نمایش منوی کناری

تشخیص و درمان سرطان مثانه

انتخاب روش درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی بستگی دارد، که شامل نوع و مرحله تومور، وضعیت سلامت جسمانی شما، و همچنین ترجیح شما در انتخاب نوع درمان است.

در قسمت قبل در رابطه با علائم و علل سرطان مثانه صحبت شد. در ادامه به راه های تشخیص و درمان سرطان مثانه می پردازیم. آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مثانه استفاده می شوند شامل موراد زیر هست:

روش های تشخیص سرطان مثانه

# سیستوسکوپی

 در حین سیستوسکپی، پزشک یک لوله باریک (سیستوسکوپ) را از طریق مجرای ادراری وارد مثانه می کند. سیستوسکوپ یک لنز و یک فیبر نوری دارد و اجازه می دهد تا پزشک داخل مجرای ادراری و مثانه را رویت و معاینه کند.این کار با بی حسی موضعی یا یک بیهوشی عمومی خیلی سبک برای جلوگیری از ناراحتی بیمار انجام می شود.

# نمونه برداری

 در طول سیستوسکپی، ممکن است پزشک بوسیله یک وسیله خاص که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند و وارد مثانه می شود از بافت مثانه نمونه برداری کند. گاهی اوقات به این روش نمونه برداری TURBT یا نمونه برداری تومور مثانه از طریق مجرای ادراری می گویند. TURBT همچنین می تواند برای درمان تومور مثانه نیز استفاده شود. TURBT معمولا با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

# سیتولوژی ادرار

 در این آزمایش نمونه ای از ادرار شما در زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلول های سرطانی بررسی می شود.

# اقدامات تصویر برداری

 در روش های تصویربرداری، پزشک بخش های مختلف دستگاه ادراری را ارزیابی می کند. گاهی اوقات برای بررسی دقیق تر از ماده رنگی استفاده می شود، که قبل از عکس گرفتن از طریق سیاهرگ به داخل بدن تزریق می شود. در نوعی از تصویربرداری با اشعه X به نام IVP، تزریق ماده رنگی باعث مشخص شدن کلیه ها، حالب ها و مثانه می شود. سی تی اسکن نوعی

عکس برداری با اشعه X است که در آن دستگاه ادراری و بافت های اطرافش بهتر و با دقت بیشتری مشاهده می شوند.

مرحله بندی سرطان مثانه

وقتی تشخیص سرطان مثانه برای شما قطعی شد، ممکن است پزشک دستور تست های دیگری را دهند تا میزان گسترش تومور مشخص شود که در پزشکی به آن مرحله بندی تومور یا staging می گویند. تست های مرحله بندی تومور ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سی تی اسکن
  • ام. آر. آی
  • اسکن استخوانی
  • عکس از قفسه سینه

مراحل سرطان مثانه

مراحل مختلف سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

  • مرحله ۱: سرطان مثانه در لایه داخلی مثانه رخ داده است ولی به عضلات مثانه تهاجم نکرده است.
  • مرحله ۲: در این مرحله، سرطان مثانه به دیواره مثانه و عضلات آن تهاجم کرده است ولی هنوز محدود به مثانه است.
  • مرحله ۳: سلول های سرطانی از طریق دیواره مثانه به بافت های اطراف مثانه تهاجم یافته است.
  • مرحله ۴: در این مرحله، ممکن است سلول های سرطانی به غدد لنفاوی و دیگر احشای بدن انتشار یافته باشند، مثل استخوان، کبد یا ریه
بخوانید  توصیه های پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه

درمان ها و داروها

انتخاب روش درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی بستگی دارد، که شامل نوع و مرحله تومور، وضعیت سلامت جسمانی شما، و همچنین ترجیح شما در انتخاب نوع درمان هست. با پزشک خود در مورد انواع روش های درمانی صحبت کنید تا بهترین درمان را برای خود انتخاب کنید

روش های درمانی در سرطان مثانه ای که در مرحله اول هست:

اگر سرطان شما خیلی کوچک باشد و به دیواره عضلانی مثانه تهاجم نکرده باشد، پزشک ممکن است روش های زیر را توصیه کند:

# جراحی برای برداشتن تومور

 برای درمان سرطان هایی که محدود به سطح داخلی مثانه هستند اغلب از روش برداشتن تومورهای مثانه از راه مجرای ادراری (TURBT) استفاده می شود. در طی انجام TURBT  پزشک یک سیم لوپ مانند را از طریق سیستوسکوپ عبور داده و به داخل مثانه می فرستد. این لوپ بوسیله جریان برق سلول های سرطانی را می سوزاند و بر می دارد. در برخی موارد، از لیزر به جای جریان برق استفاده می شود. TURBT ممکن است باعث دردناک شدن یا خونی شدن ادرار در چند روز اول بعد از عمل بشود.

# جراحی برای برداشتن تومور و بخشی از مثانه

دربرداشتن بخشی از مثانه، که به آن partial cystectomy می گویند، جراح فقط بخشی از مثانه را که حاوی سلول های سرطانی است بر می دارد. این نوع جراحی بندرت انجام می شود و فقط در مواردی که سرطان محدود به بخشی از مثانه بوده و به راحتی می توان بخشی از مثانه حاوی تومور را برداشت بدون اینکه عملکرد مثانه تحت تاثیر قرار گیرد انجام می شود.

# درمان بیولوژیک (ایمنی درمانی)

 درمان بیولوژیک، که به آن ایمنی درمانی نیز می گویند، با ارسال سیگنال به سیستم ایمنی، سلول های ایمنی را به جنگ با سلول های سرطانی می فرستد. درمان بیولوژیک برای سرطان مثانه از طریق مجرای ادراری و مستقیما به داخل مثانه انجام می شود.

یک داروی بیولوژیک که برای درمان سرطان مثانه استفاده می شود باسیل کالمت گرین یا به عبارتی همان واکسن “ب ث ژ” است که برای پیشگیری از ابتلا به سل استفاده می شود. داروی بیولوژیک دیگر نوعی اینترفرون صناعی است که یک پروتئین است و سیستم ایمنی را در مبارزه با عفونت کمک می کند. نوع صناعی آن اینترفرون آلفا-۲b (اینترون A) است، که گاهی به همراه ب ث ژ استفاده می شود.

بخوانید  در مورد سرطان مثانه چه می دانیم؟

داروهای درمان بیولوژیک اغلب علائم شبیه سرماخوردگی (flu-like) ایجاد می کند و می تواند باعث تحریک مثانه شود.

# جراحی برای سرطان های مهاجم مثانه

اگر سرطان به لایه های عمقی تر مثانه تهاجم پیدا کرده باشد، یکی از روش های درمانی زیر ممکن است برای شما پیشنهاد شود:

# جراحی و برداشتن کامل مثانه

 برداشت کامل مثانه که به آن رادیکال سیستکتومی می گویند، عملی است که در آن تمام مثانه و غدد لنفاوی اطراف آن برداشته می شود. در مردان. رادیکال سیستکتومی شامل برداشتن پروستات و کیسه های منی نیز می شود. در زنان رادیکال سیستکتومی شامل برداشتن رحم، تخمدان ها و بخشی از واژن نیز می شود.

در جراحی رادیکال سیستکتومی خطر عفونت و خونریزی وجود دارد. در مردان، برداشتن پروستات و کیسه های منی ممکن است باعث ناتوانی جنسی شود. اما در برخی بیماران انتخاب شده، جراح ممکن است عروق و اعصاب ضروری برای نعوظ را حفظ کند. در زنان، برداشتن تخمدان ها باعث نازایی و یائسگی زودهنگام می شود.

# جراحی برای ایجاد یک راه جدید برای خروج ادرار از بدن

 بلافاصله بعد از رادیکال سیستکتومی، جراح راه جدیدی برای خروج ادرار ایجاد می کند. روش های مختلفی وجود دارد، بهترین روش برای شما بستگی به وضعیت شما و همچنین ترجیح شما دارد.

جراح ممکن است با استفاده از روده، لوله ای درست کند (که اصطلاحا به آن کاندوئیت ادراری می گویند) و حالب ها را به آن متصل نموده تا ادرار از طریق آن به سمت بیرون بدن هدایت شده و در داخل کیسه ای به نام کیسه یوروستومی که به شکم چسبیده است تخلیه می شود.

در روش دیگری، جراح ممکن است با استفاده از روده، یک مخزن کوچک برای تجمع ادرار در داخل بدن بسازد. در این روش، خروج ادرار از بدن بوسیله سوند و از طریق سوراخی که بر روی شکم تعبیه شده است انجام می پذیرد.

در موارد انتخاب شده ای، جراح ممکن است با استفاده از روده یک مخزن شبیه مثانه بسازد. این مخزن در داخل بدن قرار می گیرد و به مجرای ادراری وصل می شود و اجازه می دهد تا شما بطور طبیعی ادرار کنید. در این روش ممکن است برای تخلیه کامل ادرار از مثانه جدید نیاز به سوند زدن روزانه در چند نوبت داشته باشید.

# شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. در شیمی درمانی برای سرطان مثانه معمولا از ترکیب دو یا چند داروی شیمی درمانی استفاده می شود. داروها می توانند از طریق سیاهرگ دست تجویز شوند، یا اینکه ممکن است مستقیما از طریق سوند به داخل مثانه تزریق شوند.

بخوانید  علائم و علل سرطان مثانه

شیمی درمانی ممکن است برای کشتن سلول های سرطانی که احتمال دارد بعد از جراحی به جا مانده باشد بکار رود. در این موارد، شیمی درمانی ممکن است تومور را به اندازه ای کوچک کند تا به جراح اجازه دهد برای برداشتن باقیمانده تومور از روش های کمتر تهاجمی استفاده کند.

# پرتو درمانی (رادیوتراپی)

در پرتو درمانی از اشعه با انرژی بالا که مستقیما سرطان را هدف می گیرد برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی سرطان مثانه معمولا از طریق یک دستگاه که در اطراف بدن حرکت می کند، انرژی اشعه را به سمت نقاط مختلف تومور رها می کند.

پرتو درمانی می تواند بعد از جراحی برای کشتن سلول های سرطانی بجا مانده استفاده شود. در موارد خیلی انتخاب شده، زمانی که نمی توان جراحی کرد از ترکیب پرتو درمانی و شیمی درمانی استفاده می شود، اگر چه این روش عموما به عنوان آخرین روش درمانی انتخاب می شود.

 

پیشگیری از سرطان مثانه

اگر چه هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، با اینحال شما می توانید قدم هایی بردارید تا به کاهش خطر بروز سرطان کمک کند. برای مثال:

# سیگار نکشید

 سیگار نکشیدن بدین معناست که مواد شیمیایی موجود در سیگار که باعث بروز سرطان می شوند در مثانه شما تجمع نیابند. اگر هم سیگاری نیستید به آن روی نیاورید. اگر سیگاری هستید با پزشک تان درباره برنامه ای که به ترک آن کمک کند صحبت کنید. گروهای حمایتی، داروها و دیگر روش ها ممکن است به شما کمک کند.

# در مورد مواد شیمیایی اطراف خود احتیاط کنید

 اگر با مواد شیمیایی کار می کنید، همه آموزش های ایمنی را برای پرهیز از در معرض قرار گرفتن با مواد شیمیایی را دنبال کنید.

# در طول روز زیاد آب بنوشید

 از نظر تئوری، نوشیدن مایعات، بویژه آب، ممکن است مواد سمی که ممکن است در ادرار شما تغلیظ شود را رقیق کرده و باعث دفع سریع تر آن از مثانه شما می شود. البته همه مطالعات تائید کننده این مطلب نیستند که نوشیدن آب فراوان خطر سرطان را کاهش می دهد.

# مصرف زیاد میوه جات و سبزیجات تازه

 رژیم سرشار از انواع میوه های رنگی و سبزیجات را انتخاب کنید. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات ممکن است در کاهش ریسک سرطان کمک کننده باشند.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
تشخیص و درمان سرطان مثانه
1 (20%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !


پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
کلیه ومجاری ادرار

باسلام حدود دوسال درد پهلو گاهی اوقات دارم و تکرر ادرار چنتا متخص رفتم ازمایش خون وادرار وسونوگرافی مثانه وکلیه و پروسات دادم که همگی سالم بودن وقرص هایی که مصرف کردم ویسول تولروتودین وباکلوفن که بطور کامل خوب نشدم الان مخصوصان صبا درد پهلو احساس ادرار پس از دفع ادرار دارم که اذیت میشم وتواین مدت رنگ ادرارم تغیری نداشته است ممنون میشم راهنمایی کنید 28ساله هستم مشاهده پاسخ دکتر
2
کلیه

سلام عرض ادب همس بنده به دلیل DVTتحتانی بیست سال وارفارین مصرف داره علت به خاطر کاهش پروتیین cبود ومدام جهت کنترل تست INRمیدیم وجهت در معده پنتوپرازول دایجستیو و دومپریدن وبرای ارتروز سلکسیب و گاپنتن و ویتامین ب یک مصرف دارد به مدت پنج سال اخیرا ازمایش خون کلی دادیم قند خون 120 تری گلیسرید 230 بود وتست خون eGEFمربوط به کراتین 67 بوده که همین ازمایش در سال گذشته 78بوده جناب دکتر پزشک عمومی ازمایش رو دید هیچ گونه دارویی برای کلیه تجویز نکرده ی فی الحال با توجه و به وضعیت همسرم دارو برای عملکرد بهتر کلیه وبالا رساندن عدد eGEF کراتین پیشنهادی دارید اینطوری که مشخص این عدد رو به کاهش هستش و احتمال اینکه گرفتار بشیم میباشد از مساعدت شما بسیار تشکر میکنم مشاهده پاسخ دکتر
3
کلیه

کودک داری ورم کلیه در شکم مادر بوده والان همچنان ادامه دارد مشاهده پاسخ دکتر
4
در بررسی اولتراسونیک به عمل امده

مثانه ضخامت جداری نرمال دارد وحاوی دبری های اکوژن میباشد.یعنی چی؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
سنگ کلیه

با عرض سلام و احترام. ببخشید جناب دکتر چند وقت پیش بنده به دلیل درد در کلیه چپم یک آزمایش گرفتم و متاسفانه مشحص شد که سنگ کلیه دارم. ولی متاسفانه بدلیل کمبود نوبت موفق به انجام سنوگرافی نشدم. سوالم از شما اینه که برای دفع سنگ کلیه چه مواد غذایی یا دارویی تجویز می شود و درصورت شروع مجدد درد کلیه چه دارویی رو شما تجویز می کنید؟ گزارش آزمایش پیوست شده است. با تشکر و سپاس مشاهده پاسخ دکتر
6
کراتینین

با سلام و وقت بخیر آقای دکتر خواهرزاده من 4 ماهه هست و برگشت ادرار داشت و در کلیه اش سوراخ هایی بود ک منجر ب عفونت میشد و میزان کراتینینش بالا بود و عمل کردن و الان ادرارش مستقیم میاد پوشاک و گفتن در 1 سالگی عمل میکنیم و بعد عمل کمی تب داشت و سرفه هم داره،اطلاعات من در این حد هس نمیدونم شایدم کامل نیست.والبته گفتن ارثی هست


سوآل
1:آیا میزان کراتینین بالا به سوراخهای موجود در کلیه مربوط می‌شود و اینکه پسربچه ما 25روز زود بدنیا اومده و جزء بچه‌های نارس بود و کمی مشکلات داشت مثل سوراخ در قلب ک قبل از عمل اکو بردن و گفتن مشکلی نیس ،آیا ممکنه طی یک سال سوراخهای کلیه هم گرفته بشه؟
2:آیا رژیم غذایی مادر « گیاه خواری» میتواند سطح کراتینین نوزاد رو پایین بیاره؟
3:آیا این علایم و نشانه ها می تواند منجر ب نارسایی کلیه و دیالیز و پیوند کلیه بشود؟😔😔😢
آقای دکتر بزرگوار در صورت پاسخگویی سریع ممنون میشوم🙏🙏🙏
مشاهده پاسخ دکتر
7
وجود کیست و سنگ کلیه

با سلام،
پدری 75 ساله دارم که مشکل کلیوی داره و حدود چند روزی بوده که کراتین ش عدد 2 بوده و اوره هم بالا بوده، سی تی اسکن که گرفتیم مشخص شده در کلیه سمت چپش دو سنگ به ابعاد 5m و 7m وجود داره و پـنج کیست به اندازه هر یک 30 میلیمتر وجود داره خواستم بزرگواری کنید ضمن راهنمایی به مشکل پدرم ، بفرمایید که آیا این کیست ها احتمال سرطان زا بودن دارند؟؟؟ آیا این غیرطبیعی که اوره و کرات انقد بالا باشه؟؟؟
آیا پدرم باید جراحی بشه؟؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
کلیه

اقای دکتر خسته نباشیت
قبلا چند سوال ازتون پرسیدم اگه مشکل کلیه ندارم و عفونت فقط میخوام بدونم درو کلیه برایه چیه و ببخشید بعد از عمل واریکوسل من با خانم رابطه داشتم بعد از ارضا شدن هم سوزش دارم هم ابش خیلی زرده و بوی وایتیکس میده لطفا راهنمایی کنیت ممنون میشم
مشاهده پاسخ دکتر
9
گرفتگی پهلو بعد از دو ماه پس از tul

با سلام من تقریبا دوماه قبل سنگ شکنی کردم و پس از سه هفته دابل جی رو خارج کردند ولی الان با گذشت دوماه بعد عمل گرفتگی و درد پهلو دارم سونو و ارمایش کشت ادرار انجام دادم مشکلی نداشته و دکتر برام متاکاربامول نوشته وعده نصف قرص
ولی متاسفانه افاقه نکرده و درد پهلوم بیشتر میشه بخصوص بهنگام فعالیت های بدنی
لطفا راهنمایی کنید آیا این درد طبیعی است و یا نیاز به پیگیری خاصی دارد؟ باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
10
سنگ حالب

سلام جناب دکتر خسته نباشید روزتون بخیر بصورت تصادفی برای چکاب پیش دکتر متخصص رفتم سنوگرافی انجام دادم نشون داد که ۴تا سنگ ۵تا ۷میل در لومن دیستال حالب چپ هست البته شناور قبلا دردی نداشتم الانم دردی ندارم دکتر قرص رواتینکس داده و هیدروکلروتیازید وگفت اب زیاد وپیاده روی الان یک هفته هیچ علایمی ندارم علت درد نداشتنم چیه دکتر امکان داره اشتباه سنوگرافی باشه یا فقط عفونت باشه ممنون میشم پاسخ بدید تشکر سپاسگزارم از جناب دکتر عزیز🙏🙏🌹🌹 مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 20 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم