نمایش منوی کناری

آنچه جوان تر ها بایستی در مورد ورم و التهاب پروستات بدانند

التهاب پروستات یا پروستاتیت عبارت است از تورم غده پروستات، غده ای به اندازه گردو که درست در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری در مردان قرار دارد. غده پروستات مایعی (مایع منی ) تولید می کند که در تغذیه و انتقال اسپرم نقش دارد.

تعریف التهاب پروستات

پروستاتیت یا التهاب پروستات اغلب باعث ادرار کردن دردناک و یا مشکل می شود. سایر علائم التهاب پروستات شامل درد در کشاله ران، ناحیه لگن یا اندام تناسلی و گاهی اوقات علائم شبه آنفولانزا ایجاد می کند.

پروستاتیت در هر سنی می تواند رخ دهد ولی در مردان زیر ۵۰ سال شایع تر است. پروستاتیت توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. اگر پروستاتیت ناشی ازعفونت باکتریایی باشد، معمولا می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات پروستاتیت توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد نشده است و یا علت دقیق آن هرگز شناخته نمی شود.

بسته به علت بوجود آورنده آن، علائم پروستاتیت ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بروز کند. علائم ممکن است به خودی خود و یا با درمان مناسب به سرعت بهتر شوند. در برخی از انواع پروستاتیت، علائم برای ماه ها باقی می ماند یا اینکه مجددا عود می کند که در این حالت به آن پروستاتیت مزمن می گویند.

پروستاتیت عصبی یا سایکوتیک

عوامل عصبی و روانی نقش مهمی در بروز یا بدتر شدن درد های مزمن لگنی و پروستاتیت دارند. برخی محققین این مشکل را در گروه اختلالات روان تنی یا سایکوسوماتیک در نظر گرفته اند. در یک مطالعه ی بزرگ نشان داده شد که افسردگی و اختلالات پانیک در مردان با دردهای مزمن لگنی شایعتر است. مطالعات جدید نشان می دهند که پروستاتیت با بیماری های عصبی و روانی مثل افسردگی، استرس، اضطراب ارتباط دارد.

همچنین افرادی که از حمایت اجتماعی ضعیفی برخوردار هستند و نیز افرادی که اصولا تجربیات دردناک خود را با بزرگنمایی و بصورت تشدید یافته تر از معمول بیان می کنند یا احساس می کنند که کسی نیست تا در مورد دردشان آن ها را کمک کند و تصور می کنند که هیچگاه قرار نیست بهتر شوند، این افراد نیز بیشتر پروستاتیت و درهای مزمن لگنی را تجربه می کنند.

علائم التهاب پروستات

علائم پروستاتیت بسته به علت آن ممکن است شامل یک یا تعدادی از موارد زیر باشد:

⚠ درد یا حس سوزش هنگام دفع ادرار (سوزش ادرار)

⚠ مشکل در ادرار کردن، مانند قطره قطره ادرار کردن یا تاخیر در شروع ادرار

⚠ تکرر ادرار، به خصوص در شب (شب ادراری)

⚠ نیاز فوری به ادرار کردن

⚠ درد در شکم، کشاله ران و یا کمر

⚠ درد در ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد (کف لگن)

⚠ ناراحتی و درد در آلت تناسلی و یا بیضه ها

⚠ ارگاسم یا انزال دردناک

⚠ علائم آنفولانزا مانند (که در پروستاتیت ناشی از عفونت باکتریایی)

اگر شما تجربه درد لگن، ادرار کردن سخت یا دردناک، یا ارگاسم و انزال دردناک دارید، حتما به دکتر خود مراجعه کنید. بعضی از انواع التهاب پروستات اگر درمان نشوند، می تواند منجر بدتر شدن عفونت یا دیگر مشکلات سلامتی شود. التهاب پروستات نباید با بزرگی پروستات اشتباه گرفته شود.

علل بوجود آورنده پروستاتیت

پروستاتیت

پروستاتیت باکتریایی حاد اغلب به وسیله گونه های رایجی از باکتری ها بویژه باکتری هایی که در روده انسان بصورت مسالمت آمیزی زندگی می کنند ایجاد می شود. عفونت ممکن است زمانی شروع شود که باکتری ها از طریق ادرار به داخل پروستات نشت می کنند.در اینگوه موارد از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می شود. گاهی اوقات به دلیل پنهان شدن باکتری ها در پروستات، امکان حذف باکتری توسط آنتی بیوتیک وجود نخواهد داشت، در اینگونه موارد التهاب پروستات ممکن است عود کند یا اینکه برای درمان با مشکل روبورو شویم. این حالت پروستاتیت باکتریایی مزمن نامیده می شود.

عفونت باکتریایی تنها علت پروستاتیت نیست. علل دیگر می تواند شامل:

# اختلال سیستم ایمنی بدن
# اختلال سیستم عصبی
# صدمه به پروستات

با این حال، در بسیاری از موارد التهاب پروستات ، علت آن هرگز شناخته نمی شود.

عوارض التهاب پروستات

عوارض پروستاتیت می تواند شامل موارد زیر باشد:

•    ورود عفونت باکتریایی به داخل خون (باکتریمی)
•    عفونت اپیدیدیم (التهاب لوله مارپیچ متصل به پشت بیضه یا اپیدیدیمیت)
•    بروز حفره پر از چرک در پروستات (آبسه پروستات)
•    اختلالات مایع منی و ناباروری (این حالت می تواند با التهاب مزمن پروستات رخ می دهد)
•    بالا رفتن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

پروستاتیت، سرطان و سطح PSA

التهاب پروستات می تواند باعث بالا رفتن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) شود، PSA پروتئینی است که توسط پروستات تولید می شود. تست PSA به طور کلی برای غربالگری پیش از درمان سرطان پروستات استفاده می شود. سلولهای سرطانی PSA بیشتری نسبت به سلولهای غیر سرطانی تولید می کنند، بطوریکه بالاتر بودن سطح نرمال PSA در خون ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد. با این حال، بیماری های دیگری بجز سرطان پروستات، از جمله پروستاتیت، همچنین می توانند سطح PSA را افزایش دهند.
هیچ مدرک مستقیمی که نشان دهد پروستاتیت می تواند به سرطان پروستات منجر شود وجود ندارد.

آزمایشات و تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات شامل رد بیماری های دیگری است که ممکن است باعث بروز علائم شما شده باشد و همچنین تعیین اینکه شما به چه نوعی از پروستاتیت مبتلا شده اید می باشد. دکتر شما در مورد سابقه پزشکی شما و علائم بیماری خواهد پرسید. او همچنین یک معاینه فیزیکی، که به احتمال زیاد شامل یک معاینه پروستات از طریق مقعد با انگشت (DRE) می باشدانجام خواهد داد.

تست های تشخیصی اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان التهاب پروستات

۱- آزمایش کشت خون

دکتر شما ممکن است این آزمایش را زمانی سفارش دهد که نشانه هایی از عفونت در خون شما وجود داشته باشد.

۲- آزمایش ادرار

دکتر شما ممکن است به دلیل وجود علائم عفونت آزمایش نمونه ادرار درخواست کند. در برخی موارد، دکتر ممکن است یک سری از نمونه ادرار قبل، در طول و بعد از ماساژ پروستات از شما را درخواست کند.

۳- تست یورودینامیک (نوار مثانه)

دکتر شما ممکن است یک بار یا بیشتر از این تست نوار مثانه استفاده کند. این تست برای بررسی اینکه چگونه شما می توانید به خوبی مثانه خود را تخلیه کنید سفارش داده می شود. این تست می تواند به دکتر شما در درک میزان تاثیر پروستاتیت بر روی توانایی شما در ادرار کردن کمک می کند.

انواع التهاب پروستات

بر اساس نشانه های شما و نتایج آزمون، دکتر شما ممکن است نتیجه بگیرد که به یکی از انواع التهاب پروستات به شزح زیر مبتلا شده اید:

الف- پروستاتیت باکتریایی حاد

این نوع پروستاتیت معمولا با انواع باکترهای شایع ایجاد می شود. عموما علائم به طور ناگهانی شروع شده و باعث علائم شبیه سرماخوردگی، مانند تب، لرز، تهوع و استفراغ می شود.

ب- پروستاتیت باکتریایی مزمن

پروستاتیت باکتریایی مزمن زمانی رخ می دهد که باکتری ها توسط آنتی بیوتیک ها حذف نمی شوند و منجر به عود عفونت و یا عفونت های مقاوم به درمان می شود. در فواصل بین حملات پروستاتیت باکتریایی مزمن، ممکن است شما هیچ علامتی نداشته باشند و یا اینکه علائم جزئی داشته باشید.

پ- پروستاتیت مزمن غیر باکتریایی

که سندرم درد مزمن لگن نیز نامیده می شود، این نوع پروستاتیت توسط باکتری ایجاد نمی شود نیست. غالبا علت دقیق آن را نمی توان مشخص کرد. بیشتر موارد پروستاتیت ها در این دسته قرار می گیرند یعنی اینکه علت آن عفونت های باکتریال نیستند. در برخی از مردان، علائم در مورد طول زمان ثابت باقی می ماند. برای عده ای دیگر، علائم در طول زمان شدت و ضعف می یابد و میزان علائم بیشتر و کمتر می شود.

ت- پروستاتیت التهابی بدون علامت

این نوع التهاب پروستات باعث بروز علائم نمی شود و معمولا فقط بصورت اتفاقی و زمانی که شما برای شرایط دیگری آزمایش داده اید تشخیص داده می شود. در این حالت نیازی به درمان نیست.

درمان التهاب پروستات

ورم و التهاب پروستات

درمان پروستاتیت به علت زمینه ای آن بستگی دارد. این درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

– آنتی بیوتیک ها

این رایج ترین درمانی است که برای پروستاتیت تجویزمی شود. انتخاب دارو توسط دکتر شما بر اساس نوع باکتری است که ممکن است باعث عفونت شده باشد. اگر علایم شما شدید باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید. به احتمال زیاد شما به آنتی بیوتیک های خوراکی برای چهار تا شش هفته نیاز خواهید داشت اما ممکن است درمان طولانی تری برای پروستاتیت مزمن و یا عود کننده نیاز باشد.

– داروهای بلوک کننده آلفا

این داروها به شل شدن گردن مثانه و رشته های عضلانی پروستات را به مثانه متصل کرده است کمک می کند. این درمان ممکن است علائم بیمار، مانند ادرار کردن دردناک را کاهش دهد.

– عوامل ضد التهاب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است شما را راحت تر کند.

– ماساژ پروستات

این روش که توسط پزشک انجام می شود شبیه معاینه پروستات از طریق مقعد و توسط انگشت است. و ممکن است باعث تسکین علائم شود، اما پزشکان در مورد میزان تاثیر این روش اختلاف نظر دارند.

– سایر درمان های پروستاتیت

درمان های بالقوه دیگری برای التهاب پروستات در حال مطالعه است. این درمان ها شامل درمان حرارتی با یک دستگاه مایکروویو و مواد دارویی بر اساس عصاره گیاهان خاص می باشد.

شیوه زندگی در پروستاتیت

تغییر در شیوه زندگی زیر و درمان های خانگی ممکن است برخی از علائم التهاب پروستات را کاهش دهد:

# نشستن در تشت یا وان آب گرم
# محدود کردن و یا پرهیز از الکل، کافئین و غذاهای تند یا اسیدی
# از نشستن طولانی مدت اجتناب شود و یا سعی کنید بر روی بالش یا کوسن باد شده نشسته تا فشار کمی بر روی پروستات شما وارد شود.
# از دوچرخه سواری پرهیز کنید، و یا شورت پد دار بپوشید و دوچرخه خود را برای از کم کردن فشار بر روی پروستات تنظیم کنید.

درمان التهاب پروستات با طب سوزنی

درمان های جایگزین که امیدهایی برای کاهش علائم پروستاتیت نشان می دهد شامل موارد زیر است:

طب سوزنی – این نوع درمان پروستات شامل وارد کردن سوزن بسیار نازک از طریق پوست به اعماق مختلف و در نقاط خاصی از بدن می باشد. چند مطالعات کوچک نشان داده است که طب سوزنی ممکن است به کاهش علائم پروستاتیت کمک کند.

درمان التهاب پروستات با بیوفیدبک

در این روش به شما آموزش داده می شود تا با استفاده از افکار خود بر روی بدن تان کنترل داشته باشید. متخصص بیو فیدبک با استفاده از سیگنال های دریافتی از تجهیزات نظارتی به شما یاد می دهد تا برعملکردها و پاسخ های خاص بدن از جمله شل کردن عضلات خود کنترل داشته باشید. برخی مطالعات کوچک نشان می دهند که این فرایند برای مدیریت درد ناشی از التهاب پروستات مفید می باشد.

درمان گیاهی التهاب پروستات

هیچ شواهدی وجود دارد که گیاهان و مکمل های گیاهی باعث بهبود پروستاتیت شود، اگر چه بسیاری از مردان از این داروها استفاده می کنند. برخی از درمان های گیاهی برای پروستاتیت شامل چمن چاودار (cernilton)، کوئرستین (یک ماده شیمیایی موجود در چای سبز، پیاز و دیگر گیاهان) و عصاره گیاه نخل باد بزنی اره (saw palmetto). مکمل های پروستات ترکیبی از مواد معدنی و ویتامین ها، به خصوص روی، سلنیوم، و ویتامین E و D می باشد. بسته به فرمول، برخی از مکمل ها مضر باشد، بنابراین قبل از استفاده از آنها با دکتر خود صحبت کنید.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


 

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر جمعه ۶ تیر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  من رفتم رفتم دکترا مختلف ..چیزی عایدم نشد ..ازمایش کشش ..سنگرافی سیتی اسکن ،،ازمایش ادرار ..گفتن تو ادرارت اسپرم هست ..میبخشی من خیلی وقتی که حالت شهوتی دارم خیلی پیش اب دارم ..خیلی مواقع بیضه هام درم میگیرم وقتی پیش آب داشته باشم ...من خیلی تکرر ادرار دارم ..ادرار میکنم حس میکنم بازم ادرار دارم ...هرباری که ادرار داشته باشم در دو یا سه مرحله ادرا. میکنم ...گفتن آب زیاد بخور من روزی 1 نیم لیتر شاید بیشتر آب میخورم ..روزی شاید 20 یا بیشتر ادرار میکنم ..یه شیشه گذاشتم تو اتاقم خسته شدم ..من مشکل مفاصلی لگنی دارم دیسک کمر از ناحیه لگن گرفتم ..چون پاهام هم تراز نیستن ...الان این سه ساله به این مشکل مبتلا شدم خسته شدم ..من مجرد هستم و بعلت مشلات مالی معنوی نمی تونم ازدواج کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ تیر ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام
   نتایج تست یورودینامیک را برای من ارسال کنید و اگر انجام نداده اید بایستی تست یورودینامیک انجام دهید تا بتونم نظر بدهم

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند سالی هست دچار التهاب پروستات شدم و با وجود انواع انتی بیوتیک که آخرین دوره تا هم اکنون روزی ۲ عدد تاکسی ۲ عدد سیرو ۵۰۰ متاسفانه نتیجه ایی نگرفتم البته درد آلت کمتر شده ولی احساس باقی مانده ادرار دارم و سوم هم خالی ۵۰ م م نشان داد و هم درد زیر بیضه و خود آن که باعث اختلال نعوظ هم شده و البته با دیکنوفناک این مشکل و درد بعد انزال تقریبا بهتر می شود البته در دو کلیه هم سنگ ۴ در راست و سنگ ۳/۲در چپ دیده شد در آخر در طول این مدت هر روز قرص اسنترال ۵۰ هم استفاده نمودم خواهشمند ام راهنمایی کنید یا حضورا خدمت برسم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام

   چند سال دارید؟
   سابقه بیماری؟
   سیگار؟ مخدر؟
   نوار مثانه (تست یورودینامیک) انجام داده اید؟
   سیستوسکوپی؟
   لیست داروهایی که از این بابت در این چند سال تجویز و استفاده شده؟

  2. تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام سن چهل بیماری خاصی ندارم سیگار نمی کشم و معتاد نیستم نوار مثانه و سیستوسکپی نکردم داروی مصرفی به مدت سه ماه داکسی۱۰۰ هر ۱۲ ساعت به همراه سیپرو۵۰۰ یا داکسی با سفیکسیم ۴۰۰ روزی ۱ عدد دوره قبل هم افلوکسین ۳۰۰ روزی ۲ عدد ۱ ماه و بعد روزی ۱ عدد ۲ ماه دو روز پیشم فقط سونو دادم که باقی مانده ادرار ۵۰ بود و نسبت به سونو قبل مصرف دارو هم تغییری نکرده بود
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   توصیه می کنم نوار مثانه و سیستوسکوپی هم انجام دهید من ترازوسین 2 میلی را شبی یک عدد و گاباپنتین 100 نیز شبی یک عدد را فعلا توصیه می کنم.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر خسرو چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  هنگام نزیدیکی منی بیرون نمیاد وپروستات درد میکند
  رفتم پیش یکی متخصص داروی تستسرون ویتامین eبهمراه چند قرص تاخیری داده زوز اول مراجعه پروستات درحالت معمولی بود و فقط موقع نزدیکی درد میکرد بعد خوردن دارو شروع به درد شدید کرد رفتم دوباره پیش همان دکتر دارویی داد که درد را بشتر کرد دوروز از یک متخصص دیگر وقت گرفتم رفتم این متخصص گفت دارویی که ایشان داده علاوه بر موجب بزرگ شدن پروستات میشود بلکه باعث بیرون نیاد منی میشود این متخصص قرص افلوکساسین.دگزامتازون هر ۱۲ ساعت تزریق.فنازومکس. وایمی پرامین.ژلوفین.وشیاف دیکوفناک داده الان یکم در عرض دو روز بهتر شده وگفته بعد خوردن داروها سونوگرافی وآزمایش میگیره به نظرتون شرایطم چجور میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام
   با داروهای سری دوم بیشتر موافقم البته نه همه داروها ولی با توجه به کاهش شدت علائم به نظرم وضعیت بهتر شده است ولی سونوگرافی و آزمایشات رو هم انجام دهید

 • تصویر کاربر عبدالرحیم پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام، 40 سال دارم سه ماه است در ناحیه مثانه احساس درد دارم آزمایش ادرار و خون چیزی نشان نداد دکتر تشخیص پروستاتیت داد و برای 20 روز سپروفلوکساسین و تامسولوسین خوردم دومی را دارم هنوز میخورم، دردم کم شده ولی ول نمی‌کند، دردم از تمامی سطح شرمگاه به دو نقطه در طرفین آلت کم شده، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام
   به نظر من بهتره مدتی هم داروی ضد التهاب و آرام کننده عصب ها رو هم استفاده کنید لذا کپسول گاباپنتین 300 شب ها و کپسول سلکسیب 100 هر 12 ساعات برای یک ماه را پیشنهاد م یکنم.

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام پنجاه سالمه چند سالی است psaبنده درحد 1.44 psaازاد در حد.48 صدم بود ولی امسال نسبت به پارسال pss شده 2.75و ازاد شده پنجاه وپنج صدم وسوزش سر آلت دارم وازمایش ادار سالمه پارسال سونو دادم حجم پروستات 31بود وسونوگرافبست گفت کمی بزرگ شده الان نگرانم دلیل افزایش ناگهانی pss چیست متشکرم اقای دکترم راهنماییم کنید ایا با دارو قابل کنترل است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام
   افزایش PSA یک علامت هست نه یک بیماری لذا هیچگاه سعی در کنترل و کاهش آن نداریم و فقط بایستی بصورت سالانه پیگیری شود و اگر بالای 4 رفت نیازبه اقدامات تشخیصی پیدا می کند. بابت سوزش سر آلت اگر بدون ادرار کردن هست شب ها پماد چشمی هیدروکورتیزون داخل ابتدای سوراخ ادرار بزنید ولی اگر با ادرار کردن هست قرص سیپروفلوکساسین 500 و فنازوپیرید هر 12 ساعت بمدت 15 روز استفاده کنید.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر