نمایش منوی کناری

داروها و روش های درمان سرطان پروستات

انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۹

انتخاب روش درمان سرطان پروستات به چندین عامل بستگی دارد مثل؛ میزان سرعت رشد سرطان، میزان گسترش آن و وضعیت کلی سلامتی شما، و با درنظر گرفتن فواید و اثرات جانبی بالقوه ی هر کدام از روش های درمانی، بهترین گزینه درمانی برای شما انتخاب می شود.

در بخش قبل در رابطه با علل، عوامل و راه های تشخیص سرطان پروستات آشنا شدید. در ادامه با درمان سرطان پروستات همراه باشید. برای مردانی که سرطان پروستات در مرحله ی اول تشخیص داده شده است ، ممکن است نیاز به درمان فوری نداشته باشند. بعضی از افراد شاید اصلا به درمان سرطان پروستات نیاز نداشته باشند ولی در عوض پزشکان در بعضی مواقع مراقبت های فعالی را برایشان توصیه می کنند.

در مراقبت فعال؛ تست های های خونی منظم ، معاینه پروستات از طریق مقعد و احتمالا بیوپسی (نمونه برداری) انجام می شود تا بر پیشرفت سرطان نظارت گردد. اگر آزمایشات نشان دهند که سرطان رو به پیشرفت است، ممکن است یکی از روش های درمان سرطان پروستات مثل جراحی یا پرتودرمانی انتخاب شود.

برای سرطانی که فاقد علایم است و انتظار می رود سرطان به کندی رشد کند و به یک ناحیه ی کوچک در پروستات محدود باشد مراقبت فعال ممکن است راه انتخابی باشد. همچنین ممکن است مراقبت فعال برای مردانی در نظر گرفته شود که از نظرسطح سلامتی جسمانی در وضیعت مناسبی به سر نمی برند یا سن بالای آن ها درمان سرطان پروستات را برایشان بسیار مشکل می سازد.

باید به این نکته نیز توجه کرد که مراقبت فعال یک خطر نیز به همراه خود دارد و آن امکان رشد و گسترش سرطان در طی مراقبت فعال است که احتمال بهبود ناشی از آن را کم می کند.

بزرگی خوش خیم پروستات

درمان سرطان پروستات به شیوه پرتو درمانی

پرتو درمانی از انرژی سطح بالا برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. روش پرتو درمانی در درمان سرطان پروستات می تواند به منظور دست یابی به هدف مورد نظر، به دو روش انجام شود:

☑️ تابشی که از بیرون به بدن تابیده می شود (تابش پرتو خارجی): دراین روش درمان سرطان پروستات شما بر روی یک میز دراز می کشید و درحالی که یک دستگاه در اطراف بدنتان حرکت می کند، پرتو های پرانرژی همچون پرتو X یا پروتون را به سمت پروستات سرطانی می تاباند. درمان با این روش معمولا ۵ بار در هفته و به مدت چند هفته بطول خواهد انجامید.

☑️ منبع تابش در داخل بدنتان جای گذاری می گردد (براکی تراپی): براکی تراپی شامل جای گذاری تعداد زیادی دانه ی پرتوزای برنجی شکل در داخل بافت پروستات است. دانه های رادیواکتیو دوز پایینی از پرتو ها را در طول یک مدت زمان طولانی رها می کنند. پزشک شما با استفاده از سوزن های ویژه هدایت شده به وسیله تصاویر سونوگرافی، دانه های رادیو اکتیو را در پروستات تان قرار می دهد. بعد از مدتی تابش این دانه های تعبیه شده در نهایت قطع می شود و نیاز به در آوردن آن ها نیست.

اثرات جانبی پرتو درمانی می تواند شامل ادرار دردناک، تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار و یا علایم گوارشی همچون ؛ مدفوع شل یا درد در هنگام دفع مدفوع باشد. اختلال در نعوظ نیز ممکن است رخ دهد.

درمان سرطان پروستات توسط هورمون درمانی

اساس این درمان سرطان پروستات جلوگیری از تولید هورمون مردانه ی تستوسترون توسط بدن است. هورمون تستوسترون  باعث رشد سلول های سرطانی پروستات در بدن می شود. قطع تاثیر این هورمون باعث مرگ سلول های سرطانی یا کاهش سرعت رشد آن می گردد.

روش های هورمون درمانی شامل:

☑️ داروهایی که از تولید تستوسترون در بدن جلوگیری می کنند: هورمون هایی که با عنوان هورمون آزاد کننده جسم زرد شناخته می شوند آنتاگونیست هایی هستند که از رسیدن پیام هورمون های مغزی به بیضه به منظور ساخت تستوسترون ممانعت به عمل می آورند. داروهای که به طور معمول در این نوع از هورمون درمانی استفاده می شوند شامل: لیوپرولید(لوپرون،الیگارد) ، گوسرلین(زولادکس) ، تریپتورلین(ترلستار) و هیسترلین(ونتاز) هستند. البته بعضی داروها همچون کتوکونازول و ابی راتراون(زای تیگا) ممکن است استفاده گردند.

☑️ داروهایی که با مسدود کردن گیرنده تستوسترون در سلول ها مانع از رسیدن آن به سلول های سرطانی میشوند: داروهایی که با عنوان ضد آندروژن شناخته می شوند از دسترسی پیدا کردن سلول های سرطانی به تستوسترون جلوگیری می کنند. که شامل بایکالوتامید(کاسودکس) ، فلوتامید و نیلوتامید(نیلاندرون) است.داروی اینزالوتامید(اکس تاندی) می تواند به عنوان دارویی که سایر هورمون درمانی ها برای بلند مدت جواب ندهند استفاده گردد.

☑️ خارج کردن بیضه ها از بدن (اُرکیکتومی): برداشتن بیضه های فرد باعث کاهش میزان تستوسترون در بدن میشود.

اثرات جانبی هورمون درمانی ممکن است شامل ؛ اختلال در نعوظ ، گرگرفتگی، از دست دادن تراکم استخوانی ، کاهش میل جنسی و افزایش وزن باشد.پ

جراحی جهت برداشتن پروستات

جراحی سرطان پروستات شامل برداشتن غده ی پروستات است که به آن رادیکال پروستاتکتومی نیز می گویند. در این پروسه بخشی از بافت اطراف و تعدادی غدد لنفاوی برداشته می شود.

روش های مختلف این شیوه درمان سرطان پروستات شامل :

☑️ استفاده از یک ربات دستیار جراحی: در این روش درمان سرطان پروستات ،ابزار مورد نیاز بر روی ربات نصب می گردند و از طریق ایجاد چندین برش جراحی آن را به داخل شکم فرد می فرستند. جراح در این روش بر روی یک کنسول می نشیند و با استفاده از دست هایش، ابزار سوار شده بر روی ربات را کنترل و حرکت می دهد.پروستاتکتومی به شیوه ی استفاده از ربات ممکن است جراح را در انجام حرکات بسیار ظریف با استفاده از ابزار جراحی یاری دهد هرچند که جراحی به شیوه سنتی حداقل آسیب بافتی ناشی از عمل را دارا می باشد .

☑️ ایجاد برش بر روی ناحیه تحتانی شکم: در این شیوه جراحی برای درمان سرطان پروستات ، غده پروستات با استفاده از ایجاد برش در ناحیه ی تحتانی شکم درآورده می شود. در مقایسه با دیگر روش های جراحی پروستات، جراحی به این شیوه خطر آسیب عصبی و عروقی کمتری دارد که این آسیب ها در رابطه با مشکلات مرتبط با کنترل مثانه و نعوظ میباشد.

☑️ ایجاد برش بین مقعد و کیسه بیضه: جراحی از طریقه پرینه (کف لگن) شامل ایجاد برش بین مقعد و کیسه بیضه می باشد تا به پروستات دسترسی پیدا شود. هرچند دراین روش ممکن است زمان بهبودی فرد کوتاه باشد ولی این روش باعث حذف غدد لنفاوی پیرامون پروستات نگشته و احتمال آسیب ندیدن بافت عصبی ناحیه پایین است.

☑️ پروستاتکتومی لاپاروسکوپی: طی این فرایند جراحی، پزشک عمل را با ایجاد برش های کوچک بر روی شکم با کمک دوربین کوچکی بر روی فردپیاده می کند (لاپاروسکوپی).این روش نیازمند مهارت فراوان جراح میباشد و خطر بالقوه ی بریده شدن ناگهانی ساختار های اطراف وجود دارد. به همین خاطر این نوع از جراحی به طور معمول در عمل های سرطان پروستات در آمریکا انجام نمی شود.

با پزشک خود راجع به نوع عمل تان با توجه به وضعیت موجودتان صحبت کنید.

رادیکال پروستاتکتومی خطر بی اختیاری ادرار و اختلال در نعوظ را در پی دارد. باتوجه به وضعیتی که در آن به سر می برید (نوع فرایند جراحی انتخابی، سن، وضعیت بدن و وضعیت کلی سلامتی) خطراتی را که ممکن است با آن مواجه شوید را از پزشک تان سوال کنید.

سرطان پروستات

منجمد کردن بافت پروستات (کرایوسرجری)

هدف از کرایوسرجری یا کرایوابلیشن منجمد کردن بافت جهت کشتن سلول های سرطانی است. در طول کرایوسرجری برای سرطان پروستات، سوزن های کوچک را در پروستات فرو می برند که در این فرآیند می توان از عکس های سونوگرافی به عنوان راهنما استفاده کرد. گازی با درجه حرارت بسیار پایین در سوزنی که داخل بافت سرطانی پروستات تعبیه شده است هدایت می شود ، که سبب ایجاد یخ زدگی در اطراف بافت می گردد. سپس گاز دیگری در سوزن دمیده می شود که باعث بازگشت دوباره گرما به بافت میگردد. چرخه ی یخ زدن و گرم شدن مجدد، سلول های سرطانی و بعضی ازبافت های سالم اطراف را از بین می برد.

تلاش های اولیه برای استفاده از کرایوسرجری جهت درمان سرطان پروستات منجر به به بروز عوارض بالا و اثرات جانبی غیر قابل قبول گردید. ولی باید دقت کرد که با تکنیک های جدیدتر میزان عوارض حاصله کاهش داده ، کنترل سرطان را بهبود بخشیده و تحمل فرایند را برای بیمار آسان تر کرده است. کرایوسرجری را می توان برای افرادی که پرتو درمانی، کمکی به بهبود وضعیت شان نکرده است به کار برد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی روشی است که با استفاده از داروها سلول های به سرعت در حال رشد را می کشند. فرایند شیمی درمانی را می توان هم از طریق سیاهرگ روی بازوی فرد و هم به صورت قرص و یا هر دو روش انجام داد. این روش درمان سرطان پروستات را می توان به عنوان روش درمانی برای افرادی که سرطان پروستات آن ها به نواحی مختلف بدن پخش شده است استفاده کرد. همچنین این روش می تواند جایگزینی برای هورمون درمانی باشد که نتیجه ای از آن حاصل نشده است.

درمان سرطان پروستات به روش بیولوژیکال

درمان بیولوژیکال ( ایمنی درمانی) ازسلول های سیستم ایمنی فرد برای نبرد با سلول های سرطانی استفاده می کند. یک نوعی از درمان بیولوژیکال ،سلول های T هست که برای درمان سرطان های پیشرفته و عودکننده تخصیص یافته است. در این روش تعدادی از سلول های ایمنی شما برداشته می شود ، مهندسان ژنتیک ژن آن ها را برای مبارزه با سلول های سرطانی پروستات تغییر می دهند ، سپس آن ها را دوباره از طریق سیاهرگ به بدن تزریق می کنند. افرادی که بدنشان به این روش پاسخ داده تا حدودی بهبودی در آن ها مشاهده شده است ، اما این روش درمان سرطان پروستات بسیار گران می باشد و نیازمند درمان های چندگانه می باشد.

درمان جایگزین

هیچ درمان فرعی یا مکملی نخواهد توانست سرطان پروستات را مداوا کند. هرچند که درمان های فرعی یا جایگزین، ممکن است شما را در غلبه بر اثرات جانبی سرطان و درمان آن یاری دهد.

به طور مشابه تقریبا همه ی کسانی که سرطان پروستات در آن ها تشخیص داده شده است اندکی پریشانی را تجربه کرده اند. اگر شما احساس پریشانی می کنید، احتمالاً ناراحتی، عصبانیت یا اضطراب در وجودتان دارید. شاید برایتان مشکل خواب پیش بیاید یا اینکه خودتان را مدام در حال فکر کردن به سرطان تان بیابید.

چندین راه کار پزشکی مکمل وجود دارند که کمک می کنند تا بر این پریشانی فارغ آیید:

  1. هنر درمانی
  2. ورزش
  3. تفکر
  4. موسیقی درمانی
  5. تکنیک های آرامش
  6. معنویت گرایی

درباره ی نگرانی ها و احساس های درونی تان با پزشک صبحت کنید. در بعضی مواقع ، ممکن است درمان سرطان پروستات با تجویز دارو صورت گیرد.

درمان ناتوانی جنسی

# حمایت و غلبه کردن

وقتی برای شما تشخیص سرطان پروستات مطرح شد، ممکن است سلسله مراتبی از احساسات شامل: بی اعتقادی ، ترس ، عصبانیت و افسرده بودن را تجربه نمایید. با مرور زمان هر مردی راه خود را برای غلبه بر سرطان اش پیدا می کند.

تا زمانی که راهی برای درمان سرطان پروستات تان پیدا کنید ، سعی کنید:

☑️ به اندازه ی کافی درباره ی سرطان پروستات اطلاعات داشته باشید: تا در هنگام تصمیم گیری برای راه درمان سرطان پروستات راحت تر اقدام به این کار کنید. درباره ی سرطان تان و راه های درمان اش به اندازه کافی بدانید تا انتظارتان از درمان سرطان پروستات و زندگی بعد از آن برایتان تفهیم گردد. از پزشک، پرستاران یا دیگر افراد مشغول به حرفه ی سلامت مشورت بخواهید تا منابع قابل اعتماد برای کسب اطلاعات را به شما معرفی کنند.

☑️ رابطه تان را با خانواده و دوستان تان صمیمی تر کنید: دوستان و خانواده تان می توانند حمایت شما را در طول درمان و بعد از درمان فراهم کنند. آن ها ممکن است مشتاق باشند تا شما را در انجام کارهای کوچکی که انرژی و حوصله شان را ندارید در طول درمان یاری دهند. همچنین وجود یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده برای حرف زدن با وی می تواند وقتی که شما احساس پریشانی و درهم شکستگی به شما دست می دهد سودبخش باشد.

☑️ با افراد مبتلا به سرطان ارتباط برقرار کنید: دوستان و خانواده تان همیشه قادر نیستند بفهمند که مواجه شدن با سرطان شبیه چیست. سایر افرادی که به سرطان مبتلا هستند می توانند یک شبکه ی ارتباطی منحصر به فردی از حمایت را برای تان فراهم کنند. از پزشک یا دیگر اعضای تیم حفظ سلامت درباره ی گروه ها و سازمان های حامی موجود در جامعه تان که بتوانند شما را به دیگر افراد نجات یافته ارتباط دهند سوال کنید. چت روم های آنلاین و صحبت در مجامع عمومی را برای افراد پیگیر پیشنهاد می کنم.

# مراقب خودتان باشید

 در طول درمان با خوردن غذاهای پرفیبر و سبزیجات سلامتی خود را حفظ کنید. سعی کنید بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. به مقدار کافی بخوابید تا با استراحت و انرژی کافی بیدار شوید.

# ادامه ی رابطه ی جنسی

اگر شما دچار اختلال در نعوظ شده اید به طور طبیعی واکنش تان ممکن است خودداری از ارتباط جنسی باشد. اما می بایست با لمس کردن ، بغل کردن و نوازش کردن همسرتان به عنوان راه هایی برای ادامه ی رابطه ی جنسی تان جامه ی عمل بپوشانید.

پیشگیری از سرطان پروستات 

شما می توانید خطر بروز سرطان پروستات را کاهش دهید اگر شما :

# رژیم غذایی پرفیبر و حاوی سبزیجات

 از خوردن غذاهای پرچرب خودداری کنید و در عوض درصدد انتخاب انواع مختلفی از میوه ها ، سبزیجات و همه حبوبات باشید. میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد مغذی هستند که می توانند در حفظ سلامتی شما سهیم گردند.

به طور قاطع اثبات شده است که می توان با رژیم غذایی سالم از سرطان پروستات پیشگیری کرد اما شایان ذکر است که داشتن سبزیجات و غذاهای پرفیبر در رژیم غذایی به طور کلی باعث ارتقا سلامت انسان می شود.

# استفاده از غذاهای سالم به جای مکمل ها

هیچ مطالعه ای حاکی از نقش اساسی مکمل ها در کاهش خطر سرطان پروستات یافت نشده است. در عوض شما با انتخاب غذاهایی که سرشار از ویتامین و مواد معدنی باشند می توانید سطح مطلوب ویتامین ها را در بدنتان حفظ کنید.

# در اکثر روز های هفته به ورزش بپردازید

  با ورزش به طور کلی سطح سلامت تان اوج می گیرد   و باعث میشود وزن تان در حد نرمال و روحیه تان افزایش یابد. شواهدی یافت شده است که نشان می دهد مردانی که ورزش نمی کنند سطح PSA خون شان بالا می باشد این در حالی می باشد که افراد ورزشکار احتمال ابتلایشان به سرطان پروستات کمتر است.

اگر شما تازه کار هستید تمرینات را به آهستگی شروع کنید و رفته رفته تلاش تان را افزون کرده تا بتوانید هر روز ورزش کنید.

# در یک وزن سالم بمانید

 اگر وزن کنونی شما در محدوده ی نرمال است، سعی کنید با ورزش کردن مداوم در طول هفته در این وزن مطلوب و سالم بمانید. اگر نیاز دارید که وزن تان را کم کنید ، بهترین راهکار زیاد ورزش کردن و کاهش مصرف کالری در هر وعده ی غذایی است. از پزشک تقاضا کنید تا با ایجاد برنامه ای شما را در کاهش وزن به حد مطلوب کمک تان کند.

# با پزشکان درباره ی افزایش خطر سرطان پروستات صحبت کنید

 مردانی که در آن ها خطر سرطان پروستات زیاد است ممکن است از دارو ها یا دیگر درمان ها جهت کاهش این خطر استفاده کنند . بعضی مطالعات نشان می دهد مصرف بازدارنده های ردوکتاز ۵-ALPH که شامل ؛ فیناستراید (پروپسیا ، پروسکار) و دوتاستراید(آوودارت) ممکن است به طور کلی میزان خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند. این دارو ها به عنوان کنترل کننده ی بزرگ شدن پروستات و جلوگیری کننده از ریزش مو استفاده میشوند.

هرچند که بعضی از شواهد گواه بر این اند ، مردانی که از این داروها استفاده می کنند ممکن است خطر ابتلا به نوع پیشرفته تری از سرطان مبتلا شوند (سرطان پروستات با درجه وخامت بالا). اگر شما نیز نسبت به رشد سرطان پروستات خود نگران هستید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

با تشکر از آرمین عزیزی کیا در همکاری و ترجمه این متن

داروها و روش های درمان سرطان پروستات
۴٫۷ (۹۳٫۳۳%) ۶ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
تنگی مجرای ادراری

باعرض سلام خدمت دکتر عزیز،پدرم یکبارحدود 2 سال و یکسال پیش عمل پروستات انجام داده و در گزارش دکتر که عمل انجام داده اومده که تنگی مجرای ادرار داره و از همون اول ادرارش به صورت قطره ای و همراه با سوزش بوده است جدیدا به دکتری دیگر مراجعه کرده ایم اعلام نموده که پروستات مشکلی ندارد و احتمالأ همون تنگی مجرای ادراری است حالا ما چکار باید کنیم
پدرم حدود 65 سال سن دارد
هر از چندگاهی بدجور احساس ناراحتی دارد که نیاز به نصب سوند جهت خروج ادرار.در ضمن همون پزشک عمل کننده اول تو گزارش نوشته اند گرفتگی مجرای ادراری نزدیک پرده ای هست که اگر خدانکرده صدمه ببیند دیگر نمی‌تواند ادرار را کنترل کند لذا عاجزانه از جنابعالی خواهش دارم ما را راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
2
التهاب مزمن پرستات

با سلام و عرض ادب و احترام

بنده با سن ٣٨ سال و به دليل التهاب مزمن پرستات ( اندازه پرستات ٣٧ سي سي ) به مدت دو ماه اوفلوكساسين و ترازوسين مصرف كردم كه علايم خيلي كمتر شده ولي هنوز هنوز درمان نشدم كه با نظر حضرتعالي قرار شد انتي بيوتيك تا ٣ ماه و ترازوسين مدت نامحدود ادامه يابد. كه در هفته نهم درمان هستم.

١- علي الرغم ادامه درمان ، بعضي روزها علايم شدت مي يابد و گاهي اينطور نيست.
كه باعث نااميدي از روند درمان مي شود.
علت اين مسأله چيست و چرا سير درمان صعودي نيست؟ ايا نشانه عدم موفقيت درمان است؟ و توصيه حضرتعالي در اين شرايط چگونه است؟


٢- ايا اگاهي از علت بيماري در روند درمان تاثيري دارد؟ و مي توان علت را فهميد؟
من سندرم روده تحريك پذير دارم ايا ممكن است كه عامل مستقيم و اصلي اين بيماري باشد ؟ لطفا راهنمايي بفرماييد .

با تشكر و پوزش فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
3
مشكل پروستات پدرم

جناب دكتر سلام و عرض أدب
بابام در حال حاضر ٨6 سال سن دارد. سال ٩٣ بخاطر مشكل بزرگي پروستات و بِنَا به تشخيص پزشك يك عمل پروستات بسته انجام دادند.
اما كمتر إز دو سال مجددا پروستات شون بزرگ شد و دوباره دچار مشكلات قطره قطره شدن إدرار و در وضعيت حاد عدم توانايي در تخليه مثانه مي شدن به حدي كه مجبور به سونداژ ميشديم.
ضمنا به پزشكهاي متعددي مراجعه كرديم كه إعلام كردن بخاطر نداشتن بنيه جسمي و احتمال عدم كنترل ادرار بعد إز عمل، امكان عمل مجدد حتي بصورت بسته نمي باشد.

در حال حاضر فقط إز قرص تامسولوسين استفاده ميكند و دچار ورم هر دو پا (إز مچ پا به پايين)، بيرون روي ناشي إز عم دفع ادرار و تعرق زياد در طول شبانه روز به حدي كه مجبور به تعويض لباسهاش ميشويم و ناتواني در حركت و برخي مواقع افزايش فشار خون شده است.
جناب دكتر خواهش ميكنم راهنمايي بفرماييد كه چه اقدامي برأي بعبودي پدرم انجام دهم.
ناگفته نماند بابام فوبياي مطب و بيمارستان دارد و هر وقت وارد مطب ميشود فشار خون بابام تا حدود ٢٠تا ٢٢ بالا ميرود.
و بعد إز خروج إز مطب و كمتر إز نيم ساعت مجدد فشار خونش نرمال ميشود.
مشاهده پاسخ دکتر
4
التهاب پروستات

سلام دکتر جباری عزیز وبزرگوار اینجانب۴۱سالم ومجرد.الان نزدیک به یکسال سوزش ادرار وتکرر ادرار دارم وادرارم تخلیه نمیشه.وقطره قطره میاد.دکتر رفتم همه ازمایشات پی اس ا وکشا ادرار نرمال بود.پروستاتم ۳۴ بود.دکتر برام ترازوسین ولووفلوکساسین به مدت یک ماه نوشت مصرف کردم بهتر شدم ولی کامل خوب نشد..
۱_چه مدت باید آنتی بیوتیک مصرف کنم؟چون بیشتر ازیک ماه مصرف نکردم
۲_ سه بار وهربار به مدت یک ماه سیپرو ولووفلوکساسی وسلکسیپ وتامسولوسین دراین یکسال مصرف کردم بهترشدم ولی کامل خوب نشدم
۳_دکتر شما چه نوع آنتی‌بیوتیک را وبرای مدت چند ماه پیشنهاد میدین که مصرف کنم وخوب بشم؟فقط کوتریمکسازول اصلا نمیتونم دکترعزیز
یک نسخه کامل برام تجویز کنید.دکتر عزیز.چون درشهرستان محروم ممسنی دکتر خوب نیست متاسفانه
دکتر نوع قرص ومدت زمان مصرف آنرا برام حتما بنویسید.دستون شفابخش واجرتون با امام رضا وامام حسین.(قابل ذکراست سال ۹۳ هم این بیماررا گرفتم دوبار عود کرد)
مشاهده پاسخ دکتر
5
بزرگی پروستات و زود انزالی

با عرض سلام و خسته نباشید
من پسری ٢5 ساله هستم، تقریبا از سن بلوغ تا یک سال پیش عادت به خودارضایی داشتم و مدتی هست که دچار زود انزالی شدید و سوزش ادرار شدم، و اینکه بعد از انزال سر آلتم به شدت حساس میشه جوری که اگه کسی لمسش کنه اذیت میشم. آزمایشهام نشون میده میزان تستسترونم خیلی بالاست و خون هم در ادرارم وجود داره. به دوتا متخصص اورولوژی مراجعه کردم هردو گفتن بزرگی پروستات داری و درمان خاصی جز ازدواج نداره. اما متأسفانه عوارض این مشکل خیلی برام آزاردهنده هست مخصوصا زود انزالی چون نمیتونم شریک جنسی داشته باشم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
مشاهده پاسخ دکتر
6
داروي التهاب پرستات

با سلام و عرض ادب و تشكر بابت پاسخ جنابعالي

با توجه به مشكل التهاب مزمن پرستات كه شما فرموديد كه حداقل ٣ ماه اوفلوكساسين و ترازوسين مصرف كنم .

١- با توجه به تاثير داروي ترازوسين بر انزال و ميل جنسي ايا در حين مصرف اين دارو مي توان ازمايش اسپرم داد؟ و بر پارامترهاي ان تاثير ندارد؟ و اگر تاثير دارد تا چند روز قبل از ان بايد دارو قطع شود؟

٢- در خصوص داروي اوفلوكساسين چطور؟

٣- با توجه به نگراني بابت عوارض داروها ايا راهي براي كاهش اين عوارض در حين مصرف
وجود دارد يا نيازي نيست؟

با تشكر عرض پوزش فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
7
ترشح بعد از ادرار

با سلام و عرض ادب و تشكر بابت پاسخ جنابعالي
من قبلا سوالي با كد رهگيري l04mj7113472 مطرح كردم كه موضوع التهاب مزمن پرستات و ترشحات بعد از ادرار بود و شما فرموديد كه این ترشحات پرستات پس از زور زدن طبیعی است.
۱-با شروع بیماری و مصرف داروها مقدار این ترشحات زیاد شده که حتما باید روزی دو یا سه بار با زور زدن خارج شود در غیر اینصورت احساس می کنم چیزی داخل مجرا است و باید دفع شود و این مساله ازار دهنده است. ایا این مشکل همچنان ادامه دارد و یا بعد از درمان التهاب کم خواهد شد؟
2- من دو ماه اوفلوکساسین استفاده کردم و شما فرمودید ۳ ماه انتی بیوتیک مصرف کنم .ایا این مساله الزامی است و اگر مصرف نکنم و فقط ترازوسین استفاده شود بهبودی حاصل نمی شود؟
۳- با توجه به اینکه من هیچ مشکل معده ندارم ایا استفاده از داروی معده همراه با انتی بیوتیک جهت پیشگیری مشکلات معده الزامی است؟ یا نیازی نیست
مشاهده پاسخ دکتر
8
التهاب مزمن پرستات

با سلام و عرض ادب و تشكر بابت پاسخ جنابعالي
من قبلا سوالي با كد رهگيري c39fk998296 مطرح كردم كه موضوع التهاب مزمن پرستات بود و شما فرموديد كه ٣ ماه دارو مصرف كنم . مي خواهم براي بچه دار شدن اقدام نمايم

١- ايا اين بيماري بر كيفيت اسپرم تاثير دارد و باعث ناباروري مي شود؟

٢- با توجه به عوارض داروي ترازوسين كه موجب كم شدن مايع مني مي شود ايا در اين شرايط مي توان براي باروري اقدام كرد؟ يا بايد صبر كنم تا داروها اتمام شود.

٣- ايا عوارض ترازوسين بر ميل جنسي قابل رفع است؟

با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
9
پرستاتيت مزمن

با سلام و عرض تشكر فراوان

بنده ٣٧ ساله ،هستم. مدت ٣ ماه است كه دچار التهاب مزمن پرستات شدم. كه همه ازمايشات نرمال بود فقط پرستات ٣٨ سي سي مي باشد. و داروي اوفلوكساسين و ترازوسين تجويز شد كه با مصرف انها به مدت ٧ هفته خيلي بهتر شدم ولي كاملا خوب نشدم.


١- بعد از ادرار با كمي زور زدن مايعي غليظ و چسبنده شبيه مني خارج مي شود كه كمي با سوزش و درد هم همراه است .و بسيار ازار دهنده است.
ايا اين مايع مني است و بدليل عوارض داروها است يا عفونت و چرك ناشي از التهاب مي باشد؟

٢-درمان اين مشكل چگونه است.؟

٣- ايا داروي اوفلوكساسين باعث تكرر ادرار و درد ناحيه پرستات مي شود؟

4- براي كاهش عوارض انتي بيوتيك بر معده و گوارش چه بايد كرد؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
التهاب مزمن پرستات

با سلام و سپاس فراوان خدمت استاد گرامي

اينجانب ٣٨ ساله ، مدت ٣ ماه است كه با علايم ازار دهنده سوزش در زمان ادرار و حين و بعد از انزال ،تاخير در ادرار ، درد و التهاب در الت و كشاله ران و پرينه ، تكرر ازار دهنده ادرار، قطره قطره امدن ادرار، كاهش يا افزايش مقطعي قطر ادرار، ترشح مايع چسبنده بعد از ادرار به پزشك مراجعه كردم كه همه ازمايشات ادرار و خون و psa و سونوگرافي كليه و مثانه نرمال بود فقط پرستات ٣٨ سي سي مي باشد. و عفونتي وجود نداشت و تشخيص التهاب پرستات داده شد. و داروي اوفلوكساسين و ترازوسين و پرستا باريج تجويز شد كه با مصرف انها به مدت ٨ هفته خيلي بهتر شدم ولي كاملا درمان نشدم.
(لازم به ذكر است كه ٣ سال پيش هم با همين علايم به پزشك مراجعه كردم و تشخيص پرستاتيت بود و نتيجه سيستوسكپي هم تنگي گردن مثانه بود كه بعد از ٣ ماه با مصرف دارو درمان شد.)
جناب دكتر عزيز:

١- با توجه به عوارض داروها ادامه درمان چگونه است؟ ايا نياز به مصرف انتي بيوتيك است؟

٢-درمان چه مدت طول مي كشد.؟ ايا درمان قطعي دارد؟

٣-با توجه به سابقه قبلي ايا نياز به ازمايشات ديگري است؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 97 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم