نمایش منوی کناری

علائم و علل سرطان مثانه

انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

مثانه عضوی است بادکنکی شکل که در ناحیه لگن قرار گرفته و ادرار را در خود ذخیره می کند. سرطان مثانه سرطانی است که در مثانه شروع به رشد می کند.

سرطان مثانه بیشتر اوقات از سلول هایی که سطح داخلی مثانه را پوشانده اند شروع می شود. سرطان مثانه بطور بارز افراد مسن تر را مبتلا می کند اگرچه در هر سنی می تواند رخ دهد.

بخش اعظم سرطان های مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند یعنی زمانی که سرطانه مثانه تا حد قابل توجهی قابل درمان است. با اینحال، حتی سرطان مثانه در مراحل اولیه نیز احتمال دارد عود کند. به همین دلیل، بیماران با سرطان مثانه اغلب بایستی بعد از درمان از نظر احتمال عود سرطان مثانه با تست هایی تحت نظر باشند.

تکرر ادرار

علائم سرطان مثانه

علائم سرطان مثانه شامل موارد زیر می باشد:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری) – ادرار ممکن است قرمز روشن یا قهوه ای رنگ باشند. گاهی ادرار ظاهری نرمال دارد، اما ممکن است خون را در آزمایش میکروسکوپیک ادرار تشخیص دهند.
 • تکرر ادرار
 • ادرار کردن دردناک
 • درد کمر
 • درد لگن

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟

اگر هر علامت و نشانه ای مانند وجود خون در ادرار باعث نگرانی شما شد، حتما زمان ملاقاتی را با پزشک خود ترتیب دهید.

علل سرطان مثانه

علت سرطان مثانه همیشه روشن نیست. از علل زمینه ای سرطان مثانه می توان به سیگار کشیدن، عفونت انگلی، قرار گرفتن در معرض اشعه و مواد شیمیایی اشاره کرد.

وقتی که سلول های مثانه بصورت غیر طبیعی شروع به رشد کنند سرطان مثانه بروز می کند. بجای رشد و تقسیم سلولی در یک نظم مشخص، در سلول ها جهشی رخ داده که باعث رشد خارج از کنترل و فنا ناپذیر سلول ها می شود.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سول های مثانه می توانند سرطانی شوند. نوع سرطان مثانه براساس نوع سلولی که در مثانه سرطانی می شود تعیین می گردد. نوع سرطان مثانه تعیین می کند که چه نوع درمانی بهترین گزینه درمانی برای آن می باشد.

انواع سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه شامل:

# سرطان (کارسینوما) سلول ترانزیشنال

 سرطان سلول ترانزیشنال در سلول هایی که سطح داخلی مثانه را می پوشانند رخ می دهد. وقتی مثانه پر است سلول های ترانزیشنال منبسط شده و زمانی که مثانه خالی است منقبض می شوند.همین نوع سلول ها سطح داخلی حالب ها و پیشابراه را نیز پوشاند ه اند، و تومورها در این نواحی نیز می توانند ایجاد شوند. سرطان سلول های ترانزیشنال شایع ترین نوع سرطان مثانه می باشد.

# سرطان (کارسینوما) سلول سنگفرشی

 سلول های سنگفرشی در واکنش به عفونت و التهاب در مثانه ایجاد می شوند. با گذشت زمان، آن ها ممکن است سرطانی شوند. سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در اکثر ممناطق دنیا نادر است. اما در بخشی از جهان که نوع خاصی از عفونت انگلی (به نام عفونت شیستومیازیس) یک علت شایع عفونت های مثانه است، سرطان سلول های سنگفرشی شایع تر است.

# آدنوکارسینوما

 آدنوکارسینوما از سلول ها سازنده غدد ترشح کننده موکوس در مثانه منشا می گیرند. آدنوکارسینومای مثانه نیز نادر است.

بعضی از سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می باشند.

عوامل خطر

عواملی که می تواند خطر سرطان مثانه را در شما افزایش دهند شامل:

# سیگار کشیدن

 کشیدن سیگار، سیگار برگ، پیپ و قلیان ممکن است خطر سرطان مثانه را با تولید مواد شیمیایی و تجمع آن در ادرار افزایش دهد. وقتی شما سیگار می کشید مواد شیمیایی در دود سیگار در بدن تغییراتی ایجاد کرده و بخشی از آن در ادرار دفع می شود. این مواد شیمیایی مضر ممکن است باعث آسیب سلول های پوششی مثانه شده، که می تواند خطر بروز سرطان را در شما افزایش دهد.

# افزایش سن

 خطر سرطان مثانه با افزایش سن در شما افزایش می یابد. سرطان مثانه در هر سنی می تواند رخ دهد، اما ندرتا در افراد جوان تر از ۴۰ سال بروز می کند.

# سفید پوست بودن

 خطر بروز سرطان مثانه در سفیدپوستان بیشتر از دیگر نژادها می باشد.

# جنس مذکر

 احتمال بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است.

# قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

 کلیه نقش کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون شما و انتقال آن به مثانه بازی می کند. به همین خاطر، تصور می شود بعضی مواد شیمیایی خاص ممکن است باعث افزایش خطر سرطان مثانه شوند. مواد شیمیای که خطر سرطان مثانه را افزایش مس دهند شامل آرسنیک و مواد شیمیایی به کار رفته در تولید رنگ، لاستیک، چرم، پارچه ها و محصولات رنگی می باشند.

# سابقه درمان سرطان

 درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید باعث افزایش خطر سرطان مثانه در شما می شود. افرادی که تحت درمان رادیوتراپی (پرتو درمانی) در ناحیه لگن برای سرطان قبلی خود قرار می گیرند در معرض خطر بیشتری برای بروز سرطان مثانه هستند.

# مصرف یک داروی خاص دیابت

افرادی که داروی دیابت pioglitazone (Actos) برای بیشتر از یکسال قرار می گیرند خطر بیشتری برای سرطان مثانه دارند. دیگر داروهای دیابت حاوی pioglitazone شامل ترکیب pioglitazone و متفورمین با نام تجاری (Actoplus Met) و ترکیب pioglitazone و glimepiride با نام تجاری (Duetact) می باشند.

# التهاب مزمن مثانه

 عفونت ها یا التهابات (سیستیت) مزمن یا مکرر مثانه، مانند آن چیزی که ممکن است در استفاده طولانی مدت از سوند ادراری رخ دهد، ممکن است خطر سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهد.. در بعضی از مناطق جهان، سرطان سلول سنگفرشی با التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت انگلی شیستوزومیازیس ارتباط دارد.

# سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

 اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال بیشتری دارد تا مجدد مبتلا شوید. اگر یک یا بیشتر از خویشاوندان بی واسطه شما سابقه سرطان مثانه دارند، خطر بروز بیماری در شما افزایش می یابد، اگرچه پخش شدن سرطان مثانه در خانواده ها نادر است. سابقه خانوادگی سرطان غیر پولیپوز کولورکتال (نوعی سرطان روده بزرگ)، که سندروم لینچ Lynch syndrome نیز نامیده می شود، می تواند خطر سرطان سیستم ادراری را علاوه بر روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضای بدن در شما افزایش دهد.

عوارض سرطان مثانه

 • سرطان مثانه اغلب عود می کند. به همین دلیل، افراد با سرطان مثانه اغلب بایستی سال ها بعد از درمان موفقیت آمیز نیز تحت پیگیری باشند. نوع آزمایشات و دفعات آن به نوع سرطان مثانه شما و نوع درمان بستگی دارد.
 • از پزشک خود بخواهید که طرح و جدول پیگیری شما را برای تان ترسیم کند. عموما پزشک توصیه می کند داخل پیشابراه و مثانه شما هر سه تا شش ماه برای چند سال اول بعد از درمان توسط دستگاه مخصوصی دیده شود (سیستوسکوپی). بعد از آن ممکن است هر سال یک بار سیستوسکپی شوید. پزشک ممکن است آزمایشات دیگری در فواصل مختلف به شما توصیه کند.
 • بیماران با سرطان های پیشرونده ممکن است آزمایشات را با فواصل کم تری انجام دهند. و در آن هایی که سرطان پیشروی کمتری دارد ممکن است فواصل بین آزمایشات طولانی تر باشد.

 

درمان تبخال تناسلی

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم و نشانه هایی داشتید که شما را نگران کرده، حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشک معالج شما ممکن است آزمایشات و اقداماتی را برای بررسی علت علائم و نشانه های شما درخواست کند.

اگر پزشک خانوادگی تان شک کرد که شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، شما را به ارولوژیست ارجاع خواهد داد. گاهی اوقات هم نیاز به مراجعه به بعضی متخصص های دیگر مثل اونکولوژیست هست.

از آنجائی که وقت ویزیت شما با پزشک محدود است، و از آنجائی که مطالبی زیادی در این ملاقات بایستی مطرح شود، لذا آمادگی قبلی برای این ملاقات ایده ی خوبی است. در اینجا بعضی اطلاعات که به آمادگی شما کمک می کند و آن چیزی که می بایستی از پزشک تان انتظار داشته باشید ارائه می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • هر علامتی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید، حتی علائمی که به نظر می رسد به انگیزه مراجعه شما برای مراجعه به پزشک ارتباط ندارد.
 • اطلاعات کلیدی شخصی خود را یادداشت کنید، شامل استرس های شدید و تغییرات اخیر در زندگی.
 • فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، از جمله فهرستی از ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید، گاهی اوقات به یاد آوردن همه اطلاعات در زمان ملاقات مشکل می باشد. فردی که همراه شما هست ممکن است بعضی مطالبی را که شما فراموش کرده اید به یاد شما بیاورد.
 • سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید یادداشت کنید.

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است لذا تهیه فهرستی از سوالات می تواند به شما در استفاده بهینه از زمان کمک کند. سوالات را براساس میزان اهمیت اولویت بندی کنید. بعضی از سوالات اساسی در مورد سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • آیا من سرطان مثانه دارم؟
 • سرطان من در چه مرحله ای است؟
 • آیا من نیاز به آزمایشات بیشتری دارم؟
 • چه روش های درمانی برای من وجود دارد؟
 • آیا درمان ها می توانند سرطان مثانه من را بطور کامل بهبود بخشند؟
 • خطرات بالقوه هر روش درمانی چیست؟
 • به نظر شما بهترین روش درمانی برای من چیست؟
 • آیا من به ملاقات با متخصص دیگری هم نیاز دارم؟
 • برنامه درمانی من در آینده چگونه خواهد بود؟
 • هزینه های درمانی من به چه میزان است و آیا تحت پوشش بیمه هست؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از پزشک آماده کرده اید، از بیان هر سوال دیگری که در طول ملاقات به ذهنتان می رسد تردید نکنید.

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک احتمالا سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به سوالات این فرصت را در اختیار شما خواهد گذاشت تا نقطه نظرات جدیدی را مطرح کنید. سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده است؟
 • علائم دائمی است یا گاهی بروز می کند؟
 • شدت علائم شما چقدر است؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بدتر می کند؟

در ادامه با تشخیص و درمان سرطان مثانه آشنا شوید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

علائم و علل سرطان مثانه
۴٫۵ (۹۰%) ۲ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
حجم نرمال ادرار باقی مانده در مثانه

با سلام

پسر 7 ساله بنده از سوزش ادرار شکایت داشت.طبق نظر پزشک متخصص آزمایش کشت ادرار و سونوگرافی انجام شد .همه موارد نرمال بود به جز حجم باقی مانده ادرار در مثانه که 20 سی سی بود
نظر دکتر معالج این بود که این مقدار کمی بالاست اما با توجه به سایر موارد که نرمال هستن در این مقطع دارویی تجویز ننموند و چکاپ مرتب را توصیه نمودند
خواستم نظر شما را هم بدانم.
مشاهده پاسخ دکتر
2
تومور مثانه

سلام ، اقاي دكتر پدرم در ادرارشون خونريزي داشتن بعد از سونوگرافي توده اي رو نشون داد و نمونه برداري شد و جواب بيرپسي تومور بدخيم نشان داد ، پزشك دستور اسكن دادن در اسكن نشون داده شد كه تومور به اعضاي اطراف سرايت نكرده و فقط در بخشي از مثانه بافت عضلاتي مثانه را درگير كرده ، با توجه به اينكه ايشون سيزده سال پيش عمل قلب باز انجام دادن و ديابت هم دارن الان بهترين راه براي درمان ايشون چي ميتونه باشه ؟ ايا امكانش هست با ليزر و به روش سوزاندن از بين بره يا حتما بايد مثانه برداشته بشه ؟
ايشون ساكن شمال ايران هستن ايا بهتره براي درمان به تهران مراجعه كنند ؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
بی اختیاری ادراری

باسلام من دو سه هفته ای است که مبتلا به بی اختیاری ادراری هستم 22 ساله هستم منتها بی اختیاری بنده همیشه نیست و بیشتر مواقع ک چایی بنوشم و اینکه عطسه اینا منجر میشه ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
تکرر ادرار

با عرض سلام و خسته نباشید ،‌جناب دکتر بنده چند وقته پیش سوالی مطرح کردم که شما لطف کردید و در جواب اون برای توضیحات بیشتر سوالاتی پرسیدید ،‌به علت مشکل جدی که برام پیش اومد نتونستم پاسخگو باشم ،‌بعد از این مدت هم که به سایت مراجعه کردم متوجه شدم که وضعیت سوال بنده به صورت بسته در اومده است و به خاطر همین مجددا اقدام به ثبت سوال جدید نمودم ،‌من در اینجا هم سوال خودم و هم سوالاتی را که شما پرسیده بودید مطرح میکنم :
سوال بنده :‌با سلام و عرض خسته نباشید ، جناب دکتر مادر من 68 سالشه مشکل تکرر ادرار داره ، به طوری که گاهی نمیتونه خودشو به دستشویی برسونه و اینکه نوار مثانه انجام داده و یه دکتر نظرش این بوده که باید عمل بشه ، ممکنه نظر جنابعالی با دیدن نوار مثانه خلاف این باشه ؟ و بشه بدون عمل و خوردن دارو مشکل برطرف بشه؟ در حال حاضر دارویی برای مشکلش مصرف نمیکنه، با توجه به مشکلات نمیتونه عمل کنه
پاسخ سوالات شما :‌
سابقه بیماری مثل دیابت : خیر بیماری خاصی ندارند
وزن :‌90 کیلو
سابقه جراحی :‌ رحمشونو در آوردن
تعداد زایمان : طبیعی یا سزارین : 4 زایمان داشتن ، 3 تای اول طبیعی آخری سزارین
عکس نوار مثانه هم خواسته بودید که ضمیمه شد
مشاهده پاسخ دکتر
5
عفونت مکرر مثانه

سلام.
اقای دکتر خانومی ۲۵ ساله و متاهل هستم .۳ سال است هر ۴ ماه یک بار به عفونت مثانه مبتلا میشوم.در ۶ ماه اخیر مرتب هر ماه به عفونت شدید مثانه مبتلا میشوم.تا زمانی که از انتی بیوتیک استفاده میکنم سوزش و علائم تا حدودی بر طرف میشود اما با قطع انتی بیوتیک دوباره شروع میشود. ازمایش کشت ادرار انجام دادم و دوباره باکتری و گلبول سفید و خون در ادرار وجود داشت.
در ۲ سال اول سیپروفلاکسسین ۵۰۰ روزی ۲ عدد استفاده میکردم به مدت ۱۰ روز و مشگل بر طرف میشد اما ۶ ماه اخیر بعد از ۱ هفته از قطع انتی بیوتیک و یا در زمان درمان به گونه ای جدید از باکتری ها مبتلا میشوم باکتری ها به سیپرو مقاوم شده اند.به مدت ۲۰ روز اموکسیسیلین ۵۰۰ روزی ۳ عدد استفاده میکردم در طول درمان علایم شدید ظاهر شد من به درمان ادامه دادم تا دو هفته بعد از درمان به عفونت شدید مثانه مبتلا شدم و نوع باکتری ای-کولای تشخیص داده شد.
خون و لخته خون دفع میشد و مواد سفید مانند گچ در ادرار وجود داشت در پیشابراه به شدت سوزش داشتم حس میکردم پیشابراه زخم شده است.
سی تی اسکن و سونوگرافی انجام دادم و مشگلی نبود.
به مدت ۵ روز۶ دوز سفتریاکسون ۱ گرم تزریق کردم.و ۱۴ روز ماکروبید ۱۰۰ روزی ۲ عدد بعد از ۲ هفته کشت ادرار انجام دادم باکتری که قبل از ای-کولای داشتم بر گشته بود و باز هم ماکروبید ۱۰۰ روزی ۲ عدد به مدت ۱۴ روز.از روزی که به ای ـ کولای مبتلا شدم در طول درمان تا به حال اخر ادرار را با فشار اوردن به خودم تخلیه میکردم ادرار قطع میشود و من باید چند سی سی دفع کنم و این کار را باید ۵ مرتبه انجام دهم و گاهی کمی ادرار در مثانه باقی میماند که باعث تیر کشیدن و سوزش در ناحیه پیشابراه میشود و گاهی اوقات تیر کشیدن لحظه ای در ناحیه پیشابراه دقیقا پشت کلیتوریس را دارم.نوع باکتری ها روده ای است.همسرم کشت ادرار انجام دادن و ایشون باکتری نداشتند.بهداشت فردی را کاملا رعایت میکنم.
سیستوسکوپی انجام دادم گفتن همه چی نرماله و سفالکسین ۵۰۰ تجویز کردن در موقع نیاز مصرف کنم.اقای دکتر ایا احتمال تنگی پیشابراه هست که ایشون تشخیص نداده باشند؟علت باقی ماندن ادرار در مثانه و عفونت های مکرر من چیست ؟چرا بعد از عفونت شدید مثانه اخر ادرارم را نمیتوانم کامل تخلیه کنم و باید به خودم فشار بیاورم؟ اگر تنگی مجرا نیست علایم چه بیماری است؟برای رفع این مشگل تشخیص شما چیست؟
لطفا راهنمایی بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
6
سرطان مثانه

سلام:حدود یه ماهی هست که متوجه شدیم پدرم سرطان مثانه دارد بیست روز پیش عمل کردن دوتا غده داخل مثانه بودبرداشتن الان هم دکترشش تا آمپول داده که به مدت شش هفته تزریق کنه دکترگفت بعدشش هفته اگه آمپول جواب نداد بایدعمل کنن ومثانه روبردارن واحتمال اینکه تاآخرعمرسوند وصل باشه هست سن پدرم هم پنجاه ووهارسال هست خاستم ببینم این سرطان کشنده است وخدای نکرده اگه کشنده هست چندسال طول میکشد دکترش هم جناب دکترعیسئ پورهستن مشهد لطفآکامل جواب بدید هم خوشبینانه شوبفرمایید هم بدبینانه به خدا خیلی نگران هستیم
اگه نیازبه عمل وبرداشت مثانه باشه غیرازسوندهیچ راهی نداره واسه خروج ادرار.
اگه به دکتردیگه یاکشوردیگه مراجعه کنیم در رونددرمان تعسیرگذارهست یانه
ببخشید وقتتون رومیگیرم
مشاهده پاسخ دکتر
7
این که نیاز به نوار و عکس رنگی از مثانه هست

سلام.یک ماه پیش ادرار دختر سه ساله ام خون شد.ازمایش ادرار دادیم که گفتن عفونت شدید و دفع پروتئین داره و خون مشاهده شده.سفکسیم بهش دادم هفت روز و دکتر گفتن دوباره بعد سه روز ازمایش تکرار و سونوگرافی بشه.پیش دکتر اورولوژی اطفال بردمش و گفت باید یکماه سفالکسین بخوره و دوباره در حین خوردن سفالکسین ازمایش بده که خون در ادرارش تریس بود.حالا میخوام نظرتونو بدونم مشاهده پاسخ دکتر
8
تومور مثانه

سلام آقاي دكتر
همسر بنده در مثانه اش تومور داشت كه سيستوسكوپي شد وتومور طبق فيلم ارسالي برداشته شد جواب پاتولوژي هم خدمتتان ارسال ميكنم ضمنا سي تي قبل از عمل نشان ميداد كه به عضله نفوذ دارد ولي پاتولوژي چيز ديگري ميگويد.آيا با توجه به اين نتايج قابل درمان است ؟بيماريش چطور است؟
دكتر گفته ماهي يكبار ميتومايسن استفاده شود(داخل مثانه بيست عدد)وسونوگرافي وسيتولوژي ماهيانه انجام شود
مشاهده پاسخ دکتر
9
مثانه وديدن خون در ادرار

باسلام وتشكر بابت پاسخ قبلي حضرتعالي ، جناب دكتر عزيز اياچنانچه نتيجه تست NMp22 منفي باشد ، ايا ميتوان اطمينان داشت كه وجود خون در ادرار نشانه سرطان مثانه نيست ؟ در صورتيكه نتيجه پروستات هم خوب باشد وازاين بابت هم مشگلي نباشد ، لطفا بفرماييد ضريب اطمينان چند درصد است؟كه مثانه سرطاني نيست ؟ببخشيد چون از كانادا تماس ميگيرم امكان حضور محضرتان رو ندارم ، ولي بزودى در تهران مزاحم خواهم شد ، جاودان ، باتشكر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
10
مثانه

با سلام خدمت دكتر بزرگوار ، پيرو پرسش قبلي چنانچه خون در ادرار بصورت علني ديده نشود واز چهار مورد ازمايش خون اخير دو مورد ان وجود خون ميكروسكوپي در ادرارمتناوباً گزارش شده ،ايا باتست NMp22 ويا روشهاى كم عوارض ديگر ميتوان غربالگرى سرطان مثانه را تشخيص داد واز تست سيستوسكپي صرف نظر كرد؟البته سن بيمار 64 سال ميباشد ،با تشكر فراوان از زحمات جنابعالي، مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 46 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم