نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

سنگ مثانه حدود ۵% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا ۵۰% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

بخوانید  توصیه های پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر ۱۰ سال بویژه در سن ۲ تا ۴ سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

بخوانید  همه چیز درباره سنگ های ادراری (2)

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

بخوانید  علائم و علل سرطان مثانه

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
همه چیز درباره سنگ مثانه
4 (80%) 9 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !


پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
عدم تخلیه مثانه و تکرر ادرار

عرض سلام و ادب
کد رهگیری c85yx8128920
ببخشید فراموش نمودم عرض نمایم حدود سه هفته است بعد عفونتی باکتریایی که داشتم که یک هفته است در حال درمان هستم و همچنین فعلا سه جلسه بیوفیدبک داشتم
جدیدا پس از تخلیه ادرار چند لحظه احساس درد خفیف و فشار در ناحیه شکم قسمت مثانه دارم و کمی بعد رفع میشه تا تخلیه ی بعدی این اتفاق می افتد.
بنظر شما استاد بزرگوار مربوط به عفونتم هست یا بیوفیدبک؟ عدم تخلیه مثانه به عفونتم ربطی ندارد سالهاست تکرر ادرار دارم و عفونت نداشته م. بنظر پزشک معالج عفونت فعلی بعلت باقیماندن دائمی ادرار در مثانه است.
ممنون که لطفا راهنمایی م بفرمایید.
در حال حاضر پزشک معالج ایران نیستند.
خداوند حافظ شما استاد بزرگوار باشد.
سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
2
تکرر ادرار

عرض سلام و ادب خدمت جنابعالی،
دکتر بزرگوار
خانم هستم. 43 سال دارم. یکبار سزارین شدم. قبل از بارداری هم مشکل داشتم اما آن دوران و بعدش بدتر شدم.
چندسال هست مشکل عدم تخلیه مثانه دارم. همیشه چند قطره بلافاصله بعد از تخلیه ادرار دارم و شبانه روز اینطور هستم. هرگز مثانه م خالی نمیشود و احساس ادرار دارم و چند قطره مجدد می آید.
چندثانیه بعد دوباره چندقطره. خیلی آزارم می دهد. پزشکان مختلف بدون تست دارو دادند. خوب نشدم . جدیدا پزشک فرمودند و آزمایش ادرار دادم و کشت ادرار. کمی عفونت داشتم . دارو دادند خوب شدم. ولی گفتند مشکلم ربطی به عفونت ندارد. سونوگرافی م را خدمتتان ارسال می نمایم. پزشک یک تست هم از من گرفتند. بعد از معاینه نظرشان بر ضعف شدید عضلات کف لگن بود.
توصیه به ورزش کگل داشتند.
لطفا می فرمایید تست ارسالی چه تستی است؟
چون پزشک معالجم عازم سفر بودند فرصت نداشتند دیگه نپرسیدم .
پزشک معالج نظرشان 10 جلسه بیوفیدبک مثانه هست و اگر نشد سایر موارد در نهایت جراحی مثانه. 3جلسه بیوفیدبک انجام دادم تغییری حاصل نشده. بنظر شما این تست چه چیزی را نشان می دهد؟
یک قرص هم دادند جهت تخلیه مثانه
فرمودند ادرار در مثانه م می ماند.
85 سی سی سونوگرافی باقیمانده نشان داده و تست فوق 50 سی سی.
به نظر شما بزرگوار چه درمان تکمیلی لازم هست؟
چه مدت منتظر درمان کامل باشم؟
سپاس از فرصتی که می گذارید برای پاسخ.
سلامت باشید انشاالله.
مشاهده پاسخ دکتر
3
مثانه نوروژنیک

سلام و عرض ادب
جناب دکتر بنده 26 سال دارم، از ادرار کردن در سرویس های بهداشتی عمومی (در صورتی که شلوغ باشد) ناتوان هستم و دچار احتباس میشم... سیستوسکوپی کردم مشکلی نداشتم، نوار مثانه دادم، پزشک معالجم تشخیص مثانه نوروژنیک دادند و گفتند احتمال زیاد معافت میکنند، حالا اگه 1% معافم نکنند بیچاره میشم. میخواستم اگر ممکنه یه نظری هم شما بدید چون ظاهرا 8 نوع مثانه نوروژنیک داریم و بنده نمی دونم کدوم نوع معافی میخوره و کدوم نوع نه!
مشاهده پاسخ دکتر
4
مقعد

با عرض سلام مقعدم دچار تورم شده همرا با درد کمی و سوزش بدون زخم وچرک مشاهده پاسخ دکتر
5
تناسلی

باسلام مقعدم قسمتی که کرایو کرده بودم تازگی ورم کرده جایی که چین های مقعد هستش کمی درد داره ولی نه زخم هست ونه چرکی داره ورمش از چی هست نگرانم ممنون مشاهده پاسخ دکتر
6
مثانه

سلام.مثانم خیلی اذیتم میکنه همش احساس پربودن دارم نمیدونم چیکارکنم.کلافه شدم لطفأراهنمایی کنیددکترم رفتم برطرف نشد مشاهده پاسخ دکتر
7
مثانه

ببخشید درمان قطعی داره بیماری مثانه عصبی؟
با نوار مثانه چه چیزی مشخص میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
مثانه

یه سونوانجام دادم که نوشته درمثانه اکوژن فراون یادبردیده میشودیعنی چه؟درمانش چیه؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
عدم تخلیه مثانه و تکرر ادرار

سلام
پرسش قبلی کد
Y59zt4128283
ببخشید خواستم عرض نمایم متوجه شدم تکرر ادرارم با تحریک کلیتوریس شدت بیشتری می گیرد و بعد از گذشت حدود 24ساعت شدت آن آرامتر می شود.
آیا این مورد به تشخیص عدم تخلیه مثانه بصورت همیشگی و تکرر کمکی می نماید؟
سپاس از پاسخگویی تان
مشاهده پاسخ دکتر
10
عدم تخلیه مثانه

سلام. وقت بخیر
جناب آقای دکتر با توجه پرسش قبلی م که محبت فرمودید پاسخگو بودید
خانم 45ساله با مشکل عدم تخلیه مثانه که سونوگرافی نشان داد 50 سی سی یا بیشتر ادرار باقی می ماند. بخاطر باقی ماندن همان چند قطره بلافاصله احساس تکرر دارم.
قندم 85 و عفونت ندارم.
فرموده بودید درصورت نیاز تست یورودینامیک. عکس رنگی و سیستوسکوپی. آیا امکان داره فعلا که اینهارو انجام ندادم دارویی هست بفرمایید بخورم اگر کمک به درمان ننمود بعد موارد فوق انجام بشه. فعلا تهران نیستم شاید با دارویی که بفرمایید مثانه کاملا تخلیه بشه اگر خوب نشوم بیایم تهران مطب شما استاد بزرگوار.
یکماه و نیم ویسول 5 و زولفت کمک چندانی ننمود. این مشکلم چند سال هست.
در ضمن استرسی هم هستم.
اما ماندن چند قطره واقعا آزاردهنده هست و هربار همینطوره.
سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 60 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم