همه چیز درباره سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله تمام مسائلی که در رابطه با سرطان پروستات وجود دارد، بیان خواهد شد.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات سرطانی است که در پروستات مردان روی می دهد. این غده گردویی شکل و کوچک می باشد و مایع منی را که در تغذیه و انتقال اسپرم ها نقش دارد، تولید میکند. سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در مردان می باشد.این سرطان به آرامی رشد می کند و در ابتدا محدود به درون خود غده ی پروستات است، محلی که امکان ایجاد خطرات جدی برای فرد ندارد.

البته برخی از انواع سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و ممکن است به اندک درمان پاسخ دهد یا حتی نیاز به درمان نداشته باشند، این در حالی است که انواع دیگر، مهاجم هستند و می توانند به سرعت گسترش یابند. سرطان پروستات اگر زودتر تشخیص داده شود یعنی وقتی که محدود به غده پروستات است، شانس درمان موفقیت آمیز آن بیشتر است.

علت خون مردگی در بیضه ها

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه رشد خود ممکن است علایم و نشانه ای از خود بروز ندهد. اما اگر بیماری پیشرفت زیادی داشته باشد ممکن است باعث بروز نشانه هایی شود به عنوان مثال:

 • ادرار دردناک
 • کاهش فشار در جریان خروجی ادرار
 • وجود خون در منی
 • درد در ناحیه کلیه
 • درد استخوان
 • اختلال در نعوظ

درجه بندی سرطان پروستات

سرطان پروستات گرید 1

این درجه دلالت بر سرطان در مراحل رشد اولیه اش می کند به طوری که هنوز محدود به ناحیه ی کوچکی در خود پروستات است. در این وضعیت سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ بدون تهاجم مشاهده می شود.

سرطان پروستات گرید 2

سرطان در این درجه شاید هنوز کوچک باشد اما ممکن است سلول های سرطانی در هنگام مشاهده در زیر میکروسکوپ تهاجم داشته باشند. یا اینکه سرطانی که در این وضع وخامت قرار دارد ممکن است نسبت به نوع درجه یک بزرگتر باشد ویا شاید رشد کرده وهر دوسمت غده ی پروستات را درگیر سازد.

سرطان پروستات گرید 3

سرطان به خارج از غده ی پروستات و به کیسه های منی و یا بافت های اطراف پخش گردیده است.

سرطان پروستات گرید 4

سرطان به قدری رشد کرده که به اندام های اطراف همچون مثانه یا غدد لنفاوی و یا به بافت های دوردست مثل استخوان ها، ریه یا دیگر اندام ها سرایت کرده است.

مراجعه به پزشک

اگر در شما علایم و نشانه های بیماری مشاهده شد به طوری که شما را نگران کرده است به یک پزشک مراجعه کنید. بحثی پیرامون مزایا و معایب غربالگری برای سرطان پروستات وجود دارد که سازمان های پزشکی نظرات متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. شما می بایست با پزشک خود در راستای این موضوع مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود اخذ نمائید.

سرطان پروستات

علت بروز سرطان پروستات

علل سرطان پروستات به طور واضح مشخص نیست. پزشکان معتقدند که سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که بعضی از سلول های پروستات فرد غیرطبیعی شوند. جهش در DNA سلول های غیر طبیعی باعث می شود تا سلول ها بسیار سریعتر از سلول های عادی رشد و تقسیم شوند. در حالی که سلول های سالم می میرند سلول های سرطانی ادامه حیات می دهند. تجمع سلول های غیر طبیعی، شکل تومور به خود می گیرند و می توانند با رشد خود بافت اطراف را مورد تهاجم قرار دهند. بعضی از سلول های غیر طبیعی می توانند به سمت دیگر اعضای بدن رها شده و گسترش یابند (متاستاز).

عوامل خطر آفرین سرطان پروستات

عواملی که می توانند خطر ابتلای شما به سرطان پروستات را افزایش دهند شامل:

سن بالا

با افزایش سن، خطر ابتلای شما به سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.

سیاه پوست بودن

مردان سیاه پوست نسبت به سایر افراد از نژاد های دیگردر خطر ابتلای بیشتری هستند. در مردان سیاه پوست احتمال اینکه سرطان پروستات مهاجم و پیشرونده باشد بیشتر است که البته علت این امر مشخص نیست .

سابقه ی خانوادگی سرطان های پروستات و سینه

اگر مردی از خانواده شما دچار سرطان پروستات باشد خطر ابتلای شما نیز افزایش می یابد. اگر شما سابقه ی خانوادگی از ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند (BRCA1 یا BRCA2 ) داشته باشید یا سابقه ی خانوادگی قوی از سرطان سینه را دارید ،خطر ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.

چاقی

مردان چاق که سرطان پروستات دارند به احتمال قوی از بیماری پیشرفته تری برخوردار هستند که درمان آن نیز مشکل تر می باشد.

عوارض سرطان پروستات

عوارض سرطان پروستات و راه های درمان آن شامل:

سرطان گسترش یافته (متاستاز)

 سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور گسترش یابد ، مثلا به مثانه ، یا اینکه از طریق سیستم گردش خون یا لنف به سمت استخوان ها یا دیگر اندام ها انتشار یابد. سرطان پروستاتی که به استخوان ها گسترش یافته می تواند موجب درد یا شکستگی استخوان گردد. برای بار اول که سرطان به مناطق دیگر بدن پیش رفته است ، ممکن است هنوز توسط پاسخی که بدن می دهد درمان یا کنترل گردد ، اما احتمال اینکه درمان قطعی صورت گیرد پایین است.

بی اختیاری

هم سرطان و هم درمان پروستات می تواند سبب بی اختیاری ادرار گردد. درمانی که برای بی اختیاری انجام می شود بسته به نوع و شدت آن متفاوت است و احتمال دارد به مرور زمان بهبود پیدا کند. انتخاب شیوه ی درمان ممکن است شامل دارو ، کاشت اسفنکتر کمنوعی و یا جراحی باشد.

اختلال در نعوظ

این اختلال می تواند در اثر خود سرطان یا درمان آن باشد ، که شامل جراحی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. داروها ، دستگاه وکیوم که در بازیابی به نعوظ کمک می کنند و جراحی در درمان اختلال نعوظ دردسترس می باشد.

 تعیین میزان گسترش سرطان

برای بار اول که تشخیص سرطان داده شد ، پزشک شما در جهت تعیین اندازه و میزان گسترش (مرحله) سرطان وارد عمل می شود. اگر پزشک شک کند که سرطان شما از محدوده ی بافتی پروستات گذشته است ، آزمایشات تصویر برداری همچون موارد زیر برای شما درخواست می شود:

 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن (CT)
 • ام . آر . آی
 • اسکن توموگرافی تابش پوزیترون(PET)

فرد بیمار لازم نیست همه ی این تست ها را انجام دهد. پزشک تعیین خواهد کرد که کدام تست ها با توجه به وضعیت فعلی تان برای شما مناسب است. در اولین تستی که به طور کامل انجام می شود ،پزشک درجه سرطان را تعیین خواهد کرد. این اقدامات تشخیصی در انتخاب روش درمانی به شما کمک می کند.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: درمان بزرگی پروستات بدون نیاز به جراحی  ✂✂✂✂

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

با تشکر از آرمین عزیزی کیا در همکاری و ترجمه این متن

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (21 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  گرفتم خداروشکر کلیه هام سالم .پروستاتم نوشته مختصرا هتروژن و ابعاد 36*40*44میلیمتر و حجم 35 سانتی متر مکعب دارد .دکتر میتونه اعلائمی که گفتم از روی استرس هم باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   بله استرس هم همین علائم رو میتونه بوجود بیاره
 • تصویر کاربر بی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من از 16 سالگی خودارضايي میکنم و از 18 سالگی دچار تکرر ادرار شدم.الان 21سال دارم مدام احساس فشار و خارش نوک آلتم دارم ولی وقتی ادرار میکنم حجم ادرارم کمه و گاهی ماده ای سفید رنگ درون ادرارم هست و بدبو.سونوگرافی و کشت ادرار و آزمایش خون دادم همه چیز خوب بود.میخواستم بدونم پس مشکل من از چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم نوار مثانه بگیرید . اگر در نوار مثانه همه چیز نرمال باشد مشکل تان ریشه ی عصبی دارد.
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر،من ۲۴ سالمه .وسط تعطیلات عید یه چند روز اسهال شدم و بعدش یه روز هم تب کردم، بعد اوون یک روز تب سوزش ادرار پیدا کردم،موقع ادرار کردن نوک التم درد میگرفت.سیپروفلوکساسین ۵۰۰ روزی یک عدد شروع کردم یا یک هفته،روز به روز سوزش کم تر شد اماا با اوون یک هفته به طور کامل نرفت.بعد من گفتم شاید یه مقدار مایعات زیاد بخورم به طور کامل رفع بشه اما رفع نشد و بعد از یک هفته دوباره شروع کرد به زیاد شدن،من ازمایش ادرار و کشته ادرار هم دادم سالم بود،سونوگرافی کلیه مثانه و پروستات هم دادم همه چیز سالم و نرمال بود،ازمایش psa هم دادم اونم نرمال بود.پیش یه دکتر رفتم گفت من پروستاتیت مزمن دارمو گفت باید افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت تا یک ماه بخورم،سوزش ادرار با خوردن قرص روو به کم شدن بود،اما یک روز من خودارضایی کردم،و از شبه اوون روز من بدتر شدم،و الان هنوز یک ماه نشده،این سوزش ها اکثرا بعد از دفع مدفوع میاد،و یه سوزش کوچیک بعد از دفع مدفوع از مقعد تا نوک التم میاد بعضی ‌قتا.و این موضوع خیلی ناراحتم کرده،من قبلا هم خودارضایی داشتم و مشکلی نبود.اگه کمکم کنید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   با توجه به اینکه با دفع مدفوع سوزش دارید احتمال وجود شقاق یا مشکل مقعدی و انتهای راست روده هست. لذا بهتر است از این جهت هم بررسی شوید. لذا بهتر است توسط متخصص گوارش هم ارزیابی شوید. نشستن در لگن اب گرم بصورت روزانه نیز به کاهش علائم و بهبودی کمک می کند
 • تصویر کاربر نورالدین شنبه ۵ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  من 25 سالمه خیلی زود ادرارم میاد بعد احساس میکنم مایه منیم کم شد بعد احساس میکنم زیر مثانم تبش داره میلرزه زیر مثانم سوزشم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۵ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای ارزیابی بهتر و دقیق تر موارد زیر را انجام دهید:
   ۱) سونوگرافی از کلیه ها م ثانه و پروستات
   ۲) آزایش ادرار
   ۳) آزمایش اسپرم و منی
 • تصویر کاربر عليرضا دوشنبه ۴ دی ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير بنده در مايع مني رگهاي قهوه اي ديدم ميخواستم ببينم مشكلي است من ٢٨سال سن دارم و واريكوسل هم دارم من نگران اين هستم كه سرطان پروستات نداشته باشم يا مشكل جدي باشه لطفا سريع منو از اين نگراني نجات بديد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۴ دی ۹۶( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر