نمایش منوی کناری

جراحی پروستات به روش پروستاتکتومی

جراحی پروستات که به آن اصطلاحا رادیکال پروستاتکتومی می گویند یکی از مشکل ترین اعمال جراحی در حیطه ی ارولوژی است. به باور بسیاری از صاحب نظران روش جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی، روش استاندارد طلایی برای درمان سرطان پروستات می باشد به شرط آنکه هنوز سرطان از بافت پروستات خارج و منتشر نشده باشد.

مطالعات بالینی متعددی نشان دادند که این عمل میزان انتشار و مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد. به وسیله این جراحی تمامی بافت پروستات در حد فاصل گردن مثانه و مجرای ادراری همراه با کیسه های منی و بخش انتهایی مجاری انتقال منی (وازدفران) از بدن خارج می شود. همزمان غدد لنفاوی اطراف پروستات نیز خارج می شود.

در مرحله ی بعد با ترمیم گردن مثانه و اتصال آن به مجرای ادراری امکان تخلیه طبیعی ادرار با حداقل صدمه رسانی به عملکرد طبیعی پرشدن مثانه و کنترل ادرار و توانایی نعوظ فراهم می شود. امروزه به مدد بهتر شدن تکنیک جراحی و افزایش تجربه جراحان میزان خونریزی حین عمل کاهش یافته و وضعیت کنترل ادراری و حفظ توانایی جنسی بیماران بهبود قابل ملاحظه ای داشته است.

جراحی پروستات

اهداف رادیکال پروستاتکتومی

پزشک معالج از انجام عمل جراحی مذکور سه هدف را دنبال می کند که به ترتیب اولویت عبارتند از :

1) خارج سازی بافت سرطانی و کنترل بیماری

2) حفظ کنترل ادراری

3) حفظ عملکرد جنسی

برای رسیدن به این اهداف آشنایی جراح با آناتومی منطقه و تبحر و تجربه ی وی، اصلی غیر قابل انکار است. باید در نظر داشت که کنترل بیماری هدف اولیه و اصلی جراحی است و هرگز نباید به امید رسیدن به اهداف دیگر هدف اصلی از انجام عمل جراحی را از نظر دور داشت.

در مورد حفظ کنترل ادراری اگر چه قابل مقایسه با هدف خارج سازی بافت سرطانی نیست ولی باید بدانیم که بیماران، بی اختیاری ادراری را نوعی سرطان اجتماعی دانسته و درجامعه ما که انجام فرایض دینی و مناسک مربوطه دارای جایگاه خاصی است اجتناب از این عارضه ضروری می باشد. در مورد هدف سوم یعنی حفظ توانایی جنسی نیز در بیماران جوان تر دارای اهمیت بیشتری است.

پروستاتکتومی چیست؟

در عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی که از طریق برش طولی بر روی بخش تحتانی شکم انجام می شود حفظ دسته های عصبی – عروقی که به سمت دریچه ی ارادی ادرار و بافت های اسفنجی نعوظی می روند اصلی ضروری است تا به وسیله ی آن بتوان اهداف ذکر شده در بالا را تامین کرد. با استفاده از این روش، جراح به بافت خونریزی دهنده کنترل کامل داشته وبا حداقل نیاز به تزریق خون امکان جراحی ایمن را ایجاد خواهد کرد.

در اوایل دهه 1990 با ورود لاپاروسکوپی به عرصه ی جراحی های ارولوژی عمل رادیکال پروستاتکتومی نیز به این روش امکان پذیر است. اکثر گزارشات در توصیف روش لاپاروسکوپی حکایت از زمان طولانی تر عمل و میزان خونریزی و نیاز به تزریق خون کمتر آن دارد. به هر صورت در حال حاضر درمان استاندارد جراحی برای بیماری سرطان پروستات رادیکال پروستاتکتومی روش باز از طریق شکم با تلاش در جهت حفظ دسته های عصبی عروقی مربوطه می باشد.

در حال حاضر جراحی رادیکال پروستاتکتومی برای مردانی پیشنهاد می شود که مبتلا به سرطان پروستات محدود به بافت پروستات و با احتمال کم انتشار بیماری به غدد لنفاوی و دیگر بافت های بدن بوده و همچنین امید به زندگی بیشتر از ده سال داشته باشند. به طور ضمنی مشهود است که این افراد نباید دچار بیماری زمینه ای عمده و غیر قابل کنترل که بر طول عمر آنان اثر جدی می گذارد باشند. معمولا این عمل برای بیماران بالای 75 سال توصیه نمی شود. البته آن چه که مهم است سن فیزیولوژیک و احتمال بقای طولانی مدت بیمار است لذا سن تقویمی به خودی خود از اهمیت کمتری برخودار است.

آمادگی قبل از عمل جراحی پروستات

پیش از آنکه بیمار کاندید عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی شود باید از نظر سلامتی سایر دستگاههای بدن مورد ارزیابی و تحت معاینه ی فیزیکی قرار گیرد. وجود هر گونه بیماری شدید که احتمال خطر ناشی از عواقب جراحی را افزایش دهد باید مورد توجه قرار گیرد. شرح حال بالینی از گذشته پزشکی بیمار بایستی در دسترس پزشک معالج باشد. سابقه ی جراحی های قبلی ، بیهوشی و داروهای مصرفی پرسیده شود.

به طور معمول عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی 6 تا 8 هفته پس از نمونه برداری از پروستات انجام می شود هدف از این فاصله زمانی فروکش کردن التهاب و خونریزی موضعی و چسبندگی های ناشی از بافت های التهابی است تا آناتومی منطقه ی مورد عمل واضح شده و انجام عمل با عوارض کمتری صورت پذیرد.

برای انجام عمل بیمار شب قبل و یا روز عمل بستری می شود. علیرغم باز شدن سیستم ادراری احتمال بروز عفونت پس از عمل بسیار کم و برابر یک درصد است. بر اساس توصیه ی انجمن ارولوژی آمریکا تجویز آنتی بیوتیک قبل از عمل برای پیشگیری از عفونت استفاده می شود. دو واحد خون نیز قبل از عمل برای بیمار ذخیره سازی می شود.

از یک هفته قبل از عمل جراحی داروهایی از قبیل آسپرین، دیپریدامول، ویتامین E ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل بروفن ، دیکلوفناک، ایندومتاسین) و امگا 3 به دلیل تاثیراتی که بر روی انعقاد خون و افزایش ریسک خونریزی حین عمل دارند از رژیم دارویی بیمار حذف می شوند.

از روز قبل از عمل به بیمار رژیم مایعات صاف شده داده می شود. نصف شیشه روغن کرچک و یا شربت منیزیم هیدروکسید عصر روز قبل از عمل تجویز می شود. برخی از همکاران صبح روز عمل نیز تنقیه انجام می دهند. از نیمه شب قبل از عمل نیز بیمار از خوردن و آشامیدن منع می شود.

روش بیهوشی

به طور معمول رادیکال پروستاتکتومی با بی حسی موضعی از ناحیه کمر( بی حسی اپیدورال و یا اسپاینال ) انجام می شود این روش بی حسی سبب کاهش خونریزی و کاهش ریسک ایجاد لخته در اندام تحتانی ( ترومبوفلبیت) می شود. البته بعضی از جراحان این عمل را با بیهوشی عمومی نیز انجام می دهند.

دلیل سرطان پروستات

عود سرطان پروستات بعد از جراحی

عود سرطان پروستات به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آن مرحله (stage) بیماری و درجه بدخیمی سلول های سرطانی (grade) دارد. اصولا هر چه بخش سرطانی شده پروستات کمتر باشد و احتمال پیشرفت سرطان به بافت های مجاور پروستات یا دوردست پایین تر باشد و از طرفی درجه بدخیمی سلول های سرطانی کمتر باشد احتمال عود سرطان بعد از عمل کمتر است.

عوارض عمل رادیکال پروستات

عمل رادیکال پروستات علاوه بر خطرات رایج مرتبط با جراحی با خطر ابتلا به عوارض زیر نیز همراه است:

 • خونریزی
 • عفونت مجاری ادرار
 • بی اختیاری ادراری
 • اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی)
 • آسیب به رکتوم یا راست روده (نادر)
 • تنگی میزراه یا گردن مثانه
 • تشکیل کیست های حاوی لنفوسیت

میزان psa بعد از عمل رادیکال پروستات

در صورتی که پروستات فرد در اثر سرطان پروستات برداشته شده باشد انجام آزمایش PSA هنوز هم اهمیت دارد. با اینکه مقادیر PSA در غربالگری عمومی سرطان پروستات چندان معتبر نیست اما نشانگر موثری از بازگشت سرطان می باشند. مقادیر زیاد یا فزاینده PSA می تواند بیانگر گردش سلول های سرطانی در بدن باشد.

تفسیر نتایج آزمایش PSA می تواند دشوار باشد. همچنین، نتایج آزمایش ها می توانند از یک آزمایشگاه تا آزمایشگاه دیگر متفاوت باشند. جهت اطمینان از مقایسه دقیق باید نتایج تمامی آزمایش های خود را در یک آزمایشگاه انجام داد. میزان PSA در هفته 6 تا 8 پس از جراحی باید به قدری کاهش یابد که مقدار آن به کمتر از 0.1 نانوگرم در میلی لیتر رسیده و تشخیص آن ممکن نباشد. این کاهش نیز به دلیل برداشته شدن پروستات است. افزایش مقدار PSA می تواند بیانگر وجود سلول های سرطانی پروستات در بدن باشد. در صورتی که پس از آزمایش های مکرر مقادیر PSA پایین بوده و افزایش نمی یابد، احتمالا عود سرطان پروستات رخ نداده است. این مقادیر اندک به دلیل وجود سلول های دیگری در بدن است که توانایی تولید PSA را دارند. در صورتی که نتیجه آزمایش PSA در 2 آزمایش مجزا با دو هفته فاصله 0.2 نانوگرم در میلی لیتر یا بیشتر باشد احتمال عود سرطان وجود دارد.

زمان عمل پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

به طور متوسط این عمل بین نود دقیقه تا سه ساعت به طول می انجامد. البته عواملی از قبیل شکل و اندازه ی پروستات ، شکل و طرز قرارگیری گردن مثانه ، چاقی بیمار ، سابقه ی عمل قبلی و یا اشعه درمانی در محوطه ی لگن نیز در تعیین مدت زمان عمل جراحی موثر هستند.

دوره ی نقاهت پس از عمل

دوره ی نقاهت پس از عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی غالبا بدون مشکل خاصی طی می شود. معمولا روز اول پس از عمل به بیمار توصیه می شود تا از تخت پایین آمده و حرکت را آغاز کند و تغذیه دهانی را ابتدا با مایعات صاف شده و سپس با رژیم غذایی عادی شروع کند. روز سوم یا چهارم بیمار با حفظ سوند و با آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن از بیمارستان مرخص می شود. در بیمارانی که از اسپاسم های مکرر مثانه رنج می برند دارویی به منظور کنترل اسپاسم به مثانه تجویز می شود.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص ارولوژی و مجاری ادراری تناسلی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کمیل جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 25 سالمه چند وقط پیش کلیه هام و کشاله رانم درد گرفت رفتم دکتر برام سونو گرافی نوشت بعد معلوم شد تورم پرستات دارم روی 29ccبود قبلا خود انزالی داشتم و مانه خوروج مایه منی می شدم می خواستم بدونم مشکلم درمان می‌شه؟ خیلی نگرانم
  ممنون می شم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام‌

   بله معمولا بتدریج برطرف میشه نگران نباشید

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درمان بزرگی پروستات چیست و آیا در سنین جوانی اتفاق می افتد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بزرگی پروستات برای دوران سالمندی و بالای پنجاه سال هست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بزرگی پروستات برای دوران سالمندی و بالای پنجاه سال هست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر من چهار شنبه خدمت رسیدم که علاوه بر داروی پروستات به من داروی سیپروفلوکساسین 500 هم دادید. عذرخواهی میکنم بعد از استفاده الان روی نیمی از سر آلت یک کم تغییر رنگ به سمت قرمزی اتفاق افتاده که هر چند شدید و واضح نیست اما قابل دیدن هست. همچنین در نوک مجرا هم قرمزی وجود دارد به علاوه خارش در زیر نوک آلت. آیا اینها از عوارض دارو هست یا اینکه مشکل دیگری وجود دارد؟ ممنونم از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   از عوارض دارویی است و بدیهی است بایستی دارو را ادامه ندهید

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود چهارماه پيش عمل راديكال پروستاتكتومى انجام دادم. بى اختيارى ادرارم خيلى زود بر طرف شد ولى اصلا احساس نعوظ ندارم. آيا امكان برگشت حس نعوظ خواهم داشت. هفتاد و يك سال دارم ولى سن بدنى من حدود شصت سال است و روزى دوازه ساعت كار طاقت فرساى توليد لباس انجام ميدهم. با تشكر از جناب دكتر جبارى.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   معمولا تا یکسال امکان بازگشت وجود دارد ولی این احتمال خیلی بالا نیست

   تادلافیل 10 یلی روهای فرد بخورید

   اگر بعد از یکسال نشد می توانید پروتز آلت بگذارید

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خیلی ممنونم از پاسخ های شما.من وقتی مدفوع سفت می کنم قسمت سمت چپ باسن که نزدیک سوراخ خروجی مدفوع است به صورت یک نقطه متوسط درد میگیرد آیا سرطان پروستات یا عفونت پروستات دارم؟من سه ماه است که روزی ۳-۴ ساعت تب شدید میکنم.لطفا مشکل من را بگویید.با تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم