نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۲۱

سنگ مثانه حدود ۵% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا ۵۰% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر ۱۰ سال بویژه در سن ۲ تا ۴ سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

همه چیز درباره سنگ مثانه
۴ (۸۰%) ۵ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
درمان سرطان مثانه

با سلام
آقای دکتر خسته نباشید
پدرم تومور مثانه داشتند و عمل سیستوسکپی انجام شد.تومور سوزانده شد.نتیجه پاتولوژی که عکسش رو براتون میفرستم این بود که تومور به عمق نفوذ نکرده است و همچنین تومور high gread است و پاپیلاری.....و با میتوز مختصر بود.... پدرم 80 سال سن دارند و تاکنون سلامت و روبراه بودن و بیماری خاصی نداشتن. وزنشون هم نرماله.
خواستم ازتون خواهش کنم واسم توضیح بدید روال درمان به چه صورت باید باشه ؟ باید شیمی درمانی بشن؟ چقد احتمال عود وجود دارد؟ و اینکه تغذیه ایشون باید به چه صورتی باشه؟
ضمنا" در قسمت میکروسکوپی نتیجه پاتولوژی نوع سلولها low grade و در قسمت تشخیص کلی high grade گفته شده... لطفا" تفاوت را بفرمایید !!!
مشاهده پاسخ دکتر
2
مشكل اسپرم

نسبت totalabnormalamبه. Ab normal
86درصد
به 14درصده
راهنمايي لطفا
مشاهده پاسخ دکتر
3
تومور مثانه

سلام خداقوت آقای دکتر.بنده یک تومور مثانه دو و نیم سانتی در قسمت چپ مثانم بود...عمل سیستوسکپی انجام دادم...تومور برداشته شد...نتیجه پاتولوژی این بود که تومور به عمق نفوذ نکرده است و همچنین تومور low greadاست و پاپیلاری.....و با اسپیم و میتوز مختصر بود.....دکتر برام میتسومایسین هر هفته 20 عدد تا 6 هفته تزریق کنم...بنده 22 سال سن دارم...
خواستم ازتون خواهش کنم واسم توضیح بدید روال درمانم درست است ؟
و چقد احتمال عود وجود دارد؟
بنده در عمرم تا حالا لب به سیگار و چیزی نزدم....کمکم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
4
خون و سوزش ادرار

Hamed:
سلام آقای دکتر 
خواهش میکنم کمکم کنید، بنده حامد، 26 سال سن دارم 
از ده روز روز پیش اول دچار تکرر ادرار شدم و کم کم بعد از چند روز سوزش ادرار شروع شد همراه با ادرار سخت... 
تا اینکه پنج روز پیش ینی روز پنجشنبه رفتم متخصص داخلی آزمایش ادرار نوشتن همراه با کشت ادرار، که نتیجه وجود خون در ادرار بود. Rbc 8_10 بود، بعد از شیش ساعت آزمایش تکرار کردم و این عدد به 20 رسید، ولی باکتری نگاتیو بود و نتیجه کشت ادرار هم منفی، ینی عفونتی اصلا در کار نیست، با این حال دکتر برام داروی آوانکس 750 همراه با فنازوپریدین نوشتن و من دو روز مصرف کردم، دو روز بعد ینی شنبه صبح پیش دکتر اورولوژی رفتم و ابتدا سونو گرافی کردم (عکس را برایتان فرستادم) و همه چیز نرمال بود، عکس از شکم با یه فیلم گرفتم (عکس رو برایتان فرستادم) هیچی داخلش نبود، سی تی اسکن کردم(عکس) و باز هیچی نبود و همه چیز نرمال بود، سیتولوژی سه گانه ادرار انجام دادم هر سه منفی در آمد.... 
دکتر گفت یه التهاب غیر عفونی مثانه داری، شاید (سیستیت) 
و برام داروی سیپروفلاکساسین و فنازوپریدین نوشت تا دو هفته بخورم، 
دو روز از مصرف داروها گذشته و امروز که آزمایش ادرار دادم میزان Rbc به 2_3 رسیده، ینی خون خیلی خیلی کم شده و نتیجه کشت هم منفی بود، در همه آزمایشات ادرار wbc عدد 4-2 بود، ولی همچنان آقای دکتر سوزش شدیییید ادرار خصوصا در مجارا دارم و تکرر ادرار که خیلی اذیت میکنه 
در ضمن آقای دکتر بنده در این سه ماه کلی مشکل گوارشی داشتم و دارم و آندوسکوپی و دو بار کولونوسکوپی انجام دادم و بینهایت داروهای آنتی بیوتیک قوی مصرف کرده ام 
ولی نتیجه همان بیماری IBS شد 
و کلا من به خاطر این مریضی ها به صورت مریض گونه ای دچار استرس و اضطراب شدیییید هستم 
و دیگه از پس هزینه ها بر نمی آیم... 
خواهش میکنم آقای دکتر آیا شما میفرمایین سیستوسکوپی انجام بدم؟ 
خیلی میترسم 
یا اینکه صبر کنم و چیز خاصی نیست 
و برای این سوزش شدید چکار کنم 
ببخشید زیاد حرف زدم، بینهایت سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
5
نتیجه ازمایش سیتولوژی و UA و UC

باسلام و خداقوت
نتیجه آزمایش سیتولوژی و UA و UC جهت بررسی و اعلام نظر تقدیم می گردد. ضمنا ازمایش HPV از قطرات اولیه ادرار مجددا مثبت 16 شد.
درصورتیکه نیاز به انجام کار خاصی را دارم لطفا اعلام نمایید
مشاهده پاسخ دکتر
6
تومور مثانه

سلام خسته نباشی اقای دکتر مادری پنجاه ساله دارم ک یک سال و نیم پیش متوجه شدیم در مثانه ش توده وجود داره ک بعد از عمل سیستوسکوپی جواب نمونه برداری گرید23بود بعد دو ماه دوباره تومور رشد کرد که دوباره دکتر سیستوسکوپی کرد و جواب نمونه برداری خوب بود اما بعد یک سال دوباره تومور رشد کرد که جواب نمونه برداری low grayd بود اینبار دکتر ب ث ژ به مدت 6 هفته تزریق کرد
الان حدود 25 روز از تزریق اخرین ب ث ژ گذشته اما مادرم خیلی اذیت میشه و هنوز سوزش و تکرر ادرار داره بحدی ک هر ی ساعت یکبار ادرار میکنه و موقع ادرار کردن فشار بهش وارد میشه وکمی ک راه میره کمرش درد میکنه .در ضمن مادر 25 سال معتاد ب شیره تریاک است.آیا نیازی ب سونوگرافی هست و این سوزش و درد و تکرر ادرار ک داره طبیعیه ؟؟ اگه نیاز ب دارو یا کار خاصی هست لطفا راهنمایی مون کنید .با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
سرطان مثانه

با سلام. در مهرماه 93 بر اساس T.U.R انجام گرفته، جواب پاتولوژی( low grade papillary carcinoma perviously TCC grade 2 stage A) گزارش شد. بعد از عمل جراجی، در مطب دکتر 6 جلسه BCG درمانی انجام شد. در اسفند 93 بیوپسی انجام شد و نتیجه پاتولوژی نشان داد که مشکلی وجود ندارد و عود نکرده. چند جلسه بعد هم سونوگرافی صورت گرفت که موردی گزارش نشد. سوال بنده این است که با توجه به درجه سرطان، برای چک کردن چه روشی را پیشنهاد میدهید؟ روش تهاجمی سیستوسکپی یا روش غیرتهاجمی آزمایش BTAstst؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
8
حرکت بیضه بعد عمل واریکوسل

من3هفته پیش عمل واریکوسل از نوع 2 داشتم که به سرعت اسپرم هایم تاثیر گذاشته بود و الان بعد عمل بیضه چپم هنگام صرفه و نفس عمیق حرکت نمیکنه میخواستم بدونم عوارض و علل این موضوع چی هستش مشاهده پاسخ دکتر
9
تولید مثل با یک بیضه

سلام ببخشید من یکی از بیضه هام رو قبلا بالا بوده وبا جراحی پایین اورده شده ولی الان باز یک کم بالاست جراحی در سن 14سالگی انجام شده میخواستم بدونم با بیضه چپ که سالم هست میتوانم توانایی تولید مثل داشته باشم یا خیر مشاهده پاسخ دکتر
10
دبری اکوژن

سلام در سونوگرافی که گرفتیم نوشته مقداری دبری اکوژن در مثانه مشاهده میشود خواستم ببینم یعنی چی و درمان دبری اکوژن چیه آیا بیماری خطرناکیه یا خیر
سنگ کلیه و کیست هم داره
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 48 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم