نمایش منوی کناری

علائم و علل سرطان مثانه

مثانه عضوی است بادکنکی شکل که در ناحیه لگن قرار گرفته و ادرار را در خود ذخیره می کند. سرطان مثانه سرطانی است که در مثانه شروع به رشد می کند.

سرطان مثانه بیشتر اوقات از سلول هایی که سطح داخلی مثانه را پوشانده اند شروع می شود. سرطان مثانه بطور بارز افراد مسن تر را مبتلا می کند اگرچه در هر سنی می تواند رخ دهد.

بخش اعظم سرطان های مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند یعنی زمانی که سرطانه مثانه تا حد قابل توجهی قابل درمان است. با اینحال، حتی سرطان مثانه در مراحل اولیه نیز احتمال دارد عود کند. به همین دلیل، بیماران با سرطان مثانه اغلب بایستی بعد از درمان از نظر احتمال عود سرطان مثانه با تست هایی تحت نظر باشند.

تکرر ادرار

علائم سرطان مثانه

علائم سرطان مثانه شامل موارد زیر می باشد:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری) – ادرار ممکن است قرمز روشن یا قهوه ای رنگ باشند. گاهی ادرار ظاهری نرمال دارد، اما ممکن است خون را در آزمایش میکروسکوپیک ادرار تشخیص دهند.
 • تکرر ادرار
 • ادرار کردن دردناک
 • درد کمر
 • درد لگن

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟

اگر هر علامت و نشانه ای مانند وجود خون در ادرار باعث نگرانی شما شد، حتما زمان ملاقاتی را با پزشک خود ترتیب دهید.

علل سرطان مثانه

علت سرطان مثانه همیشه روشن نیست. از علل زمینه ای سرطان مثانه می توان به سیگار کشیدن، عفونت انگلی، قرار گرفتن در معرض اشعه و مواد شیمیایی اشاره کرد.

وقتی که سلول های مثانه بصورت غیر طبیعی شروع به رشد کنند سرطان مثانه بروز می کند. بجای رشد و تقسیم سلولی در یک نظم مشخص، در سلول ها جهشی رخ داده که باعث رشد خارج از کنترل و فنا ناپذیر سلول ها می شود.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سول های مثانه می توانند سرطانی شوند. نوع سرطان مثانه براساس نوع سلولی که در مثانه سرطانی می شود تعیین می گردد. نوع سرطان مثانه تعیین می کند که چه نوع درمانی بهترین گزینه درمانی برای آن می باشد.

انواع سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه شامل:

# سرطان (کارسینوما) سلول ترانزیشنال

 سرطان سلول ترانزیشنال در سلول هایی که سطح داخلی مثانه را می پوشانند رخ می دهد. وقتی مثانه پر است سلول های ترانزیشنال منبسط شده و زمانی که مثانه خالی است منقبض می شوند.همین نوع سلول ها سطح داخلی حالب ها و پیشابراه را نیز پوشاند ه اند، و تومورها در این نواحی نیز می توانند ایجاد شوند. سرطان سلول های ترانزیشنال شایع ترین نوع سرطان مثانه می باشد.

# سرطان (کارسینوما) سلول سنگفرشی

 سلول های سنگفرشی در واکنش به عفونت و التهاب در مثانه ایجاد می شوند. با گذشت زمان، آن ها ممکن است سرطانی شوند. سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در اکثر ممناطق دنیا نادر است. اما در بخشی از جهان که نوع خاصی از عفونت انگلی (به نام عفونت شیستومیازیس) یک علت شایع عفونت های مثانه است، سرطان سلول های سنگفرشی شایع تر است.

بخوانید  همه چیز درباره سنگ مثانه

# آدنوکارسینوما

 آدنوکارسینوما از سلول ها سازنده غدد ترشح کننده موکوس در مثانه منشا می گیرند. آدنوکارسینومای مثانه نیز نادر است.

بعضی از سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می باشند.

عوامل خطر

عواملی که می تواند خطر سرطان مثانه را در شما افزایش دهند شامل:

# سیگار کشیدن

 کشیدن سیگار، سیگار برگ، پیپ و قلیان ممکن است خطر سرطان مثانه را با تولید مواد شیمیایی و تجمع آن در ادرار افزایش دهد. وقتی شما سیگار می کشید مواد شیمیایی در دود سیگار در بدن تغییراتی ایجاد کرده و بخشی از آن در ادرار دفع می شود. این مواد شیمیایی مضر ممکن است باعث آسیب سلول های پوششی مثانه شده، که می تواند خطر بروز سرطان را در شما افزایش دهد.

# افزایش سن

 خطر سرطان مثانه با افزایش سن در شما افزایش می یابد. سرطان مثانه در هر سنی می تواند رخ دهد، اما ندرتا در افراد جوان تر از ۴۰ سال بروز می کند.

# سفید پوست بودن

 خطر بروز سرطان مثانه در سفیدپوستان بیشتر از دیگر نژادها می باشد.

# جنس مذکر

 احتمال بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است.

# قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

 کلیه نقش کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون شما و انتقال آن به مثانه بازی می کند. به همین خاطر، تصور می شود بعضی مواد شیمیایی خاص ممکن است باعث افزایش خطر سرطان مثانه شوند. مواد شیمیای که خطر سرطان مثانه را افزایش مس دهند شامل آرسنیک و مواد شیمیایی به کار رفته در تولید رنگ، لاستیک، چرم، پارچه ها و محصولات رنگی می باشند.

# سابقه درمان سرطان

 درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید باعث افزایش خطر سرطان مثانه در شما می شود. افرادی که تحت درمان رادیوتراپی (پرتو درمانی) در ناحیه لگن برای سرطان قبلی خود قرار می گیرند در معرض خطر بیشتری برای بروز سرطان مثانه هستند.

# مصرف یک داروی خاص دیابت

افرادی که داروی دیابت pioglitazone (Actos) برای بیشتر از یکسال قرار می گیرند خطر بیشتری برای سرطان مثانه دارند. دیگر داروهای دیابت حاوی pioglitazone شامل ترکیب pioglitazone و متفورمین با نام تجاری (Actoplus Met) و ترکیب pioglitazone و glimepiride با نام تجاری (Duetact) می باشند.

بخوانید  در مورد سرطان مثانه چه می دانیم؟

# التهاب مزمن مثانه

 عفونت ها یا التهابات (سیستیت) مزمن یا مکرر مثانه، مانند آن چیزی که ممکن است در استفاده طولانی مدت از سوند ادراری رخ دهد، ممکن است خطر سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهد.. در بعضی از مناطق جهان، سرطان سلول سنگفرشی با التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت انگلی شیستوزومیازیس ارتباط دارد.

# سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

 اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال بیشتری دارد تا مجدد مبتلا شوید. اگر یک یا بیشتر از خویشاوندان بی واسطه شما سابقه سرطان مثانه دارند، خطر بروز بیماری در شما افزایش می یابد، اگرچه پخش شدن سرطان مثانه در خانواده ها نادر است. سابقه خانوادگی سرطان غیر پولیپوز کولورکتال (نوعی سرطان روده بزرگ)، که سندروم لینچ Lynch syndrome نیز نامیده می شود، می تواند خطر سرطان سیستم ادراری را علاوه بر روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضای بدن در شما افزایش دهد.

عوارض سرطان مثانه

 • سرطان مثانه اغلب عود می کند. به همین دلیل، افراد با سرطان مثانه اغلب بایستی سال ها بعد از درمان موفقیت آمیز نیز تحت پیگیری باشند. نوع آزمایشات و دفعات آن به نوع سرطان مثانه شما و نوع درمان بستگی دارد.
 • از پزشک خود بخواهید که طرح و جدول پیگیری شما را برای تان ترسیم کند. عموما پزشک توصیه می کند داخل پیشابراه و مثانه شما هر سه تا شش ماه برای چند سال اول بعد از درمان توسط دستگاه مخصوصی دیده شود (سیستوسکوپی). بعد از آن ممکن است هر سال یک بار سیستوسکپی شوید. پزشک ممکن است آزمایشات دیگری در فواصل مختلف به شما توصیه کند.
 • بیماران با سرطان های پیشرونده ممکن است آزمایشات را با فواصل کم تری انجام دهند. و در آن هایی که سرطان پیشروی کمتری دارد ممکن است فواصل بین آزمایشات طولانی تر باشد.

 

درمان تبخال تناسلی

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم و نشانه هایی داشتید که شما را نگران کرده، حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشک معالج شما ممکن است آزمایشات و اقداماتی را برای بررسی علت علائم و نشانه های شما درخواست کند.

اگر پزشک خانوادگی تان شک کرد که شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، شما را به ارولوژیست ارجاع خواهد داد. گاهی اوقات هم نیاز به مراجعه به بعضی متخصص های دیگر مثل اونکولوژیست هست.

از آنجائی که وقت ویزیت شما با پزشک محدود است، و از آنجائی که مطالبی زیادی در این ملاقات بایستی مطرح شود، لذا آمادگی قبلی برای این ملاقات ایده ی خوبی است. در اینجا بعضی اطلاعات که به آمادگی شما کمک می کند و آن چیزی که می بایستی از پزشک تان انتظار داشته باشید ارائه می شود.

بخوانید  توصیه های پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • هر علامتی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید، حتی علائمی که به نظر می رسد به انگیزه مراجعه شما برای مراجعه به پزشک ارتباط ندارد.
 • اطلاعات کلیدی شخصی خود را یادداشت کنید، شامل استرس های شدید و تغییرات اخیر در زندگی.
 • فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، از جمله فهرستی از ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید، گاهی اوقات به یاد آوردن همه اطلاعات در زمان ملاقات مشکل می باشد. فردی که همراه شما هست ممکن است بعضی مطالبی را که شما فراموش کرده اید به یاد شما بیاورد.
 • سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید یادداشت کنید.

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است لذا تهیه فهرستی از سوالات می تواند به شما در استفاده بهینه از زمان کمک کند. سوالات را براساس میزان اهمیت اولویت بندی کنید. بعضی از سوالات اساسی در مورد سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • آیا من سرطان مثانه دارم؟
 • سرطان من در چه مرحله ای است؟
 • آیا من نیاز به آزمایشات بیشتری دارم؟
 • چه روش های درمانی برای من وجود دارد؟
 • آیا درمان ها می توانند سرطان مثانه من را بطور کامل بهبود بخشند؟
 • خطرات بالقوه هر روش درمانی چیست؟
 • به نظر شما بهترین روش درمانی برای من چیست؟
 • آیا من به ملاقات با متخصص دیگری هم نیاز دارم؟
 • برنامه درمانی من در آینده چگونه خواهد بود؟
 • هزینه های درمانی من به چه میزان است و آیا تحت پوشش بیمه هست؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از پزشک آماده کرده اید، از بیان هر سوال دیگری که در طول ملاقات به ذهنتان می رسد تردید نکنید.

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشید

پزشک احتمالا سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به سوالات این فرصت را در اختیار شما خواهد گذاشت تا نقطه نظرات جدیدی را مطرح کنید. سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده است؟
 • علائم دائمی است یا گاهی بروز می کند؟
 • شدت علائم شما چقدر است؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • چه چیزهایی علائم شما را بدتر می کند؟

در ادامه با تشخیص و درمان سرطان مثانه آشنا شوید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
علائم و علل سرطان مثانه
4 (80%) 5 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !


پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
راهنمایی

آقای دکتر من سوال زیر رو پرسیده بودم الان میخوام بدونم برای اینکه ریزش نداشته باشه راهی هست یا خیر؟؟؟


سلام آقای دکتر
24 سالمه و در 19سالگی بدلیل جراحی ستون فقرات و شکستی مهره L1 برای تخلیه ادرار از سوند استفاده میکنم تاکنون، وقتی مثانم خیلی پر میشه گاهی اوقات ریزش هم دارم،، به دکتر کرمی و خانوم دکتر شریفی اقدس مراجعه کردم ولی جوابی نگرفتم،تشخیصشون تنبلی مثانه هست.. چه باید کنم خسته شدم ازین وضعیت😔
مشاهده پاسخ دکتر
2
راهنمایی

سلام آقای دکتر
24 سالمه و در 19سالگی بدلیل جراحی ستون فقرات و شکستی مهره L1 برای تخلیه ادرار از سوند استفاده میکنم تاکنون، وقتی مثانم خیلی پر میشه گاهی اوقات ریزش هم دارم،، به دکتر کرمی و خانوم دکتر شریفی اقدس مراجعه کردم ولی جوابی نگرفتم،تشخیصشون تنبلی مثانه هست.. چه باید کنم خسته شدم ازین وضعیت😔
مشاهده پاسخ دکتر
3
عدم تخلیه مثانه و تکرر ادرار

عرض سلام و ادب
کد رهگیری c85yx8128920
ببخشید فراموش نمودم عرض نمایم حدود سه هفته است بعد عفونتی باکتریایی که داشتم که یک هفته است در حال درمان هستم و همچنین فعلا سه جلسه بیوفیدبک داشتم
جدیدا پس از تخلیه ادرار چند لحظه احساس درد خفیف و فشار در ناحیه شکم قسمت مثانه دارم و کمی بعد رفع میشه تا تخلیه ی بعدی این اتفاق می افتد.
بنظر شما استاد بزرگوار مربوط به عفونتم هست یا بیوفیدبک؟ عدم تخلیه مثانه به عفونتم ربطی ندارد سالهاست تکرر ادرار دارم و عفونت نداشته م. بنظر پزشک معالج عفونت فعلی بعلت باقیماندن دائمی ادرار در مثانه است.
ممنون که لطفا راهنمایی م بفرمایید.
در حال حاضر پزشک معالج ایران نیستند.
خداوند حافظ شما استاد بزرگوار باشد.
سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
4
نوار مثانه

سلام اقای دکتر
نوار مثانه انجام دادم
میشه بگین مشکلم چیخ و درمانش چیه؟
ببخشید نتونستم عکسها رو بفرستم..لینک گذاشتم...
http://uupload.ir/files/oouq_20180916_125743.jpg

http://uupload.ir/files/0lpu_img_20180916_130843.jpg

http://uupload.ir/files/8ftr_20180916_125844.jpg

http://uupload.ir/files/i9f0_20180916_130034.jpg
مشاهده پاسخ دکتر
5
تکرر ادرار

عرض سلام و ادب خدمت جنابعالی،
دکتر بزرگوار
خانم هستم. 43 سال دارم. یکبار سزارین شدم. قبل از بارداری هم مشکل داشتم اما آن دوران و بعدش بدتر شدم.
چندسال هست مشکل عدم تخلیه مثانه دارم. همیشه چند قطره بلافاصله بعد از تخلیه ادرار دارم و شبانه روز اینطور هستم. هرگز مثانه م خالی نمیشود و احساس ادرار دارم و چند قطره مجدد می آید.
چندثانیه بعد دوباره چندقطره. خیلی آزارم می دهد. پزشکان مختلف بدون تست دارو دادند. خوب نشدم . جدیدا پزشک فرمودند و آزمایش ادرار دادم و کشت ادرار. کمی عفونت داشتم . دارو دادند خوب شدم. ولی گفتند مشکلم ربطی به عفونت ندارد. سونوگرافی م را خدمتتان ارسال می نمایم. پزشک یک تست هم از من گرفتند. بعد از معاینه نظرشان بر ضعف شدید عضلات کف لگن بود.
توصیه به ورزش کگل داشتند.
لطفا می فرمایید تست ارسالی چه تستی است؟
چون پزشک معالجم عازم سفر بودند فرصت نداشتند دیگه نپرسیدم .
پزشک معالج نظرشان 10 جلسه بیوفیدبک مثانه هست و اگر نشد سایر موارد در نهایت جراحی مثانه. 3جلسه بیوفیدبک انجام دادم تغییری حاصل نشده. بنظر شما این تست چه چیزی را نشان می دهد؟
یک قرص هم دادند جهت تخلیه مثانه
فرمودند ادرار در مثانه م می ماند.
85 سی سی سونوگرافی باقیمانده نشان داده و تست فوق 50 سی سی.
به نظر شما بزرگوار چه درمان تکمیلی لازم هست؟
چه مدت منتظر درمان کامل باشم؟
سپاس از فرصتی که می گذارید برای پاسخ.
سلامت باشید انشاالله.
مشاهده پاسخ دکتر
6
مثانه نوروژنیک

سلام و عرض ادب
جناب دکتر بنده 26 سال دارم، از ادرار کردن در سرویس های بهداشتی عمومی (در صورتی که شلوغ باشد) ناتوان هستم و دچار احتباس میشم... سیستوسکوپی کردم مشکلی نداشتم، نوار مثانه دادم، پزشک معالجم تشخیص مثانه نوروژنیک دادند و گفتند احتمال زیاد معافت میکنند، حالا اگه 1% معافم نکنند بیچاره میشم. میخواستم اگر ممکنه یه نظری هم شما بدید چون ظاهرا 8 نوع مثانه نوروژنیک داریم و بنده نمی دونم کدوم نوع معافی میخوره و کدوم نوع نه!
مشاهده پاسخ دکتر
7
مقعد

با عرض سلام مقعدم دچار تورم شده همرا با درد کمی و سوزش بدون زخم وچرک مشاهده پاسخ دکتر
8
تناسلی

باسلام مقعدم قسمتی که کرایو کرده بودم تازگی ورم کرده جایی که چین های مقعد هستش کمی درد داره ولی نه زخم هست ونه چرکی داره ورمش از چی هست نگرانم ممنون مشاهده پاسخ دکتر
9
مثانه

سلام.مثانم خیلی اذیتم میکنه همش احساس پربودن دارم نمیدونم چیکارکنم.کلافه شدم لطفأراهنمایی کنیددکترم رفتم برطرف نشد مشاهده پاسخ دکتر
10
مثانه

ببخشید درمان قطعی داره بیماری مثانه عصبی؟
با نوار مثانه چه چیزی مشخص میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 61 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم