همه چیز درباره سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله تمام مسائلی که در رابطه با سرطان پروستات وجود دارد، بیان خواهد شد.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات سرطانی است که در پروستات مردان روی می دهد. این غده گردویی شکل و کوچک می باشد و مایع منی را که در تغذیه و انتقال اسپرم ها نقش دارد، تولید میکند. سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در مردان می باشد.این سرطان به آرامی رشد می کند و در ابتدا محدود به درون خود غده ی پروستات است، محلی که امکان ایجاد خطرات جدی برای فرد ندارد.

البته برخی از انواع سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و ممکن است به اندک درمان پاسخ دهد یا حتی نیاز به درمان نداشته باشند، این در حالی است که انواع دیگر، مهاجم هستند و می توانند به سرعت گسترش یابند. سرطان پروستات اگر زودتر تشخیص داده شود یعنی وقتی که محدود به غده پروستات است، شانس درمان موفقیت آمیز آن بیشتر است.

علت خون مردگی در بیضه ها

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه رشد خود ممکن است علایم و نشانه ای از خود بروز ندهد. اما اگر بیماری پیشرفت زیادی داشته باشد ممکن است باعث بروز نشانه هایی شود به عنوان مثال:

 • ادرار دردناک
 • کاهش فشار در جریان خروجی ادرار
 • وجود خون در منی
 • درد در ناحیه کلیه
 • درد استخوان
 • اختلال در نعوظ

درجه بندی سرطان پروستات

سرطان پروستات گرید 1

این درجه دلالت بر سرطان در مراحل رشد اولیه اش می کند به طوری که هنوز محدود به ناحیه ی کوچکی در خود پروستات است. در این وضعیت سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ بدون تهاجم مشاهده می شود.

سرطان پروستات گرید 2

سرطان در این درجه شاید هنوز کوچک باشد اما ممکن است سلول های سرطانی در هنگام مشاهده در زیر میکروسکوپ تهاجم داشته باشند. یا اینکه سرطانی که در این وضع وخامت قرار دارد ممکن است نسبت به نوع درجه یک بزرگتر باشد ویا شاید رشد کرده وهر دوسمت غده ی پروستات را درگیر سازد.

سرطان پروستات گرید 3

سرطان به خارج از غده ی پروستات و به کیسه های منی و یا بافت های اطراف پخش گردیده است.

سرطان پروستات گرید 4

سرطان به قدری رشد کرده که به اندام های اطراف همچون مثانه یا غدد لنفاوی و یا به بافت های دوردست مثل استخوان ها، ریه یا دیگر اندام ها سرایت کرده است.

مراجعه به پزشک

اگر در شما علایم و نشانه های بیماری مشاهده شد به طوری که شما را نگران کرده است به یک پزشک مراجعه کنید. بحثی پیرامون مزایا و معایب غربالگری برای سرطان پروستات وجود دارد که سازمان های پزشکی نظرات متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. شما می بایست با پزشک خود در راستای این موضوع مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود اخذ نمائید.

سرطان پروستات

علت بروز سرطان پروستات

علل سرطان پروستات به طور واضح مشخص نیست. پزشکان معتقدند که سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که بعضی از سلول های پروستات فرد غیرطبیعی شوند. جهش در DNA سلول های غیر طبیعی باعث می شود تا سلول ها بسیار سریعتر از سلول های عادی رشد و تقسیم شوند. در حالی که سلول های سالم می میرند سلول های سرطانی ادامه حیات می دهند. تجمع سلول های غیر طبیعی، شکل تومور به خود می گیرند و می توانند با رشد خود بافت اطراف را مورد تهاجم قرار دهند. بعضی از سلول های غیر طبیعی می توانند به سمت دیگر اعضای بدن رها شده و گسترش یابند (متاستاز).

عوامل خطر آفرین سرطان پروستات

عواملی که می توانند خطر ابتلای شما به سرطان پروستات را افزایش دهند شامل:

سن بالا

با افزایش سن، خطر ابتلای شما به سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.

سیاه پوست بودن

مردان سیاه پوست نسبت به سایر افراد از نژاد های دیگردر خطر ابتلای بیشتری هستند. در مردان سیاه پوست احتمال اینکه سرطان پروستات مهاجم و پیشرونده باشد بیشتر است که البته علت این امر مشخص نیست .

سابقه ی خانوادگی سرطان های پروستات و سینه

اگر مردی از خانواده شما دچار سرطان پروستات باشد خطر ابتلای شما نیز افزایش می یابد. اگر شما سابقه ی خانوادگی از ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند (BRCA1 یا BRCA2 ) داشته باشید یا سابقه ی خانوادگی قوی از سرطان سینه را دارید ،خطر ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.

چاقی

مردان چاق که سرطان پروستات دارند به احتمال قوی از بیماری پیشرفته تری برخوردار هستند که درمان آن نیز مشکل تر می باشد.

عوارض سرطان پروستات

عوارض سرطان پروستات و راه های درمان آن شامل:

سرطان گسترش یافته (متاستاز)

 سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور گسترش یابد ، مثلا به مثانه ، یا اینکه از طریق سیستم گردش خون یا لنف به سمت استخوان ها یا دیگر اندام ها انتشار یابد. سرطان پروستاتی که به استخوان ها گسترش یافته می تواند موجب درد یا شکستگی استخوان گردد. برای بار اول که سرطان به مناطق دیگر بدن پیش رفته است ، ممکن است هنوز توسط پاسخی که بدن می دهد درمان یا کنترل گردد ، اما احتمال اینکه درمان قطعی صورت گیرد پایین است.

بی اختیاری

هم سرطان و هم درمان پروستات می تواند سبب بی اختیاری ادرار گردد. درمانی که برای بی اختیاری انجام می شود بسته به نوع و شدت آن متفاوت است و احتمال دارد به مرور زمان بهبود پیدا کند. انتخاب شیوه ی درمان ممکن است شامل دارو ، کاشت اسفنکتر کمنوعی و یا جراحی باشد.

اختلال در نعوظ

این اختلال می تواند در اثر خود سرطان یا درمان آن باشد ، که شامل جراحی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. داروها ، دستگاه وکیوم که در بازیابی به نعوظ کمک می کنند و جراحی در درمان اختلال نعوظ دردسترس می باشد.

 تعیین میزان گسترش سرطان

برای بار اول که تشخیص سرطان داده شد ، پزشک شما در جهت تعیین اندازه و میزان گسترش (مرحله) سرطان وارد عمل می شود. اگر پزشک شک کند که سرطان شما از محدوده ی بافتی پروستات گذشته است ، آزمایشات تصویر برداری همچون موارد زیر برای شما درخواست می شود:

 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن (CT)
 • ام . آر . آی
 • اسکن توموگرافی تابش پوزیترون(PET)

فرد بیمار لازم نیست همه ی این تست ها را انجام دهد. پزشک تعیین خواهد کرد که کدام تست ها با توجه به وضعیت فعلی تان برای شما مناسب است. در اولین تستی که به طور کامل انجام می شود ،پزشک درجه سرطان را تعیین خواهد کرد. این اقدامات تشخیصی در انتخاب روش درمانی به شما کمک می کند.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: درمان بزرگی پروستات بدون نیاز به جراحی  ✂✂✂✂

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

با تشکر از آرمین عزیزی کیا در همکاری و ترجمه این متن

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (26 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام سالها قبل بدلیل وجود اورات در ادارم به پزشک مراجعه کردم و پروترال تجویز شد و این حالت در من ادامه یافت و هر ازچند گاهی این بلورها دفع می شوند و بمرور حجم پروستات من افزایش پیدا کرد آخرین psa=2.8 بوده وباز بیوپسی توصیه کرده اند چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   چند سال دارید و برای PSA زیر ۴ توصیه به بیوپسی نمیشه مگر در موارد خاص مثل غیر طبیعی بودن بافت پروستات در معاینه
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  S@jj@d:
  با سلام به اقای دکتر بنده جوانی 19ساله هستم نزدیک چند ماهی هست که در هنگام تحریک دچار کمر درد و درد بیضه میشوم (البته این در در قسمت زیرین بیضه وپشت بیضه هست)ولی به انزال نمیرسد ووقتی بیضه هایم را از پایین وپشت لمس میکنم وانها را بالا می اورم درد خفیفی میگیرم ولی بیشترین درد مربوط به زمان تحریک شدن هست البته وقتی هم که به انزال میرسم ومنی خارج میشود سوزش خیلی خفیفی زیر شکم و بالای اندام تناسلی دارم مشکلات ادراری هم ندارم نمیدونم مشکل از چیست البته بنده واریکوسل خفیف هم دارم ممنون میشم پاسخ بدید البته اقای دکتر وقتی شلوار تنگ هم میپوشم قسمت پایین بیزه درد میگیرد ولی شدید نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید و نتیجه را برای من ارسال کنید
 • تصویر کاربر سپنتا دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  با درود ، آیا وجود التهاب در بیضه و اپیدیدیم میتواند باعث التهاب در پروستات بشود ؟ و آیا در پروستاتیت التهابی بدون علامت راه تشخیص چیست ؟ و آیا شما ماساژ پروستات را در بهبود علائم پروستاتیت موثر میدانید و تا چه اندازه ؟ ممنون جناب دکتر و عذر خواهی بابت طولانی شدن سوال ، شاد و سالم و موفق باشید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   آیا وجود التهاب در بیضه و اپیدیدیم میتواند باعث التهاب در پروستات بشود ؟.......................بله
   و آیا در پروستاتیت التهابی بدون علامت راه تشخیص چیست ؟..........................آزمایش کشت و کامل ادرار قبل و بعد از ماساژ پروستات
   و آیا شما ماساژ پروستات را در بهبود علائم پروستاتیت موثر میدانید و تا چه اندازه ؟......................بله در حد متوسط
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  اقاي دكتر براى يك پسر ١٩ ساله عفونت باكتريايى مزمن ممكن است؟زيرا اقاي دكتر من نه شب بيدارى دارم و نه يبوست و سوزش و فقط تكرر ادرار مخصوصا صبح ها و مثلا اگر زور بزنم باز هم ادرار خارج ميشود و اين بدين معنا است كه بعد از ادرارُ ٤٠ سي سي ادرار باقى ميماند طبق گفته سونوگرافى.دكتر هم زياد رفتم ولى هنوز خوب نشدم.البته شنيدم تشخيص پروستاتيت باكتريايى مزمن خيلى سخت است.ضمنا بعضى اوقات هم مقعدم تير ميكشد و بعد از ادرار وقتى محكم استبرا ميكنم ترشحات خيلى اندك سفيد رنگ خارج ميشود ولى ازمايش ادرارم بدون عفونت است؟حال به نظر شما پروستاتيت باكتريايى مزمن دارم؟ايا ميشود بدون دارو و با تغيير سبك زندگى اين بيمارى درمان شود؟اگر ميشود چه كارهايى بايد صورت گيرد؟زيرا اقاى دكتر از قرص واقعا خسته شده ام.البته كه مدت مصرف داروهايى(سيپرو،سيستون و ...) كه من مصرف كردم هر كدام بيش تر از ٢٠ روز نشده است.با تشكر فراوان از دكتر عزيز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   به نظر من شما مشکل جدی ندارید و بی جهت خودتان را درگیر این جور مسایل و پروستاتیت کرده اید. بعد از اتمام ادرار زور نزنید و فقط استبراء کنید و به احساس ادرار بعد از خروج از دستشویی بی اعتنا باشید و خودتان را سرگرم کاری کنید. ورزش بویژه شنا به شما کمک خواهد کرد.
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر جباری بنده 30 سال سن دارم و مجرد . از اول خرداد بنده مشکل عجیبی پیدا کردم که به خاطر شرم و این طور مسائل به دکتر نرفتم . مشکل من سوزش یا درد مبهم هنگام شروع انزال هست حتی زمانی که اندکی تحریک می شوم این درد مبهم شروع میشود . مثل اینکه چیزی در مجرا مانده باشد . دقیقا درد بین مقعد و کیسه بیضه بوده و قسمت ران پای راستم از قسمت اتصال به شکم سوزش خفیفی هر از چند گاهی دارد و کمی بیضه راستم حساس میشود . آزمایش چکاپ کامل دادم و سنوگرافی از شکم و کلیه و پروستات و مثانه هم دادم ولی خودم تنها چیزی که فهمیدم کمبود ویتامین D و کبد چرب بود . حالا نمیدانم کمبود ویتامین و اینجور چیزا ربطی داره به این مشکلم یا نه . گفتم چون شرم میکنم از بازگویی این مشکل پیش دکتر داخلی رفتم و به تجویز دکتر کلسیم D و آمپول ویتامین D زدم . ضمنا هیچگونه سوزش ادراری یا وجود خون در ادرار و منی ندارم ولی زمانی که تحریک میشوم و نعوظ اتفاق می افتد این مسئله دوباره شروع میشود و مدت چند ساعتی تکرر ادراری پیدا میکنم و سر آلت هنگام لمس مقداری دردناک میشود . بعد از چند ساعت خود به خود بهتر میشود . فقط مهمترین مشکلم همین هنگام تحریک شدن و انزال هست . ضمنا به دلیل خویشتن داری و حیا هیچ شریک جنسی یا انحرافات دیگه ای هم ندارم ولی به دلیل فشار روحی و روانی شدید شاید هر دو سه ماه یکبار خود ارضایی کنم و این مسئله را کاملا اتفاقی هنگام آخرین تحریک شدنم فهمیدم . عکس های آزمایش و سونو را برایتان می فرستم . البته این موضوع را هم بگویم که به خاطر بیکاری و مسائل و مشکلات اقتصادی و خانوادگی استرس و پریشانی افتضاحی هم دارم و هر موقع به این مشکلم حتی فکر میکنم همان درد دوباره سراغم می آید . واقعا ناامید شدم و از این که موضوع را نمیتوانم مطرح کنم حسابی کلافه ام . خواهش میکنم پاسخ روشنی برای مشکلم بدهید و من را از نگرانی برهانید . با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   اين درد بيشتر به التهابات پروستات شبيه هست كه البته خودش مي تواند علل خيلي متفاوتي داشته باشد از جمله همين مشكلات عصبي كه مي فرماييد لذا شايد خروج از اين بحران روحي و ورزش و هچنين لگن آبگرم بتواند كمك كننده باشد.
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر