نمایش منوی کناری

درمان قطعی تنگی مجرای ادراری

درمان قطعی تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به کمک مخاط دهان یکی از جدیدترین دستاوردهای علم پزشکی در سال های اخیر بوده است که توسط دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی و تیم پزشکی انجام شده است.

مخاط دهان در ترمیم مجرای ادراری در ارولوژی مورد توجه زیادی قرار گرفته است چرا که مخاط دهان به راحتی در دسترس است، به راحتی می توان آن را از داخل دهان به دست آورد و محل برداشت آن در داخل دهان، کاملا مخفی و پوشیده می ماند. علاوه بر این مخاط دهان مو ندارد و غنی از الاستین بوده که آن را محکم و با دوام می سازد. استفاده از مخاط دهان در درمان تنگی مجرای ادرار به دلیل داشتن لایه ای نازک و پر رگ، تغذیه بافت پیوندی را تسهیل می کند.

برای درمان قطعی تنگی مجرای ادراری ،بیمار از سه روز قبل از عمل تنگی مجرا، دهان خود را با دهان شویه کلرهگزیدین بصورت منظم شستشو می دهد. نیم ساعت قبل از عمل برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود که تا زمان خارج نمودن سوند بایستی مصرف آن را ادامه دهد. مدت زمان بستری در بیمارستان برای درمان تنگی مجرای ادرار 5 روز بوده و بیمار 2 تا 3 هفته سوند دارد و قبل از خارج کردن سوند بایستی از مجرای ادراری عکس رنگی گرفته تا از جوش خوردن محل پیوند اطمینان حاصل شود.

قبل از عمل تنگی مجرای ادرار انجام عکس رنگی از مجرای ادراری برای ارزیابی محل، تعداد و طول تنگی و همچنین عکس رنگی از مثانه و مجرای ادراری در هنگام ادرار کردن در بررسی اختیار ادراری درگردن مثانه و اتساع مجرای ادراری قبل از محل تنگی کمک کننده و الزامی است.

انواع تنگی مجرای ادراری به همراه عکس مجاری ادراری

تنگی های مجرای ادراری (پیشابراه) به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. تنگی های بخش قدامی (انتهایی)
 2.  تنگی های بخش خلفی (ابتدایی) مجرای ادراری (پیشابراه).

درمان تنگی مجرای ادراری با مخاط دهان

تنگی های بخش قدامی مجرای ادراری (پیشابراه) عموما ناشی از عفوونت مثل عفونت های ناشی از گونوره (سوزاک)، التهاب مجرای ادراری (پیشابراه) مثل ابتلا به بیماری لیکن اسکلروزیس یا BXO، ضربه به آلت تناسلی، ضربه به زیر کیسه بیضه (ناحیه پرینه یا نشیمنگاه که حد فاصل مقعد و کیسه بیضه می باشد و به آن آسیب زین اسبی نیز می گویند)، و سابقه جراحی قبلی هیپوسپادیاس می باشد.

تنگی مجرا

درحالی که تنگی های بخش خلفی مجرای ادراری (پیشابراه) معمولا به دنبال سوند گذاری، تابیدن اشعه به ناحیه لگن، رادیکال پروستاتکتومی یا دیگر جراحی های پروستات، و آسیب های ناشی از ضربه به لگن بویژه شکستگی لگن بدنبال تصادف یا سقوط از ارتفاع ایجاد می باشد. گاهی اوقات علت تنگی مادرزادی بوده و یا اینکه علت مشخصی برای آن پیدا نمی شود.

تنگی پیشابراه

درمان تنگی مجرای ادرار

درمان تنگی مجرای ادرار عموماً به دو روش انجام می شود:

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش متسع کردن (Urethral dilation)

روش های متعددی برای اتساع تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) وجود دارد مثل بالون زدن، استفاده از سوندهای فلزی مخصوص این کار، یا اتساع تنگی بوسیله سوند و توسط خود بیمار.

درمان تنگی مجرای ادراری (پیشابراه) به روش بریدن تنگی (Internal urethrotomy)

بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) بوسیله تیغ مخصوصی که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند انجام می شود و بعد از آن برای چند روز سوند تعبیه می شود. در مقایسه ای که بین دو روش متسع کردن و بریدن تنگی زیر دید مستقیم (یورتروتومی) از نظر میزان موفقیت و میزان عود مجدد تنگی انجام شده تفاوتی دیده نشده است.

در کل میزان موفقیت درمان تنگی مجرای ادراری با این روش حدود 20% تا 30% تخمین زده می شود لذا بعضی ارولوژیست ها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ را به منظور کاهش میزان عود توضیه می کنند. اما در بعضی مطالعات دیگر دیده شده که نه تنها سوند زدن توسط خود بیمار بعد از برش با تیغ (یورتروتومی) باعث کاهش میزان عود نمی شود بلکه می تواند باعث بروز عوارض دراز مدت قابل توجه و درنهایت خودداری مریض از ادامه این کار شود. هرچه طول تنگی بیشتر باشد احتمال عود نیز بیشتر است.

عواملی که باعث افزایش میزان عود می شوند عبارتند از: سابقه یورتروتومی قبلی، تنگی های بیش از 2 سانتیمتر، وجود تنگی های متعدد، وجود عفونت ادراری در هنگام یورتروتومی، وجود تنگی در ناحیه مجرای پنایل (بخشی از مجرای ادراری که در داخل آلت تناسلی قرار دارد) و تنگی مجرای ادراری در ناحیه اسفنکتری(مجرای ممبرانوس)، و تنگی هایی که همراه با فیبروز وسیع در بافت اسفنجی اطراف مجرای ادراری (پیشابراه) می باشد. موارد فوق به پزشک کمک می کند تا بیمارانی که مناسب این روش درمانی هستند را به درستی انتخاب کند.

تنگی مجرا قبل و بعد از عمل

فیلم درمان تنگی مجرای ادراری

در مواردی که تنگی مجرای ادراری در ناحیه انتهایی مجرای ادرار می باشد، معمولا پوست آلت را پائین می کشند و بدین ترتیب مجرای ادراری آشکار می شود.

 

تنگی مجرای ادراری

 

در مواردی که محل تنگی در ناحیه ابتدایی مجرای ادراری می باشد محل برش عمل از ناحیه زیر بیضه می باشد. بعد از باز کردن مجرای ادراری در محلی که تنگ می باشد.

درمان تنگی مجرای ادراری

مخاط دهان را به مخاط مجرای ادراری در محل تنگی پیوند می زنند و با این کار قطر مجرای ادراری در محل تنگی را از حدود 6 فرنچ به بالای 20 فرنچ می رسانند.

 

تنگی مجرای ادراریتنگی مجرای ادراری

 

عوارض عمل تنگی مجراری ادراری چیست؟

بیماران بایستی بدانند اگرچه این روش جراحی برای عملکرد جنسی کاملا بی خطر می باشد ولی عوارضی همچون تجمع موضعی خون در ادرار ( هماتوم)، عفونت، تنگی سوراخ خروجی ادرار یا فیستول در این روش مانند هر روش جراحی دیگر ممکن است رخ دهد.

🛑 لخته خون در ادرار نشانه چیست؟

درمان گیاهی تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرا یک نقص مکانیکال هست لذا درمان دارویی ندارد چه شیمیایی و چه گیاهی!!! مثل اینکه بپرسید درمان گیاهی شکستگی استخوان درشت نی ساق پا چیست؟ قاعدتا درمان شکستگی استخوان جا انداختن و گچ گرفتن و بعضا جراحی است. در مورد تنگی مجرا هم درمان باز کردن تنگی به روش باز یا بسته است.

درمان تنگی مجرای ادرار با دارو

شاید مطالب زیر را هم دوست داشته باشید:

تنگی مجرای ادراری در زنان

مراقبت های بعد از عمل تنگی مجرای ادرار

✅ بیماران ضمن انجام پیاده روی روزانه، از انجام هر گونه کار سنگین که باعث ایجاد فشار به ناحیه عمل می شود، پرهیز کنند.

✅ مصرف فراوان مایعات به ویژه آب بسیار توصیه می شود تا جایی که رنگ ادرار بی رنگ و سفید شود؛ این کار از بروز عفونت پیشگیری می کند. توجه کنید که رنگ ادرار نباید زرد پررنگ باشد.

✅ بهداشت ناحیه عمل بسیار مهم است. سوندها باید تمیز باشند و هیچ گونه ترشحی به آنها نچسبیده باشد. لذا شست و شوی روزانه ی محل عمل بسیار مهم است.

✅ آنتی بیوتیک و داروهایی که پزشک تجویز کرده است، حتما می بایست به موقع مصرف شوند.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. من حدود دو سه روز پیش نا آگاهانه سفکسیم مصرف کردم و به این قرص حساسیت دارم و یک روز بعد بعضی از نقاط بدنم به اضافه ی آلتم شروع به خارش و قرمز شدن کرد. امروز صبح از خواب بیدار شدم و دیدم پوست اضافه روی آلتم جمع شده و درد میکنه که به پزشک عمومی مراجعه کردم گفت پوست مرده رو جدا کن از آلتت و با سرم شست و شو بده و پماد باکتروماد و چند تا قرص نوشت برام. میخواستم ببینم نظر شما چی هست. چند تا عکس هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

  2. تصویر کاربر دانیال پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ۴ تا بارگذاری کردم
  3. تصویر کاربر دانیال پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   پوست اضافه رو به گفته ی دکتر داخلی کندم از روش و درد غیر قابل تحملی رو دارم میکشم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   اینحالت بدلیل حساسیت دارویی ایجاد شده و همان تجویز ها پی پزشک تان کامل صحیح هست و همان هارو ادامهدهید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۳۴ سال سن دارم بنده دو بار عمل تنگی مجرا انجام دادم و دکتر گفته تا یک ماه بعد از عمل یک روز درمیان سوند بزنم و بعد به صورت هفته ای تا ۶ ماه
  آیا این روش را می پسندید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام
   اگر بشه با جراحی باز، تنگی را برای همیشه برطرف کرد قطعا جراحی روش مناسب تر و ارجح می باشد ولی اگر به هر دلیلی نشود یا بیمار نخواهد در اینصورت چاره ای بجز سوند زدن های متناوب برای پیشگیری از عود تنگی نیست. نحوه و تناوب و دفعات سوند زدن نیز امری تجربی است و به نظر و تجربه پزشک و البته شدت تنگی بستگی دارد.

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،هفته پیش که مزاحم وقتتون شدم راجع به گرفتن دارو و آمپول از 3 سال قبل تا بهبودی نسبی برای پروستاتم عرض کردم خدمتتون و اینکه علاوه بر ورم پروستات که همکارانتون تشخیص دادن اون موقع ،زگیل تناسلی هم دارم که تحت درمان خودتون هستم.برای درد و سوزش مجرا بهم دارو دادین و معاینه پروستات هم انجام شد چند روزه دارم نگاه میکنم که ادرارم اگر مثانه کامل پر نباشه کج میاد خوتستم بدونم مشکل آیا بعد از داروها برطرف میشه یا مجدد خدمت برسم؟ آیا خطرناکه این موضوع و دلیلش چی میتونه باشه؟ با گرفتن داروهایی که بهم دادین مقداری بهتر شدم اما درد نقطه‌ای نزدیک به سر آلت هنوز هست و گاهی انگار سوزن سوزن میشه جدای از سوزش درونی مقعد و سر آلت و درد مجرا ب طور کلی.ممنون میشم اگر محبت کنید پاسخ بدین🌷🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام
   چه داروهایی و برای چه مدت دادم؟

 • تصویر کاربر جمشید یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مدتی هست که روی کلاهک آلت تناسلی چند نقطه قرمز قرمز شده و دقیقا زیر کلاهک سه نقطه هم خشک شده و با خارش پوست پوست میشود اصلا هم از بین نمیره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام احتمالا اگزما و آلرژی پوستی است. شب ها بمدت ۲ هفته پماد هیدروکورتیزون بزنید و صبح ها به مدت 6 ماه از کرم اوسرین 5 درصد ثمین و بعد از استحمام به آلت تناسلی بزنید و از صابون گلیسرین برای شستن تناسلی در حمام استفاده کنید.

 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد.دکتر من خیلی استرس دارم بخاطر کوتاهی التم چون در هنگام بلند و سفت بودن به ۱۲ سانت میرسه .و در حالت خواب خیلی کوچیکه .میخواستم بدونم واسه رابطه زناشویی و زدن پرده بکارت و بچه دار شدن مشکلی پیش نمیاد ؟ایا میتونم همسرمو واسه لذت رابطه راضی نگه دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام

   خدمت تان عرض کردم این سایز نرماله و منعی برای ازدواج و رابطه و بچه دار شدن ندارد

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر