نمایش منوی کناری

جراحی پروستات به روش پروستاتکتومی

جراحی پروستات که به آن اصطلاحا رادیکال پروستاتکتومی می گویند یکی از مشکل ترین اعمال جراحی در حیطه ی ارولوژی است. به باور بسیاری از صاحب نظران روش جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی، روش استاندارد طلایی برای درمان سرطان پروستات می باشد به شرط آنکه هنوز سرطان از بافت پروستات خارج و منتشر نشده باشد.

مطالعات بالینی متعددی نشان دادند که این عمل میزان انتشار و مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد. به وسیله این جراحی تمامی بافت پروستات در حد فاصل گردن مثانه و مجرای ادراری همراه با کیسه های منی و بخش انتهایی مجاری انتقال منی (وازدفران) از بدن خارج می شود. همزمان غدد لنفاوی اطراف پروستات نیز خارج می شود.

در مرحله ی بعد با ترمیم گردن مثانه و اتصال آن به مجرای ادراری امکان تخلیه طبیعی ادرار با حداقل صدمه رسانی به عملکرد طبیعی پرشدن مثانه و کنترل ادرار و توانایی نعوظ فراهم می شود. امروزه به مدد بهتر شدن تکنیک جراحی و افزایش تجربه جراحان میزان خونریزی حین عمل کاهش یافته و وضعیت کنترل ادراری و حفظ توانایی جنسی بیماران بهبود قابل ملاحظه ای داشته است.

جراحی پروستات

اهداف رادیکال پروستاتکتومی

پزشک معالج از انجام عمل جراحی مذکور سه هدف را دنبال می کند که به ترتیب اولویت عبارتند از :

۱) خارج سازی بافت سرطانی و کنترل بیماری

۲) حفظ کنترل ادراری

۳) حفظ عملکرد جنسی

برای رسیدن به این اهداف آشنایی جراح با آناتومی منطقه و تبحر و تجربه ی وی، اصلی غیر قابل انکار است. باید در نظر داشت که کنترل بیماری هدف اولیه و اصلی جراحی است و هرگز نباید به امید رسیدن به اهداف دیگر هدف اصلی از انجام عمل جراحی را از نظر دور داشت.

در مورد حفظ کنترل ادراری اگر چه قابل مقایسه با هدف خارج سازی بافت سرطانی نیست ولی باید بدانیم که بیماران، بی اختیاری ادراری را نوعی سرطان اجتماعی دانسته و درجامعه ما که انجام فرایض دینی و مناسک مربوطه دارای جایگاه خاصی است اجتناب از این عارضه ضروری می باشد. در مورد هدف سوم یعنی حفظ توانایی جنسی نیز در بیماران جوان تر دارای اهمیت بیشتری است.

پروستاتکتومی چیست؟

در عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی که از طریق برش طولی بر روی بخش تحتانی شکم انجام می شود حفظ دسته های عصبی – عروقی که به سمت دریچه ی ارادی ادرار و بافت های اسفنجی نعوظی می روند اصلی ضروری است تا به وسیله ی آن بتوان اهداف ذکر شده در بالا را تامین کرد. با استفاده از این روش، جراح به بافت خونریزی دهنده کنترل کامل داشته وبا حداقل نیاز به تزریق خون امکان جراحی ایمن را ایجاد خواهد کرد.

در اوایل دهه ۱۹۹۰ با ورود لاپاروسکوپی به عرصه ی جراحی های ارولوژی عمل رادیکال پروستاتکتومی نیز به این روش امکان پذیر است. اکثر گزارشات در توصیف روش لاپاروسکوپی حکایت از زمان طولانی تر عمل و میزان خونریزی و نیاز به تزریق خون کمتر آن دارد. به هر صورت در حال حاضر درمان استاندارد جراحی برای بیماری سرطان پروستات رادیکال پروستاتکتومی روش باز از طریق شکم با تلاش در جهت حفظ دسته های عصبی عروقی مربوطه می باشد.

در حال حاضر جراحی رادیکال پروستاتکتومی برای مردانی پیشنهاد می شود که مبتلا به سرطان پروستات محدود به بافت پروستات و با احتمال کم انتشار بیماری به غدد لنفاوی و دیگر بافت های بدن بوده و همچنین امید به زندگی بیشتر از ده سال داشته باشند. به طور ضمنی مشهود است که این افراد نباید دچار بیماری زمینه ای عمده و غیر قابل کنترل که بر طول عمر آنان اثر جدی می گذارد باشند. معمولا این عمل برای بیماران بالای ۷۵ سال توصیه نمی شود. البته آن چه که مهم است سن فیزیولوژیک و احتمال بقای طولانی مدت بیمار است لذا سن تقویمی به خودی خود از اهمیت کمتری برخودار است.

آمادگی قبل از عمل جراحی پروستات

پیش از آنکه بیمار کاندید عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی شود باید از نظر سلامتی سایر دستگاههای بدن مورد ارزیابی و تحت معاینه ی فیزیکی قرار گیرد. وجود هر گونه بیماری شدید که احتمال خطر ناشی از عواقب جراحی را افزایش دهد باید مورد توجه قرار گیرد. شرح حال بالینی از گذشته پزشکی بیمار بایستی در دسترس پزشک معالج باشد. سابقه ی جراحی های قبلی ، بیهوشی و داروهای مصرفی پرسیده شود.

به طور معمول عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی ۶ تا ۸ هفته پس از نمونه برداری از پروستات انجام می شود هدف از این فاصله زمانی فروکش کردن التهاب و خونریزی موضعی و چسبندگی های ناشی از بافت های التهابی است تا آناتومی منطقه ی مورد عمل واضح شده و انجام عمل با عوارض کمتری صورت پذیرد.

برای انجام عمل بیمار شب قبل و یا روز عمل بستری می شود. علیرغم باز شدن سیستم ادراری احتمال بروز عفونت پس از عمل بسیار کم و برابر یک درصد است. بر اساس توصیه ی انجمن ارولوژی آمریکا تجویز آنتی بیوتیک قبل از عمل برای پیشگیری از عفونت استفاده می شود. دو واحد خون نیز قبل از عمل برای بیمار ذخیره سازی می شود.

از یک هفته قبل از عمل جراحی داروهایی از قبیل آسپرین، دیپریدامول، ویتامین E ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل بروفن ، دیکلوفناک، ایندومتاسین) و امگا ۳ به دلیل تاثیراتی که بر روی انعقاد خون و افزایش ریسک خونریزی حین عمل دارند از رژیم دارویی بیمار حذف می شوند.

از روز قبل از عمل به بیمار رژیم مایعات صاف شده داده می شود. نصف شیشه روغن کرچک و یا شربت منیزیم هیدروکسید عصر روز قبل از عمل تجویز می شود. برخی از همکاران صبح روز عمل نیز تنقیه انجام می دهند. از نیمه شب قبل از عمل نیز بیمار از خوردن و آشامیدن منع می شود.

روش بیهوشی

به طور معمول رادیکال پروستاتکتومی با بی حسی موضعی از ناحیه کمر( بی حسی اپیدورال و یا اسپاینال ) انجام می شود این روش بی حسی سبب کاهش خونریزی و کاهش ریسک ایجاد لخته در اندام تحتانی ( ترومبوفلبیت) می شود. البته بعضی از جراحان این عمل را با بیهوشی عمومی نیز انجام می دهند.

دلیل سرطان پروستات

زمان عمل پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

به طور متوسط این عمل بین نود دقیقه تا سه ساعت به طول می انجامد. البته عواملی از قبیل شکل و اندازه ی پروستات ، شکل و طرز قرارگیری گردن مثانه ، چاقی بیمار ، سابقه ی عمل قبلی و یا اشعه درمانی در محوطه ی لگن نیز در تعیین مدت زمان عمل جراحی موثر هستند.

دوره ی نقاهت پس از عمل

دوره ی نقاهت پس از عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی غالبا بدون مشکل خاصی طی می شود. معمولا روز اول پس از عمل به بیمار توصیه می شود تا از تخت پایین آمده و حرکت را آغاز کند و تغذیه دهانی را ابتدا با مایعات صاف شده و سپس با رژیم غذایی عادی شروع کند. روز سوم یا چهارم بیمار با حفظ سوند و با آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن از بیمارستان مرخص می شود. در بیمارانی که از اسپاسم های مکرر مثانه رنج می برند دارویی به منظور کنترل اسپاسم به مثانه تجویز می شود.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص ارولوژی و مجاری ادراری تناسلی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
جراحی پروستات به روش پروستاتکتومی
4.5 (89.6%) 25 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کرمی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوال دومم اینه که آیا جوان ۲۷ ساله میتونه سرطان پروستات داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   تقریبا خیر

 • تصویر کاربر Artin پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 33 سالمه و التهاب پروستات مزمن دارم علائم هم درد در ناحیه مقعد تا بیضه و احساس سنگینی در همون نقطه رو دارم و بعد از تخلیه روده دردم تشدید میشه انگار زخمی شده باشه تکرار ادرار و درد بعد از انزال در ناحیه زیر شکم و مقعد رو دارم ادرارم هم به صورت هر نصفه نصفه هر 5 تا 10 دقیقه تخلیه میشه نمیتونن زیاد بشینم و درد و سنگینی در قسمت لگن مقعد دارم دارو انتی بیوتیک هر 8 ساعت و قرص پروستا روزی یک عدد مصرف میکنم که هیچ کمکی نمیکنه لطفا راهنمایی کنید چه کار باید بکنم در ضمن سنو و کشتم هم 3 ماه پیش دادم نرمال بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ان شالله که سلامت و پایدار باشید.من ۵۴سال دارم حدودا ۳ماه است که بعضا به هنگام ادرار سوزش دارم وکمی باسختی ومنقطع تخلیه ادرارم انجام میشه.البته بیشتر هنگامی که مثانه خیلی پرهست وهمیشه اینطور نیست.شب ها معمولا تا صبح برای ادرار بیدار نمیشم .گاهی هم احساس سوزش در دستگاه تناسلی به هنگام غیر از زمان‌ ادرار دارم.
  PSA توتال 2/60
  Free psa ./59
  نسبت آندو 22/69
  ابعاد پروستات 49×31×28
  وحجم 28cc
  کشت ادرار منفی
  نتیجه تست کلیه ومثانه هم خوب ومشکلی ندارد.ممنون میشم اگر راهنمایی فرمایید قرص سیپروفلوکسازین ۵۰۰ سی عدد وکپسول امنیک هم ۲۰تا مصرف کردم ولی خیلی فرقی نکردم.از لطف شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   با توجه به توضیحاتی که فرمودید به نظر نمیاد مشکل و علائم جدی داشته باشید که نیازمند درمان و‌مصرف دارو‌باشد
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود بی پایان!
  ممنون میشوم اگر به 3 پرسشم پاسخ دهید:
  1.میدانم پیش از آزمایش پروستات 72 ساعت قبل نباید نزدیکی کرد.اگر من از 7 تا 10 روز پیش از آزمایش نزدیکی نکرده باشم این پر بودن زیادی پروستات هم میتواند تاثیر بد داشته باشد؟
  2.آیا ورزش (با تحرک و عرق ریزی فراوان) میتواند روی آزمایش اثر داشته باشد؟اگر بله,از چند روز پیش از آزمایش باید ورزش نکرد؟
  3.آیا پرونون تراپی که نوعی پرتو درمانی بدون عارضه برای سرطان است در ایران انجام میشود؟اگر بله کجا!؟

  بسیار سپاسگزارم!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممنون از پاسختون,لطف کردید!
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   پاینده باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من بعد از درمان بیماری سوزاک .ظاهرا دچار التهاب پروستات شدم.علایم سخت امدن ادرار و قطره قطره امدن ادرار دارم. پزشک برای من ازمایش STD pcr panel.دادن که هنوز جوابش اماده نشده .با توجه به اینکه من ترشح مجرا دیگه ندارم .ایا عفونت پروستات این ازمایش نشون میده یا باید کشت منی یا ادرار یاpsa بدهم .ممنون میشم از لطفتون اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   قاعدتا بایستی پروستات ماساژ داده شود و از ترشحات پروستات آزمایش انجام شود

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم