نمایش منوی کناری

واکسن زگیل تناسلی (HPV) – گارداسیل

در سال ۲۰۰۶، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از گارداسیل، نخستین واکسنی که به منظور پیش­گیری از عفونت و با هدف اختصاصی گونه­ های HPV ساخته شده بود، تأیید کرد.

گارداسیل یک واکسن چهارظرفیتی همانندسازی شده است که با تشدید تشکیل پادتن­ های خنثی­ کننده­ ی اختصاصی این آنتی­ ژن­ها، در برابر عفونت با HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ از بدن محافظت می نماید. در مجموع، واکسن گارداسیل در برابر آن گونه هایی از ویروس که مسئول ایجاد ۷۰% سرطان­های دهانه ­ی رحم، ۸۰% سرطان های مقعد، ۴۰% سرطان­ های ناحیه خارجی تناسلی زنان و ۹۰% زگیل­ های تناسلی هستند، تولید ایمنی می­ نماید. هم­چنین، نشان داده شده است که واکسن گارداسیل از رشد ضایعات دیسپلاستیک پیش بدخیمی دهانه ­ی رحم، مانند CIN درجه III/II/I، همانند زگیل­های تحریک ­کننده­ ی سرطان در مقعد، ناحیه خارجی تناسلی زنان ، مهبل و آلت پیش­گیری می­کند.

واکسن گارداسیل

نحوه تزریق گارداسیل

گارداسیل به طور استاندارد در ۳ دوز جداگانه پایه، و ماه های ۲ و ۶ ماه تزریق می­شود. واکسیناسیون بیش­ترین تأثیر را بر افرادی که قبلاً در معرض HPV نبوده ­اند دارد و بنابراین، در ابتدا برای زنان جوان ۹ تا ۲۵ ساله که هنوز در معرض HPV قرار نگرفته­ اند، پیشنهاد شد. گمان بر این است که این واکسن تا ۹۹% در پیش­گیری از تشکیل زگیل­ های تناسلی در این گروه مؤثر است. هم­چنین، مدارک موجود نشان می­دهد که گارداسیل برای زنان تا سن ۴۵ سالگی نیز می­ تواند سودمند باشد، به شرط آن که تا آن سن دچار دست­ کم به یکی از گونه­ های HPV مورد هدف واکسن (یعنی تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV) مبتلا نشده باشند. به نظر می­رسد که این به دلیل توانایی گارداسیل در کاهش میزان عود مجدد عفونت های راجعه HPV یا ماندگار باشد، که با افزایش خطر پیش­رفت بدخیمی همراه است.

بنابراین ثابت شده است که گارداسیل در ایجاد دفاع در برابر ضایعات درجه ­ی پایین و بالای مربوط به HPV گونه­ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸، همانند تسریع در کاهش شدید عوارض مرتبط با HPV و ابعاد بیماری، بسیار مؤثر است. آثار محافظتی گارداسیل تا ۵ سال پس از واکسیناسیون باقی می ماند و طی این مدت سطح ایمنی بدن نسب به بیماری کاهش نمی یابد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی تجویز HPV4 خفیف و شامل بی­حالی، تورم در موضع تزریق، سردرد، تهوع و تب است.

اخیراً FDA استفاده ­ی درمانی از HPV4 را گسترش داده و شامل پسران و مردان جوان ۹ تا ۲۵ ساله نموده است. نشان داده شده که واکسن در مردان و زنان دارای اثر یکسان در پیش­گیری از ابتلا به زگیل تناسلی و ایجاد واکنش درازمدت ایمنی است. هم­چنین، مشخص شده که واکسن در کاهش پیدایش زگیل­ های محرک سرطان­های مقعد که مانند CIN با عفونت HPV همراه هستند، مؤثر است.

افزودن مردان به استفاده­ کنندگان از واکسن گارداسیل دارای این فایده­ ی جانبی نیز هست که پیدایش عفونت در زنان را با پیش­گیری از انتقال ویروس و هدف­ گیری مستقیم منبع آن، کاهش می­دهد. کاهش بار HPV از طریق حذف بالقوه ­ی مخزن لازم برای رشد و تکثیر ویروس، گام مهمی در حذف نهایی آن است. به علاوه، گزارش ­های جمعیت­ محور مهمی از کاهش زگیل تناسلی در جوامع واقعی، به خاطر پوشش فراگیر واکسیناسیون HPV، از استرالیا رسیده است که نه تنها کاهش در تناوب زگیل تناسلی در زنان با سن مناسب برای واکسیناسیون را نشان می­دهد، بلکه ایجاد آثار محافظتی به وسیله ­ی ایمنی گروهی را در مردان دگرجنس ­گرا تأیید می­کند. با گذشت ۴ سال از آغاز برنامه­ ی واکسیناسیون، اخیراً ناپدید شدن زگیل­ های تناسلی در زنان و مردان زیر ۲۱ سال این جمعیت گزارش شده است.

واکسن زگیل تناسلی

سرواریکس (HPV2)

در پاییز ۲۰۰۹، FDA استفاده از واکسن همانندساز HPV دیگری (HPV2) را در زنان ۱۰ تا ۲۵ ساله تأیید کرد. مشخص شده که زنان واکسینه شده، پس از درمان زگیل تناسلی بسیار کم­تر دچار بیماری­ های متعاقب و مرتبط با HPV شده­ اند. با وجودی که سرواریکس یک واکسن دوظرفیتی است که فقط روی گونه ­های پرخطر ۱۶ و ۱۸ HPV هدف­ گیری شده، از لحاظ دوزاژ و برنامه ­ی تجویز شبیه HPV4 است. این دو گونه­ ی سرطان­زا غالباً با سرطان دهانه­ ی رحم، CIN درجه III/II/I و آدنوکارسینوما in situ همراهند. سرواریکس بر ضد گونه­ هایی که معمولاً با زگیل­های تناسلی همراهند، ایجاد ایمنی نمی­کند.

زگیل­ های تناسلی خارجی در نتیجه­ ی عفونت زمینه­ ای HPV ایجاد می­شوند و جزو شایع­ترین بیماری­های هستند که از طریق جنسی منتقل می­گردند و اجتماعات را درگیر می­کنند. فقط در آمریکا سالانه ۳ تا ۶ میلیون نفر به عفونت­ های دارای علائم دچار می­شوند که تقریباً برابر با ۱% جمعیت فعال جنسی است. با وجودی که تقریباً ۱۲۰ گونه ­ی متفاوت HPV وجود دارد،

تقریباً ۹۰% آسیب­ های زگیلی توسط عفونت با ویروس­های نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می­شوند. این­ها به دلیل پتانسیل بدخیمی محدود و پیش­رفت نادرشان به سمت بدخیمی، در گروه گونه­ های کم­ خطر در نظر گرفته می­شوند. در مقابل، زگیل­ های مرتبط با گونه­ های پرخطر ۱۶ و ۱۸ ممکن است به اشکال سرطان­زا تغییر شکل دهند. به علاوه، عفونت با این گونه­ ها با پیش­رفت انواعی از آسیب­ های سرطانی و پیش ­سرطانی پیوند دارد.

روش­های متفاوت درمانی وجود دارند، از درمان­های موضعی گرفته تا جراحی و مداخله و تغییر وضعیت ایمنی، و این­ ها می­توانند با توجه به هزینه، مدت درمان، برنامه­ ی دوزاژ و اثرات نامطلوبشان متفاوت باشند. تا امروز با توجه به اثرگذاری کلی و قدرت نابودسازی زگیل در کوتاه ­مدت و درازمدت، روش درمانی منحصر به فردی که برتر از روش­های دیگر باشد شناخته نشده است. انتخاب روش درمانی اغلب وابسته به نظر و تمایلات بیمار و همچنین ابعاد و گستردگی بیماری است.

زگیل تناسلی و عفونت­های HPV، با شیوع بالا و فقدان درمان مناسب، هم­چنان یکی از نگرانی­ های مهم بهداشت عمومی هستند. این حقایق بر اهمیت واکسیناسیون روتین HPV با HPV4 یا HPV2 تأکید دارد، که با پیش­گیری از عفونت ویروسی و انتقال آن می­تواند نقش مهمی در کاهش بار بیماری داشته باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

منبع:

Current Update on the Treatment of Genital Warts

Valerie R Yanofsky, Rita V Linkner, David Pompei, Gary Goldenberg Disclosures

Expert Rev Dermatol. ۲۰۱۳;۸(۳):۳۲۱-۳۳۲٫

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر این یعنی چی دقیقا که تو سایت گذاشتید؟یعنی واسه منی که 32 سالم هست و دوتا کد پرخطر hpv رو فعال دارم خطرناک هست زدن واکسن گارداسیل:
  یعنی بدخیم میشه روند درمانم؟
  (هم­چنین، مدارک موجود نشان می­دهد که گارداسیل برای زنان تا سن ۴۵ سالگی نیز می­ تواند سودمند باشد، به شرط آن که تا آن سن دچار دست­ کم به یکی از گونه­ های HPV مورد هدف واکسن (یعنی تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV) مبتلا نشده باشند. به نظر می­رسد که این به دلیل توانایی گارداسیل در کاهش میزان عود مجدد عفونت های راجعه HPV یا ماندگار باشد، که با افزایش خطر پیش­رفت بدخیمی همراه است.)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   خیر چنین معنایی نمی دهد

 • تصویر کاربر آنا جمعه ۴ بهمن ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر بنده خانومی هستم 33 ساله که سال گذشته تست اچ پی وی دادم که جواب تستم 53 بود و در همون زمان کولپوسکوپی شدم و معلوم شد که روی cin 1 هستم بنا به توصیه ی دکتر سریعا جهت تزریق واکسن اقدام کردیم و هر سه دوز رو زدیم هم خودم هم همسرم
  تازه گی ها چیزی شنیدم که به شدت بهمم ریخته و این هست که تزریق واکسن باعث میشه اگه قبلا تیپهای 16 و 18 رو گرفته باشیم و این تیپها در غدد لنف نهفته باشه دوباره فعال شه و بسیار بیماری زا تر از قبل تبدیل به سرطان بشه
  میشه لطفا راهنماییم کنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ بهمن ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام این حرف صحت ندارد. سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید با: پرهیز از دخانیات پرهیز از استرس ورزش استراحت کافی مصرف موادی که سرشار آنتی اکسیدان و ویتامین هستند مثل چای سبز، سیر تازه (صورت حلقه حلقه شده و خورد صبح ناشتا مثل قرص برای پرهیز از بوی نامطبوع سیر)، لیمو ترش، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند و  دیگر سبزیجات و میوه جات تازه داروهایی که حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان هستند مثل کپسول پاورفیت(حاوی AHCC از مشتقات قارچ ژاپنی شیتاکه که با تقویت سیستم دفاعی در پاکسازی ویروس کمک کننده هست) و زینک در نهایت بهتر بصورت دوره ای توسط پزشک معاینه و در صورت نیاز آزمایش دهید حتما واکسن بزنید اگر چه واکسن نقشی در درمان ندارد ولی از ابتلای مجدد در آینده پیشگیری می کند.

 • تصویر کاربر hamid شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 14 بهمن وقت ویزیتم هست که همراه با جواب آزمایشم خدمتتون میرسم.نوع 6 دارم.خواستم تا اون موقع شروع به درمان کنم و یک سری از دارو ها رو به صلاح دید شما تهیه و مصرف کنم .
  1-پاور فیت و ایمیونس هر دو باید تهیه بشه؟طریقه مصرف؟
  2-چه پماد یا محلول یا کرمی برای بهبود توصیه میکنید؟طریقه مصرف؟
  3-چه نوع مکملی یا مولتی ویتامینی تهیه کنم؟آیا کپسول و قرص دیگه ای لازم هست؟
  4-خانمم هیچ زگیلی نداره چه داخل از طریق معاینه و چه روی بدن ولی ازمایش hpv از طرق تست پاپسمیر انجام دادن که جوابش نیومده. آیا امکان داره نگرفته یا دفع شده باشه؟یا اینکه گرفته ولی نشانه ظاهری نداره.ارتباط ما بدون کاندوم بوده.
  5-آیا میشه از طریق جواب آزمایش من که نوع 6 بود مطمئن باشیم که خانمم هم فقط همین نوع رو داره؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام آقای دکتر
   من 14 بهمن وقت ویزیتم هست که همراه با جواب آزمایشم خدمتتون میرسم.نوع 6 دارم.خواستم تا اون موقع شروع به درمان کنم و یک سری از دارو ها رو به صلاح دید شما تهیه و مصرف کنم 
   1-پاور فیت و ایمیونس هر دو باید تهیه بشه؟طریقه مصرف؟................................بله پاورفیت روزی 2 تا و ایمیونس یک روز درمیان
   2-چه پماد یا محلول یا کرمی برای بهبود توصیه میکنید؟طریقه مصرف؟.......................بهتره تا زمان ویزیت پمادی استفاده ننکنید
   3-چه نوع مکملی یا مولتی ویتامینی تهیه کنم؟آیا کپسول و قرص دیگه ای لازم هست؟............فقط همان موارد بالا
   4-خانمم هیچ زگیلی نداره چه داخل از طریق معاینه و چه روی بدن ولی ازمایش hpv از طرق تست پاپسمیر انجام دادن که جوابش نیومده. آیا امکان داره نگرفته یا دفع شده باشه؟...........خیر
   یا اینکه گرفته ولی نشانه ظاهری نداره.ارتباط ما بدون کاندوم بوده.........................گرفته ولی نشانه ظاهری ندارد
   5-آیا میشه از طریق جواب آزمایش من که نوع 6 بود مطمئن باشیم که خانمم هم فقط همین نوع رو داره؟..............................ممکنه

 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۴ بهمن ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر یکسال و نیم هست که دچار شدم ...اسمیرم اکی بود .....واکسناشو هم زدم ......گرید 16 و 18 نبود.. حالا میخاستم ببینم اینکه میگن این ویروس از بدن بیرون میره درسته یا تا اخر تو بدن میمونه ...من یک دوره بیشتر از قرص ایمینیوس استفاده کردم ...نگرانم که این ویروس از بدنم بیرون نشه ...گاهی اوقات زگیل میزنم ولی کوچیک که با محلول میسوزونم ..... از بس هر کی یک چیزی میگه ....فقط امیدواری میخام .....راهنماییم کنین یک دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ بهمن ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   90 درصد موارد ظرف 2 سال از بدن پاک می شود. سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید با: پرهیز از دخانیات پرهیز از استرس ورزش استراحت کافی مصرف موادی که سرشار آنتی اکسیدان و ویتامین هستند مثل چای سبز، سیر تازه (صورت حلقه حلقه شده و خورد صبح ناشتا مثل قرص برای پرهیز از بوی نامطبوع سیر)، لیمو ترش، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند و  دیگر سبزیجات و میوه جات تازه داروهایی که حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان هستند مثل کپسول پاورفیت(حاوی AHCC از مشتقات قارچ ژاپنی شیتاکه که با تقویت سیستم دفاعی در پاکسازی ویروس کمک کننده هست) و زینک در نهایت بهتر بصورت دوره ای توسط پزشک معاینه و در صورت نیاز آزمایش دهید حتما واکسن بزنید اگر چه واکسن نقشی در درمان ندارد ولی از ابتلای مجدد در آینده پیشگیری می کند.

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دوسال پیش رفتم دکترازضایعات لابیانمونه گرفتن.جواب پی سی ار منفی بودپاتولوژی ژنیتال وارت.کار من شد استرس و سوزش ادرار و واژن کلی دکتر و ازمایش که فقط یکبارش عفونت ادراری بود که بعد معالجه عفونت بازم سوزش بود ودرد زیاد بدون زخم.دکتر پوست بهم مگاکورت دادن سه هفته زدم اخر هفته ها هم ضدقارچ بهتر بودم.ولی یه قرمزایی بوجود اومد شبیه خون مردگی که کورتون و قطع کردم رفتم دکتر پوست گفت ساییدگی هست کورتون اینجوری نمیکنه بیا ازمایش لیکن پلان بگیرم به این ضایعات فیلی فرم هم میخوره زگیل باشن.از دیروز تا الان قرمزیها باقطع مصرف کورتون از بین رفتن!اینا وستیبولار پاپیلوماتوز هستن یازگیل فیلی فرم؟لیکن پلان چی؟ استرس میتونه عامل باشه؟گارداسیل زدم و میخام عقد کنم به اون اقا هم گفتم مرحله بعد ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام
   به نظرم وستیبولار پاپیلوماتوز هستند
  2. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)
   اقای دکتر توی این یک سال و نیم که من دیدمشون اصلا اینجوری نبوده که بخاد پخش بشه زیاد بشه فقط گاهی یک دوتاش برجسته تر بوده.قبل اون هم نمیدونم بودن یا نبودن من پی کنجکاوی ماوجهشون شدم.هیچ پخشی هم در نقط دیگر نداشته حتی به کنارهای لابیا هم نیومده و فقط در بخش خاصی که بود باقی مونده
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)

   نظرم همانی است که خدمت تان عرض کردم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم