نمایش منوی کناری

بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص

بزرگی خوش خیم پروستات با افزایش سن در برخی مردان بروز می کند. پزشک با روش های مختلف می تواند بزرگی خوش خیم پروستات را تشخیص دهد.

شما ممکن است به طور مستقیم به یک پزشک که در مسائل مربوط به ادرار تخصص دارد و اورولوژیست نامیده می شود مراجعه کنید.

چه کارهایی قبل از ملاقات با پزشک می توانید انجام دهید؟

 ☑️  یک لیست از علائم خود تهیه کنید، از جمله هر گونه علامتی که ممکن است به نظر شما نامربوط باشد.

 ☑️ جدولی شامل اینکه چند بار در شبانه روز و در چه زمان هایی ادرار می کنید تهیه نمائید، و اینکه آیا احساس می کنید ادرارتان به طور کامل تخلیه می شود، و چه مقدار مایع در شبانه روز می نوشید.

 ☑️ یک لیست از اطلاعات پزشکی کلیدی خود تهیه کنید، از جمله بیماری های دیگری که ممکن است داشته باشد.

 ☑️ یک لیست از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید تهیه کنید.

 ☑️ سوالاتی که می خواهید از دکتر خود بپرسید را یادداشت کنید.

درمان واریکوسل

سوالاتی که بایستی از دکتر خود بپرسید

 ☑️  علت بروز علائم من بزرگی خوش خیم پروستات است یا اینکه علت دیگری دارد؟

 ☑️ برای تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟

 ☑️ گزینه های درمانی من چیست؟

 ☑️ آیا محدودیتی در فعالیت جنسی وجود دارد؟

 ☑️ از طرح سوالات دیگر در طول قرار ملاقات خود با پزشک دریغ نکنید.

از دکتر خود چه انتظاری دارید

دکتر شما به احتمال زیاد تعدادی سوال از شما خواهد پرسید. داشتن آمادگی قبلی برای پاسخ گویی به سوالات ممکن است به حل مشکل شما کمک بیشتری بکند:

 ☑️ اولین باری که علائم ادراری را تجربه کردید چه زمانی بوده است؟ آیا علائم دائمی است و یا گاه به گاه می باشد؟ آیا علائم به تدریج و در طول زمان بدترشده اند، یا اینکه ناگهانی ایجاد شده اند؟

بخوانید  درمان بزرگی پروستات بدون نیاز به جراحی

 ☑️ چند بار در طول روز ادرار می کنید، و چند بار در طول شب برای ادرار کردن از خواب بلند می شوید؟

 ☑️ آیا تا به حال بی اختیاری ادرار و نشت ادرار داشته اید؟ آیا شما تکرر ادرار و یا احساس نیاز فوری به ادرار کردن داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال در هنگام شروع برای ادارار کردن با مشکل روبرو شده اید؟ آیا در هنگام ادرار کردن ادرارتان قطع و وصل می شود، و یا احساس می کنید برای ادراری کردن مجبور به  زور زدن هستید؟ آیا تا کنون احساس کرده اید که ادرار به طور کامل تخلیه نمی شود؟

 ☑️ آیا سوزش در هنگام ادرار کردن، درد در ناحیه مثانه و یا خون در ادرار داشته اید؟ آیا تا بحال عفونت دستگاه ادراری داشته اید؟

 ☑️ آیا سابقه خانوادگی بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و یا سنگ کلیه دارید؟

 ☑️ آیا تا به حال مشکلی در ایجاد و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)، و یا دیگر مشکلات جنسی داشته اید؟

 ☑️ آیا تا به حال عمل جراحی یا اقدام دیگری داشته اید که از طریق نوک آلت تناسلی تان وسیله ای را به مجرای ادرار وارد کرده باشند؟

 ☑️ آیا شما از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین (کومادین) و یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) استفاده می کنید؟

 ☑️ چقدر کافئین در روز مصرف می کنید؟ میزان مصرف مایعات شما در شبانه روز چه مقدار است؟

دلیل سرطان پروستات

آزمایشات و تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

دکتر شما با پرسیدن سوالات دقیق در مورد علائم بزرگی خوش خیم پروستات و انجام یک معاینه فیزیکی کار را شروع خواهد کرد. این معاینه اولیه احتمالا شامل موارد زیر می باشد:

# امتحان رکتال بوسیله انگشت

دکتر برای بررسی پروستات و میزان بزرگی خوش خیم پروستات  انگشت خود را وارد مقعد شما می کند.

بخوانید  درمان سرطان پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

# آزمایش ادرار

تجزیه و تحلیل نمونه ادرار می تواند به رد کردن عفونت یا بیماری های دیگری که می تواند باعث بروز علائم مشابه شود کمک می کند.

# آزمایش خون

 نتایج می تواند مشکلات کلیوی را نشان دهد.

# اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در آزمایش خون

 PSA یک ماده تولید شده توسط پروستات است. هنگامی که پروستات بزرگ می شود سطح PSA خون افزایش می یابد. با این حال، بالا رفتن سطح PSA می تواند علل دیگری نیز داشته باشد مثل دستکاری های اخیر بر روی پروستات، عفونت پروستات، انزال، احتباس ادراری،، جراحی و یا سرطان پروستات.

# معاینه عصبی

 این ارزیابی مختصر از عملکرد ذهنی و سیستم عصبی شما می تواند به شناسایی علل دیگر مشکلات ادراری بجز بزرگ شدن پروستات کمک کند.

پس از آن، دکتر شما ممکن است آزمایش های تکمیلی دیگری برای کمک به تایید بزرگ شدن پروستات و همچنین برای رد کردن علل دیگر درخواست کند. این آزمایشات تکمیلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# آزمایش اندازه گیری جریان ادرار (یوروفلومتری)

 در این آزمایش شما در ظرفی متصل به یک دستگاه ادرار می کنید تا قدرت و میزان جریان ادرار شما را اندازه گیری کند. نتایج آزمون به تعیین و ارزیابی بهتر یا بدتر شدن وضعیت ادرار کردن شما در طول زمان کمک می کند.

# آزمایش تعیین حجم باقی مانده ادرار

 این آزمایش نشان می دهد که آیا شما می توانید مثانه را بطور کامل تخلیه کنید. این تست می تواند با استفاده از سونوگرافی و یا با قرار دادن یک سوند به داخل مثانه، میزان باقیمانده ادرار را اندازه گیری کند.

# چارت جدول ۲۴ ساعته ادراری

 ثبت دفعات و حجم ادرار می تواند مفید باشد به خصوص اگر بیش از یک سوم دفعات ادرار کردن در طول شب رخ می دهد.

اگر وضعیت شما پیچیده تر باشد، دکتر ممکن است همچنین موارد زیر رابه شما توصیه کند:

بخوانید  راه های تشخیص سرطان پروستات

# سونوگرافی از طریق مقعد

در این روش پروب سونوگرافی از طریق مقعد درون راست روده شما قرار داده شده تا حجم پروستات را اندازه گیری و آنرا ارزیابی کنند.

# بیوپسی یا نمونه برداری پروستات

در این روش با استفاده از سونوگرافی از طریق مقعد و به وسیله سوزن از پروستات نمونه برداری می شود. بررسی بافتی می تواند به دکتر شما در تشخیص یا رد سرطان پروستات کمک کند.

# نوار مثانه (تست یورودینامیک) وبررسی جریان و فشار ادرار

در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات سوند خیلی باریکی از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه عبور داده می شود. آب را به آهستگی از طریق سوند به درون مثانه شما وارد می کنند. پس از آن دکتر شما می تواند فشار مثانه را اندازه گیری کرده و چگونگی عملکرد عضلات مثانه را ارزیابی کند.

# سیستوسکوپی

سیستوسکوپ به پزشک اجازه می دهد داخل مجرای ادرار و مثانه شما را ببینید. این روش هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی خیلی کوتاه مدت و بدون درد قابل انجام است.

# پیلوگرام داخل وریدی و یا سی تی اسکن

 در این روش تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات یک ماده رنگی به داخل ورید تزریق می شود. سپس از کلیه ها، مثانه و لوله ای که کلیه شما را به مثانه (حالب) متصل می کند عکس گرفته می شود. این آزمایشات می تواند به تشخیص سنگ، تومورها یا انسداد بالاتر از مثانه کمک کند.

لینک مقالات مرتبط

علائم و عوارض بزرگی خوش خیم پروستات

درمان دارویی و جراحی بزرگی خوش خیم پروستات

درمان های خانگی بزرگی خوش خیم پروستات

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بزرگی خوش خیم پروستات – ملاقات با پزشک و تشخیص
1 (20%) 2 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۱ بهمن ۹۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مرد ۳۴ساله ای هستم بیماری هپاتیتBدارم ناقل سالمم میخوام کلیه ام را بفروشم میشه یا نه ⁉ چه کار کنم راهنماییم کنید لطفاً ⁉
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۱ بهمن ۹۶( 10 ماه پیش)
   سلام
   افراد مبتلا به هپاتیت B هم تحت شرایط خاص می توانند کلیه خود را اهدا کنند برای انجام کارهای مقدماتی لازم است که به انجمن حمایت از بیماران کلیوی مراجعه کنید. آدرس سایت عبارتست از : http://www.irankf.com/
 • تصویر کاربر عشرت شنبه ۳۰ دی ۹۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به سونوگرافي و عكس برداري با تزريق نتيجه نشان داده كليه ها پلوس اكسترارنال دارد و در سمت راست فولنس كليه ديده ميشود كه ميتواند به دليل تنگي خفيف upj باشد . پلوس اكسترارنال و فولنس كليه يعني چي؟ وبايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ دی ۹۶( 10 ماه پیش)
   سلام
   در حالت معمولی لگنچه کلیه (پلویس) توسط بافت و پارانشیم کلیه پوشانده شده است. در برخی موارد لگنچه کلیه کمی بیرون تر قرار گرفته و کمتر توسط بافت اطراف کلیه احاطه شده است به اینحالت لگنچه خارج کلیوی یا پلویس اکسترارنال می گویند. فولنس کلیه هم یعنی تورم خیلی خفیف کلیه. البته خیلی از موارد در پلویس اکسترا رنال به اشتباه فکر می کنند فولنس هم دارد.
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ا سلام و خسته نباشید خدمت های اقای دکتر جباری عارف پور هستم مریض خودتون هستم اقای دکتر اگه در جریان باشی من از ۲۸ مرداد ماه که تا الان به تشخیص شما قرص ترازوسین ۲ روز یه عدد قبل از خواب می خوردن در تاریخ بیست و یکم آبان از طریق تلگرام که ازتون پرسیدم برای دوره دوم همین تجویز کردین البته گفتین قبل از اتمام بیام خدمتتون من ۱۵روز پیش چون کمی عرق در کف دستم بود واحتمال تیروئد میدادم ازمایش دادم وچون یکم تپش قلب خیلی ضعیف بود دکتر به من قرص پروپرانول ۱۰ داد ویه مولتی ویتامین d داد من ۱۰روزی بود که همزمان با قرص شما میخوردم ومشکلیم نداشتم تا زمانی که من خودبخود بدون مشورت دکترم ترک کردم البته من ۷صبح هر روز با صبحانه میخوردم ومشکلی نداشتم بعداز قطع کردن تپش وضربان قلبم زیاد بود که در ساعت ۱۰شب قرص قلب خوردم وفردا به دکتر اوژانس چپن تپش داشتم مراجعه کردم روز ۱۹ دیماه که هم قرص شما وهم قرص قلب خوردم تشخیص دکتر اورژانس این بودکه در روز دوتا پروپرانول بخورم تا روز جمعه که من تپشم گهگاهی بود وچون توی بروشور قرص ترازوسین اشاره شده بود من امروز قرص ترازوسین نخوردم کمی تپشم بهتر شده بودالبته اکو سالم بودممکنه تپش قلب برای قرصی که میخوردم باشه واینکه اقای دکتر نجفی که تو کانال سلامت پدیا هست که ازطریق تلگرام خودتون فرستادین خوبا که برم پیششون واینکه ایرادی نداره فعلا نخورم ترازوسین رو تا اینکه تو این هفته بیام پیشتون ببخشید متن طولانی بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۳ دی ۹۶( 10 ماه پیش)
   سلام
   بله می توانید به دکتر نجفی مراجعه کنید و ترازوسین را نیز قطع نمائید
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ دی ۹۶( 10 ماه پیش)
   سلام وخسته نباشین نیازی هست حضوری بیام پیشتون چون قرص پرو پرونول رو اقای دکتر نجفی تجویز کردن ویه سوال ایا قرص فنازوپیریدین که رنگ ادارا تغیییر میده تداخی با قرص قلب نداره اگه صلاح میدونید خدمت برسم ممنون از زحماتتون اقای دکتر جباری
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 10 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر قرص پروپرونول اقای دکتر نجفی برای استرس واضطرب بهم دادن واز امروز که ۳روزه هست قرص ترازوسین قطع کردم کمی ا سوزش داشتم که قبلا نبود قرص جایگزین ترازوسین هست که با پرو پرونول تداخل نداشته باشه ممنون میشم راهنمای فرمایید
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 10 ماه پیش)
   سلام
   می توانید بجاش پرازوسین ۱ میلی استفاده کنید این هم داروی خوبی است. فعلا نیازی به مراجعه حضوری نیست.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ دی ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دچار سوزش ادرار درد پهلو درد در ناحیه پشت کمر و لگن هستم که به صورت مزمن هست ازمایش ادرار دادم که همه چیز نرمال بود و بعد از مدتی رفع شد اما دوباره برگشته حدس بر التهاب پروستات هست چون با برانگیختگی جنسی شدت میابد
  البته درد و علایم نه شدید هست نه خیلی خفیف ولی ادامه دار هست و کم و زیاد میشود
  مجرد 28 ساله و مذکر هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ دی ۹۶( 11 ماه پیش)
   سلام
   مدت سه ماه کپسول تامسولوسین شبی یک عدد و مدت بیست روزی هم تاوانکس ۵۰۰ روزی یک عدد بخورید
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۲ دی ۹۶( 11 ماه پیش)
   با سلام مجدد
   داروی دوم که انتی بیوتیک هست و بدون نسخه پزشک جایی داده نمیشود ایا مصرف همان تامسولوسین در بازه زمانی کافی هست؟و حتما هم باید سه ماه تکمیل شود یا با رفع علایم لازم به مصرف نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳ دی ۹۶( 11 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر تو سونوگرافی مادر 50 ساله ام دقیقا اینو نوشته: کانون هیپراکو به قطر 9 میلیمتر در پارانشیم قطب میانی کلیه چپ دیده میشود.
  تو نظریه هم نوشته :ضایعه هیپراکوی کلیه چپ،آنژیومیولیپوم قابل طرح است.

  عکسشم واستون میفرستم.
  معنی این چیه؟؟؟ نگران کننده هست یا خیر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام
   آنژیومیولیپوم یک غده خوش خیم متشکل از اجزای چربی و عضله و رگ می باشد و نگرا کننده نیست و در این سایز فقط نیاز به پیگیری سالیانه یا سونو دارد.
  2. تصویر کاربر دانیال شنبه ۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   آقای دکتر یعنی نیاز به ct اسکن نیس؟؟؟ پس خیالمون راحت باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سی تی تشخیص را قطعی تر می کند بهتر است انجام دهید ولی درکل جای نگرانی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر