همه چیز درباره سرطان پروستات

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله تمام مسائلی که در رابطه با سرطان پروستات وجود دارد، بیان خواهد شد.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات سرطانی است که در پروستات مردان روی می دهد. این غده گردویی شکل و کوچک می باشد و مایع منی را که در تغذیه و انتقال اسپرم ها نقش دارد، تولید میکند. سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در مردان می باشد.این سرطان به آرامی رشد می کند و در ابتدا محدود به درون خود غده ی پروستات است، محلی که امکان ایجاد خطرات جدی برای فرد ندارد.

البته برخی از انواع سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و ممکن است به اندک درمان پاسخ دهد یا حتی نیاز به درمان نداشته باشند، این در حالی است که انواع دیگر، مهاجم هستند و می توانند به سرعت گسترش یابند. سرطان پروستات اگر زودتر تشخیص داده شود یعنی وقتی که محدود به غده پروستات است، شانس درمان موفقیت آمیز آن بیشتر است.

علت خون مردگی در بیضه ها

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه رشد خود ممکن است علایم و نشانه ای از خود بروز ندهد. اما اگر بیماری پیشرفت زیادی داشته باشد ممکن است باعث بروز نشانه هایی شود به عنوان مثال:

 • ادرار دردناک
 • کاهش فشار در جریان خروجی ادرار
 • وجود خون در منی
 • درد در ناحیه کلیه
 • درد استخوان
 • اختلال در نعوظ

درجه بندی سرطان پروستات

سرطان پروستات گرید 1

این درجه دلالت بر سرطان در مراحل رشد اولیه اش می کند به طوری که هنوز محدود به ناحیه ی کوچکی در خود پروستات است. در این وضعیت سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ بدون تهاجم مشاهده می شود.

سرطان پروستات گرید 2

سرطان در این درجه شاید هنوز کوچک باشد اما ممکن است سلول های سرطانی در هنگام مشاهده در زیر میکروسکوپ تهاجم داشته باشند. یا اینکه سرطانی که در این وضع وخامت قرار دارد ممکن است نسبت به نوع درجه یک بزرگتر باشد ویا شاید رشد کرده وهر دوسمت غده ی پروستات را درگیر سازد.

سرطان پروستات گرید 3

سرطان به خارج از غده ی پروستات و به کیسه های منی و یا بافت های اطراف پخش گردیده است.

سرطان پروستات گرید 4

سرطان به قدری رشد کرده که به اندام های اطراف همچون مثانه یا غدد لنفاوی و یا به بافت های دوردست مثل استخوان ها، ریه یا دیگر اندام ها سرایت کرده است.

مراجعه به پزشک

اگر در شما علایم و نشانه های بیماری مشاهده شد به طوری که شما را نگران کرده است به یک پزشک مراجعه کنید. بحثی پیرامون مزایا و معایب غربالگری برای سرطان پروستات وجود دارد که سازمان های پزشکی نظرات متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. شما می بایست با پزشک خود در راستای این موضوع مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود اخذ نمائید.

سرطان پروستات

علت بروز سرطان پروستات

علل سرطان پروستات به طور واضح مشخص نیست. پزشکان معتقدند که سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که بعضی از سلول های پروستات فرد غیرطبیعی شوند. جهش در DNA سلول های غیر طبیعی باعث می شود تا سلول ها بسیار سریعتر از سلول های عادی رشد و تقسیم شوند. در حالی که سلول های سالم می میرند سلول های سرطانی ادامه حیات می دهند. تجمع سلول های غیر طبیعی، شکل تومور به خود می گیرند و می توانند با رشد خود بافت اطراف را مورد تهاجم قرار دهند. بعضی از سلول های غیر طبیعی می توانند به سمت دیگر اعضای بدن رها شده و گسترش یابند (متاستاز).

عوامل خطر آفرین سرطان پروستات

عواملی که می توانند خطر ابتلای شما به سرطان پروستات را افزایش دهند شامل:

سن بالا

با افزایش سن، خطر ابتلای شما به سرطان پروستات نیز افزایش می یابد.

سیاه پوست بودن

مردان سیاه پوست نسبت به سایر افراد از نژاد های دیگردر خطر ابتلای بیشتری هستند. در مردان سیاه پوست احتمال اینکه سرطان پروستات مهاجم و پیشرونده باشد بیشتر است که البته علت این امر مشخص نیست .

سابقه ی خانوادگی سرطان های پروستات و سینه

اگر مردی از خانواده شما دچار سرطان پروستات باشد خطر ابتلای شما نیز افزایش می یابد. اگر شما سابقه ی خانوادگی از ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند (BRCA1 یا BRCA2 ) داشته باشید یا سابقه ی خانوادگی قوی از سرطان سینه را دارید ،خطر ابتلا به سرطان پروستات بالا می رود.

چاقی

مردان چاق که سرطان پروستات دارند به احتمال قوی از بیماری پیشرفته تری برخوردار هستند که درمان آن نیز مشکل تر می باشد.

عوارض سرطان پروستات

عوارض سرطان پروستات و راه های درمان آن شامل:

سرطان گسترش یافته (متاستاز)

 سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور گسترش یابد ، مثلا به مثانه ، یا اینکه از طریق سیستم گردش خون یا لنف به سمت استخوان ها یا دیگر اندام ها انتشار یابد. سرطان پروستاتی که به استخوان ها گسترش یافته می تواند موجب درد یا شکستگی استخوان گردد. برای بار اول که سرطان به مناطق دیگر بدن پیش رفته است ، ممکن است هنوز توسط پاسخی که بدن می دهد درمان یا کنترل گردد ، اما احتمال اینکه درمان قطعی صورت گیرد پایین است.

بی اختیاری

هم سرطان و هم درمان پروستات می تواند سبب بی اختیاری ادرار گردد. درمانی که برای بی اختیاری انجام می شود بسته به نوع و شدت آن متفاوت است و احتمال دارد به مرور زمان بهبود پیدا کند. انتخاب شیوه ی درمان ممکن است شامل دارو ، کاشت اسفنکتر کمنوعی و یا جراحی باشد.

اختلال در نعوظ

این اختلال می تواند در اثر خود سرطان یا درمان آن باشد ، که شامل جراحی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. داروها ، دستگاه وکیوم که در بازیابی به نعوظ کمک می کنند و جراحی در درمان اختلال نعوظ دردسترس می باشد.

 تعیین میزان گسترش سرطان

برای بار اول که تشخیص سرطان داده شد ، پزشک شما در جهت تعیین اندازه و میزان گسترش (مرحله) سرطان وارد عمل می شود. اگر پزشک شک کند که سرطان شما از محدوده ی بافتی پروستات گذشته است ، آزمایشات تصویر برداری همچون موارد زیر برای شما درخواست می شود:

 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن (CT)
 • ام . آر . آی
 • اسکن توموگرافی تابش پوزیترون(PET)

فرد بیمار لازم نیست همه ی این تست ها را انجام دهد. پزشک تعیین خواهد کرد که کدام تست ها با توجه به وضعیت فعلی تان برای شما مناسب است. در اولین تستی که به طور کامل انجام می شود ،پزشک درجه سرطان را تعیین خواهد کرد. این اقدامات تشخیصی در انتخاب روش درمانی به شما کمک می کند.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: درمان بزرگی پروستات بدون نیاز به جراحی  ✂✂✂✂

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

با تشکر از آرمین عزیزی کیا در همکاری و ترجمه این متن

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (26 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام و تقدیم احترام در مورد سوال قبل (u98dw633096) تصویر اسکن استخوان را برایتان ارسال میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   در گزارش اسكن اشاره اي به متاستاز و انتشار سرطان نشده است.
 • تصویر کاربر شایان جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ایران نیستم برای همین از طریق تلفن نمیتوانم با شما ارتباط برقرار کنم برای همین اگر میشود فقط از طریق ایمیل جوابتان را ارسال کنید با تشکر.
  من پسری ۱۷ ساله هستم و یه یک هفته ای است که حس میکنم دفعات دستشویی رفتنم در طول روز زیاد شده و هر موقع که ادرار میکنم مقدار کمی ادرار می اید و اگر صبر کنم بعد از مدتی دوباره به مقدار بسیار کم ادرار می اید. و حتی بعضی اوقات حس میکنم کمی ادرار داخل التم باقی مانده. ولی در شب حتی یک بار هم به دستشویی نمیروم. ولی با این حال خیلی نگران شده ام که دچار بیماری بزرگی پروستات شده باشم آن هم در این سن کم. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید و سوال دیگری هم داشتم میخواستم ببینم ایا یزرگی پروستات میتوامو باعث درد یک بیضه شود یا نه؟
  1. تصویر کاربر شایان جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   اين علائم در سن شما غالبا بدليل استرس هست و ربطي به پروستات و بزرگي آن ندارد و بزرگي پروستات باعث درد بيضه نمي شود.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر انیس جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر پدرم آزمایش پروستات انجام دادن psaخونشون89 بود و حجم آن 92 پس از سنوگرافی.آیا سرطان پرستات دارن؟آیا نیاز به عمل دارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   تشخيص قطعي پروستات براساس نمونه برداري از پروستات هست گرچه با PSA=89 احتمال سرطان پروستات زياد هست
 • تصویر کاربر بی سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اینجانب دانشجوی کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی دانشگاه تهران میباشم و برای پایان نامه قصد دارم ترجمه و روانسنجی پرسشنامه اختصاصی کیفیت زندگی سرطان پروستات را انجام دهم. لذا از آنجاییکه پیدا کردن اینگونه بیماران کار مشکلی است از جنابعالی تقاضامندم مساعدت نمایید تا بنده در مطب جنابعالی بین بیمارانی که در صف انتظار میباشند و دارای مشکل سرطان پروستات هستند این پرسشنامه را توزیع نمایم. همچنین بعد از تکمیل مقاله ی طرح مورد نظر باعث افتخار فراوان ما خواهد بود که جنابعالی به عنوان همکار طرح جزو نویسندگان مقاله قرار بگیرید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   انجام اين كار در مطب ها به دليل اينكه تعداد اين دسته بيماران در مطب ها زياد نيستند با مشكل تعداد بيمار مواجه خواهيد شد توصيه مي كنم در درمانگاه هاي بيمارستان هاي دولتي كه يوروانكولوژي دارند اين وقت را بگذاريد مثل درمانگاه بيمارستان امام
 • تصویر کاربر کامیار شنبه ۲ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام

  43 ساله هستم. طلاق گرفته ام -
  حدود 5 سال است که از بیماری پروستات مزمن رنج می برم (خون در منی، مشکلات دایمی ادارار، اختلالات انزال و ...) . این اواخر نشستن تقریبا غیر ممکن شده و حتی با انگشت متوجه می شوم که مشکلی در ناحیه رکتال وجود داره و ضمنا جهش منی کاملا ازبین رفته و میزان اسپرم کاهش یافته است.
  چندین دکتر متخصص رفتم و تقریبا همه آزمایشها (خون، ادرار، سیستوسکپی، تراس رکتال،منی) را انجام داده ام . تنها کاری که پزشکان توصیه کرده اند آنتی بیوتیک ماهیانه ، ماساژ ناحیه پلویک و انزال هفتگی دست کم 3 مرتبه بوده است. این اواخر هم به دنبال خونریزی مجدد به دکتر رفتم و کلیه مدارک هم مجددا ملاحظه شد ولی بعد آزمایش دوباره فقط آنتی بیوتیک اون هم از بس من پی گیر درمان شدم داده شد.
  واقعا مستاصل شدم و آرزوی مرگ دارم. متاسفانه بیش از 4 دکتر تراز اول رفتم ولی نتیجه نمی گیرم آیا می توانید بگویید برای افرادی چون من واقعا چاره ای نیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   من تصور می کنم اگر آنتی بیوتیک ماهیانه ، ماساژ پروستات و انزال هفتگی دست کم 3 مرتبه و همچنین لگن آبگرم یا جکوزی را جدی بگیرید و انجام دهید شرایط تان بهتر شود
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر