راه های تشخیص سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

اغلب موارد تشخیص سرطان پروستات به وسیله ی بالابودن PSA خون و یا غیرطبیعی بودن معاینه ی پروستات از طریق مقعد تشخیص داده می شود. سرطان پروستات به ندرت بخاطر رشد سرطان و ایجاد علائم انسدادی ادراری و یا علائم تحریکی ( مانند تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری)، خونی شدن منی (هماتواسپرمی) و یا انتشار سرطان به دیگر نقاط بدن تشخیص داده می شود. تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی به وسیله ی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات با کمک سونوگرافی است.

غربالگری سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در 50 سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در 40 سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد (DRE)

پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.

آزمایش سرطان پروستات یا PSA

تست psa

یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از 4 طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

# مقدار psa در سرطان پروستات

مقدار طبیعی PSA برای افراد بالای 60 تا 65 سال کم تر از 4 ng/ml می باشد ولی این مقدار محل اختلاف است و برای افراد جوان تر از 60 تا 65 سال برای کشف 95 درصد سرطان ها، این میزان کمتر از 2.5 می باشد و در نژادهای مختلف نیز مقدار PSA متفاوت است. بالا بودن PSA اختصاصی سرطان پروستات نیست و درمواردی مثل حجم بالای پروستات سن، نژاد، دست کاری پروستات مثل سوندگذاری و سیستوسکوپی، انزال، التهاب و عفونت پروستات( پروستاتیت)، بیوپسی ونمونه برداری، احتباس ادراری و بزرگی خوش خیم پروستات نیز PSA بالا می رود.

25% سرطان های پروستات PSA طبیعی دارند بنابراین ترکیب اندازه گیری PSA و معاینه ی مقعدی پروستات برای کشف سرطان بهتر از استفاده ی هر کدام به تنهایی است. درصورت طبیعی بودن PSA و غیر طبیعی بودن معاینه ی مقعدی پروستات، بیوپسی لازم است.

در مواردی که PSA بالا باشد یا معاینه ی پروستات غیرطبیعی باشد برای تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی و اثبات آن بایستی بیوپسی انجام شود.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

دلیل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن 2 (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن 10 (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (22 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عقیل پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز حدود 5 ماه پیش مداوم خود ارضایی میکردم حین نزدیکی و خود ارضایی درد خاصی هنگام انزال در شکمم‌ ایجاد شد که بعد اون دیگه رفع نشدتشخیص التهاب پروستات رو دادن یه دوره افلوکساسین‌بعد اتمام تاوانکس و باکلوفن‌ بعد از اتمام مجددا افلو فلوکساسین با ترازوسین و بعد اتمام و عدم بهبود داکسی سایکلین و اریترومایسین دادن اثر نکرد الان داروی سفکسیم‌ و سلکسیب مصرف میکنم وعمده درد های من زیر شکم راست‌ ،بیضه هاومقعد‌ هست احساس سوزش و درد خاصی داخل بیضه هام میکنم خستگی خاصی روی التم‌دارم .چند روزی که یکم آروم میشم اگه سکس یا خود ارضایی کنم دوباره درد ها شدت پیدا میکنه آزمایش ایدز و هپاتیت دادم که 102 روز بعد از رابطه بود که آیا مصرف آنتی بیوتیک تاثیری بر جواب ازمایش دارد؟
  1. تصویر کاربر عقیل یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام اقای دکتر عزیز این سوال بنده رو پاسخ میدهید .امیدوارم مدارک پیوست درست ارسال شده باشد. متشکرم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بجز ویتامین دی بقیه آزمایشات نرماله

   با توجه به داروهایی که استفاده کردید و خوب نشدید  به نظرم منشا مشکل شما بیشتر جنبه عصبی دارد و بهتره با متخصص مغز و اعصاب هم مشورت کنید

  3. تصویر کاربر عقیل دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام ممنون از لطف تون دکتر واسم ام آر آی هم نوشتند از کمر انجام بدم احتمال داره گرفتگی ماهیچه های شکم باعث انزال دردناک یا درد بعد انزال بشه چون کلا اسپاسم شدید ماهیچه کمر دارم و دوم اینکه آیا خود ارضایی بیش از اندازه و به صورت اعتیاد وار میتونه این درد ها رو ایجاد کنه مدتی هست دارم ترک میکنم آیا خوب میشم ؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام
  من تقریبا 2 سال پیش خرداد ماه به شما مراجعه کرده بودم گفتین هیدروسل سمت راست دارم و چند روز بعدش جراحی کردین
  الان بیضه سمت راستم خیلی بزرگ تر از سمت چپم هست الان نمیدونم باید چیکار کنم وقت هم میخوام بگیرم تقریبا 2 یا 3 هفته دیگه شما وقت داری بیضه هام اذیت میکنن نمیشه سریع تر بین مریض به من وقت بدین پیش شما پرونده هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ساعت 3 امروز تماس بگیرید و برای 2 شنبه بین بیمار وقت بگیرید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ساعت 3 امروز تماس بگیرید و برای 2 شنبه بین بیمار وقت بگیرید. حتما سونوگرافی از بیضه ها هم انجام دهید چون احتمال دارد عفونت داشته باشید

  3. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنونم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   خواهش می کنم 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Gohari یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ایا درد در ناحیه تناسلی مردان،به طور قطع نشانه سرطان پروستاته؟
  همسرم چند بار آزمايش داده و به دکتر مراجعه کرده
  ولی هر بار بهش گفتن مشکلی نیست
  ایا امکانش هست ک این بیماری هنوز تشخیص داده نشده باشه؟
  باز هم باید به پزشک مراجعه کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت عالی بخیر و شادی، بنده 36 سال سن دارم ،مدتی است که دچار تکرر ادرار شده ام ، البته باید بگویم که دچار(IBS) یا همان سندروم روده تحریک پذیر هم هستم، بخاطر ترس شدیدی که داشتم ماه پیش آزمایش و چک آپ دادم ، ضمناً بنده به متخصص اورولوژی هم مراجعه نمودم و پس از گفتن علائم و صحبت با دکتر تاکید کردم که برای بنده اگر امکان دارد سونوگرافی بنویسند ولی آقای دکتر گفتند که نیازی نیست و شما هیچ مشکلی ندارید و حتی در رابطه با ارتباط IBS با تکرر ادرار هم صحبت کردم و ایشان هم تایید نمودند و گفتند که از اعصاب است و پروستات شما هیچ مشکلی ندارد ، و فقط برای بنده یک بسته(10ورق) قرص پرازوسین 1 میلی گرم تجویز نمودند ، می خواستم نظر شما را هم در این باره بدانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید مشخص شود شدت و نحوه ی تکرر ادرار شما به چه گونه هست؟

   لذا باید جدولی در 3 ستون تهیه کنید و در 24 ساعت فرآیند ادراری تان را ثبت کنید

   یک ستون ساعت

   یک ستون حجم ادرار در هر بار ادرار کردن

   یک ستون حجم مایعات مصرفی در هر بار خوردن مایعات

    

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتردر موقع انزال بیضه چپم بالا میره و یکم درد میگیره علتش چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر