بیماری واریکوسل چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه‌ها است. به طورکلی علل بروز واریکوسل را به سه دسته ی ژنتیکی، اختلالات داخلی رگ ها وعوامل مربوط به ساختار فیزیکی بدن (Body habitus) تقسیم می کنند.

خون رسانی به بیضه از طریق سه سرخ رگ عروقی مستقل صورت میگیرد و تخلیه خون کثیف از بیضه توسط شبکه سیاهرگی (شبکه ی پمپینیفرم ) انجام می شود که این سیاهرگ ها در ادامه ی مسیر خود به سیاهرگ کلیه در سمت چپ و سیاهرگ اجوف تحتانی در سمت راست تخلیه می شوند. این بیماری به علت گشاد شدن غیر طبیعی شبکه ی سیاهرگی بیضه و سیاهرگ طناب بیضه ایجاد می شود.

سن ابتلا به واریکوسل

این بیماری به ندرت در سن پایین تر از ده سال دیده می شود و بروز آن بین 10 تا 15 سالگی به شدت افزایش می یابد که می تواند نشان دهنده ی ارتباط آن با بلوغ فرد باشد. شیوع این بیماری در بزرگسالان برابر با 8 تا 16 درصد می باشد. اگر چه اغلب موارد این بیماری در طرف چپ گزارش شده ولی در گزارشات جدید تر شیوع موارد دو طرفه افزایش یافته و در 15 تا 50 درصد موارد واریکوسل به صورت دو طرفه مشاهده می شود. به طور کلی بروز جداگانه ی واریکوسل در سمت راست شایع نبوده و دراین صورت باید به وجود یک توده که بر روی سیاهرگ ها فشار می آورد و مانع بازگشت خون می شود مشکوک شد.

واریکوسل

شدت و درجه واریکوسل

تقسیم بندی شدت واریکوسل به هنگام معاینه به صورت زیر است:

واریکوسل درجه 1: فقط در زمان افزایش فشار داخل شکم در هنگام زور زدن قابل لمس است.

واریکوسل درجه 2 : به راحتی و بدون نیاز به زور زدن قابل لمس است ولی قابل رویت نیست.

واریکوسل درجه 3: سیاهرگ های متسع و گشاد شده بدون نیاز به زور زدن از ورای پوست کیسه بیضه به راحتی قابل رویت است.

اگر میزان شیوع این بیمار را به طور کلی 15 درصد درنظر بگیریم، 9% موارد درجه 1، 4% موارد درجه 2 و 2% آن درجه 3 است.

علت بروز واریکوسل

به طورکلی علل بروز واریکوسل را به سه دسته ی ژنتیکی، اختلالات داخلی رگ ها وعوامل مربوط به ساختار فیزیکی بدن (Body habitus) تقسیم می کنند. در یک مطالعه ریسک بروز واریکوسل در اقوام درجه یک بیماران مبتلا به این بیماری به خصوص در برادران بیمار را 4 تا 8 برابر جمعیت عمومی گزارش کردند.

فقدان دریچه ی سیاهرگی یا نارسایی در عملکرد دریچه ای سیاهرگ های طناب بیضه ی چپ می تواند باعث برگشت خون به شبکه ی سیاهرگی بیضه و در نتیجه اتساع آن شود.

تاثیرات مخرب ناشی از این بیماری بر روی بیضه ها قابل توجه بوده و به اثبات رسیده است. نمونه برداری از بیضه های بیماران مبتلا به این بیماری یک طرفه نشان دهنده ی توقف در بلوغ اسپرم ها و کاهش تولید اسپرم و همچنین کاهش ضخامت و قطر لوله های اسپرم ساز است.

نکته قابل توجه اینجاست که حتی در واریکوسل یک طرفه، تغییرات مخرب در هر دو بیضه دیده می شود البته شدت آن در بیضه ی مبتلا به این بیماری بیشتر است. از دیگر تغییرات مشاهده شده در نمونه برداری بیضه ی این بیماران می توان به اختلال در سلول های تولید کننده ی تستوسترون و سلولهای موثر در اسپرم سازی و همچنین اختلال در مویرگ های بیضه اشاره کرد.

درمان واریکوسل

واریکوسل، با تغییرات بیوشیمیایی خاصی نیز همراه است. کاهش غلظت تستوسترون داخل بیضه و در موارد واریکوسل درجه ی 3 حتی کاهش غلظت تستوسترون در خون نیز دیده شده است.

از اثرات منفی ثابت شده واریکوسل بر بیضه، کاهش رشد بیضه است که ارتباط معکوس با کیفیت بیضه دارد.

بزرگ تر شدن بیضه پس از عمل جراحی واریکوسل اگرچه نشانه ی موفقیت در درمان محسوب می شود ولی الزاما به معنای بهبود کیفیت اسپرم بیمار نیست.

تاثیر واریکوسل بر روی کیفیت اسپرم نیز قابل مشاهده است و شامل تغییراتی مانند کاهش حرکت اسپرم ها، افزایش اسپرم های نابالغ واسپرم های با اشکال غیر طبیعی می باشد.

علل مختلفی برای تغییرات ذکر شده به دنبال این بیماری مطرح شده است از این علل می توان به افزایش فشار سیاهرگی و جریان معکوس مواد سمی از غدد فوق کلیوی به بیضه اشاره کرد.

از منطقی ترین علل می توان به آسیب حرارتی ناشی از این بیماری به بیضه ها اشاره نمود. دمای داخل بیضه به طور طبیعی بین 33 تا 34 درجه ی سانتیگراد بوده و این دما جهت تولید اسپرم طبیعی الزامی است ولی با بروز واریکوسل دمای بیضه ها بالاتر رفته و منجر به بروز اختلال در فرآیند اسپرم سازی بیضه ها می شود.


بیشتر بدانید…

عوارض عمل واریکوسل


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.7/5 - (14 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با سلام من به تازگی عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم به خاطر کم بودن تعداد اسپرم ها که 25ملیون بود چقدر احتمال بهبود و افزایش اسپرم و قدرت باروری وجود دارد در ضمن عمل به روش میکروسکوپی انجام شد. و چند وقت بعد میتونم برای نزدیکی اقدام کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   در بهترین شرایط30 تا 50 درصد

 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من جوانی هیفده ساله هستم اما آلت تناسلی من در حالت نعوظ ده سانت است من میخواستم بدونم میشه با هورمون درمانی یا روش دیگه ای افزایش سایز انجام بدم خواهش میکنم بگید در ضمن تازه عمل واریکوسل انجام دادم سه ماهه آیا اگه الان ورزش کنم واریکوسل من عود می‌کنه لطفاً این دو سوال من رو جواب بدید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مسعودسلیمی شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  ازمایش اسپرم و سونو انجام دادم دکتر رفتم حالا میگن ک دو طرف واریکوسل شدید وحتما باید عمل شه و 3سال ک اقدام ب بچه دارشدن داریم و نشده و دکترگفته ک بعد عمل هم بچه دارشدنمون 50 .50 هس اینک تنهاراهش فقط عمل هست و اینک بچه دارنشدنمون امکان داره یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ازمایش اسپرم و سونو انجام دادم دکتر رفتم حالا میگن ک دو طرف واریکوسل شدید وحتما باید عمل شه و 3سال ک اقدام ب بچه دارشدن داریم و نشده و دکترگفته ک بعد عمل هم بچه دارشدنمون 50 .50 هس اینک تنهاراهش فقط عمل هست...................بله تنها راه  درمان عمل هست

   و اینک بچه دارنشدنمون امکان داره یانه.............................اگر جواب نداد بایستی IVF کنید

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  اینم از آزمایش آسپرمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   الان میگی چیکار کنم آقا دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   ازمایش هورمونی باید بدهید و بعد نمونه برداری از بیضه ها
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سه وسال و نیمه ک این مشکلودارم خونوادمم خبر نداوم ایا مشکل جدیی بران پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بستگی به شدت واریکوسل و آزمایش اسپرم دارد

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر