نمایش منوی کناری

درمان سرطان بیضه

روش های درمانی سرطان بیضه به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد.

در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود.

پرتودرمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتودرمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد.

شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد.

شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد.

برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پسری 22ساله مجرد هستم حدودا 3 روز می شود که احساس می کنم بیضه ام خسته است یعنی مثل زمانی که از بازو زیاد استفاده می کنیم یا با سرعت می دویم و بعد از مدتی پا حس خاصی پیدا می کند مثل احساس گرفتگی و خستگی ، یه همچین حسی دارد . دردی که داره خیلی خفیفه ، نه تیر می کشد و نه متورم شده است. چون دردش کمه از مسکن نیز استفاده نمی کنم موقع خواب و برانگیختگی جنسی و موقعی که ایستاده ام درد کاملا از بین می رود اما بعدا دوباره شروع می شود. معتاد خودارضایی نیستم و تا جایی که می دانم مشکلی در بیضه ام وجود نداشت . درضمن مطالبی در مورد علت های بیضه در سایت های اینترنت خواندم که هیچکدام مرا شامل نمی شد . باز هم می گویم درد بسیار کم است و خودم برداشتم بیشتر از درد شبیه خستگی .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   به نظر میاد بیشتر یه حس روانی است نه یه مشکل فیزیکی با اینحال برای اطمینان بهتره معاینه شوید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام. بنده قبلا با کُد i15ub1155908 سئوالم رو پرسیده بودم. فرمودید که باید از پزشکی قانونی نامه داشته باشم. مراجعه کردم به پزشکی قانونی گفتند که ما فقط به شکایات رسیدگی می کنیم و چنین مجوزی را برای برداشتن بیضه صادر نمی کنیم. به دادگاه هم مراجعه کردم گفتند پزشکی قانونی فقط درصورتی چنین نامه ای را صادر می کند که کمیسیون پزشکی شما را ارجاع دهد به پزشکی قانونی. الان می خواستم نظر شما رو مجدد جویا بشوم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   سوال تان چی بود؟

  2. تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)
   این سئوالی بود که پرسیده بودم:
   بنده بیضه هام در مقایسه با اندازه قد و هیکلم بزرگتر است. در راه رفتن واقعا دچار مشکل هستم و کیسه بیضه به ران ها ساییده می شود و ورزش هم نمی توانم انجام دهم. به چند دکتر مراجعه کردم که گفتند شما مشکلی ندارید و این را یک نقطه قوت هم تلقی کردند (مثلا گفتند جنس بیضه های شما خوب است و یا گفتند لباس های گشاد بپوشید). آیا امکان حذف یکی از بیضه ها وجود دارد؟ و اگر دارد، هزینه عمل جراحی چه میزان است؟ البته خیلی از پزشکان در مواجهه با این سئوال حالت دفاعی می گیرند و می گویند که طبیعی است . هرچند اگر بخواهیم با این استدلال جلو برویم آنوقت حتی نباید ناخن ها را هم نباید بگیریم چون طبیعی هست. ممنون (به پیوست عکس سونوگرافی)

   و جواب شما:
   سلام

   بحث مسایل شرعی و مذهبی نیست بحث مسایل قانونی است. پزشک اجازه برداشتن بافت سام با این توجیهی که شما می فرمائید( و از نظر شما هم منطقی است) ندارد و حتی اگر شما شاکی نباشید محکوم می باشد. لذا ابتدا بایستی از طریق پزشک قانونی بتوانید اجازه انجام این کار را بگیرید البته پروسه طولانی شاید باشد ولی با اینحال ارزش دنبال کردن و طی این زمان طولانی را دارد. چون هیچ پزشکی حاضر نیست این کار را چه ب منظور خیرخواهی باشد یا کسب درآمد انجم دهد. امیدوارم توانسته باشم شما را متوجه شرایط موجود کرده باشم. در یک جمله: "نه اینکه پزشک نخواهد بلکه اجازه ندارد"
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   مرجعی که من به ذهنم می رسید برای اجازه گرفتن همینی بود که خدمت تان عرض کردم باید بدنبالش باشید ببینی کدام مرجع می تواند به شما کمک کند مثل سازمان نظام پزشکی و .....

   شاید یک روانپزشک هم بتواند به شما کمک کند

  4. تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   بله فکر می کنم این مشکل بیشتر روانی هست تا جسمی. مرسی آقای دکتر از اینکه علت اصلی را رک و راست به بنده گفتید. موفق باشید.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلامت باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۱۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 30سال سن دارم الان دوسال ازدواج کردم نزدیک به 6ماه که اقدام به آوردن بچه کردیم ولی نتیجه نگرفتیم من بیضه هام کوچیکه میخواستم بدونم آیا میتونه باعث ناباروری یام باشه چون بیضه هادم کوچک هست آیامیتون م بچه دارشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای پاسخ به این سوال ابتدا بایستی آزمایش اسپرم و هورمونی و سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آیا قرص استازولامید 250تاثری و اختلال روی تیرویید داره که باعث کم کاری تیرویید بشه ؟؟؟باتشکر از پاسخ شما سنم16سالهه--!؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ماهان چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید......اقای دکتر بنده ۲۰ سال سن دارم به علت اتروفی و کوچکی بیضه ازمایش هورمون دادم و نتیجه ان برای شما فرستادم اقای دکتر ایا بنده پرولاکتینوما دارم؟؟چون در دو ازمایش قبلی هم prolactin و LH بالاتر از حد نرمال بوده وFSH مقداری پایین بود اقای دکتر بیضه های بنده از ۱۶سالگی تا الان رشدی نداشته البته بنده در سن ۱۸ سالگی ۴ امپول تستسترون انانتات ۲۵۰ میلی گرم زدم و از اون موقعه بیضه ها کوچکتر شده و prolactin و LH بالاتر رفته و FSH پایین تر امد اقای دکتر لطفا بنده را راهنمایی کنین ..با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر