نمایش منوی کناری

آنچه جوان تر ها بایستی در مورد ورم و التهاب پروستات بدانند

التهاب پروستات یا پروستاتیت عبارت است از تورم غده پروستات، غده ای به اندازه گردو که درست در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری در مردان قرار دارد. غده پروستات مایعی (مایع منی ) تولید می کند که در تغذیه و انتقال اسپرم نقش دارد.

تعریف التهاب پروستات

پروستاتیت یا التهاب پروستات اغلب باعث ادرار کردن دردناک و یا مشکل می شود. سایر علائم التهاب پروستات شامل درد در کشاله ران، ناحیه لگن یا اندام تناسلی و گاهی اوقات علائم شبه آنفولانزا ایجاد می کند.

پروستاتیت در هر سنی می تواند رخ دهد ولی در مردان زیر ۵۰ سال شایع تر است. پروستاتیت توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. اگر پروستاتیت ناشی ازعفونت باکتریایی باشد، معمولا می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات پروستاتیت توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد نشده است و یا علت دقیق آن هرگز شناخته نمی شود.

بسته به علت بوجود آورنده آن، علائم پروستاتیت ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بروز کند. علائم ممکن است به خودی خود و یا با درمان مناسب به سرعت بهتر شوند. در برخی از انواع پروستاتیت، علائم برای ماه ها باقی می ماند یا اینکه مجددا عود می کند که در این حالت به آن پروستاتیت مزمن می گویند.

پروستاتیت عصبی یا سایکوتیک

عوامل عصبی و روانی نقش مهمی در بروز یا بدتر شدن درد های مزمن لگنی و پروستاتیت دارند. برخی محققین این مشکل را در گروه اختلالات روان تنی یا سایکوسوماتیک در نظر گرفته اند. در یک مطالعه ی بزرگ نشان داده شد که افسردگی و اختلالات پانیک در مردان با دردهای مزمن لگنی شایعتر است. مطالعات جدید نشان می دهند که پروستاتیت با بیماری های عصبی و روانی مثل افسردگی، استرس، اضطراب ارتباط دارد.

همچنین افرادی که از حمایت اجتماعی ضعیفی برخوردار هستند و نیز افرادی که اصولا تجربیات دردناک خود را با بزرگنمایی و بصورت تشدید یافته تر از معمول بیان می کنند یا احساس می کنند که کسی نیست تا در مورد دردشان آن ها را کمک کند و تصور می کنند که هیچگاه قرار نیست بهتر شوند، این افراد نیز بیشتر پروستاتیت و درهای مزمن لگنی را تجربه می کنند.

علائم التهاب پروستات

علائم پروستاتیت بسته به علت آن ممکن است شامل یک یا تعدادی از موارد زیر باشد:

⚠ درد یا حس سوزش هنگام دفع ادرار (سوزش ادرار)

⚠ مشکل در ادرار کردن، مانند قطره قطره ادرار کردن یا تاخیر در شروع ادرار

⚠ تکرر ادرار، به خصوص در شب (شب ادراری)

⚠ نیاز فوری به ادرار کردن

⚠ درد در شکم، کشاله ران و یا کمر

⚠ درد در ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد (کف لگن)

⚠ ناراحتی و درد در آلت تناسلی و یا بیضه ها

⚠ ارگاسم یا انزال دردناک

⚠ علائم آنفولانزا مانند (که در پروستاتیت ناشی از عفونت باکتریایی)

اگر شما تجربه درد لگن، ادرار کردن سخت یا دردناک، یا ارگاسم و انزال دردناک دارید، حتما به دکتر خود مراجعه کنید. بعضی از انواع التهاب پروستات اگر درمان نشوند، می تواند منجر بدتر شدن عفونت یا دیگر مشکلات سلامتی شود. التهاب پروستات نباید با بزرگی پروستات اشتباه گرفته شود.

علل بوجود آورنده پروستاتیت

پروستاتیت

پروستاتیت باکتریایی حاد اغلب به وسیله گونه های رایجی از باکتری ها بویژه باکتری هایی که در روده انسان بصورت مسالمت آمیزی زندگی می کنند ایجاد می شود. عفونت ممکن است زمانی شروع شود که باکتری ها از طریق ادرار به داخل پروستات نشت می کنند.در اینگوه موارد از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می شود. گاهی اوقات به دلیل پنهان شدن باکتری ها در پروستات، امکان حذف باکتری توسط آنتی بیوتیک وجود نخواهد داشت، در اینگونه موارد التهاب پروستات ممکن است عود کند یا اینکه برای درمان با مشکل روبورو شویم. این حالت پروستاتیت باکتریایی مزمن نامیده می شود.

عفونت باکتریایی تنها علت پروستاتیت نیست. علل دیگر می تواند شامل:

# اختلال سیستم ایمنی بدن
# اختلال سیستم عصبی
# صدمه به پروستات

با این حال، در بسیاری از موارد التهاب پروستات ، علت آن هرگز شناخته نمی شود.

عوارض التهاب پروستات

عوارض پروستاتیت می تواند شامل موارد زیر باشد:

•    ورود عفونت باکتریایی به داخل خون (باکتریمی)
•    عفونت اپیدیدیم (التهاب لوله مارپیچ متصل به پشت بیضه یا اپیدیدیمیت)
•    بروز حفره پر از چرک در پروستات (آبسه پروستات)
•    اختلالات مایع منی و ناباروری (این حالت می تواند با التهاب مزمن پروستات رخ می دهد)
•    بالا رفتن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

پروستاتیت، سرطان و سطح PSA

التهاب پروستات می تواند باعث بالا رفتن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) شود، PSA پروتئینی است که توسط پروستات تولید می شود. تست PSA به طور کلی برای غربالگری پیش از درمان سرطان پروستات استفاده می شود. سلولهای سرطانی PSA بیشتری نسبت به سلولهای غیر سرطانی تولید می کنند، بطوریکه بالاتر بودن سطح نرمال PSA در خون ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد. با این حال، بیماری های دیگری بجز سرطان پروستات، از جمله پروستاتیت، همچنین می توانند سطح PSA را افزایش دهند.
هیچ مدرک مستقیمی که نشان دهد پروستاتیت می تواند به سرطان پروستات منجر شود وجود ندارد.

آزمایشات و تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات شامل رد بیماری های دیگری است که ممکن است باعث بروز علائم شما شده باشد و همچنین تعیین اینکه شما به چه نوعی از پروستاتیت مبتلا شده اید می باشد. دکتر شما در مورد سابقه پزشکی شما و علائم بیماری خواهد پرسید. او همچنین یک معاینه فیزیکی، که به احتمال زیاد شامل یک معاینه پروستات از طریق مقعد با انگشت (DRE) می باشدانجام خواهد داد.

تست های تشخیصی اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان التهاب پروستات

۱- آزمایش کشت خون

دکتر شما ممکن است این آزمایش را زمانی سفارش دهد که نشانه هایی از عفونت در خون شما وجود داشته باشد.

۲- آزمایش ادرار

دکتر شما ممکن است به دلیل وجود علائم عفونت آزمایش نمونه ادرار درخواست کند. در برخی موارد، دکتر ممکن است یک سری از نمونه ادرار قبل، در طول و بعد از ماساژ پروستات از شما را درخواست کند.

۳- تست یورودینامیک (نوار مثانه)

دکتر شما ممکن است یک بار یا بیشتر از این تست نوار مثانه استفاده کند. این تست برای بررسی اینکه چگونه شما می توانید به خوبی مثانه خود را تخلیه کنید سفارش داده می شود. این تست می تواند به دکتر شما در درک میزان تاثیر پروستاتیت بر روی توانایی شما در ادرار کردن کمک می کند.

انواع التهاب پروستات

بر اساس نشانه های شما و نتایج آزمون، دکتر شما ممکن است نتیجه بگیرد که به یکی از انواع التهاب پروستات به شزح زیر مبتلا شده اید:

الف- پروستاتیت باکتریایی حاد

این نوع پروستاتیت معمولا با انواع باکترهای شایع ایجاد می شود. عموما علائم به طور ناگهانی شروع شده و باعث علائم شبیه سرماخوردگی، مانند تب، لرز، تهوع و استفراغ می شود.

ب- پروستاتیت باکتریایی مزمن

پروستاتیت باکتریایی مزمن زمانی رخ می دهد که باکتری ها توسط آنتی بیوتیک ها حذف نمی شوند و منجر به عود عفونت و یا عفونت های مقاوم به درمان می شود. در فواصل بین حملات پروستاتیت باکتریایی مزمن، ممکن است شما هیچ علامتی نداشته باشند و یا اینکه علائم جزئی داشته باشید.

پ- پروستاتیت مزمن غیر باکتریایی

که سندرم درد مزمن لگن نیز نامیده می شود، این نوع پروستاتیت توسط باکتری ایجاد نمی شود نیست. غالبا علت دقیق آن را نمی توان مشخص کرد. بیشتر موارد پروستاتیت ها در این دسته قرار می گیرند یعنی اینکه علت آن عفونت های باکتریال نیستند. در برخی از مردان، علائم در مورد طول زمان ثابت باقی می ماند. برای عده ای دیگر، علائم در طول زمان شدت و ضعف می یابد و میزان علائم بیشتر و کمتر می شود.

ت- پروستاتیت التهابی بدون علامت

این نوع التهاب پروستات باعث بروز علائم نمی شود و معمولا فقط بصورت اتفاقی و زمانی که شما برای شرایط دیگری آزمایش داده اید تشخیص داده می شود. در این حالت نیازی به درمان نیست.

درمان التهاب پروستات

ورم و التهاب پروستات

درمان پروستاتیت به علت زمینه ای آن بستگی دارد. این درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

– آنتی بیوتیک ها

این رایج ترین درمانی است که برای پروستاتیت تجویزمی شود. انتخاب دارو توسط دکتر شما بر اساس نوع باکتری است که ممکن است باعث عفونت شده باشد. اگر علایم شما شدید باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید. به احتمال زیاد شما به آنتی بیوتیک های خوراکی برای چهار تا شش هفته نیاز خواهید داشت اما ممکن است درمان طولانی تری برای پروستاتیت مزمن و یا عود کننده نیاز باشد.

– داروهای بلوک کننده آلفا

این داروها به شل شدن گردن مثانه و رشته های عضلانی پروستات را به مثانه متصل کرده است کمک می کند. این درمان ممکن است علائم بیمار، مانند ادرار کردن دردناک را کاهش دهد.

– عوامل ضد التهاب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است شما را راحت تر کند.

– ماساژ پروستات

این روش که توسط پزشک انجام می شود شبیه معاینه پروستات از طریق مقعد و توسط انگشت است. و ممکن است باعث تسکین علائم شود، اما پزشکان در مورد میزان تاثیر این روش اختلاف نظر دارند.

– سایر درمان های پروستاتیت

درمان های بالقوه دیگری برای التهاب پروستات در حال مطالعه است. این درمان ها شامل درمان حرارتی با یک دستگاه مایکروویو و مواد دارویی بر اساس عصاره گیاهان خاص می باشد.

شیوه زندگی در پروستاتیت

تغییر در شیوه زندگی زیر و درمان های خانگی ممکن است برخی از علائم التهاب پروستات را کاهش دهد:

# نشستن در تشت یا وان آب گرم
# محدود کردن و یا پرهیز از الکل، کافئین و غذاهای تند یا اسیدی
# از نشستن طولانی مدت اجتناب شود و یا سعی کنید بر روی بالش یا کوسن باد شده نشسته تا فشار کمی بر روی پروستات شما وارد شود.
# از دوچرخه سواری پرهیز کنید، و یا شورت پد دار بپوشید و دوچرخه خود را برای از کم کردن فشار بر روی پروستات تنظیم کنید.

درمان التهاب پروستات با طب سوزنی

درمان های جایگزین که امیدهایی برای کاهش علائم پروستاتیت نشان می دهد شامل موارد زیر است:

طب سوزنی – این نوع درمان پروستات شامل وارد کردن سوزن بسیار نازک از طریق پوست به اعماق مختلف و در نقاط خاصی از بدن می باشد. چند مطالعات کوچک نشان داده است که طب سوزنی ممکن است به کاهش علائم پروستاتیت کمک کند.

درمان التهاب پروستات با بیوفیدبک

در این روش به شما آموزش داده می شود تا با استفاده از افکار خود بر روی بدن تان کنترل داشته باشید. متخصص بیو فیدبک با استفاده از سیگنال های دریافتی از تجهیزات نظارتی به شما یاد می دهد تا برعملکردها و پاسخ های خاص بدن از جمله شل کردن عضلات خود کنترل داشته باشید. برخی مطالعات کوچک نشان می دهند که این فرایند برای مدیریت درد ناشی از التهاب پروستات مفید می باشد.

درمان گیاهی التهاب پروستات

هیچ شواهدی وجود دارد که گیاهان و مکمل های گیاهی باعث بهبود پروستاتیت شود، اگر چه بسیاری از مردان از این داروها استفاده می کنند. برخی از درمان های گیاهی برای پروستاتیت شامل چمن چاودار (cernilton)، کوئرستین (یک ماده شیمیایی موجود در چای سبز، پیاز و دیگر گیاهان) و عصاره گیاه نخل باد بزنی اره (saw palmetto). مکمل های پروستات ترکیبی از مواد معدنی و ویتامین ها، به خصوص روی، سلنیوم، و ویتامین E و D می باشد. بسته به فرمول، برخی از مکمل ها مضر باشد، بنابراین قبل از استفاده از آنها با دکتر خود صحبت کنید.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


 

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسسن سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش متاسفانه زمانی که خودارضایی میکردم کمی درد در پشت یکی از بیصه هام ایجاد شد ولی بعد از 3 یا 4 دقیقه درست شد و البته هیچ علایم دیگه هم نداشت فقط کمی درد و بعد دوباره خوب شد.. البته من کمی زیاد خودارضایی میکنم مثلا گاهی روزی دوبار.. الان هم حالم خوبه و بیصه مثل قبل خوب است و هیچ علایمی ندارد فقط من نگران تکرار شدن این درد هستم این اولین باری هست که این اتفاق برام میوفته و البته بعدش انزال داشتم و هیچ مشکلی نبود.. بنظرتون ممکن است بخاطر زیاد خودارضایی کردنم باشه یا به دلیل مجردی.. اصلا باید نگران باشم یا نه چون اون درد نسبتا خفیف فقط 2 و 3 دقیقه بود و بعدش همه چیز عادی بود و الانم همه چیز عادی و بدون مشکله ممکنه کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   به نظر من به دلیل زیاده روی در خوداراضیی است و توصیه می کنم کمترش کنید.

 • تصویر کاربر Alireza شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  سنم 38 هست راستش 2 ماهه درد و سوزش مخصوصا بعد از ادرار
  ولم نمیکنه که 1روز در میان به صورت حمله ای هست که در روزهای حمله هم درد و سوزش شدیدددد دارم در مثانه و الت هم تکرر ادرار ولی یکروز در میان خوبم راستش چون دقیقا علایم سیستیت بینابینی مثانه (ic) را دارم خیلی نگرانم چون گفتن درمان نداره اصفهان هم یه پزشک گفتن التهاب پروستات مزمن غیرباکتریایی هست کالافم خیلی
  میشه بگید اگه سیستیت بینابینی باشه باید چکار کنم یا کلا چه درمانی هست راستش من بارها التمو با مایع ظرفشویی شستم الان توی این دوماه بعضی شبها درد و سوزش مثانه و التم طاقتفرسا میشه😔 🙏
  دو ماهه فرقی نمیکنم گهگاهی کاملا خوبم ولی خیلی وقتا سوزش شدید مثانه و التم دیوونم میکنه به نظرتون چمه و چی باید بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   برای سیستیت بینابینی علل زیادی و داروهای زیادی مطرح شده است. من تعجب می کنم که مایع ظرفشویی برای شستن الت استفاده کرده اید. احتمال داره علائم شما بیشتر جنبه عصبی داشته باشد لذا داروهای اعصاب بیشتر کمک کننده باشد. لذا من مصرف قرص نورتریپتلین 25 میلی شبی یک عدد را فعلا پیشنهاد می کنم.

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام. شش ماه پیش به دلیل التهاب شدید پروستات ۱۴ روز بستری شدم.سیستوسکوپی و سونوگرافی و آزمایش همه التهاب پروستات را نشان داد.بعد از بهبودی نسبی مرخص شدم و تا یک ماه آنتی بیوتیک و ترازوسین پروستاتان مصرف کردم که خوشبختانه تا حدود ۹۰ درصد مشکل رفع شد.دو هفته است که همان علایم ظاهر شدن.درد زیر شکم، سوزش زیر شکم و سوزش ادرار و عدم تخلیه ادرار.سونوگرافی حجم پروستات را ۲۴ سی سی و پروستاتیت تشخیص داد و با تجویز دکتر ۶ عدد جنتامایسین و تاوانکس و ترازوسین و فینو پروست مصرف میکنم. ولی هنوز علایم سوزش زیر شکم و سوزش ادرار دارم.ادرارم کامل تخلیه نمیشه و مشکلات عصبی وروانی زیادی برا من ایجاد شده.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید..سن من ۳۹ سال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   اگرچه شاید نیاز به بستری مجدد و دریافت داروی وریدی باشد ولی فعلا توصیه می کنم اگر حساسایتدارویی ندارید کوتریموکسازول شروع کنید (جایگزین تاوانکس) هر 12 ساعت 2 عدد و ترازوسین را صبح و شب بخورید و قرص فنازوپیریدین هر 12 ساعت یک عدد و کپسول سلکسیب 100 هر 1 ساعات یک عدد.

 • تصویر کاربر عارف سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آفای دکتر خسته نباشید ، پسری ۲۳ ساله هستم که حدود دو سال برای بدنسازی و رشد موهای صورتم از استرویید ها و تستسترون استفاده کردم ، ۴ ماه بعد از استفاده از آخرین استرویید و هورمون ، مشکلات ادراری پیدا کردم به اینصورت که احساس موندن چندقطره در نوک آلت رو داشتم ، بعد از یک ماه بخودی خود برطرف شد ، اخیرا هنگام شروع ادرار ،یک ثانیه بعد از فشاردادن ادرارم میاد و ثانیه اول کم فشار و رفته رفته پرفشار میشه ، بصورت دوره های زمانی علائم ادرار خوب میشه و دوباره عود میکنه ، میخواستم بدونم مشکل از پروستاتمه ؟ آیا استرویید ها باعث مشکل پروستاتم شدند ؟ بعد از قطع استرویید دوباره طبیعی میشه پروستات ؟ ممنون میشم پاسخ کلی بدهید به سوالاتم ، برایم مهم هست و نگرانم ، با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر عارف دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   آقای دکتر اینو یادم رفت عرض کنم روزی ۲ الی ۳ بار دستشویی میرم و تکرر ادرار شبانه هم ندارم و هر از گاهی موقع خودارضایی اختلال نعوظ دارم ، با تشکر مرسی ممنون
  2. تصویر کاربر عارف دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   آقای دکتر حدود دو سال مصرف استروییدم بصورت یکنواخت نبود و بصورت دوره ای بود و بینشون زمان استراحت بود و زیر نظر مربی و پزشک بود ، و اینکه در رابطه جنسی اختلال نعوظ ندارم ولی موقع خودارضایی هرازگاهی این اختلال پیش میاد ، با عرض پوزش که خیلی طولانی شد سوالم ، با تشکر .
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   به نظر من نه مشکل پروستات دارید و نه بدلیل استروئید هست تصور می کنم مشکلی جدی ندارید و احتمالا کمی وسواس پیدا کرده اید هر چه ریلکس تر باشید وضعیت ادراری بهتر می شود.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر گرامی، وقتتون بخیر

  درد در نیمه انتهایی الت دارم ی چیزی شبیه مور مور شدن، تیر کشیدن و سوزش، موقع ادرار این درد از بین میره و هیچ سوزشی ندارم، فشار ادرار شدید کم و زیاد میشه از فاصله 5 سانت تا 40 سانت در طول یه ادرار کم و زیاد میشه، با سایز پروستات 29، سن 36 سال، مثانه و کلیه نرمال و بعد از سیستوسکوپی تشخیص بر عفونت مجرا و پروستات بود و چهار ماه و نیم افلوکساسین 200 روزی یه عدد، تامسولوسین روزی یه عدد و کنفرون تجویز شد ولی مشکل کماکان برقرار هست، لطفا تشخیص و توصیه تان را بفرمایید جناب دکتر گرامی و مهربان. ( لطفا یک صفحه فایل پیوست که شرح مفصل مشکل هست را نیز ملاحظه فرمایید). سپاسگزارم از توجه و وقتی که اختصاص میدید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   من مطالب شما را کامل مطالعه کردم به نظر من مشکل شما عصبی است بخشی به همان کمر بر می گردد و بخشی به شخصیت وسواسی که دارید و بیشتر بایستی در بهبود وضعیت این بخش قدم بردارید

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر