نمایش منوی کناری

واکسن زگیل تناسلی (HPV) – گارداسیل

در سال ۲۰۰۶، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از گارداسیل، نخستین واکسنی که به منظور پیش­گیری از عفونت و با هدف اختصاصی گونه­ های HPV ساخته شده بود، تأیید کرد.

گارداسیل یک واکسن چهارظرفیتی همانندسازی شده است که با تشدید تشکیل پادتن­ های خنثی­ کننده­ ی اختصاصی این آنتی­ ژن­ها، در برابر عفونت با HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ از بدن محافظت می نماید. در مجموع، واکسن گارداسیل در برابر آن گونه هایی از ویروس که مسئول ایجاد ۷۰% سرطان­های دهانه ­ی رحم، ۸۰% سرطان های مقعد، ۴۰% سرطان­ های ناحیه خارجی تناسلی زنان و ۹۰% زگیل­ های تناسلی هستند، تولید ایمنی می­ نماید. هم­چنین، نشان داده شده است که واکسن گارداسیل از رشد ضایعات دیسپلاستیک پیش بدخیمی دهانه ­ی رحم، مانند CIN درجه III/II/I، همانند زگیل­های تحریک ­کننده­ ی سرطان در مقعد، ناحیه خارجی تناسلی زنان ، مهبل و آلت پیش­گیری می­کند.

واکسن گارداسیل

نحوه تزریق گارداسیل

گارداسیل به طور استاندارد در ۳ دوز جداگانه پایه، و ماه های ۲ و ۶ ماه تزریق می­شود. واکسیناسیون بیش­ترین تأثیر را بر افرادی که قبلاً در معرض HPV نبوده ­اند دارد و بنابراین، در ابتدا برای زنان جوان ۹ تا ۲۵ ساله که هنوز در معرض HPV قرار نگرفته­ اند، پیشنهاد شد. گمان بر این است که این واکسن تا ۹۹% در پیش­گیری از تشکیل زگیل­ های تناسلی در این گروه مؤثر است. هم­چنین، مدارک موجود نشان می­دهد که گارداسیل برای زنان تا سن ۴۵ سالگی نیز می­ تواند سودمند باشد، به شرط آن که تا آن سن دچار دست­ کم به یکی از گونه­ های HPV مورد هدف واکسن (یعنی تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV) مبتلا نشده باشند. به نظر می­رسد که این به دلیل توانایی گارداسیل در کاهش میزان عود مجدد عفونت های راجعه HPV یا ماندگار باشد، که با افزایش خطر پیش­رفت بدخیمی همراه است.

بخوانید  وستیبولار پاپیلوماتوز یا زگیل تناسلی ؟

بنابراین ثابت شده است که گارداسیل در ایجاد دفاع در برابر ضایعات درجه ­ی پایین و بالای مربوط به HPV گونه­ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸، همانند تسریع در کاهش شدید عوارض مرتبط با HPV و ابعاد بیماری، بسیار مؤثر است. آثار محافظتی گارداسیل تا ۵ سال پس از واکسیناسیون باقی می ماند و طی این مدت سطح ایمنی بدن نسب به بیماری کاهش نمی یابد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی تجویز HPV4 خفیف و شامل بی­حالی، تورم در موضع تزریق، سردرد، تهوع و تب است.

اخیراً FDA استفاده ­ی درمانی از HPV4 را گسترش داده و شامل پسران و مردان جوان ۹ تا ۲۵ ساله نموده است. نشان داده شده که واکسن در مردان و زنان دارای اثر یکسان در پیش­گیری از ابتلا به زگیل تناسلی و ایجاد واکنش درازمدت ایمنی است. هم­چنین، مشخص شده که واکسن در کاهش پیدایش زگیل­ های محرک سرطان­های مقعد که مانند CIN با عفونت HPV همراه هستند، مؤثر است.

افزودن مردان به استفاده­ کنندگان از واکسن گارداسیل دارای این فایده­ ی جانبی نیز هست که پیدایش عفونت در زنان را با پیش­گیری از انتقال ویروس و هدف­ گیری مستقیم منبع آن، کاهش می­دهد. کاهش بار HPV از طریق حذف بالقوه ­ی مخزن لازم برای رشد و تکثیر ویروس، گام مهمی در حذف نهایی آن است. به علاوه، گزارش ­های جمعیت­ محور مهمی از کاهش زگیل تناسلی در جوامع واقعی، به خاطر پوشش فراگیر واکسیناسیون HPV، از استرالیا رسیده است که نه تنها کاهش در تناوب زگیل تناسلی در زنان با سن مناسب برای واکسیناسیون را نشان می­دهد، بلکه ایجاد آثار محافظتی به وسیله ­ی ایمنی گروهی را در مردان دگرجنس ­گرا تأیید می­کند. با گذشت ۴ سال از آغاز برنامه­ ی واکسیناسیون، اخیراً ناپدید شدن زگیل­ های تناسلی در زنان و مردان زیر ۲۱ سال این جمعیت گزارش شده است.

بخوانید  مراقبت بعد از لیزر زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی

سرواریکس (HPV2)

در پاییز ۲۰۰۹، FDA استفاده از واکسن همانندساز HPV دیگری (HPV2) را در زنان ۱۰ تا ۲۵ ساله تأیید کرد. مشخص شده که زنان واکسینه شده، پس از درمان زگیل تناسلی بسیار کم­تر دچار بیماری­ های متعاقب و مرتبط با HPV شده­ اند. با وجودی که سرواریکس یک واکسن دوظرفیتی است که فقط روی گونه ­های پرخطر ۱۶ و ۱۸ HPV هدف­ گیری شده، از لحاظ دوزاژ و برنامه ­ی تجویز شبیه HPV4 است. این دو گونه­ ی سرطان­زا غالباً با سرطان دهانه­ ی رحم، CIN درجه III/II/I و آدنوکارسینوما in situ همراهند. سرواریکس بر ضد گونه­ هایی که معمولاً با زگیل­های تناسلی همراهند، ایجاد ایمنی نمی­کند.

زگیل­ های تناسلی خارجی در نتیجه­ ی عفونت زمینه­ ای HPV ایجاد می­شوند و جزو شایع­ترین بیماری­های هستند که از طریق جنسی منتقل می­گردند و اجتماعات را درگیر می­کنند. فقط در آمریکا سالانه ۳ تا ۶ میلیون نفر به عفونت­ های دارای علائم دچار می­شوند که تقریباً برابر با ۱% جمعیت فعال جنسی است. با وجودی که تقریباً ۱۲۰ گونه ­ی متفاوت HPV وجود دارد،

تقریباً ۹۰% آسیب­ های زگیلی توسط عفونت با ویروس­های نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می­شوند. این­ها به دلیل پتانسیل بدخیمی محدود و پیش­رفت نادرشان به سمت بدخیمی، در گروه گونه­ های کم­ خطر در نظر گرفته می­شوند. در مقابل، زگیل­ های مرتبط با گونه­ های پرخطر ۱۶ و ۱۸ ممکن است به اشکال سرطان­زا تغییر شکل دهند. به علاوه، عفونت با این گونه­ ها با پیش­رفت انواعی از آسیب­ های سرطانی و پیش ­سرطانی پیوند دارد.

بخوانید  درمان بی بازگشت زگیل تناسلی در مردان چیست؟

روش­های متفاوت درمانی وجود دارند، از درمان­های موضعی گرفته تا جراحی و مداخله و تغییر وضعیت ایمنی، و این­ ها می­توانند با توجه به هزینه، مدت درمان، برنامه­ ی دوزاژ و اثرات نامطلوبشان متفاوت باشند. تا امروز با توجه به اثرگذاری کلی و قدرت نابودسازی زگیل در کوتاه ­مدت و درازمدت، روش درمانی منحصر به فردی که برتر از روش­های دیگر باشد شناخته نشده است. انتخاب روش درمانی اغلب وابسته به نظر و تمایلات بیمار و همچنین ابعاد و گستردگی بیماری است.

زگیل تناسلی و عفونت­های HPV، با شیوع بالا و فقدان درمان مناسب، هم­چنان یکی از نگرانی­ های مهم بهداشت عمومی هستند. این حقایق بر اهمیت واکسیناسیون روتین HPV با HPV4 یا HPV2 تأکید دارد، که با پیش­گیری از عفونت ویروسی و انتقال آن می­تواند نقش مهمی در کاهش بار بیماری داشته باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

منبع:

Current Update on the Treatment of Genital Warts

Valerie R Yanofsky, Rita V Linkner, David Pompei, Gary Goldenberg Disclosures

Expert Rev Dermatol. ۲۰۱۳;۸(۳):۳۲۱-۳۳۲٫

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
واکسن زگیل تناسلی (HPV) – گارداسیل
2 (40%) 2 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من راجب زائده های گوشتی که روی آلت تناسلی همسرم هس پرسیدم از شما که فرمودین برای ختنه س و زگیل نیس ولی من عکس فرستاده بودم که انگار ارسال نشده و میخوایتم نطرتون رو طبق عکس ها بدونم چون توی محل ختنه گاه نیس دوبازه لکسا رو میعرستم لطفا ببینید و بگید زگیل هس یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   سری قبل هم عکس فرستاده بودید. مجدد عکس ها رو دیدم زگیل نیستند و مربوط به ختنه هستند

 • تصویر کاربر م.ق دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روز بخیر
  35 ساله هستم و 3 سال پیش اولین رابطه جنسی رو که منجر به از بین رفتن هایمن شد، تجربه کردم
  در کل، 5 بار رابطه داشتم و جدا شدم
  بعد از، رابطه ترشحات رحمی زیادی داشتم و خودم فکر میکردم که بخاطر از بین رفتم هایمن، این ترشحات طبیعی هست
  اما مقدار خیلی زیاد شد و واژن رو کاملا ملتهب کرد، بعد از یک سال، به پزشک مراجعه کردم و تشخیص عفونت دادن و با دو دوره دارو، التهاب برطرف شد و میزان ترشح واژنی خیلی کم شد، ضمن اینکه نتیجه پاپ اسمیر مطلوب بود، اما معاینه واژن برام بسیار دردناک بود...
  الان یک سال از روند درمانی میگذره، ترشحات واژنی خیلی کم هست و از تخمگ گذاری تا پریودی ( تقریبا هر ماه)و همچنین موقع تحریک جنسی،درد و گرفتگی در ناحیه لگن و رحم حس میکنم( از همون موقع تا به امروز سکس هم نداشتم)..
  و در آخر اینکه، از همون موقع رابطه، متوجه یک زایده کوچک، کنار سوراخ مقعد شدم( زگیل شاید)؟
  که البته همون یک عدد باقی موند و تعدادش زیاد نشد...
  سؤالم اینه که این درد رحمی، میتونه نشونه زگیل در داخل واژن باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   زگیل غالبا دردناک نیست ولی اگر از معاینه قبلی یکسال می گذرد بهتر است مجددم معاینه و تست پاپ اسمیر انحام دهید

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من همونم که گفتم زگیل ها خود به خود رفتن و شما فرمودید دفع شده.میخواستم بگم میشه یه جور که من بفهمم توضیح بدید از کجا اطمینان دارید دفع شده.و مثلا دیگه عود نمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   زمانی که زگیل ها خودبخود از بین می روند یعنی اینکه سیستم دفاعی توانسته بر ویروس غلبه کند و آنرا حذف نماید و به همین خاطر هست که زگیل ها نیز برطرف شده اند.

 • تصویر کاربر نسترن چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دچار زگيل تناسلي خيلي ريز شده ام، هم خودم هم پارتنرم كه براي ايشان به شكل خال گوشتيست و من براي تشخيص و درمان به دكتر زنان مراجعه كردم و ايشان محلول tca را تجريز نمودند كه متاسفانه خيلي اذيت شدم و بافت بدنم آسيب ديده و نميتوانم دردش را تحمل كنم ، سوالم اينست كه براي ليزر بايد چه كنم ؟ بايد صبر كنم تا محل ترميم شود ؟ دارويي هست كه ايتفاده كنم كه به ترميم كمك كند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   کرم زینک اکساید بزنید. تا بهبود نیابد نمی توانید لیزر کنید

 • تصویر کاربر Hasan شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید اگر اطراف ناحیه تناسلی کاملا با سلفون پوشانده شود و روی الت کاندوم باشد و سلفون نواحی پوشانده نشده توسط کاندوم را بپوشاند زگیل تناسلی از فرد مقابل منتقل میشود یا خیر ؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

   اقای دکتر خسته نباشید ببخشید اگر اطراف ناحیه تناسلی کاملا با سلفون پوشانده شود و روی الت کاندوم باشد و سلفون نواحی پوشانده نشده توسط کاندوم را بپوشاند زگیل تناسلی از فرد مقابل منتقل میشود یا خیر ؟...................خیر

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر