نمایش منوی کناری

درمان سرطان بیضه

روش های درمانی سرطان بیضه به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد.

در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود.

بخوانید  سرطان بیضه شایعترین سرطان مردان جوان

پرتودرمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتودرمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد.

شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد.

شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.
بخوانید  تشخیص سرطان بیضه

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد.

برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

بخوانید  علل و علائم سرطان بیضه

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
درمان سرطان بیضه
1 (20%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌خسته نباشید.
  سه روز پیش بلافاصله بعد از خود ارضایی که کمی غیر عادی بود (احساس میکنم به نعوظ کامل نرسیده بودم.) دچار درد خفیف و گاهی شدید بیضه و کیسه بیضه شدم.
  احساس میکنم چند رنگ متصل به بیضه درد میکنه.
  گاهی بیضه چپ‌گاهی راست ولی وقتی بیضه رو لمس میکنم یا به بالا میدمش درد متوقف میشه‌کاملا. درد تا ران و زیر شکمم گاهی ادامه داره. تورم نداره. گاهی حس ضعف رفتن داره و یکم گاهی سرد میشه.
  به نظرتون مشکل از چیز خاصیه یا کشیدگی سادس؟
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۸ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

  2. تصویر کاربر امیر شنبه ۸ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   حدسی هم‌نمیزنید؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   اسپاسم عضلات یا التهاب 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۳ دی ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر در عمل بیوپسی بیضه شانس موفقعیت وجود اسپرم در بیضه ها چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳ دی ۹۷( 4 هفته پیش)

   سلام

   هیچ قاعده ی خاصی ندارد بستگی به شرایط فرد بویژه سایز بیضه و نتیجه آزمایش هورمونی دارد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر خسته نباشید
  من 27سالمه ومتاهلم خیلی وقته بدن سازی تمرین می کنم و مصرف استروید داشتم وهیچ مشکلی نداشت تا اینکه 1ماه پیش 8میل دکا ناندرلون استفاده کردم
  بد بخاطر اینکه می گن ارضا شدن کاهش عظله میاره من چند بار ک رابطه داشتم نذاشتم ارضا بشم بعد از 78بار ک ننذاشتم وقتی شدم با درد شدید در بیضه مواجه شدم در حدی ک نمیتونستم بلند بشم بعد بیضه هام متورم وقرمز شده بود
  الانم میل جنسی اصلا ندارم نعوظم ندارم بیضه هامم کوچیک تر شدن واز دیروز در بیضه چپ دارم ک قط نشده
  چند روز پیشم داخل ادرارم خون بود
  ممنون میشم دکتر راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیضه سمت چپ من کوچیک تر از بیضه سمت راسته میخاستم بدونم مشکلش چی میتونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام خدمت جناب دکتر عزیز وگرانقدر.
  ما در این درگاه نه پی حشمت وجاه آمده ایم/از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم.

  چند بار درحین ورزش(طناب زدن) در پایین شکم سمت چپ احساس درد داشتم به گونه ایی که احساس پارگی در زیر شکم احساس کردم،به فاصله زمانی کوتاه به صورت ناگهانی در بیضه چپ احساس درد مبهم داشتم فرم بیضه چپ نسبت بیضه راست تغییر کرد که میتوان به افقی شدن بیضه چپ ووجود یک برآمدگی کاملا مشخص در پشت بیضه چپ اشاره کرد،که ماند رگ تورم یافته هست یا اینکه درزیر رگها یک چیز ورم پیدا کرده وباعث نمایان وبالا امدن رگ ها شده در زمان نشستن روی زمین یا صندلی به گمانم با فشار امدن به این ناحیه احساس درد و ورم بیضه میکنم و در برخی مواقع حین دوش گرفتن حتی با انجام مراقبت برجستگی پشت بیضه نسبت به زمان عادی محسوس تر وبیشتر مبشود،در اوایل دردی مثل تیر کشیدن در ناحیه شرمگاهی طرف چپ داشتم.
  شایان ذکر است در سطح کناری بیضه چپ متمایل به پشت بیضه جدا از برامدگی پشت بیضه یک برجستگی وجود دارد که حساس به لمس می باشد.
  در اویل احساس سنگینی در ناحیه بیضه چپ داشتم که در حال حاضر دیگر چنین موردی احساس نمیشود.
  چندی پیش در ناحیه کشاله ران و پایین شکم وکمر ولگن درد داشتم که همگی رفع شده اند.در حال حاضربا وجود علایم فوق الذکر رگهای کنارکشاله ران وناحیه شرمگاهی متورم هستند وقابل لمس و هنگام فشارتا حدودی دردناک هستند. وعمده درد طناب بالای بیضه چپ هست.درحین اجابت مزاج یک برامدگی در بالای بیضه چپ دیده میشد وهمچنین بعد از اجابت مزاج درزیر شکم وطناب بیضه چپ درد دارم. در اویل تابستان با احساس درد فورا به پزشک مراجعه کردم وبا معرفی ایشان به سونوگرافی مراجعه کردم
  که جواب به شرح زیر می باشد
  بیضه ها دارای سایز واکوی پارانشیمال نرمال می باشند.شواهدی ازتوده یا ضایعات فضا گیر درآنها رویت نمیشود هیدروسل خفیف در هردوسمت دیده میشود.درحال حاضرشواهدی دال بروجود واریکوسل وهرنی اسکروتال مشهودنیست.هرچنداتساع کمی درشبکه پمپینی فرم هردوسمت دیده میشود ولی در حاضر اتساع درحد واندازه تعریف شده جهت واریکوسل نیست.دراسکروتوم چپ یک ناحیه کلسیفیه به سایز تقریبی 4میلی متر دیده میشود(اسکرولیت)درحال حاضر شواهدی از هرنی اینگوینال درسمت چپ دیده نمی شود.
  مجدد در اواخر تابستان با ادامه علایم به پزشک متخصص دیگرمراجعه و دومرتبه به سونوگرافی نزد دکتری دیگر مراجعه نمودم که جواب سونوگرافی به شرح زیر میباشد سایز واندازه بیضه ها نرمال و طبیعی هیدروسل جزیی در ناحیه چپ واپیدیم نرمال و طبیعی.
  دکتر متخصص برایم انتی بیوتیک تجویز کرد که حالم بهتر شد دیگر هنگام راه رفتن و نشستن کوتاه مدت درد چندانی ندارم اما هنوز علایم ذکر شده پا برجا هستند .
  با مداوم بودن علایم برای بار سوم به بهترین جراح داخلی مراجعه نمودم وایشان گفتند در پشت بیضه چپ التهاب و ورم هست و تشخیص من اپیدیمیت و اسپرماتوسل هست و معرفی به سو نوگرافی نمودند
  که جواب سونوگرافی سوم به شرح زیر میباشد
  بیضه راست وچپ دارای ابعاد و اکوی طبیعی می باشند
  کانونی اکوژن باسایه خلفی به قطر تقریبی 5میلی متر درون اسکروتوم سمت چپ دیده میشود که بیانگر scrotal sand میباشد.مقدارجزیی هیدروسل به حجم تقریبی 10میلی متر درمجاورت بیضه سمت چپ رویت شد.واریکوسل درحد خفیف درمجاورت بیضه سمت چپ دیده میشود بطوریکه قطر وریدهای شبکه پمپنیفرم درحالت مانوروالسالوا درحدود3میلی متر می باشد در حال حاضر با مصرف کلی انتی بیوتیک خوراکی وتزریقی هم چنان علایم همانندروز اول باقی هست.بعضی اوقات غده لنفاوی کشاله ران سمت چپ با لمس دردناک میشود
  چندسوال ازمحضر جنابعالی دارم؛
  بنده 30ساله هستم برآمدگی پشت بیضه و دیواره بیضه که هردودر معاینه قابل لمس ورویت هستند،(اما درسونوگرافی اشاره ایی به انها نشده )چه می باشند
  آیا ممکنه سرطان بیضه باشه؟؟؟؟
  ایا ممکنه این برآمدگی ها تومر باشند ودرآینده تهاجمی بشوند؟؟؟؟سرطان بیضه ازخارج وسطح بیضه به داخل انتشار میابدیا از داخل به خارج؟؟؟ممکنه این برآمدگی ها تومور در کانال اسپرم باشند ؟؟؟،،
  درسونوگرافی اول کلسیفیه حدود4میلی متر بود اما در سونوگرافی سوم 5میلی متر گزارش شد؟؟؟ایا بزرگتر شده؟؟؟؟
  با دکتر صحبت کردم گفتند بافت کلسیفیه در مجاورت بیضه داخل آب هست،آیا ممکنه این بافت کلسیفیه به بافت بیضه اسیب بزنه؟؟؟؟ کیسه بیضه چپ حساس به لمس هست و موقعی که نواحی از آن لمس میشود طناب بیضه تا شکم درد خفیف دارد و از سمت جلو شکم انتشار پیدا میکندبه پهلو چپ،وهمچنین در پایین کمر هم انتشار می یابد؟؟؟؟ پوست کیسه بیضه از بالا(سمت کشاله ران) به پایین (رو به بیضه)پهن و ضخیم شده است،آیا طبیعی می باشد؟؟؟؟ عاجزانه خواهشمندم با مطالعه شرح حال بنده ،چناچه موردوتوصیه ایی هست به بنده بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر