درمان صد در صد زگیل تناسلی مردان

در این مقاله مطالعه می کنید:

زگیل تناسلی مردان چیست؟

زگیل تناسلی مردان یک نوع عفونت مقاربتی است که باعث ایجاد زائده های کوچک و همرنگ پوست یا صورتی رنگ در بخش بیرونی آلت تناسلی مردان، مقعد، در مجرای ادراری، کشاله ران، اطراف بیضه و در روابط جنسی دهانی، باعث ایجاد زگیل بر روی لب و داخل دهان می شود.  زگیل ها ممکن است صاف و مسطح باشند یا اینکه گاهی بافت خشن و برجسته ای داشته باشند.  شما به ندرت ممکن است در ناحیه تناسلی خود، احساس خارش، سوزش یا حساسیت داشته باشند.

 در ادامه با هم خواهیم دید که آیا درمان صد در صد زگیل تناسلی مردان بدون عود مجدد امکانپذیر است یا خیر؟! و بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان کدام است؟

اما قبل از هر چیزی با هم ببینیم که…

چرا مردان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند؟

زگیل تناسلی اقایان توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس HPV وجود دارد که می توانند انواع مختلفی از مشکلات و زگیل ها را ایجاد کنند. اما از میان آن ها، نوع ۶ و ۱۱، علل اصلی ایجاد زگیل تناسلی هستند و انواع ۱۶ و ۱۸ علل اصلی سرطان دهانه رحم محسوب می شوند. اما همه سویه هایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی (HPV) می شوند، به طور معمول باعث ایجاد سرطان نمی شوند.

HPV  از طریق تماس مستقیم پوست به پوست، از جمله آمیزش جنسی با شخص بیمار، رابطه جنسی دهانی با شخص بیمار، رابطه جنسی مقعدی با شخص بیمار، یا هر تماس دیگری که ناحیه تناسلی را درگیر می کند (مثلا تماس دست با ناحیه تناسلی)، منتقل می شود. اما احتمال انتقال آن با دست زدن به صندلی توالت، وجود ندارد.

اکثر افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند، اما باز هم می توانند بیماری را منتقل کنند.  از آن جایی که این بیماری ممکن است نهان باشد، ولی همچنان قابلیت انتقال داشته باشد، باید همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند را به عنوان ناقلین بالقوه HPV در نظر بگیریم. این مسئله هم شامل افرادی می شود که زگیل های قابل مشاهده بر روی پوست بدنشان دارند و هم افرادی که هیچ علائمی ندارند.

زمان ظاهر شدن زگیل ها در مردان متفاوت است و ممکن است هفته ها یا گاهی حتی یک سال پس از اینکه در معرض آلودگی قرار بگیرید، ظاهر شوند. معمولا نمی توان زمان دقیق مبتلا شدن به بیماری زگیل تناسلی را تشخیص داد.

بهترین دارو برای درمان زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی اقایان را می توان با معاینه تشخیص داد. این کار توسط پزشک متخصص ارولوژی یا زنان انجام می شود در مواردی که پزشک به نوع ضایعه و یا سرطانی بودن آن شک داشته باشد، ممکن است تکه کوچکی از بافت را برای آزمایش بیشتر، بردارد. به این کار، بیوپسی گویند.

راه های زیادی برای درمان زگیل تناسلی زنان و مردان وجود دارد: برخی از این روش ها، شامل استفاده از قرص ها، محلول اسید سالیسیلیک و برخی دیگر، شامل  پروسه های درمانی پیشرفته تر و حتی جراحی هستند .حتی ممکن است پس از درمان، زگیل ها در عرض چند هفته یا چند ماه بعد از آن، مجددا عود کنند. این مساله به این دلیل است که درمان زگیل تناسلی لزوما به معنای خلاص شدن از شر تمامی ویروس های HPV که باعث ایجاد زگیل ها می شوند، نیست.

فراموش نکنید که در حال حاضر هیچ درمان قطعی و دائمی برای HPV وجود ندارد که شما بتوانید با کمک آن، برای همیشه از شر زگیل های تناسلی خود خلاص شوید. اما رعایت نکاتی که توسط پزشک به شما گفته می شود و تقویت سیستم ایمنی برای درمان زگیل تناسلی بی تاثیر نیست.

معمولا برخی افراد ترجیح می دهند به جای انجام درمان هایی که در یک جلسه تمامی زگیل ها را از بین می برد به درمان های خانگی زگیل تناسلی و یا استفاده از کرم ها و پمادها روی آورند. در ادامه تعدادی از این روش ها به شما معرفی شده اند:

پودوفیلین:

پودوفیلین یکی از داروهایی است که برای درمان زگیل تناسلی مردان استفاده می شود و بافت زگیل را از بین می برد. پزشک معالج شما یا پرستارتان، محلول را مستقیماً با یک سواب پنبه ای روی زگیل ها می مالد و شما باید یک تا چهار ساعت بعد، آن ناحیه آغشته شده به محلول را بشویید. درمان هر هفته و به مدت چهار الی شش هفته انجام می شود یا اینکه درمان باید تا زمانی که ضایعات از بین بروند تکرار شود. عوارض جانبی این روش، از تحریک خفیف پوست تا درد و زخم های پوستی متغیر است و هر بیمار ممکن است برخی یا همه این علائم را نشان دهد. پودوفیلین در بیماران باردار استفاده نمی شود.

پودوفیلوکس:

روش درمانی با پودوفیلوکس شبیه پودوفیلین است، اما می توانید پودوفیلوکس (کوندیلوکس) را در خانه نیز استفاده کنید. با استفاده از یک سواب پنبه ای، ژل یا محلول مایع را دو بار در روز به مدت سه روز متوالی روی زگیل(ها) بمالید. سپس تا چهار روز آینده از هیچ درمانی در این ناحیه نباید استفاده نکنید. می توانید این پروسه درمانی را تا چهار بار تکرار کنید تا زمانی که زگیل ها به طور کامل از بین بروند. پودوفیلوکس نیز شبیه پودوفیلین، در بیماران باردار استفاده نمی شود. عوارض جانبی پودوفیلوکس مشابه عوارض جانبی پودوفیلین است.

اسید بی کلرواستیک و اسید تری کلرواستیک:

هر دو این اسیدها یعنی اسید کلرواستیک (BCA) و اسید تری کلرواستیک (TCA) اسیدهایی هستند که بافت زگیل را از بین می برند. TCA برای درمان زگیل تناسلی بیشتر از BCA مورد استفاده قرار می گیرد و باید حتما توسط پزشک یا پرستار استفاده شود. پزشک یا پرستار شما، اسید را یک بار در هفته و به مدت چهار الی شش هفته روی زگیل ها استفاده می کند، یا اینکه از این درمان باید تا زمانی که زگیل ها از بین بروند، استفاده کرد. عوارض جانبی TCA شامل درد و سوزش است. TCA برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است.

ایمی کیمود و زگیل تناسلی

ایمی کیمود:

ایمی کیمود با نام تجاری آلدارا یا زیکلارا، کرمی است که سیستم ایمنی را برای خلاص شدن از شر زگیل ها، تحریک می کند. برای درمان زگیل تناسلی در مردان، می توانید کرم را مستقیماً روی زگیل ها بمالید، بهتر است قبل از خواب از این کرم استفاده کنید و پس از گذشت ۶ الی ۱۰ ساعت، این ناحیه را با آب بشویید. کرم آلدارا را سه روز در هفته به مدت 16 هفته استفاده کنید و کرم زیکلارا را روزانه و به مدت ۸ هفته استفاده کنید. سوزش و قرمزی خفیف هنگام استفاده از ایمی کیمود طبیعی است و به این معنی است که درمان موثر واقع شده است. استفاده از ایمی کیمود در دوران بارداری توصیه نمی شود.

اینترفرون:

اینترفرون دارویی است که باعث پاسخ ایمنی می شود. این دارو در چندین شکل درمانی اعم از تزریق یا ژل موضعی در بازار موجود است، اما مطالعات نشان داده است که استفاده از شکل تزریقی آن به صورت مستقیم در زگیل، برای درمان زگیل موثرتر است.

عوارض جانبی اینترفرون شامل علائمی شبیه آنفولانزا، خستگی، بی اشتهایی و همچنین درد است. اینترفرون معمولاً به عنوان اصلی ترین روش درمان، برای از بین بردن زگیل های تناسلی توصیه نمی شود. بهتر است این روش در ترکیب با عمل های جراحی و برداشتن زگیل و یا سایر روش های درمانی پزشکی، به‌ ویژه در مورد زگیل‌ هایی که با درمان ‌های دیگر بهبود نمی ‌یابند، استفاده می شود. استفاده از اینترفرون در دوران بارداری بی خطر نیست.

سینکاتچینز:

سینکاتچینز یا ورجین، یک پماد گیاهی است که شما می توانید بدون نسخه آن را تهیه کنید. مکانسیم دقیق اثر کاتچینز هنوز ناشناخته است، اما دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. باید این پماد را بر روی زگیل هایی که روی سطح پوست قرار دارند (فقط زگیل های بیرونی)، سه بار در روز و به مدت ۱۶ هفته، استفاده کنید. دارو را نباید در داخل واژن یا داخل مقعد و همچنین برای افراد دارای نقص ایمنی و یا در افراد مبتلا به تبخال فعال استفاده کنید. قبل از برقراری تماس جنسی یا قبل از قرار دادن تامپون در واژن، باید دارو از روی پوست شسته شود. این دارو می تواند لاتکس موجود در کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند.

در آزمایش های انجام شده برای این روش درمانی، حدود ۵ درصد استفاده کنندگان از این دارو، استفاده از آن را به دلیل عوارض جانبی قطع کرده اند و تقریبا ۹۰ درصد از استفاده کنندگان، واکنش های موضعی در محل استعمال دارو را گزارش داده اند. برخی از واکنش های موضعی این دارو شامل خارش، قرمزی، درد، التهاب، زخم، تورم، سوزش  و تاول های کوچک است.

درمان صد در صد زگیل تناسلی مردان

 در  روش های پیشرفته تر زگیل های تناسلی اقایان در یک یا چند جلسه به طور کامل برداشته می شوند. این درمان ها شامل روش هایی از جمله: جراحی، سوزاندن زگیل، لیزر و کرایوتراپی می شوند.  برخی از این درمان ها مانند لیزر و کرایوتراپی (فریز کردن) در مطب قابل انجام هستند ولی برخی دیگر از آن ها نیاز به اتاق عمل دارند.  

گرچه امروزه به دلیل آگاهی مردم، مراجعه به مطب ها و انتخاب درمان منطقی زگیل، بیشتر شده است با این حال برخی  از بیمارانی که به متخصص ارولوژی مراجعه می کنند افرادی هستند که از درمان با سایر روش ها ناامید و خسته شده اند  مخصوصا در زمینه درمان:

در ادامه روش های تخصصی درمان زگیل تناسلی در مردان را به صورت خلاصه به شما معرفی خواهیم کرد:

لیزر:

لیزر به کمک انرژی نور، زگیل ها را از بین می برد. پزشکانی که برای درمان زگیل ها از لیزر درمانی استفاده می کنند، به آموزش خاص و همچنین تجهیزات تخصصی نیاز دارند. این روش درمانی، در مطب انجام می شود و برای جلوگیری از درد، از بی حسی موضعی استفاده می گردد.این روش عوارض خاصی ندارد ولی در برخی افراد سبب ایجاد درد و زخم کوچک می شود که به مرور از بین خواهد رفت.

اگر زگیل ها در ناحیه وسیعی پخش شده باشند، لیزر درمانی، نسبت به سایر درمان ها، گزینه مناسبی است. 

کرایوتراپی:

در کرایوتراپی از یک ماده شیمیایی برای فریز کردن و انجماد زگیل استفاده می شود. این روش درمانی را می توان در مطب انجام داد و معمولا نیاز به بیهوشی ندارد. انجام عمل کرایوتراپی، اغلب با احساس درد همراه است. سایر عوارض جانبی این روش می تواند شامل تحریک پوست، تورم، تاول و زخم باشد. در دوران بارداری، می توان از روش کرایوتراپی استفاده کرد.

الکتروکوتر:

کوتر الکتریکی از انرژی الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند. این روش درمانی معمولا در اتاق عمل انجام می شود و برای جلوگیری از درد، از بی حسی موضعی استفاده می کنند.

جراحی زگیل تناسلی:

این روش شامل برداشتن زگیل است که توسط عمل جراحی انجام می شود. برای انجام این عمل و جلوگیری از درد، از بیهوشی استفاده می شود. به ندرت برداشتن زگیل ها، باعث درد پس از آن، زخم و عفونت می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که در فیلم زیر، مراجعه کننده ی ما در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کرده است با این حال از آنجا که کاندوم نمی تواند تمام ناحیه تناسلی را پوشش دهد، به راحتی مبتلا به زگیل تناسلی شده است.

خلاص شدن از شر زگیل تناسلی اقایان، لزوما به این معنی نیست که ویروسی که عامل ایجاد زگیل های HPV است، به طور کامل از بین رفته است. گاهی اوقات، حدود سه الی شش ماه پس از درمان، زگیل ها مجددا عود می کنند. این مساله بیشتر در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افرادی که دیابت یا ایدز دارند، یا از داروهای سرکوب سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند، دیده می شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی اقایان

1-واکسن زگیل تناسلی را دریابید!

HPV دو مدل واکسن دارد. یک مدل ۴ ظرفیتی با نام تجاری گارداسیل و دیگری واکسن ۹ ظرفیتی با نام تجاری گارداسیل-۹، که برای جلوگیری از زگیل تناسلی کاربرد دارند. واکسن  گارداسیل به جلوگیری از ابتلا به ۴ نوع ویروس HPV به شماره های ۶،۱۱،۱۶، و ۱۸ کمک می کند و واکسن گارداسیل-۹ علاوه بر انواعی که واکسن گارداسیل پوشش می دهد، پنج نوع دیگر را نیز اضافه می کند. واکسن گارداسیل-۹ فقط در آمریکا موجود است. 

واکسن ها نمی توانند عفونت ها و زگیل های تناسلی که قبلا به وجود آمده اند را درمان کنند.

واکسن دیگری برای پیشگیری از HPV به نام سرواریکس بیشتر برای خانم ها وجود دارد. این واکسن به جلوگیری از دو نوع ویروس HPV به شماره های ۱۶ و ۱۸ کمک می کند، بنابراین این واکسن به پیشگیری از انواع ویروس های به وجود آورنده سرطان دهانه رحم نیز کمک می کند. (اما نه همه ویروس های عامل زگیل تناسلی). همه این واکسن ها کاملا بی خطر هستند.

2- تماس جنسی با هر کسی ممنوع!

اجتناب از برقراری رابطه یا تماس جنسی با افراد مبتلا به HPV می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد. با این وجود، این کار دشواری است. زیرا خیلی از افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند و عملا ناقل آن به حساب می آیند، فاقد هر گونه علامت بالینی هستند و از طرفی استفاده از کاندوم نمی تواند به طور کامل از شما در برابر HPV محافظت کند، زیرا مناطقی که با کاندوم پوشانده نمی شوند می توانند زگیل تناسلی را به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل کنند.

و در نهایت اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده اید و هنوز برای انتخاب درمان مناسب مردد هستید و یا شک دارید که زگیل هستند یا خیر، می توانید عکس آنها را در بخش پرسش و پاسخ برای من ارسال کنید تا در این باره با هم بیشتر صحبت کنیم.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.6/5 - (5 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر