نمایش منوی کناری

بزرگی خوش خیم غده پروستات – علائم و عوارض

انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۸

بزرگ شدن غده پروستات یک بیماری شایع است که وقتی مردان پا به سن می گذارند به آن مبتلا می شوند. این بیماری هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) نیز نامیده می شود،

بزرگ شدن غده پروستات می تواند علایم ادراری آزاردهنده ای داشته باشد. عدم درمان بزرگی غده پروستات می تواند خروج جریان ادرار از مثانه را مسدود و باعث مشکلات مثانه، مجرای ادراری یا کلیوی شود. درمان های موثر متعددی برای بزرگی غده پروستات وجود دارد، که شامل داروها، درمان های کم تهاجمی و جراحی می باشد. برای انتخاب بهترین گزینه درمانی، شما و پزشک معالج تان بایستی میزان و شدت علائم ادراری ، اندازه پروستات ، وضعیت سلامتی وبیماری های دیگری که دارید و همچنین ترجیح و خواست شما را در نظر بگیرند.

دلیل سرطان پروستات

علائم بزرگی خوش خیم غده پروستات

شدت علائم در افرادی که مبتلا به بزرگی خوش خیم غده پروستات هستند متفاوت است، اما علائم به تدریج و در طول زمان بدتر می شوند. علائم و نشانه های معمول بزرگی خوش خیم غده پروستات عبارتند از:

•    تکرر ادرار و یا احساس نیاز فوری به ادرار کردن

•    افزایش دفعات ادرار کردن در طول شب که به آن شب ادراری می گویند

•    مشکل در هنگام شروع ادرار کردن

•    ضعیف شدن جریان ادرار و یا قطع و وصل شدن جریان ادرار

•    قطره قطره آمدن ادرار در بخش پایانی ادرار

•    زور زدن در هنگام ادرار کردن

•    ناتوانی در تخلیه کامل مثانه

علائم و نشانه هایی که شیوع کمتری دارند عبارتند از:

•    عفونت دستگاه ادراری

•    ناتوانی در ادرار کردن و در نتیجه احتباس ادراری (شاش بند شدن)

•    وجود خون در ادرار

اندازه پروستات شما لزوما به این معنی نیست که نشانه های شما بدتر خواهد بود. برخی از مردان با پروستات کمی بزرگ می توانند نشانه های ادراری قابل توجهی داشته، در حالی که مردان دیگر با پروستات بسیار بزرگ می توانند تنهاعلایم ادراری تنها جزئی داشته باشند. در برخی از مردان، علائم ادراری در نهایت ثابت مانده و حتی ممکن است در طول زمان بهبود بخشد.

دیگر عوامل احتمالی که ممکن است باعث ایجاد علایم ادراری شوند:

عوامل و شرایط دیگری که می توانند منجر به بروز علائمی شبیه به نشانه های بزرگی خوش خیم غده پروستات بشوند عبارتند از:

•    عفونت دستگاه ادراری

•    التهاب پروستات (پروستاتیت)

•    تنگی مجرای ادراری پیشآبراه (تنگی مجرا)

•    زخم در گردن مثانه به دلیل عمل جراحی قبلی

•    سنگ مثانه و کلیه

•    بروز اشکال در اعصابی که مثانه را کنترل می کنند

•    سرطان پروستات یا مثانه

درمان واریکوسل

لزوم مراجعه به پزشک

اگر شما مشکلات ادراری دارید، آن را با دکتر خود در میان بگذارید. حتی اگر علایم ادراری شما آزاردهنده نیست، شناسایی و یا رد هر گونه علل زمینه ای مهم می باشد. مشکلات ادراری درمان نشده، ممکن است به انسداد دستگاه ادراری و شاش بند شدن منجر شود.

اگر شما قادر به عبور ادرار به هر میزان نیستید، به دنبال اقدام و توجه فوری پزشکی باشید.

علل بزرگی خوش خیم پروستات

غده پروستات در زیر مثانه شما قرار دارد. لوله ای که ادرار را از مثانه و از طریق پیشابراه خارج می کند از مرکز پروستات عبور می کند. وقتی که پروستات بزرگ می شود بتدریج جریان ادرار مسدود می گردد.

اکثر مردان در طی زندگی با رشد تدریجی پروستات مواجه هستند. در خیلی از مردان، این رشد ندریجی باعث بزرگ شدن غده پروستات شده تا حدی که باعث بروز علائم ادراری یا انسداد قابل توجه جریان ادرار می شود. علت بزرگی پروستات بخوبی مشخص نیست ولیکن تصور می شود به دلیل تغییراتی باشد که در تعادل هورمون های جنسی در مردان مسن تر رخ می دهد.

عوامل خطرساز

عوامل خطرساز بزرگی خوش خیم پروستات عبارتند از:

سالخوردگی

بزرگی خوش خیم پروستات بندرت باعث بروز علائم و نشانه های ادراری در مردان جوان تر از ۴۰ سال می شود. حدود یک سوم مردان در سن ۶۰ سالگی شاهد علائم ادراری متوسط تا شدید هستند، و حدود نیمی از مردان تا سن ۸۰ سالگی این علائم را تجربه می کنند.

سابقه خانوادگی

 داشتن خویشاوندان خونی مانند پدر یا برادر با مشکلات پروستات بدان معناست که احتمال بروز مشکلات پروستات در شما بیشتر است.

زمینه های نژادی

 شیوع بزرگی پروستات در در مردان آسیایی کمتر از مردان سفید پوست و سیاه پوست آمریکایی می باشد. مردان سیاه پوست ممکن است علائم ادراری را در سنین پائین تری نسبت به سفید پوستان تجربه کنند.

شیوه زندگی

 چاقی خطر بزرگی خوش خیم پروستات را افزایش می دهد، در حالی که ورزش ریسک آنرا پائین تر می آورد.

پروستاتیت

عوارض بزرگی غده پروستات

عوارض بزرگی پروستات می تواند شامل موارد زیر باشد:

عدم توانایی ناگهانی در ادرار کردن (احتباس ادراری یا شاش بند شدن)

در اینجور مواقع ممکن است نیاز به سوندگذاری به منظور تخلیه ادرار از مثانه باشد. در نهایت بعضی از مردان با بزرگی پروستات نیاز به جراحی برای رهایی از احتباس ادراری پیدا می کنند.

عفونت دستگاه ادراری

ناتوانی در تخلیه کامل مثانه می تواند خطر عفونت در دستگاه ادراری شما را افزایش دهد. در صورتی که مکررا دچار عفونت ادراری شوید، ممکن است به جراحی برای برداشتن بخشی از پروستات نیاز پیدا کنید.

سنگ مثانه

 سنگ مثانه معمولا به دلیل ناتوانی در تخلیه کامل مثانه ایجاد می شود. سنگ مثانه می تواند باعث عفونت، تحریک مثانه ، بروز خون در ادرار و انسداد جریان ادرار شود.

آسیب مثانه

 مثانه ای که به طور کامل تخلیه نمی شود می تواند موجب بروز کشش و ایجاد ضعف در عضلات دیواره مثانه شود. در نتیجه به مرور زمان، دیواره عضلانی مثانه به خوبی منقبض نشده و منجر به سفت شدن جدار آن برای تخلیه کامل مثانه می گردد.

آسیب کلیوی

 افزایش فشار در درون مثانه به دلیل احتباس ادرار می تواند منجر به صدمه کلیه ها شده و یا اجازه دهد تا عفونت مثانه به کلیه ها انتشار یابد.

در اکثر مردان با پروستات بزرگ این عوارض بروز نمی یابد. با این حال، احتباس حاد ادراری و آسیب کلیوی می تواند تهدیدی جدی برای سلامت مردان باشد.

بزرگ شدن غده پروستات شما را در خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار نمی دهد.

درمان بزرگی پروستات

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی رزکسیون پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی ۹۵ درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد. عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد.

اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار ۱ تا ۲ روز می‌باشد.

پروستات‌ های با وزن ۱۰۰گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد.

گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد.

عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

لینک مقالات مرتبط

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

درمان های خانگی بزرگی خوش خیم پروستات 

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

بزرگی خوش خیم غده پروستات – علائم و عوارض
۲٫۳ (۴۶٫۶۷%) ۳ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
التهاب مزمن پرستات

با سلام و عرض ادب و احترام

بنده با سن ٣٨ سال و به دليل التهاب مزمن پرستات ( اندازه پرستات ٣٧ سي سي ) به مدت دو ماه اوفلوكساسين و ترازوسين مصرف كردم كه علايم خيلي كمتر شده ولي هنوز هنوز درمان نشدم كه با نظر حضرتعالي قرار شد انتي بيوتيك تا ٣ ماه و ترازوسين مدت نامحدود ادامه يابد. كه در هفته نهم درمان هستم.

١- علي الرغم ادامه درمان ، بعضي روزها علايم شدت مي يابد و گاهي اينطور نيست.
كه باعث نااميدي از روند درمان مي شود.
علت اين مسأله چيست و چرا سير درمان صعودي نيست؟ ايا نشانه عدم موفقيت درمان است؟ و توصيه حضرتعالي در اين شرايط چگونه است؟


٢- ايا اگاهي از علت بيماري در روند درمان تاثيري دارد؟ و مي توان علت را فهميد؟
من سندرم روده تحريك پذير دارم ايا ممكن است كه عامل مستقيم و اصلي اين بيماري باشد ؟ لطفا راهنمايي بفرماييد .

با تشكر و پوزش فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
مشكل پروستات پدرم

جناب دكتر سلام و عرض أدب
بابام در حال حاضر ٨6 سال سن دارد. سال ٩٣ بخاطر مشكل بزرگي پروستات و بِنَا به تشخيص پزشك يك عمل پروستات بسته انجام دادند.
اما كمتر إز دو سال مجددا پروستات شون بزرگ شد و دوباره دچار مشكلات قطره قطره شدن إدرار و در وضعيت حاد عدم توانايي در تخليه مثانه مي شدن به حدي كه مجبور به سونداژ ميشديم.
ضمنا به پزشكهاي متعددي مراجعه كرديم كه إعلام كردن بخاطر نداشتن بنيه جسمي و احتمال عدم كنترل ادرار بعد إز عمل، امكان عمل مجدد حتي بصورت بسته نمي باشد.

در حال حاضر فقط إز قرص تامسولوسين استفاده ميكند و دچار ورم هر دو پا (إز مچ پا به پايين)، بيرون روي ناشي إز عم دفع ادرار و تعرق زياد در طول شبانه روز به حدي كه مجبور به تعويض لباسهاش ميشويم و ناتواني در حركت و برخي مواقع افزايش فشار خون شده است.
جناب دكتر خواهش ميكنم راهنمايي بفرماييد كه چه اقدامي برأي بعبودي پدرم انجام دهم.
ناگفته نماند بابام فوبياي مطب و بيمارستان دارد و هر وقت وارد مطب ميشود فشار خون بابام تا حدود ٢٠تا ٢٢ بالا ميرود.
و بعد إز خروج إز مطب و كمتر إز نيم ساعت مجدد فشار خونش نرمال ميشود.
مشاهده پاسخ دکتر
3
التهاب پروستات

سلام دکتر جباری عزیز وبزرگوار اینجانب۴۱سالم ومجرد.الان نزدیک به یکسال سوزش ادرار وتکرر ادرار دارم وادرارم تخلیه نمیشه.وقطره قطره میاد.دکتر رفتم همه ازمایشات پی اس ا وکشا ادرار نرمال بود.پروستاتم ۳۴ بود.دکتر برام ترازوسین ولووفلوکساسین به مدت یک ماه نوشت مصرف کردم بهتر شدم ولی کامل خوب نشد..
۱_چه مدت باید آنتی بیوتیک مصرف کنم؟چون بیشتر ازیک ماه مصرف نکردم
۲_ سه بار وهربار به مدت یک ماه سیپرو ولووفلوکساسی وسلکسیپ وتامسولوسین دراین یکسال مصرف کردم بهترشدم ولی کامل خوب نشدم
۳_دکتر شما چه نوع آنتی‌بیوتیک را وبرای مدت چند ماه پیشنهاد میدین که مصرف کنم وخوب بشم؟فقط کوتریمکسازول اصلا نمیتونم دکترعزیز
یک نسخه کامل برام تجویز کنید.دکتر عزیز.چون درشهرستان محروم ممسنی دکتر خوب نیست متاسفانه
دکتر نوع قرص ومدت زمان مصرف آنرا برام حتما بنویسید.دستون شفابخش واجرتون با امام رضا وامام حسین.(قابل ذکراست سال ۹۳ هم این بیماررا گرفتم دوبار عود کرد)
مشاهده پاسخ دکتر
4
بزرگی پروستات و زود انزالی

با عرض سلام و خسته نباشید
من پسری ٢5 ساله هستم، تقریبا از سن بلوغ تا یک سال پیش عادت به خودارضایی داشتم و مدتی هست که دچار زود انزالی شدید و سوزش ادرار شدم، و اینکه بعد از انزال سر آلتم به شدت حساس میشه جوری که اگه کسی لمسش کنه اذیت میشم. آزمایشهام نشون میده میزان تستسترونم خیلی بالاست و خون هم در ادرارم وجود داره. به دوتا متخصص اورولوژی مراجعه کردم هردو گفتن بزرگی پروستات داری و درمان خاصی جز ازدواج نداره. اما متأسفانه عوارض این مشکل خیلی برام آزاردهنده هست مخصوصا زود انزالی چون نمیتونم شریک جنسی داشته باشم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
مشاهده پاسخ دکتر
5
داروي التهاب پرستات

با سلام و عرض ادب و تشكر بابت پاسخ جنابعالي

با توجه به مشكل التهاب مزمن پرستات كه شما فرموديد كه حداقل ٣ ماه اوفلوكساسين و ترازوسين مصرف كنم .

١- با توجه به تاثير داروي ترازوسين بر انزال و ميل جنسي ايا در حين مصرف اين دارو مي توان ازمايش اسپرم داد؟ و بر پارامترهاي ان تاثير ندارد؟ و اگر تاثير دارد تا چند روز قبل از ان بايد دارو قطع شود؟

٢- در خصوص داروي اوفلوكساسين چطور؟

٣- با توجه به نگراني بابت عوارض داروها ايا راهي براي كاهش اين عوارض در حين مصرف
وجود دارد يا نيازي نيست؟

با تشكر عرض پوزش فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
6
ترشح بعد از ادرار

با سلام و عرض ادب و تشكر بابت پاسخ جنابعالي
من قبلا سوالي با كد رهگيري l04mj7113472 مطرح كردم كه موضوع التهاب مزمن پرستات و ترشحات بعد از ادرار بود و شما فرموديد كه این ترشحات پرستات پس از زور زدن طبیعی است.
۱-با شروع بیماری و مصرف داروها مقدار این ترشحات زیاد شده که حتما باید روزی دو یا سه بار با زور زدن خارج شود در غیر اینصورت احساس می کنم چیزی داخل مجرا است و باید دفع شود و این مساله ازار دهنده است. ایا این مشکل همچنان ادامه دارد و یا بعد از درمان التهاب کم خواهد شد؟
2- من دو ماه اوفلوکساسین استفاده کردم و شما فرمودید ۳ ماه انتی بیوتیک مصرف کنم .ایا این مساله الزامی است و اگر مصرف نکنم و فقط ترازوسین استفاده شود بهبودی حاصل نمی شود؟
۳- با توجه به اینکه من هیچ مشکل معده ندارم ایا استفاده از داروی معده همراه با انتی بیوتیک جهت پیشگیری مشکلات معده الزامی است؟ یا نیازی نیست
مشاهده پاسخ دکتر
7
التهاب مزمن پرستات

با سلام و عرض ادب و تشكر بابت پاسخ جنابعالي
من قبلا سوالي با كد رهگيري c39fk998296 مطرح كردم كه موضوع التهاب مزمن پرستات بود و شما فرموديد كه ٣ ماه دارو مصرف كنم . مي خواهم براي بچه دار شدن اقدام نمايم

١- ايا اين بيماري بر كيفيت اسپرم تاثير دارد و باعث ناباروري مي شود؟

٢- با توجه به عوارض داروي ترازوسين كه موجب كم شدن مايع مني مي شود ايا در اين شرايط مي توان براي باروري اقدام كرد؟ يا بايد صبر كنم تا داروها اتمام شود.

٣- ايا عوارض ترازوسين بر ميل جنسي قابل رفع است؟

با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
8
پرستاتيت مزمن

با سلام و عرض تشكر فراوان

بنده ٣٧ ساله ،هستم. مدت ٣ ماه است كه دچار التهاب مزمن پرستات شدم. كه همه ازمايشات نرمال بود فقط پرستات ٣٨ سي سي مي باشد. و داروي اوفلوكساسين و ترازوسين تجويز شد كه با مصرف انها به مدت ٧ هفته خيلي بهتر شدم ولي كاملا خوب نشدم.


١- بعد از ادرار با كمي زور زدن مايعي غليظ و چسبنده شبيه مني خارج مي شود كه كمي با سوزش و درد هم همراه است .و بسيار ازار دهنده است.
ايا اين مايع مني است و بدليل عوارض داروها است يا عفونت و چرك ناشي از التهاب مي باشد؟

٢-درمان اين مشكل چگونه است.؟

٣- ايا داروي اوفلوكساسين باعث تكرر ادرار و درد ناحيه پرستات مي شود؟

4- براي كاهش عوارض انتي بيوتيك بر معده و گوارش چه بايد كرد؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
التهاب مزمن پرستات

با سلام و سپاس فراوان خدمت استاد گرامي

اينجانب ٣٨ ساله ، مدت ٣ ماه است كه با علايم ازار دهنده سوزش در زمان ادرار و حين و بعد از انزال ،تاخير در ادرار ، درد و التهاب در الت و كشاله ران و پرينه ، تكرر ازار دهنده ادرار، قطره قطره امدن ادرار، كاهش يا افزايش مقطعي قطر ادرار، ترشح مايع چسبنده بعد از ادرار به پزشك مراجعه كردم كه همه ازمايشات ادرار و خون و psa و سونوگرافي كليه و مثانه نرمال بود فقط پرستات ٣٨ سي سي مي باشد. و عفونتي وجود نداشت و تشخيص التهاب پرستات داده شد. و داروي اوفلوكساسين و ترازوسين و پرستا باريج تجويز شد كه با مصرف انها به مدت ٨ هفته خيلي بهتر شدم ولي كاملا درمان نشدم.
(لازم به ذكر است كه ٣ سال پيش هم با همين علايم به پزشك مراجعه كردم و تشخيص پرستاتيت بود و نتيجه سيستوسكپي هم تنگي گردن مثانه بود كه بعد از ٣ ماه با مصرف دارو درمان شد.)
جناب دكتر عزيز:

١- با توجه به عوارض داروها ادامه درمان چگونه است؟ ايا نياز به مصرف انتي بيوتيك است؟

٢-درمان چه مدت طول مي كشد.؟ ايا درمان قطعي دارد؟

٣-با توجه به سابقه قبلي ايا نياز به ازمايشات ديگري است؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
خون در منی

با سلام مجدد خدمت آقای دکتر
همونطور که عرض کردم خدمتتون بنده ۳۳ سالمه و حدود دو ساله که چن ماهی یبار خون در منی میبینم که بعد از دو یا سه هفته برطرف میشه ، یبار با مراجعه به متخصص و مصرف افلوکساسین ۲۰۰ به مدت دو هفته سریعتر خوب شدم. نظر به اینکه فرمودید سونو رکتال ، با توجه به مطالعات اینترنتی خواستم یه دوره ی دارویی کامل ( مثلا ۶ هفته افلوکساسین) و در صورتی که باز عود کرد برم سراغ سونو، ضمنا درد پایین کمر داشتم که ممکنه بخاطر نشستن طولانی باشه و انزال دردناک هم شاید فقط چن دفعه خیلی جزئی بوده
ممنونم اگه یه درمان دارویی قوی معرفی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 97 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم