نمایش منوی کناری

درمان سرطان پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

جراحی سرطان پروستات که به آن اصطلاحا رادیکال پروستاتکتومی می گویند یکی از مشکل ترین اعمال جراحی در حیطه ی ارولوژی است.

به باور بسیاری از صاحب نظران روش جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی ، روش استاندارد طلایی برای درمان سرطان پروستات می باشد به شرط آنکه هنوز سرطان از بافت پروستات خارج و منتشر نشده باشد.

مطالعات بالینی متعددی نشان دادند که این عمل میزان انتشار و مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد. به وسیله این جراحی تمامی بافت پروستات در حد فاصل گردن مثانه و مجرای ادراری همراه با کیسه های منی و بخش انتهایی مجاری انتقال منی (وازدفران) از بدن خارج می شود. همزمان غدد لنفاوی اطراف پروستات نیز خارج می شود.

در مرحله ی بعد با ترمیم گردن مثانه و اتصال آن به مجرای ادراری امکان تخلیه طبیعی ادرار با حداقل صدمه رسانی به عملکرد طبیعی پرشدن مثانه و کنترل ادرار و توانایی نعوظ فراهم می شود. امروزه به مدد بهتر شدن تکنیک جراحی و افزایش تجربه جراحان میزان خونریزی حین عمل کاهش یافته و وضعیت کنترل ادراری و حفظ توانایی جنسی بیماران بهبود قابل ملاحظه ای داشته است.

جراحی پروستات

اهداف رادیکال پروستاتکتومی

پزشک معالج از انجام عمل جراحی مذکور سه هدف را دنبال می کند که به ترتیب اولویت عبارتند از :

۱) خارج سازی بافت سرطانی و کنترل بیماری

۲) حفظ کنترل ادراری

۳) حفظ عملکرد جنسی

برای رسیدن به این اهداف آشنایی جراح با آناتومی منطقه و تبحر و تجربه ی وی، اصلی غیر قابل انکار است. باید در نظر داشت که کنترل بیماری هدف اولیه و اصلی جراحی است و هرگز نباید به امید رسیدن به اهداف دیگر هدف اصلی از انجام عمل جراحی را از نظر دور داشت.

در مورد حفظ کنترل ادراری اگر چه قابل مقایسه با هدف خارج سازی بافت سرطانی نیست ولی باید بدانیم که بیماران، بی اختیاری ادراری را نوعی سرطان اجتماعی دانسته و درجامعه ما که انجام فرایض دینی و مناسک مربوطه دارای جایگاه خاصی است اجتناب از این عارضه ضروری می باشد. در مورد هدف سوم یعنی حفظ توانایی جنسی نیز در بیماران جوان تر دارای اهمیت بیشتری است.

بخوانید  آنچه جوان تر ها بایستی در مورد ورم و التهاب پروستات بدانند

در عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی که از طریق برش طولی بر روی بخش تحتانی شکم انجام می شود حفظ دسته های عصبی – عروقی که به سمت دریچه ی ارادی ادرار و بافت های اسفنجی نعوظی می روند اصلی ضروری است تا به وسیله ی آن بتوان اهداف ذکر شده در بالا را تامین کرد. با استفاده از این روش، جراح به بافت خونریزی دهنده کنترل کامل داشته وبا حداقل نیاز به تزریق خون امکان جراحی ایمن را ایجاد خواهد کرد. به طور متوسط این عمل بین نود دقیقه تا سه ساعت به طول می انجامد. البته عواملی از قبیل شکل و اندازه ی پروستات ، شکل و طرز قرارگیری گردن مثانه ، چاقی بیمار ، سابقه ی عمل قبلی و یا اشعه درمانی در محوطه ی لگن نیز در تعیین مدت زمان عمل جراحی موثر هستند.

در اوایل دهه ۱۹۹۰ با ورود لاپاروسکوپی به عرصه ی جراحی های ارولوژی عمل رادیکال پروستاتکتومی نیز به این روش امکان پذیر است. اکثر گزارشات در توصیف روش لاپاروسکوپی حکایت از زمان طولانی تر عمل و میزان خونریزی و نیاز به تزریق خون کمتر آن دارد. به هر صورت در حال حاضر درمان استاندارد جراحی برای بیماری سرطان پروستات رادیکال پروستاتکتومی روش باز از طریق شکم با تلاش در جهت حفظ دسته های عصبی عروقی مربوطه می باشد.

در حال حاضر جراحی رادیکال پروستاتکتومی برای مردانی پیشنهاد می شود که مبتلا به سرطان پروستات محدود به بافت پروستات و با احتمال کم انتشار بیماری به غدد لنفاوی و دیگر بافت های بدن بوده و همچنین امید به زندگی بیشتر از ده سال داشته باشند. به طور ضمنی مشهود است که این افراد نباید دچار بیماری زمینه ای عمده و غیر قابل کنترل که بر طول عمر آنان اثر جدی می گذارد باشند. معمولا این عمل برای بیماران بالای ۷۵ سال توصیه نمی شود. البته آن چه که مهم است سن فیزیولوژیک و احتمال بقای طولانی مدت بیمار است لذا سن تقویمی به خودی خود از اهمیت کمتری برخودار است.

بخوانید  عوامل خطر ساز و راه های پیشگیری از سرطان پروستات

آمادگی قبل از عمل جراحی پروستات

پیش از آنکه بیمار کاندید عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی شود باید از نظر سلامتی سایر دستگاههای بدن مورد ارزیابی و تحت معاینه ی فیزیکی قرار گیرد. وجود هر گونه بیماری شدید که احتمال خطر ناشی از عواقب جراحی را افزایش دهد باید مورد توجه قرار گیرد. شرح حال بالینی از گذشته پزشکی بیمار بایستی در دسترس پزشک معالج باشد. سابقه ی جراحی های قبلی ، بیهوشی و داروهای مصرفی پرسیده شود.

به طور معمول عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی ۶ تا ۸ هفته پس از نمونه برداری از پروستات انجام می شود هدف از این فاصله زمانی فروکش کردن التهاب و خونریزی موضعی و چسبندگی های ناشی از بافت های التهابی است تا آناتومی منطقه ی مورد عمل واضح شده و انجام عمل با عوارض کمتری صورت پذیرد.

برای انجام عمل بیمار شب قبل و یا روز عمل بستری می شود. علیرغم باز شدن سیستم ادراری احتمال بروز عفونت پس از عمل بسیار کم و برابر یک درصد است. بر اساس توصیه ی انجمن ارولوژی آمریکا تجویز آنتی بیوتیک قبل از عمل برای پیشگیری از عفونت استفاده می شود. دو واحد خون نیز قبل از عمل برای بیمار ذخیره سازی می شود.

از یک هفته قبل از عمل جراحی داروهایی از قبیل آسپرین، دیپریدامول، ویتامین E ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل بروفن ، دیکلوفناک، ایندومتاسین) و امگا ۳ به دلیل تاثیراتی که بر روی انعقاد خون و افزایش ریسک خونریزی حین عمل دارند از رژیم دارویی بیمار حذف می شوند.

از روز قبل از عمل به بیمار رژیم مایعات صاف شده داده می شود. نصف شیشه روغن کرچک و یا شربت منیزیم هیدروکسید عصر روز قبل از عمل تجویز می شود. برخی از همکاران صبح روز عمل نیز تنقیه انجام می دهند. از نیمه شب قبل از عمل نیز بیمار از خوردن و آشامیدن منع می شود.

بخوانید  بزرگی خوش خیم پروستات - ملاقات با پزشک و تشخیص

روش بیهوشی

به طور معمول رادیکال پروستاتکتومی با بی حسی موضعی از ناحیه کمر( بی حسی اپیدورال و یا اسپاینال ) انجام می شود این روش بی حسی سبب کاهش خونریزی و کاهش ریسک ایجاد لخته در اندام تحتانی ( ترومبوفلبیت) می شود. البته بعضی از جراحان این عمل را با بیهوشی عمومی نیز انجام می دهند.

دلیل سرطان پروستات

دوره ی نقاهت پس از عمل

دوره ی نقاهت پس از عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی غالبا بدون مشکل خاصی طی می شود. معمولا روز اول پس از عمل به بیمار توصیه می شود تا از تخت پایین آمده و حرکت را آغاز کند و تغذیه دهانی را ابتدا با مایعات صاف شده و سپس با رژیم غذایی عادی شروع کند. روز سوم یا چهارم بیمار با حفظ سوند و با آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن از بیمارستان مرخص می شود. در بیمارانی که از اسپاسم های مکرر مثانه رنج می برند دارویی به منظور کنترل اسپاسم به مثانه تجویز می شود.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
درمان سرطان پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی
4.2 (83.33%) 12 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 38 سالمه. دو ماه پیش تو سونوگرافی اندازه پروستاتم 53ccنشان داده شد. ازمایشpsaانجام دادم. جوابش به صورت زیر بود. T psa=15.3(پانزده ممیز سه) free psa=6.5(شش ممیز نیم). پزشک معاینه رکتال انجام داد و چیز غیرطبیعی تشخیص نداد. بعد از دو ماه هفته گذشته چند روزی مشکل تکرر ادرار داشتم. مجدادا psa و همچنین mri پروستات انجام دادم. نتیجه psa فعلی به این صورته. Psa=2.5(دو ممیز پنج) free psa=1.2(یک ممیز دو) است. جواب mriرو براتون ارسال میکنم. خواهشمندم بفرمایید چه کار بکنيم؟ ایا سرطان پروستات است؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۴۳( 2 هفته پیش)

   سلام

   در MRI یک ناحیه مشکوک گزارش کرده ولی با توجه به سن و کاهش PSA از ۲ ماه قبل تا الان به نظر من التهاب و عفونت پروستات بیشتر مطرح هست تا سرطان

  2. تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۱۲( 2 هفته پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون و وقتی که میذارید.به همکار ارولوژیستتون که مراجعه کردم ایشان با گرفتن شرح حال و دیدن نتایج و همچنین معاینه رفتار گفتن نیاز به بیوپسی نیست و مسیله کنسر مطرح نیست.و داروی اپو.ترازوسین دادن. ممنون میشم راهنماییم کنید که بیوپسی لازم هست یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۰۲( 2 هفته پیش)

   اگر در معاینه هم نکته ی مشکوکی نداشتید به نظر من هم بیوپسی لازم نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۱۲( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت استاد عزیز
  میخواستم بدونم بعد از عمل و حدود ۴ روز که حرکات روده شروع شد و درن برداشته شد و بیمار مرخص شد ، خارج شدن خون غلیظ از سُند وقتی بیمار مدفوع میکنه عادیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۱۲( 3 هفته پیش)

   سلام

   بله میتونه رخ دهد

 • تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود. فردی 33 ساله هستم. 3 هفته است در سر آلت تناسلی خود و محل خروج ادرار احساس داشتن ادرار دارم. سوزش و تکرر ادرار و ادرار شبانه ندارم.
  فقط بعد از ادرار باز هم احساس ادرار در الت تناسلی خود دارم. خون در ادرار مشاهده نمی شود. کمی از فشار ادرار هم کم شده است که در 2 3 روزه گذشته بهبود یافته.
  بعضی اوقات خود ارضایی میکنم و رابطه جنسی با دو نفر دارم که بیش از 2 سال است فقط با همی ننفرات ارتباط دارم و کاملا سالم هستند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۳( 1 ماه پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیشیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با فشار خون بالا به متخصص قلب مراجعه کردم گفت کراتین خونم بالاست سونو فرستاد گفت پروستاتم بالاست .ایا میشود فشار بالا را به بزرگی پروستات ربط داد ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   فشار بالا ربطی به بزرگی پروستات ندارد

 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مشکلات پروستات وراه درمان آن رابیان کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   به مقالات موجود در سایت در این زمینه مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر