نمایش منوی کناری

علائم و علل سرطان مثانه

انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

مثانه عضوی است بادکنکی شکل که در ناحیه لگن قرار گرفته و ادرار را در خود ذخیره می کند. سرطان مثانه سرطانی است که در مثانه شروع به رشد می کند.

سرطان مثانه بیشتر اوقات از سلول هایی که سطح داخلی مثانه را پوشانده اند شروع می شود. سرطان مثانه بطور بارز افراد مسن تر را مبتلا می کند اگرچه در هر سنی می تواند رخ دهد.

بخش اعظم سرطان های مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند یعنی زمانی که سرطانه مثانه تا حد قابل توجهی قابل درمان است. با اینحال، حتی سرطان مثانه در مراحل اولیه نیز احتمال دارد عود کند. به همین دلیل، بیماران با سرطان مثانه اغلب بایستی بعد از درمان از نظر احتمال عود سرطان مثانه با تست هایی تحت نظر باشند.

تکرر ادرار

علائم سرطان مثانه

علائم سرطان مثانه شامل موارد زیر می باشد:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری) – ادرار ممکن است قرمز روشن یا قهوه ای رنگ باشند. گاهی ادرار ظاهری نرمال دارد، اما ممکن است خون را در آزمایش میکروسکوپیک ادرار تشخیص دهند.
 • تکرر ادرار
 • ادرار کردن دردناک
 • درد کمر
 • درد لگن

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟

اگر هر علامت و نشانه ای مانند وجود خون در ادرار باعث نگرانی شما شد، حتما زمان ملاقاتی را با پزشک خود ترتیب دهید.

علل سرطان مثانه

علت سرطان مثانه همیشه روشن نیست. از علل زمینه ای سرطان مثانه می توان به سیگار کشیدن، عفونت انگلی، قرار گرفتن در معرض اشعه و مواد شیمیایی اشاره کرد.

وقتی که سلول های مثانه بصورت غیر طبیعی شروع به رشد کنند سرطان مثانه بروز می کند. بجای رشد و تقسیم سلولی در یک نظم مشخص، در سلول ها جهشی رخ داده که باعث رشد خارج از کنترل و فنا ناپذیر سلول ها می شود.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سول های مثانه می توانند سرطانی شوند. نوع سرطان مثانه براساس نوع سلولی که در مثانه سرطانی می شود تعیین می گردد. نوع سرطان مثانه تعیین می کند که چه نوع درمانی بهترین گزینه درمانی برای آن می باشد.

انواع سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه شامل:

# سرطان (کارسینوما) سلول ترانزیشنال

 سرطان سلول ترانزیشنال در سلول هایی که سطح داخلی مثانه را می پوشانند رخ می دهد. وقتی مثانه پر است سلول های ترانزیشنال منبسط شده و زمانی که مثانه خالی است منقبض می شوند.همین نوع سلول ها سطح داخلی حالب ها و پیشابراه را نیز پوشاند ه اند، و تومورها در این نواحی نیز می توانند ایجاد شوند. سرطان سلول های ترانزیشنال شایع ترین نوع سرطان مثانه می باشد.

# سرطان (کارسینوما) سلول سنگفرشی

 سلول های سنگفرشی در واکنش به عفونت و التهاب در مثانه ایجاد می شوند. با گذشت زمان، آن ها ممکن است سرطانی شوند. سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در اکثر ممناطق دنیا نادر است. اما در بخشی از جهان که نوع خاصی از عفونت انگلی (به نام عفونت شیستومیازیس) یک علت شایع عفونت های مثانه است، سرطان سلول های سنگفرشی شایع تر است.

# آدنوکارسینوما

 آدنوکارسینوما از سلول ها سازنده غدد ترشح کننده موکوس در مثانه منشا می گیرند. آدنوکارسینومای مثانه نیز نادر است.

بعضی از سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می باشند.

عوامل خطر

عواملی که می تواند خطر سرطان مثانه را در شما افزایش دهند شامل:

# سیگار کشیدن

 کشیدن سیگار، سیگار برگ، پیپ و قلیان ممکن است خطر سرطان مثانه را با تولید مواد شیمیایی و تجمع آن در ادرار افزایش دهد. وقتی شما سیگار می کشید مواد شیمیایی در دود سیگار در بدن تغییراتی ایجاد کرده و بخشی از آن در ادرار دفع می شود. این مواد شیمیایی مضر ممکن است باعث آسیب سلول های پوششی مثانه شده، که می تواند خطر بروز سرطان را در شما افزایش دهد.

# افزایش سن

 خطر سرطان مثانه با افزایش سن در شما افزایش می یابد. سرطان مثانه در هر سنی می تواند رخ دهد، اما ندرتا در افراد جوان تر از ۴۰ سال بروز می کند.

# سفید پوست بودن

 خطر بروز سرطان مثانه در سفیدپوستان بیشتر از دیگر نژادها می باشد.

# جنس مذکر

 احتمال بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است.

# قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

 کلیه نقش کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون شما و انتقال آن به مثانه بازی می کند. به همین خاطر، تصور می شود بعضی مواد شیمیایی خاص ممکن است باعث افزایش خطر سرطان مثانه شوند. مواد شیمیای که خطر سرطان مثانه را افزایش مس دهند شامل آرسنیک و مواد شیمیایی به کار رفته در تولید رنگ، لاستیک، چرم، پارچه ها و محصولات رنگی می باشند.

# سابقه درمان سرطان

 درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید باعث افزایش خطر سرطان مثانه در شما می شود. افرادی که تحت درمان رادیوتراپی (پرتو درمانی) در ناحیه لگن برای سرطان قبلی خود قرار می گیرند در معرض خطر بیشتری برای بروز سرطان مثانه هستند.

# مصرف یک داروی خاص دیابت

افرادی که داروی دیابت pioglitazone (Actos) برای بیشتر از یکسال قرار می گیرند خطر بیشتری برای سرطان مثانه دارند. دیگر داروهای دیابت حاوی pioglitazone شامل ترکیب pioglitazone و متفورمین با نام تجاری (Actoplus Met) و ترکیب pioglitazone و glimepiride با نام تجاری (Duetact) می باشند.

# التهاب مزمن مثانه

 عفونت ها یا التهابات (سیستیت) مزمن یا مکرر مثانه، مانند آن چیزی که ممکن است در استفاده طولانی مدت از سوند ادراری رخ دهد، ممکن است خطر سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهد.. در بعضی از مناطق جهان، سرطان سلول سنگفرشی با التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت انگلی شیستوزومیازیس ارتباط دارد.

# سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

 اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال بیشتری دارد تا مجدد مبتلا شوید. اگر یک یا بیشتر از خویشاوندان بی واسطه شما سابقه سرطان مثانه دارند، خطر بروز بیماری در شما افزایش می یابد، اگرچه پخش شدن سرطان مثانه در خانواده ها نادر است. سابقه خانوادگی سرطان غیر پولیپوز کولورکتال (نوعی سرطان روده بزرگ)، که سندروم لینچ Lynch syndrome نیز نامیده می شود، می تواند خطر سرطان سیستم ادراری را علاوه بر روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضای بدن در شما افزایش دهد.

عوارض سرطان مثانه

 • سرطان مثانه اغلب عود می کند. به همین دلیل، افراد با سرطان مثانه اغلب بایستی سال ها بعد از درمان موفقیت آمیز نیز تحت پیگیری باشند. نوع آزمایشات و دفعات آن به نوع سرطان مثانه شما و نوع درمان بستگی دارد.
 • از پزشک خود بخواهید که طرح و جدول پیگیری شما را برای تان ترسیم کند. عموما پزشک توصیه می کند داخل پیشابراه و مثانه شما هر سه تا شش ماه برای چند سال اول بعد از درمان توسط دستگاه مخصوصی دیده شود (سیستوسکوپی). بعد از آن ممکن است هر سال یک بار سیستوسکپی شوید. پزشک ممکن است آزمایشات دیگری در فواصل مختلف به شما توصیه کند.
 • بیماران با سرطان های پیشرونده ممکن است آزمایشات را با فواصل کم تری انجام دهند. و در آن هایی که سرطان پیشروی کمتری دارد ممکن است فواصل بین آزمایشات طولانی تر باشد.

 

درمان تبخال تناسلی

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم و نشانه هایی داشتید که شما را نگران کرده، حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشک معالج شما ممکن است آزمایشات و اقداماتی را برای بررسی علت علائم و نشانه های شما درخواست کند.

اگر پزشک خانوادگی تان شک کرد که شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، شما را به ارولوژیست ارجاع خواهد داد. گاهی اوقات هم نیاز به مراجعه به بعضی متخصص های دیگر مثل اونکولوژیست هست.

از آنجائی که وقت ویزیت شما با پزشک محدود است، و از آنجائی که مطالبی زیادی در این ملاقات بایستی مطرح شود، لذا آمادگی قبلی برای این ملاقات ایده ی خوبی است. در اینجا بعضی اطلاعات که به آمادگی شما کمک می کند و آن چیزی که می بایستی از پزشک تان انتظار داشته باشید ارائه می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • هر علامتی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید، حتی علائمی که به نظر می رسد به انگیزه مراجعه شما برای مراجعه به پزشک ارتباط ندارد.
 • اطلاعات کلیدی شخصی خود را یادداشت کنید، شامل استرس های شدید و تغییرات اخیر در زندگی.
 • فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، از جمله فهرستی از ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید، گاهی اوقات به یاد آوردن همه اطلاعات در زمان ملاقات مشکل می باشد. فردی که همراه شما هست ممکن است بعضی مطالبی را که شما فراموش کرده اید به یاد شما بیاورد.
 • سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید یادداشت کنید.

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است لذا تهیه فهرستی از سوالات می تواند به شما در استفاده بهینه از زمان کمک کند. سوالات را براساس میزان اهمیت اولویت بندی کنید. بعضی از سوالات اساسی در مورد سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • آیا من سرطان مثانه دارم؟
 • سرطان من در چه مرحله ای است؟
 • آیا من نیاز به آزمایشات بیشتری دارم؟
 • چه روش های درمانی برای من وجود دارد؟
 • آیا درمان ها می توانند سرطان مثانه من را بطور کامل بهبود بخشند؟
 • خطرات بالقوه هر روش درمانی چیست؟
 • به نظر شما بهترین روش درمانی برای من چیست؟
 • آیا من به ملاقات با متخصص دیگری هم نیاز دارم؟
 • برنامه درمانی من در آینده چگونه خواهد بود؟
 • هزینه های درمانی من به چه میزان است و آیا تحت پوشش بیمه هست؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از پزشک آماده کرده اید، از بیان هر سوال دیگری که در طول ملاقات به ذهنتان می رسد تردید نکنید.

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک احتمالا سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به سوالات این فرصت را در اختیار شما خواهد گذاشت تا نقطه نظرات جدیدی را مطرح کنید. سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده است؟
 • علائم دائمی است یا گاهی بروز می کند؟
 • شدت علائم شما چقدر است؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بدتر می کند؟

در ادامه با تشخیص و درمان سرطان مثانه آشنا شوید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

علائم و علل سرطان مثانه
۴٫۵ (۹۰%) ۲ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
سرطان مثانه

پدرم 81سرطان مثانه دارن 10 روز پیش لیز رشده است پزشک برای ادامه درمان ایمونو تراپی پیشنهاد داده نظر شما چیه مشاهده پاسخ دکتر
2
فولنس و

سلام جناب دکتر به پیوست جواب سونو مادرم ارسال میشود لطفا راهنمایی کنید نگران هستیم مشاهده پاسخ دکتر
3
تکرر و بی اختیاری ادرار کودکان

با سلام و دورود، دختری ۷ ساله دارم. حدود یکسال پیش تکرر ادرار گرفت و هر ۴۰ دقیقه یکبار به دستشویی میرفت. آزمایش کشت ادرار و عکس رنگی هیچ مشکلی را نشان نداد. فقط سونوگرافی التهاب مثانه و ضخامت به اندازه ۴ میلی متر را نشان داد یک ماه داروی بلادونا مصرف کرد بهبود یافت، پس از شش ماه دوباره هر ۱/۵ ساعت یکبار به دستشویی میرفت و دوباره بیماری نه به شدت گذشته برگشت. یک ماه قرص detention مصرف کرد بهتر شد ولی الان همیشه چند قطره ادرار ازش بی اختیار خارج میشه و دو بار هم در حین تماشای کارتون شلوارش رو خیس کرد. خیلی نگران ام، ترا به خدا مرا راهنمایی کنید. مشاهده پاسخ دکتر
4
بهد از یکبار تخلیه 35 سی سی ادرار در مثانه باقی میماند

سلام مجدد.من 36 37 سالمه و مجردم.خود ارضایی هم دارم و گاهی سکس هم میکنم ولی معمولا بعد از سکس یا خودارضایی ادرار میکنم که میله تخلیه بشه.معمولا با خوردن اب بطور طبیعی در روز 5 تا 8 بار ادرار میکنم.شبها موقع خواب بار اول میرم ادرار میکنم ولی همین که از دستشویی در میام دوباره احساس میکنم کامل تخلیه نشده و در میله ادرار مونده و میرم دستشویی اما بارهای بعد خیلی ضعیف و بعضی اوقات چند قطره میاد و تموم میشه(اونم با تمرکز کردن و زور زدن من) دو بار این کارو میکنم و میخوابم و تاصبح دیگه احساس ادرار ندارم.در طول روز هم گاهی بعد از اینکه ادرار میکنم احساس میکنم کامل تخلیه نشده و احساس میکنم دوباره باید برم دستشویی و گاهی هم میرم اما چند قطره میاد و اونم با تمرکز کردن من.دکتر اورولوژی آزمایش سونو و ادرار نوشت که عکسشو واستون میفرستم.حجم مثانه قبل تخلیه 310 و بعد از یکبار تخلیه 35 هست.تا جایی که یادم میادالان حدود 1 سالی هست اینجوری شدم.ابتدای ادرارم هم معمولا دوشاخه میشه و گاهی مدت زمان دوشاخه بودن بیشتر میشه(که بابت این دوشاخه شدن شک کرده بودم به وجود ضایعه زگیلی در داخل مجرا چون قبلا تجربه زگیل تناسلی رو داشتم که البته درمان کردم و هیچوقت در مجررا یا نزدیک مجرا هم نبودند) و بابت عدم وجود زگیل در مجرا تست پی سی آر از چند قطره اول ادرار که در صبح و در اولین ادرار گرفته میشه رو هم دادم که هنوز جوابش نیامده.البته وقتی نوک مجرا رو با انگشت نگه میدارم ادرارم دوشاخه نمیشه و بصورت یک شاخه خارج میشه.دکتر ارولوژم قرص ترازوسین 2 رو داده که هر 12 ساعت یه نصفه بخورم و گفت یک ماه بعد دوباره بیا.
آیا من پروستاتم بزرگ شده؟مشکل از کجاست؟استرسه؟یا مثانه چه مشکلی داره؟چی باید بخورم و چی نخورم؟این برای همیشه هست و باید بهش عادت کنم یا مشکلی گذراست و میشه درست بشه؟آیا این همون پروستات در آقایونه که درمان قطعی نداره و در نهایت منجر به جراحی میشه؟آیا با گذر زمان شدیدتر هم میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
مثانه عصبی

سلام دکتر.
فرق مثانه پرکار با مثانه عصبی چیه؟ مثانه عصبی چجوری مشخص میشه؟ با نوار مثانه ؟ میخوام ازش برای معافیت پزشکی استفاده کنم. ممنون
میخوام ببینم اگه مثانه عصبی دارم ازش برای معافیت پزشکی استفاده کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
6
تشخیص نوع و درمان سرطان مثانه

سلام آقای دکتر خسته نباشید در آزمایش یک توده هیپراکو به ابعاد 9* 16 mm در کف مثانه و یک توده هیپراکو به ابعاد 12*18 mm و در دیواره سمت راست مثانه نیز یک توده به قطر 12 mm و حجم پروستات در حد 26 cm دیده شده سرطان از نوع بدخیمه یا خوش خیم درمانش چیه لطفا کمک کنید مشاهده پاسخ دکتر
7
حبس ادراری

سلام خانم ۲۴ ساله ام که ۱۶ روز پیش زایمان طبیعی داشتم و بعد از زایمان دچار حبس ادرار شدم ، با توجه به جواب سونوگرافی ۳۸۰ سی سی باقیمانده ادرار دارم و عفونت ادراری هم ندارم ،پزشک متخصص با توجه به شیردهی نوزادم دارویی تجویز نکردند ،خواستم بدونم ایااین حبس ادراری به مرور زمان درمان میشه یا حتما باید دارو مصرف شه ؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
8
درد بیضه

بیماری های مثانه
با سلام و خسته نباشید بنده در یکی از حرکات بدنسازی که انجام دادم به قسمت ناحیه شکم به پایین فشار آمد بعد از ورزش که به دستشویی رفتم دانه های قرمز رنگی از ادرارم خارج شد و بعد از آن انگار بیضه باد کرده باشد مثلا زمانی که پاهایت را به هم بچسبانی احساس فشار در بیضه احساس میکنم و جالب اینجاست که هیچ ورم یا التهابی روی بیضه نیست ولی وقتی بار سنگین بلند میکنم یا دویدن انجام میدهم ازقسمت رگ انتهای بیضه تا سمت بیضه درد می کند میخواستم بدانم علت چیست ؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
تکرر ادرار

سلام
خانمی هستم 25 ساله
دو زایمان طبیعی داشتم
چهار سالی هست که بعد از دستشویی، قطره قطره ازم ادرار میاد و معمولا بعد از یه مدت خوب میشه.
زود به زود دستشویی میرم، و اگه دیر، برم دستشویی، ادرارم قطره قطره میاد.
اگه شب بیدار نشم، برا دستشویی بیدار نمیشم.
سونوگرافی از کلیه و مثانه گرفتم مشکلی نبود.
آزمایش ادرار هم گرفتم مشکلی نبوده..
پیشاپیش از شما متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
10
عفونت مکرر مثانه

سلام.سپاسگزارم از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید.
آقای دکتر مدت ۳ سال است مرتب به عفونت مثانه مبتلا میشوم ؛پزشکان هیچ دلیلی برای مشکل من پیدا نمیکنند.باکتری ها هر بار متفاوت هستند و با انتی بیوتیک از بین میروند اما باکتری (انتروکوکوس)مرتب بر میگردد به سیپرو و اموکسی سیلین مقاوم شده است پزشکان اینجا هیچ انتی بیوتیک دیگری برای من تجویز نمیکنند و نظرشان این است که ممکن است به دیگر انتی بیوتیک ها مقاوم شود.برای درمان و خلاص شدن از این وضعیت چه درمانی پیشنهاد میدهید؟به دلیل عفونت های مکرر؛ مثانه را نمیتوانم کامل تخلیه کنم و اخر ادرار را باید با زور زدن دفع کنم موقع زور زدن درد تیزی در مجرا دارم و ادرار قطع و وصل میشود. در تست یورودینامیک برای تخلیه مثانه پرستار از سوند بزرگ استفاده کردنند حس میکنم مجرا ملتهب و زخم شده است اما بعد از برداشت سوند خون در ادرار ندیدم. بعد از سوند گذاری در هنگامی که برای تخلیه اخر ادرار زور میزنم در قسمتی از مجرا احساس درد تیزی دارم.البته در زمان وارد کردن سوند درد و سوزش بسیار زیاد داشتم و مقاومت میکردم که ایشون بدون توجه به درد من ؛سوند را با فشار و زور وارد کردند.
متاسفانه به نظر من؛ پزشکان اینجا حاذق نیستند و تا به حال مشکل من را حل نکرده اند.
ایا امکان اسیب در سوند زدن بدون خون ریزی وجود دارد؟
لطفا راهنمایی بفرمایید من با شرایطی که در اینجا دارم از چه انتی بیوتیکی برای درمان استفاده کنم؟
متشکرم.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 50 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم