نمایش منوی کناری

درمان سرطان بیضه

روش های درمانی سرطان بیضه به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد.

در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود.

پرتودرمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتودرمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد.

شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد.

شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد.

برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم این جواب سنوگرافی چه معنی میده و درمانش چیه؟
  [ بیضه چپ به ابعاد 24*42 وبیضه راست به ابعاد 28*43 میلی متر ابعاد واکوی پارانشیم نرمال دارند.
  اپیدیم در سمت چپ نمای نرمال دارد. ولی دو کیست به قطر 4 میلی متر در سر اپیدیم راست دیده میشود.
  شواهدی از واریکوسل دیده نمیشود ولی هیدروسیل در سمت راست مشهود است.]
  اول این که ابعاد بیضه ها نرمال هستن یا نه؟
  اینم بگم که یکمی درد تو بیضه چپم و کشاله ران و بعضی وقتا تو شکمم احساس میکنم و بیضه راست بخاطر همون هیدروسیل تقریبا تا دوبرابر بزرگتر از سمت چپی شده
  1. تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۱۵ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   راستی من 21 سالمه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   ابعاد بیضه ها نرمال است. کیست اپیدیدیم و هیدروسل نیازی به درمان ندارد مگر انکه درد یا سنگینی آزار دهنده ایجاد کنند
  3. تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   اقای دکتر ببخشید دوباره مزاحم میشم
   یادم رفت بگم که دکتر یه قرص داده به اسم سیپروفلوکساسین گفت برای عفونته
   تو اینترنت دربارش تحقیق کردم متوجه شدم انتی بیوتیک خاصی هستش و مصرفش شرایت خاصی داره و ممکنه عوارضی هم داشته باشه
   موندم بخورمش یا نخورم؟
   اصلا میتونه به درمان هیدروسل کمک کنه!؟
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۱۴ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام
  1-جمع کیسه بیضه به جز گرم شدن بیضه علت دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟
  2-طولانی شدن جمع شدن کیسه بیضه که باعث درد دربعضی اوقات میشه ناشی از بیماری میتونه باشه یا لباس باعث این حالت میشه؟چون در بعضی اوقات انقدر جمع میشه که بیضه هام درد میگیره و احساس اینکه یک لباس تنگی پوشیده باشم رو دارم....
  3-کوچک شدن اندازه آلت تناسلی نسبت به زمان بزرگ بودن آن که12 سانت و زمانی عادی بین 4تا6 سانت است عادیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   ????
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۴ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   1-جمع کیسه بیضه به جز گرم شدن بیضه علت دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟.................حالات و تغییرات عصبی هم روی آن موثر است
   2-طولانی شدن جمع شدن کیسه بیضه که باعث درد دربعضی اوقات میشه ناشی از بیماری میتونه باشه یا لباس باعث این حالت میشه؟چون در بعضی اوقات انقدر جمع میشه که بیضه هام درد میگیره و احساس اینکه یک لباس تنگی پوشیده باشم رو دارم................بیماری نیست
   3-کوچک شدن اندازه آلت تناسلی نسبت به زمان بزرگ بودن آن که12 سانت و زمانی عادی بین 4تا6 سانت است عادیه؟................ بله عادی است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر س جمعه ۲۱ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب خدمت شما آقای دکتر
  خواهرم پسرش که کلاس پنجم بود(پارسال) بدلیل اینکه آلت تناسلیش کوچیک بود(البته خواهر زادم درشت و هیکلیه در عین حال چاقه) بردش پیش متخصص و بهش آمپول هورمونی زدند و آلت تناسلی اندازش نرمال شد..دکترش گفته بود باید آمپول رو قیل از 12 سالگی باید بزنه.... ولی مشکل اینجاش موهای رو سرش کمی ریخته یعنی کف سرش معلومه...طفلی الان کلاس 6 و هر میگه چرا موهات کم شده کلی خجالت می کشه.. به نظرتون هورمون مردانه که باعث ریزش مویش شده از بدنش دفع میشه؟؟؟تو رو خدا راهنماییم کنید....
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۱ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   با متخصص پوست مشورت کنید
 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من سونوگرافي رفتم برا چكاپ دكتر گفت زور بزن و متوجه فتق روده اي شد كه 7 ميلي متر بود خود سونوگرافيه گفت مشكلي نيست خودمم دردي ندارم فقط موقع مدفوع يه كم احساس تيزي ميكنم بالاي مثانم سمت راست آيا عمل ميخواد؟ بدترم ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   عمل نمی خواهد اما اگر رعایت نکنید و بار سنگین زیاد بلند کنید امکان بدتر شدنش در سال های آینده هست
  2. تصویر کاربر علي چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   دكتر واقعا خوشحالم كه تو اين دوره و زمونه يه آدم پيدا كردم واقعا انسانيد دست شما درد نكنه كه خودتونو گم نكرديد و پاسخگوي بنده هاي خداييد. خدا قوت ممنونم يا علي
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   موفق باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من یک خانم 50 ساله است که حدود یک هفته هر دو پلکش ورم کرده
  آزمایش خون دادند چیزی مشخص نبود فقط ESR باید بین 0 تا 20 باشد 53 بوده ولی علامت H کنارش نخورده بود این آزمایش را ساعت 9 شب دادند
  بسیار نگران هستم لطفا راهنماییم کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بهتره آزمایش اوره و کراتی نین بدهند و از نظر تیروئید و کبدی هم بررسی شوند
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر