نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

سنگ مثانه حدود ۵% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا ۵۰% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر ۱۰ سال بویژه در سن ۲ تا ۴ سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما جناب دکتر جباری
  بنده 6 ماه قبل عمل یورتروپلاستی انجام دادم.
  3 ماه پیش خدمتتون پیام دادم که یک مقدار جریان ادرارم نگرانم کرده شما گفتید یوروفلومتری انجام بدم. انجام دادم شما گفتید مشکلی نداره.
  الان دوباره همون شرایط پیش اومد برام و رفتم یوروفلومتری دادم اما max flow یک مقدار کم شده
  Max. flow rate =16.8 mls
  Average flow rate =10.1 mls
  Voided volume =447ml
  Flow time = 44.1 s
  Voiding time=45.8 s
  Time to max. flow =20.6 s
  Acceleration =0.8 mls*s
  Hesitancy =36.6 s
  عکس ازمایش فعلی و قبلی رو هم میفرستم خدمتتون
  و اینکه 22 سالمه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   کمی تغییر طبیعی است مهم اینه که جریان ادرار طبیعی است. در افرادی که عمل یورتروپلاستی می شوند بالا 12 نرمال هست نگران نباشید

  2. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنونم جناب دکتر.
   من پیش یکی از همکاراتون رفتم گفتن ابتدای مجرا ملتهب شده و زدن سوند همراه با پماد رو تجویز کردن و گفتن در صورتی که بهبود نداشت باید دیلاتسیون کنم.
   نظر شما برای من مهم هست خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   میشه عکس قبل و بعد از عمل و نیز عکسی از ابتدای مجرا که گفتند ملتهب هست رو برای من بفرستید؟

    

  4. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   از روی عکس نگفتن ایشون فقط نگاه کردن
   حالا نمیدونم چکار کنم
   از سوند ۱۴ که استفاده میکنم یک مقدار بعد از وارد شدن یک گیری وجود داره ولی بقیه قسمت ها مشکلی ندارم
  5. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   عکس قبل از عمل رو دارم که ارسال نمیشه
   بعداز عمل هنوز عکسی نگرفتم جناب دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   منظورم عکسی است که قبل از خروج سوند گرفتند

   حجم عکس ها رو کم کنید قابل ارسال هست

    

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر باران دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من هشت روزع پریودمو تموم کردم هرسری دستشویی رفتنی لخته خون میبینم کل پام درد میکنه دل درد دارم رنگم پریدع حس میکنم انگار اب بدنمو میکشن پهلوم درد میکنه رنگ ادرارمم خیلی پررنگ شدع عفونتم همینجوری میاد مشکل من چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   بهتره سونوگرلفی از کلیه و مثانه و نیز رحم و تخمدان ها انجام دهید و نیز کشت و کامل ادرار

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بعد از ادرار کردن و اومدن از دستشویی بیرون احساس میکنم ادرارم کامل نشده و چند قطره به زیر پوشم افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا نتایج این سونوگرافی را ببينيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   رسوبات اکوژنداهمیتی ندارد بقیه موارد طبیعیه
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدبنده یک سنگ 6م درخودکلیه دارم وهرکارکردم دفع نتونستم کنم واین سنگ هم بزرگترداره میشه هم دردشدیددارم ازکجابایدبفهمم علت بزرگ شدن سنگ چیه ونوع سنگ روازچ طریق بایدبفهمم ازمایش عکس یااسکن ممنون میشم کامل توضیح بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر مریم شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   بدبخت شدم فقط همینوکم داشتم یکساله نزاشتم کسی بفهمه حالابرم سنگ شکن کنم.ممنون اقای دکتربابت پاسخ وراهنماییتوت😍💋🌷
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   !!!!!!
  4. تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   تعجب نکنیداقای دکترمجبورم سکوت کنم به دلایلی،قرصی هست که بااون سنگ ذوب بشه سنگ شکن نکنم؟ازکجامشخصه کلیه ام مسدودشده علایمش چیه ازچ روش بفهمم؟اگردارویی هست خاهشابهم معرفی کنید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
  6. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   🌷
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر