نمایش منوی کناری

آنچه جوان تر ها بایستی در مورد ورم و التهاب پروستات بدانند

التهاب پروستات یا پروستاتیت عبارت است از تورم غده پروستات، غده ای به اندازه گردو که درست در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری در مردان قرار دارد. غده پروستات مایعی (مایع منی ) تولید می کند که در تغذیه و انتقال اسپرم نقش دارد.

تعریف التهاب پروستات

پروستاتیت یا التهاب پروستات اغلب باعث ادرار کردن دردناک و یا مشکل می شود. سایر علائم التهاب پروستات شامل درد در کشاله ران، ناحیه لگن یا اندام تناسلی و گاهی اوقات علائم شبه آنفولانزا ایجاد می کند.

پروستاتیت در هر سنی می تواند رخ دهد ولی در مردان زیر ۵۰ سال شایع تر است. پروستاتیت توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. اگر پروستاتیت ناشی ازعفونت باکتریایی باشد، معمولا می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات پروستاتیت توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد نشده است و یا علت دقیق آن هرگز شناخته نمی شود.

بسته به علت بوجود آورنده آن، علائم پروستاتیت ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بروز کند. علائم ممکن است به خودی خود و یا با درمان مناسب به سرعت بهتر شوند. در برخی از انواع پروستاتیت، علائم برای ماه ها باقی می ماند یا اینکه مجددا عود می کند که در این حالت به آن پروستاتیت مزمن می گویند.

پروستاتیت عصبی یا سایکوتیک

عوامل عصبی و روانی نقش مهمی در بروز یا بدتر شدن درد های مزمن لگنی و پروستاتیت دارند. برخی محققین این مشکل را در گروه اختلالات روان تنی یا سایکوسوماتیک در نظر گرفته اند. در یک مطالعه ی بزرگ نشان داده شد که افسردگی و اختلالات پانیک در مردان با دردهای مزمن لگنی شایعتر است. مطالعات جدید نشان می دهند که پروستاتیت با بیماری های عصبی و روانی مثل افسردگی، استرس، اضطراب ارتباط دارد.

همچنین افرادی که از حمایت اجتماعی ضعیفی برخوردار هستند و نیز افرادی که اصولا تجربیات دردناک خود را با بزرگنمایی و بصورت تشدید یافته تر از معمول بیان می کنند یا احساس می کنند که کسی نیست تا در مورد دردشان آن ها را کمک کند و تصور می کنند که هیچگاه قرار نیست بهتر شوند، این افراد نیز بیشتر پروستاتیت و درهای مزمن لگنی را تجربه می کنند.

علائم التهاب پروستات

علائم پروستاتیت بسته به علت آن ممکن است شامل یک یا تعدادی از موارد زیر باشد:

⚠ درد یا حس سوزش هنگام دفع ادرار (سوزش ادرار)

⚠ مشکل در ادرار کردن، مانند قطره قطره ادرار کردن یا تاخیر در شروع ادرار

⚠ تکرر ادرار، به خصوص در شب (شب ادراری)

⚠ نیاز فوری به ادرار کردن

⚠ درد در شکم، کشاله ران و یا کمر

⚠ درد در ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد (کف لگن)

⚠ ناراحتی و درد در آلت تناسلی و یا بیضه ها

⚠ ارگاسم یا انزال دردناک

⚠ علائم آنفولانزا مانند (که در پروستاتیت ناشی از عفونت باکتریایی)

اگر شما تجربه درد لگن، ادرار کردن سخت یا دردناک، یا ارگاسم و انزال دردناک دارید، حتما به دکتر خود مراجعه کنید. بعضی از انواع التهاب پروستات اگر درمان نشوند، می تواند منجر بدتر شدن عفونت یا دیگر مشکلات سلامتی شود. التهاب پروستات نباید با بزرگی پروستات اشتباه گرفته شود.

علل بوجود آورنده پروستاتیت

پروستاتیت

پروستاتیت باکتریایی حاد اغلب به وسیله گونه های رایجی از باکتری ها بویژه باکتری هایی که در روده انسان بصورت مسالمت آمیزی زندگی می کنند ایجاد می شود. عفونت ممکن است زمانی شروع شود که باکتری ها از طریق ادرار به داخل پروستات نشت می کنند.در اینگوه موارد از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می شود. گاهی اوقات به دلیل پنهان شدن باکتری ها در پروستات، امکان حذف باکتری توسط آنتی بیوتیک وجود نخواهد داشت، در اینگونه موارد التهاب پروستات ممکن است عود کند یا اینکه برای درمان با مشکل روبورو شویم. این حالت پروستاتیت باکتریایی مزمن نامیده می شود.

عفونت باکتریایی تنها علت پروستاتیت نیست. علل دیگر می تواند شامل:

# اختلال سیستم ایمنی بدن
# اختلال سیستم عصبی
# صدمه به پروستات

با این حال، در بسیاری از موارد التهاب پروستات ، علت آن هرگز شناخته نمی شود.

عوارض التهاب پروستات

عوارض پروستاتیت می تواند شامل موارد زیر باشد:

•    ورود عفونت باکتریایی به داخل خون (باکتریمی)
•    عفونت اپیدیدیم (التهاب لوله مارپیچ متصل به پشت بیضه یا اپیدیدیمیت)
•    بروز حفره پر از چرک در پروستات (آبسه پروستات)
•    اختلالات مایع منی و ناباروری (این حالت می تواند با التهاب مزمن پروستات رخ می دهد)
•    بالا رفتن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

پروستاتیت، سرطان و سطح PSA

التهاب پروستات می تواند باعث بالا رفتن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) شود، PSA پروتئینی است که توسط پروستات تولید می شود. تست PSA به طور کلی برای غربالگری پیش از درمان سرطان پروستات استفاده می شود. سلولهای سرطانی PSA بیشتری نسبت به سلولهای غیر سرطانی تولید می کنند، بطوریکه بالاتر بودن سطح نرمال PSA در خون ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد. با این حال، بیماری های دیگری بجز سرطان پروستات، از جمله پروستاتیت، همچنین می توانند سطح PSA را افزایش دهند.
هیچ مدرک مستقیمی که نشان دهد پروستاتیت می تواند به سرطان پروستات منجر شود وجود ندارد.

آزمایشات و تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات شامل رد بیماری های دیگری است که ممکن است باعث بروز علائم شما شده باشد و همچنین تعیین اینکه شما به چه نوعی از پروستاتیت مبتلا شده اید می باشد. دکتر شما در مورد سابقه پزشکی شما و علائم بیماری خواهد پرسید. او همچنین یک معاینه فیزیکی، که به احتمال زیاد شامل یک معاینه پروستات از طریق مقعد با انگشت (DRE) می باشدانجام خواهد داد.

تست های تشخیصی اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان التهاب پروستات

۱- آزمایش کشت خون

دکتر شما ممکن است این آزمایش را زمانی سفارش دهد که نشانه هایی از عفونت در خون شما وجود داشته باشد.

۲- آزمایش ادرار

دکتر شما ممکن است به دلیل وجود علائم عفونت آزمایش نمونه ادرار درخواست کند. در برخی موارد، دکتر ممکن است یک سری از نمونه ادرار قبل، در طول و بعد از ماساژ پروستات از شما را درخواست کند.

۳- تست یورودینامیک (نوار مثانه)

دکتر شما ممکن است یک بار یا بیشتر از این تست نوار مثانه استفاده کند. این تست برای بررسی اینکه چگونه شما می توانید به خوبی مثانه خود را تخلیه کنید سفارش داده می شود. این تست می تواند به دکتر شما در درک میزان تاثیر پروستاتیت بر روی توانایی شما در ادرار کردن کمک می کند.

انواع التهاب پروستات

بر اساس نشانه های شما و نتایج آزمون، دکتر شما ممکن است نتیجه بگیرد که به یکی از انواع التهاب پروستات به شزح زیر مبتلا شده اید:

الف- پروستاتیت باکتریایی حاد

این نوع پروستاتیت معمولا با انواع باکترهای شایع ایجاد می شود. عموما علائم به طور ناگهانی شروع شده و باعث علائم شبیه سرماخوردگی، مانند تب، لرز، تهوع و استفراغ می شود.

ب- پروستاتیت باکتریایی مزمن

پروستاتیت باکتریایی مزمن زمانی رخ می دهد که باکتری ها توسط آنتی بیوتیک ها حذف نمی شوند و منجر به عود عفونت و یا عفونت های مقاوم به درمان می شود. در فواصل بین حملات پروستاتیت باکتریایی مزمن، ممکن است شما هیچ علامتی نداشته باشند و یا اینکه علائم جزئی داشته باشید.

پ- پروستاتیت مزمن غیر باکتریایی

که سندرم درد مزمن لگن نیز نامیده می شود، این نوع پروستاتیت توسط باکتری ایجاد نمی شود نیست. غالبا علت دقیق آن را نمی توان مشخص کرد. بیشتر موارد پروستاتیت ها در این دسته قرار می گیرند یعنی اینکه علت آن عفونت های باکتریال نیستند. در برخی از مردان، علائم در مورد طول زمان ثابت باقی می ماند. برای عده ای دیگر، علائم در طول زمان شدت و ضعف می یابد و میزان علائم بیشتر و کمتر می شود.

ت- پروستاتیت التهابی بدون علامت

این نوع التهاب پروستات باعث بروز علائم نمی شود و معمولا فقط بصورت اتفاقی و زمانی که شما برای شرایط دیگری آزمایش داده اید تشخیص داده می شود. در این حالت نیازی به درمان نیست.

درمان التهاب پروستات

ورم و التهاب پروستات

درمان پروستاتیت به علت زمینه ای آن بستگی دارد. این درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

– آنتی بیوتیک ها

این رایج ترین درمانی است که برای پروستاتیت تجویزمی شود. انتخاب دارو توسط دکتر شما بر اساس نوع باکتری است که ممکن است باعث عفونت شده باشد. اگر علایم شما شدید باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید. به احتمال زیاد شما به آنتی بیوتیک های خوراکی برای چهار تا شش هفته نیاز خواهید داشت اما ممکن است درمان طولانی تری برای پروستاتیت مزمن و یا عود کننده نیاز باشد.

– داروهای بلوک کننده آلفا

این داروها به شل شدن گردن مثانه و رشته های عضلانی پروستات را به مثانه متصل کرده است کمک می کند. این درمان ممکن است علائم بیمار، مانند ادرار کردن دردناک را کاهش دهد.

– عوامل ضد التهاب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است شما را راحت تر کند.

– ماساژ پروستات

این روش که توسط پزشک انجام می شود شبیه معاینه پروستات از طریق مقعد و توسط انگشت است. و ممکن است باعث تسکین علائم شود، اما پزشکان در مورد میزان تاثیر این روش اختلاف نظر دارند.

– سایر درمان های پروستاتیت

درمان های بالقوه دیگری برای التهاب پروستات در حال مطالعه است. این درمان ها شامل درمان حرارتی با یک دستگاه مایکروویو و مواد دارویی بر اساس عصاره گیاهان خاص می باشد.

شیوه زندگی در پروستاتیت

تغییر در شیوه زندگی زیر و درمان های خانگی ممکن است برخی از علائم التهاب پروستات را کاهش دهد:

# نشستن در تشت یا وان آب گرم
# محدود کردن و یا پرهیز از الکل، کافئین و غذاهای تند یا اسیدی
# از نشستن طولانی مدت اجتناب شود و یا سعی کنید بر روی بالش یا کوسن باد شده نشسته تا فشار کمی بر روی پروستات شما وارد شود.
# از دوچرخه سواری پرهیز کنید، و یا شورت پد دار بپوشید و دوچرخه خود را برای از کم کردن فشار بر روی پروستات تنظیم کنید.

درمان التهاب پروستات با طب سوزنی

درمان های جایگزین که امیدهایی برای کاهش علائم پروستاتیت نشان می دهد شامل موارد زیر است:

طب سوزنی – این نوع درمان پروستات شامل وارد کردن سوزن بسیار نازک از طریق پوست به اعماق مختلف و در نقاط خاصی از بدن می باشد. چند مطالعات کوچک نشان داده است که طب سوزنی ممکن است به کاهش علائم پروستاتیت کمک کند.

درمان التهاب پروستات با بیوفیدبک

در این روش به شما آموزش داده می شود تا با استفاده از افکار خود بر روی بدن تان کنترل داشته باشید. متخصص بیو فیدبک با استفاده از سیگنال های دریافتی از تجهیزات نظارتی به شما یاد می دهد تا برعملکردها و پاسخ های خاص بدن از جمله شل کردن عضلات خود کنترل داشته باشید. برخی مطالعات کوچک نشان می دهند که این فرایند برای مدیریت درد ناشی از التهاب پروستات مفید می باشد.

درمان گیاهی التهاب پروستات

هیچ شواهدی وجود دارد که گیاهان و مکمل های گیاهی باعث بهبود پروستاتیت شود، اگر چه بسیاری از مردان از این داروها استفاده می کنند. برخی از درمان های گیاهی برای پروستاتیت شامل چمن چاودار (cernilton)، کوئرستین (یک ماده شیمیایی موجود در چای سبز، پیاز و دیگر گیاهان) و عصاره گیاه نخل باد بزنی اره (saw palmetto). مکمل های پروستات ترکیبی از مواد معدنی و ویتامین ها، به خصوص روی، سلنیوم، و ویتامین E و D می باشد. بسته به فرمول، برخی از مکمل ها مضر باشد، بنابراین قبل از استفاده از آنها با دکتر خود صحبت کنید.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


 

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر طاعات قبول
  پدر من ۵۰ سال سن دارد در ۲ سال گذشته درد زیر شکم وبیضه و تکرر ادرار به دکتر رفتن آزمایش psa =6.3 سری اول بعد از ۴۰ روز مصرف دارو psa =8.5 دوباره داروی جدید بعد از ۳۰ روز psa = 6.6 دوباره دارو بعد از ۴۰ روز psa =8.5 دکتر فرستاد برای نمونه که جواب نمونه رو براتون میفرستم که گفتم یه مقدار ریزی بدخیم داره اما تحت نظر باشه دوباره با مصرف دارو برج ۱۲ psa =0.5 رسید الان که برج ۲ هست ما برای چک کردن psa =5.9 و free psa=1.11 رسیده آقای دکتر ما الان چکار کنیم یه وقت بدخیم عود نکنه بزنه به استخوان و بدنش ما خیلی استرس داریم آیا رادیکال درمانی بشه یا نشه ؟ خطرناک هست یا نیست
  اما الان خیلی کم سوزش ادرار و تکرر ادرار در شب ندارن و احساس بهبودی میکنن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   به نظرم ابتدا لام ها را بدهید مرکز دیگری بازخوانی کنند

 • تصویر کاربر مهتی دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده چند سال حدود ۸ ساله درگیر خودارضایی هستم اوایل دفعاتش کم بود اما در یکی دوسال اخیر حتی به چندین بار در روز رسیده و اینکه نگرانی از بابت ورم پرستات و عقیم شدن دارم
  چون یک بار غلظت منیم بسیار زیاد و شیری رنگ بود و یا موقعی که تعداد دفعات استمنام بالا میره در اون روز در مجرای التم حس سوزش میکنم و حتی دفعاتی در مفصل زانوم حس درد میکنم
  و اینکه ایا با ترک خودارضایی بدن خودش درمان میشه ؟ ایا من عقیم شدم؟
  هیچ درمان و دارویی لازم دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   خودارضایی باعث عقیمی نمی شود . ترک که کنید همه چیزی بتدریج طبیعی خواهد شد

 • تصویر کاربر Bamdad یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام، بیماری من ۵ ماه پیش ابتدا با احساس ناراحتی و خروج ادرار پس از رفتن به دستشویی آغاز شد و الان علاوه بر آن علائمی مانند احساس درد ناحیه تناسلی، احتباس ادراری، خروج یک قطره ادرار یا مایع بی رنگ لزج پس از ادرار دارم. پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرد اما مصرف آن موجب تب و اسهال در من شد و بنابراین دو سه روز بیشتر مصرف نکردم. مدت یکماه امنیک مصرف کردم. علائم کاملا برطرف شد اما هنگام ارضا جنسی مقدار زیادی مایع از من خارج میشد و منی من رقیق شده بود. با قطع دارو علائم با شدت کمتری بازگشت. توصیه‌ی شما چیست؟ روز قبل از سونوگرافی و آزمایش ادراری‌ای که برایتان ارسال کرده‌ام ۲ عدد افلوکساسین ۲۰۰ (ظهر و شب) مصرف کرده بودم، آیا در نتیجه موثر است؟
  از توجه و حوصله‌ی شما متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام
   به نظر من کوتریموکسازول برای 2 تا 3 هفته استفاده کنید و قرص ترازوسین 2 ماه برای 6 ماه شبی یک عدد. فکرر کنم این سوال را دو بار فرستادید
   آزمایش ادرار نرمال ولی باقیمانده ادرار دارید

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من احساس سوزش میکردم رفتم دکتر گفتن که التهاب پروستات دارم و گفتن بخاطر مجرد بودنمه، برام پروترال ۰.۴ و باکلوفن تجویز کردن. نمیشه گفت بهتر نشدم ولی بعضی وقتا عود میکنه و تکرر ادرار پیدا میکنم. کشاله رانم هم درد میگیره و احساس تورم تو کشاله میکنم. چنتا سوال داشتم
  ۱. ایا بعد از اینکه متاهل بشم مشکل رفع میشه؟
  ۲. ایا شما داروی دیگری پیشنهاد میکنید؟
  ۳. ایا خود ارضایی بر التهاب تاثیر دارد؟
  ۴. اگر‌ پیشنهادی دارین ممنون میشم.
  ازمایش اسپرم دادم تعداد اسپرم‌هام نصف شدن برام داروی ال کارنتین تحویز کردن. در مورد کم شدن اسپرم هم توضیح بدین لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام
   اقای دکتر من احساس سوزش میکردم رفتم دکتر گفتن که التهاب پروستات دارم و گفتن بخاطر مجرد بودنمه، برام پروترال ۰.۴ و باکلوفن تجویز کردن. نمیشه گفت بهتر نشدم ولی بعضی وقتا عود میکنه و تکرر ادرار پیدا میکنم. کشاله رانم هم درد میگیره و احساس تورم تو کشاله میکنم. چنتا سوال داشتم
   ۱. ایا بعد از اینکه متاهل بشم مشکل رفع میشه؟........................معمولا بله
   ۲. ایا شما داروی دیگری پیشنهاد میکنید؟...........................خیر چون با همین داروها بهتر شده اید نیازی به داروی دیگری نیست
   ۳. ایا خود ارضایی بر التهاب تاثیر دارد؟...........................اگر افراطی باه باعث بروز یا تشدید آن می شود.
   ۴. اگر‌ پیشنهادی دارین ممنون میشم............................ریلکسیشن و یوگا میتونه کمک کننده باشد
   ازمایش اسپرم دادم تعداد اسپرم‌هام نصف شدن برام داروی ال کارنتین تحویز کردن. در مورد کم شدن اسپرم هم توضیح بدین لطفا......................مهم اینه که تعداد اسپرم بالای خداقل نرمال باشه وگرنه متغییر بودنش طبیعیه

 • تصویر کاربر خلیل جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  از ابان ۹۸با مشاهده خون در ادرار و عمل سیستوسکوپی التهاب پروستات تشخیص داده شد تاوانکس به همرا سلوکوکسیب به مدت ۳ماه مصرف شد سه هفته دارو قطع و مجدد شروع شد چون هیچ درمانی حاصل نشد .. تمام پرهیزات لازم حتی غذایی عمل میشود تا کنون درمانی حاصل نشد و گاها عود میکند به همراه سوزش شدید ادرار و بعضی اوقات تمام مثانه... آیا را ه درمان دیگری است؟؟یا نیاز به معالجات و آزمایشات دیگر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   بهتره آزمایش از ترشحات پروستات انجام دهید و آنتی بیوتیک های دیگری مثل کوتریموکسازول را امتحان کنید

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر