نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سرطان پروستات

انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۹

سرطان پروستات سرطانی است که در پروستات مردان روی می دهد. این غده گردویی شکل و کوچک می باشد و مایع منی را که در تغذیه و انتقال اسپرم ها نقش دارد، تولید میکند.

سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در مردان می باشد.این سرطان به آرامی رشد می کند و در ابتدا محدود به درون خود غده ی پروستات است ، محلی که امکان ایجاد خطرات جدی برای فرد ندارد. البته برخی از انواع سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و ممکن است به اندک درمان پاسخ دهد یا حتی نیاز به درمان نداشته باشند، این در حالی است که انواع دیگر، مهاجم هستند و می توانند به سرعت گسترش یابند.

سرطان پروستات اگر زودتر تشخیص داده شود یعنی وقتی که محدود به غده پروستات است، شانس درمان موفقیت آمیز آن بیشتر است.

نشانه های سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه رشد خود ممکن است علایم و نشانه ای از خود بروز ندهد. اما اگر بیماری پیشرفت زیادی داشته باشد ممکن است باعث بروز نشانه هایی شود به عنوان مثال:

 • ادرار دردناک
 • کاهش فشار در جریان خروجی ادرار
 • وجود خون در منی
 • درد در ناحیه کلیه
 • درد استخوان
 • اختلال در نعوظ

مراجعه به پزشک

اگر در شما علایم و نشانه های بیماری مشاهده شد به طوری که شما را نگران کرده است به یک پزشک مراجعه کنید.

بحثی پیرامون مزایا و معایب غربالگری برای سرطان پروستات وجود دارد که سازمان های پزشکی نظرات متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. شما می بایست با پزشک خود در راستای این موضوع مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود اخذ نمائید.

سرطان پروستات

علت بروز سرطان پروستات

علل سرطان پروستات به طور واضح مشخص نیست. پزشکان معتقدند که سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که بعضی از سلول های پروستات فرد غیرطبیعی شوند. جهش در DNA سلول های غیر طبیعی باعث می شود تا سلول ها بسیار سریعتر از سلول های عادی رشد و تقسیم شوند. در حالی که سلول های سالم می میرند سلول های سرطانی ادامه حیات می دهند. تجمع سلول های غیر طبیعی، شکل تومور به خود می گیرند و می توانند با رشد خود بافت اطراف را مورد تهاجم قرار دهند. بعضی از سلول های غیر طبیعی می توانند به سمت دیگر اعضای بدن رها شده و گسترش یابند (متاستاز).

عوامل خطر آفرین سرطان پروستات

عواملی که می توانند خطر ابتلای شما به سرطان پروستات را افزایش دهند شامل:

# سن بالا

با افزایش سن، خطر ابتلای شما به سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.

# سیاه پوست بودن

مردان سیاه پوست نسبت به سایر افراد از نژاد های دیگردر خطر ابتلای بیشتری هستند. در مردان سیاه پوست احتمال اینکه سرطان پروستات مهاجم و پیشرونده باشد بیشتر است که البته علت این امر مشخص نیست .

# سابقه ی خانوادگی سرطان های پروستات و سینه

اگر مردی از خانواده شما دچار سرطان پروستات باشد خطر ابتلای شما نیز افزایش می یابد. اگر شما سابقه ی خانوادگی از ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند (BRCA1 یا BRCA2 ) داشته باشید یا سابقه ی خانوادگی قوی از سرطان سینه را دارید ،خطر ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.

# چاقی

مردان چاق که سرطان پروستات دارند به احتمال قوی از بیماری پیشرفته تری برخوردار هستند که درمان آن نیز مشکل تر می باشد.

عوارض سرطان پروستات

عوارض سرطان پروستات و راه های درمان آن شامل:

# سرطان گسترش یافته (متاستاز)

 سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور گسترش یابد ، مثلا به مثانه ، یا اینکه از طریق سیستم گردش خون یا لنف به سمت استخوان ها یا دیگر اندام ها انتشار یابد. سرطان پروستاتی که به استخوان ها گسترش یافته می تواند موجب درد یا شکستگی استخوان گردد. برای بار اول که سرطان به مناطق دیگر بدن پیش رفته است ، ممکن است هنوز توسط پاسخی که بدن می دهد درمان یا کنترل گردد ، اما احتمال اینکه درمان قطعی صورت گیرد پایین است.

# بی اختیاری

هم سرطان و هم درمان پروستات می تواند سبب بی اختیاری ادرار گردد. درمانی که برای بی اختیاری انجام می شود بسته به نوع و شدت آن متفاوت است و احتمال دارد به مرور زمان بهبود پیدا کند. انتخاب شیوه ی درمان ممکن است شامل دارو ، کاشت اسفنکتر کمنوعی و یا جراحی باشد.

# اختلال در نعوظ

این اختلال می تواند در اثر خود سرطان یا درمان آن باشد ، که شامل جراحی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. داروها ، دستگاه وکیوم که در بازیابی به نعوظ کمک می کنند و جراحی در درمان اختلال نعوظ دردسترس می باشد.

 

درمان واریکوسل

آمادگی برای ویزیت

اگر در خود علایم و نشانه های بیماری را مشاهده کردید که شما را نگران کرد، فرایند درمان خود را با ویزیت پزشک متخصص کلیه و مجاری ادررای تناسلی (ارولوژیست) شروع کنید. اگر سرطان پروستات در شما تشخیص داده شد، در صورت نیاز ممکن است به یک متخصص سرطان (اونکولوژیست) یا یک متخصصی که از پرتو درمانی جهت درمان سرطان پروستات استفاده می کند(رادیو انکولوژیست) ارجاع داده شوید.

برای اینکه مراجعه آگاهانه ای به پزشک داشته باشید و موضوعی برای شما پوشیده نماند، آمادگی قبل از مراجعه ایده ی خوبی برای فرد می باشد. در اینجا اطلاعاتی در خصوص کمک به آماده کردن شما و سطح انتظارات تان از پزشک ارائه می شود:

چه کاری از عهده ی شما برمی آید؟

 • آگاه شدن از هرگونه محدودیت: در زمان ویزیت پزشک ، اطمینان حاصل کنید هر چیزی را که در طول دوره ی درمان نیاز به انجام دادنش دارید (مانند پرهیز غذایی)، از وی بپرسید.
 • هرگونه علایمی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید: شامل هر گونه علایمی که به نظر شما به موضوع بیماری تان بی ربط است را در ملاقات تان با پزشک مطرح کنید. اطلاعات کلیدی راجع به خودتان را یادداشت کنید ، که شامل استرس های عمده و تغییراتی در زندگی تان که به تازگی رخ داده اند. شما می بایست لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی را که مصرف می کنید تهیه کنید.

به هنگام مراجعه به پزشک یکی از اعضای خانواده یا یک دوست را همراه خود ببرید. بعضی مواقع به یاد آوردن تمام اطلاعات که برای ارائه به پزشک آماده کرده اید مشکل است. کسی که همراه شماست ممکن است بعضی اطلاعات فراموش شده را یاد آوری کند.

 • یاداشت کردن سوالاتی که قرار است از دکتر پرسیده شود: زمان ملاقات شما با دکترتان محدود است ، بنابراین از پیش آماده کردن لیستی از سوالات می تواند در استفاده از وقت محدودتان در حضور پزشک کمک تان کند. سوالات تان را بر اساس اهمیت شان الویت بندی کنید تا به ترتیب پایان یابند.

برای سرطان پروستات بعضی از سوالات اساسی که می توانید از پزشک بپرسید شامل:

 • آیا من سرطان پروستات دارم؟
 • میزان و وسعت سرطان پروستات من چقدر است؟
 • آیا سرطان پروستات من از خود پروستات گذشته است؟
 • نمره گلیسون من چند است؟
 • سطح آنتی ژن خاص پروستات PSA من در چه حدی است؟
 • آیا من به آزمایشات دیگری هم نیاز پیدا خواهم کرد؟
 • حق انتخاب من برای درمان های مختلف کدام ها هستند؟
 • راه درمانی که به نظر شما(پزشک) بهتر باشد برای بنده وجود دارد؟
 • آیا من اکنون به درمان سرطان نیاز دارم ، یا اینکه امکان آن وجود دارد که صبر کنم؟
 • اثرات جانبی بالقوه ی هر یک از راه های درمان چیسیت؟
 • شانس من برای بهبود سرطان من با درمان چقدر است؟
 • اگر شما در وضعیت من دوست یا عضو خانواده ای داشتید ،چه توصیه ای به وی می کردید؟
 • آیامن باید به متخصص دیگری هم مراجعه کنم؟ هزینه ی ان چقدر خواهد شد؟ و بیمه چقدر از این هزینه ها را پوشش خواهد داد؟
 • آیا شما بروشور یا برگه ای که به درد من بخورد می توانید به من بدهید؟ و شما چه سایت اینترنتی را به بنده پیشنهاد می کنید؟

علاوه بر سوالاتی که از قبل برای پرسش از پزشک آماده کرده اید ،در پرسیدن دیگر سوالاتی که ممکن است به ذهن تان خطور کند تردید نکنید.

# ازپزشک خود چه انتظاراتی دارید؟

پزشک شما احتمالا چند سوال از شما خواهد پرسید . آمادگی شما برای جواب دادن اجازه خواهد داد تا از وقت پیش رو برای پوشش دادن سوال های دیگری که از شما می شود استفاده شود.

# پزشک شما ممکن است چه بپرسد؟

 • اولین علایم را شما چه زمانی تجربه کرده اید؟
 • علایم شما به صورت مداوم است یا گاه و بیگاه برایتان اتفاق می افتد؟
 • شدت علایم شما در چه حدی است؟
 • چه چیزی (هر چیزی) به ظاهر علایم شما را فروکش می دهد؟
 • چه چیزی (هر چیزی) علایم شما را بدتر می کند؟

بزرگی خوش خیم پروستات

آزمایشات و تشخیص ها 

# غربال گری برای سرطان پروستات

اینکه تست سلامت مردان بی هیچ نشانه ای از سرطان پروستات انجام شود جای بحث دارد. برخی از پزشکان با مسئله ی غربالگری و اینکه آیا مفید واقع میشود یا نه مخالف اند.

بعضی از پزشکان به مردان در ۵۰ سالگی توصیه به غربالگری می کنند ، و برای مردانی که عوامل خطر را دارا می باشند این کار در ۴۰ سالگی توصیه می شود. از طرفی برخی پزشکان نظری مخالف نسبت به انجام غربالگری دارند.

با پزشک خود درباره ی شرایط خاص خود و فواید و خطرات غربالگری بحث کنید. با یکدیگر می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مفید است یا خیر.

تست های غربالگری پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد(DRE): پزشک برای انجام DRE دستکش می پوشد و با چرب کردن انگشت خود آن را به داخل راست روده شما فرو می برد تا پروستات شما را لمس و معاینه کند، چرا که پروستات نزدیک راست روده می باشد. اگر پزشک هر چیز غیر طبیعی را در بافت، شکل، و یا قوام پروستات شما پیدا کند ، ممکن است به تست های بیشتری نیاز داشته باشید.
 • تست آنتی ژن خاص پروستات (PSA): یک نمونه ی خون از سیاه رگ دست شما گرفته می شود و برای اندازه گیری میزان PSA در خون آزمایش می شود. PSA ماده ای است که به طور طبیعی توسط غده ی پروستات تولید می شود. مقدار PSA کمتر از۴ طبیعی تلقی می شود. البته بالاتراز حد طبیعی بودن PSA الزاما به معنی سرطان پروستات نیست و علل دیگری مثل عفونت، التهاب، بزرگی خوش خیم پروستات، احتباس ادراری، سوند گذاری، انزال نیز می توانند PSA را تا حدی بالا ببرند.

PSA همراه با DRE می توانند در تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند. اما مطالعات از اینکه آیا این تست ها خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده اند یا خیر موافق نیستند. به همین خاطر است که هنوز پیرامون غربالگری سرطان پروستات بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

تشخیص سرطان پروستات

اگر نکته غیر طبیعی در تست های DRE یا PSA یافت شد، پزشک شما ممکن است آزمایشاتی تجویز کند تا مشخص شود که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ همانند:

# سونوگرافی

اگر تست های دیگر احتمال سرطان را ازفزایش داد ، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی از طریق راست روده (ترانس رکتال) استفاده کند تا پروستات شما را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهد. یک میله ی کوچک در شکل و اندازه ی یک سیگار، در راست روده ی شما قرار داده می شود. این میله از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از غده ی پروستات شما استفاده می کند.

# نمونه گیری از بافت پروستات

اگرنتایج تست های اولیه احتمال سرطان پروستات را بدهند، پزشک شما پیشنهاد می دهد که می بایست از سلول های پروستات شما نمونه گرفته شود. (بیوپسی پروستات). بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام می شود که برای نمونه گیری از بافت در داخل پروستات فرو می رود. نمونه بافت در آزمایشگاه آنالیز می شود تا تعیین شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر؟

# تعیین اینکه آیا سرطان پروستات فرد تهاجمی است یا خیر؟

بعد از اینکه بیوپسی مشخص کرد که شما سرطان دارید، گام بعدی تعیین میزان تهاجمی بودن سلول های سرطانی است(درجه یا گرید). در آزمایشگاه یک پاتولوژیست نمونه ی سلول های سرطانی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که چقدر سلول های سرطانی با سلول های سالم فرق دارند؟ درجه ی بالاتر نشان می دهد که سرطان شما تهاجمی تر است و احتمالا به سرعت گسترش می یابد.

متداول ترین شاخصی که برای ارزیابی درجه تهاجم سلول های سرطان استفاده میشود نمره ی گلیسون نامیده میشود. نمره گلیسون شامل دو عدد می باشد که حداقل آن ۲ (سرطان فاقد تهاجم ) و حداکثر آن ۱۰ (سرطان به شدت مهاجم) می باشد.

# تعیین میزان گسترش سرطان

برای بار اول که تشخیص سرطان داده شد ، پزشک شما در جهت تعیین اندازه و میزان گسترش (مرحله) سرطان وارد عمل می شود. اگر پزشک شک کند که سرطان شما از محدوده ی بافتی پروستات گذشته است ، آزمایشات تصویر برداری همچون موارد زیر برای شما درخواست می شود:

 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن (CT)
 • ام . آر . آی
 • اسکن توموگرافی تابش پوزیترون(PET)

فرد بیمار لازم نیست همه ی این تست ها را انجام دهد. پزشک تعیین خواهد کرد که کدام تست ها با توجه به وضعیت فعلی تان برای شما مناسب است. در اولین تستی که به طور کامل انجام می شود ،پزشک درجه سرطان را تعیین خواهد کرد. این اقدامات تشخیصی در انتخاب روش درمانی به شما کمک می کند.

دلیل سرطان پروستات

درجه بندی میزان وخامت سرطان پروستات

# درجه ۱

این درجه دلالت بر سرطان در مراحل رشد اولیه اش می کند به طوری که هنوز محدود به ناحیه ی کوچکی در خود پروستات است. در این وضعیت سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ بدون تهاجم مشاهده می شود.

# درجه ۲

سرطان در این درجه شاید هنوز کوچک باشد اما ممکن است سلول های سرطانی در هنگام مشاهده در زیر میکروسکوپ تهاجم داشته باشند. یا اینکه سرطانی که در این وضع وخامت قرار دارد ممکن است نسبت به نوع درجه یک بزرگتر باشد ویا شاید رشد کرده وهر دوسمت غده ی پروستات را درگیر سازد.

# درجه ۳

سرطان به خارج از غده ی پروستات و به کیسه های منی و یا بافت های اطراف پخش گردیده است.

# درجه ۴

سرطان به قدری رشد کرده که به اندام های اطراف همچون مثانه یا غدد لنفاوی و یا به بافت های دوردست مثل استخوان ها، ریه یا دیگر اندام ها سرایت کرده است.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 

درمان سرطان پروستات را نیز مطالعه کنید.

 

با تشکر از آرمین عزیزی کیا در همکاری و ترجمه این متن

همه چیز درباره سرطان پروستات
۴٫۷ (۹۳٫۳۳%) ۳ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
پروستات

با سلام من 37 سالمه ومجرد هستم مدت حدودا یکماهه که احساس فشار در مثانه ویا درد زیر شکم دارم و یکماه پیش که دکتر رفتم به من تامسولوسین و لوفلاکساسین داد و سونوگرافی من اندازه پروستات رو 35 سی سی نشان میدهد .سوالی که دارم اینست که مشکل من چیست و پروسه ی درمان ان چقدر است واینکه چون مجردم این داروها موجب ناباروری من می شوند یا نه ؟و ایا این 35 سی سی دیگر کوچکتر نخواهد شد؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
استرالیا فنلاند اصفهان

سلام محسن شهشهان هستم( اصفهان فنلاند استرالیا :-) )
من الان یک ماهی هست استرالیام
من حدود سه ماه آلفوزوسین خوردم خیلی بهتر شدم و حتی یه هفته ای خوب بودم (بدون درد) اما دوباره درد دارم
میخواستم ببینم به نظرتون Finasteride رو امتحانی بخورم ( بدون نسخه بعضی جاها میدن) یا نه عوارض جانبی داره و برم پیش یه اورولوژ واسم الفوزوسین بنویسه دوباره؟( الان 4 تا دونه الفوزوسین بیشتر ندارم و چند روزه میخورم تاثیری نداره و خودم رو بستم به ایبوپروفن)
مرسی
مشاهده پاسخ دکتر
3
قطع ادرار

پروستات خیلی بزرگ شده و قطع ادرار و نیاز به بستری شدن داره مشاهده پاسخ دکتر
4
سوال رونوشتم

سلام اقای دکتر.من حدود دوساله که درد درناحیه مثانه قسمت سمت راست ونزدیک بیضه دارم.بعد ازکلی دکتر رفتن وانواع مصرف قرصها هیچ تغییری پیدا نکردم.حتی عکس رنگی محرای ادرارم گرفتم که مشکلی نداشت.سونوگرافی.سی تی اسکن هم گرفتم چیزی نشون نداد.یکبارم ویزیت خودتون شدم اینترنتی.برام سیلوکسیب وترازوسین تجویز کردین تاثیری نداشت.قبلا هم پروستاتان وتامسوسولین وانتی بیوتیک سیپروفلوکساسین خوردم هیچ تاثیری نداشت.دکتر اخیرم هم که رفتم گفت که مطمئنم عفونت پروستات داری وبرام 7 عدد پودر مونوریل 3گرم تجویز کرد که سه روز یکبار بخورم.که متاسفانه پنجمیشم مصرف کردم ولی هیچ تاثیری ندیدم.اقای دکتر من خودم بوی عفونت رو میفهمم از ادرارم.ولی هیچی روم جواب نمیده.دیگه نمیدونم باید چکار کنم.تو رو خدا یه فکری بحالم بکنین
درد ولکنم نیست.تکرر ادرار ندارم.ولی سوزش ادرار وادرار تیکه تیکه دارم.ناگفته نماند .مختصر دردی هم درکلیه سمت راست احساس میکنم.شب بیداری هم ندارم.
مشاهده پاسخ دکتر
5
التهاب پروستات و عدم تخلیه کامل ادرار منقطع

سلام پسری هستم 32 ساله و مجرد و از سنین پایین خودارضایی میکردم و رابطه جنسی نداشتم و الانم ندارم
من سال 93 برای اینکه چند سال بود ادرارم به صورت منقطع و قطع و وصل شدن می اومد، شروعش تاخیر داشت و بعد از ادرار بیشتر اوقات احساس داشتم که ادرار دارم ولی مثانه م کامل تخلیه نمیشه و به زور باید آخرشو تخیله میکردم دکتر رفتم که بعد از سونوگرافی برام قرص سیپروفلوکساسین 500 و ترازوسین آریا 2 نوشت و گفت التهاب مثانه داری و طبیعیه و مصرف قرصا هم تاثیر خاصی روم نداشت

گذشت و امسال دوباره پیش یه دکتر دیگه رفتم که ای کاش نمیرفتم
چون بعد از شرح حال و گفتن اینکه من خودارضایی میکنم و قبلا هم زیادتر اینکارو انجام میدادم بعد از انجام سونوگرافی گفت ممکنه پروستاتت عفونت کرده باشه و برام قرص افلوکسیر(افلوکساسین) 200 و امنیک 0.4 میلی گرم نوشت که بعد از خوردن این قرصا خوب که نشدم هیچ احساس ناراحتی و بدتر شدن ادرار داشتم
و با مراجعه دوباره به همون دکتر برام نوار مثانه نوشت و چون وقتی در سونوگرافی مثانه که پر میشد به شدت برای تخلیه چون ادرار منقطع می اومد واقعا اذیت میشدم و ادرارم به سختی تخلیه میشد نوارو انجام ندادم که در نهایت به پیشنهاد خودش مجبور به انجام سیستوسکوپی شدم
بعد از سیستوسکوپی دکتر بهم گفت خروجی مثانه ت یه مقدار تنگ شده و داخل مثانه همه، صاف و منظمه ولی داخل مثانه شما یه مقدار نامنظمه و برام قرص تامسولوسین 0.4 و باکلوفن 25 نوشت و گفت که برات یه مقدار میل زدیم ولی بعد دو هفته برمیگرده...که الان بعد از 6 7 ماه واقعا شرایطم نسبت به قبل از پیش این دکتر رفتن بدتر شده (ادارا منقطع میاد و بیشتر از قبلا طول میکشه تا شروع بشه، آخر ادرار قطره قطره میشه و بیشتر اوقات بعد از ادرار احساس دارم که ادرار دارم ولی تخلیه نمیشه) خواهش میکنم کمکم کنید چون رفتم دکتر که خوب بشم بتونم ازدواج کنم نه اینکه بدتر شم
نتیجه آخرین سونوگرافی و جواب سیستوسکوپی دکتر رو براتون بپیوست میفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
6
نوسان psa

سلام اقای دکتر من 46 سال دارم شهریور سال 95 متوجه شدم psaبرابر 4 شده است سنوگرافی دادم حجم پروستات 77 سی سی شده بود دکتر برام تامسولیسن نوشته و یک سال است استفاده میکنم .
بهمن 95 psaبرابر 5شد که پس از مصرف تاوانکس در اردیبهشت ماه psa 3.4شد در مرداد امسال رفتم ازمایش دوباره psa= 5 شده بود و دو ماه اریترومایسین مصرف کردم شده 3.86 بعد از یک ماه مجدد رفتم ازمایش psa شده 3.79 (در این یک ماه فقط تامسولیسین مصرف کردم). در ضمن در اخرین ازمایش حجم پروستات شده 65سی سی و نسبت freepsa/psa=28 در دی ماه رفتم ازمایش psa 4.6 سوال بنده این است که ایا مصرف انتی بیوتیک را دو ماه دیگر ادامه دهم یا خیر ؟ خیلی نگرانم خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید(در تمام ازمایشات نسبت psa /freepsaاز 24 کمتر نشده است)
مشاهده پاسخ دکتر
7
پروستات

باسلام.بنده چندوقتیست که باتأخیرکم درشروع ,سوزش,درددرهنگام ادرارمواجه شده ام. دوسه قطره انتهای ادرارکه خوب تخلیه نشده همراه باخون وبعضی موارد بالخته میباشدبعدادرارهم چندقطره بی اختیارازمن خارج میشود.گرگرفتگی ودرد مابین مقعد وبیضه هم دارم.موقع نشستن هم کمی اذیت میشوم.هرچندوقت یکبار به همراه ادرار یک مایع سفیدرنگ هم ازمن خارج میشودکه فکرکنم عفونت باشد.تکررادراردر شب ندارم.بسیارنگرانم. راهنمایی کنید. باتشکرعلیزاده42ساله ازمشهد مشاهده پاسخ دکتر
8
پروستات

با سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم آیا مصرف ماریجوانا تاثیری بر عفونت و التهاب مجاری ادرار و مخصوصا پروستات میگذاره
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
درد در مثانه و خونریزی و التهاب پروستات

سلام جناب دکتر .من 28 سالمه و نزدیک به 1ساله که ترشح قطرات خون از الت تناسلیم دارم.این قضیه بصورت مدام نیست ولی صبح حا که از خواب بلند میشم در لباس زیرم دو سه قطره لکه ی خون میبینم.در سمت راست مثانه هم کمی خفیف درد دارم .به 3الی 4 دکتر مراجعه کردم که بعد انواع ازمایشهای سونوگرافی داپلر ، ازمایش ادرار و.... اتفاق نظر رو روی فتق کوچک در ناحیه راست مثانه و واریکوسل درجه 3 دانستند ولی راجب ترشح خون هم نظر نبودند تااین که چند ماه قبل بنده به دو دکتر جدید مراجعه کردم و با ازمایشهایی از قبیل سی تی اسکن و... یک دکتر گفت شما التهاب پروستات داری و انتی بیوتیک و قرص کاهنده ی فشار خون داد که اونارو مصرف کردم ترشحاتم کمتر شد ولی وقتی قرص مصرف نمیکنم و یا تحرک زیادی دارم و یا ارضا میشم صبحش خون رو هرچند جزیی میبینم ،درد سمت راست رو هم دارم که به سمت کشاله میزنه،و نمیدونم که ایا فقط از فتق هست یا به پروستات مربوطه.لطفا نظرتون رو اعلام کنید. مشاهده پاسخ دکتر
10
پروستات

سلام خدمت دکتر جباری پدرم با سن ۷۰وبه مدت ۱۴ماه که بیماری پروستات دارد با نمونه برداری سالم در بیمارستان محب مهر وپی اس ای موقع نموته برداری ۲۲و حجم ۱۱۰ وبعداز چندماه پی اس ای ۸.۸۸و.۸.۲و حجم ۱۰۰در ان مدت قرصهای فینستراید و تامسولین مصرف میکرد ودکتر برای جلوگیری از بالا رفتن خوبن بهش یک امپول نوشت کی خیلی گران هم بود وبعد از چندما حجم ۹۰و۸۰و۷۵وازمایشهای با ۷.۸۸.و۷.۸۴ در دو ماه پیش که انجام دادیم وحجم پروستات همزمان بادو تا ازمایش اخری ۶۲ بود ومن بابت بالا رفتن خون نگرانم نظر شما چیست بعدشم ایا می توانیم از امپول استفاده کنیم دکتر ما در تهران دکتر انکولوژی بود وما در یکی از روستاهای استان کرمانشاه در غرب کشور ساکن لب مرز با عراق با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 95 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم