نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۲۱

سنگ مثانه حدود ۵% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا ۵۰% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر ۱۰ سال بویژه در سن ۲ تا ۴ سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

همه چیز درباره سنگ مثانه
۳٫۵ (۷۰%) ۶ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
سرطان مثانه

پدرم 81سرطان مثانه دارن 10 روز پیش لیز رشده است پزشک برای ادامه درمان ایمونو تراپی پیشنهاد داده نظر شما چیه مشاهده پاسخ دکتر
2
فولنس و

سلام جناب دکتر به پیوست جواب سونو مادرم ارسال میشود لطفا راهنمایی کنید نگران هستیم مشاهده پاسخ دکتر
3
تکرر و بی اختیاری ادرار کودکان

با سلام و دورود، دختری ۷ ساله دارم. حدود یکسال پیش تکرر ادرار گرفت و هر ۴۰ دقیقه یکبار به دستشویی میرفت. آزمایش کشت ادرار و عکس رنگی هیچ مشکلی را نشان نداد. فقط سونوگرافی التهاب مثانه و ضخامت به اندازه ۴ میلی متر را نشان داد یک ماه داروی بلادونا مصرف کرد بهبود یافت، پس از شش ماه دوباره هر ۱/۵ ساعت یکبار به دستشویی میرفت و دوباره بیماری نه به شدت گذشته برگشت. یک ماه قرص detention مصرف کرد بهتر شد ولی الان همیشه چند قطره ادرار ازش بی اختیار خارج میشه و دو بار هم در حین تماشای کارتون شلوارش رو خیس کرد. خیلی نگران ام، ترا به خدا مرا راهنمایی کنید. مشاهده پاسخ دکتر
4
بهد از یکبار تخلیه 35 سی سی ادرار در مثانه باقی میماند

سلام مجدد.من 36 37 سالمه و مجردم.خود ارضایی هم دارم و گاهی سکس هم میکنم ولی معمولا بعد از سکس یا خودارضایی ادرار میکنم که میله تخلیه بشه.معمولا با خوردن اب بطور طبیعی در روز 5 تا 8 بار ادرار میکنم.شبها موقع خواب بار اول میرم ادرار میکنم ولی همین که از دستشویی در میام دوباره احساس میکنم کامل تخلیه نشده و در میله ادرار مونده و میرم دستشویی اما بارهای بعد خیلی ضعیف و بعضی اوقات چند قطره میاد و تموم میشه(اونم با تمرکز کردن و زور زدن من) دو بار این کارو میکنم و میخوابم و تاصبح دیگه احساس ادرار ندارم.در طول روز هم گاهی بعد از اینکه ادرار میکنم احساس میکنم کامل تخلیه نشده و احساس میکنم دوباره باید برم دستشویی و گاهی هم میرم اما چند قطره میاد و اونم با تمرکز کردن من.دکتر اورولوژی آزمایش سونو و ادرار نوشت که عکسشو واستون میفرستم.حجم مثانه قبل تخلیه 310 و بعد از یکبار تخلیه 35 هست.تا جایی که یادم میادالان حدود 1 سالی هست اینجوری شدم.ابتدای ادرارم هم معمولا دوشاخه میشه و گاهی مدت زمان دوشاخه بودن بیشتر میشه(که بابت این دوشاخه شدن شک کرده بودم به وجود ضایعه زگیلی در داخل مجرا چون قبلا تجربه زگیل تناسلی رو داشتم که البته درمان کردم و هیچوقت در مجررا یا نزدیک مجرا هم نبودند) و بابت عدم وجود زگیل در مجرا تست پی سی آر از چند قطره اول ادرار که در صبح و در اولین ادرار گرفته میشه رو هم دادم که هنوز جوابش نیامده.البته وقتی نوک مجرا رو با انگشت نگه میدارم ادرارم دوشاخه نمیشه و بصورت یک شاخه خارج میشه.دکتر ارولوژم قرص ترازوسین 2 رو داده که هر 12 ساعت یه نصفه بخورم و گفت یک ماه بعد دوباره بیا.
آیا من پروستاتم بزرگ شده؟مشکل از کجاست؟استرسه؟یا مثانه چه مشکلی داره؟چی باید بخورم و چی نخورم؟این برای همیشه هست و باید بهش عادت کنم یا مشکلی گذراست و میشه درست بشه؟آیا این همون پروستات در آقایونه که درمان قطعی نداره و در نهایت منجر به جراحی میشه؟آیا با گذر زمان شدیدتر هم میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
مثانه عصبی

سلام دکتر.
فرق مثانه پرکار با مثانه عصبی چیه؟ مثانه عصبی چجوری مشخص میشه؟ با نوار مثانه ؟ میخوام ازش برای معافیت پزشکی استفاده کنم. ممنون
میخوام ببینم اگه مثانه عصبی دارم ازش برای معافیت پزشکی استفاده کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
6
تشخیص نوع و درمان سرطان مثانه

سلام آقای دکتر خسته نباشید در آزمایش یک توده هیپراکو به ابعاد 9* 16 mm در کف مثانه و یک توده هیپراکو به ابعاد 12*18 mm و در دیواره سمت راست مثانه نیز یک توده به قطر 12 mm و حجم پروستات در حد 26 cm دیده شده سرطان از نوع بدخیمه یا خوش خیم درمانش چیه لطفا کمک کنید مشاهده پاسخ دکتر
7
حبس ادراری

سلام خانم ۲۴ ساله ام که ۱۶ روز پیش زایمان طبیعی داشتم و بعد از زایمان دچار حبس ادرار شدم ، با توجه به جواب سونوگرافی ۳۸۰ سی سی باقیمانده ادرار دارم و عفونت ادراری هم ندارم ،پزشک متخصص با توجه به شیردهی نوزادم دارویی تجویز نکردند ،خواستم بدونم ایااین حبس ادراری به مرور زمان درمان میشه یا حتما باید دارو مصرف شه ؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
8
درد بیضه

بیماری های مثانه
با سلام و خسته نباشید بنده در یکی از حرکات بدنسازی که انجام دادم به قسمت ناحیه شکم به پایین فشار آمد بعد از ورزش که به دستشویی رفتم دانه های قرمز رنگی از ادرارم خارج شد و بعد از آن انگار بیضه باد کرده باشد مثلا زمانی که پاهایت را به هم بچسبانی احساس فشار در بیضه احساس میکنم و جالب اینجاست که هیچ ورم یا التهابی روی بیضه نیست ولی وقتی بار سنگین بلند میکنم یا دویدن انجام میدهم ازقسمت رگ انتهای بیضه تا سمت بیضه درد می کند میخواستم بدانم علت چیست ؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
تکرر ادرار

سلام
خانمی هستم 25 ساله
دو زایمان طبیعی داشتم
چهار سالی هست که بعد از دستشویی، قطره قطره ازم ادرار میاد و معمولا بعد از یه مدت خوب میشه.
زود به زود دستشویی میرم، و اگه دیر، برم دستشویی، ادرارم قطره قطره میاد.
اگه شب بیدار نشم، برا دستشویی بیدار نمیشم.
سونوگرافی از کلیه و مثانه گرفتم مشکلی نبود.
آزمایش ادرار هم گرفتم مشکلی نبوده..
پیشاپیش از شما متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
10
عفونت مکرر مثانه

سلام.سپاسگزارم از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید.
آقای دکتر مدت ۳ سال است مرتب به عفونت مثانه مبتلا میشوم ؛پزشکان هیچ دلیلی برای مشکل من پیدا نمیکنند.باکتری ها هر بار متفاوت هستند و با انتی بیوتیک از بین میروند اما باکتری (انتروکوکوس)مرتب بر میگردد به سیپرو و اموکسی سیلین مقاوم شده است پزشکان اینجا هیچ انتی بیوتیک دیگری برای من تجویز نمیکنند و نظرشان این است که ممکن است به دیگر انتی بیوتیک ها مقاوم شود.برای درمان و خلاص شدن از این وضعیت چه درمانی پیشنهاد میدهید؟به دلیل عفونت های مکرر؛ مثانه را نمیتوانم کامل تخلیه کنم و اخر ادرار را باید با زور زدن دفع کنم موقع زور زدن درد تیزی در مجرا دارم و ادرار قطع و وصل میشود. در تست یورودینامیک برای تخلیه مثانه پرستار از سوند بزرگ استفاده کردنند حس میکنم مجرا ملتهب و زخم شده است اما بعد از برداشت سوند خون در ادرار ندیدم. بعد از سوند گذاری در هنگامی که برای تخلیه اخر ادرار زور میزنم در قسمتی از مجرا احساس درد تیزی دارم.البته در زمان وارد کردن سوند درد و سوزش بسیار زیاد داشتم و مقاومت میکردم که ایشون بدون توجه به درد من ؛سوند را با فشار و زور وارد کردند.
متاسفانه به نظر من؛ پزشکان اینجا حاذق نیستند و تا به حال مشکل من را حل نکرده اند.
ایا امکان اسیب در سوند زدن بدون خون ریزی وجود دارد؟
لطفا راهنمایی بفرمایید من با شرایطی که در اینجا دارم از چه انتی بیوتیکی برای درمان استفاده کنم؟
متشکرم.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 50 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم