درمان سرطان بیضه

در این مقاله مطالعه می کنید:

روش های درمان سرطان بیضه، به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد. در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود. پرتو درمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتو درمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتو درمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد. شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد. شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد. برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

تعداد جلسات شیمی درمانی سرطان بیضه

سرطان بیضه بسته به مرحله سرطان، ممکن است با 1 تا 4 سیکل شیمی درمانی درمان شود. در طول درمان، بیمار ممکن است 1 دارو را در یک زمان دریافت کند یا ترکیبی از داروهای مختلف را به طور همزمان دریافت کند.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (22 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالحسنی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آیا راهی برای افزایش حجم مایع منی وجود داره؟ مثلا تغذیه خاصی یا دارویی
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر دارویی نیست

 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده سال 93 بیضه سمت راستم خیلی بزرگ شد و با تشخیص پزشک سرطان بدخیم ولی 1 درصد بود و عمل کردم کامل برداشته شد و بعدش شیمی درمانی شدم و دیگه واسه چکاپ دیگه نرفتم دکتر بعد از بهبودی

  تا الان سال 98 که نامزدی کردم رفتم دکتر قبلیم واسم آزمایش نوشت دیگه همه آزمایشات خون و کلیه و.. خوب بود ولی ازمایش اسپرم دادم نوشته بود no sperm یه توده در بیضه چپم دیده شد و دکتر گفتش باید این یکی هم کامل برداشته بشه
  اول اینکه تشخیص درست هست؟؟
  دوم اینکه اگه این یکی هم بردارم واسه سکس با همسرم به مشکل میخورم؟؟
  با تزریق هورمون درست میشه مشکلات جنسیم منظورم ) نزدیکی هست؟؟
  بچه دار شدن مهم نیس واسه هردوی ما!
  ممنون که وقتتون رو میذارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام دکتر
   بنده سال 93 بیضه سمت راستم خیلی بزرگ شد و با تشخیص پزشک سرطان بدخیم ولی 1 درصد بود و عمل کردم کامل برداشته شد و بعدش شیمی درمانی شدم و دیگه واسه چکاپ دیگه نرفتم دکتر بعد از بهبودی

   تا الان سال 98 که نامزدی کردم رفتم دکتر قبلیم واسم آزمایش نوشت دیگه همه آزمایشات خون و کلیه و.. خوب بود ولی ازمایش اسپرم دادم نوشته بود no sperm یه توده در بیضه چپم دیده شد و دکتر گفتش باید این یکی هم کامل برداشته بشه
   اول اینکه تشخیص درست هست؟؟ ..............................بستگی به معاینه و نتیجه سونوگرافی و تست های هورمونی دارد
   دوم اینکه اگه این یکی هم بردارم واسه سکس با همسرم به مشکل میخورم؟؟ ..............................با تزریق هورمون غالبا مشکلی در رابطه جنسی رخ نمی دهد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  پسری 22ساله مجرد هستم حدودا 3 روز می شود که احساس می کنم بیضه ام خسته است یعنی مثل زمانی که از بازو زیاد استفاده می کنیم یا با سرعت می دویم و بعد از مدتی پا حس خاصی پیدا می کند مثل احساس گرفتگی و خستگی ، یه همچین حسی دارد . دردی که داره خیلی خفیفه ، نه تیر می کشد و نه متورم شده است. چون دردش کمه از مسکن نیز استفاده نمی کنم موقع خواب و برانگیختگی جنسی و موقعی که ایستاده ام درد کاملا از بین می رود اما بعدا دوباره شروع می شود. معتاد خودارضایی نیستم و تا جایی که می دانم مشکلی در بیضه ام وجود نداشت . درضمن مطالبی در مورد علت های بیضه در سایت های اینترنت خواندم که هیچکدام مرا شامل نمی شد . باز هم می گویم درد بسیار کم است و خودم برداشتم بیشتر از درد شبیه خستگی .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   به نظر میاد بیشتر یه حس روانی است نه یه مشکل فیزیکی با اینحال برای اطمینان بهتره معاینه شوید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام. بنده قبلا با کُد i15ub1155908 سئوالم رو پرسیده بودم. فرمودید که باید از پزشکی قانونی نامه داشته باشم. مراجعه کردم به پزشکی قانونی گفتند که ما فقط به شکایات رسیدگی می کنیم و چنین مجوزی را برای برداشتن بیضه صادر نمی کنیم. به دادگاه هم مراجعه کردم گفتند پزشکی قانونی فقط درصورتی چنین نامه ای را صادر می کند که کمیسیون پزشکی شما را ارجاع دهد به پزشکی قانونی. الان می خواستم نظر شما رو مجدد جویا بشوم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   سوال تان چی بود؟

  2. تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   این سئوالی بود که پرسیده بودم:
   بنده بیضه هام در مقایسه با اندازه قد و هیکلم بزرگتر است. در راه رفتن واقعا دچار مشکل هستم و کیسه بیضه به ران ها ساییده می شود و ورزش هم نمی توانم انجام دهم. به چند دکتر مراجعه کردم که گفتند شما مشکلی ندارید و این را یک نقطه قوت هم تلقی کردند (مثلا گفتند جنس بیضه های شما خوب است و یا گفتند لباس های گشاد بپوشید). آیا امکان حذف یکی از بیضه ها وجود دارد؟ و اگر دارد، هزینه عمل جراحی چه میزان است؟ البته خیلی از پزشکان در مواجهه با این سئوال حالت دفاعی می گیرند و می گویند که طبیعی است . هرچند اگر بخواهیم با این استدلال جلو برویم آنوقت حتی نباید ناخن ها را هم نباید بگیریم چون طبیعی هست. ممنون (به پیوست عکس سونوگرافی)

   و جواب شما:
   سلام

   بحث مسایل شرعی و مذهبی نیست بحث مسایل قانونی است. پزشک اجازه برداشتن بافت سام با این توجیهی که شما می فرمائید( و از نظر شما هم منطقی است) ندارد و حتی اگر شما شاکی نباشید محکوم می باشد. لذا ابتدا بایستی از طریق پزشک قانونی بتوانید اجازه انجام این کار را بگیرید البته پروسه طولانی شاید باشد ولی با اینحال ارزش دنبال کردن و طی این زمان طولانی را دارد. چون هیچ پزشکی حاضر نیست این کار را چه ب منظور خیرخواهی باشد یا کسب درآمد انجم دهد. امیدوارم توانسته باشم شما را متوجه شرایط موجود کرده باشم. در یک جمله: "نه اینکه پزشک نخواهد بلکه اجازه ندارد"
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   مرجعی که من به ذهنم می رسید برای اجازه گرفتن همینی بود که خدمت تان عرض کردم باید بدنبالش باشید ببینی کدام مرجع می تواند به شما کمک کند مثل سازمان نظام پزشکی و .....

   شاید یک روانپزشک هم بتواند به شما کمک کند

  4. تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   بله فکر می کنم این مشکل بیشتر روانی هست تا جسمی. مرسی آقای دکتر از اینکه علت اصلی را رک و راست به بنده گفتید. موفق باشید.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلامت باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Arash دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۶ماه یکبار محتلم میشم.خودارضایی هم نمیکنم.ممکنه مشکل خاصی داشته باشم؟چیکار کنم که بیشتر محتلم بشم؟20 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکل خاصی نیست. شاید مصرف گرمی جات مثل خرما و گردو و....بتونه کمک کننده باشد

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر