نمایش منوی کناری

واکسن زگیل تناسلی (HPV) – گارداسیل

در سال ۲۰۰۶، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از گارداسیل (واکسن زگیل تناسلی) نخستین واکسنی که به منظور پیش­گیری از عفونت و با هدف اختصاصی گونه­ های HPV ساخته شده بود، تأیید کرد.

گارداسیل یک واکسن چهارظرفیتی همانندسازی شده است که با تشدید تشکیل پادتن­ های خنثی­ کننده­ ی اختصاصی این آنتی­ ژن­ها، در برابر عفونت با HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ از بدن محافظت می نماید. در مجموع، واکسن گارداسیل در برابر آن گونه هایی از ویروس که مسئول ایجاد ۷۰% سرطان­های دهانه ­ی رحم، ۸۰% سرطان های مقعد، ۴۰% سرطان­ های ناحیه خارجی تناسلی زنان و ۹۰% زگیل­ های تناسلی هستند، تولید ایمنی می­ نماید. هم­چنین، نشان داده شده است که واکسن گارداسیل از رشد ضایعات دیسپلاستیک پیش بدخیمی دهانه ­ی رحم، مانند CIN درجه III/II/I، همانند زگیل­های تحریک ­کننده­ ی سرطان در مقعد، ناحیه خارجی تناسلی زنان ، مهبل و آلت پیش­گیری می­کند.

واکسن گارداسیل (GARDASIL) برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم (سرویکس – cervical)، واژن، دهانه ورودی واژن (vulvar) و در زنان و دختران ۹ تا ۴۵ سال و پیشگیری از سرطان مقعدی ناشی از HPV تیپ های ۱۶ و ۱۸، پیشگیری از ضایعات پیش بدخیمی و دیسپلاستیک ناشی از HPV تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ و پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی ناشی از HPV تیپ های ۶ و ۱۱ در دختران و زنان و مردان ۹ تا ۴۵ سال توصیه می شود.

واکسن گارداسیل ۹ (GARDASIL ۹)

واکسن گارداسیل ۹ نسل جدیدتر واکسن گارداسیل میباشد و علاوه بر ۴ تیپ ویروس موجود در واکسن قبلی ۵ تیپ پرخطر دیگر را پوشش داده و محافظت می کند برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم (سرویکس – cervical)، واژن، دهانه ورودی واژن (vulvar) در زنان و دختران ۹ تا ۴۵  سال وسرطان مقعد ناشی از HPV تیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸، پیشگیری از ضایعات پیش بدخیمی و دیسپلاستیک ناشی از HPV تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ و پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی ناشی از HPV تیپ های ۶ و ۱۱ در دختران و زنان و مردان ۹ تا ۴۵ سال توصیه می شود.

این واکسن دختران و زنان را از انجام تست غربالگری سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر) در ادامه زندگی معاف نمی کند. در ضمن گیرنده های این واکسن در صورت صلاحدید پزشک نبایستی تست دوره ای غربالگری سرطان مقعد را قطع کنند.

این واکسن نقشی در پیشگیری از ابتلا به بیماری در افرادی که قبلا بدلیل فعالیت جنسی در معرض ویروس های موجود در واکسن قرار گرفته اند ندارد.

واکسن تاثیری در درمان زگیل تناسلی و سرطان های دهانه رحم، واژن و دهانه خروجی واژن و نیز درمان ضایعات پیش بدخیمی شامل موارد زیر ندارد:

cervical intraepithelial neoplasia (CIN), vulvar intraepithelial neoplasia (VIN), vaginal intraepithelial neoplasia (VaIN), or anal intraepithelial neoplasia (AIN)

لازم است بدانید که همه سرطان های مقعد، واژن و دهانه واژن توسط ویروس HPV ایجاد نمیشه و واکسن گارداسیل و گارداسیل ۹ فقط از ابتلای به سرطان مقعد، واژن و دهانه واژن ناشی از ویروس های HPV موجود در واکسن پیشگیری می کند.

واکسن گارداسیل

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

گارداسیل به طور استاندارد در ۳ دوز جداگانه پایه، و ماه های ۲ و ۶ ماه تزریق می­شود. واکسیناسیون بیش­ترین تأثیر را بر افرادی که قبلاً در معرض HPV نبوده ­اند دارد و بنابراین، در ابتدا برای زنان جوان ۹ تا ۲۵ ساله که هنوز در معرض HPV قرار نگرفته­ اند، پیشنهاد شد. گمان بر این است که این واکسن تا ۹۹% در پیش­گیری از تشکیل زگیل­ های تناسلی در این گروه مؤثر است. هم­چنین، مدارک موجود نشان می­دهد که گارداسیل برای زنان تا سن ۴۵ سالگی نیز می­ تواند سودمند باشد، به شرط آن که تا آن سن دچار دست­ کم به یکی از گونه­ های HPV مورد هدف واکسن (یعنی تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV) مبتلا نشده باشند. به نظر می­رسد که این به دلیل توانایی گارداسیل در کاهش میزان عود مجدد عفونت های راجعه HPV یا ماندگار باشد، که با افزایش خطر پیش­رفت بدخیمی همراه است.

بنابراین ثابت شده است که گارداسیل در ایجاد دفاع در برابر ضایعات درجه ­ی پایین و بالای مربوط به HPV گونه­ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸، همانند تسریع در کاهش شدید عوارض مرتبط با HPV و ابعاد بیماری، بسیار مؤثر است. آثار محافظتی گارداسیل تا ۵ سال پس از واکسیناسیون باقی می ماند و طی این مدت سطح ایمنی بدن نسب به بیماری کاهش نمی یابد.

دوز واکسن گارداسیل

برای سنین ۹ تا ۱۴ سال واکسن را می توان در ۲ یا ۳ دوز تزریق کرد. برای برنامه ۲ دوزه، دوز دوم ۶ تا ۱۲ ماه بعد از دوز اول تزریق می شود.اگر دوز دوم کمتر از ۵ ماه از دوز اول تزریق شود، دوز سوم بایستی حداقل ۴ ماه بعد از دوز دوم تزریق شود. برای برنامه ۳ دوزه، واکسن بایستی در ماه های صفر، ۲ و ۶ تزریق شود.

برای سنین ۱۵ تا ۴۵ سال، گارداسیل در ۳ دوز در فواصل ماه های ۰، ۲ و ۶ تزریق می شود.

واکسن گارداسیل از کجا بخریم؟

برای خرید واکسن گارداسیل می توان به هلال احمر و یا برخی داروخانه ها مراجعه کرد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی تجویز HPV4 خفیف و شامل بی­حالی، تورم در موضع تزریق، سردرد، تهوع و تب است.

اخیراً FDA استفاده ­ی درمانی از HPV4 را گسترش داده و شامل پسران و مردان جوان ۹ تا ۲۵ ساله نموده است. نشان داده شده که واکسن در مردان و زنان دارای اثر یکسان در پیش­گیری از ابتلا به زگیل تناسلی و ایجاد واکنش درازمدت ایمنی است. هم­چنین، مشخص شده که واکسن در کاهش پیدایش زگیل­ های محرک سرطان­های مقعد که مانند CIN با عفونت HPV همراه هستند، مؤثر است.

افزودن مردان به استفاده­ کنندگان از واکسن گارداسیل دارای این فایده­ ی جانبی نیز هست که پیدایش عفونت در زنان را با پیش­گیری از انتقال ویروس و هدف­ گیری مستقیم منبع آن، کاهش می­دهد. کاهش بار HPV از طریق حذف بالقوه ­ی مخزن لازم برای رشد و تکثیر ویروس، گام مهمی در حذف نهایی آن است. به علاوه، گزارش ­های جمعیت­ محور مهمی از کاهش زگیل تناسلی در جوامع واقعی، به خاطر پوشش فراگیر واکسیناسیون HPV، از استرالیا رسیده است که نه تنها کاهش در تناوب زگیل تناسلی در زنان با سن مناسب برای واکسیناسیون را نشان می­دهد، بلکه ایجاد آثار محافظتی به وسیله ­ی ایمنی گروهی را در مردان دگرجنس ­گرا تأیید می­کند. با گذشت ۴ سال از آغاز برنامه­ ی واکسیناسیون، اخیراً ناپدید شدن زگیل­ های تناسلی در زنان و مردان زیر ۲۱ سال این جمعیت گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل ۹

در افرادی که به مخمر یا دوز قبلی واکسن، واکنش آلرژیک شدید نشان داده باشند نبایستی از این واکسن استفاده کنند.

از آنجایی که واکسن می تواند باعث غش بشود لذا افراد بایستی ۱۵ دقیقه بعد از تزریق تحت نظر باشند. گاه سنکوپ می تواند با علائمی شبیه تشنج همراه باشد که گذرا بوده و با برقراری مجدد گردش خون مغز برطرف می شود.

بی خطر بودن واکسن در زنان باردار ثابت نشده است.

شایعترین (بیش از ۱۰ درصد) واکنش موضعی یا سیستمیک واکسن شامل درد محل تزریق، تورم، قرمزی، و سردرد هست.
مدت ایمنی که گارداسیل ایجاد می کند مشخص نشده است

واکسن زگیل تناسلی

سرواریکس (HPV2)

در پاییز ۲۰۰۹، FDA استفاده از واکسن همانندساز HPV دیگری (HPV2) را در زنان ۱۰ تا ۲۵ ساله تأیید کرد. مشخص شده که زنان واکسینه شده، پس از درمان زگیل تناسلی بسیار کم­تر دچار بیماری­ های متعاقب و مرتبط با HPV شده­ اند. با وجودی که سرواریکس یک واکسن دوظرفیتی است که فقط روی گونه ­های پرخطر ۱۶ و ۱۸ HPV هدف­ گیری شده، از لحاظ دوزاژ و برنامه ­ی تجویز شبیه HPV4 است. این دو گونه­ ی سرطان­زا غالباً با سرطان دهانه­ ی رحم، CIN درجه III/II/I و آدنوکارسینوما in situ همراهند. سرواریکس بر ضد گونه­ هایی که معمولاً با زگیل­های تناسلی همراهند، ایجاد ایمنی نمی­کند.

زگیل­ های تناسلی خارجی در نتیجه­ ی عفونت زمینه­ ای HPV ایجاد می­شوند و جزو شایع­ترین بیماری­های هستند که از طریق جنسی منتقل می­گردند و اجتماعات را درگیر می­کنند. فقط در آمریکا سالانه ۳ تا ۶ میلیون نفر به عفونت­ های دارای علائم دچار می­شوند که تقریباً برابر با ۱% جمعیت فعال جنسی است. با وجودی که تقریباً ۱۲۰ گونه ­ی متفاوت HPV وجود دارد،

تقریباً ۹۰% آسیب­ های زگیلی توسط عفونت با ویروس­های نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می­شوند. این­ها به دلیل پتانسیل بدخیمی محدود و پیش­رفت نادرشان به سمت بدخیمی، در گروه گونه­ های کم­ خطر در نظر گرفته می­شوند. در مقابل، زگیل­ های مرتبط با گونه­ های پرخطر ۱۶ و ۱۸ ممکن است به اشکال سرطان­زا تغییر شکل دهند. به علاوه، عفونت با این گونه­ ها با پیش­رفت انواعی از آسیب­ های سرطانی و پیش ­سرطانی پیوند دارد.

روش­های متفاوت درمانی وجود دارند، از درمان­های موضعی گرفته تا جراحی و مداخله و تغییر وضعیت ایمنی، و این­ ها می­توانند با توجه به هزینه، مدت درمان، برنامه­ ی دوزاژ و اثرات نامطلوبشان متفاوت باشند. تا امروز با توجه به اثرگذاری کلی و قدرت نابودسازی زگیل در کوتاه ­مدت و درازمدت، روش درمانی منحصر به فردی که برتر از روش­های دیگر باشد شناخته نشده است. انتخاب روش درمانی اغلب وابسته به نظر و تمایلات بیمار و همچنین ابعاد و گستردگی بیماری است.

زگیل تناسلی و عفونت­های HPV، با شیوع بالا و فقدان درمان مناسب، هم­چنان یکی از نگرانی­ های مهم بهداشت عمومی هستند. این حقایق بر اهمیت واکسیناسیون روتین HPV با HPV4 یا HPV2 تأکید دارد، که با پیش­گیری از عفونت ویروسی و انتقال آن می­تواند نقش مهمی در کاهش بار بیماری داشته باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

منبع:

Current Update on the Treatment of Genital Warts

Valerie R Yanofsky, Rita V Linkner, David Pompei, Gary Goldenberg Disclosures

Expert Rev Dermatol. ۲۰۱۳;۸(۳):۳۲۱-۳۳۲.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  در تصاویری که برایتان فرستادم آیا مورد خطرناکی را مشاهده میکنین؟و نیاز به درمان دارد؟
  (تصاویری که دورشان حلقه قرمز کشیده مربوط به یک نقطه میباشد)
  با تشکر
  1. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   با عرض پوزش بابت سوال دوم
   آیا تغییر رنگ قسمت راست و چب کلاهک که تصویرش را برای شما فرستادم طبیعی است؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   همه چیز طبیعی هست مشکل غیر طبیعی مشاهده نمی کنم

  3. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   تشکر بابت پاسختان
   من امروز در کشاله ران یک زگیل احساس کردم که انگار آویزان بود و من با دست اون رو کندم
   آیا احتمال میدهید که زگیل تناسلی باشد
  4. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   تشکر بابت پاسختان
   من امروز در کشاله ران یک زگیل احساس کردم که انگار آویزان بود و من با دست اون رو کندم
   آیا احتمال میدهید که زگیل تناسلی باشد
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   بعیده زگیل ها ویزان و پایه دار نیستند.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام مجدد اقای دکتر عکس هایی فرستادم و شما فرمودین زگیل هستند با توجه به شرایط کنونی و منع رفتن به مطب ها من واقعا استرس گرفتم که با سن کمم زگیل دارم و تا جه حد خطرناک هست و ایا قابل درمانه؟ الان تو این وضعیت جیکار میتونم بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام
   خطری نداره و میشه مدتی درمان را به تعویق انداخت
   فقط از تیغ و مواد موبر برای اصلاح استفاده نکنید چون بیشتر می شود و از ماشین اصلاح سر مردان با استفاده از شانه با نمره ۴ بزنید
   میتونید اسید سالیسیلیک ۱۶ درصد بزنید دو بار در روز بمدت یکساعت
   یا پودوفیلین ۲۵ درصد ۲ بار در هفته بمدت یکساعت
 • تصویر کاربر نازنین جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد . دکتر چطور میتونم متوجه بشم که این زگیلی که روی دستگاه تناسلیم هست زگیل تناسلیه؟ یه دونست ولی با توجه به چیزایی که تو اینترنت خوندم شبیه اونه . من دختر هستم ۲۵ سالمه اینجا دکتر رفتم برای ازمایش به یه شهر دیگه قرار شد برم ولی بخاطر مسائل کرونا ترجیح دادم فعلا نرم . من عکسشو میفرستم میشه بگین این ممکنه زگیل باشه یا نه ؟ البته الان روش الکل بهداشتی زدم و باعث شده یکم ضخمی تور ب نظر برسه. خیلی نگرانم 😔 لطفا راهنماییم کنین . اگه پمادی میشناسین که خوب هست معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر نازنین جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام . اگه یه دونه زگیل تناسلی زده باشم . زدن واکسن کمک به زیاد نشدن و از بین بردن زگیل میکند یا دیگه فایده ایی نداره زدن واکسن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   واکسن در درمان نقشی ندارد ولی از ابتلا مجدد در تماس های جنسی بعدی پیشگیری می کند

  2. تصویر کاربر نازنین پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   به نظر شما واکسن رو بزنم ؟ من دقیق نمیدونم این زگیل تناسلی هست یا نه ؟ میشه عکسشو برای شما بفرستم ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   به نظر شما واکسن رو بزنم ؟ ............................بله بزنید
   من دقیق نمیدونم این زگیل تناسلی هست یا نه ؟ میشه عکسشو برای شما بفرستم............................بفرستید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  روی مجاری ادرارم هم این دونه زده اینم طبیعیه؟
  دکتر من قبل از اینکه راجع به وستیبولار پاپیلاماتوز بدونم با یه دکتر دیگه آنلاین ویزیت شدم عکسارو دید گفت به نظر میاد که زیگیل باشه!ولی من مطمعن بودم من و نامزدم فقط باهم بودیم و امکان نداره که مبتلا به اچ پی وی باشیم!دکتر خیلی ممنونم ازتون نمیدونین چقدر ناراحت بودم!فقط یه سوال دیگه میپرسم خیالم راحت بشه!توی عکس اول که مال چند ماه پیشِ همون دوتا زائده جفت الان که بافت اون ناحیه انگشتی شده اون دوتا نوکشون بیرون زده از پوست و فقط همون دوتا سرشون رو ک انگشتی مانند هم هستن میشه با دست خم کرد و تکون داد!مشکلی نیست؟اینم طبیعیه؟
  و اینکه به نظرتون نیاز نیست حضوری دکتر برم عکسها برای تشخیص دقیق کافی بود؟جسارتا کاملا مطمعن هستید اینها VP هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   بله طبیعیه و‌مشکلی نیست خیال تان راحت باشه

   من به تشخیصم مطمئن هستم ولی با اینحال اگر دلت آروم و قرار نمی گیره ایرادی نداره حضوری هم بری برای معاینه

   در مورد PV بودن عکس ها حیالت کاملا راحت باشه مگه شما از فرد دیگری عکسی در بخش پرسش و پاسخ می بینید؟ دیگران هم عکس می فرستند ولی فقط برای من قابل رویت هست

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم