نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

سنگ مثانه حدود 5% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از 50 سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا 50% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر 10 سال بویژه در سن 2 تا 4 سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من چند وقتی هستش وقتی به کنار مثانه ام دست میزنم ی حالت توپی و محکم احساس میکنم سمت چپم وقتی هم فشارش میدم دردری نداره حتی موقع ادرار هم مشکلی ندارم میشه منو راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   شاید فتق باشد بهتره سونوگرافی بدهید

 • تصویر کاربر اخسان جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده به محض خوابیدن درد مثانه ام شروع میشه و نیاز به دفع ادار دارم اونم با حجم اندک، خواب بعداز ظهر و خواب شبانه هیج تفاوتی نداره، بعد از احساس درد اگر بیدار شوم و حتی دستشویی نروم علائم برطرف میشه، به درمان با قرص ویسول و تولترودین جواب نداده، خواب ازم حرام کرده، نتیجه کشت آزمایش ادرار منفی بوده، پروستاتم سالم بوده در سونو گرافی، اما دبری مختصر مثانه دارم، این حالات در هنگام بیداری اتفاق نمی افتد، دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام
   منظور از خوابیدن دقیقا چیه؟ وضعیت دراز کشیدن منظورت هست یا به خواب رفتن؟
   چند سال تان هست؟

   چنوقت هست اینطوری شدی؟

   هر سابقه یا شرح حالی که به تشخیص کمک کند؟

  2. تصویر کاربر اخسان جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
   با سلام..چهل سال سن دارم...منظور از خواب (sleep) است. فرق نمیکند خواب ظهر یا شب باشد، به درمان با ویسول، تولترودین جواب نمیدهد، پروستات سالم است کشت ادرار منفی بوده است، سه سال است که ایجور شده ام، نسبت به ماده خوراکی خاصی حساست ندارم ، ۴۰ روز خام خوار مطلق بودم اما درمان نشد.مجرد هستم. چند ساله که چای سبز مصرف میکنم اما از ۴۰ روز پیش کنار گذاشته ام، این حالتی که در خواب برایم پیش می آید به محض بیدار شدن و پیدا کردن هوشیاری برطرف شده و نیاز به دستشویی ندارم، دو سال پیش دکتر داخلی تشخیص اضطراب داد و داروهایی که نوشت مشکل رو رفع کرد اما به دلیل عوارض داروها که خواب آلودگی ایجاد میکرد قادر به ادامه مصرف نشدم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام
   به نظر من مشکل شما جنبه جسمانی ندارد چراکه اگر منشا جسمی داشت می بایستی در تمام دوره ی بیداری یا خواب ایجاد می شد و دلیل اینکه با داروی کنترل کننده اضطراب هم بهتر شده تاییدی بر این مطلب است لذا شاید مشاوره با یک روانپزشک بتونه به شما کمک بیشتری کند.

  4. تصویر کاربر اخسان جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
   ممنونم دکتر عزیز، خییلی لطف کردین بزرگوار🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)

   موفق باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  سنگ کلیه ام اومده پایین وارد آلت تناسلیم یه تکشو دفع کردم ولی احساس میکنم هنوز تو آلتم یه تکه ی دیگه مونده موقع ادرار فشار زیادی وارد میکنم تا بتونم ادرار کنم و آلتم تیر میکشه و وقتی سرشو فشار میدم یا حالت ماساژ میگیرم انگاری مسیرش باز تر میشه و راحت تر ادار میکنم لطفا یه راهنمایی کنید چیکارش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای تشخیص باید سیستوسکپی شوید تا اگر واقعا سنگی در مجرا باشد که گیر کرده است خارج شود البته شاید فقط زخم ناشی از دفع سنگ باشد که چنین حسی را میدهد

 • تصویر کاربر فخراباد یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر.سنگ کلیه به قطر7mmبه دهانه
  مثانه رسیده آیا امکان ورود به مثانه هست؟ خروج از مثانه چطور؟مرد.50ساله.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   وتشکر.سنگ کلیه به قطر7mmبه دهانه مثانه رسیده آیا امکان ورود به مثانه هست؟ ........................................بله امکانش هست البته نه صدر در صد با ورزش و مصرف آب فراوان و استفاده از قرص های هیوسین و کپسول تامسولوسین امکان دفع دارد
   خروج از مثانه چطور؟مرد.50ساله...................................اگر وارد مثانه شود خروجش از مثانه راحت و حتمی است

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  در نتیجه سونوگرافی نوشته شده:علائم واریکوسل طرف راست با سنگ اپی دیدم همی اسکروتال راست
  برای درمان این مورد باید چه کار کرد؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   اگر مشکلی ندارید درمانی نمی خواهد

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم