نمایش منوی کناری

راه های تشخیص سرطان پروستات

اغلب موارد تشخیص سرطان پروستات به وسیله ی بالابودن PSA خون و یا غیرطبیعی بودن معاینه ی پروستات از طریق مقعد تشخیص داده می شود.

سرطان پروستات به ندرت بخاطر رشد سرطان و ایجاد علائم انسدادی ادراری و یا علائم تحریکی ( مانند تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری)، خونی شدن منی (هماتواسپرمی) و یا انتشار سرطان به دیگر نقاط بدن تشخیص داده می شود. تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی به وسیله ی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات با کمک سونوگرافی است.

غربالگری سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در ۵۰ سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در ۴۰ سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد (DRE)

پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.

آزمایش سرطان پروستات یا PSA

تست psa

یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از ۴ طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

مقدار طبیعی PSA برای افراد بالای ۶۰ تا ۶۵ سال کم تر از ۴ ng/ml می باشد ولی این مقدار محل اختلاف است و برای افراد جوان تر از ۶۰ تا ۶۵ سال برای کشف ۹۵ درصد سرطان ها، این میزان کمتر از ۲٫۵ می باشد و در نژادهای مختلف نیز مقدار PSA متفاوت است. بالا بودن PSA اختصاصی سرطان پروستات نیست و درمواردی مثل حجم بالای پروستات سن، نژاد، دست کاری پروستات مثل سوندگذاری و سیستوسکوپی، انزال، التهاب و عفونت پروستات( پروستاتیت)، بیوپسی ونمونه برداری، احتباس ادراری و بزرگی خوش خیم پروستات نیز PSA بالا می رود.

۲۵% سرطان های پروستات PSA طبیعی دارند بنابراین ترکیب اندازه گیری PSA و معاینه ی مقعدی پروستات برای کشف سرطان بهتر از استفاده ی هر کدام به تنهایی است. درصورت طبیعی بودن PSA و غیر طبیعی بودن معاینه ی مقعدی پروستات، بیوپسی لازم است.

در مواردی که PSA بالا باشد یا معاینه ی پروستات غیرطبیعی باشد برای تشخیص سرطان پروستات به طور قطعی و اثبات آن بایستی بیوپسی انجام شود.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

# تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

# نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

دلیل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن ۲ (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن ۱۰ (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشد جان بچتون جواب بدین😭😭😭😭
  من چن ساله طرف راست کیسه بیضه ‍م اندازه نصف مشت غده رگی حس میکنم چیکار کنم😭
  درد نداره فقط بزرگه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمن ۴برگه جواب آزماش راشب گذشته فرستادم واولین برگه رابعلت محدودیت ارسال پذیرانشدکه مجدداخدمتتون ارسال مینمایم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ازمایشات نرمال هست
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من دیروز سونو گرافی از بیضه دادم که در اپیدیدیم راست چند کیست متوسط با 4 میلیمتر و در بیضه چپ کیست متوسط 7 میلیمتری داشتم.
  منی که از من خارج میشود بسیار رقیق است و غلظت ندارد و حالت لخته ندارد.
  نعوظ کامل ندارم و یا بعضا نعوظ ندارم.
  میخواستم ببینم مشکل من چیست آیا کیست در بیضه ها مشکل دارد و با دارو درمان میشود؟
  ایا رقیق بودن منی و عدم نعوظ من به چه دلیل میباشد.
  ممنون و سپاس از شما
  24 ساله هستم. ایا این مشکلات درمان دارد؟
  وقتی نزدیک همسرم میروم نعوظ ندارم اگر هم داشته باشم کم است و زود ارضا میشوم و زود نعوظ را از دست میدهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   کیست ها ارتباطی با منی و مم توانی جنسی تان ندارد
   بهتر است معاینه شوید و ارثزمایش اسپرم دهید
 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیشتر از 1 ماه است که درد خفیف در بیضه چپم ایجاد میشه.صبحها که از خواب بیدار میشم زیاد درد نداره ولی کمی از روز که میگذره دردم بیشتر میشه و باعث سر شدن داخل ران چپم میشه.گاهی اوقات زیر شکمم سمت چپ هم درد داره.سونو گرافی ناحیه اینگوینال چپ و بیضه چپ دادم دکتر گفت چیزی نیست فقط وقتی شکمتو سفت میکنی حالت فتق خفیف ایجاد میشه که چیز خاصی نیست.بعد گفت علت دردت هم کشیدگی عضلست.ولی هنوز خوب نشدم.و درد دارم.گفتم شاید بیماری دیگه ای دارم که مشخص نشده.لطفا کمکم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام

   امکان دارد منشا درد از کمر باشد بهتره با متخصص مغز و اعصاب هم مشورت کنید

 • تصویر کاربر نگار سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، آقای دکتر، پدر من با پی اس ا عدد شش، و سن شصت سال،و نمونه برداری که برای شما می فرستم ، متوجه بدخیمی. پروستات شدیم، که دکتر گفتن باید عمل پروستات انجام بدن، امکان هست شما جواب نمونه برداری رو واضح برای من بی زحمت بنویسید،که چند نمونه از نمونه ها بد هستن، و گلسیون چنده و این عدد گلسیون پدرم خوب هست برای عمل دیر نیست? و بی زحمت جواب اسکن استخوان هم بگید چی رو نشون داده و آیا خطری هست، و با توجه به این آزمایش ها و اسکن باز هم باید منتظر جواب پاتولوژی بعد عمل باشیم ، یعنی باز باید نگران جواب پاتولوژی باشیم، لطف میکنید جواب من را بدهید، موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   به نظر من جواب پاتولوژی گنگ و مبهم هست چون روال بر این است که مثلا نوشته می شود گلیسون اسکور ۴+۴ ولی در اینجا ۴،۴ نوشته . نمیشه منظورش را متوجه شد ضمن اینکه واضح ننوشته چند نمونه درگیر بوده فقط ذکر کرده ۷۰ نمونه ها درگیر بودند. به نظر من بهتره پاتولوژی در مرکز دیگری بازخوانی شود مگر آنکه برای پزشک همان مرکز این مدل نوشتن قابل درک و فهم باشد. در اسکن استخوانی درگیری و انتشار و متاستاز بیماری رویت نشده است. قطعا نتیجه نهایی براساس پاتولوژی نهایی بعد از عمل مشخص خواهد شد.
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم