انحنای مادرزادی آلت تناسلی

در این مقاله مطالعه می کنید:

این عارضه، یک گسترش نامتقارن albuginea (پوشش اطراف اطراف cavernous bodies) در طول رشد جنینی است که منجر به انحنای آلت تناسلی می شود. توجه زیادی به این بیماری نمی شود؛ زیرا بسیاری از مردان از مراجعه به پزشک گریزانند یا فکر می کنند هیچ راهی برای درمان ناتوانی جنسی آن ها وجود ندارد. تا کنون هیچ دلیل واضح و ریسک فاکتوری برای انحنای مادرزادی آلت تناسلی یافت نشده است.

انحنای مادرزادی آلت، بیماری نادری است و در یک مطالعه میزان وقوع آن را کمتر از 1% ذکر کرده اند. در حالی که در مطالعه دیگری آن را شایع تر دانسته و میزان شیوع آن را در غیاب هیپوسپادیاس 4 تا 10 درصد بیان کرده اند. 

آیا داشتن آلت تناسلی خمیده طبیعی است؟

علت مشخصی برای انحنای مادرزادی آلت تناسلی وجود ندارد. در بیماران با انحنای مادرزادی آلت، انحنای آلت می تواند به سمت پائین، طرفین ( که غالبا به سمت چپ آست)، یا به طور غیر معمولی به سمت بالا باشد. این بیماران اکثرا مردان جوان بین 18 تا 30 سال می باشند که از دیگر جهات سالم هستند. غالب این بیماران قبل از شروع بلوغ، متوجه انحنای آلت خود می شوند اما ابتدا فکر می کنند که نرمال است ولیکن بعد از بلوغ و یا زمانی که فعالیت جنسی شان شروع شد، متوجه می شوند که این انحنا غیر طبیعی است و مانع مقاربت می شود.

انحراف آلت

 

اگر آلت تناسلی کمی خمیدگی داشته باشد و این خمیدگی سبب ایجاد ناراحتی نشود، یعنی بیمار احساس درد نکند، دچار عواقب روانی نگردد یا در زندگی جنسی خود مشکلی نداشته باشد، آن وقت انحنای موجود، یک بیماری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک وضعیت فیزیولوژیک است و نیازی به نگرانی در مورد ابتلا به بیماری Peyronie نیست. انحنا یا تغییر شکل آلت تناسلی در موارد دیگر، می تواند نشانه یک ناهنجاری یا بیماری باشد و “تاثیر روانی و اجتماعی قابل توجهی بر فرد باقی بگذارد. در این زمان بهتر است که به یک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. دو نوع بیماری وجود دارد که می تواند عامل انحنای آلت تناسلی باشد:

دلایل ایجاد انحنا در آلت تناسلی

هیچ دلیل واضحی برای ایجاد انحنای مادرزادی آلت تناسلی وجود ندارد. مکانیسم‌ های خاصی برای این عارضه ذکر شده‌اند که غالبا شامل رشد جنینی آلت تناسلی و تستوسترون می گردند. در مورد بیماری Peyronie، فرضیه ریزتروما های مکرر (ضربه های کوچک تکرار شونده) که در حین رابطه جنسی ایجاد می شوند، نقش مهمی در بروز آن دارند.

چه زمانی باید نگران انحنای آلت تناسلی باشیم؟

هنگامی که انحنای آلت تناسلی سبب ایجاد یک نقص جنسی گردد و منجر به از دست دادن اعتماد به نفس، به دلیل تغییر تصویر بدن شود، و نیز، زمانی که این انحنا می‌تواند سبب ایجاد اضطراب در عملکرد جنسی و ترس از عدم رضایت شریک جنسی گردد، نگران کننده است.

چه اتفاقی بعد از رابطه جنسی برای مردان و زنان رخ می دهد؟

چه زمانی باید به بیماری Peyronie مشکوک باشیم؟

بیماری Peyronie، می تواند در هر سنی بروز یابد و طبق گفته انجمن اورولوژی فرانسه، 3.4 تا 9 درصد از جمعیت مردان بالغ را تحت تاثیر قرار می دهد. این عارضه، با ایجاد یک پلاک فیبری سفت و سخت بر روی albuginea شناسایی می شود (پوشش اطراف اطراف cavernous bodies). در موارد زیر باید به بیماری Peyronie مشکوک باشیم:

 • تغییر شکل اکتسابی آلت تناسلی که ممکن است شامل انحنا باشد.
 • انقباض آلت تناسلی که ظاهری شبیه به ساعت شنی دارد.
 • باریک شدن قطر یا کوتاه شدن طول آلت تناسلی: این پدیده به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی بافت آلت تناسلی رخ می دهد.

این تغییر شکل، در ماه های اول اغلب با درد آلت تناسلی همراه است و می تواند سبب ناتوانی جنسی گردد.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کنیم؟

مردانی که دارای انحنای مادرزادی آلت تناسلی هستند، باید زمانی که می‌خواهند فعالیت جنسی (معمولاً در سنین نوجوانی) خود را آغاز کنند، یا هنگامی که متوجه تأثیر روانی قابل‌ توجه این عارضه می شوند، با پزشک خود در این رابطه مشورت کنند.

تشخیص انحنای مادرزادی آلت

گرفتن شرح حال وتاریخچه پزشکی و فعالیت جنسی بیمار معمولا برای تشخیص انحنای مادرزادی آلت تناسلی کافی است. معاینه آلت تناسلی حین نعوظ و رد دیگر بیماری های احتمالی برای اثبات انحنا لازم است البته عکس از آلت در حالت نعوظ هم به تشخیص کمک می کند. عملکرد نعوظی آلت در این بیماران طبیعی است اما در انحناهای شدید ممکن است دچار مشکل شود.

در صورت وجود انحنا در آلت تناسلی، چه آزمایشاتی باید انجام داد؟

برای بررسی این عارضه، می توان معاینات مختلفی را انجام داد:

 • عکس‌ برداری نعوظ آلت تناسلی، از جلو، پهلو و بالا. این عکس ها، امکان تشخیص و ارزیابی میزان انحنا و شدت آن را فراهم می‌کنند.
 • سونوگرافی آلت تناسلی با تزریق دارویی که باعث ایجاد نعوظ می شود. این امر، در برخی موارد، به یافتن یک اختلال نعوظ مرتبط کمک می کند.
مراجعه به پزشک برای مشکل انحنای آلت تناسلی

درمان کجی آلات تناسلی

روش های مختلفی برای درمان عوارض ناشی از انحنای آلت تناسلی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

اگر درمان های قبلی در بهبود این شرایط موثر نباشند، می توان در موارد مختلف، جراحی را نیز برای بهبود این عارضه در نظر گرفت:

 • اگر انحنای آلت تناسلی بر دخول تأثیر داشته باشد.
 • اگر انحنا به اندازه کافی بزرگ باشد (بیشتر از 30 درجه).
 • اگر اختلال نعوظ مرتبط با درمان دارویی و مقاوم به آن وجود داشته باشد.
 • سه نوع جراحی برای بهبود این عارضه وجود دارد:
 • برداشتن albuginea (بافتی که cavernous bodies را می‌پوشاند، مخازن نعوظ آلت تناسلی) برای انحنای نسبتاً ضعیف، که جراح زاویه آلت تناسلی را مجددا تنظیم می‌کند.
 • بریدن صفحه فیبری و سفتی که باعث ایجاد انحنا می شود، و سپس قرار دادن بافت پیوندی برای انحناهای قابل توجه، یعنی بیشتر از 60 درجه.
 • ایمپلنت آلت تناسلی، در مواردی که اختلال نعوظ مرتبط و مقاوم به درمان وجود داشته باشد، ایمپلنت در داخل corpora cavernosa قرار می گیرد که می تواند سفتی آن را در حین نعوظ و دخول، ایجاد نماید.

برای درمان این بیماری  صرفا از تکنیک های Plication یا همان تا زدن (چین زدن) برای تصحیح انحنا استفاده می شود که میزان تصحیح انحنا بالا و در مطالعات مختلف بین 67 تا 97 درصد ذکر شده است. نتایج استفاده از بافت های پیوندی برای اصلاح انحنای مادرزادی آلت تناسلی جداگانه آنقدر محدود است که نمی توان از آن نتیجه گیری معنی داری کرد.

جراحی پروستات

تمرینات مناسب برای صاف شدن آلت تناسلی

تمریناتی برای این منظور وجود دارد که بیمار می تواند با استفاده از ابزارهای خاص و در منزل انجام دهد:

کشش آلت تناسلی:

بیماری پیرونی با کجی آلت مادرزادی چه تفاوتی دارد؟

بیماری پیرونی که با کجی الت همراه می باشد، به علت ناشناخته با ایجاد نسج یا بافت غیرطبیعی در یکی از لایه های پوشاننده آلت، باعث کجی آلت می گردد. این بیماری بعد از سن ۴۰ سالگی بعلت نامعلومی که تاکنون مشخص نشده بوجود می آید، اکثر اوقات آلت به طرف پایین کج و خمیده می گردد. این بیماری با گذشت زمان روند پیشرونده ای دارد و در معاینه بالینی بیمار یک نسج سفت (SCAR TISSUE) در یک قسمت از آلت قابل لمس می باشد. در کجی مادرزادی آلت هرگز پلاک غیر طبیعی وجود ندارد و نیز روند پیشرونده هم ندارد و آلت معمولا به طرف پایین و گاهی به طرف چپ و راست ممکن است کج شود.

بیماری بیضه

آیا می توان از انحنای آلت تناسلی جلوگیری کرد؟

هیچ روش شناخته شده ای برای پیشگیری از انحنای آلت تناسلی وجود ندارد؛ این موضوع هم در مورد انحنای مادرزادی و هم در مورد بیماری Peyronie صادق است.


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.4/5 - (18 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر جان من دو سوال دارم اول اینکه چند ماهی میشه که دور ختنه گاهم قرمز و یه حالتی مثل زخم بوجود اومده که وقتی آلتم مدت زیادی در حالت نعوظ باشه باد میکنه و بعد از چند دقیقه دوباره به شکل اولیه برمیگرده...و سوال دوم اینکه حدودا یک ماهی میشه یه چیزی مثل غضروف زیر پوست آلتم (بدنه آلتم)هم بوجود اومده که دست بهش میزنم سفته و زیر آلتم براحتی با دست میتونم حرکتش بدم و اندازش به اندازه یک عدسه
  دکتر جان آیا دارویی وجود داره برای دو مورد دکتر خیلی نگرانم به دکتر مراجعه کردم برای مورد اول میگه چیز مهمی نیست ولی من میخوام ازدواج کنم و دوست ندارم این زخم ها و این ورم ها وجود داشته باشه. دکتر استرس وقتی ورم ها رو میبینم خیلی زیاد میشه...هیچ دردی یا سوزشی هم ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر عزیزی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.روی کلاهک آلت تناسلیم جوش نسبتا بزرگ زد.که همراه با درد و سوزش و خارش شدید بود.بعد از چند روز تعدادش بیشتر شد و روی بیضه ام نیز زد.در ضمن در قسمت زیر بیضه نزدیک مقعد هم خارش دارم.ابن جوش ها هبچ ترشحی ندارند. و حتی ابدار هم نیستند.همینطور قسمت زیر شکمم هم تیر میکشه هرزگاهی و سوزش شدید موقع انزال و ادرار دارم.به دکتر ک مراجعه کردم گفت هرپسه و قرص و پماد اسیکلوویر دادند.هنوز با اینکه 22 روز از دکتر رفتنم گذشته اما بهبودی مشاهده نکردم.جوش هامم اصلا نمیترکند و فقط کوچک و بزرگ میشوند.الانم 2روز کلاهک آلتم التهاب شدیدی داره و قرمزه.بیضه هامم درد میکنن هرزگاهی .توروخدا راهنماییم کنید دارم کلافه میشم آیا هرپسه یا ی چیز دیگ .توروخدا جواب بدید دکتر روحیم داغون شده . ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   هرپس نیست احتمال داره حساسیت باشه یا حتی احتمال داره گال باشه. قرص تلفست بخورید شبی 1 عدد و برای درمان گال از قرص ایورمکتین یا کرم پرمترین هم میشه استفاده کرد ولی قبلش نیاز به معاینه دارید.

 • تصویر کاربر ایوب یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  با عرض شلام خدمت شما اقای دکتر بنده20سالمه به مدت سه روز میشود که نعوظ صبحگاهی ندارم ولی با دیدن صحنه فوری نعوظ پیدا می کندبدون داشتن سابقه هیچ بیماری ومشکلی اقای دکتر از جاهای شنیدم که مصرف تخم مرغ زیاد باعث اسیب به دستگاه تناسلی میشود ایا این جمله درست است یانه؟ پس چگونه می توان به حالت عادی بازگشت خیلی در این باره نگران هستم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   تخم‌مرغ تاثیر منفی نداره

   اگر در روز الت تحریک و سفت میشه ، سفت نشدن در صبح و نداشتن نعوظ صبحگاهی اهمیتی نداره

 • تصویر کاربر Mari یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من روی یه طرف لبه ی داخلیم این زائده ها هست که خارش و درد ندارند آیا زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام این زائده ها وستیبولار پاپیلوماتوز هستند و بی خطر بوده و بخشی از بافت طبیعی بدن هستند. ارتباطی به زگیل نداشته و در خانم های جوان بیشتر دیده می شود. نیازی به درمان ندارد ولی اگر کسی به منظور زیبایی بخواهد می شود با لیزر CO2 آن ها را برطرف کرد.

 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 354 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام وقت بخیر..
  من چند دونه ی ریز مولوسکوم رو آلت تناسلیم دارم..مطب هم اومدم شما دیدید.
  یه سوال داشتم در حالت نعوظ اصلا این دونه ها مشخص‌ نیستند..اگر با خانمی رابطه اورال داشته باشم چی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   به ایشان منتقل می شود

  2. تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   خب آقای دکتر من از اسید سالسیلسک استفاده کردم ولی بعضی از دونه ها ریز هستن..برداشته نمیشن با اسید سااسیلسک چیکار کنم؟ درمان دیگه ای هست؟
   و اینکه اگه از قرص پاور فیت یا ایمیونس استفاده کنم تاثیری داره که زودتر خوب شم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   خب آقای دکتر من از اسید سالسیلسک استفاده کردم ولی بعضی از دونه ها ریز هستن..برداشته نمیشن با اسید سااسیلسک چیکار کنم؟ درمان دیگه ای هست؟.....................لیزر هم می توانید انجام دهید
   و اینکه اگه از قرص پاور فیت یا ایمیونس استفاده کنم تاثیری داره که زودتر خوب شم؟...........................بله

  4. تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر من نامزدم هم فک میکنم یکی ۲ تا دونه ی کوچیک مولوسکوم کنار ناحیه تناسلیشون دارن..وقتی جفتمون داریم میشه رابطه جنسی مالشی داشت؟(بدون دخول)

   و اینکه خود ارضایی در پخش شدن دونه ها تآثیر داره یا طول درمان رو بیشتر میکنه؟

   و قرص ها رو جفتشو مصرف‌کنم؟ و چه میزان؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   مالش باعث انتشار میشه

   خودارضایی هم بیشترش می کنه

   پا‌ورفیت روزی دو تا

   ایمیونس یک روز درمیان

  6. تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   خب اگر لیزر بیام بعد از لیزر میتونم رایطه داشته باشم؟ و هزینه لیزر؟( حدود ۱۰ دونه ریز)
   و اگه نیام لیزر با مصرف این قرصا و رژیم خوب چه‌ مدته خوب میشه؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   بعد از لیزر هم بایستی مراعات کنید هزینه رو باید ببینم تا بگم الان یادم نمیاد

   ا داروی تنها چندین ماه ممکنه زمان ببره

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر