نمایش منوی کناری

بیماری واریکوسل چیست؟

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه‌ها است. به طورکلی علل بروز واریکوسل را به سه دسته ی ژنتیکی، اختلالات داخلی رگ ها وعوامل مربوط به ساختار فیزیکی بدن (Body habitus) تقسیم می کنند.

خون رسانی به بیضه از طریق سه سرخ رگ عروقی مستقل صورت میگیرد و تخلیه خون کثیف از بیضه توسط شبکه سیاهرگی (شبکه ی پمپینیفرم ) انجام می شود که این سیاهرگ ها در ادامه ی مسیر خود به سیاهرگ کلیه در سمت چپ و سیاهرگ اجوف تحتانی در سمت راست تخلیه می شوند. این بیماری به علت گشاد شدن غیر طبیعی شبکه ی سیاهرگی بیضه و سیاهرگ طناب بیضه ایجاد می شود.

سن ابتلا به واریکوسل

این بیماری به ندرت در سن پایین تر از ده سال دیده می شود و بروز آن بین ۱۰ تا ۱۵ سالگی به شدت افزایش می یابد که می تواند نشان دهنده ی ارتباط آن با بلوغ فرد باشد. شیوع این بیماری در بزرگسالان برابر با ۸ تا ۱۶ درصد می باشد. اگر چه اغلب موارد این بیماری در طرف چپ گزارش شده ولی در گزارشات جدید تر شیوع موارد دو طرفه افزایش یافته و در ۱۵ تا ۵۰ درصد موارد واریکوسل به صورت دو طرفه مشاهده می شود. به طور کلی بروز جداگانه ی واریکوسل در سمت راست شایع نبوده و دراین صورت باید به وجود یک توده که بر روی سیاهرگ ها فشار می آورد و مانع بازگشت خون می شود مشکوک شد.

واریکوسل

شدت و درجه واریکوسل

تقسیم بندی شدت واریکوسل به هنگام معاینه به صورت زیر است:

واریکوسل درجه ۱: فقط در زمان افزایش فشار داخل شکم در هنگام زور زدن قابل لمس است.

واریکوسل درجه ۲ : به راحتی و بدون نیاز به زور زدن قابل لمس است ولی قابل رویت نیست.

واریکوسل درجه ۳: سیاهرگ های متسع و گشاد شده بدون نیاز به زور زدن از ورای پوست کیسه بیضه به راحتی قابل رویت است.

اگر میزان شیوع این بیمار را به طور کلی ۱۵ درصد درنظر بگیریم، ۹% موارد درجه ۱، ۴% موارد درجه ۲ و ۲% آن درجه ۳ است.

علت بروز واریکوسل

به طورکلی علل بروز واریکوسل را به سه دسته ی ژنتیکی، اختلالات داخلی رگ ها وعوامل مربوط به ساختار فیزیکی بدن (Body habitus) تقسیم می کنند. در یک مطالعه ریسک بروز واریکوسل در اقوام درجه یک بیماران مبتلا به این بیماری به خصوص در برادران بیمار را ۴ تا ۸ برابر جمعیت عمومی گزارش کردند.

فقدان دریچه ی سیاهرگی یا نارسایی در عملکرد دریچه ای سیاهرگ های طناب بیضه ی چپ می تواند باعث برگشت خون به شبکه ی سیاهرگی بیضه و در نتیجه اتساع آن شود.

تاثیرات مخرب ناشی از این بیماری بر روی بیضه ها قابل توجه بوده و به اثبات رسیده است. نمونه برداری از بیضه های بیماران مبتلا به این بیماری یک طرفه نشان دهنده ی توقف در بلوغ اسپرم ها و کاهش تولید اسپرم و همچنین کاهش ضخامت و قطر لوله های اسپرم ساز است.

نکته قابل توجه اینجاست که حتی در واریکوسل یک طرفه، تغییرات مخرب در هر دو بیضه دیده می شود البته شدت آن در بیضه ی مبتلا به این بیماری بیشتر است. از دیگر تغییرات مشاهده شده در نمونه برداری بیضه ی این بیماران می توان به اختلال در سلول های تولید کننده ی تستوسترون و سلولهای موثر در اسپرم سازی و همچنین اختلال در مویرگ های بیضه اشاره کرد.

درمان واریکوسل

واریکوسل، با تغییرات بیوشیمیایی خاصی نیز همراه است. کاهش غلظت تستوسترون داخل بیضه و در موارد واریکوسل درجه ی ۳ حتی کاهش غلظت تستوسترون در خون نیز دیده شده است.

از اثرات منفی ثابت شده واریکوسل بر بیضه، کاهش رشد بیضه است که ارتباط معکوس با کیفیت بیضه دارد.

بزرگ تر شدن بیضه پس از عمل جراحی واریکوسل اگرچه نشانه ی موفقیت در درمان محسوب می شود ولی الزاما به معنای بهبود کیفیت اسپرم بیمار نیست.

تاثیر واریکوسل بر روی کیفیت اسپرم نیز قابل مشاهده است و شامل تغییراتی مانند کاهش حرکت اسپرم ها، افزایش اسپرم های نابالغ واسپرم های با اشکال غیر طبیعی می باشد.

علل مختلفی برای تغییرات ذکر شده به دنبال این بیماری مطرح شده است از این علل می توان به افزایش فشار سیاهرگی و جریان معکوس مواد سمی از غدد فوق کلیوی به بیضه اشاره کرد.

از منطقی ترین علل می توان به آسیب حرارتی ناشی از این بیماری به بیضه ها اشاره نمود. دمای داخل بیضه به طور طبیعی بین ۳۳ تا ۳۴ درجه ی سانتیگراد بوده و این دما جهت تولید اسپرم طبیعی الزامی است ولی با بروز واریکوسل دمای بیضه ها بالاتر رفته و منجر به بروز اختلال در فرآیند اسپرم سازی بیضه ها می شود.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بیماری واریکوسل چیست؟
3.7 (73.33%) 3 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۴ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من حدود چند سالی است که بیضه هام کوچیک شدن. ولی هیچ دردی نداشتم.
  دکتر رفتم و سونوگرافی نوشتن . اما نشد که برم سونوگرافی....
  حالا الان بد از چند سال حدود 3-4 روزی هست که درد در ران داخلیم حس میکنم وقتی ایستاده هستم یا راه میرم .. یه دردی در بالای ران داخلی حس میکنیم. که وقتی میخابم دردش بهتر میشه
  این واریکوسل هست ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۴ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم.

 • تصویر کاربر مانی جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .بنده سالهاست که در ازمایشها دفع پروتیین در ادرار دارم. سه سال قبل با مراجعه به متخصص نفرولوژِی و انجام ازمایشهای ازمایشهای تخصصی علت پیدا نشد و نتیجه ازمایشات نرمال بود و دکتر برای بنده قرص والسارتان 40 میلی شبی یک عدد تجویز کرد .هر 6 ماه برای چکاپ ازمایش خون و ادرار 24 ساعته می دهم .نتایج پس از مصرف این قرص تقریبا نزدیک به نرمال حدود 150 تا 200 بود .ولی در ماه گذشته متاسفانه مقدار پروتیین در ادرار 24 ساعته 300 بود.خواستم بپرسم باید دوز دارو را افزایش بدهم ؟ یا دارو را عوض کنم ؟ لطفا مرا راهنمایی کنید . برای شما از درگاه خداوند ارزوی سلامتی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر :من سونو گرفتم و تو سونو واریکوسل گرید سه بیضه چپ مشاهده شد یا به عبارتی دیگر نوشته رفلاکس شدید بیضه چپ ، الان من باید جراحی انجام بدم کدام روش بهتر است لاپاراسکوپی یا میکروسکوپی ،آیا واقعا لازمه که جراحی کنم چون درد زیادی ندارم ولی رگ ها کاملا برجسته ان با انجام جراحی بهبود پیدا میکنم؟ ومن ورزش رزمی کار میکنم بعد عمل میتونم دوباره شرو کنم .جراحی باعث ناباروری نمیشه و شرمنده که تکراری شد کدام روش بهتر است در جراحی.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   با توجه به نرمال بودن آزمیاش اسپرم نیازی به جراحی نیست ولی هر ساله آزمایش اسپرم را تکرار کنید

 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۲۲ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن ده روزپیش خدمت شمارسیدم برام آزمایش وسونونوشته بودین نتایجش روآوردم فرمودین مورفولوژی اسپرم صفره وبایدعمل میکروسرجری بشین اماجواب آزمایش روبرام کامل تشریح نکردین.دوم اینکه من باهزینه عمل وبقیه چیزاش مشکل ندارم فقط شغلم سوپرمارکتیه وبرابعدعمل نمیتونم استراحت کنم چه توصیه ای دارین؟واینکه عمل چندساعت طول میکشه وکی مرخص میشم وخودم میتونم راه برم سلام خسته نباشیدمن ده روزپیش خدمت شمارسیدم برام آزمایش وسونونوشته بودین نتایجش روآوردم فرمودین مورفولوژی اسپرم صفره وبایدعمل میکروسرجری بشین اماجواب آزمایش روبرام کامل تشریح نکردین.دوم اینکه من باهزینه عمل وبقیه چیزاش مشکل ندارم فقط شغلم سوپرمارکتیه وبرابعدعمل نمیتونم استراحت کنم چه توصیه ای دارین؟واینکه عمل چندساعت طول میکشه وکی مرخص میشم وخودم میتونم راه برم درضمن اینکه من خودم شهرستانیم وشغلم تهرانه وهمسرم درشهرستانن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۲ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام

   من ده روزپیش خدمت شمارسیدم برام آزمایش وسونونوشته بودین نتایجش روآوردم فرمودین مورفولوژی اسپرم صفره وبایدعمل میکروسرجری بشین اماجواب آزمایش روبرام کامل تشریح نکردین؟.......فقط شکل اسپرم و زمان انعقاد منی غیر طبیعی بود و از دیگر جهات مثل حرکت و تعداد اسپرم و حجم منی نرمال بود

   دوم اینکه من باهزینه عمل وبقیه چیزاش مشکل ندارم فقط شغلم سوپرمارکتیه وبرابعدعمل نمیتونم استراحت کنم چه توصیه ای دارین؟........................در این زمینه خودتان باید به خودتان توصیه کنید نه من

   واینکه عمل چندساعت طول میکشه .................یک تا یک و نیم ساعت

   وکی مرخص میشم؟.......................عصر روز عمل

   وخودم میتونم راه برم ..............................بله

 • تصویر کاربر فقط دوشنبه ۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. اقای ددکتر من 18 سال سن دارم و چند وقتیه که بالای بیضه ی سمت راستم چیزی مثل یک رگ کلفت شکل داده که گاهی هم با در مواجه میشیم می خواستم ببینم مشکل جیه و جه راه کاری هست ؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر