لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
نمایش منوی کناری

سرطان مثانه

انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

تعریف مثانه

مثانه عضوی است بادکنکی شکل که در ناحیه لگن قرار گرفته و ادرار را در خود ذخیره می کند. سرطان مثانه سرطانی است که در مثانه شروع به رشد می کند.

سرطان مثانه بیشتر اوقات از سلول هایی که سطح داخلی مثانه را پوشانده اند شروع می شود. سزطان مثانه بطور بارز افراد مسن تر را مبتلا می کند اگرچه در هر سنی می تواند رخ دهد.

بخش اعظم سرطان های مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند یعنی زمانی که سرطانه مثانه تا حد قابل توجهی قابل درمان است. با اینحال، حتی سرطان مثانه در مراحل اولیه نیز احتمال دارد عود کند. به همین دلیل، بیماران با سرطان مثانه اغلب بایستی بعد از درمان از نظر احتمال عود سرطان مثانه با تست هایی تحت نظر باشند.

علائم سرطان مثانه

علائم سرطان مثانه شامل موارد زیر می باشد:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری) – ادرار ممکن است قرمز روشن یا قهوه ای رنگ باشند. گاهی ادرار ظاهری نرمال دارد، اما ممکن است خون را در آزمایش میکروسکوپیک ادرار تشخیص دهند.
 • تکرر ادرار
 • ادرار کردن دردناک
 • درد کمر
 • درد لگن

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟

اگر هر علامت و نشانه ای مانند وجود خون در ادرار باعث نگرانی شما شد، حتما زمان ملاقاتی را با پزشک خود ترتیب دهید.

علل سرطان مثانه

علت سرطان مثانه همیشه روشن نیست. از علل زمینه ای سرطان مثانه می توان به سیگار کشیدن، عفونت انگلی، قرار گرفتن در معرض اشعه و مواد شیمیایی اشاره کرد.

وقتی که سلول های مثانه بصورت غیر طبیعی شروع به رشد کنند سرطان مثانه بروز می کند. بجای رشد و تقسیم سلولی در یک نظم مشخص، در سلول ها جهشی رخ داده که باعث رشد خارج از کنترل و فنا ناپذیر سلول ها می شود.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سول های مثانه می توانند سرطانی شوند. نوع سرطان مثانه براساس نوع سلولی که در مثانه سرطانی می شود تعیین می گردد. نوع سرطان مثانه تعیین می کند که چه نوع درمانی بهترین گزینه درمانی برای آن می باشد.

سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه شامل:

 • سزطان (کارسینوما) سلول ترانزیشنال. سرطان سلول ترانزیشنال در سلول هایی که سطح داخلی مثانه را می پوشانند رخ می دهد. وقتی مثانه پر است سلول های ترانزیشنال منبسط شده و زمانی که مثانه خالی است منقبض می شوند.همین نوع سلول ها سطح داخلی حالب ها و پیشابراه را نیز پوشاند ه اند، و تومورها در این نواحی نیز می توانند ایجاد شوند. سرطان سلول های ترانزیشنال شایع ترین نوع سرطان مثانه می باشد.
 • سرطان (کارسینوما) سلول سنگفرشی. سلول های سنگفرشی در واکنش به عفونت و التهاب در مثانه ایجاد می شوند. با گذشت زمان، آن ها ممکن است سرطانی شوند. سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در اکثر ممناطق دنیا نادر است. اما در بخشی از جهان که نوع خاصی از عفونت انگلی (به نام عفونت شیستومیازیس) یک علت شایع عفونت های مثانه است، سرطان سلول های سنگفرشی شایع تر است.
 • آدنوکارسینوما. آدنوکارسینوما از سلول ها سازنده غدد ترشح کننده موکوس در مثانه منشا می گیرند. آدنوکارسینومای مثانه نیز نادر است.
بخوانید  سنگ مثانه

بعضی از سزطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می باشند.

عوامل خطر

عواملی که می تواند خطر سرطان مثانه را در شما افزایش دهند شامل:

 • سیگار کشیدن. کشیدن سیگار، سیگار برگ، پیپ و قلیان ممکن است خطر سرطان مثانه را با تولید مواد شیمیایی و تجمع آن در ادرار افزایش دهد. وقتی شما سیگار می کشید مواد شیمیایی در دود سیگار در بدن تغییراتی ایجاد کرده و بخشی از آن در ادرار دفع می شود. این مواد شیمیایی مضر ممکن است باعث آسیب سلول های پوششی مثانه شده، که می تواند خطر بروز سرطان را در شما افزایش دهد.
 • افزایش سن. خطر سرطان مثانه با افزایش سن در شما افزایش می یابد. سرطان مثانه در هر سنی می تواند رخ دهد، اما ندرتا در افراد جوان تر از ۴۰ سال بروز می کند.
 • سفید پوست بودن. خطر بروز سرطان مثانه در سفیدپوستان بیشتر از دیگر نژادها می باشد.
 • جنس مذکر. احتمال بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی. کلیه نقش کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون شما و انتقال آن به مثانه بازی می کند. به همین خاطر، تصور می شود بعضی مواد شیمیایی خاص ممکن است باعث افزایش خطر سرطان مثانه شوند. مواد شیمیای که خطر سزطان مثانه را افزایش مس دهند شامل آرسنیک و مواد شیمیایی به کار رفته در تولید رنگ، لاستیک، چرم، پارچه ها و محصولات رنگی می باشند.
 • سابقه درمان سرطان. درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید باعث افزایش خطر سرطان مثانه در شما می شود. افرادی که تحت درمان رادیوتراپی (پرتو درمانی) در ناحیه لگن برای سرطان قبلی خود قرار می گیرند در معرض خطر بیشتری برای بروز سرطان مثانه هستند.
 • مصرف یک داروی خاص دیابت. افرادی که داروی دیابت pioglitazone (Actos) برای بیشتر از یکسال قرار می گیرند خطر بیشتری برای سرطان مثانه دارند. دیگر داروهای دیابت حاوی pioglitazone شامل ترکیب pioglitazone و متفورمین با نام تجاری (Actoplus Met) و ترکیب pioglitazone و glimepiride با نام تجاری (Duetact) می باشند.
 • التهاب مزمن مثانه. عفونت ها یا التهابات (سیستیت) مزمن یا مکرر مثانه، مانند آن چیزی که ممکن است در استفاده طولانی مدت از سوند ادراری رخ دهد، ممکن است خطر سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهد.. در بعضی از مناطق جهان، سرطان سلول سنگفرشی با التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت انگلی شیستوزومیازیس ارتباط دارد.
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان. اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال بیشتری دارد تا مجدد مبتلا شوید. اگر یک یا بیشتر از خویشاوندان بی واسطه شما سابقه سرطان مثانه دارند، خطر بروز بیماری در شما افزایش می یابد، اگرچه پخش شدن سرطان مثانه در خانواده ها نادر است. سابقه خانوادگی سرطان غیر پولیپوز کولورکتال (نوعی سرطان روده بزرگ)، که سندروم لینچ Lynch syndrome نیز نامیده می شود، می تواند خطر سرطان سیستم ادراری را علاوه بر روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضای بدن در شما افزایش دهد.
بخوانید  سلسله مباحث سنگ های ادراری-1

عوارض سرطان مثانه

 • سرطان مثانه اغلب عود می کند. به همین دلیل، افراد با سرطان مثانه اغلب بایستی سال ها بعد از درمان موفقیت آمیز نیز تحت پیگیری باشند. نوع آزمایشات و دفعات آن به نوع سرطان مثانه شما و نوع درمان بستگی دارد.
 • از پزشک خود بخواهید که طرح و جدول پیگیری شما را برای تان ترسیم کند. عموما پزشک توصیه می کند داخل پیشابراه و مثانه شما هر سه تا شش ماه برای چند سال اول بعد از درمان توسط دستگاه مخصوصی دیده شود (سیستوسکوپی). بعد از آن ممکن است هر سال یک بار سیستوسکپی شوید. پزشک ممکن است آزمایشات دیگری در فواصل مختلف به شما توصیه کند.
 • بیماران با سرطان های پیشرونده ممکن است آزمایشات را با فواصل کم تری انجام دهند. و در آن هایی که سرطان پیشروی کمتری دارد ممکن است فواصل بین آزمایشات طولانی تر باشد.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم و نشانه هایی داشتید که شما را نگران کرده، حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشک معالج شما ممکن است آزمایشات و اقداماتی را برای بررسی علت علائم و نشانه های شما درخواست کند.

اگر پزشک خانوادگی تان شک کرد که شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، شما را به ارولوژیست ارجاع خواهد داد. گاهی اوقات هم نیاز به مراجعه به بعضی متخصص های دیگر مثل اونکولوژیست هست.

از آنجائی که وقت ویزیت شما با پزشک محدود است، و از آنجائی که مطالبی زیادی در این ملاقات بایستی مطرح شود، لذا آمادگی قبلی برای این ملاقات ایده ی خوبی است. در اینجا بعضی اطلاعات که به آمادگی شما کمک می کند و آن چیزی که می بایستی از پزشک تان انتظار داشته باشید ارائه می شود.

بخوانید  در مورد سرطان مثانه چه می دانیم؟

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • هر علامتی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید، حتی علائمی که به نظر می رسد به انگیزه مراجعه شما برای مراجعه به پزشک ارتباط ندارد.
 • اطلاعات کلیدی شخصی خود را یادداشت کنید، شامل استرس های شدید و تغییرات اخیر در زندگی.
 • فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، از جمله فهرستی از ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید، گاهی اوقات به یاد آوردن همه اطلاعات در زمان ملاقات مشکل می باشد. فردی که همراه شما هست ممکن است بعضی مطالبی را که شما فراموش کرده اید به یاد شما بیاورد.
 • سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید یادداشت کنید.

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است لذا تهیه فهرستی از سوالات می تواند به شما در استفاده بهینه از زمان کمک کند. سوالات را براساس میزان اهمیت اولویت بندی کنید. بعضی از سوالات اساسی در مورد سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • آیا من سرطان مثانه دارم؟
 • سرطان من در چه مرحله ای است؟
 • آیا من نیاز به آزمایشات بیشتری دارم؟
 • چه روش های درمانی برای من وجود دارد؟
 • آیا درمان ها می توانند سرطان مثانه من را بطور کامل بهبود بخشند؟
 • خطرات بالقوه هر روش درمانی چیست؟
 • به نظر شما بهترین روش درمانی برای من چیست؟
 • آیا من به ملاقات با متخصص دیگری هم نیاز دارم؟
 • برنامه درمانی من در آینده چگونه خواهد بود؟
 • هزینه های درمانی من به چه میزان است و آیا تحت پوشش بیمه هست؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از پزشک آماده کرده اید، از بیان هر سوال دیگری که در طول ملاقات به ذهنتان می رسد تردید نکنید.

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید:

پزشک احتمالا سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به سوالات این فرصت را در اختیار شما خواهد گذاشت تا نقطه نظرات جدیدی را مطرح کنید. سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده است؟
 • علائم دائمی است یا گاهی بروز می کند؟
 • شدت علائم شما چقدر است؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بدتر می کند؟

در مورد آزمایشات، تشخیص و روش های درمانی سرطان مثانه در بخش بعد بخوانید.

برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای , average: 3٫00 out of 5)
Loading...

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
تنبلی مثانه

سلام خسته نباشید!!! راه های رفع تنبلی مثانه چیه؟؟؟ با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
سرطان مثانه

باسلام و خسته نباشید،پدر من 70 ساله که سرطان مثانه نوع t2a دارد به تشخیص دکتر معالج در سنندج چهار دوره شیمی درمانی گردید،ولی ظاهرا به دلیل کم خونی تصمیم به توقف شیمی درمانی گرفتند،حال دکتر معالج جراحی مثانه را پیشنهاد میدهند،گفتم بدونم که ایا راه و متد دیگری برای مبارزه با سرطان نداریم؟پدرم به دلیل سنش یکم تحمل درد و عوارض برداشتن مثانه را ندارد،ممنون اگر راهنمایی بکنید،بیمارستان که کار تخصصی مثانه انجام میدهد در صورت امکان معرفی نماید،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
3
بی اختیاری ادرار

سلام من دختر 23 ساله هستم از 15 سالگی به تدریج دچار بی اختیاری ادرار شدم ازمایش ادرار و تست ارو دینامیک و سونوگرافی و عکس وی سی یو جی همه نرمال بود.من زود به زوددستشویی میرم. حجم ادرار کمه ولی باید مدت طولانی در دستشویی باشم تا احساس تخلیه کامل پیدا کنم.گاهی پس از دستشویی دوباره احساس ادرار دارم و اگر دوباره دستشویی نرم ارام ارام ادرار خودش میریزه. برای مسافرت رفتن و بیرون رفتن طولانی مدت مشکل دارم مشاهده پاسخ دکتر
4
بی اختیاری ادرار

سلام اقای دکتر ببخشید باز مزاحمتون شدم پاسخی ک فرستادید رو پیدا نکردم کد رهگیری رو میزنم نمیاره

میخواستم ببینم اگه میگه پیامک کنید برام مرسی

من بی اختیاری ادرار دارم الانم 16 سالمه هی میرم دکتر اخرین باری ک رفتم گفت برو 15 سالگی بیا دیروز رفتم به من گف خوب نمیشید راست میگه یا ن
اگه امکان خوب شدن داره بیام پیش شما مرسی فقط از طریق پیامک ارسال کنید مرسی دکتر
مشاهده پاسخ دکتر
5
Bta stat

درود خدمت جناب دكتر و با تشكر از پاسخ جنابعالي دو خصوص تست BTA .
خواهشمند است با توجه به واردات انجام شده در اين حوزه و جلوگيري از اتلاف هزينه هاي انجام شده در اين راستا، مسيري جهت استفاده بهينه از اين كيت و در صورت امكان پيشنهادي در جهت مصرف صحيح ان ارائه فرماييد.
شركت ما باهدف ترويج فرهنك خود مراقبتي و نه صرفاً فعاليت اقتصادي در ايران تاسيس شد . ما در حال حاضر نماينده دو محصول BTA stat و PEP test كه جهت تشخيص رفلاكس است در كشور هستيم. مجموعه ما با افتخار اماده پذيرش پيشنهاد جنابعالي در خصوص استفاده بهينه از محصولات فوق است.
محصولات فوق تنها در يك ازمايشگاه در تهران عرضه شده، ايا جنابعالي تمايل به استفاده از اين محصولات داريد؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
خون در ادرار ناپیوسته

درود وخسته نباشید خدمت دکتر جباری، دکتر من هر از گاهی خون در ادرارم پیدا میشه، چند ماه پیش تا یکی دوهفته خون داخل ادرارم بود، خودبه خود خودش
برطرف شد، دوباره چند روزیه شروع شده، تو همه ادرار هام نیس، شاید دوسه تا درمیون، درد هم ندارم، 31سالمه
مشاهده پاسخ دکتر
7
بی اختیاری ادرار میلومننگوسل

سلام اقای دکتر خسته نباشید.17 سالمه بخاطر میلومننگوسل از بدو تولد مشکل بی اختیاری ادرار دارم.
دوتا سوال داشتم و یک درخواست.اگر میشه در مورد راه های درمان بی اختیاری ناشی از میلومننگوسل مطالبی در سایت بنویسید و اینکه1.بی اختیاری ناشی از میلومننگوسل درمان میشه؟یا فقط بهبود پیدا میکنه؟2.به چه پزشکی مراجعه کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
تست BTA stat

درود خدمت جناب دكتر
شركت بنده نماينده محصول BTA stat جهت تشخيص پليپ مثانه در ايران است. خواستم ببينم جنابعالي به استفاده از اين روش به عنوان روشي غير تهاجمي و سريع جهت تشخيص پليپ و كانسر مثانه اعتقادي داريد و ايا گسترش انرا توصيه ميكنيد؟ ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
9
مثانه

سلام من دختری ۲۲ساله و متاهل هستم
چند روز در ادراری که از مثانه‌م خارج میشه خون وجود داره،روز اول رنگش قرمز بود و همراه ادرارم دو تا سنگ ریزه خیلی کوچیک ازم خارج شد،اما الان فقط رنگ ادرارم تیره‌س و در آخر ازم یکی دو قطره خون می‌ریزه،خیلی اون لحظه درد دارم
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
علت درد بیضه ها و زیر شکم

سلام بنده یکدفعه درد جفت بیضه تا زیر شکم و کشاله ران پیدا کردم و این درد گاهی اوقات اتفاق میفتد مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 38 بعدی » همه

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی و بهینه سازی شده توسط تیم طراحی همیارسیستم