نمایش منوی کناری

علائم و علل سرطان مثانه

انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

مثانه عضوی است بادکنکی شکل که در ناحیه لگن قرار گرفته و ادرار را در خود ذخیره می کند. سرطان مثانه سرطانی است که در مثانه شروع به رشد می کند.

سرطان مثانه بیشتر اوقات از سلول هایی که سطح داخلی مثانه را پوشانده اند شروع می شود. سرطان مثانه بطور بارز افراد مسن تر را مبتلا می کند اگرچه در هر سنی می تواند رخ دهد.

بخش اعظم سرطان های مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند یعنی زمانی که سرطانه مثانه تا حد قابل توجهی قابل درمان است. با اینحال، حتی سرطان مثانه در مراحل اولیه نیز احتمال دارد عود کند. به همین دلیل، بیماران با سرطان مثانه اغلب بایستی بعد از درمان از نظر احتمال عود سرطان مثانه با تست هایی تحت نظر باشند.

تکرر ادرار

علائم سرطان مثانه

علائم سرطان مثانه شامل موارد زیر می باشد:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری) – ادرار ممکن است قرمز روشن یا قهوه ای رنگ باشند. گاهی ادرار ظاهری نرمال دارد، اما ممکن است خون را در آزمایش میکروسکوپیک ادرار تشخیص دهند.
 • تکرر ادرار
 • ادرار کردن دردناک
 • درد کمر
 • درد لگن

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟

اگر هر علامت و نشانه ای مانند وجود خون در ادرار باعث نگرانی شما شد، حتما زمان ملاقاتی را با پزشک خود ترتیب دهید.

علل سرطان مثانه

علت سرطان مثانه همیشه روشن نیست. از علل زمینه ای سرطان مثانه می توان به سیگار کشیدن، عفونت انگلی، قرار گرفتن در معرض اشعه و مواد شیمیایی اشاره کرد.

وقتی که سلول های مثانه بصورت غیر طبیعی شروع به رشد کنند سرطان مثانه بروز می کند. بجای رشد و تقسیم سلولی در یک نظم مشخص، در سلول ها جهشی رخ داده که باعث رشد خارج از کنترل و فنا ناپذیر سلول ها می شود.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سول های مثانه می توانند سرطانی شوند. نوع سرطان مثانه براساس نوع سلولی که در مثانه سرطانی می شود تعیین می گردد. نوع سرطان مثانه تعیین می کند که چه نوع درمانی بهترین گزینه درمانی برای آن می باشد.

انواع سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه شامل:

# سرطان (کارسینوما) سلول ترانزیشنال

 سرطان سلول ترانزیشنال در سلول هایی که سطح داخلی مثانه را می پوشانند رخ می دهد. وقتی مثانه پر است سلول های ترانزیشنال منبسط شده و زمانی که مثانه خالی است منقبض می شوند.همین نوع سلول ها سطح داخلی حالب ها و پیشابراه را نیز پوشاند ه اند، و تومورها در این نواحی نیز می توانند ایجاد شوند. سرطان سلول های ترانزیشنال شایع ترین نوع سرطان مثانه می باشد.

# سرطان (کارسینوما) سلول سنگفرشی

 سلول های سنگفرشی در واکنش به عفونت و التهاب در مثانه ایجاد می شوند. با گذشت زمان، آن ها ممکن است سرطانی شوند. سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در اکثر ممناطق دنیا نادر است. اما در بخشی از جهان که نوع خاصی از عفونت انگلی (به نام عفونت شیستومیازیس) یک علت شایع عفونت های مثانه است، سرطان سلول های سنگفرشی شایع تر است.

# آدنوکارسینوما

 آدنوکارسینوما از سلول ها سازنده غدد ترشح کننده موکوس در مثانه منشا می گیرند. آدنوکارسینومای مثانه نیز نادر است.

بعضی از سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می باشند.

عوامل خطر

عواملی که می تواند خطر سرطان مثانه را در شما افزایش دهند شامل:

# سیگار کشیدن

 کشیدن سیگار، سیگار برگ، پیپ و قلیان ممکن است خطر سرطان مثانه را با تولید مواد شیمیایی و تجمع آن در ادرار افزایش دهد. وقتی شما سیگار می کشید مواد شیمیایی در دود سیگار در بدن تغییراتی ایجاد کرده و بخشی از آن در ادرار دفع می شود. این مواد شیمیایی مضر ممکن است باعث آسیب سلول های پوششی مثانه شده، که می تواند خطر بروز سرطان را در شما افزایش دهد.

# افزایش سن

 خطر سرطان مثانه با افزایش سن در شما افزایش می یابد. سرطان مثانه در هر سنی می تواند رخ دهد، اما ندرتا در افراد جوان تر از ۴۰ سال بروز می کند.

# سفید پوست بودن

 خطر بروز سرطان مثانه در سفیدپوستان بیشتر از دیگر نژادها می باشد.

# جنس مذکر

 احتمال بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است.

# قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

 کلیه نقش کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون شما و انتقال آن به مثانه بازی می کند. به همین خاطر، تصور می شود بعضی مواد شیمیایی خاص ممکن است باعث افزایش خطر سرطان مثانه شوند. مواد شیمیای که خطر سرطان مثانه را افزایش مس دهند شامل آرسنیک و مواد شیمیایی به کار رفته در تولید رنگ، لاستیک، چرم، پارچه ها و محصولات رنگی می باشند.

# سابقه درمان سرطان

 درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید باعث افزایش خطر سرطان مثانه در شما می شود. افرادی که تحت درمان رادیوتراپی (پرتو درمانی) در ناحیه لگن برای سرطان قبلی خود قرار می گیرند در معرض خطر بیشتری برای بروز سرطان مثانه هستند.

# مصرف یک داروی خاص دیابت

افرادی که داروی دیابت pioglitazone (Actos) برای بیشتر از یکسال قرار می گیرند خطر بیشتری برای سرطان مثانه دارند. دیگر داروهای دیابت حاوی pioglitazone شامل ترکیب pioglitazone و متفورمین با نام تجاری (Actoplus Met) و ترکیب pioglitazone و glimepiride با نام تجاری (Duetact) می باشند.

# التهاب مزمن مثانه

 عفونت ها یا التهابات (سیستیت) مزمن یا مکرر مثانه، مانند آن چیزی که ممکن است در استفاده طولانی مدت از سوند ادراری رخ دهد، ممکن است خطر سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهد.. در بعضی از مناطق جهان، سرطان سلول سنگفرشی با التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت انگلی شیستوزومیازیس ارتباط دارد.

# سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

 اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال بیشتری دارد تا مجدد مبتلا شوید. اگر یک یا بیشتر از خویشاوندان بی واسطه شما سابقه سرطان مثانه دارند، خطر بروز بیماری در شما افزایش می یابد، اگرچه پخش شدن سرطان مثانه در خانواده ها نادر است. سابقه خانوادگی سرطان غیر پولیپوز کولورکتال (نوعی سرطان روده بزرگ)، که سندروم لینچ Lynch syndrome نیز نامیده می شود، می تواند خطر سرطان سیستم ادراری را علاوه بر روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضای بدن در شما افزایش دهد.

عوارض سرطان مثانه

 • سرطان مثانه اغلب عود می کند. به همین دلیل، افراد با سرطان مثانه اغلب بایستی سال ها بعد از درمان موفقیت آمیز نیز تحت پیگیری باشند. نوع آزمایشات و دفعات آن به نوع سرطان مثانه شما و نوع درمان بستگی دارد.
 • از پزشک خود بخواهید که طرح و جدول پیگیری شما را برای تان ترسیم کند. عموما پزشک توصیه می کند داخل پیشابراه و مثانه شما هر سه تا شش ماه برای چند سال اول بعد از درمان توسط دستگاه مخصوصی دیده شود (سیستوسکوپی). بعد از آن ممکن است هر سال یک بار سیستوسکپی شوید. پزشک ممکن است آزمایشات دیگری در فواصل مختلف به شما توصیه کند.
 • بیماران با سرطان های پیشرونده ممکن است آزمایشات را با فواصل کم تری انجام دهند. و در آن هایی که سرطان پیشروی کمتری دارد ممکن است فواصل بین آزمایشات طولانی تر باشد.

 

درمان تبخال تناسلی

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم و نشانه هایی داشتید که شما را نگران کرده، حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشک معالج شما ممکن است آزمایشات و اقداماتی را برای بررسی علت علائم و نشانه های شما درخواست کند.

اگر پزشک خانوادگی تان شک کرد که شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، شما را به ارولوژیست ارجاع خواهد داد. گاهی اوقات هم نیاز به مراجعه به بعضی متخصص های دیگر مثل اونکولوژیست هست.

از آنجائی که وقت ویزیت شما با پزشک محدود است، و از آنجائی که مطالبی زیادی در این ملاقات بایستی مطرح شود، لذا آمادگی قبلی برای این ملاقات ایده ی خوبی است. در اینجا بعضی اطلاعات که به آمادگی شما کمک می کند و آن چیزی که می بایستی از پزشک تان انتظار داشته باشید ارائه می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • هر علامتی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید، حتی علائمی که به نظر می رسد به انگیزه مراجعه شما برای مراجعه به پزشک ارتباط ندارد.
 • اطلاعات کلیدی شخصی خود را یادداشت کنید، شامل استرس های شدید و تغییرات اخیر در زندگی.
 • فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، از جمله فهرستی از ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید، گاهی اوقات به یاد آوردن همه اطلاعات در زمان ملاقات مشکل می باشد. فردی که همراه شما هست ممکن است بعضی مطالبی را که شما فراموش کرده اید به یاد شما بیاورد.
 • سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید یادداشت کنید.

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است لذا تهیه فهرستی از سوالات می تواند به شما در استفاده بهینه از زمان کمک کند. سوالات را براساس میزان اهمیت اولویت بندی کنید. بعضی از سوالات اساسی در مورد سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • آیا من سرطان مثانه دارم؟
 • سرطان من در چه مرحله ای است؟
 • آیا من نیاز به آزمایشات بیشتری دارم؟
 • چه روش های درمانی برای من وجود دارد؟
 • آیا درمان ها می توانند سرطان مثانه من را بطور کامل بهبود بخشند؟
 • خطرات بالقوه هر روش درمانی چیست؟
 • به نظر شما بهترین روش درمانی برای من چیست؟
 • آیا من به ملاقات با متخصص دیگری هم نیاز دارم؟
 • برنامه درمانی من در آینده چگونه خواهد بود؟
 • هزینه های درمانی من به چه میزان است و آیا تحت پوشش بیمه هست؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از پزشک آماده کرده اید، از بیان هر سوال دیگری که در طول ملاقات به ذهنتان می رسد تردید نکنید.

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک احتمالا سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به سوالات این فرصت را در اختیار شما خواهد گذاشت تا نقطه نظرات جدیدی را مطرح کنید. سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده است؟
 • علائم دائمی است یا گاهی بروز می کند؟
 • شدت علائم شما چقدر است؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بدتر می کند؟

در ادامه با تشخیص و درمان سرطان مثانه آشنا شوید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

علائم و علل سرطان مثانه
۴ (۸۰%) ۵ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
بیماری های مثانه

چند مدتی هست که دایم احساس ادرار دارم و وقتی میرم دستشویی احساس میکنم که ادرارم کامل تخلیه نشده و هر بار هم مقدار کمی ادرار دفع میکنم
چند روز پیش به متخصص زنان مراجعه کردم گفتند که دیواره مثانه ضخیم شده و قرص فنازومکس رو برام نوشتن
و از دیروز که شروع به خوردن قرص کردم خیلی زود زود نیاز به دستشویی دارم و میتونم بگم که از قبل هم وضعیتم بدتر شده
و اینکه آیا این مشکل من به همون ضخیم بودن دیواره مثانم برمیگرده یا اینکه چیز دیگه ای هست؟!
ممنووونم
علت ضخیم شدن دیواره مثانه چی هست و چه مشکلاتی رو به وجود میاره؟!
مشاهده پاسخ دکتر
2
مثانه

با سلام.
اقای دکتر ۴سال به طور مکرر مبتلا به عفونت مثانه میشدم ۳ ماه مرتب انتی بیوتیک استفاده کردم ۱ماه انتی بیوتیک رو قطع کردم و مشکلی نداشتم دوباره سوزش ادرار شروع شد ماه اول بارداری هستم ایا میتوانم از نیتروفورانتوئین استفاده کنم سونوگرافی کلیه و مثانه خدا رو شکر مشکلی نداشت.لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه برای همیشه این عفونت را درمان کنم؟ایا نیتروفورانتوئین در بارداری ایمن است.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
3
عفونت مثانه

با سلام.
اقای دکتر ۴سال به طور مکرر مبتلا به عفونت مثانه میشدم ۳ ماه مرتب انتی بیوتیک استفاده کردم ۱ماه انتی بیوتیک رو قطع کردم و مشکلی نداشتم امروز سوزش ادرار شروع شد هفته اول بارداری هستم ایا میتوانم از نیتروفورانتوئین استفاده کنم سونو گرافی کلیه و مثانه خدا رو شکر مشکلی نداشت.لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه برای همیشه این عفونت را درمان کنم؟استفاده از انتی بیوتیک نیتروفورانتوئین در دوران بارداری ایمن است باکتری فقط به این انتی بیوتیک حساس است.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
4
عفونت مثانه

با سلام.
اقای دکتر ۴سال به طور مکرر مبتلا به عفونت مثانه میشدم ۳ ماه مرتب انتی بیوتیک استفاده کردم ۱ماه انتی بیوتیک رو قطع کردم و مشکلی نداشتم امروز سوزش ادرار شروع شد هفته اول بارداری هستم ایا میتوانم از نیتروفورانتوئین استفاده کنم سونا گرافی کلیه و مثانه خدا رو شکر مشکلی نداشت.لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه برای همیشه این عفونت را درمان کنم؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
سوزش و درد

با سلام جناب دکتر، من 28 سالمه و شیش ماه پیش بعد از یک دوره دوچرخه سواری سنگین با یک زین غیر استاندارد سوزش ادرار گرفتم و مثانمم در سونوگرافی خوب تخلیه نمیشد، ازمایش ادرار دادم و در ادرارم مثبت یک خون مشاهده شد و بردم پیش فوق تخصص اورولوژی و گفتن باید سیستوسکوپی بشی و انجامم دادم گفتن چیزی نیست و فقط 30 تا قرص تامسولوسین دادن بهم و من هم نمیدونم چرا نخوردمشون، بعد از این ماجرا چند ماهی خوب بودم تا اینکه دوباره از عید سوزش ادرار دارم البته این بار کمی شکمم درد میکنه و بالای التمم بعضی موقع ها تیر میکشه و بعد از ادرار هم نوک الت بعضی موقع ها تیر میکشه، نمیدونم ایا از نخوردن اون 30 تا قرص شده؟ البته دکترا گفتن احتمالا روده تحریک پذیر هم دارم و جدیدا بعلت کم کاری تیرویید قرص لووتیروکسین هم میخورم، ایا میشه مثانم عصبی باشه یا پروستاتم ملتهب باشه؟ایا اون 30 قرص تامسولوسین رو که نخوردم بخورم؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مثانه

با سلام.
خانم ۲۸ ساله .اقای دکتر من ۱۰ ماه پیش به عفونت حاد مثانه مبتلا شدم با خون ریزی و سوزش زیاد در این ۱۰ ماه برای تخلیه باقیمانده ادرار باید زور بزنم ۶ بار این عمل را انجام میدهم تا تخلیه شود اول ادرار بدون زور زدن تخلیه میشود اما در اخر ادرار برای تخلیه کامل مشکل دارم.در حال حاضر روی انتی بیوتیک پروفیلاکسی هستم اما با وجود مصرف انتی بیوتیک باز هم مبتلا به عفونت شدم.دلیل تخلیه نشدن اخر ادرار چیست ایا تنگی مجرا است و یا مثانه ام فلج شده است.این مشکل بعد از عفونت حاد برای من ایجاد شد.
با تشکر از پاسختون
مشاهده پاسخ دکتر
7
مرحله بعد ⏪

با عرض سلام.
آقای دکتر در سونوگرافی انجام شده وجود یک سنگ 7میلیمتری در کالیس میانی کلیه راست همراه با اتساع کالیس مربوطه دیده شده.اولا آیا این سنگ خود بخود دفع میشود؟ یا نیاز به سنگ شکن دارد؟ثانیا بنده هیچ درد یانشانه ای نداشتم ولی به یکباره بدلیل وجود خون در ادرار( همراه با کمی سوزش) به پزشک متخصص داخلی مراجعه کردم که پس از سونوگرافی شکمی وجود سنگ مذکورو یک توده اکوژن وژتاتیو با ابعاد 17در11میلیمتر در سمت چپ کف مثانه اعلام شده است.
خواهشمندم بفرمایید توده اکوژن وژتاتیو یعنی چه وآیاپیگیری سریع نیاز است وخطرناک می باشد؟نیاز به عمل جراحی دارد؟هزینه آن چقدر است؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
درمان سرطان مثانه

با سلام و احترام، سوالم از خدمتتون اینه که سرطان مثانه(مرد، ۵۹ سال) اگر به عضله نفوذ کرده باشه ولی متاستاز به خارج از مثانه نداده باشه، با توجه به فرمایشات خودتون و دیگر پزشکان، درمان طلایی‌اش "رادیکال سیستکتومی" است، با توجه به اینکه برای من امکان رفتن به خارج از کشور هست، آیا این بهترین درمان در همه‌جای دنیاست یا درمانهای بهتر و جدیدتری در جای دیگه‌ای وجود داره؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
خون در ادرار

با سلام
آقاي دكتر من قبلا از شما در رابطه با مشاهده خون در ادرارم مشورت خواسته بود كه با توجه به شرح و حال توضيح داده شده توصيه به آزمايش سيتولوژي ادرار نموديد
بنده با مراجعه به كلينيك و توصيه پزشك سيستوسكپي شدم كه در آن مشخص شد مثانه من متورم و سيستيت( اگر اشتباه نكنم) مي باشد كه تصاوير را برايتان پيوست ميكنم
ميخواستم ببينم آيا نياز به انجام سيتولوژي هست يا نه؟
با تشكر

سوال قبل جهت يادآوري
با سلام
آقاي دكتر بنده ٣٣ سال دارم
حدود سه ماه قبل به صورت واضح در ادرارم خون قرمز پر رنگ مشاهده كردم پس از مراجعه به اورژانس بيمارستان هاشمي نژاد و انجام آزمايش ادرار معلوم شد مشكل نمي تواند عفونت باشد و بعد از آن سونوگرافي كليه و مثانه انجام دادم كه گزارش آن طبيعي بودن كليه ها و مثانه و نبود هرگونه سنگ و توده اي را نشان ميداد و تنها مختصري ديواره مثانه افزايش داشت. بعد از يكماه مجدد آزمايش ادرار و عملكرد كليه ها را دادم كه طبيعي بود و در ادرار هم خوني مشاهده نشد
البته در اين مدت متوجه ابتلا به فشار خون بالا شدم كه با مراجعه به متخصص قلب و سابقه خانوادگي اين مسئله را بي ارتباط با مشكل خون در ادرار دانست ميخواستم بدانم آيا نياز به پيگيري بيشتر وجود دارد يا خير؟ با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
10
مشکل مثانه

سلام خسته نباشید من 23 سال سن دارم 168 قد و 40 کیلو وزن و الان حدود دو ماه میشه که شب چند قطره ادرار ازم خارج میشه در خواب و بعد بیدار میشم ولی در طول روز تکرر ادرار یا سوزش ویا مشکل دیگه ای مشکلی ندارم . می خواستم علتش رو بدونم واقعا نگرانم کرده مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 52 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم