نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ مثانه

انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۲۱

سنگ مثانه حدود ۵% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید.

گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این علائم عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا ۵۰% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند.

سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد. گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر ۱۰ سال بویژه در سن ۲ تا ۴ سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

 

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد لذا درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد.

قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

همه چیز درباره سنگ مثانه
۳٫۹ (۷۷٫۵%) ۸ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
بیماری های مثانه

چند مدتی هست که دایم احساس ادرار دارم و وقتی میرم دستشویی احساس میکنم که ادرارم کامل تخلیه نشده و هر بار هم مقدار کمی ادرار دفع میکنم
چند روز پیش به متخصص زنان مراجعه کردم گفتند که دیواره مثانه ضخیم شده و قرص فنازومکس رو برام نوشتن
و از دیروز که شروع به خوردن قرص کردم خیلی زود زود نیاز به دستشویی دارم و میتونم بگم که از قبل هم وضعیتم بدتر شده
و اینکه آیا این مشکل من به همون ضخیم بودن دیواره مثانم برمیگرده یا اینکه چیز دیگه ای هست؟!
ممنووونم
علت ضخیم شدن دیواره مثانه چی هست و چه مشکلاتی رو به وجود میاره؟!
مشاهده پاسخ دکتر
2
مثانه

با سلام.
اقای دکتر ۴سال به طور مکرر مبتلا به عفونت مثانه میشدم ۳ ماه مرتب انتی بیوتیک استفاده کردم ۱ماه انتی بیوتیک رو قطع کردم و مشکلی نداشتم دوباره سوزش ادرار شروع شد ماه اول بارداری هستم ایا میتوانم از نیتروفورانتوئین استفاده کنم سونوگرافی کلیه و مثانه خدا رو شکر مشکلی نداشت.لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه برای همیشه این عفونت را درمان کنم؟ایا نیتروفورانتوئین در بارداری ایمن است.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
3
عفونت مثانه

با سلام.
اقای دکتر ۴سال به طور مکرر مبتلا به عفونت مثانه میشدم ۳ ماه مرتب انتی بیوتیک استفاده کردم ۱ماه انتی بیوتیک رو قطع کردم و مشکلی نداشتم امروز سوزش ادرار شروع شد هفته اول بارداری هستم ایا میتوانم از نیتروفورانتوئین استفاده کنم سونو گرافی کلیه و مثانه خدا رو شکر مشکلی نداشت.لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه برای همیشه این عفونت را درمان کنم؟استفاده از انتی بیوتیک نیتروفورانتوئین در دوران بارداری ایمن است باکتری فقط به این انتی بیوتیک حساس است.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
4
عفونت مثانه

با سلام.
اقای دکتر ۴سال به طور مکرر مبتلا به عفونت مثانه میشدم ۳ ماه مرتب انتی بیوتیک استفاده کردم ۱ماه انتی بیوتیک رو قطع کردم و مشکلی نداشتم امروز سوزش ادرار شروع شد هفته اول بارداری هستم ایا میتوانم از نیتروفورانتوئین استفاده کنم سونا گرافی کلیه و مثانه خدا رو شکر مشکلی نداشت.لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه برای همیشه این عفونت را درمان کنم؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
سوزش و درد

با سلام جناب دکتر، من 28 سالمه و شیش ماه پیش بعد از یک دوره دوچرخه سواری سنگین با یک زین غیر استاندارد سوزش ادرار گرفتم و مثانمم در سونوگرافی خوب تخلیه نمیشد، ازمایش ادرار دادم و در ادرارم مثبت یک خون مشاهده شد و بردم پیش فوق تخصص اورولوژی و گفتن باید سیستوسکوپی بشی و انجامم دادم گفتن چیزی نیست و فقط 30 تا قرص تامسولوسین دادن بهم و من هم نمیدونم چرا نخوردمشون، بعد از این ماجرا چند ماهی خوب بودم تا اینکه دوباره از عید سوزش ادرار دارم البته این بار کمی شکمم درد میکنه و بالای التمم بعضی موقع ها تیر میکشه و بعد از ادرار هم نوک الت بعضی موقع ها تیر میکشه، نمیدونم ایا از نخوردن اون 30 تا قرص شده؟ البته دکترا گفتن احتمالا روده تحریک پذیر هم دارم و جدیدا بعلت کم کاری تیرویید قرص لووتیروکسین هم میخورم، ایا میشه مثانم عصبی باشه یا پروستاتم ملتهب باشه؟ایا اون 30 قرص تامسولوسین رو که نخوردم بخورم؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مثانه

با سلام.
خانم ۲۸ ساله .اقای دکتر من ۱۰ ماه پیش به عفونت حاد مثانه مبتلا شدم با خون ریزی و سوزش زیاد در این ۱۰ ماه برای تخلیه باقیمانده ادرار باید زور بزنم ۶ بار این عمل را انجام میدهم تا تخلیه شود اول ادرار بدون زور زدن تخلیه میشود اما در اخر ادرار برای تخلیه کامل مشکل دارم.در حال حاضر روی انتی بیوتیک پروفیلاکسی هستم اما با وجود مصرف انتی بیوتیک باز هم مبتلا به عفونت شدم.دلیل تخلیه نشدن اخر ادرار چیست ایا تنگی مجرا است و یا مثانه ام فلج شده است.این مشکل بعد از عفونت حاد برای من ایجاد شد.
با تشکر از پاسختون
مشاهده پاسخ دکتر
7
مرحله بعد ⏪

با عرض سلام.
آقای دکتر در سونوگرافی انجام شده وجود یک سنگ 7میلیمتری در کالیس میانی کلیه راست همراه با اتساع کالیس مربوطه دیده شده.اولا آیا این سنگ خود بخود دفع میشود؟ یا نیاز به سنگ شکن دارد؟ثانیا بنده هیچ درد یانشانه ای نداشتم ولی به یکباره بدلیل وجود خون در ادرار( همراه با کمی سوزش) به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم که پس از سونوگرافی شکمی وجود سنگ مذکورو یک توده اکوژن وژتاتیو با ابعاد 17در11میلیمتر در سمت چپ کف مثانه اعلام شده است.
خواهشمندم بفرمایید توده اکوژن وژتاتیو یعنی چه وآیاپیگیری سریع نیاز است وخطرناک می باشد؟نیاز به عمل جراحی دارد؟هزینه آن چقدر است؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
درمان سرطان مثانه

با سلام و احترام، سوالم از خدمتتون اینه که سرطان مثانه(مرد، ۵۹ سال) اگر به عضله نفوذ کرده باشه ولی متاستاز به خارج از مثانه نداده باشه، با توجه به فرمایشات خودتون و دیگر پزشکان، درمان طلایی‌اش "رادیکال سیستکتومی" است، با توجه به اینکه برای من امکان رفتن به خارج از کشور هست، آیا این بهترین درمان در همه‌جای دنیاست یا درمانهای بهتر و جدیدتری در جای دیگه‌ای وجود داره؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
خون در ادرار

با سلام
آقاي دكتر من قبلا از شما در رابطه با مشاهده خون در ادرارم مشورت خواسته بود كه با توجه به شرح و حال توضيح داده شده توصيه به آزمايش سيتولوژي ادرار نموديد
بنده با مراجعه به كلينيك و توصيه پزشك سيستوسكپي شدم كه در آن مشخص شد مثانه من متورم و سيستيت( اگر اشتباه نكنم) مي باشد كه تصاوير را برايتان پيوست ميكنم
ميخواستم ببينم آيا نياز به انجام سيتولوژي هست يا نه؟
با تشكر

سوال قبل جهت يادآوري
با سلام
آقاي دكتر بنده ٣٣ سال دارم
حدود سه ماه قبل به صورت واضح در ادرارم خون قرمز پر رنگ مشاهده كردم پس از مراجعه به اورژانس بيمارستان هاشمي نژاد و انجام آزمايش ادرار معلوم شد مشكل نمي تواند عفونت باشد و بعد از آن سونوگرافي كليه و مثانه انجام دادم كه گزارش آن طبيعي بودن كليه ها و مثانه و نبود هرگونه سنگ و توده اي را نشان ميداد و تنها مختصري ديواره مثانه افزايش داشت. بعد از يكماه مجدد آزمايش ادرار و عملكرد كليه ها را دادم كه طبيعي بود و در ادرار هم خوني مشاهده نشد
البته در اين مدت متوجه ابتلا به فشار خون بالا شدم كه با مراجعه به متخصص قلب و سابقه خانوادگي اين مسئله را بي ارتباط با مشكل خون در ادرار دانست ميخواستم بدانم آيا نياز به پيگيري بيشتر وجود دارد يا خير؟ با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
10
مشکل مثانه

سلام خسته نباشید من 23 سال سن دارم 168 قد و 40 کیلو وزن و الان حدود دو ماه میشه که شب چند قطره ادرار ازم خارج میشه در خواب و بعد بیدار میشم ولی در طول روز تکرر ادرار یا سوزش ویا مشکل دیگه ای مشکلی ندارم . می خواستم علتش رو بدونم واقعا نگرانم کرده مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 52 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم