نمایش منوی کناری

بزرگی خوش خیم غده پروستات – درمان دارویی و جراحی

انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۸

طیف گسترده ای از درمان ها برای بزرگی پروستات در دسترس است، که شامل دارو، درمان های کم تهاجمی و جراحی می باشد.

انتخاب بهترین روش درمانی برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

•    اندازه پروستات
•    سن
•    وضعیت کلی سلامت و وجود دیگر بیماری های همراه
•    مقدار ناراحتی یا اذیتی که به واسطه علائم ادراری در طول شبانه روز تجربه می کنید

اگر علائم شما قابل تحمل هستند، ممکن است تصمیم بگیرید تا درمان را به تعویق بیاندازید و به فقط علائم خود را مانیتور کرده و تحت نظر داشته باشید. برای برخی از مردان، علائم می تواند بدون درمان تسکین یابد.

درمان دارویی بزرگی پروستات

داروها شایع ترین روش درمانی برای علائم خفیف تا متوسط بزرگی پروستات می باشد. داروهایی که در بزرگی پروستات استفاده می شوند عبارتند از:

# مسدود کننده های آلفا

این داروها عضلات گردن مثانه و رشته های عضلانی در پروستات را شل کرده، و بدین طریق ادرار کردن را آسان تر می کنند. مسدود کننده های آلفا که شامل پرازوسین، ترازوسین، آلفازوسین (اوروکساترال)، دوکسازوسین (Cardura)، تامسولوسین (فلوماکس یا امنیک) می باشند، معمولا به سرعت در مردان با پروستات نسبتا کوچک تاثیر می کنند.

عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه و شرایط بی ضرری مثل برگشت مایع منی به مثانه به هنگام انزال به جای خروج از نوک آلت تناسلی مرد باشد که به آن انزال رتروگراد گفته می شود.

# مهار کننده ۵- آلفا ردوکتاز

این داروها پروستات شما را با جلوگیری از تغییرات هورمونی که باعث رشد و بزرگی پروستات می شود کوچک می کند. این داروها که شامل فیناستراید (پروسکار) و دوتاستراید (آوودارت) می باشد ممکن است شش ماه طول بکشد تا اثر آن ظاهر شود. عوارض جانبی شامل کاهش نسبی میل و توان جنسی می باشد.

# دارو درمانی ترکیبی

اگر داروها به تنهایی موثر نباشند دکتر شما ممکن است توصیه به مصرف یک مسدودکننده آلفا و یک مهار کننده ۵ آلفا ردوکتاز به طور هم زمان بکند.
تادالافیل (سیالیس). مطالعات نشان می دهد این دارو، که اغلب برای درمان اختلال نعوظ به کار می رود، همچنین می تواند در درمان بزرگی پروستات استفاده شود. با این حال، این دارو به طور معمول برای درمان بزرگی پروستات استفاده نمی شود و عموما فقط برای مردانی تجویز می شود که به طور همزمان اختلال در نعوظ هم دارند.

درمان های کم تهاجمی و یا جراحی بزرگی پروستات

درمان های کم تهاجمی و یا جراحی ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

•    علائم ادراری شما متوسط ​​تا شدید باشند
•    دارو علائم شما را برطرف نکند
•    در مواردی که شما دچار عفونت های ادراری عود کننده، احتباس ادراری، سنگ مثانه، بروز خون در ادرار و مشکلات کلیوی شوید

•    در مواردی که شما خودتان درمان قطعی را ترجیح دهید

درمان های کم تهاجمی یا جراحی در موارد زیر نبایستی به عنوان یک گزینه درمانی برای شما انتخاب شود:

•    عفونت درمان نشده مجاری ادراری
•    بیماری تنگی مجرای ادرار
•    سابقه تابش اشعه به پروستات (اشعه درمانی پروستات) یا عمل جراحی مجاری ادراری
•    اختلال عصبی، مانند بیماری پارکینسون و یا مولتیپل اسکلروزیس

هر نوع روش جراحی برای بزرگی پروستات می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بسته به روشی که شما انتخاب می کنید، عوارض ممکن است شامل موترد زیر باشد:

•    در هنگام انزال مایع منی به جای خروج از طریق آلت تناسلی، جریان رو به عقب داشته و به داخل مثانه بریزد و بعدا با ادرار تخلیه شود
•    بروز اشکال موقتی در زمان ادرار کردن
•    عفونت دستگاه ادراری
•    خونریزی
•    اختلال نعوظ
•    خیلی به ندرت، از دست دادن کنترل مثانه (بی اختیاری)

دلیل سرطان پروستات

جراحی بزرگی پروستات

# تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار (TURP)

جراح وسیله ای را در مجرای ادرار شما قرار داده، و سپس همه بخش داخلی پروستات را بوسیله دستگاه مخصوصی تراش می دهد. عموما بعد از TURP علائم به سرعت تسکین می یابد، و اکثر مردان بعد از عمل جریان ادراری قوی تری خواهند داشت. پس از TURP ممکن است به طور موقت نیاز به یک سوند برای تخلیه مثانه خود داشته باشید، و تا زمانی که بهبودی کامل به دست آید شما قادر خواهید بود تا فقط به انجام فعالیت های سبک بپردازید.

# برش از طریق پیشابراه پروستات (TUIP)

جراح وسیله ای را در مجرای ادرار شما قرار داده، و سپس یک یا دو برش کوچک در غده پروستات شما ایجاد می کند و بدین طریق مسیر را برای خروج آسان تر ادرار از طریق مجرای خروجی مثانه میسر می سازد. این روش ممکن است گزینه مناسبی برای غده پروستات با بزرگی خفیف تا متوسط باشد، به خصوص اگر شما بیماری های دیگری نیز دارید که انجام دیگر روش های جراحی را برای شما بسیار مخاطره آمیز می باشد.

# گرما درمانی مایکروویو از راه مجرای ادرار (TUMT)

در این روش جراح یک الکترود ویژه را از طریق مجرای ادرار شما وارد غده پروستات می کند. انرژی مایکروویو آزاد شده از الکترود باعث تخریب بخش داخلی غده پروستات می شود، و بدین طریق باعث تسهیل در خروج جریان ادرار می شود. این عمل جراحی به طور کلی تنها در پروستات کوچک و در شرایط خاص استفاده می شود زیرا در این روش ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

# تخریب پروستات به وسیله امواج رادیویی از طریق مجرای ادراری (TUNA)

در این روش سرپایی، وسیله را از طریق مجرای ادرار وارد کرده، و از این طریق پزشک سوزنی را در داخل غده پروستات قرار می دهد. امواج رادیویی از طریق سوزن عبور کرده و با ایجاد حرارت باعث از بین بردن بافت پروستات که جریان ادرار را مسدود کرده است می شود.

این روش ممکن است یک انتخاب خوب برای افرادی باشد که مستعد خونریزی بوده یا بیماری هایی دارند که ممکن است دیگر جراحی ها برایشان مخاطره آمیز باشد. با این حال، TUNA همانند TUMT، ممکن است تنها بخشی از نشانه ها را کاهش دهد و معمولا مدتی زمان می برد تا علائم ادراری شما بهبودی یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات

لیزر درمانی بزرگی پروستات

لیزر با انرژی بالا می تواند باعث از بین رفتن و یا حذف بافت پروستاتی که بیش از حد رشد کرده است باشد. لیزر درمانی به طور کلی علائم را تسکین می دهد و خطر بروز عوارض جانبی نسبت به دیگر اعمال جراحی غیر لیزری در این روش کمتر است. . لیزر درمانی ممکن است در مردانی که مناسب دیگر روش های جراحی نیستند و داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند استفاده شود.

لیزر درمانی به دو روش انجام می شود:

# روش های تخریب بافت پروستات

در این روش ها بافت انسدادی پروستات تبخیر شده تا جریان ادرار افزایش یابد. مثال های این روش عبارتند ازتبخیر photoselective پروستات (PVP) و تخریب بافت پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (Holap) . روش های تخریبی می توانند باعث بروز علایم ادراری تحریکی و آزاردهنده بعد از عمل جراحی شود، بطوری که در موارد نادر ممکن است نیاز به روش دیگری برای برداشتن برخی از نقاط پروستات باشد.

# روش های بیرون آوردن مغز پروستات (Enucleative)

روش Enucleative، مانند برداشتتن مغز پروستات توسط لیزر هولمیوم (HoLEP)، به طور کلی به حذف تمام بافت پروستات که باعث مسدود شدن جریان ادرار شده و همچنین جلوگیری از رشد مجدد بافت پروستات می انجامد. بافت برداشته شده می تواند از نظر سرطان پروستات و دیگر بیماری ها مورد بررسی قرار گیرد. این روش مشابه برداشتن پروستات به روش جراحی باز می باشد.

# بالا کشیدن پروستات Prostate Lift

در این روش تجربی از طریق مجرای ادرار، تگ های مخصوصی برای فشرده سازی پروستات از دو طرف و به منظور افزایش جریان ادراراستفاده می شود. اطلاعات طولانی مدت در مورد اثربخشی این روش در دسترس نیست.

# آمبولیزاسیون

در این روش تجربی، جریان خون پروستات بصورت انتخابی مسدود شده، و منجر به کاهش اندازه و درمان بزرگی پروستات می شود. اطلاعات طولانی مدت در خصوص اثربخشی این روش در دسترس نیست.

# خارج کردن پروستات به روش باز یا به کمک روبوت (پروستاتکتومی باز)

در این روش جراح یک برش در ناحیه زیرین شکم برای رسیدن به پروستات و برداشتن آن ایجاد می کند. پروستاتکتومی باز عموما در مواردی انجام می شود که اندازه پروستات خیلی بزرگ باشد. جراحی معمولا نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان داشته و احتمال نیاز به تزریق خون در این روش بیشتر است.

پیگیری و مراقبت بعد از عمل بزرگی پروستات

پیگیری و مراقبت شما بعد از عمل بزرگی پروستات به نوع روش جراحی که بر روی شما انجام شده است بستگی دارد.

در صورتی که شما تحت جراحی لیزر ، TUNA، یا TUMT قرار گرفته اید ممکن است پزشک شما توصیه کند تا از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش بیش از حد به مدت هفت روز پرهیز نمائید. اگر شما تحت پروستاتکتومی باز ویا روبوتیک قرار گرفته اید بهتر است فعالیت های خود را به مدت شش هفته محدود کنید.
نکته حائز اهمیت آنست که به هر روشی که شما جراحی شده اید توصیه می شود که بعد از جراحی مقدار زیادی مایعات مصرف کنید.

لینک مقالات مرتبط

علائم و عوارض بزرگی خوش خیم پروستات

درمان های خانگی بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

بزرگی خوش خیم غده پروستات – درمان دارویی و جراحی
۴٫۱ (۸۲٫۲۲%) ۹ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
پروستات

با سلام من 37 سالمه ومجرد هستم مدت حدودا یکماهه که احساس فشار در مثانه ویا درد زیر شکم دارم و یکماه پیش که دکتر رفتم به من تامسولوسین و لوفلاکساسین داد و سونوگرافی من اندازه پروستات رو 35 سی سی نشان میدهد .سوالی که دارم اینست که مشکل من چیست و پروسه ی درمان ان چقدر است واینکه چون مجردم این داروها موجب ناباروری من می شوند یا نه ؟و ایا این 35 سی سی دیگر کوچکتر نخواهد شد؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
استرالیا فنلاند اصفهان

سلام محسن شهشهان هستم( اصفهان فنلاند استرالیا :-) )
من الان یک ماهی هست استرالیام
من حدود سه ماه آلفوزوسین خوردم خیلی بهتر شدم و حتی یه هفته ای خوب بودم (بدون درد) اما دوباره درد دارم
میخواستم ببینم به نظرتون Finasteride رو امتحانی بخورم ( بدون نسخه بعضی جاها میدن) یا نه عوارض جانبی داره و برم پیش یه اورولوژ واسم الفوزوسین بنویسه دوباره؟( الان 4 تا دونه الفوزوسین بیشتر ندارم و چند روزه میخورم تاثیری نداره و خودم رو بستم به ایبوپروفن)
مرسی
مشاهده پاسخ دکتر
3
قطع ادرار

پروستات خیلی بزرگ شده و قطع ادرار و نیاز به بستری شدن داره مشاهده پاسخ دکتر
4
سوال رونوشتم

سلام اقای دکتر.من حدود دوساله که درد درناحیه مثانه قسمت سمت راست ونزدیک بیضه دارم.بعد ازکلی دکتر رفتن وانواع مصرف قرصها هیچ تغییری پیدا نکردم.حتی عکس رنگی محرای ادرارم گرفتم که مشکلی نداشت.سونوگرافی.سی تی اسکن هم گرفتم چیزی نشون نداد.یکبارم ویزیت خودتون شدم اینترنتی.برام سیلوکسیب وترازوسین تجویز کردین تاثیری نداشت.قبلا هم پروستاتان وتامسوسولین وانتی بیوتیک سیپروفلوکساسین خوردم هیچ تاثیری نداشت.دکتر اخیرم هم که رفتم گفت که مطمئنم عفونت پروستات داری وبرام 7 عدد پودر مونوریل 3گرم تجویز کرد که سه روز یکبار بخورم.که متاسفانه پنجمیشم مصرف کردم ولی هیچ تاثیری ندیدم.اقای دکتر من خودم بوی عفونت رو میفهمم از ادرارم.ولی هیچی روم جواب نمیده.دیگه نمیدونم باید چکار کنم.تو رو خدا یه فکری بحالم بکنین
درد ولکنم نیست.تکرر ادرار ندارم.ولی سوزش ادرار وادرار تیکه تیکه دارم.ناگفته نماند .مختصر دردی هم درکلیه سمت راست احساس میکنم.شب بیداری هم ندارم.
مشاهده پاسخ دکتر
5
التهاب پروستات و عدم تخلیه کامل ادرار منقطع

سلام پسری هستم 32 ساله و مجرد و از سنین پایین خودارضایی میکردم و رابطه جنسی نداشتم و الانم ندارم
من سال 93 برای اینکه چند سال بود ادرارم به صورت منقطع و قطع و وصل شدن می اومد، شروعش تاخیر داشت و بعد از ادرار بیشتر اوقات احساس داشتم که ادرار دارم ولی مثانه م کامل تخلیه نمیشه و به زور باید آخرشو تخیله میکردم دکتر رفتم که بعد از سونوگرافی برام قرص سیپروفلوکساسین 500 و ترازوسین آریا 2 نوشت و گفت التهاب مثانه داری و طبیعیه و مصرف قرصا هم تاثیر خاصی روم نداشت

گذشت و امسال دوباره پیش یه دکتر دیگه رفتم که ای کاش نمیرفتم
چون بعد از شرح حال و گفتن اینکه من خودارضایی میکنم و قبلا هم زیادتر اینکارو انجام میدادم بعد از انجام سونوگرافی گفت ممکنه پروستاتت عفونت کرده باشه و برام قرص افلوکسیر(افلوکساسین) 200 و امنیک 0.4 میلی گرم نوشت که بعد از خوردن این قرصا خوب که نشدم هیچ احساس ناراحتی و بدتر شدن ادرار داشتم
و با مراجعه دوباره به همون دکتر برام نوار مثانه نوشت و چون وقتی در سونوگرافی مثانه که پر میشد به شدت برای تخلیه چون ادرار منقطع می اومد واقعا اذیت میشدم و ادرارم به سختی تخلیه میشد نوارو انجام ندادم که در نهایت به پیشنهاد خودش مجبور به انجام سیستوسکوپی شدم
بعد از سیستوسکوپی دکتر بهم گفت خروجی مثانه ت یه مقدار تنگ شده و داخل مثانه همه، صاف و منظمه ولی داخل مثانه شما یه مقدار نامنظمه و برام قرص تامسولوسین 0.4 و باکلوفن 25 نوشت و گفت که برات یه مقدار میل زدیم ولی بعد دو هفته برمیگرده...که الان بعد از 6 7 ماه واقعا شرایطم نسبت به قبل از پیش این دکتر رفتن بدتر شده (ادارا منقطع میاد و بیشتر از قبلا طول میکشه تا شروع بشه، آخر ادرار قطره قطره میشه و بیشتر اوقات بعد از ادرار احساس دارم که ادرار دارم ولی تخلیه نمیشه) خواهش میکنم کمکم کنید چون رفتم دکتر که خوب بشم بتونم ازدواج کنم نه اینکه بدتر شم
نتیجه آخرین سونوگرافی و جواب سیستوسکوپی دکتر رو براتون بپیوست میفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
6
نوسان psa

سلام اقای دکتر من 46 سال دارم شهریور سال 95 متوجه شدم psaبرابر 4 شده است سنوگرافی دادم حجم پروستات 77 سی سی شده بود دکتر برام تامسولیسن نوشته و یک سال است استفاده میکنم .
بهمن 95 psaبرابر 5شد که پس از مصرف تاوانکس در اردیبهشت ماه psa 3.4شد در مرداد امسال رفتم ازمایش دوباره psa= 5 شده بود و دو ماه اریترومایسین مصرف کردم شده 3.86 بعد از یک ماه مجدد رفتم ازمایش psa شده 3.79 (در این یک ماه فقط تامسولیسین مصرف کردم). در ضمن در اخرین ازمایش حجم پروستات شده 65سی سی و نسبت freepsa/psa=28 در دی ماه رفتم ازمایش psa 4.6 سوال بنده این است که ایا مصرف انتی بیوتیک را دو ماه دیگر ادامه دهم یا خیر ؟ خیلی نگرانم خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید(در تمام ازمایشات نسبت psa /freepsaاز 24 کمتر نشده است)
مشاهده پاسخ دکتر
7
پروستات

باسلام.بنده چندوقتیست که باتأخیرکم درشروع ,سوزش,درددرهنگام ادرارمواجه شده ام. دوسه قطره انتهای ادرارکه خوب تخلیه نشده همراه باخون وبعضی موارد بالخته میباشدبعدادرارهم چندقطره بی اختیارازمن خارج میشود.گرگرفتگی ودرد مابین مقعد وبیضه هم دارم.موقع نشستن هم کمی اذیت میشوم.هرچندوقت یکبار به همراه ادرار یک مایع سفیدرنگ هم ازمن خارج میشودکه فکرکنم عفونت باشد.تکررادراردر شب ندارم.بسیارنگرانم. راهنمایی کنید. باتشکرعلیزاده42ساله ازمشهد مشاهده پاسخ دکتر
8
پروستات

با سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم آیا مصرف ماریجوانا تاثیری بر عفونت و التهاب مجاری ادرار و مخصوصا پروستات میگذاره
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
درد در مثانه و خونریزی و التهاب پروستات

سلام جناب دکتر .من 28 سالمه و نزدیک به 1ساله که ترشح قطرات خون از الت تناسلیم دارم.این قضیه بصورت مدام نیست ولی صبح حا که از خواب بلند میشم در لباس زیرم دو سه قطره لکه ی خون میبینم.در سمت راست مثانه هم کمی خفیف درد دارم .به 3الی 4 دکتر مراجعه کردم که بعد انواع ازمایشهای سونوگرافی داپلر ، ازمایش ادرار و.... اتفاق نظر رو روی فتق کوچک در ناحیه راست مثانه و واریکوسل درجه 3 دانستند ولی راجب ترشح خون هم نظر نبودند تااین که چند ماه قبل بنده به دو دکتر جدید مراجعه کردم و با ازمایشهایی از قبیل سی تی اسکن و... یک دکتر گفت شما التهاب پروستات داری و انتی بیوتیک و قرص کاهنده ی فشار خون داد که اونارو مصرف کردم ترشحاتم کمتر شد ولی وقتی قرص مصرف نمیکنم و یا تحرک زیادی دارم و یا ارضا میشم صبحش خون رو هرچند جزیی میبینم ،درد سمت راست رو هم دارم که به سمت کشاله میزنه،و نمیدونم که ایا فقط از فتق هست یا به پروستات مربوطه.لطفا نظرتون رو اعلام کنید. مشاهده پاسخ دکتر
10
پروستات

سلام خدمت دکتر جباری پدرم با سن ۷۰وبه مدت ۱۴ماه که بیماری پروستات دارد با نمونه برداری سالم در بیمارستان محب مهر وپی اس ای موقع نموته برداری ۲۲و حجم ۱۱۰ وبعداز چندماه پی اس ای ۸.۸۸و.۸.۲و حجم ۱۰۰در ان مدت قرصهای فینستراید و تامسولین مصرف میکرد ودکتر برای جلوگیری از بالا رفتن خوبن بهش یک امپول نوشت کی خیلی گران هم بود وبعد از چندما حجم ۹۰و۸۰و۷۵وازمایشهای با ۷.۸۸.و۷.۸۴ در دو ماه پیش که انجام دادیم وحجم پروستات همزمان بادو تا ازمایش اخری ۶۲ بود ومن بابت بالا رفتن خون نگرانم نظر شما چیست بعدشم ایا می توانیم از امپول استفاده کنیم دکتر ما در تهران دکتر انکولوژی بود وما در یکی از روستاهای استان کرمانشاه در غرب کشور ساکن لب مرز با عراق با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 95 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم