نمایش منوی کناری

راه های تشخیص سرطان پروستات

اغلب موارد تشخیص سرطان پروستات به وسیله ی بالابودن PSA خون و یا غیرطبیعی بودن معاینه ی پروستات از طریق مقعد تشخیص داده می شود.

سرطان پروستات به ندرت بخاطر رشد سرطان و ایجاد علائم انسدادی ادراری و یا علائم تحریکی ( مانند تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری)، خونی شدن منی (هماتواسپرمی) و یا انتشار سرطان به دیگر نقاط بدن تشخیص داده می شود. تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی به وسیله ی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات با کمک سونوگرافی است.

غربالگری سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در ۵۰ سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در ۴۰ سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد (DRE)

پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.

آزمایش سرطان پروستات یا PSA

تست psa

یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از ۴ طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

مقدار طبیعی PSA برای افراد بالای ۶۰ تا ۶۵ سال کم تر از ۴ ng/ml می باشد ولی این مقدار محل اختلاف است و برای افراد جوان تر از ۶۰ تا ۶۵ سال برای کشف ۹۵ درصد سرطان ها، این میزان کمتر از ۲٫۵ می باشد و در نژادهای مختلف نیز مقدار PSA متفاوت است. بالا بودن PSA اختصاصی سرطان پروستات نیست و درمواردی مثل حجم بالای پروستات سن، نژاد، دست کاری پروستات مثل سوندگذاری و سیستوسکوپی، انزال، التهاب و عفونت پروستات( پروستاتیت)، بیوپسی ونمونه برداری، احتباس ادراری و بزرگی خوش خیم پروستات نیز PSA بالا می رود.

۲۵% سرطان های پروستات PSA طبیعی دارند بنابراین ترکیب اندازه گیری PSA و معاینه ی مقعدی پروستات برای کشف سرطان بهتر از استفاده ی هر کدام به تنهایی است. درصورت طبیعی بودن PSA و غیر طبیعی بودن معاینه ی مقعدی پروستات، بیوپسی لازم است.

در مواردی که PSA بالا باشد یا معاینه ی پروستات غیرطبیعی باشد برای تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی و اثبات آن بایستی بیوپسی انجام شود.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

# تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

# نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

دلیل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن ۲ (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن ۱۰ (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسين چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دكتر جان سلام.امروز بكى از دوستانم به شوخى با نقاب كلاهش يك ضربه به بيضه ى من وارد كرد.خيلى شديد درد گرفت و بعد از چند دقيقه اروم شد.ولى تا يه ساعت بعدش يه كوچولو چند دقيقه يك بار درد خفيفى ميومد و ميرفت.مه بعدش كلا رفت.من خوابيدم و وقتى بيدار شدم جنب شدم.يك خواب ديدم و جنب شدم.خيلى وقت هم بود اين اتفاق برام نيفتاده بود.الانم خوب خوبم.شكل ظاهرى بيضه هم سالمه.الان ميترسم از اين ضربه عقيم بشم.ايا درست فكر ميكنم؟(شايد كس ديگه بود اصلا فكرشم نميكرد)
  الانم درد ندارما ولى يه جوريه.شايد از فكر و خيال هم باشه
  اين ضربه ها عقيم ميكنه؟ممنون ميشم جواب بدين
  در ضمن بيضه چپم بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،،۳۶ سال سن دارم و مجرد هستم حدود یکسال نیم الهتاب پروستات گرفتمه که دارو حل نشد ودایم عود میکنه ازمایش ادرارم بدون باکتری و سونگرافی حجم پروستات در چند مرحله ۲۸ سی سی بعد استفاده دارو ۲۲ سی سی شده و psa هم در چند مرحله ۸. یا ۶. گاهی هم ۱.۱ گرفتم شده،،الان خدمتون از مجرای ادرار عکس گرفتم فرستادم خواستم ببینم ایا تنگی مجرا ادراری دارم که ادرارم گاهی که کم هست دوشاخه میشه ؟ واینکه درد خفیفی گاهی در پروستات و لگن و باسن به ران دارم والبته بگم گاهی تکرر ادرار و سوزش بسیار خفیف بعد ادرار دارم نه همیشه که به نوک اندام جنسی ام هم حس میشه که بیشتر بعد ادرار کردن هست ،،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نادیا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکور در صورتی که موصوع یا مداخله ای دارید که به تعداد کافی نمونه براش وجود داره تمایل دارم هزینه اثربخشی آن را بررسی و به عنوان موصوع تز انتخاب و از مشاوره جنابعالی بهره مند باشم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   بله موضوع دارم برای آشنایی بیشتر می توانید حضورا مراجعه کنید البته با هماهنگی قبلی و نمونه ی کافی هم دارم

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من یک مدتی هستش پروستاتم بزرگ شده بعضی وقت ها درد داره
  احساس پر بودن مثانه میکنم و
  ادرار آهسته خارج میشود
  چیکار میتوانم بکنم برای درمان؟
  من در استانبول زندگی میکنم و هزینه های درمان اینجا بسیار بالا است
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه از این مشکل رها شوم
  شماره تماس واتس اپ و تلگرام
  +90 534 820 9157
  امین حسینی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بعد انزال رگ بالای بیضه راست انگاری ملتهب میشه بعد از مدتی هم بر طرف میشه
  1. این میتونه ناشی از التهاب پروستات باشه
  2. این پدیده ارتباطی به خودارضایی زیاد داره؟
  3.بعضی وقتا سوزش ادرار و تکرر ادرار هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   با تشکر از پاسخگویتان
   سابقا سوزش ادرار داشتم ازمایش ادرار هم دادم چیزی نشون نداد
   پیش متخصص ارولوژ هم رفتم گفتند چیزی نیس   وقتی انزال ندارم این حالات زیاد نیست بیشتر بعد انزال رخ میده

   ایا با گذر زمان بهتر خواهد شد؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم