نمایش منوی کناری

سرطان پروستات

انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۹

سرطان پروستات

تعریف

سرطان پروستات سرطانی است که در پروستات مردان روی می دهد این غده گردویی شکل و کوچک می باشد و مایع منی را که در تغذیه و انتقال اسپرم ها نقش دارد، تولید میکند.

سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در مردان می باشد.این سرطان به آرامی رشد می کند و در ابتدا محدود به درون خود غده ی پروستات است ، محلی که امکان ایجاد خطرات جدی برای فرد ندارد. البته برخی از انواع سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و ممکن است به اندک درمان پاسخ دهد یا حتی نیاز به درمان نداشته باشند، این در حالی است که انواع دیگر، مهاجم هستند و می توانند به سرعت گسترش یابند.

سرطان پروستات اگر زودتر تشخیص داده شود یعنی وقتی که محدود به غده پروستات است، شانس درمان موفقیت آمیز آن بیشتر است.

علایم و نشانه ها سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه رشد خود ممکن است علایم و نشانه ای از خود بروز ندهد. اما اگر بیماری پیشرفت زیادی داشته باشد ممکن است باعث بروز نشانه هایی شود به عنوان مثال:

 • ادرار دردناک
 • کاهش فشار در جریان خروجی ادرار
 • وجود خون در منی
 • درد در ناحیه کلیه
 • درد استخوان
 • اختلال در نعوظ

مراجعه به پزشک

اگر در شما علایم و نشانه های بیماری مشاهده شد به طوری که شما را نگران کرده است به یک پزشک مراجعه کنید.

بحثی پیرامون مزایا و معایب غربالگری برای سرطان پروستات وجود دارد که سازمان های پزشکی نظرات متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. شما می بایست با پزشک خود در راستای این موضوع مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود اخذ نمائید.

علت بروز سرطان پروستات

علل سرطان پروستات به طور واضح مشخص نیست. پزشکان معتقدند که سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که بعضی از سلول های پروستات فرد غیرطبیعی شوند. جهش در DNA سلول های غیر طبیعی باعث می شود تا سلول ها بسیار سریعتر از سلول های عادی رشد و تقسیم شوند. در حالی که سلول های سالم می میرند سلول های سرطانی ادامه حیات می دهند. تجمع سلول های غیر طبیعی، شکل تومور به خود می گیرند و می توانند با رشد خود بافت اطراف را مورد تهاجم قرار دهند. بعضی از سلول های غیر طبیعی می توانند به سمت دیگر اعضای بدن رها شده و گسترش یابند (متاستاز).

عوامل خطر آفرین سرطان پروستات

عواملی که می توانند خطر ابتلای شما به سرطان پروستات را افزایش دهند شامل:

 • سن بالا: با افزایش سن، خطر ابتلای شما به سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.
 • سیاه پوست بودن: مردان سیاه پوست نسبت به سایر افراد از نژاد های دیگردر خطر ابتلای بیشتری هستند. در مردان سیاه پوست احتمال اینکه سرطان پروستات مهاجم و پیشرونده باشد بیشتر است که البته علت این امر مشخص نیست .
 • سابقه ی خانوادگی سرطان های پروستات و سینه: اگر مردی از خانواده شما دچار سرطان پروستات باشد خطر ابتلای شما نیز افزایش می یابد. اگر شما سابقه ی خانوادگی از ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند (BRCA1 یا BRCA2 ) داشته باشید یا سابقه ی خانوادگی قوی از سرطان سینه را دارید ،خطر ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.
 • چاقی: مردان چاق که سرطان پروستات دارند به احتمال قوی از بیماری پیشرفته تری برخوردار هستند که درمان آن نیز مشکل تر می باشد.

عوارض سرطان پروستات

عوارض سرطان پروستات و راه های درمان آن شامل:

 • سرطان گسترش یافته (متاستاز): سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور گسترش یابد ، مثلا به مثانه ، یا اینکه از طریق سیستم گردش خون یا لنف به سمت استخوان ها یا دیگر اندام ها انتشار یابد. سرطان پروستاتی که به استخوان ها گسترش یافته می تواند موجب درد یا شکستگی استخوان گردد. برای بار اول که سرطان به مناطق دیگر بدن پیش رفته است ، ممکن است هنوز توسط پاسخی که بدن می دهد درمان یا کنترل گردد ، اما احتمال اینکه درمان قطعی صورت گیرد پایین است.
 • بی اختیاری: هم سرطان و هم درمان پروستات می تواند سبب بی اختیاری ادرار گردد. درمانی که برای بی اختیاری انجام می شود بسته به نوع و شدت آن متفاوت است و احتمال دارد به مرور زمان بهبود پیدا کند. انتخاب شیوه ی درمان ممکن است شامل دارو ، کاشت اسفنکتر کمنوعی و یا جراحی باشد.
 • اختلال در نعوظ: این اختلال می تواند در اثر خود سرطان یا درمان آن باشد ، که شامل جراحی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. داروها ، دستگاه وکیوم که در بازیابی به نعوظ کمک می کنند و جراحی در درمان اختلال نعوظ دردسترس می باشد.

آمادگی برای ویزیت

اگر در خود علایم و نشانه های بیماری را مشاهده کردید که شما را نگران کرد، فرایند درمان خود را با ویزیت پزشک متخصص کلیه و مجاری ادررای تناسلی (ارولوژیست) شروع کنید. اگر سرطان پروستات در شما تشخیص داده شد، در صورت نیاز ممکن است به یک متخصص سرطان (اونکولوژیست) یا یک متخصصی که از پرتو درمانی جهت درمان سرطان استفاده می کند(رادیو انکولوژیست) ارجاع داده شوید.

برای اینکه مراجعه آگاهانه ای به پزشک داشته باشید و موضوعی برای شما پوشیده نماند، آمادگی قبل از مراجعه ایده ی خوبی برای فرد می باشد. در اینجا اطلاعاتی در خصوص کمک به آماده کردن شما و سطح انتظارات تان از پزشک ارائه می شود:

چه کاری از عهده ی شما برمی آید؟

 • آگاه شدن از هرگونه محدودیت: در زمان ویزیت پزشک ، اطمینان حاصل کنید هر چیزی را که در طول دوره ی درمان نیاز به انجام دادنش دارید (مانند پرهیز غذایی)، از وی بپرسید.
 • هرگونه علایمی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید: شامل هر گونه علایمی که به نظر شما به موضوع بیماری تان بی ربط است را در ملاقات تان با پزشک مطرح کنید. اطلاعات کلیدی راجع به خودتان را یادداشت کنید ، که شامل استرس های عمده و تغییراتی در زندگی تان که به تازگی رخ داده اند. شما می بایست لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی را که مصرف می کنید تهیه کنید.

به هنگام مراجعه به پزشک یکی از اعضای خانواده یا یک دوست را همراه خود ببرید. بعضی مواقع به یاد آوردن تمام اطلاعات که برای ارائه به پزشک آماده کرده اید مشکل است. کسی که همراه شماست ممکن است بعضی اطلاعات فراموش شده را یاد آوری کند.

 • یاداشت کردن سوالاتی که قرار است از دکتر پرسیده شود: زمان ملاقات شما با دکترتان محدود است ، بنابراین از پیش آماده کردن لیستی از سوالات می تواند در استفاده از وقت محدودتان در حضور پزشک کمک تان کند. سوالات تان را بر اساس اهمیت شان الویت بندی کنید تا به ترتیب پایان یابند.

برای سرطان پروستات بعضی از سوالات اساسی که می توانید از پزشک بپرسید شامل:

 • آیا من سرطان پروستات دارم؟
 • میزان و وسعت سرطان پروستات من چقدر است؟
 • آیا سرطان پروستات من از خود پروستات گذشته است؟
 • نمره گلیسون من چند است؟
 • سطح آنتی ژن خاص پروستات PSA من در چه حدی است؟
 • آیا من به آزمایشات دیگری هم نیاز پیدا خواهم کرد؟
 • حق انتخاب من برای درمان های مختلف کدام ها هستند؟
 • راه درمانی که به نظر شما(پزشک) بهتر باشد برای بنده وجود دارد؟
 • آیا من اکنون به درمان سرطان نیاز دارم ، یا اینکه امکان آن وجود دارد که صبر کنم؟
 • اثرات جانبی بالقوه ی هر یک از راه های درمان چیسیت؟
 • شانس من برای بهبود سرطان من با درمان چقدر است؟
 • اگر شما در وضعیت من دوست یا عضو خانواده ای داشتید ،چه توصیه ای به وی می کردید؟
 • آیامن باید به متخصص دیگری هم مراجعه کنم؟ هزینه ی ان چقدر خواهد شد؟ و بیمه چقدر از این هزینه ها را پوشش خواهد داد؟
 • آیا شما بروشور یا برگه ای که به درد من بخورد می توانید به من بدهید؟ و شما چه سایت اینترنتی را به بنده پیشنهاد می کنید؟

علاوه بر سوالاتی که از قبل برای پرسش از پزشک آماده کرده اید ،در پرسیدن دیگر سوالاتی که ممکن است به ذهن تان خطور کند تردید نکنید.

ازپزشک خود چه انتظاراتی دارید؟

پزشک شما احتمالا چند سوال از شما خواهد پرسید . آمادگی شما برای جواب دادن اجازه خواهد داد تا از وقت پیش رو برای پوشش دادن سوال های دیگری که از شما می شود استفاده شود.

پزشک شما ممکن است بپرسد؟

 • اولین علایم را شما چه زمانی تجربه کرده اید؟
 • علایم شما به صورت مداوم است یا گاه و بیگاه برایتان اتفاق می افتد؟
 • شدت علایم شما در چه حدی است؟
 • چه چیزی (هر چیزی) به ظاهر علایم شما را فروکش می دهد؟
 • چه چیزی (هر چیزی) علایم شما را بدتر می کند؟

آزمایشات و تشخیص ها

غربال گری برای سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در ۵۰ سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در ۴۰ سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد(DRE): پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.
 • تست آنتی ژن خاص پروستات (PSA): یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از۴ طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

تشخیص سرطان پروستات

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

 • سونوگرافی: اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.
 • نمونه گیری از بافت پروستات: اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟
 • تعیین اینکه آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن ۲ (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن ۱۰ (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.

 • تعیین میزان گسترش سرطان

برای بار اول که تشخیص سرطان داده شد ، پزشک شما در جهت تعیین اندازه و میزان گسترش (مرحله) سرطان وارد عمل می شود. اگر پزشک شک کند که سرطان شما از محدوده ی بافتی پروستات گذشته است ، آزمایشات تصویر برداری همچون موارد زیر برای شما درخواست می شود:

 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن (CT)
 • ام . آر . آی
 • اسکن توموگرافی تابش پوزیترون(PET)

فرد بیمار لازم نیست همه ی این تست ها را انجام دهد. پزشک تعیین خواهد کرد که کدام تست ها با توجه به وضعیت فعلی تان برای شما مناسب است. در اولین تستی که به طور کامل انجام می شود ،پزشک درجه سرطان را تعیین خواهد کرد. این اقدامات تشخیصی در انتخاب روش درمانی به شما کمک می کند.

درجه بندی میزان وخامت سرطان پروستات شامل:

 • درجه ۱: این درجه دلالت بر سرطان در مراحل رشد اولیه اش می کند به طوری که هنوز محدود به ناحیه ی کوچکی در خود پروستات است. در این وضعیت سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ بدون تهاجم مشاهده می شود.
 • درجه ۲: سرطان در این درجه شاید هنوز کوچک باشد اما ممکن است سلول های سرطانی در هنگام مشاهده در زیر میکروسکوپ تهاجم داشته باشند. یا اینکه سرطانی که در این وضع وخامت قرار دارد ممکن است نسبت به نوع درجه یک بزرگتر باشد ویا شاید رشد کرده وهر دوسمت غده ی پروستات را درگیر سازد.
 • درجه ۳: سرطان به خارج از غده ی پروستات و به کیسه های منی و یا بافت های اطراف پخش گردیده است.
 • درجه ۴: سرطان به قدری رشد کرده که به اندام های اطراف همچون مثانه یا غدد لنفاوی و یا به بافت های دوردست مثل استخوان ها، ریه یا دیگر اندام ها سرایت کرده است.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی

با تشکر از آرمین عزیزی کیا در همکاری و ترجمه این متن

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 رای , average: 4٫50 out of 5)
Loading...

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
تورم پروستات

به متخصص اورولوژی مراجعه کردم طبق سونوگرافی تورم پروستات وعفونت ادرار داشتم .دکتر نسخه زیر را داده است امپول spectinomisin.لوروفلکساسین.امنیک.گاماپنتین داده میخواهم امپول را دوباره تزریق کنم نظر شما چیست؟با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
عفونت دستگاه مجاری

سلام اقایه دکتر.
من پسری 25ساله هستم.مجرد
4سال پیش من عفونت مقاربتی گرفتم درمانش نکردم خودش خوب
از دوساله پیش من سوزشو.درد تو التم درم.گاهی وقتا هم ترشح وخون از مقعدم مییومد
4ماهه پیش رفتم دکتر با معاینات .انتی بیوتیک بهم داد خوب نشدم.سیستوسکوپی کرد گفت مثانت خوبه پروستاتیت داری.دوباره انتی بیوتیک بهم دا
یه دوره شش.عدد سفتر یاکسون با چهل عدد قرص داکسی.خوب نشدم
دوباره دوازده عدد امپوله جنتامایسین با چهل عدد قرصه سیپرو بازم خوب نشدم.دکترمو عوض کردم.
دکتر جدید که رفتم اونم انتی بیوتیک نظیره
یه دوره دوازده عدد کفسول ازیترومایسینبا سی عدد قرصه.مترونیدازول.خوب نشدم.دوباره.
سی عدد قرصه تاوانکس داد بهم با سی عدد مترونیدازول.
خیلی بهبود پیدا کردم ولی همین که داروهام تمام شد باز شروع شد.
الان گیر کردم .نمیدونم چیکار کنم.راهنمایی کنید اقایه دکتر
مشاهده پاسخ دکتر
3
سرطان پروستات

بیماری بنده نوع پیشرفته سرطان پروستات میباشد و پروستات بنده 106 هست تقاضای راهنمایی و درمان نزد شما میباشم مشاهده پاسخ دکتر
4
درد پرینه

باسلام مردی هستم 40ساله مدت یک سال ونیمه ازدرد ناحیه پرینه رنج میبرم بیشتر از 20 پزشک متخصص رفتم .چهار بارسونو شدم یه بار ازمقعد سونو شدم پروستات طبیعی نشون میده.کلو نوسکپی شدم چیزی دیده نشد .دکترای اورولوژی میکن چیزیت نیست .منو به دکتردرد ارجاع دادن دکتر درد هم ستون فقراتم تزریق اپیدورال کرد .چند روز پیشم عصب پرینه رو بلوک کردن .فایده نداشت موقع نسشتن رو صندلی درد دارم مسکن هم جواب نمی ده .خودم حس میکنم پروستاتمه لطفا راهنمایی کنید باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
درد پروستات

سلام آقای دکتر.
من ۱۹ سالمه و مدتی هست موقع انزال بین کیسه بیضه و مقعد حدود ۱ دقیقه درد دارم یا یذره کمتر،اولش شدیده بعدش کمتر میشه،بغیر از این من هیچکدوم از مشکلاتی ک درمورد پروستات توضیح دادین رو ندارم.این می‌تونه بخاطر استمنا هر چند کم باشه؟البته راستش تا یکی دو سال پیش یکم زیاد تر بود.این مشکل خیلی جدیه؟میشه خودم درمانش کنم یا حتما باید برم پیش پزشک فک کنم اورولوژیست،درسته؟
و نحوه درمان توسط پزشک دارویی هستش یا از طریق معاینه مقعدی؟!
ممنون میشم راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
6
تشخيص سرطان پروستات

سلام اقاى دكتر جبارى عزيز ، ايا بايوپسي تشخيص سرطان پروستات از راه مجراى ادرار بهتره با از طريق مقعد ؟ وايا ازمايش Free psa به كل psa ميتونه تا حدى جايگزين اين بايوپسي بشه ؟ ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
7
پروستاتیت ‌.علتش چی بوده اگه از هایپوگنادیسم و تستوسترون ها کلسیم ها نبوده کلسیفیه ازچیه؟ راه درمان گوناگون وجود داره ؟یعنی بجز دارویی ؟جراحی؟ آیا یبوست ونتونستن دفع مربوط به پروستاتم میتونه باشه؟؟

سلام و عرض ادب و احترام . دکتر فرمودید پزازوسین میدادید. یعنی دیگه هیچ دارویی نمیدادین؟ ؟؟
فرمودید 6 ماه طول می‌کشه من الان 2سال میشه که 5تا دکتر اورولوژیست متخصص وفوق تخصص در کرج رفتم هر کدوم یک سری دارو آنتی بیوتیک پروستاتان .پروستا باریج. پروستکس. نخل اره ای .سلکسیو .دیکلوفناک .دیازپام .آزیترومایسین .افلوکساسین .فنازوپین .و... دادند ولی خوب نشد ؟؟؟
بعد آقای دکتر یبوست واینکه من نمیتونم مدفوع دفع کنم مگر با انگشت پروستاتمه یاچیه باید بدم عقب تا بتونم مدفوع کنم اینم به پروستات مربوطه؟؟؟
دکتر فرمودید به هایپوگنادیسم و تستوسترون ها کلسیم ها مربوط نیست .پس علت چی میتونه باشه ؟؟؟ در آخر من تستسترونم 1.8 هست و استوپروسیس گرفتم میتونم بزنم آمپولمو ربطی نداره؟
بعد درمانهای گوناگونی فرمودید داره یعنی ممکنه جراحی یا چیزهای دیگه ای باشه؟ ؟؟ممنون میشم همه سوالهامو مثل همیشه جواب بدین .زنده باشید .با سپاس وتجدید احترام
مشاهده پاسخ دکتر
8
درد و ناتواني جنسي

سلام چون پنل سوالم رو بسته ايد ادامه سوال را از نو ميپرسم و جهت يادآوري عكس فرستاده هاي قبلي را فرستادم.
طبق فرمايش شما آزمايش هورمون جنسي انجام شد. همه نرمال فقط تستسترون به شدت افت كرده از حدود ٦٠٠ قبل عمل بيضه راست به ٣٩٠ نانوگرم بعد از عمل رسيده. تكرار ميكنم بيضه چپم آتروفيك است.آيا به عروق بيضه آسيب زده اند؟ راه حل چيست؟ الان بعد يك سال طرف راست هم كمي كوچك شده ولي اسپرمم اصلا كم نشده است.و مانند قبل عمل است.
لطفا دارو يا راه حلي بفرماييد كه آسيب بيضه از بين برود و جريان عروقش مثل سابق شود.من بسيار در محل عمل و خود بيضه راست درد دارم كمرم هم درد دارد. اصلا نميدانم اين درد براي چيست بسيار سردرگمم.١٠ روز بعد عمل يكدفعه ديگر ميل و نغوظ نداشتم الان هم مانند يك پيرمرد ٨٠ ساله ام. خواهش ميكنم راهنمايي كنيد. من قبل از عمل بسيار عالي بودم . يكهو اينطور شد. اصلا هم افسردگي ندارم.
٢- چون تشخيص پروستاتيت سخت است لطفا بهترين راه ممكن براي من در تهران جهت تشخيص پروستاتيت مزمن باكتريايي و غير باكتريايي را بفرماييد.
مشاهده پاسخ دکتر
9
سرطان پروستات

باسلام و عرض ادب
پدرم الان 70 سال سن دارن و ما حدود یکماه پیش بخاطر ورم غدد لنفاوی دور گردن ایشون بردیم دکتر که بعد از نمونه بردای و آزمایش اهرش مشخص شد متاسفانه ایشون سرطان پروستات نوع 4 دارن. توی جواب نمونه بردای اشاره شده که غدد بزرگ لنفاوی ظاهرا کامل درگیری نشدن ولی بعضیاشون الوده شدن مثل قسمت گردن،همچنین عکسبردای از استخوان نشون داده که سه نقطه از لگن ویک نقطه از ارنج هم درگیر شدن که حد درگیری به گفته ی پزشک خیلی خفیف هست و پدرم هم تا الان هیچ درد استخوان نداشته
الان برای ایشون تزریق دیفرلین و زومتا هر 28 روز زدن
خواستم از شما بپرسم ایا این تنها کاریه که میشه کرد و اینکه باتوجه به اینکه پدرم بنیه فیزیکی قوی دارن و روحیشون هم خوبه درمان این مرحله به کجا ختم میشه وایا امید به زندگی با این شرایط که خدمتون عرض کردم چطور هست
مشاهده پاسخ دکتر
10
سلام دکتر من مشکل پروستاتیت حاد .هایپرپلازی پیداکردم،و کلسیفیه شده پروستاتم 29سالمه هایپوتیروئید و هایپوگنادیسمم، و سه شنبه هم اومدم دفتروکالت جناب کریمی تبار.دیدم مطب شمام اون جاست ولی تشریف نداشتین. من میتونم شنبه بیام خدمتتون؟ حالا 3تا 4تا پزشک اورولوژ

سلام دکتر من مشکل هایپوگنادیسم هایپوتیروئید هستم قبلا سوال پرسیدم .14ساله تستوسترون میزنم. و حالا تقریبا 1سال ونیم هست که مشکل پروستات پیداکردم سوزش و تکرر ادرار داشتم و سونوگرافی ترنس رکتال کردم که جوابش ومیفرستم ،کلسیفیه شده پروستاتم 29سالمه، این سه شنبه هم اومدیم دفتر جناب کریمی تبار از دوستان هستند دفتر وکالت تو همون مجتمع مطب شمااومدم تشریف نداشتین. حالا میخوام شنبه بیام میتونم برسم خدمتتون ؟تاحالا 3تا 4تا پزشک اورولوژی تو کرج رفتم هر کدوم یک سری آنتی بیوتیک دادن وحالام یکیشون گفته سیستوسکپی بشم ولی سونوگرافیسته گفت من صلاح نمی بینم التهاب داره پروستاتت و PSA همیشه پایینه .حالا هم قرص ودارو دادن و خیلی گرونه میخواستم ببینم لازمه بگیرم حتما ؟وعلتش آیا هایپوگنادیسم هایپوتیروئید بودنمه یا رسوب کلسیم هایی هست که خوردم ؟یا تستستسترون هایی هست که زدم ؟؟درمانش چطوره چقدر طول میکشه؟هفته پیش بعد انزال اومدم ادرار کنم اشکم ودرآورد زور میزدم ولی ادرار نمیومد درد گریه مو درآورد. وقتی آزمایش U.A دادم مشکلی نداره مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 76 بعدی » همه

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم