نمایش منوی کناری

درمان قطعی تنگی مجرای ادراری

درمان قطعی تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به کمک مخاط دهان یکی از جدیدترین دستاوردهای علم پزشکی در سال های اخیر بوده است که توسط دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی و تیم پزشکی انجام شده است.

مخاط دهان در ترمیم مجرای ادراری در ارولوژی مورد توجه زیادی قرار گرفته است چرا که مخاط دهان به راحتی در دسترس است، به راحتی می توان آن را از داخل دهان به دست آورد و محل برداشت آن در داخل دهان، کاملا مخفی و پوشیده می ماند. علاوه بر این مخاط دهان مو ندارد و غنی از الاستین بوده که آن را محکم و با دوام می سازد. استفاده از مخاط دهان در درمان تنگی مجرای ادرار به دلیل داشتن لایه ای نازک و پر رگ، تغذیه بافت پیوندی را تسهیل می کند.

برای درمان قطعی تنگی مجرای ادراری ،بیمار از سه روز قبل از عمل تنگی مجرا، دهان خود را با دهان شویه کلرهگزیدین بصورت منظم شستشو می دهد. نیم ساعت قبل از عمل برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود که تا زمان خارج نمودن سوند بایستی مصرف آن را ادامه دهد. مدت زمان بستری در بیمارستان برای درمان تنگی مجرای ادرار 5 روز بوده و بیمار 2 تا 3 هفته سوند دارد و قبل از خارج کردن سوند بایستی از مجرای ادراری عکس رنگی گرفته تا از جوش خوردن محل پیوند اطمینان حاصل شود.

قبل از عمل تنگی مجرای ادرار انجام عکس رنگی از مجرای ادراری برای ارزیابی محل، تعداد و طول تنگی و همچنین عکس رنگی از مثانه و مجرای ادراری در هنگام ادرار کردن در بررسی اختیار ادراری درگردن مثانه و اتساع مجرای ادراری قبل از محل تنگی کمک کننده و الزامی است.

انواع تنگی مجرای ادراری به همراه عکس مجاری ادراری

تنگی های مجرای ادراری (پیشابراه) به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. تنگی های بخش قدامی (انتهایی)
 2.  تنگی های بخش خلفی (ابتدایی) مجرای ادراری (پیشابراه).

درمان تنگی مجرای ادراری با مخاط دهان

تنگی های بخش قدامی مجرای ادراری (پیشابراه) عموما ناشی از عفوونت مثل عفونت های ناشی از گونوره (سوزاک)، التهاب مجرای ادراری (پیشابراه) مثل ابتلا به بیماری لیکن اسکلروزیس یا BXO، ضربه به آلت تناسلی، ضربه به زیر کیسه بیضه (ناحیه پرینه یا نشیمنگاه که حد فاصل مقعد و کیسه بیضه می باشد و به آن آسیب زین اسبی نیز می گویند)، و سابقه جراحی قبلی هیپوسپادیاس می باشد.

تنگی مجرا

درحالی که تنگی های بخش خلفی مجرای ادراری (پیشابراه) معمولا به دنبال سوند گذاری، تابیدن اشعه به ناحیه لگن، رادیکال پروستاتکتومی یا دیگر جراحی های پروستات، و آسیب های ناشی از ضربه به لگن بویژه شکستگی لگن بدنبال تصادف یا سقوط از ارتفاع ایجاد می باشد. گاهی اوقات علت تنگی مادرزادی بوده و یا اینکه علت مشخصی برای آن پیدا نمی شود.

تنگی پیشابراه

درمان تنگی مجرای ادرار

درمان تنگی مجرای ادرار عموماً به دو روش انجام می شود:

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش متسع کردن (Urethral dilation)

روش های متعددی برای اتساع تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) وجود دارد مثل بالون زدن، استفاده از سوندهای فلزی مخصوص این کار، یا اتساع تنگی بوسیله سوند و توسط خود بیمار.

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش بریدن تنگی (Internal urethrotomy)

بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) بوسیله تیغ مخصوصی که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند انجام می شود و بعد از آن برای چند روز سوند تعبیه می شود. در مقایسه ای که بین دو روش متسع کردن و بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) از نظر میزان موفقیت و میزان عود مجدد تنگی انجام شده تفاوتی دیده نشده است.

در کل میزان موفقیت درمان تنگی مجرای ادراری با این روش حدود 20% تا 30% تخمین زده می شود لذا بعضی ارولوژیست ها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ را به منظور کاهش میزان عود توضیه می کنند. اما در بعضی مطالعات دیگر دیده شده که نه تنها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ (یورتروتومی) باعث کاهش میزان عود نمی شود بلکه می تواند باعث بروز عوارض دراز مدت قابل توجه و درنهایت خودداری مریض از ادامه این کار شود. هرچه طول تنگی بیشتر باشد احتمال عود نیز بیشتر است.

عواملی که باعث افزایش میزان عود می شوند عبارتند از: سابقه یورتروتومی قبلی، تنگی های بیش از 2 سانتیمتر، وجود تنگی های متعدد، وجود عفونت ادراری در هنگام یورتروتومی، وجود تنگی در ناحیه مجرای پنایل (بخشی از مجرای ادراری که در داخل آلت تناسلی قرار دارد) و تنگی مجرای ادراری در ناحیه اسفنکتری(مجرای ممبرانوس)، و تنگی هایی که همراه با فیبروز وسیع در بافت اسفنجی اطراف مجرای ادراری (پیشابراه) می باشد. موارد فوق به پزشک کمک می کند تا بیمارانی که مناسب این روش درمانی هستند را به درستی انتخاب کند.

تنگی مجرا قبل و بعد از عمل

فیلم درمان تنگی مجرای ادراری

در مواردی که تنگی مجرای ادراری در ناحیه انتهایی مجرای ادرار می باشد، معمولا پوست آلت را پائین می کشند و بدین ترتیب مجرای ادراری آشکار می شود.

 

تنگی مجرای ادراری

 

در مواردی که محل تنگی در ناحیه ابتدایی مجرای ادراری می باشد محل برش عمل از ناحیه زیر بیضه می باشد. بعد از باز کردن مجرای ادراری در محلی که تنگ می باشد.

درمان تنگی مجرای ادراری

مخاط دهان را به مخاط مجرای ادراری در محل تنگی پیوند می زنند و با این کار قطر مجرای ادراری در محل تنگی را از حدود 6 فرنچ به بالای 20 فرنچ می رسانند.

 

تنگی مجرای ادراریتنگی مجرای ادراری

 

عوارض عمل تنگی مجراری ادراری چیست؟

بیماران بایستی بدانند اگرچه این روش جراحی برای عملکرد جنسی کاملا بی خطر می باشد ولی عوارضی همچون تجمع موضعی خون در ادرار ( هماتوم)، عفونت، تنگی سوراخ خروجی ادرار یا فیستول در این روش مانند هر روش جراحی دیگر ممکن است رخ دهد.

🛑 لخته خون در ادرار نشانه چیست؟

درمان گیاهی تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرا یک نقص مکانیکال هست لذا درمان دارویی ندارد چه شیمیایی و چه گیاهی!!! مثل اینکه بپرسید درمان گیاهی شکستگی استخوان درشت نی ساق پا چیست؟ قاعدتا درمان شکستگی استخوان جا انداختن و گچ گرفتن و بعضا جراحی است. در مورد تنگی مجرا هم درمان باز کردن تنگی به روش باز یا بسته است.

درمان تنگی مجرای ادرار با دارو

شاید مطالب زیر را هم دوست داشته باشید:

تنگی مجرای ادراری در زنان

مراقبت های بعد از عمل تنگی مجرای ادرار

✅ بیماران ضمن انجام پیاده روی روزانه، از انجام هر گونه کار سنگین که باعث ایجاد فشار به ناحیه عمل می شود، پرهیز کنند.

✅ مصرف فراوان مایعات به ویژه آب بسیار توصیه می شود تا جایی که رنگ ادرار بی رنگ و سفید شود؛ این کار از بروز عفونت پیشگیری می کند. توجه کنید که رنگ ادرار نباید زرد پررنگ باشد.

✅ بهداشت ناحیه عمل بسیار مهم است. سوندها باید تمیز باشند و هیچ گونه ترشحی به آنها نچسبیده باشد. لذا شست و شوی روزانه ی محل عمل بسیار مهم است.

✅ آنتی بیوتیک و داروهایی که پزشک تجویز کرده است، حتما می بایست به موقع مصرف شوند.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسامان دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد.دکتر من خیلی استرس دارم بخاطر کوتاهی التم چون در هنگام بلند و سفت بودن به ۱۲ سانت میرسه .و در حالت خواب خیلی کوچیکه .میخواستم بدونم واسه رابطه زناشویی و زدن پرده بکارت و بچه دار شدن مشکلی پیش نمیاد ؟ایا میتونم همسرمو واسه لذت رابطه راضی نگه دارم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام

   خدمت تان عرض کردم این سایز نرماله و منعی برای ازدواج و رابطه و بچه دار شدن ندارد

 • تصویر کاربرعلی جمعه ۲ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من شیراز هستم. از چهار روز پیش وقتی اب و مایعات زیادی در سحری خوردم مدام رفتم دستشویی بار اول که رفتم یکم التم سوزش پیدا کرد و ادرار اول داشت به طور طبیعی میومد یکدفعه قطره قطره شد از اون روز تا الان همین مشکل رو دارم و هر چند ساعت یکبار مخصوصا صبح ها احساس ادرار دارم اما وقتی میرم دستشویی فقط کمی ادرار میکنم و احساس سنگینی و درد خفیفی هم در پایین شکم دارم. 17 سالم هست
  1. تصویر کاربرعلیچهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   دکتر به نظرتون تو این سن عادیه یا ممکنه خطر داسته باشه
  2. تصویر کاربرعلیچهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام دکتر به نظرتون مشکلی هست یا عادیه
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام
   عادی نیست بهتره سونو گرافی از لیه و مثانه و آزمایش ادرار بدهید

  4. تصویر کاربرعلیپنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   دکتر دیگه درد زیر شکم و سوزش ادرار ندارم اما هنوز هم تکرر ادرار دارم و دیروز داشتم خوب میشدم 4 بار بیشتر دستشویی نرفتم اما دیشب هندوانه و اب سرد زیاد خوردم و الان هر دوساعت یکبار باید برم دستشویی و حجم ادرارم هم زیاد هست
  5. تصویر کاربردکتر محمد جباریجمعه ۲ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   وقتی مایعات زیاد می خورید طبیعیه که ادرار زیاد کنید و تکرر داشته باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرحميدرضا پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  حميدرضا اصطهباناتي هستم ٢5 ساله
  مدتي هست دچار ضعف در نعوظ شدم و خود ارضايي ميكنم ايا اين مسئله ميتونه دليل احساس ضعف باشه وايا نياز به معاينه حضوري هست؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   در سن شما عامل ضعف در نعوظ بدلیل خودارضایی و مشکلات فکری است و با ترک خودارضایی و ورزش بتدریج برطرف می شود نیازی به مراجعه حضوری نیست

 • تصویر کاربرمجتبا دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده با 31 سال سن مجرد در کودکی مورد انجام عمل ختنه شدم که متاسفانه این عمل به درستی و ظرافت انجام نشد و آلت بنده با گوشت های اضافه و به صورت نا موزون و زشت از دیدگاه بنده میباشد به شدت باعث کاهش اعتماد به نفس اینجانب شده آیا امکان اصلاح کامل آن وجود دارد و در صورت امکان عمل به چه صورت میباشد همچنین دچار کوتاهی آلت تناسلی که در نعوظ کامل 12 سانت میباشد لطفا بنده را از پاسخ کامل خود مطلع کنید متشکرم
  1. تصویر کاربرمجتبادوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   4 عکس
  2. تصویر کاربرمجتبادوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   2
  3. تصویر کاربرمجتبادوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   متاسفانه عکسها آپلود نمی‌شوند
  4. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام
   بنده با 31 سال سن مجرد در کودکی مورد انجام عمل ختنه شدم که متاسفانه این عمل به درستی و ظرافت انجام نشد و آلت بنده با گوشت های اضافه و به صورت نا موزون و زشت از دیدگاه بنده میباشد به شدت باعث کاهش اعتماد به نفس اینجانب شده آیا امکان اصلاح کامل آن وجود دارد............................بله
   و در صورت امکان عمل به چه صورت میباشد...................با لیزر بر می داریم و بعد بخیه می زنیم با بیحسی موضعی
   همچنین دچار کوتاهی آلت تناسلی که در نعوظ کامل 12 سانت میباشد لطفا بنده را از پاسخ کامل خود مطلع کنید........................باعث کوتاهی آلت نمیشه ولی بالاخره 5 میلی متر پوست برداشته میشه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربررضاپور پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من رضاپور هستم مدیر سایت بزرگتر و ارائه دهنده روش دکتر هندریکس،اون تایپیک که ما رو کلاهبردار خطاب کردی 1 هفته فرصت میدم از سایتت حذفش کنی در غیر این صورت توسط وکیل سایبری در دادسرای جرایم رایانه ای شکایت خواهم کرد .
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگر چه این روش پایه علمی ندارد ولی قصد توهین و یا زیر سوال بردن شما و سایت تان را نداشته و ندارم لذا دقیقا بفرمائید کدام سوال و یا عکسی از متن مربوطه را بفرستید تا امکان پیداکردنش باشه

  2. تصویر کاربررضاپوردوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   اصل کاری رو پاک کردید،هیچ میدونی با همین تایپیک چه ضرر هنگفتی به من زدی؟ میدونی روزی چند بازدید کننده داشت اون تاپیکت؟ میدونی چقدر وجه ی این روش رو خراب کردی؟
   میخوای حداقل 100 نفر از مشتریانم رو بفرستم مطب تا از نزدیک نشون بدن حداقل 4 سانت افزایش طول و 2 سانت افزایش محیط به دست آوردند با همین روش غیر علمی؟

   اگر خدایی وجود داشته باشه من به اون واگذار میکنم این ضرر و زیان و خسارتی که به من زدی.

   این صفحه هم مونده باید حذف بشه:

   https://www.drjabbari.com/faq/?read=w28hk2141054
  3. تصویر کاربررضاپوردوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   https://www.drjabbari.com/faq/?read=w28hk2141054
  4. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   من نمی دونم جنابعالی پزشک هستید یا خیر. ولی اتفاقا خیلی مایل هستم که در عمل این قضیه به من ثابت شود. میتونیم با هم 50 نفر را مورد مطالعه قرار دهیم. قبل از انجام این روش با هم اندازه می گیریم و بعدش هم با هم اندازه می گیریم. اگر موفقیت آمیز بود من خودم برات تبلیغ می کنم.

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر