راه های تشخیص سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

اغلب موارد تشخیص سرطان پروستات به وسیله ی بالابودن PSA خون و یا غیرطبیعی بودن معاینه ی پروستات از طریق مقعد تشخیص داده می شود. سرطان پروستات به ندرت بخاطر رشد سرطان و ایجاد علائم انسدادی ادراری و یا علائم تحریکی ( مانند تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری)، خونی شدن منی (هماتواسپرمی) و یا انتشار سرطان به دیگر نقاط بدن تشخیص داده می شود. تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی به وسیله ی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات با کمک سونوگرافی است.

غربالگری سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در 50 سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در 40 سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد (DRE)

پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.

آزمایش سرطان پروستات یا PSA

تست psa

یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از 4 طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

# مقدار psa در سرطان پروستات

مقدار طبیعی PSA برای افراد بالای 60 تا 65 سال کم تر از 4 ng/ml می باشد ولی این مقدار محل اختلاف است و برای افراد جوان تر از 60 تا 65 سال برای کشف 95 درصد سرطان ها، این میزان کمتر از 2.5 می باشد و در نژادهای مختلف نیز مقدار PSA متفاوت است. بالا بودن PSA اختصاصی سرطان پروستات نیست و درمواردی مثل حجم بالای پروستات سن، نژاد، دست کاری پروستات مثل سوندگذاری و سیستوسکوپی، انزال، التهاب و عفونت پروستات( پروستاتیت)، بیوپسی ونمونه برداری، احتباس ادراری و بزرگی خوش خیم پروستات نیز PSA بالا می رود.

25% سرطان های پروستات PSA طبیعی دارند بنابراین ترکیب اندازه گیری PSA و معاینه ی مقعدی پروستات برای کشف سرطان بهتر از استفاده ی هر کدام به تنهایی است. درصورت طبیعی بودن PSA و غیر طبیعی بودن معاینه ی مقعدی پروستات، بیوپسی لازم است.

در مواردی که PSA بالا باشد یا معاینه ی پروستات غیرطبیعی باشد برای تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی و اثبات آن بایستی بیوپسی انجام شود.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

دلیل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن 2 (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن 10 (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (25 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افشین یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید 46 سال سن دارم پنج سال است دچار بیماری التهاب پروستات مزمن شدم شش ماه. است. علایم ان تشدید شده تا زمانی که قرص افلکوساتین 300مصرف مکنم خوبم تا دوز دارو تمام میشه علایم برمگرده و رابطه جنسی درد ناگ میشه و ورزش هم نمی توانم بکنم و مجبور به مصرف انتی بیوتیک قرص افلکوساتین مشم ترازوسین 2هم هرشب مصرف می کنم می خواستم تجویز شما را بدانم از نظر روحی خیلی داغون شدم سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر شکایت اصلی درد هست شاید داروهایی مثل نورتریپتلین و گاباپنتین را بشه حایگزین افلوکساسین کرد
   جکوزی هم کمک کننده هست
  2. تصویر کاربر افشین شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام ممنون از این مشاوره تان
   افلوکساتین مگر انتی بیوتیک نیس این درد با از بین رفتن عفونت برطرف میشه
   به نظرتان کلا مصرف انتی بیوتیک را متوقف کنم ومسکن مصرف نمایم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسين چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  دكتر جان سلام.امروز بكى از دوستانم به شوخى با نقاب كلاهش يك ضربه به بيضه ى من وارد كرد.خيلى شديد درد گرفت و بعد از چند دقيقه اروم شد.ولى تا يه ساعت بعدش يه كوچولو چند دقيقه يك بار درد خفيفى ميومد و ميرفت.مه بعدش كلا رفت.من خوابيدم و وقتى بيدار شدم جنب شدم.يك خواب ديدم و جنب شدم.خيلى وقت هم بود اين اتفاق برام نيفتاده بود.الانم خوب خوبم.شكل ظاهرى بيضه هم سالمه.الان ميترسم از اين ضربه عقيم بشم.ايا درست فكر ميكنم؟(شايد كس ديگه بود اصلا فكرشم نميكرد)
  الانم درد ندارما ولى يه جوريه.شايد از فكر و خيال هم باشه
  اين ضربه ها عقيم ميكنه؟ممنون ميشم جواب بدين
  در ضمن بيضه چپم بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،،۳۶ سال سن دارم و مجرد هستم حدود یکسال نیم الهتاب پروستات گرفتمه که دارو حل نشد ودایم عود میکنه ازمایش ادرارم بدون باکتری و سونگرافی حجم پروستات در چند مرحله ۲۸ سی سی بعد استفاده دارو ۲۲ سی سی شده و psa هم در چند مرحله ۸. یا ۶. گاهی هم ۱.۱ گرفتم شده،،الان خدمتون از مجرای ادرار عکس گرفتم فرستادم خواستم ببینم ایا تنگی مجرا ادراری دارم که ادرارم گاهی که کم هست دوشاخه میشه ؟ واینکه درد خفیفی گاهی در پروستات و لگن و باسن به ران دارم والبته بگم گاهی تکرر ادرار و سوزش بسیار خفیف بعد ادرار دارم نه همیشه که به نوک اندام جنسی ام هم حس میشه که بیشتر بعد ادرار کردن هست ،،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر نادیا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکور در صورتی که موصوع یا مداخله ای دارید که به تعداد کافی نمونه براش وجود داره تمایل دارم هزینه اثربخشی آن را بررسی و به عنوان موصوع تز انتخاب و از مشاوره جنابعالی بهره مند باشم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله موضوع دارم برای آشنایی بیشتر می توانید حضورا مراجعه کنید البته با هماهنگی قبلی و نمونه ی کافی هم دارم

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من یک مدتی هستش پروستاتم بزرگ شده بعضی وقت ها درد داره
  احساس پر بودن مثانه میکنم و
  ادرار آهسته خارج میشود
  چیکار میتوانم بکنم برای درمان؟
  من در استانبول زندگی میکنم و هزینه های درمان اینجا بسیار بالا است
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه از این مشکل رها شوم
  شماره تماس واتس اپ و تلگرام
  +90 534 820 9157
  امین حسینی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر