نمایش منوی کناری

بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص

بزرگی خوش خیم پروستات با افزایش سن در برخی مردان بروز می کند. پزشک با روش های مختلف می تواند بزرگی خوش خیم پروستات را تشخیص دهد.

شما ممکن است به طور مستقیم به یک پزشک که در مسائل مربوط به ادرار تخصص دارد و اورولوژیست نامیده می شود مراجعه کنید.

چه کارهایی قبل از ملاقات با پزشک می توانید انجام دهید؟

 ☑️  یک لیست از علائم خود تهیه کنید، از جمله هر گونه علامتی که ممکن است به نظر شما نامربوط باشد.

 ☑️ جدولی شامل اینکه چند بار در شبانه روز و در چه زمان هایی ادرار می کنید تهیه نمائید، و اینکه آیا احساس می کنید ادرارتان به طور کامل تخلیه می شود، و چه مقدار مایع در شبانه روز می نوشید.

 ☑️ یک لیست از اطلاعات پزشکی کلیدی خود تهیه کنید، از جمله بیماری های دیگری که ممکن است داشته باشد.

 ☑️ یک لیست از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید تهیه کنید.

 ☑️ سوالاتی که می خواهید از دکتر خود بپرسید را یادداشت کنید.

درمان واریکوسل

سوالاتی که بایستی از دکتر خود بپرسید

 ☑️  علت بروز علائم من بزرگی خوش خیم پروستات است یا اینکه علت دیگری دارد؟

 ☑️ برای تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟

 ☑️ گزینه های درمانی من چیست؟

 ☑️ آیا محدودیتی در فعالیت جنسی وجود دارد؟

 ☑️ از طرح سوالات دیگر در طول قرار ملاقات خود با پزشک دریغ نکنید.

از دکتر خود چه انتظاری دارید

دکتر شما به احتمال زیاد تعدادی سوال از شما خواهد پرسید. داشتن آمادگی قبلی برای پاسخ گویی به سوالات ممکن است به حل مشکل شما کمک بیشتری بکند:

 ☑️ اولین باری که علائم ادراری را تجربه کردید چه زمانی بوده است؟ آیا علائم دائمی است و یا گاه به گاه می باشد؟ آیا علائم به تدریج و در طول زمان بدترشده اند، یا اینکه ناگهانی ایجاد شده اند؟

 ☑️ چند بار در طول روز ادرار می کنید، و چند بار در طول شب برای ادرار کردن از خواب بلند می شوید؟

 ☑️ آیا تا به حال بی اختیاری ادرار و نشت ادرار داشته اید؟ آیا شما تکرر ادرار و یا احساس نیاز فوری به ادرار کردن داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال در هنگام شروع برای ادارار کردن با مشکل روبرو شده اید؟ آیا در هنگام ادرار کردن ادرارتان قطع و وصل می شود، و یا احساس می کنید برای ادراری کردن مجبور به  زور زدن هستید؟ آیا تا کنون احساس کرده اید که ادرار به طور کامل تخلیه نمی شود؟

 ☑️ آیا سوزش در هنگام ادرار کردن، درد در ناحیه مثانه و یا خون در ادرار داشته اید؟ آیا تا بحال عفونت دستگاه ادراری داشته اید؟

 ☑️ آیا سابقه خانوادگی بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و یا سنگ کلیه دارید؟

 ☑️ آیا تا به حال مشکلی در ایجاد و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)، و یا دیگر مشکلات جنسی داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال عمل جراحی یا اقدام دیگری داشته اید که از طریق نوک آلت تناسلی تان وسیله ای را به مجرای ادرار وارد کرده باشند؟

 ☑️ آیا شما از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین (کومادین) و یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) استفاده می کنید؟

 ☑️ چقدر کافئین در روز مصرف می کنید؟ میزان مصرف مایعات شما در شبانه روز چه مقدار است؟

دلیل سرطان پروستات

آزمایشات و تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

دکتر شما با پرسیدن سوالات دقیق در مورد علائم بزرگی خوش خیم پروستات و انجام یک معاینه فیزیکی کار را شروع خواهد کرد. این معاینه اولیه احتمالا شامل موارد زیر می باشد:

# امتحان رکتال بوسیله انگشت

دکتر برای بررسی پروستات و میزان بزرگی خوش خیم پروستات  انگشت خود را وارد مقعد شما می کند.

# آزمایش ادرار

تجزیه و تحلیل نمونه ادرار می تواند به رد کردن عفونت یا بیماری های دیگری که می تواند باعث بروز علائم مشابه شود کمک می کند.

# آزمایش خون

 نتایج می تواند مشکلات کلیوی را نشان دهد.

# اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در آزمایش خون

 PSA یک ماده تولید شده توسط پروستات است. هنگامی که پروستات بزرگ می شود سطح PSA خون افزایش می یابد. با این حال، بالا رفتن سطح PSA می تواند علل دیگری نیز داشته باشد مثل دستکاری های اخیر بر روی پروستات، عفونت پروستات، انزال، احتباس ادراری،، جراحی و یا سرطان پروستات.

# معاینه عصبی

 این ارزیابی مختصر از عملکرد ذهنی و سیستم عصبی شما می تواند به شناسایی علل دیگر مشکلات ادراری بجز بزرگ شدن پروستات کمک کند.

پس از آن، دکتر شما ممکن است آزمایش های تکمیلی دیگری برای کمک به تایید بزرگ شدن پروستات و همچنین برای رد کردن علل دیگر درخواست کند. این آزمایشات تکمیلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# آزمایش اندازه گیری جریان ادرار (یوروفلومتری)

 در این آزمایش شما در ظرفی متصل به یک دستگاه ادرار می کنید تا قدرت و میزان جریان ادرار شما را اندازه گیری کند. نتایج آزمون به تعیین و ارزیابی بهتر یا بدتر شدن وضعیت ادرار کردن شما در طول زمان کمک می کند.

# آزمایش تعیین حجم باقی مانده ادرار

 این آزمایش نشان می دهد که آیا شما می توانید مثانه را بطور کامل تخلیه کنید. این تست می تواند با استفاده از سونوگرافی و یا با قرار دادن یک سوند به داخل مثانه، میزان باقیمانده ادرار را اندازه گیری کند.

# چارت جدول ۲۴ ساعته ادراری

 ثبت دفعات و حجم ادرار می تواند مفید باشد به خصوص اگر بیش از یک سوم دفعات ادرار کردن در طول شب رخ می دهد.

اگر وضعیت شما پیچیده تر باشد، دکتر ممکن است همچنین موارد زیر رابه شما توصیه کند:

# سونوگرافی از طریق مقعد

در این روش پروب سونوگرافی از طریق مقعد درون راست روده شما قرار داده شده تا حجم پروستات را اندازه گیری و آنرا ارزیابی کنند.

# بیوپسی یا نمونه برداری پروستات

در این روش با استفاده از سونوگرافی از طریق مقعد و به وسیله سوزن از پروستات نمونه برداری می شود. بررسی بافتی می تواند به دکتر شما در تشخیص یا رد سرطان پروستات کمک کند.

# نوار مثانه (تست یورودینامیک) وبررسی جریان و فشار ادرار

در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات سوند خیلی باریکی از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه عبور داده می شود. آب را به آهستگی از طریق سوند به درون مثانه شما وارد می کنند. پس از آن دکتر شما می تواند فشار مثانه را اندازه گیری کرده و چگونگی عملکرد عضلات مثانه را ارزیابی کند.

# سیستوسکوپی

سیستوسکوپ به پزشک اجازه می دهد داخل مجرای ادرار و مثانه شما را ببینید. این روش هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی خیلی کوتاه مدت و بدون درد قابل انجام است.

# پیلوگرام داخل وریدی و یا سی تی اسکن

 در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات یک ماده رنگی به داخل ورید تزریق می شود. سپس از کلیه ها، مثانه و لوله ای که کلیه شما را به مثانه (حالب) متصل می کند عکس گرفته می شود. این آزمایشات می تواند به تشخیص سنگ، تومورها یا انسداد بالاتر از مثانه کمک کند.

لینک مقالات مرتبط

علائم و عوارض بزرگی خوش خیم پروستات

درمان دارویی و جراحی بزرگی خوش خیم پروستات

درمان های خانگی بزرگی خوش خیم پروستات

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص
1 (20%) 2 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۹ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. قبلا مزاحم اوقات شریف شدم و بنا به تاکید شما به متخصص ارولوژی مراجعه کردم که شکایت بنده از ناحیه بیضه چپ بود که وقتی به متخصص مراجعه کردم ایشان با معاینه بیضه گفتند که بیضه شما هیچ مشکلی نداره گفت احتمال وجود سنگ کلیه هست بعد سونوگرافی از کلیه ها وبیضه ها وجود سنگ 5 میلیمتری در کلیه چپ و و جود واریکوسل خفیف در هر دو بیضه و تجویز داروی : پتاسیم سترات. متوکاربامول و هیدروکلروتیازید . حالا میخواستم نظر شما را در مورد دارو ها بپرسم و هم اینکه ایا سنگ کلیه باعث درد بیضه میشود یا نه . ممنون از لطف شم واینکه ایا سنگ کلیه 5 میلیمتری با این دارو ها میوفتد یا نه در ضمن از وقتی دارو ها را مصرف میکنم سست و بی حال هستم و حوصله هیچ کاری ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نگار یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، آقای دکتر جواب که ارسال میکنم برای بعد عمل پروستات پدرمه، می خواستم ببینم مشکلی نیست، و درمان دیگری نمی خواهد?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم 1 سالشه موقع ادرار کردن بدجور گریه میکنه چند وقت پیش سنگ دفع کرد به دکتر گفت دارو نداره چیکار کنم خیلی سوزش داره موقعه ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   بهتره تحت نظر متخصص نفرولوژی اطفال باشند
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در کانادا زندگی می‌کنم. با علائم UTI به پزشک عمومی مراجعه کردم (کاهش فشار ادرار و گاه دو شاخه شدن، رنگ کدر ادرار، بوی تند و...) کشت ادرار برای عفونت های رایج ادراری و همچنین STD انجام شد و مشخص شد مبتلا به کلامیدیا بوده‌ام.
  برای درمان کلامیدیا تک دوز 1 گرمی آزیترومایسین داده شد اما با تشخیص پزشک، برای کاهش فشار ادرار و دوشاخه شدن که علائم تیپیکال پروستاتیت هستند، آلفا بلاکر و داکسی سایکلین به مدت یک ماه تجویز شد. کمی فشار ادرار بهتر شد اما آنتی بیوتیک تاثیری در بهبود عفونت مجرا (و یا پروستات) نداشت.
  از آنجا که طول دوره انتظار برای پزشک متخصص در کانادا بسیار زیاد است (حدود 3 ماه) با مشورت یک پزشک در داخل ایران و به سختی افلوکساسین 200 بدون نسخه تهیه کردم .
  عجیب اینکه در این مرحله پس از سرچ کردن درباره بیماری و هراس از مزمن بودن و درمان نشدن استرس شدیدی گرفتم که منجر به دردهای شدید در ناحیه تناسلی و مقعد و ابدامینال شد.
  اکنون به مدت سه هفته است که افلوکساسین و ترازوسین مصرف میکنم. هفته اول علائم بسیار بهبود پیدا کرد. دردهای شدید کاملا برطرف شد اما از هفته دوم کمی علائم تمایل به بازگشت دارند. خصوصا تکرر ادرار بازگشته است و رنگ تیره ادرار. هنوز درد شدید ندارم اما در هراس از بازگشت بیماری هستم.
  سئوالات من:
  آیا کلامیدیا باعث این بیماری بوده یا ممکن است دلایل دیگری داشته باشد؟
  آیا ادامه درمان با افلوکساسین (با توجه به پاسخ اولیه و سپس تمایل به بازگشت علائم) را توصیه میکنید؟ تا چه مدت؟ یا انتی بیوتیک قویتری مورد نیاز است و داروی دیگری؟
  آیا احتمال دارد این بیماری هرگز درمان نشود؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   آیا کلامیدیا باعث این بیماری بوده یا ممکن است دلایل دیگری داشته باشد؟.............................به نظر من دلایل دیگری دارد
   آیا ادامه درمان با افلوکساسین (با توجه به پاسخ اولیه و سپس تمایل به بازگشت علائم) را توصیه میکنید؟ تا چه مدت؟................خیر تصیه نمی کنم
   یا انتی بیوتیک قویتری مورد نیاز است و داروی دیگری؟..........................اصلا آنتی بیوتیک توصیه نمی کنم
   آیا احتمال دارد این بیماری هرگز درمان نشود؟ ...................................به نظر من براحتی با ریلکسیشن و کاهش استرس درمان خواهید شد و علائم برطرف می شود. خیلی اعتقاد به پروستاتیت در شما ندارم.
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من دو سه هفته پیش مشکل خون در ادار داشتم که بعد از دو روز متوجه شدم سنگ کلیه است . سابقه سنگ کلیه هم قبلا داشتم. به هر حال در شدید دفع سنگ کلیه شروع شد. و چند ساعتی درگیرش بودم. بعد از مراجعه به اورژانس هاشمی نژاد گفتند سنگ و شن ریزه در حالب گیر کرده ولی بزرگ نیست و با ورزش و آب دفع کن. تقریبا 10 روزی درگیر دفع این بودم و بسیار اذیت شدم. بعد ده روز یه سنگ تقریبا 4 میلی متر دفع کردم. الان مشکلی که دارم هنوز درد بسیار خفیف که به سمت سوزش و مور مور میره در کلیه ام دارم. میخ.استم بدونم مشکل جدی است یا نه؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای کنترل و ارزیابی مجدد سونوگرافی انجام دهید تا ببینید باقیمانده ی سنگ دارید یا خیر؟
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر