پروستات سن، نژاد، دست کاری پروستات مثل سوندگذاری و سیستوسکوپی، انزال، التهاب و عفونت پروستات( پروستاتیت)، بیوپسی ونمونه برداری، احتباس ادراری و بزرگی خوش خیم پروستات نیز PSA بالا می رود.

25% سرطان های پروستات PSA طبیعی دارند بنابراین ترکیب اندازه گیری PSA و معاینه ی مقعدی پروستات برای کشف سرطان بهتر از استفاده ی هر کدام به تنهایی است. درصورت طبیعی بودن PSA و غیر طبیعی بودن معاینه ی مقعدی پروستات، بیوپسی لازم است.

در مواردی که PSA بالا باشد یا معاینه ی پروستات غیرطبیعی باشد برای تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی و اثبات آن بایستی بیوپسی انجام شود.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

دلیل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن 2 (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن 10 (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (22 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر انتظامی شنبه ۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام. خیلی ممنون از شما که به سوال من جواب دادید. لطفا راهنمایی بفرمائید اگه مثانه عصبی باشه برای این همه سوزش و تکرر که بعضی وقتها ساعتی دومرتبه ودرطول شبانه روز بیشتر از بیست مرتبه میروم دستشویی و آسایش ندارم وشبها فقط خدا میدونه چه میکشم.خیلی وقتها آرزوی مرگ میکنم.آیا دارویی هست،لطفا معرفی کنید.انشاالله عاقبت بخیر باشین .کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ابتدا بایستی نوار مثانه بگیرید

 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام.من دچار التهاب شدیدا مزمن پروستات هستم‌.از لحاظ تغذیه تمام نکات تحریکی رعایت میکنم.مایعات زیاد میخورم.جکوزی میرم.هرچیزی که تو اینترنت بابت التهاب پروستات هست انجام میدم.پی اس ای همیشه بالاست.اگه نکته ای یا داروی خاصی که کمک کننده باشه واسه من ممنون میشم بگید.و اینکه ایا درمان شوک تراپی تاثیر داره یا بی تاثیر و فقط جنبه روانی تبلیغی داره.با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به نظر من بروید به سمت تمریناتی که با ریلکسیشن عضلات کف لگن همراه هست از یوگا تا مدیتیشن و بیوفیدبک عضلات کف لگن

   شاک ویو تراپی هم ممکنه موثر باشه ولی نه اینکه درمان قطعی هست

 • تصویر کاربر کیوان یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام عرض میکنم..
  مردی 60 ساله هستم.در سونوگرافی چند ماه پیش بنده مشخص گردید که چند سنگریزه کوچک در کلیه های من وجود دارد، اما من هیچ دردی نداشتم تا اینکه حدود یک ماه پیش از نوک مجرای ادرارم ابتدا چند قطره خون شفاف بیرون ریخت و پشت آن ادرار صاف و شفاف ادامه پیدا کرد..برای من قرص سیستون و کپسول سفکسیم تجویز شد..اینک قرصها تمام شده و من دیگر خونی در ابتدای ادرار کردنم ندیدم، ولی نوک مجرای ادرارم در هنگام ادرار کردن به شدت سوزش دارد و گاهی هم درد...گاهی در حالت عادی ( ضمن کارهای روزمره ) هم این سوزش رو در نوک مجرای ادرارم حس میکنم به خصوص زمانی که نیاز به ادرار کردن دارم و مثانه ام پر هست.حالت خوبی نیست و باعث رنج من هست..لطفا راهنمایی فرمایید..
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی بویژه سیستوسکپی حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  یه سوال دیگه هم داشتم .یک متخصص اورولوژی که رفتم و برای کوچیک کردن کیست اسپرماتوسل پرسیدم ایشان در جواب من گفتند چون مجرد و دیر به دیر عمل تخلیه منی رو انجام میدی .به عبارتی سکس کم داری این اسپرماتوسل از ترشح بیش از حد منی و تخلیه نشدن به موقع به وجود اومده..ایشان فرمودند باید زود به زود عمل تخلیه اسپرم انجام بشه تا کیست ها تعدادش بیشتر نشه..سوالم این است ایا تجویز و حرف ایشان صحت دارد؟؟ با انجام سکس مرتب کیست رشدش کمتر میشه یا به عبارتی بزرگتر نمیشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدحسین شنبه ۶ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام ببخشیدمزاحم شد رفتم دکترسونوگرافی کردگفت خودارضایی کردی باعث التهاب پروستات شد داروی پروستاتان وقرص افلوکساسین ۳۰۰داد اگرخودارضایی ترک کنم التهاب پروستات خوب میشه وسایزش نرمال میشه ممنون بابت جواب دادنتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۶ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نمیشه بطور قطع گفت خیلی اوقات قطع خودارضایی باعث بهبودعلائم می شود

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر