نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۲۱

سنگ مثانه حدود ۵% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا ۵۰% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر ۱۰ سال بویژه در سن ۲ تا ۴ سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

همه چیز درباره سنگ مثانه
۳٫۵ (۷۰%) ۲ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
حجم نرمال ادرار باقی مانده در مثانه

با سلام

پسر 7 ساله بنده از سوزش ادرار شکایت داشت.طبق نظر پزشک متخصص آزمایش کشت ادرار و سونوگرافی انجام شد .همه موارد نرمال بود به جز حجم باقی مانده ادرار در مثانه که 20 سی سی بود
نظر دکتر معالج این بود که این مقدار کمی بالاست اما با توجه به سایر موارد که نرمال هستن در این مقطع دارویی تجویز ننموند و چکاپ مرتب را توصیه نمودند
خواستم نظر شما را هم بدانم.
مشاهده پاسخ دکتر
2
تومور مثانه

سلام ، اقاي دكتر پدرم در ادرارشون خونريزي داشتن بعد از سونوگرافي توده اي رو نشون داد و نمونه برداري شد و جواب بيرپسي تومور بدخيم نشان داد ، پزشك دستور اسكن دادن در اسكن نشون داده شد كه تومور به اعضاي اطراف سرايت نكرده و فقط در بخشي از مثانه بافت عضلاتي مثانه را درگير كرده ، با توجه به اينكه ايشون سيزده سال پيش عمل قلب باز انجام دادن و ديابت هم دارن الان بهترين راه براي درمان ايشون چي ميتونه باشه ؟ ايا امكانش هست با ليزر و به روش سوزاندن از بين بره يا حتما بايد مثانه برداشته بشه ؟
ايشون ساكن شمال ايران هستن ايا بهتره براي درمان به تهران مراجعه كنند ؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
بی اختیاری ادراری

باسلام من دو سه هفته ای است که مبتلا به بی اختیاری ادراری هستم 22 ساله هستم منتها بی اختیاری بنده همیشه نیست و بیشتر مواقع ک چایی بنوشم و اینکه عطسه اینا منجر میشه ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
تکرر ادرار

با عرض سلام و خسته نباشید ،‌جناب دکتر بنده چند وقته پیش سوالی مطرح کردم که شما لطف کردید و در جواب اون برای توضیحات بیشتر سوالاتی پرسیدید ،‌به علت مشکل جدی که برام پیش اومد نتونستم پاسخگو باشم ،‌بعد از این مدت هم که به سایت مراجعه کردم متوجه شدم که وضعیت سوال بنده به صورت بسته در اومده است و به خاطر همین مجددا اقدام به ثبت سوال جدید نمودم ،‌من در اینجا هم سوال خودم و هم سوالاتی را که شما پرسیده بودید مطرح میکنم :
سوال بنده :‌با سلام و عرض خسته نباشید ، جناب دکتر مادر من 68 سالشه مشکل تکرر ادرار داره ، به طوری که گاهی نمیتونه خودشو به دستشویی برسونه و اینکه نوار مثانه انجام داده و یه دکتر نظرش این بوده که باید عمل بشه ، ممکنه نظر جنابعالی با دیدن نوار مثانه خلاف این باشه ؟ و بشه بدون عمل و خوردن دارو مشکل برطرف بشه؟ در حال حاضر دارویی برای مشکلش مصرف نمیکنه، با توجه به مشکلات نمیتونه عمل کنه
پاسخ سوالات شما :‌
سابقه بیماری مثل دیابت : خیر بیماری خاصی ندارند
وزن :‌90 کیلو
سابقه جراحی :‌ رحمشونو در آوردن
تعداد زایمان : طبیعی یا سزارین : 4 زایمان داشتن ، 3 تای اول طبیعی آخری سزارین
عکس نوار مثانه هم خواسته بودید که ضمیمه شد
مشاهده پاسخ دکتر
5
عفونت مکرر مثانه

سلام.
اقای دکتر خانومی ۲۵ ساله و متاهل هستم .۳ سال است هر ۴ ماه یک بار به عفونت مثانه مبتلا میشوم.در ۶ ماه اخیر مرتب هر ماه به عفونت شدید مثانه مبتلا میشوم.تا زمانی که از انتی بیوتیک استفاده میکنم سوزش و علائم تا حدودی بر طرف میشود اما با قطع انتی بیوتیک دوباره شروع میشود. ازمایش کشت ادرار انجام دادم و دوباره باکتری و گلبول سفید و خون در ادرار وجود داشت.
در ۲ سال اول سیپروفلاکسسین ۵۰۰ روزی ۲ عدد استفاده میکردم به مدت ۱۰ روز و مشگل بر طرف میشد اما ۶ ماه اخیر بعد از ۱ هفته از قطع انتی بیوتیک و یا در زمان درمان به گونه ای جدید از باکتری ها مبتلا میشوم باکتری ها به سیپرو مقاوم شده اند.به مدت ۲۰ روز اموکسیسیلین ۵۰۰ روزی ۳ عدد استفاده میکردم در طول درمان علایم شدید ظاهر شد من به درمان ادامه دادم تا دو هفته بعد از درمان به عفونت شدید مثانه مبتلا شدم و نوع باکتری ای-کولای تشخیص داده شد.
خون و لخته خون دفع میشد و مواد سفید مانند گچ در ادرار وجود داشت در پیشابراه به شدت سوزش داشتم حس میکردم پیشابراه زخم شده است.
سی تی اسکن و سونوگرافی انجام دادم و مشگلی نبود.
به مدت ۵ روز۶ دوز سفتریاکسون ۱ گرم تزریق کردم.و ۱۴ روز ماکروبید ۱۰۰ روزی ۲ عدد بعد از ۲ هفته کشت ادرار انجام دادم باکتری که قبل از ای-کولای داشتم بر گشته بود و باز هم ماکروبید ۱۰۰ روزی ۲ عدد به مدت ۱۴ روز.از روزی که به ای ـ کولای مبتلا شدم در طول درمان تا به حال اخر ادرار را با فشار اوردن به خودم تخلیه میکردم ادرار قطع میشود و من باید چند سی سی دفع کنم و این کار را باید ۵ مرتبه انجام دهم و گاهی کمی ادرار در مثانه باقی میماند که باعث تیر کشیدن و سوزش در ناحیه پیشابراه میشود و گاهی اوقات تیر کشیدن لحظه ای در ناحیه پیشابراه دقیقا پشت کلیتوریس را دارم.نوع باکتری ها روده ای است.همسرم کشت ادرار انجام دادن و ایشون باکتری نداشتند.بهداشت فردی را کاملا رعایت میکنم.
سیستوسکوپی انجام دادم گفتن همه چی نرماله و سفالکسین ۵۰۰ تجویز کردن در موقع نیاز مصرف کنم.اقای دکتر ایا احتمال تنگی پیشابراه هست که ایشون تشخیص نداده باشند؟علت باقی ماندن ادرار در مثانه و عفونت های مکرر من چیست ؟چرا بعد از عفونت شدید مثانه اخر ادرارم را نمیتوانم کامل تخلیه کنم و باید به خودم فشار بیاورم؟ اگر تنگی مجرا نیست علایم چه بیماری است؟برای رفع این مشگل تشخیص شما چیست؟
لطفا راهنمایی بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
6
سرطان مثانه

سلام:حدود یه ماهی هست که متوجه شدیم پدرم سرطان مثانه دارد بیست روز پیش عمل کردن دوتا غده داخل مثانه بودبرداشتن الان هم دکترشش تا آمپول داده که به مدت شش هفته تزریق کنه دکترگفت بعدشش هفته اگه آمپول جواب نداد بایدعمل کنن ومثانه روبردارن واحتمال اینکه تاآخرعمرسوند وصل باشه هست سن پدرم هم پنجاه ووهارسال هست خاستم ببینم این سرطان کشنده است وخدای نکرده اگه کشنده هست چندسال طول میکشد دکترش هم جناب دکترعیسئ پورهستن مشهد لطفآکامل جواب بدید هم خوشبینانه شوبفرمایید هم بدبینانه به خدا خیلی نگران هستیم
اگه نیازبه عمل وبرداشت مثانه باشه غیرازسوندهیچ راهی نداره واسه خروج ادرار.
اگه به دکتردیگه یاکشوردیگه مراجعه کنیم در رونددرمان تعسیرگذارهست یانه
ببخشید وقتتون رومیگیرم
مشاهده پاسخ دکتر
7
این که نیاز به نوار و عکس رنگی از مثانه هست

سلام.یک ماه پیش ادرار دختر سه ساله ام خون شد.ازمایش ادرار دادیم که گفتن عفونت شدید و دفع پروتئین داره و خون مشاهده شده.سفکسیم بهش دادم هفت روز و دکتر گفتن دوباره بعد سه روز ازمایش تکرار و سونوگرافی بشه.پیش دکتر اورولوژی اطفال بردمش و گفت باید یکماه سفالکسین بخوره و دوباره در حین خوردن سفالکسین ازمایش بده که خون در ادرارش تریس بود.حالا میخوام نظرتونو بدونم مشاهده پاسخ دکتر
8
تومور مثانه

سلام آقاي دكتر
همسر بنده در مثانه اش تومور داشت كه سيستوسكوپي شد وتومور طبق فيلم ارسالي برداشته شد جواب پاتولوژي هم خدمتتان ارسال ميكنم ضمنا سي تي قبل از عمل نشان ميداد كه به عضله نفوذ دارد ولي پاتولوژي چيز ديگري ميگويد.آيا با توجه به اين نتايج قابل درمان است ؟بيماريش چطور است؟
دكتر گفته ماهي يكبار ميتومايسن استفاده شود(داخل مثانه بيست عدد)وسونوگرافي وسيتولوژي ماهيانه انجام شود
مشاهده پاسخ دکتر
9
مثانه وديدن خون در ادرار

باسلام وتشكر بابت پاسخ قبلي حضرتعالي ، جناب دكتر عزيز اياچنانچه نتيجه تست NMp22 منفي باشد ، ايا ميتوان اطمينان داشت كه وجود خون در ادرار نشانه سرطان مثانه نيست ؟ در صورتيكه نتيجه پروستات هم خوب باشد وازاين بابت هم مشگلي نباشد ، لطفا بفرماييد ضريب اطمينان چند درصد است؟كه مثانه سرطاني نيست ؟ببخشيد چون از كانادا تماس ميگيرم امكان حضور محضرتان رو ندارم ، ولي بزودى در تهران مزاحم خواهم شد ، جاودان ، باتشكر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
10
مثانه

با سلام خدمت دكتر بزرگوار ، پيرو پرسش قبلي چنانچه خون در ادرار بصورت علني ديده نشود واز چهار مورد ازمايش خون اخير دو مورد ان وجود خون ميكروسكوپي در ادرارمتناوباً گزارش شده ،ايا باتست NMp22 ويا روشهاى كم عوارض ديگر ميتوان غربالگرى سرطان مثانه را تشخيص داد واز تست سيستوسكپي صرف نظر كرد؟البته سن بيمار 64 سال ميباشد ،با تشكر فراوان از زحمات جنابعالي، مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 46 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم