نمایش منوی کناری

واکسن زگیل تناسلی (HPV) – گارداسیل

در سال ۲۰۰۶، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از گارداسیل، نخستین واکسنی که به منظور پیش­گیری از عفونت و با هدف اختصاصی گونه­ های HPV ساخته شده بود، تأیید کرد.

گارداسیل یک واکسن چهارظرفیتی همانندسازی شده است که با تشدید تشکیل پادتن­ های خنثی­ کننده­ ی اختصاصی این آنتی­ ژن­ها، در برابر عفونت با HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ از بدن محافظت می نماید. در مجموع، واکسن گارداسیل در برابر آن گونه هایی از ویروس که مسئول ایجاد ۷۰% سرطان­های دهانه ­ی رحم، ۸۰% سرطان های مقعد، ۴۰% سرطان­ های ناحیه خارجی تناسلی زنان و ۹۰% زگیل­ های تناسلی هستند، تولید ایمنی می­ نماید. هم­چنین، نشان داده شده است که واکسن گارداسیل از رشد ضایعات دیسپلاستیک پیش بدخیمی دهانه ­ی رحم، مانند CIN درجه III/II/I، همانند زگیل­های تحریک ­کننده­ ی سرطان در مقعد، ناحیه خارجی تناسلی زنان ، مهبل و آلت پیش­گیری می­کند.

واکسن گارداسیل

نحوه تزریق گارداسیل

گارداسیل به طور استاندارد در ۳ دوز جداگانه پایه، و ماه های ۲ و ۶ ماه تزریق می­شود. واکسیناسیون بیش­ترین تأثیر را بر افرادی که قبلاً در معرض HPV نبوده ­اند دارد و بنابراین، در ابتدا برای زنان جوان ۹ تا ۲۵ ساله که هنوز در معرض HPV قرار نگرفته­ اند، پیشنهاد شد. گمان بر این است که این واکسن تا ۹۹% در پیش­گیری از تشکیل زگیل­ های تناسلی در این گروه مؤثر است. هم­چنین، مدارک موجود نشان می­دهد که گارداسیل برای زنان تا سن ۴۵ سالگی نیز می­ تواند سودمند باشد، به شرط آن که تا آن سن دچار دست­ کم به یکی از گونه­ های HPV مورد هدف واکسن (یعنی تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV) مبتلا نشده باشند. به نظر می­رسد که این به دلیل توانایی گارداسیل در کاهش میزان عود مجدد عفونت های راجعه HPV یا ماندگار باشد، که با افزایش خطر پیش­رفت بدخیمی همراه است.

بنابراین ثابت شده است که گارداسیل در ایجاد دفاع در برابر ضایعات درجه ­ی پایین و بالای مربوط به HPV گونه­ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸، همانند تسریع در کاهش شدید عوارض مرتبط با HPV و ابعاد بیماری، بسیار مؤثر است. آثار محافظتی گارداسیل تا ۵ سال پس از واکسیناسیون باقی می ماند و طی این مدت سطح ایمنی بدن نسب به بیماری کاهش نمی یابد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی تجویز HPV4 خفیف و شامل بی­حالی، تورم در موضع تزریق، سردرد، تهوع و تب است.

اخیراً FDA استفاده ­ی درمانی از HPV4 را گسترش داده و شامل پسران و مردان جوان ۹ تا ۲۵ ساله نموده است. نشان داده شده که واکسن در مردان و زنان دارای اثر یکسان در پیش­گیری از ابتلا به زگیل تناسلی و ایجاد واکنش درازمدت ایمنی است. هم­چنین، مشخص شده که واکسن در کاهش پیدایش زگیل­ های محرک سرطان­های مقعد که مانند CIN با عفونت HPV همراه هستند، مؤثر است.

افزودن مردان به استفاده­ کنندگان از واکسن گارداسیل دارای این فایده­ ی جانبی نیز هست که پیدایش عفونت در زنان را با پیش­گیری از انتقال ویروس و هدف­ گیری مستقیم منبع آن، کاهش می­دهد. کاهش بار HPV از طریق حذف بالقوه ­ی مخزن لازم برای رشد و تکثیر ویروس، گام مهمی در حذف نهایی آن است. به علاوه، گزارش ­های جمعیت­ محور مهمی از کاهش زگیل تناسلی در جوامع واقعی، به خاطر پوشش فراگیر واکسیناسیون HPV، از استرالیا رسیده است که نه تنها کاهش در تناوب زگیل تناسلی در زنان با سن مناسب برای واکسیناسیون را نشان می­دهد، بلکه ایجاد آثار محافظتی به وسیله ­ی ایمنی گروهی را در مردان دگرجنس ­گرا تأیید می­کند. با گذشت ۴ سال از آغاز برنامه­ ی واکسیناسیون، اخیراً ناپدید شدن زگیل­ های تناسلی در زنان و مردان زیر ۲۱ سال این جمعیت گزارش شده است.

واکسن زگیل تناسلی

سرواریکس (HPV2)

در پاییز ۲۰۰۹، FDA استفاده از واکسن همانندساز HPV دیگری (HPV2) را در زنان ۱۰ تا ۲۵ ساله تأیید کرد. مشخص شده که زنان واکسینه شده، پس از درمان زگیل تناسلی بسیار کم­تر دچار بیماری­ های متعاقب و مرتبط با HPV شده­ اند. با وجودی که سرواریکس یک واکسن دوظرفیتی است که فقط روی گونه ­های پرخطر ۱۶ و ۱۸ HPV هدف­ گیری شده، از لحاظ دوزاژ و برنامه ­ی تجویز شبیه HPV4 است. این دو گونه­ ی سرطان­زا غالباً با سرطان دهانه­ ی رحم، CIN درجه III/II/I و آدنوکارسینوما in situ همراهند. سرواریکس بر ضد گونه­ هایی که معمولاً با زگیل­های تناسلی همراهند، ایجاد ایمنی نمی­کند.

زگیل­ های تناسلی خارجی در نتیجه­ ی عفونت زمینه­ ای HPV ایجاد می­شوند و جزو شایع­ترین بیماری­های هستند که از طریق جنسی منتقل می­گردند و اجتماعات را درگیر می­کنند. فقط در آمریکا سالانه ۳ تا ۶ میلیون نفر به عفونت­ های دارای علائم دچار می­شوند که تقریباً برابر با ۱% جمعیت فعال جنسی است. با وجودی که تقریباً ۱۲۰ گونه ­ی متفاوت HPV وجود دارد،

تقریباً ۹۰% آسیب­ های زگیلی توسط عفونت با ویروس­های نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می­شوند. این­ها به دلیل پتانسیل بدخیمی محدود و پیش­رفت نادرشان به سمت بدخیمی، در گروه گونه­ های کم­ خطر در نظر گرفته می­شوند. در مقابل، زگیل­ های مرتبط با گونه­ های پرخطر ۱۶ و ۱۸ ممکن است به اشکال سرطان­زا تغییر شکل دهند. به علاوه، عفونت با این گونه­ ها با پیش­رفت انواعی از آسیب­ های سرطانی و پیش ­سرطانی پیوند دارد.

روش­های متفاوت درمانی وجود دارند، از درمان­های موضعی گرفته تا جراحی و مداخله و تغییر وضعیت ایمنی، و این­ ها می­توانند با توجه به هزینه، مدت درمان، برنامه­ ی دوزاژ و اثرات نامطلوبشان متفاوت باشند. تا امروز با توجه به اثرگذاری کلی و قدرت نابودسازی زگیل در کوتاه ­مدت و درازمدت، روش درمانی منحصر به فردی که برتر از روش­های دیگر باشد شناخته نشده است. انتخاب روش درمانی اغلب وابسته به نظر و تمایلات بیمار و همچنین ابعاد و گستردگی بیماری است.

زگیل تناسلی و عفونت­های HPV، با شیوع بالا و فقدان درمان مناسب، هم­چنان یکی از نگرانی­ های مهم بهداشت عمومی هستند. این حقایق بر اهمیت واکسیناسیون روتین HPV با HPV4 یا HPV2 تأکید دارد، که با پیش­گیری از عفونت ویروسی و انتقال آن می­تواند نقش مهمی در کاهش بار بیماری داشته باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

منبع:

Current Update on the Treatment of Genital Warts

Valerie R Yanofsky, Rita V Linkner, David Pompei, Gary Goldenberg Disclosures

Expert Rev Dermatol. ۲۰۱۳;۸(۳):۳۲۱-۳۳۲٫

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
واکسن زگیل تناسلی (HPV) – گارداسیل
2 (40%) 2 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سبا چهارشنبه ۲۹ اسفند ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  ایا این عکس زگیل یا وستیبولار چون من سه ما پیش نزذیک همین عکس یه زائده انگشتی داشتم عکسشو فرستادم شما گفتید وستیبولار است حالا اینا جدید درامده از پایین مجرای ادرار تا نزدیک واژن
  1. تصویر کاربر سبا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 روز پیش)
   باتوجه ب اینکه من وهمسرم رابطه با کس دیگه نداشتیم فقط من تو استخر رو لبه استخر یه دقیقه نشستم با مایو .مایو ران پاهامو پوشونده بود زگیل از این راه منتقل میشه؟
   چند ماه پیش خانه پدری حمام رفتم از لیف انها بعد از شستشوی لیف با اب و صابون استفاده کردم از مادرم پرسیدم گفت ما هیچکدوم زگیل نداریم اگه مبتلا باشن از این راه منتقل میشه؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)
  3. تصویر کاربر سبا سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 4 روز پیش)
   اقای دکتر اینایی که جدید دراومده از قبلیه کوچکتر ه اندازه اون نرم هم نیستند چرا؟من استرس دارم.دلیل رویش وستیبولار پاپیلوماتوز میشه استفاده از نوار بهداشتی نامرغوب باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۹ اسفند ۹۷( 4 روز پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من مهرماهِ سالِ ۹۶ یه رابطه داشتم و تقریبا ۴-۵ ماه بعدش این ضایعه‌ی کوچک که عکسش رو می‌فرستم دیدم، همین یکی هم هست.. پیش دکتر رفتم یه محلول دادن، هفته‌ای دو بار این محلول رو زدم و بعد از ۵-۶ بار استفاده خشک شد و از بین رفت، اما چند هفته بعد باز همون‌جا ظاهر شد... یک بار دیگه محلول رو استفاده کردم و باز همین اتفاق افتاد... می‌خواستم بدونم این زگیل تناسلی هست؟ و آیا درمان خاصی می‌خواد یا صبر کنم با گذر زمان خوب شه و از بین بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  یه مدتیه اخر الت تناسلیم مثل جوش زیر پوستی میمونه میخواستم بدون زگیله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر شکیلامحسنی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من زگیل مقعد داشتم کوتر انجام دادم الان تقریبا 3ماه ونیم میگذره که انجام دادم اما پوست مقعدم خیلی خارش وسوزش دارم چه دارویی استفاده کنم که این خارشا بره خیلی اذیتم البته الان من زگیل ندارم اما جاشون خارش دارم قبل ازکوتر من محلول پدوفیلین استفاده میکردم وپوستم نازک شده هرموقعه که خارشم زیاد میشه فکرمیکنم که نکنه دوباره زگیل زدم میرم چک میکنم خودمو توآینه میبینم ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   پماد کالندولا بزن و شبی یک عدد قرص ستریزین استفاده کنید

 • تصویر کاربر حامدرحیمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام,خسته نباشید, ببخشید اقای دکتر من حدود یکی ماه پیش تقریبا متوجه شدم سه تا شبه جوش نزدیک مقعدم در اومده, یه مدت بودن خوب نشدن, منم یک بار اونارو کندم, حالت کندن پوست جوش, از یکیشون خون زیادی اومد, بعد از یه مدت دوباره به تقریباهمون شکل اول دوباره برگشتن.
  حقیقتش ترسیدم نکنه اینها زگیل خفیف باشه, چون مقداری شبیه هستن.
  تقریبا شش ماه پیش هم رابطه داشتم. ولی نمیدونم طرفم مبتلا بوده یانه.
  تو نت نگاه کردم مقداری شبیه زگیل خفیف هست. از یه طرف شبیه جوشهایی هست که با زگیل اشتباه میشه, مثل جوشگاه. نمیدونم, اگه میشه لطف کنید راهنمایی کنید. عکسش رو میفرستم. ببخشید اقای دکتر.
  ممنون از این فرصت که در اختیار بیمار قرار میدین. 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر