نمایش منوی کناری

بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص

بزرگی خوش خیم پروستات با افزایش سن در برخی مردان بروز می کند. پزشک با روش های مختلف می تواند بزرگی خوش خیم پروستات را تشخیص دهد.

شما ممکن است به طور مستقیم به یک پزشک که در مسائل مربوط به ادرار تخصص دارد و اورولوژیست نامیده می شود مراجعه کنید.

چه کارهایی قبل از ملاقات با پزشک می توانید انجام دهید؟

 ☑️  یک لیست از علائم خود تهیه کنید، از جمله هر گونه علامتی که ممکن است به نظر شما نامربوط باشد.

 ☑️ جدولی شامل اینکه چند بار در شبانه روز و در چه زمان هایی ادرار می کنید تهیه نمائید، و اینکه آیا احساس می کنید ادرارتان به طور کامل تخلیه می شود، و چه مقدار مایع در شبانه روز می نوشید.

 ☑️ یک لیست از اطلاعات پزشکی کلیدی خود تهیه کنید، از جمله بیماری های دیگری که ممکن است داشته باشد.

 ☑️ یک لیست از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید تهیه کنید.

 ☑️ سوالاتی که می خواهید از دکتر خود بپرسید را یادداشت کنید.

درمان واریکوسل

سوالاتی که بایستی از دکتر خود بپرسید

 ☑️  علت بروز علائم من بزرگی خوش خیم پروستات است یا اینکه علت دیگری دارد؟

 ☑️ برای تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟

 ☑️ گزینه های درمانی من چیست؟

 ☑️ آیا محدودیتی در فعالیت جنسی وجود دارد؟

 ☑️ از طرح سوالات دیگر در طول قرار ملاقات خود با پزشک دریغ نکنید.

از دکتر خود چه انتظاری دارید

دکتر شما به احتمال زیاد تعدادی سوال از شما خواهد پرسید. داشتن آمادگی قبلی برای پاسخ گویی به سوالات ممکن است به حل مشکل شما کمک بیشتری بکند:

 ☑️ اولین باری که علائم ادراری را تجربه کردید چه زمانی بوده است؟ آیا علائم دائمی است و یا گاه به گاه می باشد؟ آیا علائم به تدریج و در طول زمان بدترشده اند، یا اینکه ناگهانی ایجاد شده اند؟

 ☑️ چند بار در طول روز ادرار می کنید، و چند بار در طول شب برای ادرار کردن از خواب بلند می شوید؟

 ☑️ آیا تا به حال بی اختیاری ادرار و نشت ادرار داشته اید؟ آیا شما تکرر ادرار و یا احساس نیاز فوری به ادرار کردن داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال در هنگام شروع برای ادارار کردن با مشکل روبرو شده اید؟ آیا در هنگام ادرار کردن ادرارتان قطع و وصل می شود، و یا احساس می کنید برای ادراری کردن مجبور به  زور زدن هستید؟ آیا تا کنون احساس کرده اید که ادرار به طور کامل تخلیه نمی شود؟

 ☑️ آیا سوزش در هنگام ادرار کردن، درد در ناحیه مثانه و یا خون در ادرار داشته اید؟ آیا تا بحال عفونت دستگاه ادراری داشته اید؟

 ☑️ آیا سابقه خانوادگی بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و یا سنگ کلیه دارید؟

 ☑️ آیا تا به حال مشکلی در ایجاد و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)، و یا دیگر مشکلات جنسی داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال عمل جراحی یا اقدام دیگری داشته اید که از طریق نوک آلت تناسلی تان وسیله ای را به مجرای ادرار وارد کرده باشند؟

 ☑️ آیا شما از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین (کومادین) و یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) استفاده می کنید؟

 ☑️ چقدر کافئین در روز مصرف می کنید؟ میزان مصرف مایعات شما در شبانه روز چه مقدار است؟

دلیل سرطان پروستات

آزمایشات و تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

دکتر شما با پرسیدن سوالات دقیق در مورد علائم بزرگی خوش خیم پروستات و انجام یک معاینه فیزیکی کار را شروع خواهد کرد. این معاینه اولیه احتمالا شامل موارد زیر می باشد:

# امتحان رکتال بوسیله انگشت

دکتر برای بررسی پروستات و میزان بزرگی خوش خیم پروستات  انگشت خود را وارد مقعد شما می کند.

# آزمایش ادرار

تجزیه و تحلیل نمونه ادرار می تواند به رد کردن عفونت یا بیماری های دیگری که می تواند باعث بروز علائم مشابه شود کمک می کند.

# آزمایش خون

 نتایج می تواند مشکلات کلیوی را نشان دهد.

# اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در آزمایش خون

 PSA یک ماده تولید شده توسط پروستات است. هنگامی که پروستات بزرگ می شود سطح PSA خون افزایش می یابد. با این حال، بالا رفتن سطح PSA می تواند علل دیگری نیز داشته باشد مثل دستکاری های اخیر بر روی پروستات، عفونت پروستات، انزال، احتباس ادراری،، جراحی و یا سرطان پروستات.

# معاینه عصبی

 این ارزیابی مختصر از عملکرد ذهنی و سیستم عصبی شما می تواند به شناسایی علل دیگر مشکلات ادراری بجز بزرگ شدن پروستات کمک کند.

پس از آن، دکتر شما ممکن است آزمایش های تکمیلی دیگری برای کمک به تایید بزرگ شدن پروستات و همچنین برای رد کردن علل دیگر درخواست کند. این آزمایشات تکمیلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# آزمایش اندازه گیری جریان ادرار (یوروفلومتری)

 در این آزمایش شما در ظرفی متصل به یک دستگاه ادرار می کنید تا قدرت و میزان جریان ادرار شما را اندازه گیری کند. نتایج آزمون به تعیین و ارزیابی بهتر یا بدتر شدن وضعیت ادرار کردن شما در طول زمان کمک می کند.

# آزمایش تعیین حجم باقی مانده ادرار

 این آزمایش نشان می دهد که آیا شما می توانید مثانه را بطور کامل تخلیه کنید. این تست می تواند با استفاده از سونوگرافی و یا با قرار دادن یک سوند به داخل مثانه، میزان باقیمانده ادرار را اندازه گیری کند.

# چارت جدول 24 ساعته ادراری

 ثبت دفعات و حجم ادرار می تواند مفید باشد به خصوص اگر بیش از یک سوم دفعات ادرار کردن در طول شب رخ می دهد.

اگر وضعیت شما پیچیده تر باشد، دکتر ممکن است همچنین موارد زیر رابه شما توصیه کند:

# سونوگرافی از طریق مقعد

در این روش پروب سونوگرافی از طریق مقعد درون راست روده شما قرار داده شده تا حجم پروستات را اندازه گیری و آنرا ارزیابی کنند.

# بیوپسی یا نمونه برداری پروستات

در این روش با استفاده از سونوگرافی از طریق مقعد و به وسیله سوزن از پروستات نمونه برداری می شود. بررسی بافتی می تواند به دکتر شما در تشخیص یا رد سرطان پروستات کمک کند.

# نوار مثانه (تست یورودینامیک) وبررسی جریان و فشار ادرار

در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات سوند خیلی باریکی از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه عبور داده می شود. آب را به آهستگی از طریق سوند به درون مثانه شما وارد می کنند. پس از آن دکتر شما می تواند فشار مثانه را اندازه گیری کرده و چگونگی عملکرد عضلات مثانه را ارزیابی کند.

# سیستوسکوپی

سیستوسکوپ به پزشک اجازه می دهد داخل مجرای ادرار و مثانه شما را ببینید. این روش هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی خیلی کوتاه مدت و بدون درد قابل انجام است.

# پیلوگرام داخل وریدی و یا سی تی اسکن

 در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات یک ماده رنگی به داخل ورید تزریق می شود. سپس از کلیه ها، مثانه و لوله ای که کلیه شما را به مثانه (حالب) متصل می کند عکس گرفته می شود. این آزمایشات می تواند به تشخیص سنگ، تومورها یا انسداد بالاتر از مثانه کمک کند.

لینک مقالات مرتبط

علائم و عوارض بزرگی خوش خیم پروستات

درمان دارویی و جراحی بزرگی خوش خیم پروستات

درمان های خانگی بزرگی خوش خیم پروستات

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجیدسلمانی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام32سالمه و14ساله تکررادراردارم ک بخاطرخودارضایی زیادو ی رابطه داشتم بای نفرازراه مقعد،مدتی بعدتکررادرارشروشد،یبوست هم دارم دکترهم رفتم،ترازوسیس،کلومیپرامین،لگزوپرام،ویسول10،یوریناسین،بوتینین،اوفلوکساسین،دسموپرسین،لووفلوکساسین،سیپروفلوکساسین،باکلوفن مصرف کردم نتیجه نداد،اخیراهم ک ب پزشک شرح حال دادم گفت ک بخاطررابطه جنسیت پروستاتت عفونی شده وب مرورگرفتارپروستاتیت شدی ازطریق مقعدپروستات رولمس کردگفت التهاب پروستاته منتهی وقت لمس دردنداشتم فقط نیازفوری ب دفع پیداکردم،حجم ادرارم رو1هفته دقیق اندازه گرفتم حداکثردفع ادرارم160م ل هستش،تست یورو ونواررنگی هم دادم ک میفرستم،سوالم اینه ک مشکل پروستاتیت مزمن؟ مثانه نوروژنیکه یاالتهاب پروستات؟ تولترودین هم خوردم اثرنکرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   براساس مدارک شاید مهمترین یافته کم بودن حجم مثانه هست

  2. تصویر کاربر مجیدسلمانی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   دکترجان طبق عکس رنگی حجم مثانه طبیعی وحدودمثانه منظمه ومسیریورتراطبق گزارش بنظرباریک است،سوندک براعکس رنگ زدم باوجوداینکه مثانه م خالی بودباشدت بسیارزیاداحساس دفع داشتم،ادرارهم ک میکنم ادراز یکجادفع نمیشه بعدار۲ثانیه با ی انقباظ وانبساط وزورمختصرتخلیه میشه،ازعلاءم التهاب پروستات هم فقط تکررادرارش رودارم وفشارتومثانه وپهلوها،امکان التهاب پروستات باتوجه ب شرحال چقدره ودرمان چیست؟دستتون رومیبوسم آقای دکترک وقت میذارید برای بیمارا
  3. تصویر کاربر مجیدسلمانی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   واینکه اگه کسی التهاب پروستات داشته باشه حتی توحالت درازکشیدن واستراحت هم درد توآلت،کمرومقعدروداره یاباانجام فعالیت این دردارو داره؟؟؟اینوازین جهت عرض کردم ک بنده زمانیکه درازکشیدم جزاحساس ادراروفشارهیچ درددیگه ندارم انزالم هم اصلادردناک نیست
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   ولی تست یورودینامیک میگه حجم مثانه کم هست و در عکس رنگی هم به نظر میاد حجم مثانه کمه مگه اینکه رادیولوژی مربوطه نوشته باشه که چه حجمی مایع رنگی به مثانه تزریق کرده

  5. تصویر کاربر مجیدسلمانی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   رادیولوژی یادمه سرمی ک توش مایع بودروک گذاشته بودتقریباشایدهمون حدود۱۶۰م ل ک واردمثانه م شدبهش گفتم ک نمیتونم تحمل کنم ی کم ازنصف کمتربودمایع،سوندی ام ک زدم بازبودچیزی نبودتومثانه ولی بشدت احساس دفع داشتم ب شکلی ک دکتری ک کارنواروانجام میدادگفتش ک سوند شماک بازه ک،۱هفته من حجم ادرارواندازه گرفتم،دفع حداکثری بنده هم ۱۶۰تا۱۷۰بوده حتی اگه شب بخابم صب پاشم برم دستشوی همین ۱۷۰میلی لیتره حداکثر
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   پس حجم مثانه ات کم هست و میتونه علت تکرر ادرار هم همین باشه

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علي شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت بخير حدود يكسال بين ناحيه مقعد و كيسه بيضه، نزديك بيضه راستم احساس درد ميكنم و قواي جنسيم خيلي كم شده مثلا قبل از اين مدت (يكسال)، حداقل هر هفته يكبار نياز شديدي به تخليه داشتم ولي الان ماه ها بگذره هم هيچ نيازي حس نميكنم. موقع دفع ادرار هم هيچ مشكلي ندارم جز اينكه بيشتر اوقات اخر ادرار دو شاخه مياد واينكه گاهي وقتا ادرارم كامل خالي نميشه وبا منقض كردن چندباره ماهيچه پي سي اين تخليه كامل ميشه. بعد تخليه مني هم گاهي وقتا اون درد كمتر ميشه و گاهي وقتا خيلي بيشتر ميشه. اينم بگم كه قبل اين اتفاق دوبار از ناحيه مقعد بدون كاندوم رابطه داشتم. لطفا راهنماييم كنيد ممنونم
  ٢٨ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام 
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من التهاب پرستات داشتم به تجویز شما دکتر عزیز 6ماه ترازوسین یک میلی خوردم خیلی بهتر شدم ولی مشکل پیش امد که رابطه من در سکس به شدت به مشکل خورده و آلتم حالت نمیگیره 2ماهم هست قرص قطع کردم این موضوع منو کلافه کرده تا قبل از این هیچ مشکلی نداشتم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   آثار ترازوسین گذراست و با قطع قرص از بین می رود. برای رابطه می توانید نصف قرص سیلدنافیل 50 میلی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید

 • تصویر کاربر سراج دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من پنج ماه پیش یه رابطه جنسی از مقعد با یک خانومی داشتم که بعد از اون علائم ابتلا به سوزاک داشتم و بعدش کلی آنتی بیوتیک استفاده کردم که کاملا خوب نشدم و طبق نظر یک ارولوژ بدون عکس از مجرا سیستسکوپی شدم و تشخیصشون تنگی مجرا بود (سونوی کلیهو مثانه و پروستات نرمال بود) که گفت تا شش ماه باید سوند بزنی ولی بازم روزانه درد و سوزش داشتم مخصوصا بعد از انزال که به یه دکتر دیگه رجوع کردم که تشخیصشون طبق علائم عفونت مزمن پروستات بود ، نظر شما در خصوص علائمی گفته شده (سوزش مقعد ، مجرای ادراری و سر آلت) چیه ؟ و چه کاری باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   علائم بیشتر به التهاب مزمن پروستات شبیه هست تا تنگی مجرا طبیعتا آنتی بیوتیک طولانی مدت بایستی استفاده کنید و بعضا داروهای عصبی که باعث آرامش علائم شود

  2. تصویر کاربر سراج دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   از کمک شما ممنونم ، براتون بهترینها رو آرزو میکنم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   موفق باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شهاب چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر دکتر گرامی
  اخر ادرارم که استبراء میکنم چندین قطره خونی میاد
  الان هیجده سالم
  از 2 یا 3 سال پیش اینجوری شدم
  اوایل تو سال تا چهار یا پنج بار اینجوری میشدم
  ولی امسال مخصوصا این دو ماه اخیر حدودا 10 بار اینجوری شدم
  عکس از قطره های خونی هم میزارم
  از بچگیم هم همیشه سوزش ادرار داشتم
  اولین بار که دچار این ادرار خونی شدم
  سونو گرافی هم فولنس کلیه نوشته بود
  1. تصویر کاربر شهاب پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکس
  2. تصویر کاربر شهاب پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   هر چی عکسو اپلود میکنم نمیاره😞😞
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام 

   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم