نمایش منوی کناری

تشخیص و درمان سرطان مثانه

انتخاب روش درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی بستگی دارد، که شامل نوع و مرحله تومور، وضعیت سلامت جسمانی شما، و همچنین ترجیح شما در انتخاب نوع درمان است.

در قسمت قبل در رابطه با علائم و علل سرطان مثانه صحبت شد. در ادامه به راه های تشخیص و درمان سرطان مثانه می پردازیم. آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مثانه استفاده می شوند شامل موراد زیر هست:

روش های تشخیص سرطان مثانه

# سیستوسکوپی

 در حین سیستوسکپی، پزشک یک لوله باریک (سیستوسکوپ) را از طریق مجرای ادراری وارد مثانه می کند. سیستوسکوپ یک لنز و یک فیبر نوری دارد و اجازه می دهد تا پزشک داخل مجرای ادراری و مثانه را رویت و معاینه کند.این کار با بی حسی موضعی یا یک بیهوشی عمومی خیلی سبک برای جلوگیری از ناراحتی بیمار انجام می شود.

# نمونه برداری

 در طول سیستوسکپی، ممکن است پزشک بوسیله یک وسیله خاص که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند و وارد مثانه می شود از بافت مثانه نمونه برداری کند. گاهی اوقات به این روش نمونه برداری TURBT یا نمونه برداری تومور مثانه از طریق مجرای ادراری می گویند. TURBT همچنین می تواند برای درمان تومور مثانه نیز استفاده شود. TURBT معمولا با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

# سیتولوژی ادرار

 در این آزمایش نمونه ای از ادرار شما در زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلول های سرطانی بررسی می شود.

# اقدامات تصویر برداری

 در روش های تصویربرداری، پزشک بخش های مختلف دستگاه ادراری را ارزیابی می کند. گاهی اوقات برای بررسی دقیق تر از ماده رنگی استفاده می شود، که قبل از عکس گرفتن از طریق سیاهرگ به داخل بدن تزریق می شود. در نوعی از تصویربرداری با اشعه X به نام IVP، تزریق ماده رنگی باعث مشخص شدن کلیه ها، حالب ها و مثانه می شود. سی تی اسکن نوعی

عکس برداری با اشعه X است که در آن دستگاه ادراری و بافت های اطرافش بهتر و با دقت بیشتری مشاهده می شوند.

مرحله بندی سرطان مثانه

وقتی تشخیص سرطان مثانه برای شما قطعی شد، ممکن است پزشک دستور تست های دیگری را دهند تا میزان گسترش تومور مشخص شود که در پزشکی به آن مرحله بندی تومور یا staging می گویند. تست های مرحله بندی تومور ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سی تی اسکن
 • ام. آر. آی
 • اسکن استخوانی
 • عکس از قفسه سینه

مراحل سرطان مثانه

مراحل مختلف سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • مرحله ۱: سرطان مثانه در لایه داخلی مثانه رخ داده است ولی به عضلات مثانه تهاجم نکرده است.
 • مرحله ۲: در این مرحله، سرطان مثانه به دیواره مثانه و عضلات آن تهاجم کرده است ولی هنوز محدود به مثانه است.
 • مرحله ۳: سلول های سرطانی از طریق دیواره مثانه به بافت های اطراف مثانه تهاجم یافته است.
 • مرحله ۴: در این مرحله، ممکن است سلول های سرطانی به غدد لنفاوی و دیگر احشای بدن انتشار یافته باشند، مثل استخوان، کبد یا ریه

درمان ها و داروها

انتخاب روش درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی بستگی دارد، که شامل نوع و مرحله تومور، وضعیت سلامت جسمانی شما، و همچنین ترجیح شما در انتخاب نوع درمان هست. با پزشک خود در مورد انواع روش های درمانی صحبت کنید تا بهترین درمان را برای خود انتخاب کنید

روش های درمانی در سرطان مثانه ای که در مرحله اول هست:

اگر سرطان شما خیلی کوچک باشد و به دیواره عضلانی مثانه تهاجم نکرده باشد، پزشک ممکن است روش های زیر را توصیه کند:

# جراحی برای برداشتن تومور

 برای درمان سرطان هایی که محدود به سطح داخلی مثانه هستند اغلب از روش برداشتن تومورهای مثانه از راه مجرای ادراری (TURBT) استفاده می شود. در طی انجام TURBT  پزشک یک سیم لوپ مانند را از طریق سیستوسکوپ عبور داده و به داخل مثانه می فرستد. این لوپ بوسیله جریان برق سلول های سرطانی را می سوزاند و بر می دارد. در برخی موارد، از لیزر به جای جریان برق استفاده می شود. TURBT ممکن است باعث دردناک شدن یا خونی شدن ادرار در چند روز اول بعد از عمل بشود.

# جراحی برای برداشتن تومور و بخشی از مثانه

دربرداشتن بخشی از مثانه، که به آن partial cystectomy می گویند، جراح فقط بخشی از مثانه را که حاوی سلول های سرطانی است بر می دارد. این نوع جراحی بندرت انجام می شود و فقط در مواردی که سرطان محدود به بخشی از مثانه بوده و به راحتی می توان بخشی از مثانه حاوی تومور را برداشت بدون اینکه عملکرد مثانه تحت تاثیر قرار گیرد انجام می شود.

# درمان بیولوژیک (ایمنی درمانی)

 درمان بیولوژیک، که به آن ایمنی درمانی نیز می گویند، با ارسال سیگنال به سیستم ایمنی، سلول های ایمنی را به جنگ با سلول های سرطانی می فرستد. درمان بیولوژیک برای سرطان مثانه از طریق مجرای ادراری و مستقیما به داخل مثانه انجام می شود.

یک داروی بیولوژیک که برای درمان سرطان مثانه استفاده می شود باسیل کالمت گرین یا به عبارتی همان واکسن “ب ث ژ” است که برای پیشگیری از ابتلا به سل استفاده می شود. داروی بیولوژیک دیگر نوعی اینترفرون صناعی است که یک پروتئین است و سیستم ایمنی را در مبارزه با عفونت کمک می کند. نوع صناعی آن اینترفرون آلفا-۲b (اینترون A) است، که گاهی به همراه ب ث ژ استفاده می شود.

داروهای درمان بیولوژیک اغلب علائم شبیه سرماخوردگی (flu-like) ایجاد می کند و می تواند باعث تحریک مثانه شود.

# جراحی برای سرطان های مهاجم مثانه

اگر سرطان به لایه های عمقی تر مثانه تهاجم پیدا کرده باشد، یکی از روش های درمانی زیر ممکن است برای شما پیشنهاد شود:

# جراحی و برداشتن کامل مثانه

 برداشت کامل مثانه که به آن رادیکال سیستکتومی می گویند، عملی است که در آن تمام مثانه و غدد لنفاوی اطراف آن برداشته می شود. در مردان. رادیکال سیستکتومی شامل برداشتن پروستات و کیسه های منی نیز می شود. در زنان رادیکال سیستکتومی شامل برداشتن رحم، تخمدان ها و بخشی از واژن نیز می شود.

در جراحی رادیکال سیستکتومی خطر عفونت و خونریزی وجود دارد. در مردان، برداشتن پروستات و کیسه های منی ممکن است باعث ناتوانی جنسی شود. اما در برخی بیماران انتخاب شده، جراح ممکن است عروق و اعصاب ضروری برای نعوظ را حفظ کند. در زنان، برداشتن تخمدان ها باعث نازایی و یائسگی زودهنگام می شود.

# جراحی برای ایجاد یک راه جدید برای خروج ادرار از بدن

 بلافاصله بعد از رادیکال سیستکتومی، جراح راه جدیدی برای خروج ادرار ایجاد می کند. روش های مختلفی وجود دارد، بهترین روش برای شما بستگی به وضعیت شما و همچنین ترجیح شما دارد.

جراح ممکن است با استفاده از روده، لوله ای درست کند (که اصطلاحا به آن کاندوئیت ادراری می گویند) و حالب ها را به آن متصل نموده تا ادرار از طریق آن به سمت بیرون بدن هدایت شده و در داخل کیسه ای به نام کیسه یوروستومی که به شکم چسبیده است تخلیه می شود.

در روش دیگری، جراح ممکن است با استفاده از روده، یک مخزن کوچک برای تجمع ادرار در داخل بدن بسازد. در این روش، خروج ادرار از بدن بوسیله سوند و از طریق سوراخی که بر روی شکم تعبیه شده است انجام می پذیرد.

در موارد انتخاب شده ای، جراح ممکن است با استفاده از روده یک مخزن شبیه مثانه بسازد. این مخزن در داخل بدن قرار می گیرد و به مجرای ادراری وصل می شود و اجازه می دهد تا شما بطور طبیعی ادرار کنید. در این روش ممکن است برای تخلیه کامل ادرار از مثانه جدید نیاز به سوند زدن روزانه در چند نوبت داشته باشید.

# شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. در شیمی درمانی برای سرطان مثانه معمولا از ترکیب دو یا چند داروی شیمی درمانی استفاده می شود. داروها می توانند از طریق سیاهرگ دست تجویز شوند، یا اینکه ممکن است مستقیما از طریق سوند به داخل مثانه تزریق شوند.

شیمی درمانی ممکن است برای کشتن سلول های سرطانی که احتمال دارد بعد از جراحی به جا مانده باشد بکار رود. در این موارد، شیمی درمانی ممکن است تومور را به اندازه ای کوچک کند تا به جراح اجازه دهد برای برداشتن باقیمانده تومور از روش های کمتر تهاجمی استفاده کند.

# پرتو درمانی (رادیوتراپی)

در پرتو درمانی از اشعه با انرژی بالا که مستقیما سرطان را هدف می گیرد برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی سرطان مثانه معمولا از طریق یک دستگاه که در اطراف بدن حرکت می کند، انرژی اشعه را به سمت نقاط مختلف تومور رها می کند.

پرتو درمانی می تواند بعد از جراحی برای کشتن سلول های سرطانی بجا مانده استفاده شود. در موارد خیلی انتخاب شده، زمانی که نمی توان جراحی کرد از ترکیب پرتو درمانی و شیمی درمانی استفاده می شود، اگر چه این روش عموما به عنوان آخرین روش درمانی انتخاب می شود.

 

پیشگیری از سرطان مثانه

اگر چه هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، با اینحال شما می توانید قدم هایی بردارید تا به کاهش خطر بروز سرطان کمک کند. برای مثال:

# سیگار نکشید

 سیگار نکشیدن بدین معناست که مواد شیمیایی موجود در سیگار که باعث بروز سرطان می شوند در مثانه شما تجمع نیابند. اگر هم سیگاری نیستید به آن روی نیاورید. اگر سیگاری هستید با پزشک تان درباره برنامه ای که به ترک آن کمک کند صحبت کنید. گروهای حمایتی، داروها و دیگر روش ها ممکن است به شما کمک کند.

# در مورد مواد شیمیایی اطراف خود احتیاط کنید

 اگر با مواد شیمیایی کار می کنید، همه آموزش های ایمنی را برای پرهیز از در معرض قرار گرفتن با مواد شیمیایی را دنبال کنید.

# در طول روز زیاد آب بنوشید

 از نظر تئوری، نوشیدن مایعات، بویژه آب، ممکن است مواد سمی که ممکن است در ادرار شما تغلیظ شود را رقیق کرده و باعث دفع سریع تر آن از مثانه شما می شود. البته همه مطالعات تائید کننده این مطلب نیستند که نوشیدن آب فراوان خطر سرطان را کاهش می دهد.

# مصرف زیاد میوه جات و سبزیجات تازه

 رژیم سرشار از انواع میوه های رنگی و سبزیجات را انتخاب کنید. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات ممکن است در کاهش ریسک سرطان کمک کننده باشند.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
تشخیص و درمان سرطان مثانه
1 (20%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر jalal سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،میخواستم بدونم اندازه بیضه چقد باید باشه،کوچکی بیضه چه تاثیری در نزدیکی داره.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   در بزرگ ترین قطر حدود 4 سانت بایستی باشد. بستگی به میزان کوچکی و سطح هورمون تستوسترون دارد
  2. تصویر کاربر jalal دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   راهی برای بزرگ کردن بیضه وقطر آلت هست اگه هست لطفا بگین برای هر کدوم راهش چیه؟بازم ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   نه رهی برای افزایش سایز بیضه نیست
   برای افزایش قطر آلت تزریق ژل یا چربی ارائه شده اما عوارضش زیاد است و توصیه نمی کنم و من هم انجام نمی دهم
  4. تصویر کاربر jalal دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   ببخشین ی سوال دیگه،بعضی وقتا که حالت نعوذ بهم دست میده آلتم درد میکنه جوری که مثلا از داخل فشار میده اما پوست آلتم بیشتر کش نمیاد،یه همچین حسی میده،میشه دلیلشو بگین؟آلتم در حالت خوابیده 3الی4سانت حالت نعوذ 12.5الی14.5سانته
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   در مواردی که شدت نعوظ خیلی زیاد هست این احساس دست می دهد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رامين دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشيد.من 20 سالمه نزديک به دوماهه که بيضه سمت راستم بالا اومده بعد از يک درد خفيف.الان بيضه راستم بالاتر از بيضه چپمه ولى درد نداره .ولى بيضه راستم انگار يه کم تورم داره و کمى بزرگتر بيضه چپمه.نه سرفه دارم و نه استفراغ ولى تو اينترنت سرچ کردم مطلب هاى ديگه اى اورده بود در مورد سرطان بيضه .ميشه بگيد همه ى تورما به اين صورت فقط در مورد سرطان بيضس خيلى نگرانم.به خاطر کوتاهى التم خجالت ميکشم که پيش دکترى برم ولى اگه شما بگى بايد ويزيت شم ميام خدمتتون منو از اين نگرانى در بياريد لطفا.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   بهتره ویزیت شوید از روی نوشته ها به تنهایی نمی توان تشخیصی را مطرح کرد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بزرگوار
  آقای دکتر من جوان بیست شیش ساله هستم.پدر و پدر بزرگم به علت تومور کلیه در سن بیشت هفت سالگی فوت کردن.من هم خواستم بدونم امکان سرطان کلیه داشتن من هست که مبتلا بشم؟درصدش چقد؟برای اینگه مطمعن بشم حالا و در آینده دچار این بیماری نمیشم چکار کنم؟امکان دارد من در سن بالاتر دچار این بیماری بشم؟؟آیا راه حل درمان قعی وجود دارد که با تور بدخیم باز هم بهبودی حاصل شود؟؟ببخشید ولی زندگیم مختل کرده اگر ممکن واضح برام توضیح بدید ممنونم خدا بهتون خیر بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   خواستم بدونم امکان سرطان کلیه داشتن من هست که مبتلا بشم؟درصدش چقد؟......................در کل 2 تا 3% سرطان های کلیه سابقه خانوادگی دارند
   برای اینگه مطمعن بشم حالا و در آینده دچار این بیماری نمیشم چکار کنم؟امکان دارد من در سن بالاتر دچار این بیماری بشم؟؟آیا راه حل درمان قعی وجود دارد که با تور بدخیم باز هم بهبودی حاصل شود؟؟....................در کل توصیه می شود با سونوگرافی های سالیانه کنترل شوید و تحت نظر باشید تا اگر علائمی ظاهر شد در مراحل اولیه درمان شوید
 • تصویر کاربر matin یکشنبه ۵ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید اقای دکتر
  من پسری ۱۸ ساله هستم که در بیضه چپم ذره ای کوچک چسبیده به بیضه احساس میکنم ( ذره کوچک به اندازه یک جوش روی صورت ) و دردی خیلی خفیف احساس میکنم دکتر خیلی ناراحتم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۵ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   متاسفانه بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم
 • تصویر کاربر غلامرضا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر با انجام سونوگرافی سنگی به اندزه 36 میلیمتردر مثانه تشخیص داده شد.سیستوسکپی شدم ولی سنگ نبود وتومور بود وزخم هم ایجاد کرده بود . تومور تراشیده شده و جواب پاتولوژی به شرح ذیل میباشد. لطفاً به فرمایید این تومور بد خیم و پیش رونده است ؟ چه نوع درمانی پیشنهاد میکنید؟
  MICROSCOPIC DESCRIPTION:Sections show urothelial tumor with papillary pattern and mild nuclear atypia.
  DIAGNOSIS:Bladder biopsy:
  -Low grade urothelial carcinoma (WHO/ISUP)
  -Tumor growth pattern:Papillary
  -Lamina propria and muscle layer are tumor free
  -Tumor stage: Ta Nx Mx
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۴ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   میزان بدخیمی این تومور خوشبختانه خیلی پائین است و احتمال پیشرفت آن خیلی کم است
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر