نمایش منوی کناری

بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص

انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۸

بزرگی خوش خیم پروستات با افزایش سن در برخی مردان بروز می کند. پزشک با روش های مختلف می تواند بزرگی خوش خیم پروستات را تشخیص دهد.

شما ممکن است به طور مستقیم به یک پزشک که در مسائل مربوط به ادرار تخصص دارد و اورولوژیست نامیده می شود مراجعه کنید.

چه کارهایی قبل از ملاقات با پزشک می توانید انجام دهید؟

 ☑️  یک لیست از علائم خود تهیه کنید، از جمله هر گونه علامتی که ممکن است به نظر شما نامربوط باشد.

 ☑️ جدولی شامل اینکه چند بار در شبانه روز و در چه زمان هایی ادرار می کنید تهیه نمائید، و اینکه آیا احساس می کنید ادرارتان به طور کامل تخلیه می شود، و چه مقدار مایع در شبانه روز می نوشید.

 ☑️ یک لیست از اطلاعات پزشکی کلیدی خود تهیه کنید، از جمله بیماری های دیگری که ممکن است داشته باشد.

 ☑️ یک لیست از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید تهیه کنید.

 ☑️ سوالاتی که می خواهید از دکتر خود بپرسید را یادداشت کنید.

درمان واریکوسل

سوالاتی که بایستی از دکتر خود بپرسید

 ☑️  علت بروز علائم من بزرگی خوش خیم پروستات است یا اینکه علت دیگری دارد؟

 ☑️ برای تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟

 ☑️ گزینه های درمانی من چیست؟

 ☑️ آیا محدودیتی در فعالیت جنسی وجود دارد؟

 ☑️ از طرح سوالات دیگر در طول قرار ملاقات خود با پزشک دریغ نکنید.

از دکتر خود چه انتظاری دارید

دکتر شما به احتمال زیاد تعدادی سوال از شما خواهد پرسید. داشتن آمادگی قبلی برای پاسخ گویی به سوالات ممکن است به حل مشکل شما کمک بیشتری بکند:

 ☑️ اولین باری که علائم ادراری را تجربه کردید چه زمانی بوده است؟ آیا علائم دائمی است و یا گاه به گاه می باشد؟ آیا علائم به تدریج و در طول زمان بدترشده اند، یا اینکه ناگهانی ایجاد شده اند؟

 ☑️ چند بار در طول روز ادرار می کنید، و چند بار در طول شب برای ادرار کردن از خواب بلند می شوید؟

 ☑️ آیا تا به حال بی اختیاری ادرار و نشت ادرار داشته اید؟ آیا شما تکرر ادرار و یا احساس نیاز فوری به ادرار کردن داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال در هنگام شروع برای ادارار کردن با مشکل روبرو شده اید؟ آیا در هنگام ادرار کردن ادرارتان قطع و وصل می شود، و یا احساس می کنید برای ادراری کردن مجبور به  زور زدن هستید؟ آیا تا کنون احساس کرده اید که ادرار به طور کامل تخلیه نمی شود؟

 ☑️ آیا سوزش در هنگام ادرار کردن، درد در ناحیه مثانه و یا خون در ادرار داشته اید؟ آیا تا بحال عفونت دستگاه ادراری داشته اید؟

 ☑️ آیا سابقه خانوادگی بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و یا سنگ کلیه دارید؟

 ☑️ آیا تا به حال مشکلی در ایجاد و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)، و یا دیگر مشکلات جنسی داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال عمل جراحی یا اقدام دیگری داشته اید که از طریق نوک آلت تناسلی تان وسیله ای را به مجرای ادرار وارد کرده باشند؟

 ☑️ آیا شما از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین (کومادین) و یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) استفاده می کنید؟

 ☑️ چقدر کافئین در روز مصرف می کنید؟ میزان مصرف مایعات شما در شبانه روز چه مقدار است؟

دلیل سرطان پروستات

آزمایشات و تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

دکتر شما با پرسیدن سوالات دقیق در مورد علائم بزرگی خوش خیم پروستات و انجام یک معاینه فیزیکی کار را شروع خواهد کرد. این معاینه اولیه احتمالا شامل موارد زیر می باشد:

# امتحان رکتال بوسیله انگشت

دکتر برای بررسی پروستات و میزان بزرگی خوش خیم پروستات  انگشت خود را وارد مقعد شما می کند.

# آزمایش ادرار

تجزیه و تحلیل نمونه ادرار می تواند به رد کردن عفونت یا بیماری های دیگری که می تواند باعث بروز علائم مشابه شود کمک می کند.

# آزمایش خون

 نتایج می تواند مشکلات کلیوی را نشان دهد.

# اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در آزمایش خون

 PSA یک ماده تولید شده توسط پروستات است. هنگامی که پروستات بزرگ می شود سطح PSA خون افزایش می یابد. با این حال، بالا رفتن سطح PSA می تواند علل دیگری نیز داشته باشد مثل دستکاری های اخیر بر روی پروستات، عفونت پروستات، انزال، احتباس ادراری،، جراحی و یا سرطان پروستات.

# معاینه عصبی

 این ارزیابی مختصر از عملکرد ذهنی و سیستم عصبی شما می تواند به شناسایی علل دیگر مشکلات ادراری بجز بزرگ شدن پروستات کمک کند.

پس از آن، دکتر شما ممکن است آزمایش های تکمیلی دیگری برای کمک به تایید بزرگ شدن پروستات و همچنین برای رد کردن علل دیگر درخواست کند. این آزمایشات تکمیلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# آزمایش اندازه گیری جریان ادرار (یوروفلومتری)

 در این آزمایش شما در ظرفی متصل به یک دستگاه ادرار می کنید تا قدرت و میزان جریان ادرار شما را اندازه گیری کند. نتایج آزمون به تعیین و ارزیابی بهتر یا بدتر شدن وضعیت ادرار کردن شما در طول زمان کمک می کند.

# آزمایش تعیین حجم باقی مانده ادرار

 این آزمایش نشان می دهد که آیا شما می توانید مثانه را بطور کامل تخلیه کنید. این تست می تواند با استفاده از سونوگرافی و یا با قرار دادن یک سوند به داخل مثانه، میزان باقیمانده ادرار را اندازه گیری کند.

# چارت جدول ۲۴ ساعته ادراری

 ثبت دفعات و حجم ادرار می تواند مفید باشد به خصوص اگر بیش از یک سوم دفعات ادرار کردن در طول شب رخ می دهد.

اگر وضعیت شما پیچیده تر باشد، دکتر ممکن است همچنین موارد زیر رابه شما توصیه کند:

# سونوگرافی از طریق مقعد

در این روش پروب سونوگرافی از طریق مقعد درون راست روده شما قرار داده شده تا حجم پروستات را اندازه گیری و آنرا ارزیابی کنند.

# بیوپسی یا نمونه برداری پروستات

در این روش با استفاده از سونوگرافی از طریق مقعد و به وسیله سوزن از پروستات نمونه برداری می شود. بررسی بافتی می تواند به دکتر شما در تشخیص یا رد سرطان پروستات کمک کند.

# نوار مثانه (تست یورودینامیک) وبررسی جریان و فشار ادرار

در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات سوند خیلی باریکی از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه عبور داده می شود. آب را به آهستگی از طریق سوند به درون مثانه شما وارد می کنند. پس از آن دکتر شما می تواند فشار مثانه را اندازه گیری کرده و چگونگی عملکرد عضلات مثانه را ارزیابی کند.

# سیستوسکوپی

سیستوسکوپ به پزشک اجازه می دهد داخل مجرای ادرار و مثانه شما را ببینید. این روش هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی خیلی کوتاه مدت و بدون درد قابل انجام است.

# پیلوگرام داخل وریدی و یا سی تی اسکن

 در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات یک ماده رنگی به داخل ورید تزریق می شود. سپس از کلیه ها، مثانه و لوله ای که کلیه شما را به مثانه (حالب) متصل می کند عکس گرفته می شود. این آزمایشات می تواند به تشخیص سنگ، تومورها یا انسداد بالاتر از مثانه کمک کند.

لینک مقالات مرتبط

علائم و عوارض بزرگی خوش خیم پروستات

درمان دارویی و جراحی بزرگی خوش خیم پروستات

درمان های خانگی بزرگی خوش خیم پروستات

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص
۱ (۲۰%) ۲ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
پروستات

با سلام من 37 سالمه ومجرد هستم مدت حدودا یکماهه که احساس فشار در مثانه ویا درد زیر شکم دارم و یکماه پیش که دکتر رفتم به من تامسولوسین و لوفلاکساسین داد و سونوگرافی من اندازه پروستات رو 35 سی سی نشان میدهد .سوالی که دارم اینست که مشکل من چیست و پروسه ی درمان ان چقدر است واینکه چون مجردم این داروها موجب ناباروری من می شوند یا نه ؟و ایا این 35 سی سی دیگر کوچکتر نخواهد شد؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
استرالیا فنلاند اصفهان

سلام محسن شهشهان هستم( اصفهان فنلاند استرالیا :-) )
من الان یک ماهی هست استرالیام
من حدود سه ماه آلفوزوسین خوردم خیلی بهتر شدم و حتی یه هفته ای خوب بودم (بدون درد) اما دوباره درد دارم
میخواستم ببینم به نظرتون Finasteride رو امتحانی بخورم ( بدون نسخه بعضی جاها میدن) یا نه عوارض جانبی داره و برم پیش یه اورولوژ واسم الفوزوسین بنویسه دوباره؟( الان 4 تا دونه الفوزوسین بیشتر ندارم و چند روزه میخورم تاثیری نداره و خودم رو بستم به ایبوپروفن)
مرسی
مشاهده پاسخ دکتر
3
قطع ادرار

پروستات خیلی بزرگ شده و قطع ادرار و نیاز به بستری شدن داره مشاهده پاسخ دکتر
4
سوال رونوشتم

سلام اقای دکتر.من حدود دوساله که درد درناحیه مثانه قسمت سمت راست ونزدیک بیضه دارم.بعد ازکلی دکتر رفتن وانواع مصرف قرصها هیچ تغییری پیدا نکردم.حتی عکس رنگی محرای ادرارم گرفتم که مشکلی نداشت.سونوگرافی.سی تی اسکن هم گرفتم چیزی نشون نداد.یکبارم ویزیت خودتون شدم اینترنتی.برام سیلوکسیب وترازوسین تجویز کردین تاثیری نداشت.قبلا هم پروستاتان وتامسوسولین وانتی بیوتیک سیپروفلوکساسین خوردم هیچ تاثیری نداشت.دکتر اخیرم هم که رفتم گفت که مطمئنم عفونت پروستات داری وبرام 7 عدد پودر مونوریل 3گرم تجویز کرد که سه روز یکبار بخورم.که متاسفانه پنجمیشم مصرف کردم ولی هیچ تاثیری ندیدم.اقای دکتر من خودم بوی عفونت رو میفهمم از ادرارم.ولی هیچی روم جواب نمیده.دیگه نمیدونم باید چکار کنم.تو رو خدا یه فکری بحالم بکنین
درد ولکنم نیست.تکرر ادرار ندارم.ولی سوزش ادرار وادرار تیکه تیکه دارم.ناگفته نماند .مختصر دردی هم درکلیه سمت راست احساس میکنم.شب بیداری هم ندارم.
مشاهده پاسخ دکتر
5
التهاب پروستات و عدم تخلیه کامل ادرار منقطع

سلام پسری هستم 32 ساله و مجرد و از سنین پایین خودارضایی میکردم و رابطه جنسی نداشتم و الانم ندارم
من سال 93 برای اینکه چند سال بود ادرارم به صورت منقطع و قطع و وصل شدن می اومد، شروعش تاخیر داشت و بعد از ادرار بیشتر اوقات احساس داشتم که ادرار دارم ولی مثانه م کامل تخلیه نمیشه و به زور باید آخرشو تخیله میکردم دکتر رفتم که بعد از سونوگرافی برام قرص سیپروفلوکساسین 500 و ترازوسین آریا 2 نوشت و گفت التهاب مثانه داری و طبیعیه و مصرف قرصا هم تاثیر خاصی روم نداشت

گذشت و امسال دوباره پیش یه دکتر دیگه رفتم که ای کاش نمیرفتم
چون بعد از شرح حال و گفتن اینکه من خودارضایی میکنم و قبلا هم زیادتر اینکارو انجام میدادم بعد از انجام سونوگرافی گفت ممکنه پروستاتت عفونت کرده باشه و برام قرص افلوکسیر(افلوکساسین) 200 و امنیک 0.4 میلی گرم نوشت که بعد از خوردن این قرصا خوب که نشدم هیچ احساس ناراحتی و بدتر شدن ادرار داشتم
و با مراجعه دوباره به همون دکتر برام نوار مثانه نوشت و چون وقتی در سونوگرافی مثانه که پر میشد به شدت برای تخلیه چون ادرار منقطع می اومد واقعا اذیت میشدم و ادرارم به سختی تخلیه میشد نوارو انجام ندادم که در نهایت به پیشنهاد خودش مجبور به انجام سیستوسکوپی شدم
بعد از سیستوسکوپی دکتر بهم گفت خروجی مثانه ت یه مقدار تنگ شده و داخل مثانه همه، صاف و منظمه ولی داخل مثانه شما یه مقدار نامنظمه و برام قرص تامسولوسین 0.4 و باکلوفن 25 نوشت و گفت که برات یه مقدار میل زدیم ولی بعد دو هفته برمیگرده...که الان بعد از 6 7 ماه واقعا شرایطم نسبت به قبل از پیش این دکتر رفتن بدتر شده (ادارا منقطع میاد و بیشتر از قبلا طول میکشه تا شروع بشه، آخر ادرار قطره قطره میشه و بیشتر اوقات بعد از ادرار احساس دارم که ادرار دارم ولی تخلیه نمیشه) خواهش میکنم کمکم کنید چون رفتم دکتر که خوب بشم بتونم ازدواج کنم نه اینکه بدتر شم
نتیجه آخرین سونوگرافی و جواب سیستوسکوپی دکتر رو براتون بپیوست میفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
6
نوسان psa

سلام اقای دکتر من 46 سال دارم شهریور سال 95 متوجه شدم psaبرابر 4 شده است سنوگرافی دادم حجم پروستات 77 سی سی شده بود دکتر برام تامسولیسن نوشته و یک سال است استفاده میکنم .
بهمن 95 psaبرابر 5شد که پس از مصرف تاوانکس در اردیبهشت ماه psa 3.4شد در مرداد امسال رفتم ازمایش دوباره psa= 5 شده بود و دو ماه اریترومایسین مصرف کردم شده 3.86 بعد از یک ماه مجدد رفتم ازمایش psa شده 3.79 (در این یک ماه فقط تامسولیسین مصرف کردم). در ضمن در اخرین ازمایش حجم پروستات شده 65سی سی و نسبت freepsa/psa=28 در دی ماه رفتم ازمایش psa 4.6 سوال بنده این است که ایا مصرف انتی بیوتیک را دو ماه دیگر ادامه دهم یا خیر ؟ خیلی نگرانم خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید(در تمام ازمایشات نسبت psa /freepsaاز 24 کمتر نشده است)
مشاهده پاسخ دکتر
7
پروستات

باسلام.بنده چندوقتیست که باتأخیرکم درشروع ,سوزش,درددرهنگام ادرارمواجه شده ام. دوسه قطره انتهای ادرارکه خوب تخلیه نشده همراه باخون وبعضی موارد بالخته میباشدبعدادرارهم چندقطره بی اختیارازمن خارج میشود.گرگرفتگی ودرد مابین مقعد وبیضه هم دارم.موقع نشستن هم کمی اذیت میشوم.هرچندوقت یکبار به همراه ادرار یک مایع سفیدرنگ هم ازمن خارج میشودکه فکرکنم عفونت باشد.تکررادراردر شب ندارم.بسیارنگرانم. راهنمایی کنید. باتشکرعلیزاده42ساله ازمشهد مشاهده پاسخ دکتر
8
پروستات

با سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم آیا مصرف ماریجوانا تاثیری بر عفونت و التهاب مجاری ادرار و مخصوصا پروستات میگذاره
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
درد در مثانه و خونریزی و التهاب پروستات

سلام جناب دکتر .من 28 سالمه و نزدیک به 1ساله که ترشح قطرات خون از الت تناسلیم دارم.این قضیه بصورت مدام نیست ولی صبح حا که از خواب بلند میشم در لباس زیرم دو سه قطره لکه ی خون میبینم.در سمت راست مثانه هم کمی خفیف درد دارم .به 3الی 4 دکتر مراجعه کردم که بعد انواع ازمایشهای سونوگرافی داپلر ، ازمایش ادرار و.... اتفاق نظر رو روی فتق کوچک در ناحیه راست مثانه و واریکوسل درجه 3 دانستند ولی راجب ترشح خون هم نظر نبودند تااین که چند ماه قبل بنده به دو دکتر جدید مراجعه کردم و با ازمایشهایی از قبیل سی تی اسکن و... یک دکتر گفت شما التهاب پروستات داری و انتی بیوتیک و قرص کاهنده ی فشار خون داد که اونارو مصرف کردم ترشحاتم کمتر شد ولی وقتی قرص مصرف نمیکنم و یا تحرک زیادی دارم و یا ارضا میشم صبحش خون رو هرچند جزیی میبینم ،درد سمت راست رو هم دارم که به سمت کشاله میزنه،و نمیدونم که ایا فقط از فتق هست یا به پروستات مربوطه.لطفا نظرتون رو اعلام کنید. مشاهده پاسخ دکتر
10
پروستات

سلام خدمت دکتر جباری پدرم با سن ۷۰وبه مدت ۱۴ماه که بیماری پروستات دارد با نمونه برداری سالم در بیمارستان محب مهر وپی اس ای موقع نموته برداری ۲۲و حجم ۱۱۰ وبعداز چندماه پی اس ای ۸.۸۸و.۸.۲و حجم ۱۰۰در ان مدت قرصهای فینستراید و تامسولین مصرف میکرد ودکتر برای جلوگیری از بالا رفتن خوبن بهش یک امپول نوشت کی خیلی گران هم بود وبعد از چندما حجم ۹۰و۸۰و۷۵وازمایشهای با ۷.۸۸.و۷.۸۴ در دو ماه پیش که انجام دادیم وحجم پروستات همزمان بادو تا ازمایش اخری ۶۲ بود ومن بابت بالا رفتن خون نگرانم نظر شما چیست بعدشم ایا می توانیم از امپول استفاده کنیم دکتر ما در تهران دکتر انکولوژی بود وما در یکی از روستاهای استان کرمانشاه در غرب کشور ساکن لب مرز با عراق با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 95 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم